ضرر بیشتر پلاویکس با آسپیرین در پیشگیری سکته مغز

بنا به گذارش شماره اخیر مجله نیوانگند، داروی ضد چسبندگی پلاکت کلودیپگرول( پلاویکس و اوسویکس) در پیشگشری از عود و تشدید سکته مغزی بعلت گرفتگی مویرگها، در بیمارانی که آسپیرین دریافت میداشتند علاوه بر اینکه اثر مثبت نداشته با خطر بیشتر خونریزی و مرگ و میر همراه بود.
ویرایش جدید(۲۱-۱۲-۹۱) بنا به مطالعات جدید که در مجله پزشکی نیوانگلند به تاریخ هفتم سپتامبر ۲۰۱۲ منتشر شده از تعداد۳۰۲۰ بیمار ستکه ترومبوتیک مغزی که درمانشان با اضافه کردن کلودی پگرول(اوسویکس – پلاویکس) به آسپیرین مقایسه شده اند اثر مثبت درمانی مشاهده نشده ولی میزان خونریزی شدید مرگ دو برابر بیشتر داشته است.

این نوشته در عمومی ارسال و , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

164 Responses to ضرر بیشتر پلاویکس با آسپیرین در پیشگیری سکته مغز

 1. حسین می‌گوید:

  پدرم ۶۵ساله درطول سه سال چندین بار دچار ایسکمی گذرای مغزشده (به شکل مورمور ناگهانی سمت چپ )به نظر شما برای پیشگیری باید چه کند؟رگهای گردنی مشکلی نداشته و هر روز آسپرین میخورن. راه درمانی هست؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   مصرف دارو برای کلسترول ، مصرف مقادیر بیشتر سبزیجات و میوه وکمتر گوشت و چربی کنترل قند و فشار خون ، بجای آسپیرین اوسویکس ، و نیز فولیک آسید و ب۱۲ و ورزش ملایم و مستمر چاره ساز خواهد بود.

 2. حسین می‌گوید:

  ممنون از پاسخ کاملتون وقتی اسویکس میخوره احساس میکنه بیحال میشه وفشارش که بطور معمول ۱۴ است روی ۱۲ میره .آیا اسویکس روی فشار خون موثره؟ فشار خون این چنین شخصی تا چند باشه طبیعی است؟

 3. حسین می‌گوید:

  باتشکر و دعای خیر برای جنابعالی آیا چون رگ کاروتید گردن بابام مشکلی نداشته روش دیگری غیر از آنژ یو گرافی که پر خطر است برای بررسی رگهای دیگر مغز وجوددارد؟ما مقیم بیرجند هستیم حوالی ما کجا این امکان وجود دارد ؟

 4. اسماعیل مرتضایی می‌گوید:

  بنام خدا
  با سلام خدمت جناب دکتر سمیعی
  اینجانب اسماعیل مرتضایی ۴۹ ساله چندی پیش دچار سکته ایسکمی مغزی شدم که در ام .ار . ای. طبق گفته پزشکان متخصص ۳ تقطه سفید در ام .ار. ای نشانه سه بار سکته در ساقه مغز شد و بیماری بنده را سندروم والنبرگ تشخیص داده حالیه احساس میکنم قسمت چپ بدنم دچار بیحسی شدید شده و از همه مهمتر که به کار و زندگیم اسیب رسانده (چون کارمند مخابراتم ) درد وحشتناک و عیر قابل تحمل در ناحیه پای چپ است بعلاوه احساس قرار گرفتن سمت چپم در اب یخ میباشد . طبق نظرات پزشگان میباید تا شش ماه این عوارض کمتر میشد در حالیکه روز به روز عوارض شدیدتر و بدتر میشود ضمنا لازم به ذکر است در ازمایشاتی که در بیمارستان بصورت منظم و رندم از بنده انجام میگرفت حقیر نه دارای فشار خون (استفاده از دستگاه فشار خون سنجی رندم) نه چربی.قند .
  و دیگر علائم خونی در من مشاهده نشده
  نکته : بنده مدت ۳۶ ماه در دفاع از کشور و عقیده ام در دفاع مقدس حضور داشتم. پس از جنگ مدام درگیر عوارص روحی و روانی بودم که بهر زحمتی خود را کنترل می نمودم تا اینکه چند سال پیش دکتر متخصص اعصاب و روان خانم نوبخت برایم بیماریم را P>T>S>D تشخیض دادند و قرض سرترالین را تجویز نمودند که ان حالتهای غیر قابل تحمل از من دور شد
  سئوال : ایا فشارهای ناشی از دفاع می تواند عامل این بیماری باشد
  ایا راهی وجود دارد که بتوانم این درد و الم را کم نموده و به کارهای خود برسم
  اقای دکتر جدا از حالت یک نیروی فعال اجتماعی تبدیل به یک فردی که نمی تواند روحا و جسما حتی کارهای اداری شخصی خود را انجام دهد بسیار سخت و غیر قابل تحمل است
  بنده ساکن رشت هستم و داروهای تخصصی بیماریم نیز همان اسپرین + اسویکس است اما از سرترالین و کلونازپام نیز استفاده می کنم
  از متن طولانی که یقیننا نشان از حالت روحی بعد بنده دارد عرض خواسته و از خداوند منان خواستارم تا شما را
  سبب شفای عاجل حقیر قرار دهد
  اسماعیل مرتضایی

