هیدروسفالی (Hydrocephalus)

مسدود شدن راه جریان و جذب مایع مغز و نخاع را که موجب بزرگ شدن بطن های طرفی مغز می گردد هیدروسفالی می نامند. با اینکه بزرگ شدن بطن ها در اسکن CT  و  MRI بوضوح دیده می شود، در مواردی تشخیص آن از بزرگ شدن بطن ها بعلت تحلیل مغز (هیدروسفالی جبرانی) مشکل است. در نوزادان علت آن اغلب در اثر بسته بودن جریان مایع مغز از مجرای آکودوک سیلویوس (مجرای بین بطن سه و چهار) بوده، که موجب افزایش فشار داخل بطن های طرفی و بطن سه و بزرگ شدن آنها می‌گردد، ولی فشار مایع در بطن چهار و اطراف مغز و نخاع پایین می باشد. این نوع هیدروسفالی را نوع انسدادی می نامند. در سنین بالا بسته بودن جریان مایع مغز و نخاع در ناحیه فضای سوب آراکنوئید بوده و موجب بزرگتر شدن همه بطن ها و افزایش فشار مایع در بطن ها و اطراف مغز و نخاع می گردد. این نوع هیدروسفالی را نوع مرتبط(Communicating) می نامند. در کودکان زیر دو سال بعلت باز بودن سوتورهای جمجمه هیدروسفالی موجب بزرگ شدن اندازه سر بیش از رشد مترقبه می شود، در بزرگسالان سیر هیدروسفالی تدریجی بوده و موجب اختلال در راه رفتن و حافظه می گردد. با افزایش تدریجی فشار مایع مغز و نخاع و بزرگتر شدن بطن ها، سطح جذب مایع بیشتر شده و در نتیجه فشار مایع به حال طبیعی می رسد. این وضعیت را هیدروسفالی با فشار طبیعی می‌نامند. در موارد حاد در مدت شش ساعت حجم بطن ها تا ۸۰ درصد بزرگ می شود. در اسکن MRI علاوه بر بزرگی بطن ها و آتروفی مغز نفوذ مایع در ماده سفید مغز مشاهده می شود. در مواردی وضعیت ثبات یافته و متعادل تولید و جذب مایع مغز و نخاع با بزرگی بطن ها و آتروفی مغز سالها تحمل می شود. ممکن است ضربه های خفیف سر موجب بهم خوردن وضع وضع جبرانی بشود.

هیدروسفالی در کودکان بعلت ناهنجاریهای مادرزادی کیاری (Chiari)، تنگی آکودوک بعلت ناهنجاری مادرزادی یا خونریزی و عفونت نوزادی داخل بطن ها پدید می آید. بزرگ شدن سر با نازک شدن استخوان ها و جدا شدن سوتورها و در موارد پیشرفته آتروفی اوپتیک و اختلال حرکت چشم ها و اختلال تعادل و راه رفتن مشاهده می شود. در موارد حاد تهوع و استفراغ دیده می شود.

در نوزادان تحریک پذیری، مشکل تحمل تغذیه، بی حالی و استفراغ وجود دارد. در کودکان سنین بالاتر علاوه بر علائم فوق، سردرد، فلج یک یا دو طرفه اعصاب کرانیال ششم موجب انحراف چشم ها به داخل و دو بینی و اختلال تعادل در راه رفتن پدید می آید. در نوزادان بخصوص در پرمچورها(نارس) با سونوگرافی مکرر افزایش فزاینده بطن ها مشخص می شود.  ۵ درصد این موارد در آینده به شانت نیاز پیدا می کنند. ثبت دور سر در برگ مخصوص رشد نوزاد و کودک در فواصل معاینه تغییرات اندازه دور سر را از استاندارد رشد نشان می دهد. در کودکان سنین بالاتر دور سر بزرگ نمی شود، افزایش فشار مغز با بسته شدن مسیر جریان مایع بعلت های یادشده یا تومورهای مخچه و ساقه مغز و عفونت های داخل جمجمه موجب سردرد، استفراغ، اختلال دید و تعادل و سایر علائم مربوط به عامل ایجاد کننده را ظاهر می نماید. در معاینه، تورم پاپی، فلج چشم، عدم تعادل و تشدید رفلکس ها جلب توجه می کند. در موارد درمان نشده عوارض تاخیر رشد و نارسایی هورمونی پدید می آید. معالجه هیدروسفالی گذاشتن شانت است که مایع درون بطن طرفی را به فضای پشت پریتوان منتقل می کند. با بزرگ شدن کودک تعویض شانت ضرورت پیدا می کند.

تشخیص و تصمیم گیری شانت گذاری در هیدروسفالی در افراد بالغ مشکل است مخصوصاً در افراد سنین بالا که با ضایعات عروقی متعدد و کوچک و پارکینسون همراه باشند. انجام اسکن CT  و  MRIدر کلیه بیماران پارکینسونی برای تشخیص هیدروسفالی ضرورت دارد. سیسترنوگرافی با تزریق ایزوتوپ به مایع نخاع و پایش جریان آن برای تفکیک اشکال مختلف ضایعات و احتمال پاسخ به شانت کمک می کند.در حال طبیعی ایزوتوپ تزریق شده به مایع نخاع وارد بطن ها نمی شود و از طریق سوب آراکنوئید دور نیمکره ها جذب می شود.

در هیدروسفالی با فشار طبیعی بر عکس نوع جبرانی آلزایمر بزرگی بطن های طرفی بدون آتروفی نواحی تمپورال در MRI وجود دارد. قبل از اجرای شانت گذاری گرفتن مایع نخاع به مقدار حداکثر ممکن و پایش پاسخ مساعد از نظر اصلاح راه رفتن و حافظه و کنترل ادرار به قضاوت نتیجه عمل کمک می کند. اسکن اسپیکت و اسکن دانسیته پروتون نیز در تفکیک موارد فوق کمک کننده است. عوارض بعد از شانت گذاری در ۲۵ درصد موارد بصورت عفونت و هماتوم سوب دورال بعد از عمل پیش می آید. عدم پاسخ مناسب به عمل جراحی باعث شده که با تردید بیشتری بیماران برای عمل انتخاب بشوند.

