موانع درمان در مالتیپل اسکلروز ( ام اس)

اکثریت بیماران ام اس دوره های عود و بهبودی را با درمان و یا بدون درمان در سالهای اولیه بخوبی می گذرانند، بطوریکه درصد اندکی از بیماران در پنج سال اول با مشکل کنترل بیماری مواجه اند. اکثریت بیماران نیز در پنج سال دوم ضمن درمان و کنترل از توانایی خوبی برخوردارند بطوریکه بعد از ده سال از شروع بیماری ناتوانیی چندانی ندارند. با درمان های موجود از هر نوع که استفاده بشود مشکل کنترل معمولا پس از حدود ده سال پدید می آید که به درمان با اینترفرون ها (سینووکس، آوونکس، بتافرون، ربیف) پاسخ مساعد نمی دهند بطوریکه بیماران از مراحل عود و بهبودی به مرحله سیر پیشرونده بیماری وارد میشوند.
در کنفرانس ها از تعداد زیادی درمان های قدیمی و جدید بعنواون درمان اصلی یا کمکی بحث می شود. آزاتیوپرین ، سیکلوفسفوماید و متوترکسیت از گروه شیمی درمانی کم عارضه هستند که از سالها قبل و قبل از کشف اینترفرونها مصرف شده اند، امروزه نیز بعنوان داروی کمکی مصرف میشوند. میتوکسانترون (نوانترون) جزو داروهای شیمی درمانی خطیر است که عوارض نارسایی قلبی وخیم و عوارض خونی و کبدی آن اغلب موجب هراس بیمار و پزشک در استفاده از آن میگردد، یکی دیگر از درمان های قدیمی کمکی کوپاکسون است که درمان نسبتا موثری بوده ولی به بازار دارویی ایران بطور رسمی وارد نشده است، چند موردی که شخصی تهیه و استفاده شده به لحاظ مشکل تزریق همه روزه، کمی اثردرمانی و گرانی قیمت دارو نتوانسته اند ادامه دهند.(ویرایش: خوشبختانه تولید داخلی دارو از خرداد 91 در ایران قابل دسترس است، بعنوان داروی کمکی میشود به اینترفرون اضافه نمود مشکل اصلی هزینه درمان و تزریق همه روزه و نا محدود دارو است)
به داروهای جدید ، مثل ناتالیزوماب ، کلادرابین ، فینگولیمود و…. که در ابتدا امیدواری زیادی میرفت با چند مشکل مواجه شده اند: اول عوارض این داروهاست دوم گران بودن قیمت داروها است . سوم عدم دسترسی بیماران به این داروها در خارج از کشورهای آمریکا و اروپائی است. ( گاه و بیگاه خبرهائی از کشف و تولید داروی جدید بعنوان معالجه قطعی ام اس قبل از مطالعه و تایید مراجع صلاحیت دار در رسانه ها پخش میشود و امیدهای واهی در مردم ایجاد میکند که غیر از سردرگمی و اخلال در روند درمان استاندارد حاصلی نداشته است.)
آنچه امروزه عملا برای بیماران ام اس در مرحله پیشرونده میتوانیم انجام دهیم به قرار زیر است:
1) افزایش مقادیر اینترفرون از تزریق از یکبار در هفته به سه بار در هفته یا یک روز در میان چنانچه برای بیمار قابل تحمل باشد.
2) تزریق پردنیزولون وریدی یک گرم درماه یا سه گرم هر سه ماه برای چند ماه با در نظر گرفتن عوارض فشارخون، دیابت، استئوپروز.
3) استفاده از داروهای کاهنده ایمنی از انواع قدیمی مثل آزاتیوپرین یا متوترکسیت توام با داروهای فوق.
4) اضافه نمودن Cell Cept (مایکوفنولات) بجای داروهای آزاتیوپرین و متوترکسیت … .
این دارو در بیماران پیوند کلیه سالها مورد استفاده قرار گرفته ، این دارو در مراکز مختلف در درمان ام اس مورد آزمایش قرار گرفته و نتایج رضایت بخش با عوارض کم گزارش شده است.
بنا به آزمایش نگارنده این متن ، از نه بیمار با سیر تشدید ثانوی که به مجموعه درمانهای اینترفرون و استروئید وریدی مقاوم بودند و در معرض حملات مکرر و تشدید علائم ناتوانی بودند ، در 18 ماه اخیر مایکوفنولات به درمان اینترفرون اضافه گردید ، ضمن اینکه دارو بدون عارضه مهم برای بیماران قابل تحمل بود ، در مدت درمان از سیر تشدید علائم بیماری کاسته شد وبیماران ازنتیجه درمان و بهبودی نسبی علائم بیماری رضایت داشتند. چهار بیمار ام اس بعلت عد م تمایل به مصرف و یا عوارض نسبی در شروع درمان از مصرف دارو منصرف شده بودند و در یک بیمار در شروع بیماری عوارض حاد بصورت تب و واکنش حساسیت موجب قطع درمان شده بود.در بیمارانی که تحت درمان هستند تنها عارضه گذرا عوارض روده ای و حساسیت به نور خورشید بوده .
مایکوفنولات بصورت قرص 500 میلی گرم خوراکی است که از یک قرص در روز به مدت یک هفته شروع شده، هفته دوم دو قرص، و در هفته سوم چنانچه در آزمایش خون کلوپنی و عوارض کبدی مشاهده نشود به سه تا چهار قرص رسانده می شود.
همانند بیماران پیوند کلیه ، درمان با مایکوفنولات برای مدت طولانی تجویز می شود . ابتدا هر ماه بعد هر 2 تا 3 ماه یکبار CBC و آنزیمهای کبد (AST-ALT) کنترل می شود. افراد تحت درمان با این دارو نباید در معرض نور آفتاب قرار گیرند. به لحاظ کاهش ایمنی شخص تحت درمان از نظر احتمال بروز بیماریهای عفونی مثل توبرکولوز و … باید معاینه و کنترل مرتب داشته باشند.
عوارض مهم داروئی مشاهده نشده و در مجموع بیماران از درمان راضی بوده اند.

