کمردرد، ديسك، سياتيك

تقریبا نصف مردم عادی در دوره ای از زندگی شان دچار کمردرد می شوند و شدت آن تا حدی است که بطور موقت مانع کار مي شود. اکثریت کمردرد ها بعلت اختلال در ساختار مفصل، دیسک، استخوان و یا عضلات مجاور بوده و آسیب عصبی بهمراه ندارد. لذا مراقبت و درمان کمردرد را اغلب پزشکان عمومی، ارتوپدی و فیزیوتراپی به عهده می گیرند. در معاینه اغلب اختلال عضوی واضح وجود ندارد. درد و محدودیت حرکت کمر تنها یافته بالینی می باشد.

سابقه

کمردرد مزمن اغلب در ناحیه پایین کمر در حوالی مهره های سوم تا پنجم کمری و یا در عضلات اطراف مهره ها و محل اتصال مهره های کمری به لگن (مفصل ساکروایلیاک) احساس می شود. درد ممکن است موقع بیدار شدن از خواب و یا موقع حرکت بعد از استراحت شدت یابد. این نوع درد نشانه ضایعه عضوی خطیر نیست.  درد به عضلات کمر و لگن و پاها انتشار داشته ولی محدودیت چندانی در حرکات ایجاد نمی کند. استئوپروز (پوکی استخوان) ممکن است در بیماران سنین بالا وجود داشته باشد ولی بخودی خود عامل درد نمی باشد. دردهای شبانه که باعث اختلال خواب بیمار باشد ممکن است نشانه بیماری های خطیر مثل متاستاز استخوانی باشد. تب، عرق شبانه و کاهش وزن ممکن است نشانه بیماری های عفونی مثل تب مالت، سل، سرطان غدد لنفاوی و یا HIV باشد. کمردرد بندرت بعلت پارگی حلقه اطراف دیسک بین مهره ای و فتق دیسک کمر بوجود می آید. سیاتیک علائم خاص خودش را بعلت دیسک کمر ظاهر می نماید که در پایین به شرح آن پرداخته خواهد شد.

نوع خاصی از آرتروز پیشرونده که تحت عنوان اسپاندیلیت انکیلوزان نامیده می شود سیر پیشرونده درد و جمود مفاصل مهره ها در سرتاسر ستون فقرات پدید می آورد. تنگی کانال کمر، در افراد پیر و معمولا مردان، با کمردرد، لنگیدن و درد سیاتیک موقع راه رفتن مشخص می شود. کمردرد مداوم و پیشرونده شدید بدون سابقه قبلی التهاب مفصلی یا تصادف،ممكن است بعلت بیماریهای مختلف پشت پریتوان مانند تومورهای کلیه و پانکراس، زخم دودنیوم و پارگی آنوریسم آئورت شکمی و یا خونریزی پشت پریتوان بوجود آمده باشد.درد حاد ناحیه کمر بدنبال پیچ خوردگی و ضرب دیدگی و یا بلند کردن جسم سنگین به فاصله چند ساعت پدید می آید كه اصطلاحاً کشیدگی یا Strain گفته می شود. اين درد اغلب بعلت آسیب فاست مهره (مفصل پايك هاي مهره ها) و ندرتاً بعلت پارگی دیسک پدید می آید. در این شرايط خم شدن به جلو و پهلو و راست کردن کمر بعلت درد مشكل می شود. درد ناحیه طرفی کمر اغلب بعلت آسیب مفصل پایکهای مهره (Facet) می باشد و درد موجب اسپاسم عضلات آن ناحیه می گردد. در نوجوانان درد حاد ناحیه کمر اغلب بعلت اسپاندیلولیستیز (لغزیدن و جابجایی مهره ها روی هم) که ناشی از ضعف رباطهای بین پایکهای مهره ای ناحیه L5 می باشد. این خود زمینه را برای شکستگی  فراهم می کند. درد ناحیه پشت و بالای کمر ممکن است بعلت شکستگی فشاری مهره باشد كه معمولا بعلت افتادن روی باسن یا به پشت پدید می آید. در افراد پیر با پوکی استخوان شکستگی خود بخود مهره نیز دیده می شود. درد شدید کمر بعد از ضربه مستقیم روی فقرات یا به سر که موجب پارگی رباطها و عناصر نگهدارنده مهره ها می شود موضوع جدی تشخیص از نظر بی ثبات بودن مهره های فقرات می باشد. اختلال در کنترل ادرار نشانه فشار و آزردگی نخاع یا ریشه های کدا اکین (دم اسبی) است. دیسک کمر بعلت پارگی حلقه اطراف دیسک معمولا در L5-L4 و S1-L5 موجب درد سیاتیک با علائم حسی و حرکتی مربوطه می شود. پارگی و جابجایی دیسک L5 بعلت آسیب مفصل پایکهای S1-L5 می باشد.

پاتوفیزیولوژی

عناصر حساس به درد، انتهاهای عصبی دریافت کننده درد در کپسول مفصلی پدیکولهای مهره ها و حلقه اطرف دیسک‌ها است. همچنین غضروف روی مهره ها در مواردیکه ضایعه استخوانی وجود داشته باشد عامل احساس درد است. درد از محل اوليه به نواحی دورتر مثل پا و پشت منعکس می شود. دردهای عضلات ناحیه دور فقرات به همان نواحی محدود می شود.

