درمان با الکترو شوک (Electroconvulsive Therapy (ECT

ECT در سال 1938 برای درمان افسردگی و سایر موارد اختلال روانی شدید ابداع شد. با استفاده از بیهوشی عمومی و الکتروآنسفالوگرافی نحوه اجرا و پایش ECT از نظر بروز تشنج و سایر عوارض مغزی اصلاح گردید. منگی گذرا و اختلال اوریانتاسیون پس از هر جلسه شوک چند دقیقه دوام می یابد. مشکل یادگیری (Ante grade Amnesia) که باعث اشکال در حفظ مطالب جدید می شود و نیز فراموشی نسبت به گذشته (Retrograde Amnesia) معمولا بیش از چند روز دوام نمی یابد. در موارد فراموشی طولانی مدت بعد از ECT موضوع قابل تامل می باشد. بطور معمول یک دوره درمان ECT شش تا دوازده جلسه بوده که هر هفته دو تا سه بار انجام می گیرد. موارد اجرای ECT در افسردگی، اسکیزوفرنی، مانیای دوقطبی و کاتاتونی است. ECT صرفا به موارد مقاوم به درمان دارویی و نیز مواردی که موانع مصرف دارو و یا خطرات خودکشی و اختلال شدید سایکوز و کمی کارایی وجود داشته باشد محدود می شود. ECT در افراد پیر با افسردگی شدید بیشتر بکار گرفته می شود.

دستگاه ECT در رده وسایل گروه سه از نظر خطرات، مورد تایید وسایل پزشکی قرار گرفته است. گذشته از اینکه این وسیله در رده دو یا سه قرار گرفته همه ساله حدود یکصد هزار نفر در آمریکا تحت درمان با ECT قرار گرفته اند. بررسی مقایسه ای و کنترل شده در مدت چهار هفته، نشان داده که اثر ECT بیش از موارد  ECT پلاسبو (بدون جریان برق)، داروی پلاسبو و بعضی از دارو درمانی ها بوده است. ولی نتایج مقایسه ای ECT با دارو درمانی در بلند مدت مشخص نیست. در همه موارد در درمان با ECT نتیجه سریع تری بدست داده است. اجرا ECT به نیمکره غیر غالب (طرف راست در راست دستها) و استفاده از پالس کوتاه و یا خیلی کوتاه با نتایج بهتر و عوارض کمتر همراه بوده است.

بررسی در موارد شوک درمانی نشان داده است که اختلال اوریانتاسیون و یا اختلال حافظه گذشته، دو هفته بعد از انجام شوک وجود نداشت. عملکرد شناختی کلی بیماران پس از سه تا شش ماه بدون تغییر و در مواردی بعلت بهبود افسردگی بهتر بوده است. بدترین عارضه شوک درمانی اختلال در یادآوری خاطرات گذشته شخصی افراد بمدت بیش از شش ماه بوده، ولی خاطرات گذشته غیر شخصی مختل نشده بود. این عارضه در موارد ECT دو طرفه بیشتر است. اختلال در خاطرات اتوبیوگرافی را علاوه بر خود بیمار، اطرافیان نیز متوجه شده اند. این موضوع در افرادیکه افسردگی داشتند حائز اهمیت است. در افراد پیر با اختلال حافظه کهولت و عوارض عروقی مغزی ارزیابی این موضوع مشکل تر است. در هر حال در همه موارد حذف دائم مقادیری از خاطرات شخصی گذشته بعد از شوک درمانی تایید شده است. برای بیمارانی که از سایر روشهای درمانی نتیجه نگرفته اند قبول این عارضه با امضاء رضایت نامه قبل از شوک درمانی می تواند راه حل مناسبی باشد.

منبع:

http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMp1101096?query=TOC

93/1/12 گزارش جدید در مورد نحوه اعمال الکترو شوک در افسردگی:
مطالعه جدید نشان داده که نتیجه درمانی الکترو شوک برای معالجه افسردگی در افراد بالاتر از 60 سال به روش یک طرفه، و بااجراء شوک روی نیمکره راست اثربخشی بهتری دارد( میزان عود افسردگی در این روش 46% در مقایسه با 70% در روش دوطرفه). برعکس در افراد جوان اجراء شوک به روش گذاشتن الکترودها در نواحی پیشانی دو طرف موثرتراست. در گذشته الکترودها در نواحی گیجگاهی قرار داده میشد، به این روش اثربخشی درمان در مقایسه با روش جدید کم بوده است.

این نوشته در تخصصی ارسال و , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

315 Responses to درمان با الکترو شوک (Electroconvulsive Therapy (ECT

 1. ناشناس می‌گوید:

  با عرض سلام و خسته نباشید
  حدود 9 سال وسواس فکری دارم.دارو درمانی ورفتار درمانی را توسط متخصص و مشاور پیگیری کرده ام.اخرین مرتبه 2 سال درمان را ادامه دادم.در انتها داروهاتوسط دکترها کاهش یافت وقطع شدوتکنیکها کم شد و وسواسم خیلی خفیف شد.ولی فقط 1 ماه دوام داشت.3/4 مرتبه خوب شدم ولی بعد از مدتی عود میکند . در واقع داروهای مهار بازجذب سروتونین ودیگر داروها در بیشترین دوز خیلی کم روی شدت وسواسم تاثیر دارند مثلا 20%و30%.متوجه می شدم که حتی در بهبودی هم وسواس خیلی خفیفی داشتم که طبیعی به نظر میرسدوخیلی مشکل ساز نبود.گمانم باز دوباره باید درمان را شروع کنم .سوال من:ایا درمان قطعی وهمیشگی برای وسواس من وجود دارد؟(یک دوست متخصص در کانادا دارم که به من گفت راه حل های جراحی(تحریک عمقی و…) و شوک هم وجود دارند هرچندفکر میکنم معمولا تاثیرشان برای وسواس کم و ناپایدار است/اگر درمان قطعی و بی بازگشتی دیگری هست بگویید چون بنده خداروشکر امکانات هر درمانی رادارم.)
  تشکر از وقتی که برای خواندن گذاشتید.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   برای مورد شما که وسواس مزمن است ولی عاجز کننده نیست تغییر رویکردها با راهنمائی روان پزشک برای بکار گرفتن وسواس بعنوان وسیله کار و پیشرفت و تعالی مهارتها در انواع هنرها از قبیل هنر بیان و نوشتن و موزیک و…. بیش از دارو درمانی و روشهای دیگر موثر خواهد بود.