10/3/92 از سه مورد بیمار که در مدت بیش از سه سال تحت درمان سلسپت توآم با سینووکس بوده اند حملات بیماری که قبلا عود مکرر داشته بخوبی کنترل شده اند. در سه بیمار به جهت کنترل رضایت بخش در مدت بیش از دوسال درمان قطع شده ومشکلی پیش نیامده ، دو مورد به جهت احساس بی اثر بودن ، خودشان درمان را قطع نموده و سیر بیماری خوبی نداشته اند.

فرستاده شده در ۱۳۹۲/۰۳/۱۰ در ۶:۲۶ ب.ظ | در پاسخ به سپیده.
بنا به تحقیقات جدید علیرغم خطر عوارض داروی های خوراکی جدید که در مرحله اول قابل پیش بینی و کنترل است ، بهتر از اینترفرونها اثر میکنند ، لذا در مراکزی بعنوان درمان ردیف اول مصرف میشوند . در بین اینها فیگولیمود و دی متیل فومارات از مرحله آزمایشی ۳ گذشته اند. ناتالیزوماب (تای سبری ) تزریق ماهانه بعلت عوارض خطیر فقط در موارد بی اثر بودن ایتنرفرنها تجوبز میشود. در مرحله ای شرکت های داروئی داخلی مدعی تولید فینگولیمود بودند ولی تا آنجا که اطلاع دارم خبری از کم و کیف تولید مشخص نشد. اگر تصمیم به وارد کردن دارو بگیرید باید توسط فامیل و آشنا به مقادیر کم تهیه کنید اگر تحمل داروئی خوب داشتید برنامه بلند مدت را تدارک میبینید. در حال حاضر مسئولین دارو ودرمان بنظر نمیرسد به این زودیها دنبال کارهای هزینه بر باشند.

این نوشته در تخصصی ارسال و , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

1,106 Responses to موانع درمان در مالتیپل اسکلروز ( ام اس)

 1. مرتضی صادقی می‌گوید:

  آقای دکتر من ادرس شما رو هم میخوام

 2. رها می‌گوید:

  سلام
  اقای دکتر پس بهبودی نداره که بیماران ثانویه خوب بشن به مرور زمان همشون توانایی هاشونو از دست میدن؟

 3. مریم می‌گوید:

  سلام
  دکترش به برادرم گفته بیماریت بهبودی نداره با این که چند ساله حمله ای هم نداشته نظر شما چیه اقای دکتر ؟

 4. رها می‌گوید:

  سلام
  پس سخته با بیماری که بیماری ام اس از نوع ثانویه داره ازدواج کرد چون احتمالش زیاده که دچار ناتوانی بشه؟

 5. mona می‌گوید:

  سلام دکتر شبتون بخیر
  ببخشید من واسه پوستم رفتم دکتر بم راکوتان داد
  این دارو با سینووکس مشکل ایجاد نمیکنه¿

  مثکه دوتاشدن رو آنزیمای کبد تاثیر میذارن
  درسته؟

  تداخل نداره؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   عارضه کبدی مصرف توام این درمانها قابل پیش بینی نیست اگر مصرف راکوتان خیلی ضروری است با کنترل آنزیمهای کبد بعمل آید

 6. mona می‌گوید:

  خیلی ممنون از جوابتون
  ولی آقای دکتر بعضیا میگن بعد از خوردن راکوتان بیماری عود میکنه!
  شما شنیدین؟ من واسه جوشای صورتم باید بخورم چون خسته شدم از جوش
  ولی میترسم بیماریم عود کنه
  میخکام بدونم بوده کسی که با مصرف راکوتان بیماریش بدتر شده باشه؟
  خداروشکر مال من ام اس خفیفه
  متخصص پوست که گفت من نشنیدم
  ولی آزمایش آنزیمای کبد بم داد
  موندم تو دوراهی که بخورم یا نه
  میگن اگه بدنت ضعیف باشه راکوتان رو سیستم ایمنیت اثر میذاره
  همچین چیزی صحت داره؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   راکوتان بعلت ترکیب ویتامین آ دارای عوارض جانبی متعدد از جمله تاری دید و افسردگی و دردهای منتشر است، لذا در صورت بروز این عوارض موجب شک عود ام اس میشود، بهتر است کرم این ترکیب را استفاده کنید.

 7. mona می‌گوید:

  ببخشید دکتر اصلا بعضیا میگن بعد اینکه راکوتان یا دکوتان خوردن چند ماه بعدش علایم ام اس سراغشون اومده!
  مگه میشه با خوردن این قرصا کسی ام اس بگیره؟!

 8. مریم می‌گوید:

  سلام
  اقای دکتر میگن اونایی که بیماری ام اس دارن تو ده سال اول بیماریشون خوبه ولی بعد ده سال بیماری پیشرفت میکنه علایم های دیده میشه ایا درسته؟همینطوری میشه؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   در اغلب موارد بدون درمان ام اس این نوع سیر بیماری دیده میشود، با درمانهای موجود این مرحله میشود مهار نمود یا سالها به تاخیر انداخت.

 9. سارا می‌گوید:

  با سلام
  دختری 28 ساله هستم، 11 ساله ام اس دارم ولی 3 ساله که دارو رو شروع کردم تو این 3 سال 4 بار عود داشتم، مدت 8 ماهه که سمت راست بدنم احساس ضعف و دردهای تیر کشنده دارم و خیلی زود خسته میشم اما در راه رفتنم مشکلی ایجاد نکرده، با پالس تراپی هم به حالت اولم برنگشتم،گاباپنتین هم مصرف میکنم که اونم بی اثره، آقای دکتر میترسم وارد فاز ثانویه شده باشم،آیا عوض کردن دارو تاثیری در بهبودی من داره؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   انتخاب اینترفرون دوز بالا یا درمان دیگر با توجه به سیر تشدید بالینی و افزایش پلاکها در اسکن اتخاذ میشود، اگر تغییرات در مقایسه با شش ماه قبل چشمگیر است تعویض درمان منطقی خواهد بود.

 10. مریم می‌گوید:

  سلام
  اقای دکتر ناراحت بودنی دست و پاهام دچار حالا کرختی میشه از چی میتونه باشه؟

 11. mona می‌گوید:

  سلام آقای دکتر
  عذرخواهم که اینجا سوال زیاد میپرسم
  دکترم در دسترس نیس و گفتن 6ماه دیگه پیششون برم
  ممنونم از پاسخای با حوصلتون
  ببخشید من اردیبهشت 90 دستم گزگز کرد همون جور که قبلا بهتون گفتم و با کورتون رفع شد
  ولی ازون موقع خیلی وسواسی شدم
  هرچیم میشه ربط میدم به ام اس
  از صب نصف سرم ینی سمت چپش درد میکنه
  چشم چپم هم درد خیلی خفیفی داره!
  حالا نمیدونم از سردردمه یا خود چشمم درد میکنه!
  بنظر شما نیاز هست پیش دکترم برم؟
  من اصولا سر درد اینجوری زیاد میشم چون سرم تو کتابه همش .
  نمیدونم چطور این وسواسو کنار بذارم
  خونوادمم دیگه از دست من در عذابن
  دیگه میترسم همین سردردو چشم دردمو بهشون بگم
  چشمم نه دوبینی داره نه هیچی دیگه
  فقط احساس میکنم درد خفیفی داره اونم کاسه ی چشمم

 12. نیلو می‌گوید:

  سلام آقای دکتر،
  من مدت 12 سال هست که ام اس دارم ولی حال عمومی م خوبه و به غیر از اون حمله ی دومی که در سال 81 داشتم و یکی از چشمام تار شد و دیگه خوب نشد مشکلی ندارم بالاخره تصمیم گرفتم که دارو مصرف کنم ولی دکترم هربار یه چیزی تجویز می کنه 2 سال پیش سینوکس تجویز کرد پارسال اسویمر و امسال اول نظر خودمو خواست که با چه مدل دارویی راحت ترم و عاقبت اکتوریف تجویز کرد. به نظر شما اکتوریف داروی خوبیه یا ازشون بخوام که عوضش کنه؟ مورد دیگه اینکه ایشون گفتن دز دارو 12 آمپول در ماهه ولی ما میگیم هفته ای 2 بار تزریق کنین به نظرتون چنین دوزی عاقلانه میاد؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   هر دارو مزایا و مضرات خاص خودش را دارد و دستورالعمل مصرف خاص خودش، نمیشود سلیقه ای تجویز نمود. بهتر است پزشک معالج یک نوع درمان را برحسب شرایط بیماری انتخاب کنند.

