هیدروسفالی (Hydrocephalus)

مسدود شدن راه جریان و جذب مایع مغز و نخاع را که موجب بزرگ شدن بطن های طرفی مغز می گردد هیدروسفالی می نامند. با اینکه بزرگ شدن بطن ها در اسکن CT  و  MRI بوضوح دیده می شود، در مواردی تشخیص آن از بزرگ شدن بطن ها بعلت تحلیل مغز (هیدروسفالی جبرانی) مشکل است. در نوزادان علت آن اغلب در اثر بسته بودن جریان مایع مغز از مجرای آکودوک سیلویوس (مجرای بین بطن سه و چهار) بوده، که موجب افزایش فشار داخل بطن های طرفی و بطن سه و بزرگ شدن آنها می‌گردد، ولی فشار مایع در بطن چهار و اطراف مغز و نخاع پایین می باشد. این نوع هیدروسفالی را نوع انسدادی می نامند. در سنین بالا بسته بودن جریان مایع مغز و نخاع در ناحیه فضای سوب آراکنوئید بوده و موجب بزرگتر شدن همه بطن ها و افزایش فشار مایع در بطن ها و اطراف مغز و نخاع می گردد. این نوع هیدروسفالی را نوع مرتبط(Communicating) می نامند. در کودکان زیر دو سال بعلت باز بودن سوتورهای جمجمه هیدروسفالی موجب بزرگ شدن اندازه سر بیش از رشد مترقبه می شود، در بزرگسالان سیر هیدروسفالی تدریجی بوده و موجب اختلال در راه رفتن و حافظه می گردد. با افزایش تدریجی فشار مایع مغز و نخاع و بزرگتر شدن بطن ها، سطح جذب مایع بیشتر شده و در نتیجه فشار مایع به حال طبیعی می رسد. این وضعیت را هیدروسفالی با فشار طبیعی می‌نامند. در موارد حاد در مدت شش ساعت حجم بطن ها تا 80 درصد بزرگ می شود. در اسکن MRI علاوه بر بزرگی بطن ها و آتروفی مغز نفوذ مایع در ماده سفید مغز مشاهده می شود. در مواردی وضعیت ثبات یافته و متعادل تولید و جذب مایع مغز و نخاع با بزرگی بطن ها و آتروفی مغز سالها تحمل می شود. ممکن است ضربه های خفیف سر موجب بهم خوردن وضع وضع جبرانی بشود.

هیدروسفالی در کودکان بعلت ناهنجاریهای مادرزادی کیاری (Chiari)، تنگی آکودوک بعلت ناهنجاری مادرزادی یا خونریزی و عفونت نوزادی داخل بطن ها پدید می آید. بزرگ شدن سر با نازک شدن استخوان ها و جدا شدن سوتورها و در موارد پیشرفته آتروفی اوپتیک و اختلال حرکت چشم ها و اختلال تعادل و راه رفتن مشاهده می شود. در موارد حاد تهوع و استفراغ ديده می شود.

در نوزادان تحریک پذیری، مشکل تحمل تغذیه، بی حالی و استفراغ وجود دارد. در کودکان سنین بالاتر علاوه بر علائم فوق، سردرد، فلج یک یا دو طرفه اعصاب کرانیال ششم موجب انحراف چشم ها به داخل و دو بینی و اختلال تعادل در راه رفتن پدید می آید. در نوزادان بخصوص در پرمچورها(نارس) با سونوگرافی مکرر افزایش فزاینده بطن ها مشخص می شود.  5 درصد این موارد در آینده به شانت نیاز پیدا می کنند. ثبت دور سر در برگ مخصوص رشد نوزاد و کودک در فواصل معاینه تغییرات اندازه دور سر را از استاندارد رشد نشان می دهد. در کودکان سنین بالاتر دور سر بزرگ نمی شود، افزایش فشار مغز با بسته شدن مسیر جریان مایع بعلت های یادشده یا تومورهای مخچه و ساقه مغز و عفونت های داخل جمجمه موجب سردرد، استفراغ، اختلال دید و تعادل و سایر علائم مربوط به عامل ایجاد کننده را ظاهر می نماید. در معاینه، تورم پاپی، فلج چشم، عدم تعادل و تشدید رفلکس ها جلب توجه می کند. در موارد درمان نشده عوارض تاخیر رشد و نارسایی هورمونی پدید می آید. معالجه هیدروسفالی گذاشتن شانت است که مایع درون بطن طرفی را به فضای پشت پریتوان منتقل می کند. با بزرگ شدن کودک تعویض شانت ضرورت پیدا می کند.