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   بعضآ بعلت میگرن و یا زمینه متابولیک دیگر از جمله هموسیستئینمی سکته در سن قبل از پیری پیش می آید. با داروهای متنوع مثل داروهای ضد صرع و گاباپنتین میشود درد مزمن راههای عصبی آسیب دیده راکنترل نمود. باید با تجویز حضوری و کنترل پزشک مصرف شود.اثبات رابطه این سکته با حادثه های سالها قبل مشکل است. در هر شرایط بهترین کار شروع مجدد فعالیت و نوتوانی بعد از این حاثه است چون سالهای زیادی باید عمر فعال و مفید داشته باشید هر چند با درد ها مشکل است.

 5. حسین می‌گوید:

  آنژیوگرافی ام آر آی با آم آر ای تنها فرقی دارد؟

 6. معصومه می‌گوید:

  سلام آقای دکتر
  مامان من پلاویکس و آسپرین مصرف میکنه چون توی قلبش استنت کار گذاشتن.ولی از وقتی مصرف میکنه کبودی روی بدنش ایجاد میشه اندازه یه سکه.دکتر گفته بخاطر مصرف قرصاست.شما چی فکر میکنید؟

 7. ناصر می‌گوید:

  سلام. آبان ماه سال گذشته ۲ عدد استنت غیر دارویی در رگ سمت چپم گذاشته شد واز همان زمان پلاویکس و آسپرین ۸۰ روزی یک عدد وهرشب نصفی متورال و یک عدد اتورواستاتین استفاده می کنم. معمولا گوش سمت راستم سوت می کشد وگاهی( به ندرت) ساکت است و گاهی اوقات درگوشم صدای جریان خون را احساس می کنم . فشارخونم در این لحظات هم ۱۲ روی ۸ یا ۷ است. متاسفانه سیگار هم می کشم و تحرکم نیز خیلی کم است . گاهی قسمت بالای سرم نیز احساس درد دارم. چند روزاست که پس از سرماخوردگی سرفه دارمو احساس می کنم براثر فشارسرفه ها دوباره رگهایم آسیب دیده و درد را درپهلوی سینه چپ وکتف چپ وگاهی قفسه سینه دارم. شرمنده از پراکنده نویسی وممنون از لطف شما

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   معاینه و بررسی وضع قلب توسط متخصص قلب تان و تصمیم به یکی یا هر دو داروی ضد چسبندگی پلاکت در مرحله اول لازم است. کنترل سرفه و ترک سیگار کار شدنی در اندک مدت است.وزوز گوش احتمالا ارتباط با دارو و بیماری ندارد، ترک سیگار موثر خواهد بود.