 13. فرزانه می‌گوید:

  با سلام من ٢پلاك در گردن ويك پلاك در مخچه دارم يك هفته پيش آزمايش مايع نخاع دادم در جواب نوشته OCB is positive
  comment:in csf 13 bands more than serum were seen
  ميخواستم بدونم يعنى چه

 14. مریم می‌گوید:

  سلام
  اقای دکتر شرایط برادرمو خدمتون عرص کرده بودم دوسال میشد به دکترش نمیرفت امروز رفته به دکترش دکتر علایمی های که قبلا تو پرونده اش داشت معاینه کرد گفت خوب شدی ولی واسه ام ار ای ننوشت که بره ٬ام ارای رفتن عوارصی داره که دکتر نمینویسه که بره ام ار ای بده برادرم ؟فقط گفت امپولتو که هر هفته میزدی از این به بعد ده روزش کن!

 15. مریم می‌گوید:

  سلام
  اقای دکتر ام ار ای رفتن عوارصی داره که دکتر برادرم نمینویسه بره ام ار ای بده؟

 16. مریم می‌گوید:

  سلام
  اقای دکتر ببخشید
  دکتر برادرم معاینه کرده گفته تمام علایمی که داشتی بهبود یافته ولی گفت امپولتو که هر هفته میزدی از این به بعد هر ده روز به بعد یکی بزن٬اقای دکتر ممکن بیماریش تو اینده پیشرفت کنه دکترش که گفت خوب شدی!منم یه سوال داشتم اگه خوب شده پس چرا امپولشو قطع نکرد گفت بازم بزن ونوع بیماریشو هم گفت بهبود یافته است اقای دکتر میشه شما هم نطرتونو بگین؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر به پاسخ دیروز توجه کنید به هر دو سوال پاسخ داده شده، کار درمانی و تشخیصی را نمیتوان از روی حدس تخمین زد

 17. مریم می‌گوید:

  سلام
  یعنی ممکنه بیماریش پیشرفت کنه با این که گفته رفع شده بیماریش!ببخشید این همه سوال میپرسم

 18. مریم می‌گوید:

  سلام
  با ترزیق امپول هم ممکنه بیماری ام اس پیشرفت کنه ؟

 19. مریم می‌گوید:

  سلام
  نوع ام اس بهبود یافته همون خوش خیم هست؟

 20. مریم می‌گوید:

  سلام
  اقای دکتر پس بادرمان هم بیماری ام اس پیشرفت میکنه ؟

 21. مریم می‌گوید:

  سلام
  دکترش…. گفت خانم برادر شما چیزش نیست خو ب شده بهش گفتم واسه ام ارای بنویسن گفتن ام ار ای لازم نیست فقط معاینه کرد گفت تمام علایم های که داشته بهبود یافته خوب شده چیزیش نیست ولی ا….؟ممکنه کلن بهبود پیدا کنه درمان قطع بشه؟یا مادام العمر باید درمان بشه؟

 22. مریم می‌گوید:

  سلام
  اقای دکتر نوع ام اس بهبود یابنده بعد از سالها گفته میشود ام اس پیشرونده ثانویه ؟

 23. مریم می‌گوید:

  سلام
  اقای دکتر اخر وقت بعد مریض هاتون مریض میبینید؟

 24. رها می‌گوید:

  با سلام این شرح حال ام آر آی،خواهرمه میخواستم نظر شما رو وهم بدونم با تشکر..there are three abnormal high signal intensity. Plaques in periventricular withe matter. as demyelinating disease.
  There is abnormal high signal intensity area in cord at level of C2 -C3 disc. as multiple sclerosis.
  تشخیص ام اس بوده میخواستم بدونم آیا از نوع خفیفه! با تشکر..

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   با توجه به وجود علائم در مغز و نخاع بیماری ام اس در درجه اول مطرح میشود. شدت بیماری را گذشت زمان و کنترل بهتر بیماری با درمان مشخص میکند.

 25. مریم می‌گوید:

  سلام
  اقای دکتر یه سوال داشتم کسی که بهبود یافته ممکنه درمانشو قطع کنه منظورم دیگه امپولشو ترزیق نکنه ؟اقای دکتر چند نوع ام اس داریم ؟ام اس بهبود یابنده جز کدوم نوع است؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   بهتر از بروشورهای رایج راجع به انواع ام اس مطالعه کنید. در مواردی اگر ام اس چند سالی عود و تشدید بالینی نداشته و در اسکن فعالیت بیماری نشان ندهد، میشود تزریق را متوقف و پایش بالینی بعنمل آورد.