منشاء درد در کمر، درد مزمن آرتروز مفاصل پدیکولهای مهره ها و لیگامانهای مجاور آن است. درد این ناحیه به التهاب ارتباط چندانی ندارد. با پیشرفت دژنرسانس سطوح این مفاصل (فاست ها) هیپرتروفی مفصل و شل شدن رباطهای نگهدارنده آن، استواری فقرات را بر روی هم و وضعیت محوری ستون فقرات بهم می خورد. در نتیجه لغزیدن یک فقره روی فقره دیگر (اسپوندیلولیستزیس) موجب تنگ شدن کانال نخاع و فشار بر ریشهاي عصبی کودا اكین و درد و اختلال عصبی مربوط به این ناحیه می شود.

پیش آگهی

اغلب کمر دردها خود بخود بهبود می یابند ولی در بعضی افراد درد و ناراحتی مزمن ادامه می یابد. در اغلب موارد 50 درصد درد شدید در مدت یک ماه و بقیه درد در مدت دو ماه بهبود می‌يابد و در موارد کمي بمدت طولانی تر دوام می یابد. احتمال عود درد حاد در سه ماه بعدی 25 درصد و در یک سال 75 درصد است. سیر کمردردها به علل عفونی و تومورها و… مربوط به عامل بیماری و نحوه پاسخ به درمان می باشد.

تشخیص

محدودیت دامنه حرکات، در بلند کردن پا در حال خوابیده به پشت، خم شدن از ناحیه کمر در حال ایستاده و دیگر محدودیت های حرکت بعلت درد وجود دارد. اختلال در حس مربوطه به ریشه های عصبی کمری و خاجی و ضعف عضلات مربوط به این ریشه ها و کاهش رفلکس ها در موارد آسیب ریشه های عصبی این ناحیه بوجود می آید. در موارد مشخص کمر درد بعلت کشیدگی و زور معمولا رادیوگرافی کمر و CT اسکن و اسکن MRI ضروری نیست. در موارد درد مقاوم بیش از چند هفته و در موارد درد به علت نامشخص بررسیها با رادیولوژی و اسکن جهت تشخیص موارد عفونی و توموری ضرورت پیدا می کند. در موارد آرتروز بدون عارضه عصبی اغلب رادیوگرافی ساده کمر کافی است. تغییرات دژنراتیو در سطوح مفاصل مهره ها و دیسک با پیشرفت سن بیشتر دیده می شود و اغلب بدون علامت است. در موارد دردهای شدید و مقاوم عمقی پایین کمر و ناحیه زیر دنده ها بررسی بیشتر با اسکن ضروری است. آزمایش خون از نظر سدیمانتاسیون، CRP، شمارش خون و در مواردی کشت خون و ایمونوالکتروفورز برای رد عفونت و تومورها ضرورت پیدا می کند.

درمان

انواع مسکن ها در کاهش کمر درد موثر بوده و ارجحیت چندانی نسبت به یکدیگر ندارند. برای کاهش درد استراحت در مرحله حاد ضرورت دارد. دراز کشیدن در هر وضعیتی که راحت باشد خوب است. ماساژ عضلات کمر، گرم کردن عضلات دچار اسپاسم، استفاده از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مثل دیکلوفناک، بروفن و ایندومتاسین موثر است. در گذشته از اجزاء کشش و روش های فیکس نمودن استفاده می نمودند اما امروزه متروک شده است. شل کننده‌ها مثل دیازپام بیشتر مصرف می شود در مواردي تاثیر در سیر بهبودی دارد. دستکاری های ناشیانه فیزیوتراپی روی کمر ممکن است در مواردی به آسیب بیشتر منجر شود. توضیح چگونگی اختلال و نحوه تشدید ناراحتی در نشستن و ایستادن نامتناسب و برداشتن و بلند کردن اجسام سنگین برای پیشگیری از عود بيماري کمک می کند. استفاده از کرست کمر ارتوپدی در مرحله فعالیت بعد از بهبودی نسبی توصیه می شود. توجه به وضعیت مناسب تختخواب و صندلی در کار و رانندگی لازم است. در مواردی درد مزمن کمر نشانه افسردگی و اضطراب مزمن بوده که صرفا به درمان با داروهای مربوطه جواب می دهد. در 40 سال گذشته مشخص شده است که جراحی اغلب عوارض بیشتر از اثر مطلوب در درمان کمردرد داشته است.در موارد استثنایی برای ایجاد ثبات و بهم پیوستن مهره ها، عمل جراحی لازم است.

تغييرات د‍ژنراتيو فقرات كمر (اسپانديلو آرتروز)

ديسك كمر و سیاتیک:

سیاتیک به درد عصب سیاتیک اطلاق می شود که از ناحیه سرین (نشيمنگاه) شروع شده و به ناحیه پشت پا و سمت طرفی ران و ساق منتشر می شود كه ممکن است با کمر درد همراه نباشد. درد سیاتیک بعلت فشرده شدن ریشه عصب L4 و L5 و S1 است. فشردگی عصب بعلت جابجایی دیسک، استئوآرتریت و تنگ شدن سوراخ بین مهره ها و یا لغزیدن مهره ها و تنگ شدن کانال نخاع پدید می آید. سیاتیک به ندرت بعلت کیست سینوویال و یا تومور غلاف اعصاب این ناحیه پیش می آید. درد ناحیه طرفی کمر و به دنبال آن درد سیاتیک كه در مدت چند ساعت تا چند روز پدید می آید نشانه پارگی و جابجایی دیسک كمر است. اغلب دیسک کمر بدون علت مشخص ظاهر مي‌شود ولی در مواردی با پیچ خوردگی کمر، بلند کردن جسم سنگین و یا ضربه مستقیم به کمر پدید می آید. درد سیاتیک دو طرفه اغلب نشانه آرتروز پیشرفته کمر است.

