کمردرد، دیسک، سیاتیک

تقریبا نصف مردم عادی در دوره ای از زندگی شان دچار کمردرد می شوند و شدت آن تا حدی است که بطور موقت مانع کار می شود. اکثریت کمردرد ها بعلت اختلال در ساختار مفصل، دیسک، استخوان و یا عضلات مجاور بوده و آسیب عصبی بهمراه ندارد. لذا مراقبت و درمان کمردرد را اغلب پزشکان عمومی، ارتوپدی و فیزیوتراپی به عهده می گیرند. در معاینه اغلب اختلال عضوی واضح وجود ندارد. درد و محدودیت حرکت کمر تنها یافته بالینی می باشد.

سابقه

کمردرد مزمن اغلب در ناحیه پایین کمر در حوالی مهره های سوم تا پنجم کمری و یا در عضلات اطراف مهره ها و محل اتصال مهره های کمری به لگن (مفصل ساکروایلیاک) احساس می شود. درد ممکن است موقع بیدار شدن از خواب و یا موقع حرکت بعد از استراحت شدت یابد. این نوع درد نشانه ضایعه عضوی خطیر نیست.  درد به عضلات کمر و لگن و پاها انتشار داشته ولی محدودیت چندانی در حرکات ایجاد نمی کند. استئوپروز (پوکی استخوان) ممکن است در بیماران سنین بالا وجود داشته باشد ولی بخودی خود عامل درد نمی باشد. دردهای شبانه که باعث اختلال خواب بیمار باشد ممکن است نشانه بیماری های خطیر مثل متاستاز استخوانی باشد. تب، عرق شبانه و کاهش وزن ممکن است نشانه بیماری های عفونی مثل تب مالت، سل، سرطان غدد لنفاوی و یا HIV باشد. کمردرد بندرت بعلت پارگی حلقه اطراف دیسک بین مهره ای و فتق دیسک کمر بوجود می آید. سیاتیک علائم خاص خودش را بعلت دیسک کمر ظاهر می نماید که در پایین به شرح آن پرداخته خواهد شد.

نوع خاصی از آرتروز پیشرونده که تحت عنوان اسپاندیلیت انکیلوزان نامیده می شود سیر پیشرونده درد و جمود مفاصل مهره ها در سرتاسر ستون فقرات پدید می آورد. تنگی کانال کمر، در افراد پیر و معمولا مردان، با کمردرد، لنگیدن و درد سیاتیک موقع راه رفتن مشخص می شود. کمردرد مداوم و پیشرونده شدید بدون سابقه قبلی التهاب مفصلی یا تصادف،ممکن است بعلت بیماریهای مختلف پشت پریتوان مانند تومورهای کلیه و پانکراس، زخم دودنیوم و پارگی آنوریسم آئورت شکمی و یا خونریزی پشت پریتوان بوجود آمده باشد.درد حاد ناحیه کمر بدنبال پیچ خوردگی و ضرب دیدگی و یا بلند کردن جسم سنگین به فاصله چند ساعت پدید می آید که اصطلاحاً کشیدگی یا Strain گفته می شود. این درد اغلب بعلت آسیب فاست مهره (مفصل پایک های مهره ها) و ندرتاً بعلت پارگی دیسک پدید می آید. در این شرایط خم شدن به جلو و پهلو و راست کردن کمر بعلت درد مشکل می شود. درد ناحیه طرفی کمر اغلب بعلت آسیب مفصل پایکهای مهره (Facet) می باشد و درد موجب اسپاسم عضلات آن ناحیه می گردد. در نوجوانان درد حاد ناحیه کمر اغلب بعلت اسپاندیلولیستیز (لغزیدن و جابجایی مهره ها روی هم) که ناشی از ضعف رباطهای بین پایکهای مهره ای ناحیه L5 می باشد. این خود زمینه را برای شکستگی  فراهم می کند. درد ناحیه پشت و بالای کمر ممکن است بعلت شکستگی فشاری مهره باشد که معمولا بعلت افتادن روی باسن یا به پشت پدید می آید. در افراد پیر با پوکی استخوان شکستگی خود بخود مهره نیز دیده می شود. درد شدید کمر بعد از ضربه مستقیم روی فقرات یا به سر که موجب پارگی رباطها و عناصر نگهدارنده مهره ها می شود موضوع جدی تشخیص از نظر بی ثبات بودن مهره های فقرات می باشد. اختلال در کنترل ادرار نشانه فشار و آزردگی نخاع یا ریشه های کدا اکین (دم اسبی) است. دیسک کمر بعلت پارگی حلقه اطراف دیسک معمولا در L5-L4 و S1-L5 موجب درد سیاتیک با علائم حسی و حرکتی مربوطه می شود. پارگی و جابجایی دیسک L5 بعلت آسیب مفصل پایکهای S1-L5 می باشد.

پاتوفیزیولوژی

عناصر حساس به درد، انتهاهای عصبی دریافت کننده درد در کپسول مفصلی پدیکولهای مهره ها و حلقه اطرف دیسک‌ها است. همچنین غضروف روی مهره ها در مواردیکه ضایعه استخوانی وجود داشته باشد عامل احساس درد است. درد از محل اولیه به نواحی دورتر مثل پا و پشت منعکس می شود. دردهای عضلات ناحیه دور فقرات به همان نواحی محدود می شود.