   • ناشناس می‌گوید:

    ممنون از پاسختون ولی …
    متاسفانه باید بگم وسواس من عاجز کننده است .در(تحصیل)و(کسب وکار)و( روابط اجتماعی)و(کیفیت زندگی) افت بسیار شدید داشته ام و دارم.برای مثال در تحصیل:درتیزهوشان جزو بهترین ها بودم ولی 2 سال بعد ازامدن وسواس فکری ترک تحصیل کردم .وسواس فکری من شدیدتر از ان است که یک چاشنی برای افزایش بهره وری من بشود.

    • دکتر سیفی می‌گوید:

     با زمینه استعداد بالا باید بتوانی با تمرین تمرکز از وسواس برای کار و فعالیت سازنده استفاده بکنی.

 2. فهیم ازکابل می‌گوید:

  داکتر صاخب مخترم سلام علیکم وتشکر ازرهنمایی نیک شما واجر وپاداش از خداون ج برای شماخواهانم.
  من از افسر دگی مزمن ومقاوم 15 سال میشود که رنج میبرم وبا ده ها نوع دارو وشوک درمانی هیچ فایده خاصل نکرده ام.
  چندوقت پیش به رهنمایی شما من از دارویی ونلا فکسین ولامو تراجین ازملی کرام کم شروع کردم وبه تدریج ملی گرام ان را زیاد کردم وتا 150ملی گرام ونلا فکسین روز دو مرتبه ولاموتراجین 200ملی گرام روز مرتبه استفاده کرده ام وسه ما ه بسیار خوب بودم وبعد از سه ماه اکنون روز به روز افسردگی ام زیاد میشود نمیفخمم که چه کنم به امید رهنمایی نیک شما.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   با کنترل پزشک معالج درمان دپاکین و تریمیپرامین هم به درمانهای موجود بتدریج اضافه کنند امید است نتیجه بخش باشد.

 3. مه سیما می‌گوید:

  سلام.خسته نباشید.
  آقای دکتر من به روانپزشک مراجعه کردم و تست دادم که تشخیصشون مانیا (اختلال خلقی) و اختلال شخصیت اجتنابی بود.
  که برام داروی ریسپریدون تجویز شده. و گفتند که باید رواندرمانی بشم. که رواندرمانی رو پذیرفتم
  اما من دلم میخواد بدون قرص درمان شم. یا لااقل دوز داروم پایین بیاد.
  من افسردگی ندارم و فقط مانیا دارم.
  دلم میخواد با شوک درمان بشم. ایشون هیچ صحبتی از شوم نکردند. اما من خیلی مایلم که شوک بگیرم.
  به نظر شما این امکان وجود داره؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   روش موثرتر در مورد اختلال خلق مزمن روان درمانی شناختی است. دارو برای درمان مقطعی بهتر اثر میکند، شوک بیشتر برای مراحل افسردگی شدید توصیه میشود.

 4. شیرین می‌گوید:

  باسلام.
  سوالم اینه که الکتروشوک چقدر در درمان وسواس فکری که به دارو (حتی داروی ضد سایکوز) پاسخ خوبی نداد تاثیر داره؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر وسواس با افسردگی توام باشد الکتروشوک بیشتر موثر است، در مواردی هم میزان تاثیر درمان با شوک برای وسواس قابل پیش بینی نیست.

 5. پیمان می‌گوید:

  اقای دکتر من یه بیمار دوقطبی هستم که حدود دوسال نیم است که تحت درمان باداروهای تثبیت کننده خلق وضد افسردگیها مثل ولاپرت سدیم الانزاپین وانلافکسین ترازودان هستم متاسفانه بعد از این مدت با وجود ادمه درمان اجرای دقیق توصیه پزشکان بهبودی حاصل نشده که بدتر هم شدم که باعث افسردگی شدید تمایل شدید به خودکشی بی انرژی بودن درانجام کارها دارای درد فیزیکی هستم چند نفر پیشنهاد شوک درمانی رو کردن خواهشم میکنم نظرتون در این مورد رو بگین بعدش من باید چکار کنم از این وضعیت خلاص بشم لطفاً جوابم رو زودتر بدین

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   در موارد افسردگی مقاوم درمان با الکتروشوک روش خوبی است، با شناختی که پزشک معالج تان به وضعیت تان دارند نظرشان را پرسجو شوید.