تشخیص و تصمیم گیری شانت گذاری در هیدروسفالی در افراد بالغ مشکل است مخصوصاً در افراد سنین بالا که با ضایعات عروقی متعدد و کوچک و پارکینسون همراه باشند. انجام اسکن CT  و  MRIدر کلیه بیماران پارکینسونی برای تشخیص هیدروسفالی ضرورت دارد. سیسترنوگرافی با تزریق ایزوتوپ به مایع نخاع و پایش جریان آن برای تفکیک اشکال مختلف ضایعات و احتمال پاسخ به شانت کمک می کند.در حال طبیعی ایزوتوپ تزريق شده به مايع نخاع وارد بطن ها نمی شود و از طریق سوب آراکنوئید دور نیمکره ها جذب می شود.

در هیدروسفالی با فشار طبیعی بر عکس نوع جبرانی آلزایمر بزرگی بطن های طرفی بدون آتروفی نواحی تمپورال در MRI وجود دارد. قبل از اجرای شانت گذاری گرفتن مایع نخاع به مقدار حداکثر ممکن و پایش پاسخ مساعد از نظر اصلاح راه رفتن و حافظه و کنترل ادرار به قضاوت نتيجه عمل كمك مي كند. اسکن اسپیکت و اسکن دانسیته پروتون نیز در تفکیک موارد فوق کمک كننده است. عوارض بعد از شانت گذاری در 25 درصد موارد بصورت عفونت و هماتوم سوب دورال بعد از عمل پیش می آید. عدم پاسخ مناسب به عمل جراحی باعث شده که با تردید بیشتری بیماران برای عمل انتخاب بشوند.

گزارش سیر بیماری هیدروسفالی در یک فرد جوان:

پسر 14 سله در سال 1380 با اختلال تعادل و لرزش دستها بدنبال سرماخوردگی مراجعه نموده بود، از 3 سال قبل لرزش خفیفی در دستهایش داشت و از 6 ماه قبل بی علاقگی، موجب افت تحصيلی شده بود. به غیراز یکبار تشنج با تب در 3 سالگی بیماری قابل ذکری در گذشته نداشت، در معاینه مختصر کمی تعادل در راه رفتن و لرزش ارادی در دستها، اختلال عصبی دیگری مشاههد نشده بود. حرکات چشم ها و ته چشم ها و رفلکس های وتری طبیعی بود. تب و سردرد و استفراغ نداشت. در CT اسکن بزرگی بطن های طرفی و بطن سه مشاهده شد. بیمار با دریافت نیم قرص آستازولامید 250 میلی یکبار در روز در مدت یک هفته بهبودی نشان داد و در اسکن کنترل 2 هفته بعد کاهش مختصر حجم بطن ها مشاهده شد.

بیمار تا فروردین 1390 مشکلی بیماری نداشت و بکار کشاورزی مشغول بود در آن تاریخ اختلال تعادل بصورت خم شدن غیر ارادی به جلو موقع نشستن و یکبار افتادن با بیهوشی به مدت یک دقیقه بدون تشنج ظاهر شده بود. در معاینه اختلال تعادل در نشستن و راه رفتن و تشدید رفلکس های وتری در پاها مشاهده شد. حرکات چشم ها و ته چشم در معاینه طبیعی بود، سردرد و منگی و اختلال کنترل ادرار نداشت، خواب و اشتها به غذا طبیعی بود. اسکن CT بزرگی بطن های طرفی و بطن 3 را در حد شدید نشان داده بود. بیمار پس از 2 هفته دریافت آستازولامید 250 میلی گرم نیم قرص دوبار در روز رفع کامل علائم عصبی را نشان داد.

این سیر بیماری نشان دهنده وضعیت هیدروسفالی ثبات یافته است که گاه و بیگاه و بدون علت مشخص با علائم بهم خوردن وضعیت جبرانی مراجعه نموده و نیاز به اقدام جراحی نداشته است.