 26. فرانك می‌گوید:

  با سلام من ام آس إز نوع عود كننده بهبوديابنده يابنده دارم حدود يكسال و نيم هيچ حمله اي ند اشتم ودارو رأيت قطع كردم حدود شش ماه است دچار تاري ديد چشم راست شدم ٥ جلسه كورتون درماني و پلاسمافريزو ٨ تا آمپول اكتووكس زدم ولي جواب نگرفتم حالا ديگه واقعان ميدانا چكار بأيد بكنم؟!

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   بعد از درمان پالس برگشت بینائی ممکن است چند ماه طول بکشد بهتر است درمان پیشگیری از حملات بعدی را جدی بگیرید.

 27. مریم می‌گوید:

  سلام اقای دکتر بیماری ام اس منجر به مرگ هم میشه منظورم کسی که بیماری ام اس داره ممکنه بمیره ؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اغلب بیماران ام اس عمر طبیعی دارند مگر آنانکه در سنین پائین زمین میشوند و از مراقبت خوب برخوردار نمیشوند.

 28. مریم می‌گوید:

  سلام
  اقای دکتراین صحت داره که بعضی افراد که حمله نداشتن تو ده سال اول مثل برادرم بعد ده سال علایم ها وحمله ها دیده میشه ؟

 29. آناهيتا می‌گوید:

  ژسري به من ابراز علاقه مي كنن كه انسانن بسيار خوبي هستن البته جدا از اينكه لجباز هستند و به شدت اخلاقيات شديدي براي خودشون دارن.
  ايشون هفت سال پيش تا به حال يك قرص مصرف مي كردن كه اسمش رو به خاطر ندارم و الان هم انگار در ام ار اي اضافه شدن پلاك تشخيص داده شده و بايد هفته اي يكبار سينووكس بزنن.
  - آيا امپولها و درمانهاي ام اس چه تاثيراتي مي تونن روي اخلاق و عصبيت فرد بزارن؟
  - درصد احتمال فرزند حاصل به ام اس چقدره؟
  - من خودم ادمي هستم كه هم هيجان طلب هستم هم خيلي زودرنج هستم و هم انتظاراتم از زندگي بالاست. فكر مي كنم براي كسي كه با من باشه احتمالا استرس هايي حتي اگه نخوام، ايجاد خواهم كرد و اين استرس ها چقدر ممكنه باعث بدتر شدن بيماري ايشون بشه؟
  - ايا ميشه گفت ايشون فلج نمي شن؟
  - سفر (قاره اي) براي ايشون ضرر داره؟
  - آيا اگر مقيم كانادا يا استراليا بشن، بيمه اونجا پوشش بهتري براشون داره؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   پاسخ به این سوالات احتمالا مستلزم یک ساعت صحبت با شناخت به مسائل جسمی روحی فرد مزبور نیاز دارد.بهتر است برای مشاوره به همراهشان به پزشک معالج شان مرجعه کنید.در همه کشورهای غربی بیمه برای هر نوع بیمار برای افراد مقیم دارند

   • اناهیتا می‌گوید:

    سلام دوباره و ممنون از پاسخ
    دکترشون گفتن تصمیم شخصی است و خودتان باید تصمیم بگیرید!
    بعد از سنووکس چه مرحله ای هست؟
    هیچکدوم سوالها رو شما می تونین پاسخ بدین؟
    ممنونم

 30. آناهيتا می‌گوید:

  اين رو هم اضافه كنم كه در سالهاي گذشته گاهي در ران پا احساس خواب رفتن بهشون دست مي داده و اينبار كه دكتر خواستن مصرف سينووكس رو شروع كنن، هم پاشون همين حالت رو داشته كه با خواب رفتن منطقه اي به اندازه يك كف دست شروع شده و حدود دو هفته طول كشيده.