شرح بالینی:

اغلب بیماران از درد ناحیه سرین که به پشت و یا سمت طرفی ران منتشر می شود شکایت دارند. ممکن  است درد به ساق و پا منتشر شود. در مواردی درد شدید مانع از نشستن و ایستادن بیمار شده و در بعضی موارد اختلال حس و کاهش قدرت اکستانسیون (بالا بردن) در مچ و انگشتان پا مشاهده مي‌شود.

مواردیکه کمر درد مزمن و محدودیت حرکت کمر در گذشته وجود داشته و درد سیاتیک ظاهر بشود، اغلب علت آن تنگی کانال است. درد مفصل فاست محدود به ناحیه کمر بوده و با تغییر وضعیت تشدید می یابد.

اختلال کنترل ادرار با سیاتیک دو طرفه نشانه فشرده شدن ریشه های کدا اکین بوده و مسئله اورژانس جراحي تلقی می گردد.

پاتوفیزیولوژی سیاتیک: درد انتشاری بعلت فشرده شدن ریشه عصب در اثر دیسک و یا تغييرات ديگر ناشی از آرتروز مهره ها و تنگي کانال نخاع و سوراخ بین مهره ها است و بندرت بعلت کیست یا تومور پدید می آید.

عصب سیاتیک ممکن است بعلت تزریق و یا هماتوم و آبسه در ناحیه عضلات سرین آسیب ببیند و ندرتاً بعلت گیر کردن عصب در زیر عضله پیری فورم در این ناحیه مشاهده می شود.

پیش آگهی

سیاتیک اغلب به مرور زمان خوب می شود. نصف بیماران درمدت دو هفته و 70 درصد در مدت یکسال بهبود می یابند و 30 درصد بقیه به درجاتی درد را بمدت طولانیتر دارند. در موارد درد مزمن و عود کننده به لحاظ ادامه ناراحتی و اختلال در کارایی که درمان محافظه کارانه مفید نباشد جراحی در هفته های اول بیماری توصیه میشود.

تشخیص

محدودیت حرکت در بلند کردن پا در حال خوابیده در معاینه مشاهده می شود. بروز درد در پای دیگر نشانه خوبی از دیسک جابجا شده در پایین کمر است.

نشانه هاي دیسک جابجا شده (فتق دیسک)

ریشه دیسک درد ضعف عضله رفلکس کاهش حس
S1 S1-L5 پشت ران تا مچ پا نزدیک کننده ران، خم کننده زانو، خم كننده مچ و انگشت شصت کاهش رفلکس آشیل سطح جانبی و کف پا
L5 L5-L4 پشت ران ضعف عضله جلوی ساق، فوت دارپ (افتادگي پا) رفلکس زانو سطح جانبی و پایینی انگشت شصت
L4 L4-L3 جلو و سطح طرفی ران چهار سر ران رفلکس زانو قوزک داخلی
L3 L3-L2 جلو و سطح داخلی ران و زانو نزدیک کننده ران و چهار سر رفلکس زانو سطح داخلی ران

تصویربرداری فقرات را بغیر از موارد اورژانس و با عارضه میتوان چند هفته به تاخیر انداخت. در عکس ساده اطلاعات کمی  بدست می آید. معمولا MRI در مدت بعد از دو هفته از شروع بیماری به منظور ارجاع به جراحی انجام میگیرد. در موارد سیاتیک با عارضه تشخیص های افتراقی دیسک از متاستاز فقرات، بیماریهای عفونی و التهابی ریشه عصبی مثل بیماری لایم و بروسلوز و نیز مننژیت کاسینوماتوز مطرح می شود.

درمان

در سیاتیک نیز مثل کمر درد استراحت و درمان در فاصله زمانی چند هفته ممکن است نتیجه بخش باشد. با جراحی بهبود درد زودتر حاصل می شود ولی در طولانی مدت و معمولا بعد از یکسال نتیجه جراحی با درمان بدون جراحي یکسان می باشد. حدود 30 درصد بیماران پس از شش هفته استراحت به جراحی نياز پيدا می کنند. در موارد سیاتیک شدید دو طرفه با ضعف پا و اختلال کنترل ادرار جراحی در مرحله نخست ضروری است. در موارد با اختلال حس و افتادگی پا امکان بهبودی با استراحت و درمان بدون جراحی هم وجود دارد. مراقبت و درمان بمدت 6 تا 8 هفته قبل از جراحی توصیه می گردد. موارد سیاتیک بدون دیسک و اسپاندیلوز مشخص به جراحی خوب جواب نمی دهد. تزریق استروئید اپی دورال در بعضی موارد ممکن است موثر باشد.

ديسك متعدد بين مهره هاي كمر

تنگی کانال

تغییرات دژنراتیو مهره های کمری موجب تنگ شدن کانال نخاعی وفشار به ریشه های عصبی می گردد. دژنراسانس در قسمت های لیگامانها و مفاصل فاست بین مهره ها پدید آمده و در مواردی موجب لغزیدن مهره ها روی هم می شود.