 8. زهرا مرجانی می‌گوید:

  سلام من ۴۰ سال دارم ۳سال پیش باعلامت سرگیجه و نابینایی گذرا mriدادم گفتند یا ام اس ویا سکته ریز مغزی است و دارویی ندادند.من خودم اسویکس مصرف میکنم در یک مقاله خواندم کمخونی و کمبود فولیک اسید باعث سکته مغزی خفیف میشود ومن کمخونی شدید دارم. وضعیتم چطور است و چه دارویی برای لکه های مغز و پیشگیری از سکته بخورم فشارخون هم ۱سال است گرفته ام .

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   بهتر است تحت نظر متخص داخلی و یا مغز و اعصاب برای کنترل فشار خون و کلسترول و زمینه های دیگر بیماری های مربوطه باشید

 9. زهرا مرجانی می‌گوید:

  با سلام تا کنون به چندین پزشک مغز واعصاب از جمله دکتر کریمی در تجریش ودکتر محمدی اهواز دکتر جلیلی شوش دانیال اما هیچ کدام دارو و نظر قطعی برای لکه های مغزم ندادند یکی از پزشکان که با تشخیص ام اس مرا بستری کرد و ۳روز کورتون تزریق نمود دکتر محمدی گفت اینها سکته های ریز مغزی (اسکیمی) هستند باز هم دارویی نداد متخصص داخلی برای فشارخونم لوزاتان و هیدروکلروتیازید تجویز نمود سوال من این است که عود سکته مغزی شدید تا چه حد است؟دکتر کریمی جسته گریخته گفت شاید ۱۰ سال دیگر تغییراتی کند(لکه ها)mri با تزریق گردنم مشکلی نداشت

 10. زهرا کبیری می‌گوید:

  سلام خدمت آقای دکتر پدر من نزدیک به دو ماه پیش استنت گذاشتن و دکترشون گفتن که یکی از رگهای دیگه ایشون استنت میخواد و الان پلاویکس و آسپرین ۳۲۵ میخورند .سوالی که ازتون داشتم اینکه ایشون دندونشون خراب شده باید بکشن و من نگران اینم که اگه مصرف نکنه چون چیزی از عملشون نگذشته برایشون بد باشه ؟؟و اینکه بهتره چقدر فاصله بین دوتا استنتی که گذاشتن باشه ؟؟

 11. داوود می‌گوید:

  با عرض سلام
  من داود و ۳۴ ساله هستم. سال دیماه ۹۱ یکی از رگهای قلبم را استنت گذاری کردم و بر اساس نظر ‍پزشک معالجم یک سال روزی یک عدد پلاویکس و آسپرین ۸۰ مصرف کردم وسوال من اینست که پلاویکس تا چه زمانی باید مصرف شود و ضمنا” مصرف ایندو با هم با دوز مذکور تبعاتی دارد یا خیر

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   پلاویکس یا انواع معادل به اسامی دیگر معمولا نامحدود توصیه میشود مصرف همزمان با آسپیرین گاهی احتمال خونریزی به همراه دارد بهتر است پزشک معالج در مورد سود و زیان درمان و تغییرات برحسب پیشرفت معالجه تصمیم بگیرند.

 12. فریبا می‌گوید:

  باسلام و وقت بخیر
  وقدردانی که دکتری یافت شد که صبورانه پاسخگوست. پدرمن بدلیل واریس شدید پا و کمی درد قلبی تحت درمان با اسپرین ۸۰ و اوسویکس می باشند. اخیرا فشارشان افزایش دارد . از ۱۲۰ روی ۷۰ به ۱۴۰ رسیده است. لطفا بهم بگید باید فشار رازیر چند نگه دارم. ضمن اینکه داروی ضدفشار نیتروکانتین و کاپتوپریل املوپرز دریافت می کنند. ممنون از پاسخدهی تان چون بسیارنگرانم ومتاسفانه چیزی در اینترنت و فارموکولوزی پیدانکردم.