 6. پیمان می‌گوید:

  ایا شوک درمانی تاثیر مثبتی درمورد دوقطبی داره

 7. معظمه می‌گوید:

  سلام .
  خواهرم مدتیه حاله روحیه خوبی نداره… یک ماهی میشه که به شدت خونه نشین و افسرده شده. دکتر ها تشخیص به افسردگی همراه با وسواس فکری دادند. نسبت به دارو هیچ بهبودی نشون نمیده. دکترشون شوک درمانی رو پیشنهاد کردند. اما ما می ترسیم. خواهرم خودش خیلی علاقه به این روش داره (چون از این وضعیت خسته شده) به نظر شما این درمان خطری نداره؟ روش مطمينی هست؟ ممنون میشم که زودتر پاسخ بدید

 8. علی می‌گوید:

  سلام دکتر
  میخواستم بگم برادرم تو خدمت سربازی دچار فلج شدن دست و پاه و هزیان گویی و توهم و خیره شدن به یه نقطه شده است مدتی تو بیمارستان بستری بود بنا به تشخیص دکتر گفت سایکوز کاتاتونی هست و بهش ریسپریدون و بی پریدون و لورازپام دادن الان نسبت به روزای اول بهتره ولی حرکاتش کنده و هیره شدن به یه نقطه رو هنوز داره دکترش گفت ۶جلسه شوک بره خوب میشه
  دکتر ما میترسیم الان شوک خوبه یا نه؟ عوارض بدی نداره؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر تشخیص سایکوز کاتاتونی است معمولا با درمان داروئی کنترل میشود در مواردی کندی حرکات بعلت عوارض دارو پیش می آید بهتر است به نتیجه تغییرات داروها هم توجه شود. در مواردی درمان با شوک موثر میشود.

 9. مارال می‌گوید:

  سلام دکتر
  خیلی اتفاقی با صفحه ی شما آشنا شدم و سئوالات کاربران رو مرور کردم و ذهنم درگیر شد و از شما میخوام راهنمایی کنید.

  خواهری دارم متولد 65 هنرمند و خیلی هم خلاق – با خواهر دیگر من دوقلو هستند. اما ناهمسان
  از بچگی با همه ی ما فرق داشت – جسور , بد دهن – از نظر خورد و خوراک بسیار عالی و از نظر جسمی خوب و پر توان – تقریبا مشکلات جدی ایشون از سال 80 شروع شد – در بحث و جدل با مادر برای کشتن ایشون اقدام می کرد و کارد بر می داشت و می گفت میکشمت – عصبانی که می شد نفت می آورد و می خواست خونه رو آتیش بزنه
  و دائم به پدر و مادرم می گفت می کشمتون – به گفته ی خودش از ایشون کینه به دل گرفته و فقط هم حرف خودش را قبول داره کار غلط رو اگه خودش انجام بده حق بجانبه واگر کسه دیگه ای انجام بده باید ادب بشه.
  کلاسهای مشاوره زیادی رفته – وسواس در تمیزی هم داره .
  یکسالی هست که آموزش هنری رو پیش گرفته خیلی هم موفقه و شاگرد هم میگیره – وضعیتش خیلی بهتر شده گفته بودین روانشناس نیستین ولی خیلی نگران شدم با خوندن این مطالب لطفا راهنمایی کنید.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   بااین توصیف اختلال شخصیتی پرخاشگر و کم عاطفه مطرح میشود، این قبیل افراد لازم است سالها تحت روان پزشک با روان درمانی رفتاری شناختی و در مراحلی با داروهای ضد تحریکات روانی و ضد افسردگی تحت مداوا قرار گیرند.

 10. يه خواهر می‌گوید:

  سلام، خواهر 27 ساله‌ي من، 1حدود 1.5 ماه پيش 6 جلسه شوك درماني شد. (به خاطر ترك اعتياد به شيشه).
  البته همون شبي كه از بيمارستان مرخص شد، باز دوباره مصرف كرد!!!!

  حالا سوالم اينه كه الان دو ماه پريود نشده، مي‌تونه از عوارض شوك‌درماني باشه؟ با توجه به اين‌كه حتي در 4-5 سال مصرفش هيچ‌وقت نشده كه در يك ماه سيكلش رو نداشته باشه.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   شوک درمانی و نیز استرس ترک اعتیاد ممکن است علت تاخیر قاعدگی باشد در ضمن از نبود حاملگی هم باید مطمئن شد.

 11. زیبا می‌گوید:

  با عرض سلام و وقت به خیر
  من تقریبا 2 ماه است که به استرس وناامیدی خیلی زیادی از زندگی دچار شده ام.29 سال دارم و از ادامه زندگی و واردشدن به دهه های بعدی زندگی و رسیدن به سن بالای 30 سال هراس دارم، مجرد هستم و دلم نمی خواهد ازدواج کنم و ازبچه دارشدن،پیر شدن و خلاصه از ادامه دادن به زندگی ناامید شدم و گاهی اوقات به خودکشی فکر میکنم هر چند شهامت انجام آن را ندارم. دیگر زندگی در نظرم زیبا نیست البته خواب واشتهایم را هم از دست داده ام. به پزشک اعصاب و روان مراجعه کردم ایشان ابتدا درمان دارویی را پیشنهاد و بوپروپیون و آمی تریپتیلین را تجویز کردند، امروز 6 روز است که این داروها را استفاده میکنم هنوز تغییری در خود احساس نمیکنم و امیدوار هم نیستم.دکتر معالجم گفت که حداقل یک ماه برای اثر بخشی داروها وقت لازم است و درمان از طریق دارو امکان پذیر است اما اگر با دارو نتیجه نگرفتم از روش شوک مغزی استفاده میکنند،اما همه نگرانی من این است که هیچ یک از این روشها در درمان من موثر واقع نشود چرا که من هر روز به آنچه که از آن هراس دارم نزدیکتر میشوم.سوال من از شما این است که آیا این هراس،دلهره و اضطراب من قابل درمان است و شما چه راهکاری را پیشنهاد میکنید؟ اگر به صورت کامل و واضح به من پاسخ بفرمائید بسیار ممنون می شوم چون واقعا از این وضعیتم خسته شده ام و خیلی ناامید شده ام.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   برای مقابله با افسردگی و استرس با مشخصه های ترس و اضطراب بهتر است در کنار دارودرمانی مشاوره روانپزشکی با گرایش روان درمانی هم را در نظر بگیرید. مطمئن باشید هر انسان با هرنوع کاستی های زندگی سایستگی و توانائی امیدوار زیستن را دارد.