سیر بالینی

معمولا در مردان سنین بالا با سابقه دردکمر و دردهای خفیف متناوب سیاتیک که با راه رفتن شدت یافته و با دراز کشیدن کاهش می یابد مشاهده مي شود. در معاینه کاهش قوس کمر مشاهده مي‌شود. تشخیص آن از نارسایی شریانی ایلیاک مطرح مي‌شود، در هر دو مورد لنگیدن متناوب ديده می‌شود با این تفاوت که لنگیدن متناوب عصبی علائم اختصاصی خود را دارد.

فیزیوپاتولوژی

تنگی کانال موجب فشار به عناصر داخل کانال شده شدت آن معمولا بر روی ریشه عصبی، مربوط به همان سطح می باشد. تنگی ناشی از هیپرتروفی سطوح مفصلی ، هیپرتروفی لیگامان فلاووم (Ligamentum Flavum)، لغزیدن مهره (اسپاندیلولیستیز) و تشکیل پل بین مهره ها بعلت تغییرات آهکی جلو دیسک ها پدید می آید. تمام این تغییرات دژنراتیو با پیشرفت سن و فعالیت بیشتر و ضربه های خفیف مکرر تشدید می یابد. بعضی افراد با زمینه خانوادی زمینه مساعد بیشتری برای تنگی کانال دارند.

پیش آگهی

معمولا سیر تنگی کانال رو به تشدید بوده در مواردی باعث ناتوانی در راه رفتن شده و اقدام به جراحی  ضرورت می يابد.

تشخیص

سیر بالینی بیماری معمولا مشخص است و تشخیص آن از نارسایی جریان خون پاها از روی یافته های بالینی عصبی ممکن است. و یافته هایی از نارسایی جریان خون مشاهده نمی شود. از علائم بارز آن لنگیدن متناوب بصورت ضعف و اختلال حس پاها پس از کمی راه رفتن، از بین رفتن رفلکس آشیل و تشدید درد می باشد. علائم با استراحت بطور نسبی به حال طبیعی بر می گردد. بلندکردن پا در حال خوابیده محدودیت داشته و نیز انعطاف کمر در حرکات مختلف محدودیت دارد. در رادیوگرافی ساده پلهای اسپاندیلوتیک بین مهره ها مشهود بوده ولی تغییرات مربوط به لیگامان ها در عکس ساده مشخص نبوده، لغزندگی مهره ها در عکس نیم رخ مشخص می شود. اسکن سی تی و اسکن MRI تنگی کانال را نشان می دهد. الکترومیوگرافی با نشان دادن فیبریلاسیون در عضلات مربوط به اعصاب آسیب دیده به تشخیص کمک میکند.

درمان

ورزشهای کمری و کشش و نرمش تحت نظر فیزیوتراپ اغلب نیاز به جراحی را رفع می کند. تمرین های حرکتی مناسب برای اصلاح قوس کمر و رفع تنگی کانال علائم بیماری را بهبود می نماید. استفاده از دوچرخه ثابت با خم شدن به جلو در حال پدال زدن و تمرین های کشش کمر با خم شدن به جلو در وضعیت نشسته در روی صندلی و آویزان شدن از بارفیکس در کاهش عارضه های تنگی کانال موثر است. جراحی در موارد شدید به منظور رفع فشار از روی ریشه های عصبی موثر بوده و به راه رفتن کمک میکند ولی در طولانی مدت در سرنوشت معلولیت چندان فرق نمی کند. با جراحی برداشتن چند لامینای مهره و ثابت نمودن (فیکساسیون) مهره ها با گراف استخوانی و میله و پیچ بعمل می آید. دردوره نقاهت بعد از عمل که شش تا دوازده هفته است بیمار ضمن فیزیوتراپی میتواند راه برود و رانندگی کند. اجراء سایر روشهای غیر متعادف مثل تزریق اپی دورال و دستکاریها توسط شکسته بند موثر نمی باشد.

در سندرم فاست: درد شدید و اسپاسم و بی حرکتی حاد بعلت التهاب یا خشکی مفصلی پدیکول مهره‌هاي گردن یا کمر پدید می آید. درد کاملا موضعی بوده بیمار قادر به حرکت مفصل از وضعیت ثابت نمی باشد. با اجراء گرما و ماساژ بر روی ناحیه درد و کشش ملایم، علائم در کوتاه مدت بهبودی کامل می آید. در مواردی تزریق موضعی بی حس کننده و استروئید ضرورت پیدا می کند.

این نوشته در تخصصی, عمومی ارسال و , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

2,720 Responses to کمردرد، ديسك، سياتيك

 1. رسول می‌گوید:

  Annular Tear at the L4/L5 Level

 2. mahdi می‌گوید:

  سلام اقای دکتر 2سال درد شدید در کمرولگن و کف پام دارم وقتی Mriگرفتم همه چی طبیعی گزارش شده بود می خواستم بدونم این دردهاییی که من در کمر و لگن و کف پام دارم چه علت دیگری می تواند داشته باشد؟کمردردم خیلی شدید است.اگر خواستید نتیجه ام ار ای رو ایمیل کنم

 3. عرفان می‌گوید:

  باسلام پدرم همانژیوم مهره t4 دارد درد مداوم هم دارد به نظر شما برای از بین رفتن درد چه کار کنیم
  ممنون

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   غالبآ همانژیوم مهره بدن علامت است اگر تغییراتی در شکل مهره دیده نشده باید علت دیگر برای توجیه درد جستجوشود.