 13. داود می‌گوید:

  با تشکر
  همانطور که و در سوال قبلی عرض کردم ۳۴ ساله هستم و یکسال پیش یکی از رگهای قلبم را استنت گذاری کردم سوال من این اس که آیا روزه گرفتن برای من مانعی دارد و اگر مضر است پس از گذشت چند سال دوباره امکان روزه داری است یا خیر
  مچکرم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   بهتر است پزشک قلب عروق در این مورد نظر بدهند. در موارد زمینه مساعد به گرفتگی عروقی مغزی تشنگی و کم آبی ممکن است در هر زمان مسئله ساز باشد.

 14. فرزام می‌گوید:

  سلام آقای دکتر
  من مادر بزرگم دچار گرفتگی مویرگ مغزی شده ولی دکترش گفته درمانی نداره
  واقعا درمانی نداره آقای دکتر؟؟
  احتمال سکته مغزی هست؟؟
  ممنون از راهنماییتون

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   ممکن است تعداد زیاد رگ بدون علامت در فرد مسن گرفته باشد و درمان ضروری صرفآ به پیشگیری از تشدید بیماری محدود میشود.

 15. فرزام می‌گوید:

  در رابطه با نظر قبلی این را هم اضافه کنم
  دکترشون گفته یه رگ دیگه وظیفه رگ مسدود شده را داره انجام میده

 16. حسین فاطمیان می‌گوید:

  باسلام من حدود۴ماه قبل آنژیوپلاست شدم وحالاپلاویکس ۳۲۵باآسپرین ۸۰مصرف میکنم و مدتی است که دچارتاری دید چشم شدم دکترم می گویداشکال نداردولی دربروشورنوشته پلاویکس وآسپرین نباید باهم مصرف شود لطفا مرا راهنمایی فرمایید ممنون میشوم…

 17. Zahra می‌گوید:

  باسلام خدمت دکتر سیفی
  پدرم چندماه پیش آنژیوپلاست شدن… میخواستم بدونم چ عللی یامصرف چ چیزهایی باعث گرفتگی رگها میشه؟ برای پیشگیری از ابتلاء مجدد چ بایدکرد؟ ممنونم ازسایت خوبتــــــــــون

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   زمینه ژنی فردی و نوع تغذیه در بروز تصلب شرائین دخالت دارد، بعد از پیش آمد گرفتگی عروقی، پیشگیری از تشدید با درمانهای کم کنننده کلسترول و کنترل قند و فشار، و تغذیه بیشتر گیاهی و کم کردن گوشت از غذاها و ورزش و آرامش موثر است.

 18. Zahra می‌گوید:

  ممنون آقای دکتر

 19. کبیری می‌گوید:

  سلام خدمت دکتر سیفی خیلی ممنون از سایت خوبتون
  بابای من فنر زدن و دکترشون گفته بودن یکی دیگه از رگهاشون فنر میخواد یه مدت مشکل تنفسی نداشت ولی الان بعد از دو ماه و نیم الان گاهی سمت راست سینه اش درد میگیره و گاهی یه کم تنفسشون سخت میشه دکتر خودشون میگفتن قلبشون مشکل نداره و یه قرص به اسم لوزار ۲۵ دادن برای مشکل تنفسشون بعد از مصرف چند روز این قرص پاهاشون ورم میکنه میخواستم بدونم این قرص چه کاربردی داره ؟ و این درد سینه وتنگی نفسشون برای اون یکی رگشون نیست ؟
  با تشکر

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   ورم پا به لوزار مربوط نمیشود لوزار برای کنترل فشار خون داده میشود، با توجه به زمینه قلبی احتمالا به مدر نیاز خواهد داشت، بررسی مشکل قلبی با نظر پزشک و تست ورزش بعمل می آید.

 20. باران می‌گوید:

  با سلام و خسته نباشید . پدرم ۵ سال پیش استنت گذاشتند و درحال حاضر داروهای اسویکس ، آسپیرین، آتورواستاتین،آتنولول و… را مصرف میکنن و هرماه برای چکاپ به بیمارستان قلب میرن. ایشون از پنج سال پیش به همراه مصرف داروها ورم پا دارند. الآن حدودا سه روزه که مشخصا دچار پادرد شدن به نظر شما این درد پا به علت عوارض مصرف داروست یا باید به دکتر مراجعه کرد؟ درضمن آیا واقعا مصرف همزمان داروی اسویکس آسپیرین خطرناکه؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   با کنترل و اطمینان از نبود عوارض خونریزی آسپیرین با اوسویکس میشود مصرف نمود. برای پا درد و ورم پا بهتر است معاینه شوند، این عوارض به درمان ارتباط ندارد.