 12. بنیامین می‌گوید:

  باسلام و خسته نباشید
  آقای دکتر خواستم بدونم آیا قرص سیتالوپرام با ترامادول تداخل دارد یا خیر؟
  با تشکر…

 13. میمنت می‌گوید:

  سلام آقای دکتر
  من خواهری دارم که طبق گفته دو پزشک افسردگی شدید داره و تقریبا از یک سال پیش شروع شده.ما یک دوره بحران اقتصادی(ورشکستگی) را پشت سر گذاشتیم.خواهرم 27 سالشه و لیسانس داره و الان داره لیسانس حقوق میخونه ولی خیلی افت کاشته.قبلا پیش ی دکتری می رفت که روزی 8 تا قرص میخورد ولی یک ماه پیش بردیمش تهران پیش ی روانپزشک دیگه و ایشون گفتن باید بیمارستان بستری بشی و شوک بگیری.
  هر دوشب در میان یک دفعه حاش بد میشه و شدیدا گریه میکنه و مدام میگهه الان سکته میکنم،حلالم کنید،خدایا منو ببر پیش خودت و از این قبیل حرفا.
  واقعا نگرانم آقای دکتر،پیر شدم بخدا.میخوام بدونم احتمال بهبود ایشون وجود داره؟ و آیا این بهبود دائمی است؟

 14. فرزین می‌گوید:

  درود بر شما
  اقای دکتر هزینه درمانی هر یک بار شوک چقدر هست؟ایا افراد متوسط از حیث مالی میتوانند این درمان رو انجام بدهند؟

 15. عليرضا می‌گوید:

  سلام. من بمدن ١٢سال هست به بيماري اسكيزوفرني مبتلا هستم. دارو ديگه آنچنان به رويم اثر ندارد دكترم گفته بأيد شوك مغزي شوي.اولا إز شما خالص انه مي خواهم صادقانه و بدون قصد و غرض من را راهنمايي كنيد كه آيا اين عارضه كه فراموشي است بعد إز شوك درست مي شود يا تا چقدر دوام خواهند داشت أصلا آدم هميشه فراموشي و ضعف حفاظه پيدا ميكند من بشدت إز اين موضوع ترس شديد و فر أواني دارم. متشكر

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   در مواردی فراموشی چند روز و ندرتآ چند هفته دوام مییابد اغلب قابل برگشت است. شدت عارضه به نحوه اجرا و تعداد جلسات شوک مربوط است.

 16. يك خواهر دل نگران می‌گوید:

  سلام خواهر من ١٤ساله است بيش ازيك سال است افسردگى دوقطبى دارد خيلى اقدام به خودكشى وخودزنى ميكند تقريبا تمام داروها از بي پيريدين ،زلدوكس تا تگراتول را مصرف ميكند بعضى از دكترها بسترى وبرخى هم شوك تجويز ميكنند ما نميدانيم چه كنيم راهنماييد فرماييد لطفاً سپاس

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   برای این موارد اختلال چند گونه در این مرحله سنی روان درمانی شناختی و رفتاری طولانی مدت تحت نظر روان پزشک بیش از هر روش دیگر موثر است.

 17. پدرام می‌گوید:

  سلام,خواهر من ۱۹ ساله که بیماری دوقطبی واسه اون تشخیص داده شده,طی این ۱۹ سال دچار حملات زیاد مانیا می شد که طولانی ترین فاصله این حمله ها ۵ سال و کمترنیش ۶ ماهه بوده. به دلیل شرایط کاری خواهرم (خودش پزشک عمومی هست) همیشه در منزل و تحت نظر پزشک معالجش معالجه می شد ولی حمله ی اخیری که برای اون اتفاق افتاده بعد از ۶ ماه از حمله ی قبلی بوده (پدرمان ۱ سال پیش فوت کرد)و در بیمارستان بستری شده و قبلا هیچوقت ای تی سی نگرفته ولی این بار که در بیمارستان بستری شده حتی به دوز زیاد داروها(depakin,bipridin,fentazin,lavgactil,clonazpm,Hallowell) اصلا جواب نمی دهد و میزان خواب بعد استفاده از سان داروها ۲ ساعت در شبانه رو است.
  نظر دکتر معالج به گرفتن ای تی سی هست
  سوال من اینه اینه که با این وضعیت افسردگی که داره اولا استفاده ازاین روش خوبه نتیجه میده و اینکه واسه ادامه ی کارش یا مشکلی مواجه نمیشه اگه میشه روش بهتری وجود نداره?

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   درمان با الکتروشوک چند نوبت بفواصل چند ماه هم میشود به اجرا گذاشت برای کنترل دوره ای موثر است و اگر بر ناحیه پیشانی ( نه گیجگاهی ) طرف نیمکره غیر غالب ( راست در افراد راست دست) گذاشته شود عارضه فراموشی بعد از شوک (که بعضآ چند هفته دوام مییابد )کمتر است. داروهای ضد سایکوز جدیدتر که حتما پزشک معالج در نظر دارند با مقادیر بالا معمولا به بیخوابی و بیقراری کمک میکند

 18. مهدی می‌گوید:

  سلام دکتر مادر 60 ساله دارم که دچار شزوفرنی یه همچین چیزی هر شوک یا حالت عصبی که بهش دست میده شروع میکنه به حزیان گویی و نخوابیدن انگار یه قدرت دیگه ای بدس میاره همش دست به کارای عجیب و گفتن حرفای بی معنی و حتی بی خوابی و صبحت کردن با خودش میشه قبلا بستریش کردیم تا چند سال پیش با امپول فلو فلازین که در دو تا سه نوبت بهش تزریق میکردیم خوب میشد ولی الان اون امپولو از بازار جمع کردن بجاش یه امپول دیگه دادن به نام فلو فناکول یا همچین چیزی ولی متاسفانه جواب نگرفتیم خواهشن راهشو به ما بگین کل خانواده درمونده شدن 20 ساله درگیر چنین مشکلی هستیم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   امروزه درمانهای موثرتر برای کنترل سایکوز در دسترس است. همکاران روان پزشک به انواع مختلف آشنائی دارند، با کنترل بالینی و تنظیم نیاز بیمار درمان مناسب دست یافتنی است بهتر است با یک نفر معالج در تماس درمانی باشید.