مطالب جدید در مورد هیدروسفالی جنین و نوزاد در لینک زیر موجود است.
http://www.fetalhydrocephalus.com/hydro/info-Congenital-Hydrocephalus.aspx

این نوشته در تخصصی ارسال و , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

1,980 Responses to هیدروسفالی (Hydrocephalus)

 1. سوما می‌گوید:

  با سلام و خسته نباشید خدمت شما
  آقای دکتر پسر من 13 سالشه، بعد از انجام MRI مشخص شد که ورم مغزی داره، از طرف خانواده پدری مستعد این بیماری بوده، خواستم بدونم که بیماری پسرم میتونه ژنتیکی باشه؟ الان تحت درمانه، خواستم بپرسم که بهبودی کاملش رو بدست میاره یا عوارض بیماریش هیچوقت از بین نمیره؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   ورم مغزی ممکن است از نوع خوش خیم خودبخود در افراد چاق و یا از نوع با علتهای متنوع آنسفالیت پیش می آید برحسب نوع سیر بیماری فرق میکند.

 2. سامیار می‌گوید:

  باسلام جناب دکتر برادرم از بدو تولد دچار تشنج بوده اول بخاطر افت قند خون مدتی کنترل شد ولی در4ماهگی حالت تونیک کلونیک شروع شده دکترش میگه که ملاجش بسته شده ومغز رش د زیادی نداشته دورسرش ازتولدتا بحال 4 سانت رشد کرده که دکتر میگوید کم است اوبخاطر مصرف قرص های تشنج خوا ب آلود شل وبی توجه است شاید بخاطر این باشد که دکتر میگوید مغزش رشد نکرده نظر شما چیه

 3. سامیار می‌گوید:

  شاید لازم باشه بگم برادرم زردی داشته تعویض خون شده بندناف هم دور گردنش بوده آزمایش متابولیک هم فرستاده شده اول داروی فنو باربیتال وشربت تگرتول مصرف کرد الان داروهای دیگه که زیادن ….ام آر ای چشم گرفتیم که گفتن کمی چشمش آسیب دیده چون خون مردگی هم توسرش بود باهمه این موارد چه کاری میتونیم براش بکنیم …ممنون

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   عوارض مغزی یرقان نوزادی و آنوکسی مغزی مشکلی است که بتدریج با رشد و تکامل نوزاد کاسته میشود ولی درجاتی از علائم فلج مغزی معمولا میماند غیر از درمانهای کمکی و پیشگیری از تشنج که داده میشود، یادگیری روشهای فیزیوتراپی و کمک به سیر تکاملی کودک در طولانی مدت برای اعضای خانواده ضرورت دارد.

 4. سامیار می‌گوید:

  معذرت میخام جناب دکتر برادرم گردن گرفته وقتی روشکم میخوابونی گردن نگه میداره ویه پاشم تکون میده ازخواب بیدار میشه بادستاش صورتشو میماله ظاهرش طبیعیه کمی سرش درازه خیلی نگران ناتوانی های آینده هستیم اگه تشخیص درست باشه

 5. tanin می‌گوید:

  سلام خواهر بنده بیست و سه ساله هست و مادرزادی مبتلا به هیدروسفالی می باشد که در سن یک و نیم سالگی عمل شنت انجام شد اما هوشیاری ایشون کمه و دست و پای چپ ایشون نیمه فلج است ایا هیچ گونه درمانی با وجود پیشرفت علم برای اینگونه بیماران نیست

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   در این مرحله، درمان داروئی چندان موثر واقع نمیشود، معمولا به اقدامات نگهدارنده و فیزیوتراپی مستمر نیازدارند.

 6. سامیار می‌گوید:

  سلام ممنون از پاسختون برای زود بسته شدن ملاج ورشد نکردن مغز آیا جراحی وجود داره که کمک کنه ؟؟؟

 7. زهرا می‌گوید:

  سلام برادر زادم به دنیا اومد پشته سرش ورم کرد بد خوب شد
  الانم 1سال و 3ماهشه هنوز بدنش سفت نشده تازه میشینه با کمک
  چشماشم لرزش داشت بهتر شده دیدشم اصلا توجه نمیکرد الان بهتر شده اما باز میگرده تا پیدا کنه هر کسی صداش میکنه میتونید راهنماییم کنید مشکلش چیه یه ازمایشم گرفتن فرستادن المان گفته مشکلی نداره
  رگه قلبش گرفته بود گفتن باید والن بخوره اما مجدد کخ رفتن گفت نیازی نیست باید تحت نظر باشه سالی یه بار بیارینش یه بیماری هست که مربوط به لرزش چشمه که تو رشد و چیزایه دیگه اختلال ایجاد میکنه اون بیماری نیست؟اسمشو نمیدونم ممنون میشم راهنمایی کنید
  باید پشته چشمشو ببینه؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   تاخیر تکاملی فیزیکی و توجهی به آسیب مغزی مربوط میشود. بهتر است با ام آر آی بررسی شود و تحت نظر متخصص اعصاب کودکان پیگیری شود.