 4. امامی می‌گوید:

  سلام دکتر حدود چهار ماه هست عمل تنگی کانال نخاع و فیوژن مهره های t11تا l5 رو انجام دادم خدا رو شکر الان دردی ندارم ولی ران سمت راست قسمت جلو و داخل تا کشاله ران مقداری بی حس هست و قسمت داخلی ساق همان پا هم گز گز و خارش داره به نظر شما علت چه چیزی می تواند باشد

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   فشار و آسیب خفیف ریشه های عصبی کمری احتمالا به علل قبل از عمل یا مربوط به عمل عامل این مشکلات است معمولا با تمرینهای مناسب فیزیوتراپی تدریجآ کنترل میشود.

 5. مرتضیی می‌گوید:

  سلام وخسته نباشید من یه پسرببست هفت ساله هستم که الان یه ساله دیسک کمر گرفتم الان سه ماهه دردبه کف پاهام افتاد پشه چنتادکتر رفتم بهم گفتن بایدعمل شی مهرپنج کمرت دوچارلق شده واین سبب شده که درد به پاهات بیوفته من تواین سه ماه وفقط گرفتم خوابیدم چون راه رفتن برام سخته شده. خواهش میکنم راهنمایم کن من نمیخوام عمل کنم

 6. فرنوش می‌گوید:

  با سلام و خسته نباشید.من خانومی ۵۶ساله هستم چندین سال هست که کمر درد دارم دکتر گفتن باید,عمل کنم اینم جواب mri هستش لطفا نظرتون رو بهم بگید
  Lt:Posterolatral disk protrusion at L4-5 level is seen.
  Dehydration process in the entire lumbar disc levels are seen.
  Anterior spur formation in the entire lumbar disc levels are also seen.
  Visible cord and conus medullaris are normal./M

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   تغییرات دیده شده در اسکن بیشتر از نوع آرتروز منتشر است این اختلال به تمرینهای نرمشی و فیزیوتراپی بهتر پاسخ میدهد.

 7. فرنوش می‌گوید:

  در ضمن اقای دکتر من اصلا نمیتونم بایستم یا راه برم چون پای سمت راستم به شدت درد میگیره

 8. میلاد می‌گوید:

  سلام آقا دکتر خسته نباشید.
  من حدود یک ماه هست که گرفتار فتق دیسک شده ام و mri هم گرفته ام الان دارم میرم فیزیوتراپی ولی نمیتوانم به جلو یا عقب خم شوم و صبح که بیدار میشم کمر خیلی درد میکنه و بعضی از مواقع احساس گرفتی در ساق پا و دو انگشت کناری در پای راست دارم لطف کنید ب جواب ام آر آی نگاه کنید ببینید آیا لازمه عمل کنم!؟
  Size &signal intensity of cons me dullards I’d normal.
  Vertebral bodies show normal signal intensity.
  Disc of l4-5 is dehydrated.
  Mild central disc herniation is noted with moderate.
  Spinal canal stensis at l4-5 level.
  There is no detectable mass lesion.
  Neural for amino have normal appearance./no

 9. مرجان می‌گوید:

  سلام جناب دکتر سيفي. 33سال سن دارم و از هفت هشت سال پيش هراز گاهي درد استخوان ساق پا دارم به دکتر مراجعه کردم و بعد از دادن ازمايش تشخيص به کم خوني داده شد و بعد از خوردن هماتنيک درد ارام شد که اين روال تکرار ميشه ، تقريبا دوماهه پيش کورتاژي در هشت هفتگي داشتم از يک ماه قبل درد استخوان هاي ساق پاي من بيشتر شده ازمايش خون کم خوني و کوچک شدن گلبولهاي خون رو تشخيص دادن و دوباره استفاده. از هماتنيک به مدت سه ماه و نيم تجويز،شد ، در ضمن من بعضي مواقع درد در انتهاي کمر و پشت ران و زانو هم دارم که مواقعي تا انگشتان پا ميرسه ، حالا سوال من اينکه ايا اين درد “استخوان ساق پا ” ممکنه بخاطر ديسک يا سياتيک باشه و بايد پيگير موضوع بشوم يا علتش همان کم خوني است ، و اگر ممکن است علت ديگري داشته باشد من رو در جريان بگذاريد تا پيگير باشم. ممنون ميشم پاسخ بدهيد.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   معاینه اعصاب برای اطمینان از عوارض دیسک و سیاتیک ، تست خون از نظر کمخونی تالاسمی و آزمایشهای لازم از نظر کمبود ویتامین د و بیماریهای التهابی با یک بار مراجعه اعصاب یا داخلی به راه حل نهائی منتهی خواهد شد