 19. فهیم ازکابل می‌گوید:

  داکترمخترم سلام
  خداوندج شمارااجرعظیم نصیب کند من ازرهنمایی شما زیاد فایده گرفته ام.
  من از افسردگی مزمن ومقاوم رنج میبرم وچونکه درافغانستان داکترورزیده کم هست من با استفاده از رهنمایی شما از ترکیب دارویی ونلافکسین ولمیکتال استفاده کردم برای مدت 5 ماه خوب بودم وبعد از5ماه دوباره افسردگی مقاوم شد . وبا اضافه کردن داروی دپاکین فایده نگرفتم.به امید رهنمایی خوب شما.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   خوشحالم که بعد از چندین ماه با حال و احوال خوب تماس گرفته اید. بعضآ بعد از مدتی داروها کم اثر میشوند بهتر است با درمانهای دیگر که قبلآ مصزف کرده اید با دوز بالاتر جایگزین کنند ورزش و تمرینهای فکری یادتان نرود سالم وشاد باشید.

 20. مريم می‌گوید:

  باسلام خواهر 30 ساله اي دارم قبل از زايمان هيچگونه مشكلي نداشته اما پس از زايمان دچار افسردگي شده چندين دكتر مراجعه كرديم ولي با مصرف قرص ها مدت يك ماه .بهبودي كمي حاصل شده ممكنه افسردگيش اصلا خوب نشه يا حتما پس از مدت چندماه خوب ميشه ممنون ميشم از پاسختون

 21. فهیم ازکابل می‌گوید:

  اقای داکترصاحب سلام مجدد.
  داروهای که قبلآمصرف کرده ام دیلوکستین میرتزاپین سیتالوپرام پاروکستین کلوپرامین.وغیره
  میباشد.
  وفعلآ زیادگنگس وخواب الود میباشم خوابم زیادهست قسمت سر وگردنم زیادعرق میکند.
  ومن که یک تاجرهستم درکارهای درست تصمیم گرفته نمیتوانم معده زیاد گیس میکند.
  ومن اکنون به نظرشما ازترکیب کدام دارو استفاده کنم
  تشکرازرهنمایی خوب شما.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   درمان بهتر است با کنترل از نزدیک بعمل آید. فلوکستین اثر خواب آوری کمتر دارد قرص معده به همراه درمانها میشود مصرف نمود. ورزش را فراموش نکنید.

 22. فهیم ازکابل می‌گوید:

  اقاداکتر صاحب سلام مجدد.
  من داروهایکه قبلآ استفاده کرده ام دیلوکستین سیتالوپرام کلومیپرامین میرتازپین پاروکستین
  وبضی دوروهای دیگر میباشد.اکنون ازکدام ان ها استفاده کنم .باتشکرزیادازرهنمایی نیک شما.

 23. امیر ابوالفضل می‌گوید:

  با سلام خدمت شما دکتر پر تلاش و دلسوز . بنده برادری دارم ۲۴ ساله که حدود ۲ سال میباشد ترک مواد که شیشه و ترامادول بود است کرده است و دیگر بحث الله مصرف نمیکنید در زمان مصرف مواد مداوم تشنج میکرد. الان حدود سه ماه میباشد که دایم اظهار میکند که احساس میکنم دارم می میرم و فکر های تخیلی میکند و احساس میکند در این دنیا نیست و حالش بیار بد و اغلب به اورژانس کشیده میشود و با انجام کلی آزمایشات و اسکن مغزی و ام ار ای هیچ مشکل جسمی مشاهده نگردید و در ضمن دایم احساس خسثگی و افسردگی دارد و سردرد های شدید دارد وبه دارو درمانی و روان درمانی نیز جواب نداده است خواهشمندم راهنمایی نمایید.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   به احتمال زیاد گرایش درونی برای شروع مواد مخدر آزارش میدهد با درمان کافی داروئی و رفتاردرمانی بهتر است افکار آزار دهنده را کنترل نمود.

 24. پوریا می‌گوید:

  با عرض سلام و تشکر از شما
  مادر من سالهاست که به بیماری افسردگی مبتلاست.
  مدتی بهبود نسبی پیدا کرد و دوباره (از حدود ده سال پیش) دوباره این بیماره عود کرده.
  گاهی اوقات بیماریش کنترل شده است و گاهی اوقات شدت می گیره و دائم در حال نوسانه. مورد دیگه ای هم هست و اون هم این که چندین سال به توصیه ی یکی از پزشکان از قرص ریتالین استفاده کرده که شدیدا به اون وابسته شده.
  علاوه بر افسردگی اضطراب هم اون رو آزار می ده
  تا به حال فقط از دارو درمانی و گاهی هم رفتاردرمانی استفاده می کرده و این اواخر تصمیم به شوک درمانی گرفته.
  می خواستم بدونم آیا شما شوک درمانی رو در این مرحله توصیه می کنید؟ و این که آیا شوک درمانی نتیجه ی منفی روی اضطراب اون می تونه بذاره یا نه؟
  سپاسگزارم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر از نظر مغزی سالمند در مرحله تشدید افسردگی برای کم کردن علائم افسردگی و کم کردن نیاز دارو الکتروشوک موثر است.