منشاء درد در کمر، درد مزمن آرتروز مفاصل پدیکولهای مهره ها و لیگامانهای مجاور آن است. درد این ناحیه به التهاب ارتباط چندانی ندارد. با پیشرفت دژنرسانس سطوح این مفاصل (فاست ها) هیپرتروفی مفصل و شل شدن رباطهای نگهدارنده آن، استواری فقرات را بر روی هم و وضعیت محوری ستون فقرات بهم می خورد. در نتیجه لغزیدن یک فقره روی فقره دیگر (اسپوندیلولیستزیس) موجب تنگ شدن کانال نخاع و فشار بر ریشهای عصبی کودا اکین و درد و اختلال عصبی مربوط به این ناحیه می شود.

پیش آگهی

اغلب کمر دردها خود بخود بهبود می یابند ولی در بعضی افراد درد و ناراحتی مزمن ادامه می یابد. در اغلب موارد ۵۰ درصد درد شدید در مدت یک ماه و بقیه درد در مدت دو ماه بهبود می‌یابد و در موارد کمی بمدت طولانی تر دوام می یابد. احتمال عود درد حاد در سه ماه بعدی ۲۵ درصد و در یک سال ۷۵ درصد است. سیر کمردردها به علل عفونی و تومورها و… مربوط به عامل بیماری و نحوه پاسخ به درمان می باشد.

تشخیص

محدودیت دامنه حرکات، در بلند کردن پا در حال خوابیده به پشت، خم شدن از ناحیه کمر در حال ایستاده و دیگر محدودیت های حرکت بعلت درد وجود دارد. اختلال در حس مربوطه به ریشه های عصبی کمری و خاجی و ضعف عضلات مربوط به این ریشه ها و کاهش رفلکس ها در موارد آسیب ریشه های عصبی این ناحیه بوجود می آید. در موارد مشخص کمر درد بعلت کشیدگی و زور معمولا رادیوگرافی کمر و CT اسکن و اسکن MRI ضروری نیست. در موارد درد مقاوم بیش از چند هفته و در موارد درد به علت نامشخص بررسیها با رادیولوژی و اسکن جهت تشخیص موارد عفونی و توموری ضرورت پیدا می کند. در موارد آرتروز بدون عارضه عصبی اغلب رادیوگرافی ساده کمر کافی است. تغییرات دژنراتیو در سطوح مفاصل مهره ها و دیسک با پیشرفت سن بیشتر دیده می شود و اغلب بدون علامت است. در موارد دردهای شدید و مقاوم عمقی پایین کمر و ناحیه زیر دنده ها بررسی بیشتر با اسکن ضروری است. آزمایش خون از نظر سدیمانتاسیون، CRP، شمارش خون و در مواردی کشت خون و ایمونوالکتروفورز برای رد عفونت و تومورها ضرورت پیدا می کند.

درمان

انواع مسکن ها در کاهش کمر درد موثر بوده و ارجحیت چندانی نسبت به یکدیگر ندارند. برای کاهش درد استراحت در مرحله حاد ضرورت دارد. دراز کشیدن در هر وضعیتی که راحت باشد خوب است. ماساژ عضلات کمر، گرم کردن عضلات دچار اسپاسم، استفاده از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مثل دیکلوفناک، بروفن و ایندومتاسین موثر است. در گذشته از اجزاء کشش و روش های فیکس نمودن استفاده می نمودند اما امروزه متروک شده است. شل کننده‌ها مثل دیازپام بیشتر مصرف می شود در مواردی تاثیر در سیر بهبودی دارد. دستکاری های ناشیانه فیزیوتراپی روی کمر ممکن است در مواردی به آسیب بیشتر منجر شود. توضیح چگونگی اختلال و نحوه تشدید ناراحتی در نشستن و ایستادن نامتناسب و برداشتن و بلند کردن اجسام سنگین برای پیشگیری از عود بیماری کمک می کند. استفاده از کرست کمر ارتوپدی در مرحله فعالیت بعد از بهبودی نسبی توصیه می شود. توجه به وضعیت مناسب تختخواب و صندلی در کار و رانندگی لازم است. در مواردی درد مزمن کمر نشانه افسردگی و اضطراب مزمن بوده که صرفا به درمان با داروهای مربوطه جواب می دهد. در ۴۰ سال گذشته مشخص شده است که جراحی اغلب عوارض بیشتر از اثر مطلوب در درمان کمردرد داشته است.در موارد استثنایی برای ایجاد ثبات و بهم پیوستن مهره ها، عمل جراحی لازم است.