گزارش سیر بیماری هیدروسفالی در یک فرد جوان:

پسر ۱۴ سله در سال ۱۳۸۰ با اختلال تعادل و لرزش دستها بدنبال سرماخوردگی مراجعه نموده بود، از ۳ سال قبل لرزش خفیفی در دستهایش داشت و از ۶ ماه قبل بی علاقگی، موجب افت تحصیلی شده بود. به غیراز یکبار تشنج با تب در ۳ سالگی بیماری قابل ذکری در گذشته نداشت، در معاینه مختصر کمی تعادل در راه رفتن و لرزش ارادی در دستها، اختلال عصبی دیگری مشاههد نشده بود. حرکات چشم ها و ته چشم ها و رفلکس های وتری طبیعی بود. تب و سردرد و استفراغ نداشت. در CT اسکن بزرگی بطن های طرفی و بطن سه مشاهده شد. بیمار با دریافت نیم قرص آستازولامید ۲۵۰ میلی یکبار در روز در مدت یک هفته بهبودی نشان داد و در اسکن کنترل ۲ هفته بعد کاهش مختصر حجم بطن ها مشاهده شد.

بیمار تا فروردین ۱۳۹۰ مشکلی بیماری نداشت و بکار کشاورزی مشغول بود در آن تاریخ اختلال تعادل بصورت خم شدن غیر ارادی به جلو موقع نشستن و یکبار افتادن با بیهوشی به مدت یک دقیقه بدون تشنج ظاهر شده بود. در معاینه اختلال تعادل در نشستن و راه رفتن و تشدید رفلکس های وتری در پاها مشاهده شد. حرکات چشم ها و ته چشم در معاینه طبیعی بود، سردرد و منگی و اختلال کنترل ادرار نداشت، خواب و اشتها به غذا طبیعی بود. اسکن CT بزرگی بطن های طرفی و بطن ۳ را در حد شدید نشان داده بود. بیمار پس از ۲ هفته دریافت آستازولامید ۲۵۰ میلی گرم نیم قرص دوبار در روز رفع کامل علائم عصبی را نشان داد.

این سیر بیماری نشان دهنده وضعیت هیدروسفالی ثبات یافته است که گاه و بیگاه و بدون علت مشخص با علائم بهم خوردن وضعیت جبرانی مراجعه نموده و نیاز به اقدام جراحی نداشته است.

مطالب جدید در مورد هیدروسفالی جنین و نوزاد در لینک زیر موجود است.
http://www.fetalhydrocephalus.com/hydro/info-Congenital-Hydrocephalus.aspx

این نوشته در تخصصی ارسال و , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

1,073 Responses to هیدروسفالی (Hydrocephalus)

 1. اذر می‌گوید:

  سلام آقای دکتر.ببخشیدورم داشتن زیرچشم وته رفتن چشمهانشانه ی دوباره زیادشدن مایع مغزی نخاعی است؟چه علایم ظاهری داره که خانواده بتونن تشخیص بدهند؟دوهفته پیش دکترگفتن یه کم ته چشمش ورم داره.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   ورم و گود رفتن چشمها نشانه هیدروسفالی نیست، کج شدن چشمها و انحراف چشمها به پائین و استفراغ و کم غذائی از علائم هیدروسفالی است.

 2. احمد می‌گوید:

  سلام آقای دکتر،بچه ی خواهرم ۶ ماهه به دنیا اومد ومبتلا به هیدروسفالی . با تشخیص پزشکان عمل شنت گذاری انجام شد. تا۶_۷ماه مشکلی نداشت نرمال بود ولی یه مرتبه وبدون دلیل تقریبا ۱۰ روز یه بار یکی دو روز بیحال میشه وبالا میاره ومیلش به خوردن کم میشه و بعد خوب میشه .۵ماهی هست که اینطوری زندگی میکنه.چند مرتبه هم CT کرده و پزشکش گفته شنت مشکلی نداره.نظر جنابعالی چیه?ممنون

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   شاید متناوبآ راه شانت بسته و باز میشود موقع بروز علائم، نشانه های عصبی افزایش فشار مغز بهتر است توسط متخصص بررسی شود.

 3. آذر می‌گوید:

  خداخیرتون بده

 4. آذر می‌گوید:

  سلام آقای دکترببخشیدبرادرمن فشارمغزش پایینه الان حدوداسه ماهه سردرددارند.شانتم توسرش هست.شانتشم هم کارنمیکنه این طبیعی هست که وقتی آب اضافی نباشه شانت کارنکند؟یه دکترمیگه شانتوگره بزنیم ولی بیرون نیاریم اگه زمانی دوباره هیدروسفال شدآماده باشه بازکنیم وکارنکردنش الان طبیعی هست.یکی دیگه ازدکترامیگه ممکنه بخاطرزیادخوردن استازولامیدباشه چون چندماه قبل که اب زیادشدحدودادوماه مصرف کردن وشانتی که کارنمیکنه بایدبیرون آورداگه دوباره هیدروسفال شدی دوباره شانت بزاریم.نظرشمامیخواستم بدونم.ممنون

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   بنظرم تا موقعی که عوارض ندارد شانت را نباید تغییر داد، کمی فشار بطنها بتدریج جبران میشود، ساعات استراحت درحال دراز کش را بیشتر کنند، دیگر علل سردرد هم بهتر است بررسی شود.