   • پوریا می‌گوید:

    با تشکر از توجه شما
    سن مادرم حدود 55 سال هستش
    یکی دو سوال دیگه و اون هم این که
    1- در صورتی که بعد از درمان الکتروشوک بیماری عود کنه باز هم می شه از این درمان استفاده کرد و آیا درمان به سادگی انجام می شه؟
    2- الکتروشوک بر اضطراب هم تاثیر میگذاره یا نه؟
    برای ترک ریتالین هم اگر می شه راهنمایی بفرمایید
    سپاسگزارم

    • دکتر سیفی می‌گوید:

     الکتروشوک را میشود بعد از چند ماه تکرار کرد، بعد از درمان شوک افسزدگی و اضطراب کاهش مییابد. قطع ریتالین بتدریج امکان پذیر است.

 25. درنگ می‌گوید:

  لطفا پاسخ سوال مرا بدهید مندنگرانم که شوک عوارض بذگشت ناپذیر داشته باشه با توجه به اینکه موردی که براتون نوشتم یه بیماری قلبی داره البته حاد نیست. نمیدونم میکن قسمتی از قلبش سوراخه

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   عارضه شوک درمانی اغلب بصورت فراموشی موقت است و برگشت پذیر میباشد، برای بیماران قلبی نمیشود این درمان با را به اجرا گذاشت.

 26. شیما می‌گوید:

  سلام آقای دکتر
  نامزد من یک ماه بیشتره که حالت های تهوع و سرگیجه داره تو طول روز چندین بار این حالت بهش حمله میکنه و مدام عق میزنه پیش دکترهای زیادی رفتیم بعضی گفتند از اعصابه و بعضی گفتند عفونت گوش میانی است.
  میشه لطفا راهنمایی کنید که چیکار باید کنیم؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر در معاینه داخلی و مغز و اعصاب و آزمایشها علتی پیدا نشده، بهتر است با مصاحبه به شرایط پیش آمده که اغلب ریشه روان شناختی دارد پی برده شود.

 27. arash می‌گوید:

  سلام
  خواهرم 23سالشه دچار افسردگی شدیدی شد که حتی دس به خودکشی زد ،بعد از 4جلسه شوک درمانی که انجام داد خیلی عوض شد.تقریبا دوهفته اس که حرف نمیزنه غذا نمیخوره و با ترس نگاه میکنه و بیشتر اوقات به ی جاه خیره میشه، خواستم بپرسم کی حرف میزنه و به حالت طبیعی برمیگرده به نظر شما چطو باید باهاش رفتار کنیم، ایا ممکن است خاطرات قبل را فراموش کنه مثلا دوستاش و یا حتی اقواشم و…
  باتشکر.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   گیجی و بی تفاوتی و به درجاتی کم شدن حافظه نزدیک بعد از درمان الکتروشوک برای مدت کوتاه و ندرتآ چند هفته دوام مییابد همیشه قابل برگشت است.

 28. amir می‌گوید:

  سلام
  اقای دکتر ،بیمارانی که الکتروشوک انجام میدن مسائل جزئی و غیر مهم را فراموش می کنند یا ن؟ مثلا (اسم و فامیل دوستانش یا شماره های تلفن و از این قبیل)
  بعد از شوک چند روز غیر طبیعی می مانند و (حرف) نمیزنند؟ باید چطور با بیمار رفتار کرد که سریع حرف بزند و حافظه اش را به دست بیاورد؟
  و سوال اخر بیمار بعد از شوک ممکن است زبان دیگری که غیر مادری است و یک سال است که ان را یاد گرفته را فراموش کند؟؟؟ اگه میشه توضیح کامل بدهید.
  با تشکر فراوان.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   بعد از درمان الکتروشوک چند روز تا 2-3 هفته علائم فراموشی گذرا معمولا وجود دارد همه علائم بتدریج بحال طبیعی برمیگردد و عوارض دائم دیده نمیشود نحوه برخورد مثل شرایط عادی توصیه میشود.

 29. محمد می‌گوید:

  با عرض سلام خدمت اقای دکتر من بخواهم کلا فراموشی بگیرم یا حدودا 6 ماه فراموشی بگیرم از دست وسواس فکری خلاص شوم روش الکترو شوک کاربرد دارد ؟ خیلی ممنون

 30. ی -ق - صاحبی می‌گوید:

  سلام جناب دکتر سیفی با تشکر از محبت و مهرورزی شما برادر زاده ای دارم که مشکلات روحیش در ابتدا با جهش و پرش در اطاق شروع شد یعنی مانند توپی که بر زمین بخورد بار ها بتناوب بالا پیین میکرد تا به زمین قرار گیرد بعد از مراجعه به روانپزشک و خوردن قرص ها و دارو زندگی طبیعی سابقش را ادامه داد ولی بعد از مدتی به علت لجبازی و نخوردن قرض که به تصورش خوب شده و نیازی به خوردنش ندارد از خوردن قرص امتناع نمود و مجددا عصبی و افسرده شد البته افسردگی بی ازاری دارد و فقط عصبانی میشود و داد و بیداد میکرد که به بخش اعصاب و روان منتقل و بعد از مدت یکماه درمان و عادت به مصرف قرص به زندگی طبیعی ادامه داد تا اینکه یکی دو ماه پیش فکرش را متمرکز به این کرد که پسرانش می خواهند او را گوشه گیر و منزوی نمایند و حساب مالی زندگی را خود به عهده بگیرن و به اصطلاح او را ایبزوله و بدون اختیار در امور زندگی کنن البته دو ماه قبل از این طرز تفکر از خورون منظم قرص امتناع می کرد تا اینکه اخیرا پسرانش او را به بخش اعصاب و روان ساری بردند البته پسرانش چنین هدفی را داشتند . احترام پدر را نگه نمیدارند .دو هفته در بخش اعصاب و روان بسیار ساکت و ارام و بی ازار هست و فقط در خوردن قرص در بخش اعصاب منظم نیست و گفتند به علت گوشه گیر بودن وکم تحرکی و کم ارتباطی با سایر بیماران می خواهند شک درمانی را اعمال کنند ولی با اطلاعی که روحیات وی دارم بستری شدن زیاد و طولانی در بخش اعصاب مشکلات روحیش را تشدید میکند ایا راه حل مناسبتری بجای شک درمانی وجود ندارد ایا اصلا شک در مانی برایش خوب هست ؟ البته انسانی فوق العاده وابسته یکطرفه به همسر و خانواده و بچه ها بخصوص با علاقه وافر به دخترش هست . با تشکر از وقت گرانقدری که به مردم اختصاص می دهید . خداوند به عزتتان بیفزایند. لطفا سریع تر پاسخم را جهت تصمیم گیری بفرمایید. با تشکر مجدد.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   با توجه به سیر بیماری بنظر میرسد بیمارتان مراحلی از مانیک و افسردگی و در مواردی ترکیب هر دو را گذرانده بهتر است تحت نظر روان پزشک درمان ترکیبی برای هر دو مورد را منظم ادامه دهد الکتروشوک صرفآ برای موارد افسردگی شدید و مقاوم توصیه میشود.

 31. علی می‌گوید:

  سلام اقای سیفی ایا وسواس و افسردگی قابل درمان است با دارو چه مدت طول میکشه؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   افسردگی اغلب قابل درمان است، درمان افسردگی تاحدی مشکل است، با درمانهای جدید و رفتاردرمانی شناختی وسواس نیز اغلب قابل کنترل است ،طول دوره درمان مربوط به شدت و شرایط بیماری است.

 32. مریم می‌گوید:

  سلام اقای دکتر
  بنده دانشجو ترم اخر روان شناسی بالینی هستم موضوع سمینارم تاثیر الکترو شوک بر درمان اختلال وسواس اما مطلب ب درد بخوری پیدا نکردم لطفا راهنماییم کنین

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   رفرانس این مطلب را میشود در تکست کمپرهنسیو سایکیاتری و مقالات مجلات روانپزشکی به تعداد زیاد پیدا کرد روان پزشک استاد راهنما حتمآ منابع زیادی معرفی میکنند.

 33. حسین می‌گوید:

  باسلام خدمت آقای دکتر من دختری دارم 26ساله مجرد که مدت 5سال است بیماری افسردگی شدید دچار شده ودو بارهم دربیمارستان فرشچیان همدان بستری شده که یک بار درسال 1389بستری شد ودرآن سال شوک درمانی شد ومدتی بهبودی حاصل شد واز قرص های ریسپریدون کیتوفن الان زاپین وچند قرص دیگر استفاده می نمود مدتی از قرص ها استفاده نکرد وبیماریش بطور ی حاد شد که الان مدت 40 روز است دربیمارستان فرشچیان بستری شده ومدت 3 هفته شوک الکتریک دریافت کرده وهنوز دربیمارستان بستری است حالا پس از ترخیص میترسم دوباره قرص را مصرف نکند ودوباره بیماریش عود کند لطفا مراراهنمائی کنید

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   با مراقبت های حمایتی افراد خانواده و روان درمانگر میشود درمان داروئی منظم و موثر و طولانی را مدت پیگیر شد و افسردگی را مهار نمود.

 34. ابوالفضل می‌گوید:

  باسلام
  همسرم قبل از زایمان هیچ مشکلی نداشت ولی بعد اززایمان افسردگی شدید گرفت بعد از درمان دارویی به مدت 3ماه توفیقی حاصل نشد سپس 7جلسه شوک گرفت بعد از شوک حالش عادی شد و پزشک داروها را طی7ماه کم کرد ولی بعد از قطع شدن سرترالین علایم افسردگی ظاهر شد .آقای دکتر بادوتا بچه دیگر از این شرایط خسته شدم مگر بعد از شوک دوباره بیماری عود میکند؟ باتشکر

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   در مواردی عود افسردگی مترقبه است ادامه درمان را بخاطر ادامه زندگی سالم در طولانی مدت با حوصله باید تحمل نمود.

 35. مینو می‌گوید:

  سلام.من چندین ساله دچار پرخاشگریم.زودعصبی میشم و گاهی خودزنی میکنم.و همیشه در حال پشیمانی نسبت به رفتارام به سر میبرم.به حرف دیگران خیلی اهمیت میدم وذهنم دایم به مباحث مختلف روز و مجادله هاش مشغوله.شبا اکثراکابوس میبینم.روانپزشک به من قرص سیتالوپرام و دپاکین داد.تاثیر خاصب درخودم نمیبینم و فقط دوهفتس که مصرف میکنم.میخوام ببینم که قرص ها درست تجویز شدن؟ایا بعد از قطع دارو ها بهبودی حاصل میشه؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   این نوع علائم رفتاری بهتر است علاوه برا درمان داروئی با روان درمانی حمایتی و شناختی در طولانی مدت اصلاح بشود، در غیر اینصورت با قطع درمان ادامه علائم همیشه مشکل ساز میشود.