تغییرات د‍ژنراتیو فقرات کمر (اسپاندیلو آرتروز)

دیسک کمر و سیاتیک:

سیاتیک به درد عصب سیاتیک اطلاق می شود که از ناحیه سرین (نشیمنگاه) شروع شده و به ناحیه پشت پا و سمت طرفی ران و ساق منتشر می شود که ممکن است با کمر درد همراه نباشد. درد سیاتیک بعلت فشرده شدن ریشه عصب L4 و L5 و S1 است. فشردگی عصب بعلت جابجایی دیسک، استئوآرتریت و تنگ شدن سوراخ بین مهره ها و یا لغزیدن مهره ها و تنگ شدن کانال نخاع پدید می آید. سیاتیک به ندرت بعلت کیست سینوویال و یا تومور غلاف اعصاب این ناحیه پیش می آید. درد ناحیه طرفی کمر و به دنبال آن درد سیاتیک که در مدت چند ساعت تا چند روز پدید می آید نشانه پارگی و جابجایی دیسک کمر است. اغلب دیسک کمر بدون علت مشخص ظاهر می‌شود ولی در مواردی با پیچ خوردگی کمر، بلند کردن جسم سنگین و یا ضربه مستقیم به کمر پدید می آید. درد سیاتیک دو طرفه اغلب نشانه آرتروز پیشرفته کمر است.

شرح بالینی:

اغلب بیماران از درد ناحیه سرین که به پشت و یا سمت طرفی ران منتشر می شود شکایت دارند. ممکن  است درد به ساق و پا منتشر شود. در مواردی درد شدید مانع از نشستن و ایستادن بیمار شده و در بعضی موارد اختلال حس و کاهش قدرت اکستانسیون (بالا بردن) در مچ و انگشتان پا مشاهده می‌شود.

مواردیکه کمر درد مزمن و محدودیت حرکت کمر در گذشته وجود داشته و درد سیاتیک ظاهر بشود، اغلب علت آن تنگی کانال است. درد مفصل فاست محدود به ناحیه کمر بوده و با تغییر وضعیت تشدید می یابد.

اختلال کنترل ادرار با سیاتیک دو طرفه نشانه فشرده شدن ریشه های کدا اکین بوده و مسئله اورژانس جراحی تلقی می گردد.

پاتوفیزیولوژی سیاتیک: درد انتشاری بعلت فشرده شدن ریشه عصب در اثر دیسک و یا تغییرات دیگر ناشی از آرتروز مهره ها و تنگی کانال نخاع و سوراخ بین مهره ها است و بندرت بعلت کیست یا تومور پدید می آید.

عصب سیاتیک ممکن است بعلت تزریق و یا هماتوم و آبسه در ناحیه عضلات سرین آسیب ببیند و ندرتاً بعلت گیر کردن عصب در زیر عضله پیری فورم در این ناحیه مشاهده می شود.

پیش آگهی

سیاتیک اغلب به مرور زمان خوب می شود. نصف بیماران درمدت دو هفته و ۷۰ درصد در مدت یکسال بهبود می یابند و ۳۰ درصد بقیه به درجاتی درد را بمدت طولانیتر دارند. در موارد درد مزمن و عود کننده به لحاظ ادامه ناراحتی و اختلال در کارایی که درمان محافظه کارانه مفید نباشد جراحی در هفته های اول بیماری توصیه میشود.

تشخیص

محدودیت حرکت در بلند کردن پا در حال خوابیده در معاینه مشاهده می شود. بروز درد در پای دیگر نشانه خوبی از دیسک جابجا شده در پایین کمر است.

نشانه های دیسک جابجا شده (فتق دیسک)

ریشه دیسک درد ضعف عضله رفلکس کاهش حس
S1 S1-L5 پشت ران تا مچ پا نزدیک کننده ران، خم کننده زانو، خم کننده مچ و انگشت شصت کاهش رفلکس آشیل سطح جانبی و کف پا
L5 L5-L4 پشت ران ضعف عضله جلوی ساق، فوت دارپ (افتادگی پا) رفلکس زانو سطح جانبی و پایینی انگشت شصت
L4 L4-L3 جلو و سطح طرفی ران چهار سر ران رفلکس زانو قوزک داخلی
L3 L3-L2 جلو و سطح داخلی ران و زانو نزدیک کننده ران و چهار سر رفلکس زانو سطح داخلی ران

تصویربرداری فقرات را بغیر از موارد اورژانس و با عارضه میتوان چند هفته به تاخیر انداخت. در عکس ساده اطلاعات کمی  بدست می آید. معمولا MRI در مدت بعد از دو هفته از شروع بیماری به منظور ارجاع به جراحی انجام میگیرد. در موارد سیاتیک با عارضه تشخیص های افتراقی دیسک از متاستاز فقرات، بیماریهای عفونی و التهابی ریشه عصبی مثل بیماری لایم و بروسلوز و نیز مننژیت کاسینوماتوز مطرح می شود.

درمان

در سیاتیک نیز مثل کمر درد استراحت و درمان در فاصله زمانی چند هفته ممکن است نتیجه بخش باشد. با جراحی بهبود درد زودتر حاصل می شود ولی در طولانی مدت و معمولا بعد از یکسال نتیجه جراحی با درمان بدون جراحی یکسان می باشد. حدود ۳۰ درصد بیماران پس از شش هفته استراحت به جراحی نیاز پیدا می کنند. در موارد سیاتیک شدید دو طرفه با ضعف پا و اختلال کنترل ادرار جراحی در مرحله نخست ضروری است. در موارد با اختلال حس و افتادگی پا امکان بهبودی با استراحت و درمان بدون جراحی هم وجود دارد. مراقبت و درمان بمدت ۶ تا ۸ هفته قبل از جراحی توصیه می گردد. موارد سیاتیک بدون دیسک و اسپاندیلوز مشخص به جراحی خوب جواب نمی دهد. تزریق استروئید اپی دورال در بعضی موارد ممکن است موثر باشد.