 5. نیلوفر می‌گوید:

  سلام اقای دکتر خداقوت
  من توهفته ۳۵ بارداری هستم وطبق سونوگرافی انجام شده Hc=337 BPD=94 FML=68 AC=315 که باتوجه به این اندازه ها سونوگرافیست گفت که جنین در اندازه ی جنین هفته ۳۸ میباشد وجمجمه ی درشتی دارد.اقای دکتر آیاجنین دچار مشکل است یا در اینده دچار مشکل خواهدشد؟ باتشکر

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   بهتر است در سونوگرافی بعدی اندازه بطنهای مغز گزارش شود، اگر دلیل بزرگی سر آب اظافی مغز نباشد مسئله نگران کننده وجود نخواهد داشت.

 6. نیلوفر می‌گوید:

  باسپاس فراوان از شماکه جوابگوی سوالات هموطنانتان هستید.هفته بعد سونوگرافی سه بعدی بایدانجام دهم امیدوارم مشکلی نباشد اقای دکتر.به امید اینکه تمام مادران شاهدرشدوسلامت بودن فرزندان خودباشند.

 7. مژگان می‌گوید:

  با سلام
  پسر من هفت ماهشه و دور سرش ۴۶٫۲ هست و دور سر بدو تولد ۳۴٫۵ بوده ایا جای نگرانی هست؟ دور سرپدرش ۶۰ هست ممکنه ارثی باشه؟ نباز به سونوو سیتی داره؟

 8. مژگان می‌گوید:

  در تکمیل سوالم بگم که وزنش الان۹٫۵ و قدش ۷۱ هست

 9. فرهاد می‌گوید:

  سلام پدرم ۵۲ سال سن دارد چند وقتی است که می گوید دست چپم از کتف به پایین درد شدید دارد، قرص های مسکن و پماد های موضعی فقط نیم ساعت درد را آرام می کند، به تازگی نوار قلب هم گرفته دکتر گفته نوارش کمی مشکل دارد، دکتر بهش دارو داده ولی تاثیری نکرده است.
  لطفا راهنمایی نمایید
  با تشکر

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   درد شدید و مداوم دست که گاهی با گزگز و کرختی دست توآم میشود اغلب بعلت دیسک گردن و التهاب ریشه عصبی پدید می آید، در صورت تایید در معاینه درمانهای مناسب به همراه استراحت کامل استفاده از یقه گردنی توصیه میشود.

 10. الهام می‌گوید:

  سلام آقای دکتر.فشارپایین مغزهم باعث میشودکه چشمهاضعیف شوند؟

 11. محسن می‌گوید:

  سلام با تشکر از شما که جوابگو هستید
  دختر بچه من ۷ ماهه بدنیا اومده تو سونوگرافی نوشتن بطن جانبی خفیف و دور سر طبیعی . ۱ ماه در دستگاه بود دور سر ۲ سانت اضافه شد و در سونوگرافی بعدی بطنها ۱۴ میل نشان داده شد . قرار شد سریعاً عمل شود و به دلیل کم وزن بودن ۱٫۴۰۰ عمل انجام نشد تو ۲ روز ۲ سانت دیگر اضافه شد و حالا می خوان عمل ساده که رو گردنه رو انجام بدن . سوالم اینجاست که در ابنتدا بچه سالم و زیبا بود الان یکم قیافه تغیر کرده و سرش باد داره البته قبل از عمل با سرنگ ۲۳۰ سی سی مایع نخاعی رو کشیدن میخوام بدونم قیافه به حالت طبیعی بر میگرده , آیا با عمل زندگی طبیعی پیدا می کنه – اون چند روز چقدر به مغز بچه فشار وارد کرده . ممنون

 12. محسن می‌گوید:

  سلام . خوشحالم کردی ممنونتم
  امروز تو نوبت بود برا عمل گفتن فردا عمل میشه البته گفتن معدش نمی تونه هضم کنه برا همین رو گردن میزارن .
  میخواستم بدونم این شانت کار همون رو انجام می ده به نظر شما چند درصد زندگی طبیعی داره . دکتر می گه هر ۶ ماه باید عوض شه یعنی هر ۶ ماه بچم باید بیهوش شه / راستش بچه اولم افسردگی گرفته چون زنم هم افسردگی شدید که قرص های لوراسپام دکتر بهش داده / تو ۴ ماهگی پیشنهاد انداختن بچه توسط دکتر زنان و زایمان شد ولی این کارو نکردیم نظر شما چیه . خواهشاً در مورد این که چند درصد به زندگی طبیعی بر میگرده رو بگید . ممنونتم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر مغز سالم باشد هیدروسفالی با شنت کنترل میشود، بعضآ با گذشت زمان نیاز به شنت منفی میشود و شنت در محل باقی میماند، باید منتظر بود و نتیجه را دید. درمانها اغلب در دوره قبل از سه ماهگی حاملگی عوارض جنینی ایجاد میکنند.

 13. محسن می‌گوید:

  با تشکر . فردا ساعت ۷ صبح عمل داره . چند درصد زندگی طبیعی داره

 14. ع.سروری می‌گوید:

  جناب آقای دکتر
  با سلام
  احتراماً،طریقه قطع شربت پیرواستام ۲۰ درصد روزانه ۵ سی سی چگونه است ؟با دکتر که مشورت کردم گفت یک دفعه قطش کن ولی مدام تاکید می شه این شربتو یک دفعه قطع نکنید البته تو سایتهای اینترنتی حال روش قطع این شربت چگونه است؟

 15. محسن می‌گوید:

  سلام
  وای که دارم دیونه میشم . بچه عمل شد دکتر می گه آب مغزش زیاد بوده شاید عقب افتاده باشه . ÷یش چندتا دکتر دیگه هم رفتم اونا میگن چیزی نیست . نمی دونم اینا اینو می گن که روحیمو نبازم یا دکترش دست بالا میگه . تورو خدا شما راهنمایی کنید .