 8. سامیار می‌گوید:

  ببخشید دکتر وقت شما خیلی باارزشه اگه مغز دیگه رشد نکنه درمان داره به جز کاردرمانی وتوان بخشی چه میشه کرد؟

 9. جمال می‌گوید:

  با درود خدمت آقای دکتر
  همسر من دوقلو باردار است و الان 34 هفته از بارداری می گذرد. از دو هفته قبل سونوگرافی، هیدروسفالی را برای یکی از قل ها نشان داده ، اولین سونوگرافی قطر بطن جانبی 22 میلیمتر را نشان داده و سونوگرافی دوم 26میلیمتر را تعیین کرد.
  از شما خواهشمندم که به این سوالات ما پاسخ دهید
  1. میزان افزایش مقدار مایع از 22 به 26 چگونه تعبیر میشود؟ پیشروی سریع یا طبیعی ست؟
  2. به هنگام تولد سر نوزاد تا چه اندازه ایی نسبت به سر طبیعی بزرگتر است؟
  3. آیا بعد از عمل شانت و رفع شدن هیدروسفالی سایز سر به حالت طبیعی باز می گردد یا بزرگ می ماند؟
  4. آیا نوزاد را می توان در همان روزهای اول تولد عمل نمود؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   تا موقع تولد حد اکثر اندازه بطنها 14 م م است. بنظر میرسد سیر افزایش سریع بوده ممکن است زایمان زودرس اجباری درپیش داشته باشند. پی از تولد اسکن مغز اگر عارضه وسیع و ناهنجاری عمده مغزی نشان ندهد امکان شانت گذاری در هر زمان ممکن است.

 10. برزگر می‌گوید:

  سلام اقای دکتر طبق فرمایش شما پسرمو پیش متخصص مغز واعصاب اطفال بردم طبق تظر پزشک بعد از معاینه پسرم جای نگرانی نیست اما برای اطمینان گفتن ام ار ای انجام بدیم خواستم بدونم که ام ار ای برای بچه ضرر ندارد چون گویا بچه ها را بیهوش میکنن و داروی خواب اور بهشون میدن… ممنون از راهنماییاتون

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   تست ام آر آی اشعه و عارضه دیگر ندارد اگر بتوانند با خواب آور بجای بیهوشی بعمل آورند بهتر است. در غالب موارد ام آر آی هم در نحوه برخورد کنترل بالینی کمک زیادی نمیکند مگر اینکه برای عارضه مشخصی جای شک باشد.

 11. مریم می‌گوید:

  پسری دارم 16 ماهه که هنوز نمیتونه راه بره اما میتونه بایسته .اندازه دور سرش موقع تولد 35 و حالا 51 سانتی متر میباشد بعد از ام آر آی و سونوگرافی مشخص شد که هیدروسفالی ارتباطی داره ومتوسط. هیچ دارویی تا به حال نگرفته در 8 ماهگی میتونست بشینه و سینه خیز بره دکترش گفته ارثیه . ضمن عرض تشکر میخواستم نظر شمارا بدونم هنوز نمیتونه به چیزی اشاره کنه و چیزی را به کسی بده و دو تا دندونم بیشتر نداره آیا اینها بهم ربط داره و با توجه به کمبود وزنش اندازه سرش خیلی تو چشمه و منو ناراحت میکنه آیا اقدام خاصی لازمه ؟دکترش از وضعیتش راضیه اما من نگرانم.دور سرش در 4ماهگی 44 در 6ماهگی 48 در 11 ماهگی 49 بوده است

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   بزرگی سر بعلت هیدروسفالی مشخص است ، تاخیر رشد و تکامل حرکتی و استعدادی را نیز توضیح داده اید. با توجه به سیر هیدروسفالی از شش ماهگی به این طرف اگر در اسکن هم مسئله هیدروسفالی صرف و بدون عارضه عمده مغزی تایید شود کنترل با درمان یا شانت توصیه میشود.