دیسک متعدد بین مهره های کمر

تنگی کانال

تغییرات دژنراتیو مهره های کمری موجب تنگ شدن کانال نخاعی وفشار به ریشه های عصبی می گردد. دژنراسانس در قسمت های لیگامانها و مفاصل فاست بین مهره ها پدید آمده و در مواردی موجب لغزیدن مهره ها روی هم می شود.

سیر بالینی

معمولا در مردان سنین بالا با سابقه دردکمر و دردهای خفیف متناوب سیاتیک که با راه رفتن شدت یافته و با دراز کشیدن کاهش می یابد مشاهده می شود. در معاینه کاهش قوس کمر مشاهده می‌شود. تشخیص آن از نارسایی شریانی ایلیاک مطرح می‌شود، در هر دو مورد لنگیدن متناوب دیده می‌شود با این تفاوت که لنگیدن متناوب عصبی علائم اختصاصی خود را دارد.

فیزیوپاتولوژی

تنگی کانال موجب فشار به عناصر داخل کانال شده شدت آن معمولا بر روی ریشه عصبی، مربوط به همان سطح می باشد. تنگی ناشی از هیپرتروفی سطوح مفصلی ، هیپرتروفی لیگامان فلاووم (Ligamentum Flavum)، لغزیدن مهره (اسپاندیلولیستیز) و تشکیل پل بین مهره ها بعلت تغییرات آهکی جلو دیسک ها پدید می آید. تمام این تغییرات دژنراتیو با پیشرفت سن و فعالیت بیشتر و ضربه های خفیف مکرر تشدید می یابد. بعضی افراد با زمینه خانوادی زمینه مساعد بیشتری برای تنگی کانال دارند.

پیش آگهی

معمولا سیر تنگی کانال رو به تشدید بوده در مواردی باعث ناتوانی در راه رفتن شده و اقدام به جراحی  ضرورت می یابد.

تشخیص

سیر بالینی بیماری معمولا مشخص است و تشخیص آن از نارسایی جریان خون پاها از روی یافته های بالینی عصبی ممکن است. و یافته هایی از نارسایی جریان خون مشاهده نمی شود. از علائم بارز آن لنگیدن متناوب بصورت ضعف و اختلال حس پاها پس از کمی راه رفتن، از بین رفتن رفلکس آشیل و تشدید درد می باشد. علائم با استراحت بطور نسبی به حال طبیعی بر می گردد. بلندکردن پا در حال خوابیده محدودیت داشته و نیز انعطاف کمر در حرکات مختلف محدودیت دارد. در رادیوگرافی ساده پلهای اسپاندیلوتیک بین مهره ها مشهود بوده ولی تغییرات مربوط به لیگامان ها در عکس ساده مشخص نبوده، لغزندگی مهره ها در عکس نیم رخ مشخص می شود. اسکن سی تی و اسکن MRI تنگی کانال را نشان می دهد. الکترومیوگرافی با نشان دادن فیبریلاسیون در عضلات مربوط به اعصاب آسیب دیده به تشخیص کمک میکند.

درمان

ورزشهای کمری و کشش و نرمش تحت نظر فیزیوتراپ اغلب نیاز به جراحی را رفع می کند. تمرین های حرکتی مناسب برای اصلاح قوس کمر و رفع تنگی کانال علائم بیماری را بهبود می نماید. استفاده از دوچرخه ثابت با خم شدن به جلو در حال پدال زدن و تمرین های کشش کمر با خم شدن به جلو در وضعیت نشسته در روی صندلی و آویزان شدن از بارفیکس در کاهش عارضه های تنگی کانال موثر است. جراحی در موارد شدید به منظور رفع فشار از روی ریشه های عصبی موثر بوده و به راه رفتن کمک میکند ولی در طولانی مدت در سرنوشت معلولیت چندان فرق نمی کند. با جراحی برداشتن چند لامینای مهره و ثابت نمودن (فیکساسیون) مهره ها با گراف استخوانی و میله و پیچ بعمل می آید. دردوره نقاهت بعد از عمل که شش تا دوازده هفته است بیمار ضمن فیزیوتراپی میتواند راه برود و رانندگی کند. اجراء سایر روشهای غیر متعادف مثل تزریق اپی دورال و دستکاریها توسط شکسته بند موثر نمی باشد.

در سندرم فاست: درد شدید و اسپاسم و بی حرکتی حاد بعلت التهاب یا خشکی مفصلی پدیکول مهره‌های گردن یا کمر پدید می آید. درد کاملا موضعی بوده بیمار قادر به حرکت مفصل از وضعیت ثابت نمی باشد. با اجراء گرما و ماساژ بر روی ناحیه درد و کشش ملایم، علائم در کوتاه مدت بهبودی کامل می آید. در مواردی تزریق موضعی بی حس کننده و استروئید ضرورت پیدا می کند.