 10. Fr می‌گوید:

  با عرض سلام و تشکر فراوان از جنابعالی که با صبر و حوصله بسیار -در سرزمینی که کمتر پزشکی حتی در مراجعه حضوری بیماران، وقت و درایت مناسب را جهت درمان بیماران خود تخصیص می دهند- به مشکالات بازدیدکنندگان سایت بدون هیچگونه چشمداشتی پاسخ می دهید.
  جناب دکتر، من با اجازه تان جواب ام آر آی کمرم را در زیر می آورم و بزرگواری بفرمایید در مورد اینکه آیا مشکل کمرم جدی هست یا خیر و چه اقداماتی باید انجام بدهم جهت بهبود، مرا راهنمایی بفرمایید. ( شرح حال من اینگونه است که درد جدی و شدیدی در کمرم تا کنون هیچ موقع احساس نکردم و کلا از ناحیه کمر دردی تا کنون نداشته ام و تنها موردی که هست گاهی درد در انگشتان پا و کمی در ماهیچه پشت ساق پا احساس می کنم که موقتی و گذرا هستند وهفته ای یک بار فوتبال هم بازی میکنم تا کنون احساس دردی نداشتم. سن 35 و وزن 95 کیلوگرم و شغل دفتری یعنی نشستن طولانی مدت پشت میز)

  LUMBOSACRAL SPINE MRI WITHOUT CONTRAST:
  Multiplanar multisequential MR images through the lumbosacral spine, without gadolinium injection were taken which demonstrate:
  Normal height and signal intensity of vertebral bodies, without any sign of mass or fracture or compression.
  All visualized discs are desiccated.
  Lumbar lordosis is increased.
  L4-5 disc shows wide disc protrusion with severe bilateral neural foraminal narrowing.
  L5-S1 disc shows small wide disc extrusion with moderate bilateral neural foraminal narrowing.
  Visualized parts of cord and conus and also cauda equina appear normal in size and signal intensity, without any edema or hermorrhage or mass or atrophic changes.
  No extra or intra dural mass is seen.
  از وقتی که می گذارید بسیار ممنونم و با عرض معذرت که طولانی نوشتم.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   از شرح گزارش ام آر آی موضوع دیسک L4-5 با تنگی سوراخ بین مهره ای و احتمال فشار به ریشه های عصبی مورد توجه است. بهتر است 10-15 کیلو وزن کم کنید، بفواصل هر چند ساعت نشستن و فعالیت چند دقیقه دراز بکشید و کشش های کمر و پاها را انجام دهید. در طولانی مدت با مراقبت، فعالیت در نرمال قابل حصول خواهد بود.

 11. Fr می‌گوید:

  ببخشید قد بنده هم 180 سانتی متر میباشد. گفتم شاید طول قد هم بتواند در تشخیص کمکی کند.
  باز هم تشکر.

 12. نسرين می‌گوید:

  سلام خسته نباشيد مدت بيست روزه که قسمت جلوي ساق پاي راستم و بعد از مدتي ساق پاي چپم هم به صورت لحظه اي تير ميکشه ، موقع کشيدن پا و صاف کردنش و يا نشستن و دراز،کشيدن درد بدتر ميشه و موقع راه رفتن دردم خيلي ارومتره ، به طوري که ترجيح ميدم موقعي که درد زياده ، راه برم تا اروم بشه ، تند راه رفتن درد جلوي ساق پام رو بيشتر ميکنه ، دويدن که اصلا هيچي… فوق العاده درد ميگيره ، تحرک زيادي ندارم ، ورزش خاصي انجام نميدم.خانه دار هستم درد خفيف انتهاي کمر و مقداري گرفتگي پشت ران هم دارم ،سي سال سن دارم و در ضمن کم خوني هم دارم ، لطفا کمکم کنيد تا بدونم مشکلم چيه ، ممنون از شما

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   این علائم احتمالا به درد ریشه های عصبی کمری مربوط میشود بهتر است بعد از معاینه اعصاب در صورت لزوم از مهره های کمر تصویر برداری شود.

 13. نسیم می‌گوید:

  سلام خسته نباشید من یه دختر 26 سالم حدود 4 ماه پیش از یک دستگاه غیر استاندارد ورزشی چرخونک استفاده کردم بعد از یک ماه درد شدید باسن سمت چپ داشتم همراه درد هر دوپا بیشتر درد مچ و ساق پا ام آر آی قسمت پایین کمر دادم که نرمال بود ولی من اصلا نمیتونم بشینم بعد از چند دقیقه نشستن درد شدید پا درد کمر درد باسن هر دو سمت دارم اگه زیاد بشینم همراه با این دردها صدای زوزه باد در گوش چپم تا صدای تق تق تو هر دو گوشم دارم ضمن اینکه همراه با قورت دادن آب گلو صدای چرق چرق در گوشم احساس میکنم نمیدونم مشکلم چیه و باید چیکار کنم تمام روز باید دراز بکشم خواهش میکنم کمکم کنید

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   نظر به اینکه در معاینه و اسکن عارضه ای گفته نشده درد مفصلی با تمرینهای نرمشی و استراحت متناوب اصولا باید کنترل شود. در صورت ادامه مشکل بررسی های بیشتر از نظر مسائل التهابی و غفونی بهتر انجام گیرد. مشکل گوش بهتر است با معاینه گوش بررسی شود.

 14. رضا سلطانزاده می‌گوید:

  سلام جناب آقای دکتر در متن MRI بنده جمله زیر بکار رفته در صورت امکان راهنمایی فرمایید متشکرم
  there are mild Discovertebral degenerative changes at L3- L4 through L5-s1 levels

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   تغییرات تحلیلی در مهره ها شروع آرتروز است این مسئله امر شایع است با عادت به نرمش و استراحت خوب کنترل میشود.