 36. محمد می‌گوید:

  با سلام ایا وسواس و افسردگی قابل درمان است یا قابل کنترل ؟

 37. محمد می‌گوید:

  تقریبا دوره درمان چند ماهه میتواند باشد؟

 38. حسن می‌گوید:

  سلام من 39 سالمه ایا مصرف سیتالوپرام و بی پردین برای درمان استرس خوب است

 39. علی می‌گوید:

  سلام
  همیشه خودمو باید برا فردا آروم کنم حوصله ازدواج و کارو تحصیل رو ندارم باید با اجبار این کار ها رو کنم یعنی با یه چیز تو درونم بجنگم واسه این کارها قبل مصرف هر چی بودم اینجور نبودم از مردم متنفر شده ام از جایی که زندگی میکنم از دوستام متنفر شده ام در عین حال ضعیف شده ام تحمل گفتن مسخره یا هر چیز در موردم رو ندارم کار تازه ای نمیتونم بکنم تو زندگیم حس و حالش رو ندارم همون علی هستم که نظر دادم قبلا براتون من با مصرف ترا اینجور شدم اینجور نشدم هم قبلش خوبتر بودم الان این اوصاف منه البته هوشیاریم اینا برگشتن علاعم جسمی درست شدن فلوکستین 40بی پردید و دپاکین مصرف میکنم روزانه 21سال دارم نظرتون راجب ام چیه خوب بوده درمان تا به حال چون یه جورایی از مریض های شما میشه گفت بهم؟تشکر

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   قبلا هم گفتم احساس موارد منفی همه جانبه بعلت زمینه وسواس و افسردگی است در جوار کنترل درمان با نظر پزشک تان بهتر است با همان وسواس و اجبار از خودت بیشتر کار فیزیکی و فکری بکشی، فرصت صرف انرژی به موارد بی هدف نگذاری، سن تان هنوز برای شروع هر کاری کم است به آینده روشن همیشه باید امیدوار بود.

 40. علی می‌گوید:

  البته خودم میخوام از این وضع بیرون بیام تلاش میکنم باز یه چیزی نمیزارتم مثلا جایی میخوام برم تلاشمو میکنم برم و میرم موقتا خوب میشم ولی فردا انگار که نرفتم همون اشه همون کاسه انگار استعداد های دیگران رو رو ندارم من قبل مصرف .داشتم اون استعداد ها همشون رو از دست دادم

 41. ashkan می‌گوید:

  با سلام آقای دکتر سیفی . آقای دکتر من نزدیک به چند سال است که افسرده بودم . و حوصله هیچ کسو نداشتم و از همه هم بدم می آمد . آقای دکتر نزدیک به یک سال است که وضعیت بدتری پیدا کردم وسواس فکری که به علت به و جود آمدن هراس شدید از ترس بیماری ایدز باعث شد که بدنم یک شب تویه خواب لرزش شدید پیدا کنه انرژیم بسیار زیاد شد و اصلا حتی نیم ساعت هم نمی تونستم بخوابم . و تمرکزمم از دست داده بودم رفتم نزد پزشک قرص سرترالین – ریسپیریدون – و بوسپیریون – بوپورپیریون تجویز شد . من 7 ماه این قرص ها را مصرف کردم حالم بهتر شد و یکباره خودم سر خود قطع کردم خدا رو شکر حالم بهتره . شبا راحت می خوابم لرزشم ندارم اگر بهم استرس و کار زیاد بهم وارد نشه ولی هنوز تمرکزم ضعیف حرفهای دیگران را به راحتی متوجه نمی شم و خودمم صحبت میکنم حرفام کمی با لرزش و بدون تمرکز فکری است .

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   برای این موارد بدنبال درمان دوره بحرانی روان درمانی شناختی رفتاری طولانی مدت توصیه میشود، بهتر است با روان پزشک در ارتباط باشید.

 42. خسته می‌گوید:

  با سلام میشه بگین شوک واسه بیماران دوقطبی که اولین بار شوک میده احتمال بهبودی کامل وجود داره؟؟؟اینو بگم زیر نظر بهترین دکتر و بیمارستان خصوصی

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   شوک درمانی برای موارد افسردگی شدید و مقاوم نتیجه بهتر میدهد، ولی طول مدت و در صد تاثیر قابل پیش بینی نیست.

 43. مهدی می‌گوید:

  سلام اقای دکتر.. ایا شوک درمانی رده سنی خاصی دارد؟ایا با شوک افکار منفی و وسواس و اضطراب فراموش می شوند؟خیلی ممنون میشم که جوابمو بدین چون خیلی نیازمند کمکتون هستم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   بعد از سن بلوغ و در افراد بدون بیماری مغزی و قلبی در هر سن میشود الکتروشوک داد،الکتروشوک برای کنترل افسردگی بیشتر از وسواس موثر است.

 44. مینا54 می‌گوید:

  وقت بخیر …

  وسواس فکری دارم …
  سالها گریبان گیره منه داره اذیتم میکنه حوصله خودم رو ندارم …. هرکی حرف میزنه الکی داد میزنم
  کسی فوت میکنه من می ترسم شبها بخصوص حس می کنم روح در اتاق هست خواب ندارم …. جدیدا هم حس
  می کنم جن تو اتاقه وبعضی وقتها سیاهی به صورت خط پر رنگ از جلوی چشمم رد میشه به یک نقطه یک دفعه برای چند ثانیه خیره میشم به همه شک دارم جامعه .دوستان همسایه ها جای خود حتی به خانواده خودم هم شک واعتماد ندارم …..

  هر کی حرف میزنه داد میزم بی خود بی جهت
  درضمن قرص فلوکستن می خوردم چون موقتی بود دیگه نخوردم دنبال یه درمان دائمی هستم

  بیکار هستم همش خونه البته 2 ساله بیکار شدم جدیدا کلاس زبان میرم یه راهنمائی به من کنید چه کنم

  با سپاس فراوان

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   در این مورد پیگیری جدی درمان داروئی و روان درمانی طولانی مدت تحت نظر روان پزشک و اشتغال به کار و سرگرمی سالم برای کنترل علائم و برگشت به سلامتی روحی لازم است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>