این نوشته در تخصصی, عمومی ارسال و , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

2,022 Responses to کمردرد، دیسک، سیاتیک

 1. سیروس می‌گوید:

  با سلام . مدت تقریبا ٨ سال قبل بر اثر تصادف گردنم شکست و دچار ضایعه نخاع گشتم . مدت یکماه نیز فلج کامل بودم . در این مدت کمرم بشدت درد میکرد و بارها و بارها به دکتر مراجعه نمودم و MRI گرفتم و در تمامى موارد میگفتند که کمرم سالم است . تا همین یکماه قبل که مجددا MRI و یک عکس رادیولوژى چهار زاویه اى گرفتم . دکتر بلافاصله بعد از دین عکسها گفت بلافاصله باید عمل میله گذارى در کمرم انجام شود ، بر روى سه مهره و سه دیسک نیز باید عوض شود . و بصورت اورژانس عمل شدم . سوالم این است این درد بعد از عمل تا چه مدت میم اند و أیا سوزش کف پاها از بین میرود و یا به نخاع مرتبط است و از این کمر بند طبى تا چه مدت باید استفاده کنم . ضمنا در گردنم نیز پلاتین هست . لطفا راهنمایى کنید ، راجع به مراقبتهاى بعد از عمل . سنم نیز ۴۴ سال است . با سپاس

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   سوزش پاها به آسیب ریشه های عصبی پائین تر از نخاع مربوط میشود. با جراحی و رفع فشار از ریشه ها بتدریج ناراحتی هم باید بهتر شود، نرمش و کشش ملایم و فیزیوتراپی و داروها که متختصص توصیه میکنند برای یکی دو ماه لازم خواهد بود، استفاده از کمربند نیز بنظرم موقع فعالیت برای چند ماه لازم خواهد بود.

 2. محسن می‌گوید:

  باسلام و عرض تبریک سال نو و ارزو دارم سال خو ب وهمراه سلامتی و شادی داشته باشید
  من قبلا خدمت شما پیامی که MRI ام بشرح زیر بود فرستادم .
  کاهش لوردوزکمردیده میشود.
  هرنی پاراسنترال چپ در دیسک l5-s1 با migrtaion بطرف پایین و بافشار بر ریشه عصبی مربوطه مشهود است.
  پروتروژن خلفی در دیسک l4-l5 فعلا بدون فشار بر ریشه های عصبی مشهود است
  سایر دیسکها واجسام مهره ای وزاید خلفی انها دارای شکل وسیگنال طبیعی هستند
  در کونوس مدولاریس ضایعه ای دیده نشده
  جواب شما:با استراحت ۲-۴ هفته بهتر میشوم
  الان تقریبا ۲ هفته است استراحت کردم و احساس میکنم بهتر شده ولی از خانه بیرون نرفتم و بعضی مواقع در خانه چند قدم میزنم و فعلا زیاد اذیت نیستم برای چند سئوال مزاحم شما شدم لطفا راهنمایی فرمایید.ممنونم
  ۱- ایا میتوانم راه بیشتری بیرون از خانه بروم .
  ۲-آیا نیاز به استفاده کمربند خاصی است و اگر هست چه نوعی باید تهیه کنم.
  ۳-آیا این احساس بهتری موقتی است؟
  ۴-ورزش خاصی یا فیزوتراپی می توانم بروم .
  ۵-الان این داروها را استفاده میکنم۱-گاباپنتین ۱۰۰ شبی یک عدد۲-متوکاربامول ۵۰۰ روزی سه عدد۳-ویتامین ب کمپلکس روزی دو عدد. آیا نیاز به داروی دیگری یا تغییر در استفاده است؟
  ۶-آیا تشک حتما بایستی سفت باشد چون من با تشک کمی نرم دردم کمتره درصورتیکه باتشک سفت که استفاده کردم دردم بیشتر شد؟
  باتشکر مجدد از زحمات جنابعالی

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   با کم شدن درد و ناراحتی کم کم فعالیت را بیشتر کنید. در مواردی که چند ساعت سرپا یا نشسته خواهید بود کرست طبی استاندارد ببندید. معمولا بهبودی بتدریج بیشتر میشود، ممکن است سالها بعد عود داشته باشد.ورزشها از هر نوع که آزار دهنده نباشد خوب است.داروها بعد از این چندان نیاز نخواهد بود. تشک معمولی تختخواب بهتر است.

 3. محسن می‌گوید:

  ضمن عذر خواهی مجدد و عرض شرمندگی یک و سئوال آخر آیا ارضا شدن برایم اشکال ندارد؟

 4. محسن می‌گوید:

  با تشکر از محبت ووقتی که میگذارید و ارزوی سلامتی وتندرستی برای شما و عزیزانتان وموفقیت روزافزون

 5. هستی می‌گوید:

  سلام آقای دکتر وقت بخیر
  میخواستم بدونم جواب MRI مادرم در چه وضعیتی است. بی صبرانه منتظر پلسخ شما هستم. شما چه پیشنهادی دارید. با تشکر فراوان

  :MRI of the lumbar spine
  lordosis of the lumbar spine is increased.
  the L5-S1 discs is protruded.
  central canal stenosis is noted at the level of L3-L4 & L4-L5 & L5-S1.
  pressure effect is noted over the thecal sac at the level of L5-S1.
  norrowing of bilateral L5-S1 & L4-L5 inter-vertebral foramina is seen.

