طرز معاینه رفلکس کف پا (رفلکس بابنسکی)Babiniski

رفلکس کف پا یکی از نشانه های مهم در معاینه عصبی است. قبل از دو سالگلی این رفلکس بطور طبیعی وجود دارد ( مفهوم وجود رفللکس خم شدن انگشت شصت پا به طرف پشت پا و باز شدن اانگشتان از هم موقع تحریک کف پا است). بعد از دو ساللگی این رفلکس نباید وجود داشته باشد (بهتر است نبود رفلکس را که ممکن است بصورت انقباض انگشت شصت به طرف کف پا و جمع شدن انگشتان است و یا بدون واکنش حرکتی در گزارش معاینه قید شود). وجود رفلکس بابنسکی بعد از سن دو سالگی غیر طبیعی است، این نشانه به علل مختلف آسیبهای مغزی و نخاعی و بیماریهای جسمی که بر روی سیستم اعصاب مرکزی اثر میگذارند پدید می آید.
نظر به اینکه در متون پزشکی توضیح دقیق در مورد نحوه انجام معاینه رفلکس بابنسکی داده نشده دراغلب موارد تکنیک معاینه ونتیجه آن با اشکال مواجه است. یک اشکال رایج استفاده از ابزار نامناسب مثل ناخن دست معاینه کننده ، کلید نوک تیز ، سوزن ، خودکار ، دسته چکش رفلکس و غیره است. بعضآ کف پای بیماران بیهوش یا انواع حطوط و خراش در اثر معاینه مکرر افرادمختلف در وضع ناهنجاری نشان دار میشود.
بنظر نگارنده وسیله مناسب برای معاینه رفلکس کف پا برای هر سن ،استفاده از قطعه ای از تخته ابسلانگ است. این وسیله در هر محل معاینه در دسترس میباشد و برحسب اینکه بیمار کودک یا بزرگسال باشد و پوست کف پا نازک یا ضخیم باشد از قسمت صاف یا تیز قطعه چوب استفاده میشود. این وسیله برعکس وسایل دیگر باعث ترس و واکنش بیمار نمیشود و از نظر بهداشتی هم مناسب است.

این نوشته در تخصصی, عمومی ارسال و , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

14 Responses to طرز معاینه رفلکس کف پا (رفلکس بابنسکی)Babiniski

 1. parisa می‌گوید:

  با سلام و خسته نباشید
  ی سوال داشتم ممنون میشم اگه جوابشو واسم میل بزنین..
  اگر کسی فلج باشد و نتوان رفلکس بابنسکی را از کف پای او گرفت چگونه میتوان این رفلکس را از قسمت دیگر بدن او مثلا دستش انجام داد؟؟؟؟

 2. شيما می‌گوید:

  دختريكساله من موقع راه رفتن انگشتان پاش رو جمع مي كنه مي خواستم ببينم اين موضوع علت وجودمشكلي هست لطفا توضيح دهيد چه كارهايي ميتو نم انجام بدم براي اصلاح راه رفتنش

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر در معاینه عصبی کودک غیرقرینگی از نظر قرت عضلانی و رفلکس ها و هماهنگی حرکتی و اندازه پا وجود نداشته باشد جای نگرانی نباید باشد.

 3. ابراهیم می‌گوید:

  سلام رفلکس های جایگزین بابنسکی چی هستند؟

 4. دانشجوپزشکی می‌گوید:

  باسلام
  لطفارفلکس های معادل بابنسکی رو بفرمایید چه نام دارن و چگونه هستن.
  ممنونم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   من از اول به اسامی افراد که روی علائم و سندرمهای عصبی گذاشته شده سعی به خفظ نداشته ام و محظ دادن امتحان هم که میخواندیم بیاد ندارم ولی معادلهای بابنسکی را میتوانید در کتاب سمیولوژی اعصاب با تصاویر مطالعه فرمائید

 5. دانشجوپزشکی می‌گوید:

  آیا استفاده از سنجاق ته گرد برای گرفتن رفلکس بابنسکی صحیح میباشد؟(اختصاصی برای هر بیمار)
  استفاده از نیدل انتهای چکش چطور؟آیااز لحاظ بهداشتی مشکل دارد؟یا میتوان هربار با الکل استریل کرد وبرای بیماربعدی استفاده کرد؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   مطلقآ صحیح نیست. بنظرم بهترین وسیله اعم از اینکه بیمار کودک یا خانم یا کارگر با تفاوتهای متنوع پوستی، باشد استفاده از قطعه کوچک تخته آبسلانق ( تاق پرسور ، تخته برای فشار دادن زبان ) است. با یک عدد میشود چند بیمار را معاینه نمود ، برحسب نوع پوست از قسمت کند یا تیز تخته میتوان استفاد کرد بعد دور انداخت . نشان دادن سوزن و سنجاق به کودک یا بیمار بالغ بعنوان ابزار معاینه از نظر روانی و تکنیکی و بهداشتی غلط است.

 6. دانشجوپزشکی می‌گوید:

  ممنونم بزرگوار
  درمورد استفاده از سوزن ته گرد نیز استادمون فرمودند که از لحاظ بهداشتی بایستی اینکار را بکنید و بعد از استفاده برای هربیمار دور انداخته شود.برای امتحان دادن نیز مجبوریم حرف استادهارا گوش نماییم! چون از نظر ایشان طرزصحیح گرفتن رفلکس،استفاده از سوزن ته گردیکبارمصرف میباشد.من هم دقیقا بخاطر مساله ی روانی دیدن سوزن،و احساس ترس و رعب توسط بیمار،علی الخصوص برای کودکان،شک به صحیح بودن این موضوع کردم.اما استفاده از تکه های آبسلانگ که فرمودید قطعا بهتر هستند.
  باتشکر از وقتی که صرف کردید.در پناه حق

 7. احد می‌گوید:

  با سلام و خسته نباشید
  پسر يكساله من 7 ماهه به دنیا آمده و یک 30 روزی در NICU بوده الان هنوز راه نمی ره ولی میشینه،موقعی که اسبابازی دستش میگیره و حالت تمرکز روی چیزی داره نوک انگشتانش رو جمع می کنه به داخل این موضوع در مورد پای راستش بیشتره و با دست زدن به پای راست راحتر باز می شه و اما پایی چپش را بایستی با ناخن از بیروش بکشی و یا با چیزی به زیرش بزنی تا باز بشه و موقع که وایمیسه پای راستش رو جمع مي كنه اما پای راستش حالت معمولی داره این موضوع مرا نگران کرده لطفا راهنمایی بفرمایید
  آیا اين موضوع ممکنه مشکلی در اینده در راه رفتنش ایجاد میکنه و چه کارهایی از الان بایستی انجام بدهم و به چه دکترها یا مراکزی بهتره برای چک آپ و یا حل مشکل مراجعه کنم
  آیا امکان مراجعه به مطب برای معاینه هست
  با تشکر از وقت و ممنون از راهنمایتان

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   علائم اختلال عصبی خفیف که با معاینه تخصصی اعصاب قابل تشخیص است اغلب در مراحل رشد تکاملی برطرف میشود. در این مرحله به این علائم نباید زیاد حساس شد.

 8. احد می‌گوید:

  در توضیح قبلی این متن صحیحتر است
  “با دست زدن به پای چپ راحتر باز می شه و اما پایی راستش را بایستی با ناخن از بیروش بکشی و یا با چیزی به زیرش بزنی تا باز بشه”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


9 × سه =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>