 31. س ازتهران می‌گوید:

  باسلام.آقای دکترمن زنی35ساله هستم6سال قبل بعدازبارهامراجعه به دکترای متفاوت مغزواعصاب فهمیدم که دچاربیماری ام اس ازنوع چشمی شدم(چشم راست). دربیمارستان شریعتی دکترتشخیص دادسال قبل که بیماریم خاموش شده. اما درهمان زمان دچارتیروئیدپرکارشدم ودکتری حاذق که تیروئیدموتشخیص دادندعکسهامم دیدند(ام آرآی)گفتندام اس نداری وتیروئیده مشکلت چون علائمه هردوشبیه هم هستند.وداروخوردم مدتی متی مازول بهترشدم.2ماه قبل بمدت40 روزقرصه متی مازول رامصرف نکردم درهمین مدت 2ماه هم استرس خیلی شدید بهم اومدومن الآن 16 روزه که دوبینی پیداکردم درچشم راستم ودردهم داره همه جاروبالاپائین میبینم کل زندگیمودرگیرکرده.حالاموندم تودوراهی که آیااین همون ام اس هستش یاتیروئیدم؟…البته آزمایش تیروئیددادم که نشون دادنرمال هستش اما متی مازول را مصرف میکنم.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   بهتر است علائم عصبی چشمی مثل انحراف چشم و لرزش چشم و اختلال دید با علائم ام آر آی جدید کنار هم گذاشته و تفسیر شود. علائم عصبی و چشمی تیروئید با ام اس متفاوت است هر کدام درمان خاص خود را دارد.

 32. سامان می‌گوید:

  با سلام
  پسری 28 ساله ام که مدت 12 ساله ام اس دارم. سینووکس مصرف میکنم. 1 ماه پیش دچار عدم تعادل و اسپاسم دست چپ شدم که بعد از پالس تراپی و فیزیوتراپی خوب شدم، در ام آر آی یک پلاک فعال در مخچه مشاهده شد، و سایر پلاک ها که بیش از 20 پلاک هستن غیر فعال بودن، از نظر دکترم چون حال عمومیم بعد از پالس خوب شده پس احتیاجی به تعویض دارو نیست اما نظر یک دکتر دیگه رو که جویا شدم موافق با دوز بالاتر اینترفرون بودن، میخواستم نظر شما رو هم بدونم. با تشکر.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر در ام آر آی پلاکها بیشتر نشده میشود به درمان یک بار در هفته ادامه دهند در صورت عود مجدد میشود درمان را عوض کرد.

 33. س ازتهران می‌گوید:

  سلام.آقای دکترشماپیشنهادمیکنیدازجهته بیماری ام اس بررسی بشم؟

 34. نیلو می‌گوید:

  سلام آقای دکتر
  من 14 ساله ام اس دارم هر دو حمله ی اولیه(با فاصله 2 سال) هم التهاب عصب چشمهام بود که در یکی از چشمها خوب شد و دیگری همچنان رنگها رو پریده می بینه و دیدش بسیار بده! حدود 20 روز پیش دچار تاری دید خفیفی در یکی از چشمها شدم که متخصص چشم، گفت چشمم سالمه و مگه توو ام ار آی چیزی دیده بشه. دکتر خودم هم یه دوره ی 15 روزه پردنیزولون نوشت(5 روز یکی 5 روز نصفی..) و گفت مشکلی نیست خوب میشه فردا دوره ی 15 روزه تموم میشه ولی حس میکنم دیدم مثل قبل نشده به نظرتون نیاز به مراجعه ی مجدد به متخصص مغز و اعصاب دارم و یا طبعیه که یه مدت تا خوب شدن چشمم طول بکشه؟

  تشکر فراوان و ممنون از وقتی که برای پاسخگویی میذارین:)

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   به است سیر تغییر حدت بینائی پایش شود، معمولا بتدریج اصلاح دید پیش می آید، در موارد شدید اختلال دید درمان تزریقی پالس بهتر اثر میکند.

 35. نیلو می‌گوید:

  ممنون آقای دکتر:)
  الان دیدم که متنتون رو اصلاح کردین و نوشتین از خرداد 91 نمونه ی ایرانی کوپاکسون(اسویمر، کوپامر) هم تولید شده اونطوری که دوستان تهرانی می گفتن جدیدا دز (50میلی؟ )هم وراد بازار شده که تزریقش سه بار در هفته ست.

 36. Mona می‌گوید:

  سلام دکتر خدا قوت..ببخشید یه سوال داشتم..در بیماران ام اس ام آر آیو دکتر چوقت تجویز میکنن؟؟بازه ی زمانی خاصی داره یا وقتی علایم جدیدی بیمار داشته باشه تجویز میکنن؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   در هر مرحله عود بیماری و تصمیم به تغییر درمان و کنترل پاسخ درمان بفواضل 6-12 ماه ام آر آی بعمل می آید.