 6. کورش می‌گوید:

  سلام.MRIگرفتم ونوشتن که پروتروزیون سانترال درسه دیسک تحتانی نمایان است و استنوز کانال وجود ندارد.
  یعنی چه؟اگه جواب رو بگید ممنون میشم وتذکراتی که باید رعایت بشه؟
  ممنون

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   برجستگی دیسک مسئله چندان جدی نیست، از فشار زیادی کاری به کمر و خستگی احتیاط کنید، با نرمش و استراحت متناوب معمولا کمردرد و درد سیاتیک اگر هم باشد برطرف میشود.

 7. زینب می‌گوید:

  با سلام و تشکر از سایتتان و تبریک سال نو
  من دچارl5-s1و دیسکوپاتی و تنگی مجرا شده و همین طور دیسک مهره ۵و ۶ گردن هستم چه کارهایی را نباید بکنم به خصوص رانندگی را می خواستم بپرسم و اینکه سرکار هم می روم و کار فیزیکی انجام می دهم

 8. مریم می‌گوید:

  با سلام خدمت اقای دکتر
  پدرم از یک هفته پیش از قسمت باسن به طرف جلوی ران سمت چپ با درد شدیدی مواجه شده و این درد در هنگام راه رفتن ازار میدهد. در عکسبرداری ساده این علایم دیده شده است.

  نمای مهره های کمری طبیعی و فقط تغییرات دژنراتیو بصورت استئوفیت های ظریف در لبه مهره ها دیده میشود.
  فواصل بین مهرای در حد نرمال است.
  در مهره T11 , T12 استئوفیت بزرگی با شدت بیشتر در سمت چپ مهره ها دیده میشود.

  من بسیار نگران هستم ممنون میشوم پاسخ دهید.

  با سپاس

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   ممکن است این درد مربوط به گرفتاری ریشه های عصبی کمری باشد، آرتروز گزارش شده در مهره های آخر پشتی درد ناحیه باسن و ران ایجاد نمیکند. بهتر است مفصل ران با معاینه و رادیگرافی بررسی بشود ممکن است درد به آرتروز این ناحیه مربوط باشد. در هر حال اغلب قابل معالجه است.

 9. محمد می‌گوید:

  سلام اقای دکتر من ۱۶سالمه و آخرین مهره کمرک که به باسن انتها میابد به شدت درد میکند و گاهی به سختی می نشینم . من رشته ورزشی تکواندو کار میکنم و یادم هم نمیاید حرکت خاصی انجام داده باشم ولی به حرحال ممنون میشم کمکم کنی!!
  باتشکر

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   در تکواندوکاران حرکات چرخشی و پیچشی کمر اغلب در تمرینها موجب درد پائین کمر میشود، با کم کردن فشار و تمرینهای ملایم کششی و نرمشی معمولا برطرف میشود.

 10. hossein می‌گوید:

  سلام اقای دکتر یک سال دیسک کمر دارم مهره های ۵و۶٫فقط موقع نشستن مشکل دارم درد شدیدی میگیره.ام موقع پیاده روی مشکلی ندارم.یک کمربند بهم معرفی کنید؟

 11. عبدالله می‌گوید:

  سلام جناب آقای دکتر سیفی
  من چهارم اسفند ام آر آی زیر رو بعد از مراجعه به متخصص گرفتم:
  At L5-S1 level broad base herniation causing mild canal and bilateral NF narrowing is seen.
  At L4-L5 level central bulging causing mild canal narrowing is seen.
  به پیشنهاد یک آشنای پزشک برای نظر گرفتن از یک جراح مغز و اعصاب معروف یک ام آر آی با کیفیت بالاتر در تاریخ نوزدهم فروردین گرفتم:
  L5-S1 disc shows dehydration and posterior herniation.
  Borderline lumbar canal stenosis is seen.
  1- چرا این دو ام آر آی تفاوت دارند و در دومی چیزی درباره ی دیسک L4-L5 ننوشته است؟
  ۲- من برای دو هفته دیگر از آن جراح نوبت دارم ولی آیا من به جراحی نیاز دارم؟ من فاویسم شدید دارم و اگر باید جراحی کنم، داروهای بیهوشی برایم خطرناکند؟
  ۲- من در حال خدمت سربازی هستم و میخواهم بدانم آیا با این مسئله معافیت دائم پیدا میکنم؟
  ۳- چنانچه معاف نمیشوم ، آیا اعلام این موضوع برای استخدام در وزارت دفاع به صورت سرباز یا کارمند و در نیروهای مسلح زیان آور است؟
  با سپاس فراوان

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر علائم مهم سیاتیک و عارضه عصبی ندارید بهتر است همه موارد را نادیده بگیرید اگر علام درد و ناتوانی دارید با استراحت و نرمش متناوب مطمئن باشید در ۹۵% موارد بدون نیاز به عمل کار و زندگی طبیعی را میتوانید اداره کنید.