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   با رفع مایع زیادی داخل بطنها بوسیله شانت مشکل برطرف میشود، آسیب مغزی را از روی علائم عصبی و ضایعات مغزی در اسکن میشود حدس زد

 16. رضا می‌گوید:

  سلام دکتر صیفی
  چند ماهیه از یک مسئله رنج میبرم و اعتماد به نفسم را از دست دادم هر روز جلوی آینه به خودم نگاه میکنم که باعث شده خونه نشین شم و جایی نرم حالت افسردگی بهم دس داده
  مشکل من اندازه جمجمه دور سرم هست در خانواده و اقوام ما اندازه جمجمه آنها به صورت طبیعی میباشد
  ولی مال من سه سانتی بیشتر از اندازه طبیعی است (اندازه دور سر۵۹)(سن ۲۴ ساله) که این اندازه بیشتر باعث پهن شدن سرم شده و حس میکنم هر سال نسبت به سال قبل بزرگتر میشود از عکس های سال های گذشته ام معلومه. پشت سرم حالت برجستگی وجود دارد که با دست زدن کاملا معلوم است ، آقای دکتر صیفی چن تا سوال داشتم از شما بزرگوار عزیز:
  ۱-قسمت برجستگی پشت سرم امکان جراحی دارد؟و آیا تاثیری در کاهش اندازه دور سر دارد؟
  ۲٫پیشانی من خیلی جلو میباشد که باعث شده چشمام زیاد گود باشه آیا با عمل جراحی امکان داره سایز دور سر کاهش یابد؟
  ۳٫آیا با ام آر آی یا سی تی اسکن میشود اندازه بطن ها و استخوان های جمجمه را فهمید؟میخام بدانم کدام قسمت جمجمه من بزرگ است!
  ۴٫نظر شما در مورد کاهش سایز دور سر چیست لطفا کمکم کنید این مسئله باعث نا امیدی من به زندگی شده است:-(

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   در هیچ شرایط اندازه جمجمه در فرد بالغ دستکاری و جراحی نمیشود. بهتر است محض اطمینان اسکن مغز بگیرید، اگر مشکل مغز استخوانی یا آکرومگالی مطرح باشد مشخص میشود.

 17. نغمه می‌گوید:

  سلام دکتر جان خسته نباشید
  من یک نوزاد دختر دو ماهه دارم که بنظرم فرم سر طبیعی نداره هنگام تولد فرم جمجمه کشیده و به سمت راست متمایل بود که روی پیشانی کاملا دیده میشد بچه هم تمایل داشت به راست بخوابه .تصور میکردم با گذشت زمان فرم سر متقارن میشه اگرچه الان به هر دو طرف میخوابه و کمی بهتر شده اما باز وقتی از روبرو نگاه میکنم سر و پیشانی به راست متمایله نگرانی من بابت بیماریهای ناشی ار بسته شدن درزهای جمجه است خواهش میکنم راهنمایی بفرمایید. آیا فرم سر و پیشانی طبیعی و گرد میشه ؟دور سر نوزاد من بدو تولد ۳۴ و الان ۳۸/۵٫

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   ممکن است تغییر شکل ناشی از فشار لگن به جمجمه باشد، اگر در معاینه سوتورها بسته بنظر برسد رادیوگرافی یا اسکن خواسته میشود.

 18. تقی می‌گوید:

  سلام خسته نباشید من موقع تولد همه چیزم نرمال بوده اما بعد از یه ضربه به سرم تو شش ماهگی. یه ورم بزرگ ایجاد شده الان سرم از بقیه بدنم بیشتر بزرگ شده ودستامم لرزش دارن میخواستم راهنماییم کنید که چکار کنم وپیش چه پزشکی برم که ببینم مشکلی دارم یا نه؟

 19. شایان می‌گوید:

  سلام خدمت دکتر عزیز و بزرگوار ،خسته نباشید
  سه سوال خدمت شما بزرگوار داشتم:
  اولین سوالم اینه سر و صورت من پهنه و پشت جمجمه سرم کمی برجستگی داره آیا این نشانه هیدروسفالیست؟
  دومین سوالم اینه با چه آزمایشی میتونیم بفهمیم مایه مغزی ب چه اندازست؟ و بطن های جمجمه ب چه اندازست؟
  سومین سوالم که منو نگران کرده اندازه جمجمه در فرد بالغه تو سایت های معتبر نظیر ویکی پدیا و چند سایت معتبر خارجی اندازه نرمال جمجمه را ۵۷ سانتی متر در مردان ، و ۵۶ سانتی متر در زنان اعلام کرده است،من اندازه جمجمه خودم را گرفتم از بالای ابرو به پشت سر اندازه ۵۸/۵ بود و بعد نگران شدم و در یک انجمن از دوستان اندازه سرشون رو خواستن اکثرا اندازه ۵۸ ۵۹ ۶۰ رو گفتن … آیا این اندازه ها نشان دهنده هیدروسفالی و بزرگی سر می باشد؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   ۱- بزرگی سر در بعضی افرادفامیلی و در بعضی ها یادگار هیدروسفالی دوران کودکی است. برای جنین مواردی نیاز به بررسی و درمان نیست.
   ۲- تغییر شکل صورت و جمجمه هم مسئله مادرزادی و یا تغییرات جمجمه ناشی از بد خواباندن در دوره نوزادی است ، برای جنین مواردی نیز نیاز به بررسی و درمان نیست.
   ۳- برای دیدن شکل و اندازه بطنها و میزان مایع مغز و تغییرات مغز اسکن سی تی کفاف میکند.