 21. بختیاری می‌گوید:

  با سلام خسته نباشید
  پدرم ۵۵ ساله است انژوپلاستی انجام داده است داروهای تجویزی پلاویکس و آسپرین است و ایشان زخم معده دارند و از داروی پنتوپرازول برای درد معده استفاده می‌کنند استفاده پلاویکس برایشان خطر ندارد مصرف سیگار هم دارند.

 22. بی نام می‌گوید:

  با سلام و خسته نباشید پدر من بعد از یک سکته خفیف و انجام آنژیو متوجه شدند که ۲ رگ مسدود دارند که یک رگ استنت گذاشته شد و رگ بعدی به چند ماه دیگر موکول شد و پلاویکس و آسپرین استفاده میکنه و نه بیماری فشار خون و نه چربی یا قند و یا هیچ بیماری دیگری نداشته اما سیگار میکشیدند که دیگه قراره نکشه با این حال باید چه کاری انجام بشه که دیگه خطری براشون پیش نیاد در ضمن شغل پدرم نقاش ماشین است

 23. رامونا می‌گوید:

  خواهرم سه ماه پیش سکته ی مغزی کرده و دوباره هفته ی پیش سکته کرد، دچار گرفتگی کامل رگ کاروتیر گردن است، راه درمان چیست؟
  ایا تنها با یک رگ ادامه ی حیات میسر است؟

 24. محمد پناه می‌گوید:

  با سلام و اجترام
  جناب آقای دکتر سیفی از سایت خوبتان تشکر میگردد . آیا مصرف همزمان پلاویکس با آسپیرین حطر خونریزی داخلی دارد ؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   در درمان توآم خطر خونریزی بنا به آمار بیشتر است در موارد ضروری سود و زیان مصرف همزمان آسپیرین و پلاویکس را باید سنجید.

 25. سعید ساداتی می‌گوید:

  جراحی دندان عقل برای بیماری که دیابت وگرفتگی عروق قلب داردواسپرین۸۰ ومتفورمین واکاربوز می خوره چطور انجام میشود?

 26. حقانی می‌گوید:

  سلام . برادر من ۵۳ ساله هست و مدت ۶ماهه که سکته مغزی کرده . سمت چپ بدنش فلج شد ولی با فیزیوتراپی حرکت پای چپش تا حدودی برگشت اما دستش بی حرکته . الان مدتی هست که دچار افت قند شده تا جایی که غش کرد و در بیمارستان بستری شد . داروهایی که مصرف میکنه لوزارتان۲۵، کارودیلول ۶٫۲۵ ، آتوراستاتین ، پلاویکس ، آسپرین و امگا۳ است . آیا مصرف این داروها باعث افت قند نیست ؟ البته غشی که براش پیش اومد احتمال تشنج هم داده شد. با توجه به نکته یی که نوشته شده که مصرف پلاویکس با آسپرین مشکل سازه ممنون میشم که ما رو راهنمایی کنید .

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   داروهائی که مصرف میکنند موجب افت قند نمیشوند، پلاویکس و آسپیرین برای جلوگیری از تشکیل لخته پلاکتها مصرف میشوند معمولا مصرف یکید برای پیشگیری از عود سکته تنگی عروق کافی است. وارفارین از تشکیل لخته قرمز در قلب و آمبولی مغزی بکار گرفته میشود.