   • عبدالله می‌گوید:

    درد پای راست و گاهی جمود در همان پا دارم و لگنم درد منتشر به ران تا زیر زانو دارد.

    • دکتر سیفی می‌گوید:

     برای درد سیاتیک به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

     • عبدالله می‌گوید:

      با سپاس از صبوری شما و پوزش از وقت زیادی که از حضرتعالی صرف موضوع خودم کردم.
      دیروز EMG و NCS گرفتم و نتیجه به صورت زیر است:
      Normal NCS of all tested nerve.
      Neuropathic EMG finding of both L5 myotomes.
      Imperssion:
      Above finding are compatible with:
      Acute moderate bilateral L5 roots irritation without active denervation process.
      در این مدت از چند نفر مشاوره گرفتم اما هنوز به دنبال مشورت های بیشتر هستم و در حال حاضر نه به استخدام فکر میکنم و نه به معافیت از سربازی بلکه تنها نگرانی من بحث درمان است.
      با توجه به الکترومیوگرافی که دادم، آیا راه حل دائمی و بدون عوارض جسمانی که جایگزین جراحی باشد وجود دارد و درصد موفقیتش برای من چه قدر است؟
      با سپاس از بردباری و بزگواری حضرتعالی

     • دکتر سیفی می‌گوید:

      علائم ذکر شده در تست عضله حاکی از عارضه فشار به عصب سیاتیک است با استراحت و نرمش در غالب موارد(بیش از ۹۵% ) این عوارض برطرف میشود.

 12. عبدالله می‌گوید:

  ببخشید آقای دکتر ، فراموش کردم ذکر کنم که ۲۳ ساله هستم و اینکه در آینده شرایط جسمانی ام چگونه خواهد بود؟
  با سپاس فراوان و آرزوی شادکامی و تندرستی

 13. sephri می‌گوید:

  فرق Disk Extrusion با Disk Herniation چیست؟؟

 14. محمد می‌گوید:

  با سلام و خسته نباشید خدمت شما.من مشکل کمر دارم رفتم MRI جوابش این اومد
  disc extrusion is seen at L5-S1
  mild disc bulging is seen at L4-5
  facet hypertrophy is seen
  foramen stenosis is seen at L4-S1 bilaterally
  couns and cauda equnia apear normal
  میشه راهنماییم کنید و بگید آیا معاف دائم میشم یا نه؟
  با تشکر

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   تغییرات در اسکن برای معافی از خدمت کافی نیست، در صورت وجود عارضه عصبی چشمگیر ممکن است کمسیون با معافی موافقت کند.

   • sepehri می‌گوید:

    سلام آقای دکتر عذر می خوام منظورتون از تغییرات در اسکن چیست؟ من چند سال پیش رفتم دکتر و ام آر آی دیسک داشتم اما نه اینقدر زیاد اما الان دردم به شدت بیشتر شده و نمی تونم اصلا به یه پهلو بخوابم و پای راستم قسمت لگن بسیار درد داره و تیر میکشه طوری که یکدفعه مجبور میشم بشینم. می خوام بدونم الان فتق دیسک چه فرقی با این مشکل من داره؟Disk Extrusion و کدومش حادتره؟ خیلی ممنون از پاسختون

 15. محسن می‌گوید:

  سلام آقای دکتر
  من در دیسک L5S1 هرنی هستم. آیا معاف میشوم؟
  ممنون

 16. زینب می‌گوید:

  باسلام وتشکر از زحمات ووقتی که برای پاسخگویی می گذارید
  جناب دکتر روماتیسم ستون فقرات چه علایمی دارد وچگونه تشخیص داده می شود ایا آزمایش خاصی وجود دارد که بتوان آنرا انجام داد و ایا کم شدن اب دیسک همان روماتیسم ستون فقرات است؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   درد و خشکی و کم شدن قابلیت انعطاف فقرات از علائم روماتیسم فقرات است. با آزمایش اختصاصی ANA و HLAB25 و چند آزمایش دیگر ممکن است به تشخیص احتمالی رسید. خشکی دیسک ها در ام آر آی علامت شایع در سن بالا ایت. در موارد پیشرفته روماتیسم فقرات ( بیماری ماری اشترومپل ) چسبندگی و کلفت شدن مفاصل، فقرات بشکل چوب خیزان در رادیوگرافی دیده میشود.

 17. حسین می‌گوید:

  سلام اقای دکتر من ۳ ماه پیش مزاحم شما شده بودم من دیسک کمر داشتم می زد به پام و کمرم درد نمی کرد بعد پام تا۸۰ درصد خوب شده بود و دوباره کمرم درد میکرد الان کمرم تا حدودی بهتره فقط موقع خم شدن اساس میکنم یه چیزی میکنند در طرف راست کمرم خیلی درد میکنه لطفا راهنمای کنید خیلی ممنون

 18. حامد می‌گوید:

  با سلام . لطفا جواب این عکس رادیولوژی را تفسیر نمایید .با تشکر
  تغییرات DJD در مهره های کمری همراه با کاهش فاصله L4-L5 رویت شد .
  نام بیماری چیست ؟ اسپوندیلولیزیز ؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   DJD یعنی تغییرات سائیدگی و تحلیلی مفصلی که عارضه پیشرفت سنی است. اسپوندیلیولایزیس به نقص مادرزادی قسمتی از مهره اطلاق میشود که ممکن است به کمر درد منتهی شود.