 20. ع.سروری می‌گوید:

  سلام آقای دکتر
  با سلام
  می خواستم بپرسم طریقه قطع شربت نوتروپیل روزانه ۵ سی سی چگونه است؟ این شربت را من به خاطر دیر راه رفتن به پسرم می دادم الان داره چند قدم می ره و ۱۶ ماهشه؟

 21. پرنیان می‌گوید:

  با سلام و تشکر از راهنماییهای قبلیتان در مورد نوزاد ۲۹ هفته که در اثر خونریزی هیدروسفالی داده بود شکر خداوند در اثر استفاده ۱/۸ قرص استازولامید روزی ۲ بار جذب شده است دکتر در مورد استفاده از قرص گفته اندبه طور تدریجی قطع شود می خواستم نظر شما را هم بدانم و ایا ام ار ای الان لازم است با وجود اینکه سیر رشد کودک طبیعی است

 22. پرنیان می‌گوید:

  با عرض معذرت شما نظری در رابطه با استفاده از قرص استازولامید بعد از جذب مایع ندادید متشکرم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   آستازولامید صرفآ برای کم کردن مایع مغز داده میشود، اگر تجمع مایع اضافی در مغز نباشد داده نمیشود. ادامه یا قطع درمان باکنترل بالینی است.

 23. pari می‌گوید:

  سلام
  باعرض خسته نباشید
  مادرم ۶۳ سالشه نزدیکه ۱۲ساله فشار خون داره ۲سال پیش فشارخونش ۲۲۰/۱۱۰
  شده بود که سرگیجه و حالت تهوع داشت بریدیم دکتر بعد اسکن گفتن هیدروسفالی هست
  قرص و امپول دادن بعده یک ماه بهتر شدن، ولی چند ماه بعدش موقع راه رفتن به طرف سمت چپ میرفت و نمیشد کنترلش کرد یکم که راه میرفت خسته میشد طوری راه میرفت که انگاری دارن دنبالش میکنن،
  توخونه با سر اومد زمین بردیم دکتر حالش در عرض ۱ساعت خیلی بد شد تا دکتر برسونیم فشارش تا ۲۴۰/۱۱۰ رسیده بود و اعصبش از کار افتاده بود،دکتره ۲تا آمپول از رو دستش زد یکیش برای فشار خونش بود که بیاد پایین ولی دومیرو نفهمیدم بعده ۱۵دقیقه کم کم اعصبش برگشت الانم اعصبش مشکلی نداره
  دکتری که برده بودیم دکتر مغزو اعصاب بود.
  به یه دکتر دیگه بردیم ام ار ای کردن گفتن سکته مغز و تشنج کرده از بهمن ۹۱ تحت نظر دکتره اوایل هر ماه میبردیم الان ۲ماه یبار میبریم
  خداروشکر خیلی بهتر شده،دستش که سکسته کردنی گرفته بود الان باز شده، راه رفتنش خوب شده، فراموشی نگرفته فقط ناراحت شدنی یاد میره و یک ماهه اول مریض یادش نمیاد.
  قرصایی که میخوره:
  کاپتوپریل ۲۵(هر روز ۳تا)- متورال ۵۰(هر روز ۲تا)- کلردیازپکساید۵(شبا یک عدد)-
  سیتالوپرام۲۰(شبا نصف قرص)-فنوباربیتال۱۰۰(شبا یک عدد)-تریامترن اچ (ناشتا ۱عدد)
  در ضمن هفته ای یدونه آمپول نوروبین – یک روز در میان قرص امگا۳ – قرص فارماتون- کیو تن پلاس
  ولی بعضی وقتها سردرد داره و چندتا دکتر جراح مغز گفتن باید عمل شه،نظرتون چیه؟
  لطفن راهنمایی کنین.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر در مجموع از نظر کارائی و حرکت و حافظه در چند ماه اخیر رو به بهبود بوده نباید اقدام بیشتر بعمل آید. اگر سیر تشدید اختلال حافظه و تعادل و کنترل ادرار مسئله است ابتدا با گرفتن مایع مغز از راه پونکسیون کمر اگر پاسخ مثبت نشان دهد اقدام به شانت بعمل می آید.

 24. نسیم می‌گوید:

  سلام آقای دکتر.گرهی که به لوله شانت میزنندبراامتحان کردن اینکه بیمارهیدروسفالی خوب شده یانه، اگرشانت بیرون نیارندممکنه گره حرکت کندوجابجاشود؟ممنون

 25. فاطمه می‌گوید:

  با سلام خدمت شما خواهر من باردارن و در سونو هیدروسفالی تشخیص دادن اندازه ان ۱۷ ک دکتر سونو گفته خفیف تا متوسطه ولی متخصص میگه متوسط به بالاست نظر شما چیست؟ پس از عمل به زندگی طبیعی بر میگردد؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   بیش از ۱۳ در هفته آخر غیر طبیعی است، سلامت نوزاد مربوط علتهائی است موجب هیدروسفالی شده ، بعد از تولد بررسی با سونو و اسکن عملی تر است.

 26. نسیم می‌گوید:

  سلام ؛قای دکتر.ببخشیدمیشه لطف کنیدواضح بهم بگیدگره حرکت میکند؟که اگرروزی دوباره لازم بشه گره شانت بازبشوددراثرجابجایی معلوم نشه کجای بدن هست؟یاتکون نمیخوره؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   شانت و گره آن بنظرم از محل خود حرکت نمیکند، شاید جراح که به ماهیت بالینی موضوع بیشتر آشنا است بهتر بتواند راهنمائی کند.

 27. نسیم می‌گوید:

  مشکل ماکارنکردن شانت نیست فشارمغزی پایین هست.حالاموندیم شانت بیرون بیاریم یانه گره بزنن وهمونجابمونه؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر جراح تشخیص شان کمی فشار مایع مغز است و با بستن شانت فشار مغز بالا نمیرود احتمالا برداشتن شانت به حل مشکل کمک خواهد کرد.