 37. مرضیه می‌گوید:

  باعرض سلام خدمت آقای دکتر.من 2ساله ام اس دارم ورسیژن استفاده میکنم حدودایکماهه احساس میکنم سورنگ مورداستفادم سوزنش ضخیم شده وموقع تزریق به شدت دردمیکنه.ویه سوال دیگه این بیماری وآمپولی که استفاده میکنم رواعصابم تاثیرمیذاره؟؟؟؟

 38. محمد می‌گوید:

  سلام آقای دکتر خوب هستید؟بنده در سال 92 تشخیص ام اس واسم دادند من یک مقدار ضعف در پای چپ دارم.فیزیو تراپی ورزش هم انجام دادم ولی متاسفانه رفع نشد الانم ب مدت 2هفتست قرص فمپیرا مصرف میکنم.ک تغییر خاصی را مشاهده نکردم آیا بنظرتون این قرصو ادامه بدم؟ممنون میشم از پاسختون

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   در مورد تاثیر Ampyra ( فمپیرا ) من تجربه بالینی ندارم میدانم تاپیر علامتی دارد نه درمانی، اگر اثر موقت به هزینه اش نیارزد در مورد قطع درمان با پزشک تان مشورت نمائید.

 39. مرجان می‌گوید:

  سلام
  من 3 ساله که ام اس دارم و بجز حمله ای که موجب تشخیص ام اس شد ( یعنی 3 سال پیش) دیگه حمله ای نداشتم اکتوکس استفاده میکنم و حالا دکترم میخواد داروی منو عوض کنه و داروی خوراکی بهم بده
  من خوندم که داروی خوراکی خیلی عوارض بدی داره درسته؟ آیا داروی خوراکی رو قبول بکنم؟ مرسی

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر تشخیص بنا به یابقه یک حمله سی آی اس بوده و در اسکن عود بیشتر مشخص نشده معمولا قطع درمان و پیگیری دوره ای توصیه میشود. اگر علائم جدید در اسکن دیده شده همان درمان که در گذشته بخوبی کارساز بوده توصیه میگردد.

 40. الهام می‌گوید:

  با سلام اقای دکتر بنده 1 سال ام اس دارم و تقریبا 6 ماه ربیف مصرف کردم و 6 ماه هم رسیژن چون ربیف بسیار گران بود . برای چکاب سونو کامل دادم و وضعیت کبدم را , کبد چرب گرید 2 نوشته بودند, آیا مصرف داروها باعث این امر شده و راه درمانی اش چیست ؟ چون هم ربیف مصرف کردم و هم رسیژن مشخص نیست به دلیل کدام دارو بوده؟ واین که من مسکن زیادی مصرف میکنم چون بعد از تزریق شدیدا بدن درد میشوم, پیشنهاد شما در این باره چیست؟نکته بعد اینکه من الان 4 سال است که تکرر ادرار دارم حتی 2 الی 3 سال قبل تشخیص ام اس , که هرگز همدرمان نشد, علایم من با بی حسی شروع شد و خداروشکر تا امروز حمله ای نداشتم ولی این تکرر ادرار با هیچ دارویی خوب نشد, خودم احساس میکنم هنگام ادرار توانایی دفع کل ادرار را بدون فشار بر خودم را ندارم و اینکه احساس تخلیه را اصلا ندارم و هر لحظه احساس پر بودن مثانه را دارم. سونو بعد از تخلیه 16 سی سی ادرار در مثانه را نشان داد, وضعیت حجمی مثانه هم قبل و بعد از تخلیه نرمال بود. تکرر ادرار در من عفونت های مدام ادراری و حتی رحمی را افزایش داده لطفا کمکم کنید.پزشک آکسی بوتینین و تولتریدون را پیشنهاد کرده که من چون نتیجه ای از انها ندیدم قطعشان کردم , باید چه کنم دکتر؟
  با تشکر فراوان

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   کبد چرب به تغذیه مربوط میشود درمان با کم کردن مواد نشاستهای و زیاد مردن ورزش و مصزف ویتامین ئی با کنترل پزشک است. موارد عوارض اینترفرون موجب افزایش آنزیمهای کبدی میشود. برای کنترل کارکرد مثانه بایستی تمرینهای تقویت غضلات لگن و مثانه را از فیزیوتراپ فرا گیرید.

 41. علي اصغر می‌گوید:

  با سلام و احترام
  ضمن تشكر از زحمات قبلي:
  1- ايا فردي كه مشكوك به ام اس هست (وجود پلاكهاي متعدد اما نه تيپيك – lp موردي ندارد- درمعاينه فاقد علايم منطبق با پلاكها- نوارمغزي و نوار عصب و عضله نرمال و ازمايشات نرمال و علايم فعلي درد هردودست مخصوصا هنگام سرما و بعضا سنگيني دست و ژاي راست از مچ به پائيين) ميتواند مسافرت يكماهه به مدينه جهت انجام كارهي فرهنگي برود
  2- ايا واكسن منن‍زيت و انفولانزا تزريق بكنيم 3- توصيه خاصي هم اگر باشد بفرمائيد

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   زیارت عمره حج سفر معنوی و سبک با امکانات بهداشتی و معنوی خوبی است حتی برای بیمار با ام اس هم نباید مشکل ساز باشد. تزریق واکسنها به لحاظ برتری اثر مثبت شان توصیه میشود.