 12. فریده می‌گوید:

  سلام.پسرم یک سالشه و خدا را شکر هیچ مشکل خاصی نداره.سونوهای بارداری نرمال بودن.فرم سرش از بدو تولد کمی کشیده بود.برای چکاپ هم نزد دکتر رفتیم و گفت هیچ مشکل خاصی نداره.ده روز پیش از روی تخت افتاد.پشت سرش خورد روی سرامیک.علایم نگران کننده ای نداشت.استفراغ هم نداشت.به دکترش هم گفتم گفت مشکلی ندارد.کمی حساس شدم.احساس میکنم که سرش خیلی کم بزرگه.ولی دور سرش 46 سانته تو یک سالگی و طبق نموداره.اما نگرانم که ضربه ای که خورده باعث هیدروسفالی یا مشکل دیگه ای بشه.میخواستم نظر شما را بدونم.از روی تخت افتاده رو سرامیک از پشت سر.ولی هیچ علامت خطرناکی نداشت.آیا جای نگرانی هست؟مراجعه برای سی تی اسکن لازم نیست؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر علائم غیر طبیعی و یا افزایش غیر مترقبه دور سر پیش نیاید نیاز به بررسی نخواهد بود

 13. پرشان می‌گوید:

  با ارزوی سلامتی برای شما استاد گرامی پسری دارم حدودا دوساله که به علت زایمان زودرس ۲۹ هفته و خونریزی مغزی دچار هیدروسفالی شد ولی تا کنون با قرص کنترل شده البته سیر تکاملی هم تا حالا خوب بود راه میره و چند کلمه حرف میزنه میخواستم بدونم تا چند وقت باید قرص بخوره مادام العمر یا بهبودی دارد و ایا این تواناییها که داره ممکن است در اینده از دست بره

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   دوره درمان هیدروسفالی بعد از عارضه زایمانی معمولا کوتاه مدت است ، با کنترل بالینی پزشک ممکن است قطع درمان را در نظر گیرد. اگر تشدید هیدروسفالی پیش نیاید سیر تکاملی پیشروند خوبتر خواهد بود.

 14. شیوا می‌گوید:

  سلام دکتر خسته نباشین من الان 30 هفته حامله هستم اب سرش شده 2.76 اونم فقط یک طرف بطنش هست نظرتون رو به م بگین؟البته پسر بزرگم 8 ماهه این همه بود اب سرش ؟در ضمن من پیش یه پروفسور ژنتیک هم رفتم گفت مال بچه تو ژنتیکی نیست بچه که به دنیا میاد رشد میکنه ابش هم میره؟

 15. مهدیه می‌گوید:

  س آقای دکترمن درسونوی قبلی که انجام داده بودم قطربطن های طرفی مغزجنین و23م م گفته بودن وسونوی جدیدبشرح ذیل هست کمکم کنیدممنون میشم خواستم بدونم مشکل هیدروسفالی برطرف شده?
  (BpD:97mm(39w.
  (Fl:68mm(35w4d
  (Hc:340mm(38w2d
  (Ac:332mm(37w
  اتساع درشاخ اکسی پوتال بطن های طرفی مغزجنین دیده می شود

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   عرض سر و دور سر برای سن 38- 39 هفته قابل قبول است. در این مرحله نباید قطر بطنها از 14 بیشتر باشد. نظر به اینکه نزدیک ترم است باید منظر زایمان و نتیجه سونوی دقیقتر نوزاد بود.

 16. سعید می‌گوید:

  سلام آقای دکتر. یکی از بطن های سر همسر من بزرگ هست (همسرم 21 سال داره)و پزشک گفت مادرزادی هست و به ما گفت بعد از دوماه یکبار دیگه ام ار ای برین بیارین ببینم شعاع بطن (شعاع یا اسم دیگه ای گفت که الان حضور ذهن ندارم) بزرگتر میشه یا نه و گفت خطری نداره.و من الان نگرانم آیا این جای خطر داره واقعا؟ هیچ علایمی هم نداره فقط بعضا سردرد داره.بزرگ بودن بطن هم به خاطر یه چیز دیگه رفتیم سی تی اسکن و اتفاقی متوجه شدیم و گفتن به متخصص مغذ اعصاب نشون بدین و بعد از مراجعه ام ار ای گرفتیم و حالا منتظر ام ار ای بعدیم. راهنمایی کنین لطفا.مرسی

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   این نوع تغییرات بدون علامت زیاد دیده میشود.اگر علت دیگری در مسیر جریان مایع نخاع در ام آر آی دیده نشود جای نگرانی نخواهد بود.