 28. پیمان می‌گوید:

  سلام .دخترمن ۹ماهه شه وچندمدت پیش تب شدیدی داشت ونرمی سرش باد کرد وبالااومده بود .رنگ مدفوعش سبز شد پیش دکتر رفتیم سفکسیم دادبا استامینوفن بهتر شد وباد سرش وخوابید وتبش هم از بین رفت حالا هرچند وقت تب میکنه وبیقرار ی میکنه

 29. باسلام بچه ای که دو ساله هست اما هنوز به تنهایی راه نمیرود وازلحاظ ذهنی یه کمی عقب است چه مشکلی دارد

 30. طاهره می‌گوید:

  آقای دکتر سلام و خسته نباشید
  دختر خواهر من ۶ ساله هست .شش ماه پیش به دلیل ضربه دچار هیدروسفالی شد. بعد از ۲ ماه بستری بودن در آی سی یو ۴ ماه پیش براش شنت خارج بطنی گذاشتن بعد از عمل تا ۲ ماه کاملا حالش خوب بود ولی از ۲ ماه پیش دوباره علایم سردرد و تهوع وبی حالیش شروع شد که با خوردن قرص استازولامید ۱۲۵ میلی گرم هر هشت ساعت علایمش خوب شد ولی پا درد وگرفتگی وگزگز پا پیدا کرد لطفا راهنمایی مون کنید که چه طور این عوارض کمتر بشه
  خیلی ممنون

 31. پرشان می‌گوید:

  با سلام تا چه زمانی از طریق سونوگرافی میتوان هیدروسفالی کودک را کنترل کرد و بعد از ان چگونه کنترل میشود

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر در حوالی هفته ۲۲ و ۲۸ اشکالی در سونوگرافی مشاهده نشود و مادر زمینه و سابقه فامیلی هیدروسفالی نداشته باشد میتوان از نظر این ناهنجاری به معاینه بالینی متخصص زنان اکتفا نمود. در صورت مشاهده هیدروسفالی در هر مرحله رشد جنین کنترل با سونوگرافی هر چند هفته تا پایان حاملگی توصیه میشود.

 32. نسیم می‌گوید:

  سلام آقای دکتر.ببخشیدخشک بودن چشم که قطره اشک مصنوعی تجویزمیکننددلیلش میتونه به بیماریهای سرمربوط بشه اگه میشه لطف میکنیدچه بیماریهایی؟مثلاکم بودن آب دورسرمیتونه باعث همچین مشکلی بشه؟ممنون

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   خشکی چشم یک عارضه شایع در سنین بالا و اغلب بدون علت مشخص است. در بعضی از بیماریهای روماتیسمی مثل سندرم سیکا این مسئله علامت اصلی است. در مواردی که علت قابل رفع نباشد مصرف مکرر قطره اشک مصنوعی مهم است چون خشکی قرنیه به عوارض وخیم منتهی میشود.مصرف قطره تازه و فاسد نشده هیچ عارضه ندارد.

 33. aghababaei می‌گوید:

  با سلام و خسته نباشید
  برادر مدر بچگی شانت گذاشته است و الان که ۹ ساله است ده روز است که سر درد های زیادی دارد در بیمارستان بستری است و با مورفین دردها را ساکت میکنند دو بار مایع نخاعی ازش گرفته شده و یک بار هم مایع مغزی
  در ام آر ای کیست دیده شده است
  دکتر ها تعویض شانت را پیشنهاد داده اند
  نظر شما چیست؟

 34. پرشان می‌گوید:

  با عرض معذرت منظور من کنترل نوزاد است نه جنین

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   با احترام در مورد نوزادن سونوگرافی بعد از زایمان برای کنترل تغییرات مشکوک سونوگرافی جنین کمک کننده است. اگر اختلالات بالینی مشاهده شود بهتر است ساحتار مغز با اسکن ام آر آی بررسی شود.برای پایش هیدروسفالی اندازه گیری دور سر و علائم بالینی عصبی برای کم هزینه بررسی های مکرر کمک کننده است.

 35. نسیم می‌گوید:

  سلام آقای دکتر
  پسر من الان ۱۷ ماهشه دور سرش ۴۳٫۵ همه آزمایشات و ام آر آی سالم بوده از نظر هوشی فوق العاده ولی الان یک انگشت من را می گیرد و راه می رود الان ۵ ماه است که این حالت است روی پنجه راه می ره باید چه کار کنم .بابا -آب – آم را از ۱۱ ماهگی می گه . سینه خیز و چهار دست پا می ره البته تو آخر ۹ ماهگی خودش کامل می یشنه آیا راه نرفتنش می تونه به خاطر دور سرش باشه؟خیلی نگرانم برای راه رفتنش.فوق العاده هم لجبازه-باید چی کار کنم .کار درمان می گه هیچ مشکلی نداره ولی چون این بچه از ۷٫۵ رو پاش راه بردین علا تاخیر شده.با کار درمان هم همکاری نمی کنه .لطفا راهنمایی بفرمایید.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   تاخیر در راه رفتن بعلت عارضه خفیف مغزی با کوچکی نسبی سر مشکل اصلی استّ هرچه بیشتر با روروئک و وسایل کمکی راه برده شود و پاهاش با زمین بیشتر تماس داشته باشد اصلاح و پیشرفت بهتر خواهد بود.

 36. نسیم می‌گوید:

  جناب آقای دکتر سیفی
  هیچ عارضه مغزی به علت مختصر کوچکی دور سر ندارد اگر تشخیص جنابعالی این است که علت راه نرفتن به علت کوچکی دور سر است و عارضه خفیف دارد آیا در آینده حل خواهد شد پس چرا از نظر هوشی جلوتر و هیچ مشکلی ندارد همه چیز را با یک بار گفتن انجام می دهد و هیچ مشکلی از همان اول نداشت . آیا این عارضه خفیف مرتبط با هوش است یا نه و حل خواهد شد؟
  با تشکر

 37. فرهاد می‌گوید:

  سلام
  برادرم ۳۰ ساله هست همورویید داشت، جراح عمومی برایش دارو نوشت مشکلش رفع شد ولی انگار مقعدش یه تیکه گوشت اضافه داره که با چشم هم دیده میشه،لطفا راهنمایی نمایید که چکار کنه

 38. نسیم می‌گوید:

  جناب آقای دکتر
  با سلام
  آیا cp از طریق mri و سی تی اسکن قابل تشخیص است؟

 39. پرشان می‌گوید:

  با سلام وتشکر در سونوگرافی دوره ای ازجمجه نوزاد هیدروسفال ارتباطی اب دور مغز خیلی سریع جذب شد و به حالت نرمال رسیدولی بطن ها هنوز اتساع دارند و به کندی مراحل جذب را انجام میدهند علت این امر چیست و استفاده از استازولامید از این به بعد باعث خشکی دور مغز نمی شود

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اتساع بطنها ممکن است همیشه پابرجا باشد اگر زیادتر نشود جای نگرانی نیست ، اگر درو سر افزایش اندازه غیر طبیعی نشان ندهد نیاز به درمان در این زمینه نخواهد بود.