 42. هیران می‌گوید:

  سلام آقای دکتر.ممنون از لطف بینهایتتون.
  من26سال دارم و1ساله که بهم گفتن ام اس داری.9سال پیش سرماخوردگب گرفتم و بخاطر امتحانات3عدد پنی سیلین رو باهم تزریق کردم که بعداز چند ماه از کمرم به پایین مثل حالت برق گرفتگی با ولتاژ کم منو میگرفت و1ثانیه طول میکشید که خوب شدم.بعداز4سال دست وپای راستم کمی بی حس میشد که ام آر آی دادم گفتن تشنج موضعییه که3سال برام کاربامازپین نوشتن که کاملا خوب شدم.تا اینکه پارسال به اصرار خودم دکتر برام ام آر آی نوشت که ام اس تشخیص دادن که خوشبختانه من اصلا هیچ ناتوانی برای1ساعت هم نداشتم.الان1ساله ریبیف میزنم.آیا احتمال داره ام اس نباشه؟دکترم میگه خوب میشی.ببخشید آقای دکتر ممنون از لطفتون

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر علائم عصبی پدید آمده یک سال پیش، از نوع عارضه عضوی و با مطابقت علائم دیده شده در اسکن بوده است تشخیص ام اس بیش از هر مورد دیگر است.بهتر است درمان با اینترفرون نمدت بیشتر ادامه داده شود.

 43. هیدی می‌گوید:

  سلام آقای دکتر عزیز.دختری27ساله م.9سال پیش سرماخوردگی گرفتم و 3تا پنی سیلین زدم.بعداز اون چندبار از کمر به پایین وقتی سرمو میگرفتم پایین انگار برق با ولتاژ کم در حد1ثانییه منو میگرفت.بعداز 3سال دست و پای راستم یه خورده بی حس شد و حالت خشک شدن چند دقیقه ای.ام آر آی دادم گفتن مشکلی نیست تشنج موضعییه3سال کاربامازپین مصرف کردم.پارسال ام آر آی دادم واسه چکاب گفتن ام اس داری.خیلی شکه شدم چون هیچ ناتوانی یا علایم جدی نداشتم.حالا1ساله ریبیف میزنم.آقای دکتر احتمال خطا هست برای تشخیص بیماری؟خدارو شکر هیچ مشکلی نداشته و ندارم.ممنون از لطفتون

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر در معاینه علائم عارضه عصبی با وجوه مشخصه تشریحی دیده نشود صرفآ بنا به علائم اسکن بیماری تشخیص داده نمیشود، تشخیص همیشه برمبنای علائم بالینی است.

 44. هیران می‌گوید:

  باسلام مجدد.
  آیا احتمال داره پلاکهای مغزی نشانه ی ام اس نباشند؟؟
  چون هیچ ناتوانی نبوده و دکترا میگن9ساله ام اس دارم. پس چطوری هیچ ناتوانی یا علایمی نداشتم؟؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   در مواردی علائم رادیولوژیک قبل از علائم بالینی مدتها دوام مییابد. در این موارد اگر سیر ضایعات پیشرونده نباشد درمان تجویز نمیشود.

 45. سازان می‌گوید:

  سلام آقای دکتر عزیز.
  من ریبیف میزنم.آیا مشکلی هست آمپولی تزریق کنم که هفته ای1عدد باشد؟؟اگر نه اسم آمپول هفتگی چیه؟
  ممنون
  ببخشید اصلاح کردم.هفته ای1عدد نه2

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   انواع مختلف اینترفرون هفتگی وجود دارد پزشک معالج در تجویز انتخاب خواهند نمود. اگر مدت نبود عود طولانی بوده به تزریق یک بار در هفته اقدام مینمایند.

 46. دکتر سیفی می‌گوید:

  با سلام مجدد ، بنظرم آزمایش خاصی برای تشخیص ام اس در شرایط بستری هم عملی نیست. امتحان مایع نخاع در مراحل حاد بیماری هم نتیجه مثبت در حدود پنجاه در صد نشان میدهد. احتمالا نظر دکتر در مورد بستری برای تحقیق بیماریهای کمیاب مثل سارکوئیدوز و غیره است. تعداد بیشتر آزمایشها که ارسال نموده اید طبیعی اند و تعدادکم بعلت قاطی شدن مفهوم نیستند. در این قبیل موارد پایش سیر بالینی به تشخیص و درمان بیشتر کمک میکند تا انجام آزمایشهای متنوع و بی هدف زیادی که گاهی گمراه کننده هم میشوند.

 47. سارا می‌گوید:

  الان سینووکس استفاده میکنم.

 48. دکتر سیفی می‌گوید:

  در زیر هر عنوان که سوال پرسیده شده پاسخ منعکس میگردد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>