 19. حسین می‌گوید:

  سلام اقای دکتر شرمنده نتیجه mri من اینه لطفا بفرمایید چه مشکی داره . MR scan are obtained with axial T1 `sagittal T1-T2 and coronal and sagittal myelograms
  report
  Right posterolateral protruded disk is seen at L5-S1 level
  other intervertebral disk spacesو intervertebral foramina ,vertebral alignment and bone marrow signal are normal.
  No evidence of intramedullary lesion and SOL are seen.
  Visualized cord and conus medullaris appear normal in shape and signal intensity.

 20. حسین می‌گوید:

  ببخشید اقای دکتر برای جواب بالا میشه از کمر بند طبی استفاده کرد خیالم راحت کردید میرفتم دکتر میگفت باید عمل کنی واقعا دستتان درد نکند

 21. مجید می‌گوید:

  باسلام . من و همسرم بعلت نازایی همسرم ۲۰ سال پیش از هلال احمر یک فرزند شیرخوار دختر را به فرزندخواندگی پذیرفتیم ، الان دانشجو ترم اول است ، از زمان راهنمایی سروگوشش می جنبید و با جنس مخالف همسن و سال خود رفیق می شد و ما سعی در کنترل و راهنمایی او بودیم ، بچه تیزهوشی است اما لجباز و خودخواه ، من وهمسرم از لحاظ مالی و راهنمایی تا حد مقدورات بهترین زندگی را برایش تهیه کردیم ، یکسال پیش با یک پسر دوباره رفیق شد و ظاهرا برای جلب توجه به پسره از دروغ میگه بابای من شرکت داره و پولداره و … پسره با وعده دروغ ازدواج و … از دخترم درخواست شش میلیون تومان می کنه که میخوام ماشین بخرم و یواش یواش ازش ۱۲ میلیون تومان سفته میگیره ، من باید سیاست ادب و احترام و کمی تهدید غیرمستقیم توانستم که سفته ها را پس بگیرم ، الان هم قید ۶ میلیون را زدم ، اما پسره ۲۴ سال داره و سربازی هم نرفته و دیپلم داره و با اخلاق گفته شده . الان دخترم مادرش را تهدید کرده که بزار من با پسره ارتباط داشته باشم تا بعد از سربازی او باید به خواستگاری من و گفته به بابام هم نگو و چند بار مادرش را با داد و فریاد تهدید کرده که بزار من با پسره رفیق باشم . حالا من مانده ام دیگه خسته شدم بخدا حاضرم دیگه قید دخترم را بزنم ، اما از بلاتکلیفی خسته شدم ، هر کاری هم می کنم ه ببرمش مشاور نمیاد ، من و مادرش مشاورهای مختلف هم رفتیم اما نتونسیم راه او را عوض کنیم ترا بخدا کمک کنید چکار کنیم ؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   این مسائل عوارض سالها توجه زیادی به دخترتان است که به اصطلاح از امانت خوب مراقبت کرده اید و زیاد از حد لازم حمایت شده است، این نوع به اصطلاح بچه های رفاه اغلب رعایت ارزش ها و قدر زحمات را کمتر احساس میکنند. دراین شرایط تغییر رویه و برخورد تند مشکل است، هم بخودتان و هم برایش تغییرات تدریجی در کم کردن حمایت های اضافی و غیر ضروری را بتدریج تجربه کنید، احساس مسئولیتها و عوارض اشتباهات را بخودش محول کنید. اگر ادامه تحصیل و در جوار آن سرگرمی سالم و فعالیت ورزشی را با رعایت مراتب تشویق و مهار قبول کرد بهتر ، اگر خواست خودش راهش را جدا کند و برخلاف مصلحت و عقل کارهائی کند اتمام حجت تان را برایش اعلاوم کنید و توقع غیر منطقی اش را کم کنید. در این رابطه با مشاورتان باز هم مشاوره را پیگیری کنید.

 22. فاطیما می‌گوید:

  جناب آقای دکتر سیف
  با سلام
  مادرم حدود ۶۴ سالشه و کمردرد شدید داره که وقتی کمر درد داره درد به زانویش هم سرایت میکنه موقع بلند شدن اززمین به سختی بلند میشه و باید کف دستاشو به زمین بذاره تا بلند شه در ضمن پوکی استخوان و ارتروز م دارن البته رگه های بنفش رنگ زیادی هم در ناحیه ساق و ران مخصوصا ساق پا داره احساس میکنم ماهیچه پای ایشان متراکم شده
  میخواستم بدونم به چه متخصصی مراجعه کنیم و مشکل چیه ؟
  با تشکر

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   بخاطر دردهای مفصلی کمر و زانو مراجعه به ارتوپدی و برای کندی حرکت به متخصص اعصاب مراجعه برای معاینه و درمان لازم است. در صورت تجویز، ادامه درمان با فیزیتراپی کمک کننده خواهد بود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>