 40. فرا می‌گوید:

  با سلام دکتر عزیز
  پسری ۱۷ ماهه دارم از نظر هوشی در سطح بالایی است اما از نظر حرکتی دچار تاخیر تکاملی است.راه نمی رود،سینه خیز و چهار دست و پا نمی رود،قادر به به بالا آوردن دستانش تا بالای سر نیست تا نیمه دستانش را بیشتر بالا نمی آورد،مخصوصا دست راستش.دو دوره نوتروپیل مصرف کرده اکنون پیراستام می خورد.دور سرش در بدو تولد ۳۵ بوده اکنون در ۱۷ ماهگی ۵۲ است .سی تی و ام آر آی سالم و هیدروسفالی اکسترنال خفیف گزارش داده اند.دستانش مخصوصا در موقع خواب لرزش دارد.کاردرمانی هم می برمش.اما تغییرات خاصی احساس نکرده ام.از نظر نرمی استخوان و کمبود آهن ،مس ،فسفر،منیزیم و … نیز بررسی شده اما سالم بوده است.مشکل اصلی پسرم برای حرکت نکردن از نظر شما چیست؟پزشکش می گوید با گذشت زمان بهبود می یابد.نظر شما چیست؟خیلی نگرانیم.چرا دستانش می لرزد و اصطلاحا شل است و زور کمی دارد اماتن ماهیچه هایش نرمال است؟با تشکر

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   برای سن ۱۷ ماهه دور سر ۵۲ خیلی بزرگ است، و تاخیر راه رفتن و علائم ضعف انتهاها نشانه تاخیر رشد حرکتی است. اگر سیر افزایش دور سر در ماههای اخیر تصاعدی غیر طبیعی بوده و پیشرفت چندان در تکوین حرکت تکامل نشان نداده بهتر است توسط متخصص مغز واعصاب ازیابی بشود. هیدروسفالی ممکن است عامل این مسائل باشد.

 41. فرا می‌گوید:

  آب دور سر پسرم با گذشت چه قدر زمان کامل جذب می شود؟پزشکش می گوید بالای دو سال احتمالا می ایستد اما نگران نباش علائم خطر ندارد.بعضی شلی ها سرشتی است و خود به خود رفع می شود.پسرم در حرف زدن و بازی های فکری عالی است و هر چیز را با یک بار تکرار یاد می گیرد.در چند ماه پیش رو به شکم که می گذاشتیمش گردنش را بلند می کرد اما اکنون فقط که رو به شکم می خوابانیمش گریه می کند.گردنش را خوب کنترل می کند مگر در حالت دمر.همسرم می گوید ماهیچه های گردنش ضعیف شده است یا دور سرش ۱ سانت از چند ماه پیش بزرگتر شده.به همین دلیل گردنش را در حالت خوابیده بلند نمی کند.نظر شما چیست؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   عارضه مغری به هر دلیل ( معمولا مادرزادی بعلت نامعلوم و غیر پیشرونده ) بنظر میرسد سی پی را مطرح میکند. در این نوع عوارض ممکن است هوش و احساسها خوب باشد ولی تاخیر تکامل حرکتی به درجاتی مدتها بچشم می آید. بنظر میرسد هیدزوسفالی متوقف شده ، ادامه کاردرمانی ضرورت دارد.

 42. m می‌گوید:

  با سلام وتشکر می خواستم بپرسم احتمال دارد کودک ۶ ماهه به هیدوسفالی دچار شود ولی تمام حرکات و رفتار های کودک نرمال و طبیعی باشد دور سرش به نظر دکترش ۰٫۵ سانت از حد طبیعی بزرگتر شده (البته در ۵ روزگی دچار منزیت شد و پس از درمان و ازبین رفتن عفونت پس از دریافت حدود ۶۰روز انتی بیوتیک در این ۴ ماه فقط داروی ضد تشنج دریافت کرده است و هیچ مشکلی نداشته است)ایا با وجود طبیعی بودن همه حرکات احنمال هیدروسفالی است ؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   هیدروسفالی خیف ممکن است بدون عارضه برای تمام عمر با همه استعدادهای طبیعی وجود داشته باشد ویا سیر تشدید تدریجی با علائم عصبی کم وبیش بیاورد کنترل دوره ای دور سر لازم است.