 17. علیرضا می‌گوید:

  با سلام اندازه سر نوزاد پسر در پایان سه ماهگی 39/5 است و در بدو تولد 36بوده آیا رشد طبیعی داشته?

 18. فاطمه می‌گوید:

  سلام آقای دکتر
  من 25 سالمه وبه دلیل سردرد های شدید و مقطعی و کوتاه به متخصص مغز واعصاب مراجعه کردم بعد سی تی اسکن بدونو با تزریق متوجه گشاد بودن بطنای مغزم شدند و گفتن هیدروسفالی دارم
  و معتقد بودن باید شانت بذارم اما آستازولامید برام برای مدتی تجویز کردند الان در حال مصرفشونم .
  مدتیه که مدام تو دستو پام احساس کرختیو مور مور شدن دارم اصلا هم نمیتونک از خواب بیدارشم من دارم فلج میشم آقای دکتر اگه راهنماییم کنید ممنونتون میشم.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   مورمور اندامها بعلت مصرف آستازولامید پدید می آید. اگر هیدروسفالی اولیه علائم فشاری در مغز و ته چشم نشان نداده ( این علائم را پزشک در معاینه عصبی متوجه میشود) نیاز به درمان ندارد

 19. فاطمه می‌گوید:

  سلام آقای دکتر سیفی
  ممنون از پاسختون
  دکتر بعد از معاینه گفتند که علایم ادم داخل چشمم هنوز زیاد نیست
  من اکثرا سردرد دارم و مدام احساس میکنم سرم داره منفجر میشه
  صبح ها هم اصلا خستگیم در نمیره وحتی اگر بخوابم 12ظهرم به سختی از بیدار میشم قبلا اینطور نبودم
  هورمون مردانم هم زیاده حتی با وجود رفع کیست کوچیکی که قبلا داشتم
  اینا مربوط به بیماریمه؟
  با شانت گذاری رفع میشن؟
  ممنون از محبتتون

 20. سامیار می‌گوید:

  سلام دکتر نوزاد 5 ماهه دور سر 40 تشنج از نوع اسپاسم دارد روزی 3بار- دارو هم مصرف میکنه باهرتشنج چه آسیبی بهش میرسه آیادرد میکشه لطف کنید پاسخ بدید متشکرم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   تشنج های خفیف بدون وقفه تنفسی موجب آسیب مغزی نمیشود ولی هرچه تشنج ها طولانی باشد خود نشانه عارضه مغزی موجود است.

 21. سامیار می‌گوید:

  جناب دکتر الان که برادرم 5 ماهشه دور سرش 5سانت کم رشد داشته بعلت نرسیدن اکسیژن حین زایمان رشد همه جاش خوبه بجز سرش کمتر از دستاش استفاده میکنه دکتر گفته که تاخیر داره وبخشی از مغز که بینایی جزء شه فرسوده شده وتکامل نخواهد داشت وملاجش کوچیکه وکم بازه آیا عمل جراحی میتونه کمکش کنه( به نظر شما این علاعم میکروسفال هست؟) من سواد زیادی ندارم ببخشید که منظورمو خوب نمی رسونم..خدا حفظتون کنه.

 22. لیلا می‌گوید:

  سلام و خسته نباشید.پسرم 15 هفته و اندازه دور سر هنگام تولد 35.5 بوده.توی 3 ماهگی 46 تشخیص هیدرو سفالی دادن.استازولامید یک چهارم صبح و یک چهارم شب میخوره در عرض سه هفته نیم سانت اضافه کرده.میخاستم بپرسم با این تفاسیر امکان بهبودی کامل با دارو هست.از نظر خوراک و تحرک عادی.ممنون

 23. سارای می‌گوید:

  با سلام و خسته نباشید.
  پسر چهار ماه ونیم دارم. در چهار ماهگی دور سرش 41 بود(در صدک 50) نیم سانت کم رشد کرده در دو ماه اخیر. شکل سرش ناوی شکل هست. هنوز ملاج جلویی بسته نشده(متخصص نوزادان و اطفال کنترل میکنه)سیر تکاملیش خوبه.میخنده.گردن میگیره.صدا در میاره.عروسک هاشو میگیره….
  بعضی از دکترها میگن 9 ماهه هم بسته بشه مشکلی نداره، به نظر شما زودترین زمان کی هست؟
  چطور میشه از بسته شدن زودرس ملاج جلوگیری کرد؟
  به متخصص مغز و اعصاب لازمه مراجعه کنیم؟
  اگه عمل بشه براش مشکلی از بابت یادگیری پیش میاد؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   بنظر نمیرسد دلیلی برای زود بسته شدن ملاج یا نیاز به درمان درحال حاضر وجود داشته باشد، در هر مرحله که مشکلی مشاهده شود نسبت به آن تصمیم گیر ی میشود. به خیت تغییر شکل سر ناشی از رشد غیر قرینه نظرخواهی از متخصص کودکان بیشتر کمک کننده خواهد بود.

 24. شیوا می‌گوید:

  سلام دکتر خسته نباشین من 30 هفته حامله هستم تو سونوی من اینجوری نوشته لتران وتریکون=2/76 پایینشم نوشته 3/14 این دفعه که رفتم سونو دکترم گفت ابش کم شده 3/1

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   در هفته 30-31 اندازه عرض بطنها تا ده و نیم طبیعی است. ارقام داده شده تان پس و پیش نوشته شده است.

 25. شیوا می‌گوید:

  اقای دکتر من عذر خواهی می کنم اینقدر از شما سوال میپرسم پسرم الان 17 ماهه هست که دوران جنینی گفته بودن هیدروسفالی داره ولی هم mri دادیم هم سی تی اسکن که نشون داد به مغزش اسیبی نرسانده واز وقتی هم به دنیا امده اندازه سرش بزرگ نشده تو کارت بهداشت همیشه نرمال بوده والان میگه من دده ننه بابا ماما و حتی ادای حرف زدن ما رو درمیاره دست میزنه خیلی باهوشه ولی راه نمی ره؟ من پیش ارتوپد هم بردم گفت مشکلی نداره از لگن هاشم عکس گرفتیم که خوب بود به نظر شما راه نرفتنش ربطی به هیدروسفالی داره

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   این موارد تاخیر تکاملی حرکتی بدون عارضه مشخص مغزی معمولا با تمرین راه رفتن در مدت دوسه ماه پیشرفت نشان میدهد.

 26. شیوا می‌گوید:

  به نظر شما با چیزایی که من گفتم نیاز به شانت هست؟ وزنشم 12 کیلو هست ؟پیش متخصص کودکان هم بردم گفت کلسیم اش کمه بهش دارو نوشته گفت 3 ماهه راه میره ولی من خیلی نگرانم

 27. حامد می‌گوید:

  سلام من دختری دارم الان 3سالشه وقتی 1ماهه بود با ماشین چپ کردم بچم خونریزی مغزی کرد بعد سرش آب آورد الان تو سرش شانت گذاشتن میخواستم بدونم آیا راه دیگری نیست که شانت رو برداشت و بتوان مغز رو ترمیم کرد تا نیاز با شانت نباشه

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر مشکل هیدروسفالی ندارد ماندن شانت در محل خودش نیاز به دستکاری و برداشتن ندارد. برای جبران عوارض مغزی ضربه ای کاردرمانی و توجه همه جانبه به تمرینهای رشد استعدا فیزیکی و ذهنی و رفتاری بیش از هر چیز موثر است.

 28. davood ahwazian می‌گوید:

  salam va ba tashakor az rahnamaeiye khoobetun,man kheili negarane pesaram hastam ke hanooz taaadol va balanse khoobi nadare va harf ham nemizane bazia motaghedan otism nist va mri va EEG ya navare maghzesh har do moshkeli nadashtan che bayad bokonam mehraboon va ba ehsas va hame chizo mifahme va mishnase ama sar be havast lotfan nazaretoono ersal konid sepasgozaram

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   برای پیشرفت تعادل و راه رفتن و تکلم کاردرمانی توصیه میشود. ضمنآخواندن سوالات با حروف فارسی برایم آسانتر است.

 29. دکتر سیفی می‌گوید:

  به همه سوالات رسیده تا آخر وقت شب پاسخ داده میشود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دو × = 4

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>