 27. حقانی می‌گوید:

  در ضمن میخواستم ببینم مصرف والفارین برای ایشون بهتر از پلاویکس نیست؟

 28. هادی عبدی می‌گوید:

  با سلام، مادر ۷۳ ساله من حدود دو سال و نیم قبل دچار سکته مغزی از نوع خونریزی در قسمت چپ مغز شد که با عدم توانایی و تحرک اندامهای سمت راست بدن همراه بود که هنوز هم کف دست راست کامل باز نمی شود.۶ ماه پیش پس از عکس برداری سیتی آنژیو مشخص شد یکی از رگهای خون رسان مغز ۹۰% و دو تا دیگر ۴۰% گرفتگی دارند به همین دلیل اخیرا دکتر برای ایشان علاوه بر داروهای قبلی قرص آسپرین۸۰ و باکلوفن۱۰ تجویز کردند.آیا مصرف آسپرین۸۰ ممکن است موجب خونریزی مجدد در مغز شود؟ در حال حاضر داروهای پیراستام۸۰۰، ریواستیگمین۳، ممانتین۱۰، هالوپریدول۰/۵ میلیگرمی و کاپتوپریل۲۵ مصرف می کنند. آیا مصرف آسپرین۸۰ به همراه این داروها برایشان مفید است؟ با تشکر.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   خونریزی مغز معمولا تکرار نمیشود، مگر در شرایط فشار خون بالا ، مصرف آسپیرین برای پیشگیری از انسداد رگهای تنگ شده موثر است و تداخلی با دیگر داروهای مصرفی ندارد.

 29. دلارا می‌گوید:

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما بزرگوار.
  پدر من حدود ۵سال قبل دچار گرفتگی۳ رگ از قلبش شد که دو استنت در قلبش گذاشتند.دیابتی و سیگاری هم هست.از اون موقع پلاویکس و آسپرین مصرف میکنه ولی دکترها گفتند نیاز نیست پلاویکس مصرف کنی و فقط یک سال بعد عمل کافیه. به نظر شما ادامه مصرف پلاویکس مشکلی داره یا نه؟
  ممنون از راهنماییتون.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   مصرف سیگار برای شرایط ایشان بالاترین خطر است. تاثیر پلاویکس یا اوسیکس بیشتر از آسپیرین است . اگر سیگار را قطع کنند مصرف آسپیرین یا پلاویکس کافی خواهد بود.

 30. ستاره می‌گوید:

  با سلام
  ایا خوردن پلاویکس با اسپیرین ممکن است بعد از مدتی در بیمار ایجاد درد در قفسه سینه داشته باشد؟

 31. محمدی می‌گوید:

  با سلام و عرض تبریک سال نو، سئوال من در مورد سکته های مکرر یا مولتی استروکه اینکه علت آن می تواند از تنگی عروق مغزی باشد؟ جدیدا در طب سنتی از زالودرمانی بعنوان یکی از روشهای درمانی برای تنگی عروق قلبی و مغزی یاد می شود به نظر شما این روش موثر است؟ آیا می توان فردی را که سکته مغزی از نوع خونریزی داشته زالو درمانی کرد؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   در عهد قدیم از سم بزاق زالو بعنوان ضد انعقاد بطور تجربی استفاده میشد امروزه با وجود داروهای استاندارد و روشهای باز کردن تنگی رگها این روش منسوخ شده، ضمنا مصرف هر نوع ضد انعقاد در سکته بعلت خونریزی قدغن است

 32. حمید می‌گوید:

  با سلام و سپاس از وقتی که برای راهنمایی دیگران می گذارید
  در ام آر آی آثار مزمن ضایعات ایسکمی دیده شده است . پزشک شبی یک عدد اسویکس تجویز کردند . الان به علت مقداری خون ریزی از بواسیر مصرف اسویکس را موقتا قطع کردم . این قطع مصرف اسویکس خطرناک نیست ؟آیا می شود مصرف اسویکس را به جای هر شب کمترش کرد؟ آیا ورزش روزانه و مصرف بیشتر سبزیجات می تواند جایگزین بهتری برای اسویکس باشد؟ با سپاس فراوان

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اوسویکس برای پیشگیری از عود مجدد سکته قلبی و مغزی مصرف میشود، بخاطر صرفآ کانونهای ایسکمی در اسکن معمولا درمان طولانی مدت تجویز نمیشود در صورت نیاز به مصرف بیشتر بهتر است با آزمایش انعقاد و سیلان خون و PT و PTT کنترل شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>