 43. وحید می‌گوید:

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت آقای دکتر.
  یه سوال ازتون داشتم که خیلی برام مهمه.
  برادرم آبان ماه سال ۹۲ در اثر هیدروسفالی ناچار به نصب شانت مغزی شد.
  قبل از شانت گذاری علایمی مثل بی حوصله.خواب آلود.سطح هوشیاری پایین و….داشت.
  دو روز بعد از زمانی که شانت گذاری کرد دچار اختلالات بینایی یا همون دوبینی شده بود.
  دکتر استفاده از کمربند طبی و مصرف دارو های اپی وال ۲۰۰ و دیکلورامین و تزریق دگزامتازون تجویز کرد.
  اما دو روزه از ۱۹ فروردین ۹۳ علاوه بر دوبینی دچارخوب آلودگی شدیدو عدم تعادل در حرکت.عدم درک از رویداد هایی که کنارش رخ میده.ومقدار فراموشی شده.
  سوال من این هست به نظر شما الان دقیقا اشکال از کجاست؟؟
  امکان داره اشکال از شانت باشه یا عوارض دارو هاست؟؟؟
  بی صبرانه منتظر پاسخ و راهنمایی شما هستم.
  با سپاس

 44. فرهاد می‌گوید:

  سلام
  پسرم یک سال ونیم هست به تازگی دو سه تا از انگشتاش ، روی ناخنش لکه سفید هست. نشانه چیه و باید چکار کنیم.
  ممنون

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   این موضوع در رشته تخصصی من نیست، روی حدس به نظرم رشد قارچ یا کمبود فلور ممکن است عامل باشد، نظر متخصص کودکان مطمئن تر خواهد بود.

 45. م.ع می‌گوید:

  با سلام دختری ۲۷ ساله هستم مدت ۱ ماه است که حالت سرگیجه و سنگینی سر و حالت تهوع و عدم تمرکز چشم و کاهش حافظه دارم که در ۲ هفته اخیر خستگی شدید همراه با گرفتگی شدید عضلات پا و کمر و گردن را همراه با احساس درد و غش رفتن و سوزن سوزن شدن و لرزش دست دارم mri مغز سالم بود ولی در گردن تشخیص گشادی کانال نخاعی را دادند واقعا دارم عذاب میکشم و دیگه نمیتونم کار کنم به نظر شما این همان هیدروسفالی هست اگر نه چه راه ها ی درمانی دارد ؟ با تشکر ممنون میشم راه نماییم کنید

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   کلیه علائم بنظر میرسد به اختلال اضطرابی مربوط است اگر در معاینه عصبی علائم غیر طبیعی دیده نشده با درمانهای ضد اضطراب و ورزش همه علائم بهتر شدنی است.

 46. هادی می‌گوید:

  سلام و خسته نباشید و از اطلاعات خوبتون ممنونم
  من یک جوان ۱۸ ساله هستم و دچار این بیماری شده ام علت این بیماری به دلیل وجود یک کیست در سرم بود و از سن ۳ یا ۴ سالگی شنت در سرم قرار داده شده مشکل خاصی ندارم میخاستم بدونم آیا این بیماری تا آخر عمرم همراهم هست یا مشکلم با مرور زمان حل میشود

 47. سارا می‌گوید:

  سلام آقای دکتر.خسته نباشید.میخواستم دررابطه بایک بیمار که از آشنایانم هستن,ازتون سوال کنم.مرد۳۵ساله ای که در سن ۱۰سالگی از پشت بام افتاده و دکترپناهی عمل شنت گذاری در قسمت راست سرشون رو انجام داده بودند.این بیمار عضو بهزیستی هست و چون کمی پرخاشگری نشون میداد,هم خودش و هم اطرافیانش تروماهایی رو به سرش وارد می کردند.حدود۱ماه پیش,علایمی ازقبیل استفراغ,بی اختیاری مدفوع رواز خودش نشون داد که بردنش پزشک عمومی و پزشک هم گفته که سرماخوردگی هست ولی ۲ روز بعد نیمه راست بدنش دچار ضعف شد.مردمک چشمهاش گشادشده بود و زودزود میخوابید.سراغ این بیمارستانو اون بیمارستان تا اینکه ام آر آی گرفتن و چون نزدیک عید بود گفتن ۶روز بعد جوابش میاد.۶روز بعد مشخص شد که هماتوا پی دورال در سمت چپ مغز داره.بعد سی تی آنژیو گرفتن و درنتایج نوسته بد که مایع مغزی نخاعی زیاده و بطنها گشادشدن و نتیجه هیدروسفالی هست.برای هماتوم عمل جراحی رو انجام دادن.بعد ازعمل تکلمشو از دست داد,چشمهاش خیره نگاه می کردن,بعد از ۱هفته بعد ازعمل به تدریج تکلمش برگشت ولی علایم نیمه چپ بدنش بود و دستش توی الگوی اسپاستیک بود.کلا بعد از ۲ هفته مرخصش کردن بدون بررسی سی تی اسکن دوبارش ,دکتر دستشو روی سمت راست سر بیمار گذاشته بودوگفته بود شنتش سالمه ولی یه متخصص مغزواعصاب می گفت علایم نیمه چپ بدنش به خاطر تجمع زیاد مایع هست و هیچ اقدامی برای شنتش انجام ندادن.میخواستم بدونم بادستگذاری روی سر میشه از عملکرد وسالم بودن شنت اطمینان حاصل کرد؟اگه علایم نیمه چپ بدنش به خاطر عدم کارکردشنت باشه,چیکار می شه کرد؟حدود ۱ ماه از علایم ضعف و اسپاستیسیته سمت چپ بدنش میگذره,گاها توی تشخیص اشیا دچارمشکل میشه.آیا اینا قابل برگشته؟آیا بیناییش میتونه مختل شه؟ازراهنماییتون ممنون میشم.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   بنظرم بهتر است اسکن سی تی کنترل بعمل آید ممکن است ضعف و اسپاسم یک طرفه عارضه هماتوم دیر عمل شده و یا نتیجه هیدروسفالی تشدیدیافته باشد در مواردی هم بعد از عمل تجمع مایع ( هیگروما) موجب همی پارزی میشود. اگر در اسکن مورد قابل حراحی مطرح نشود با فیزیتراپی غلائم فلجی بتدریج کم میشود.

 48. رضا می‌گوید:

  سلام آقای دکتر
  در سونوگرافی جنین ۳۵ هفته و دو روز اندازه بطن ها ۱۳ و ۱۱ و هیدروسفالی خفیف گزارش شده گزارش سونوگرافی یک هفته قبل از این ۱۳٫۸ گزارش شده بود.آیا جای نگرانی دارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>