 15. عبداللهی می‌گوید:

  سلام اقای دکتر یک ماهی هست که مادر من دچار کمر درد شدن. اوایل هم از ناحیه کمر و هم پای راستش درد داشت ولی الان فقط پای راست درد داره ضمن اینکه خیلی خفیف بی حسی هم دارن و همیشه پاشون سرده.MRI از کمر انجام دادن و نتیجش این بود :
  Lumbosacral spine MRI
  The lumbar spine shows a smooth lordotic curve with a normal promontory angle.
  Degenerative changes and dehydrated disks are seen.
  Evaluation of disk spaces reveals :
  Broad based disk protrusion at L4-5 and mild protrusion at L5-S1 -
  Levels with slight bilateral foraminal extension moreprominent at the former leading to foraminal narrowing especially on the left side,
  -central canal narrowing at L4-5 level,
  -scattered hemangioma or fatty island.
  The vertebral bodies are normal in their number, shape and interrelationship.
  The conus medullaris terminates normally at the L1 level and divides into its filaments.
  The imaged soft tissues show no abnormalities.
  پیش یه دکتر رفتیم سریعا بدون معاینه گفتن عمل ولی میترسیم با عمل بدتر بشه خواهش میکنم راهنماییمون کنید.کایروپراکتیک براشون خوب نیست؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   از کل گزارش صرفآ مورد دیسک بین مهره 4-5 با تنگی مختصر کانال و سوراخهای بین مهره ای قابل توجه است. در بیش از 95% موارد این نوع عوارض با استراحت و نرمش بهتر میشود. میتوانید بجای کاریوپرکتس به فبزیوتراپی مراجعه کنید.

 16. سعاد سعیدی می‌گوید:

  سلام آقای دکتر من یک خانم 45 ساله هستم که بیش از 15 سال هست به بیماری رماتیسم مفصلی مبتلا هستم و در حدود 20 کیلو اضافه وزن دارم وبه مدت 3 ماه است مبتلا به درد سیاتیک به طرف پای چپ شده ام به دکتر مراجعه کردم داروهای گاباپنتین 100و قرص موبیک 15 میلی گرمی مصرف میکنم اما هنوز مقداری درد در ناحیه پایین کمر وسوزنی شدن کف پا دارم درضمن این هم نتیجه mriمن لطفا من را راهنمایی کنید.
  .Disc dehydration and minimal central disc bulging isnoted at level of T12-L1 with no clinical significance
  There is suggestion for grade 1 of spondylolisthesis of L4 over L5 .Small left paracentral disc protrusion at this level causes mild obliteration of left side lateral recess with minimal pressure effect over left side .
  .exiting nerve root
  Disc degeneration and central disc bulging is noted at level of L5-S1 causes pressure effect over anterior
  surface of thecal sac without neural foraminal stenosis
  .Bony spinal canal displays normal width
  .The vertebral bodies are normal in their shape and interrelationships
  The conus medullaris terminates normally at it is appropriate level and divides into its filaments
  The dural tube appears normal in its lumbar portion and evaluable sacral portion

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   از بین نوشته های گزارش علائم آرتروز و دیسک با فشار به ریشه عصبی طرف چپ و مختصر لغزندگی مهره چشم گیر است. با کاستن تدریجی وزن ونرمش و شنا و استراحت معمولا این عوارض در طولانی مدت کنترل میشود.

 17. رضا سلطانزاده می‌گوید:

  جناب آقای دکتر
  با احترام از پاسخ شما نسبت به سوال خودم و دیگران سپاسگزارم و سلامتی و موفقیت برای شما را از خداوند آرزومندم
  رضا سلطانزاده

 18. عرفان می‌گوید:

  دکتر درمورد همانژیوم
  یعنی چی؟

 19. آرش می‌گوید:

  با سلام
  یک سوالی داشتم که سعی کردم پاسخ مناسب برای آن بگیرم ولی به هر دکتری مراجعه کردم حرفی ضد و نقیض زد!
  24 سالم هست و از سنین کودکی ورزش های سنگین رزمی و پرفشار داشتم و کمابیش آسیب دیدگی هم داشتم، ولی برای سربازی اقدام برای معافیت پزشکی کردم و با اسپوندیلولیستزیس درجه 1 معافیت گرفتم!
  این مورد به هیچ عنوان اذیتم نمیکرد الا گاهی که خیلی طولانی می ایستادم که آدم های نرمال هم با این کار دچار کمردرد و پا درد میشوند! در دوران طی کردن روال معافیت پزشکان مرتبط خیلی من رو ترسوندند و حتی یکی از اونها که واقعا انسان نا شریفی بود، من رو به مطب شخصیش دعوت کرد و بالغ و 1 میلیون از من گرفت و نقشه دریافت 20 میلیون و یا بیشتر برای هزینه درمان به صورت عمل و فیزیوتراپی داشت!
  به شدت من رو از ورزش ترسوند و به کلی روحیه ام رو خراب کرد به طوری که فکر میکردم با قطع نخاع فاصله کمی دارم! برایم کمربند بریس تجویز کرد و 10 جلسه فیزیوتراپی به رقم 2 میلیون و ….
  روز معافی هم دکتر شورا با دیدن عکس گفت مشکلی نداری! این مسئله در بچگی شما رخ داده و الان هم سفت شده! و اصلا اذیت نمیشی ولی معافم کرد!
  از طرفی دیگر دکتر بیمارستان بقیت اله که به طور شخصی مراجعه کردم گفت جدی نیست ولی ورزش رو کنار بگذار!
  الان بین چندراهی هستم! من با وجود این مسئله چندین سال هست کشتی میگیرم و رزمی تمرین میکنم و هیچوقت توانم از رقبام کمتر نبوده و هیچوق هم اذیت نمیشدم ولی از بعد این معافیت به گونه ای تحت تاثیر قرار گرفتم که ورزشم به نابودی رسیده و کاملا افسرده کننده شده و مثل پیرمردها از خودم مواظبت میکنم!
  تنها سوال من این هست که ادامه ورزش واقعا برایم ضرر دارد، اگر این عارضه ثابت شده باشد؟ این امکان وجود داد که پیشرفت نکند؟! با جستجو در اینترنت متوجه شدم کمربند اصلا مفید نیست و ضرر هم دارد و به ویژه باید عضلات شکم و کمر قوی باشند. اگر این آسیب دیدگی که در کودکی و در سن 12 سالگی رخ داد دیگر جای پیشرفت ندارد میتوانم به ورزش با خیال راحت ادامه بدم یا خیر!
  خیلی توضیح دادم ولی از پاسخ شما ممنون میشوم.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   بنظرم خودتان با شروع عمدی بیماری سازی برای خودتان دردسر ایجاد کرده اید اگر مثل فرد سالم که بودید بخدمت نظام میرفتید و انگ معلولی برای خودتان درست نمیکردید نیازی به این همه دردسر و هزینه نبود. اکنون هم که خودت میگوئی که مشکلی نداری دلیل بر ترس و محدودیت فعالیت نداری منتهی پس از دوره طولانی عاطل بودن و دوری از ورزش و اینهمه ترس و تلقین حتما شروع نوتوانی بایستی با احتیاط و آرامش لازم بعمل آید.

 20. کیان می‌گوید:

  عذر میخوام دکتر من سوالمو نمیبینمی تو لیست سوالات دوباره فرستادم
  اگر چند باره شد پوزش میخام از خدمتتون

  من در حدود دو سال است که از دیسک کمر رنج میبرم
  رو به بهبود بودم ولی چون ورزش را قطع کردم دوباره بر اثر اتفاق نا معلومی درد به من بر گشته
  حالا سوالی که داشتم چند روزی هست که این درد منو کج کرده و یه مقدار مشکل راه رفتن دارم
  ایا این اسپاسم عضله هست یا نه؟
  در ضمن استخر میرم و خیلی کم درد به پاهام میاندازد

 21. hassan می‌گوید:

  با سلام و احترام
  پدر من با سن 54 سال و وزن 140 کیلوگرم چندین سال است (قریب 6 سال) از درد کمر و بی حسی پاها رنج میبرد و هم اکنون عصا به دست گرفته.
  جواب MRI که چند روز پیش گرفتیم :
  طی بررسی های به عمل آمده با مقاطع و روش های مختلف تصویر برداری MRI از ناحیه دورسولومبر انجام گردید و علایم زیر مشاهده شد:
  پروتروژن دیسک در سطح L4-L5 همراه با تنگی فورامینال و کانال رویت شد.
  بالجینگ دیسک در سطح L3-L4 همراه با تنگی فورامینال رویت شد.
  تغییرات دژنراتیو در مهره ها و مفاصل فاست دیده می شود.
  کیفوز دورسال و لوردوز فقرات کمری در حد نرمال است.
  سایر دیسک ها دارای شکل و سینگنال طبیعی هستند و علایم هرنی دیسکال دیده نمی شود.
  کونوس مدولاریس در موقیعت عادی قرار دارد و شکل و سیگنال آن طبیعی است.

  لطفا راهنمایی بفرمایید جهت درمان آیا به عمل نیاز است و چه نوع عملی با چه درصد ریسکی نیاز است؟
  با تشکر فراوان

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   علیرغم وجود دیسک در دو فضای بین مهره ای و فشار به مجرای ریشه عصبی به لحاظ وزن زیاد جراحی برایشان معمولا توصیه نمیشود. با استراحت متناوب خوابیده و برمش و شنا و کم کردن وزن شرایط بهتر سلامتی را میشود بدست آورد.

 22. فرهان می‌گوید:

  با سلام وخسته نباشیدخدمت دکترعزیزآقای سیفی
  ام آر آی که ازناحیه کمرم گرفتم به شرح زیراست خدمت شماعرض شود
  تا محل کارمن 1ساعت ونیم رفت است و1ساعت ونیم برگشت ازتمام قسمتهای پاهام سطح داخلی ران چپ تازانووطرف خلفی ساق وسمت چپ ساق پای چپ بیشترحتما باید24ساعت پای چپم راماساژدهم تاآروم بگیره قسمت بیرونی ران راست ازکمربه سمت دوتالگن خیلی درد دارم احساس میکنم ازدرد دارم متلاشی میشم سرپازیادنمیتونم بمونم خلاصه زندگی به کلی برام سخت شده وشب وروزدرد کشیدن ازدکترعزیزخواهش میکنم راهنمایی بفرمایند که میتونم باعمل جراحی ازشردرد راحت بشم یا با استراحت خوب میشم البته استراحت میکنم ولی به محض نشستن داخل ماشین بعدنیم ساعت دچار احساس درد بصورت تدریجی میشم تاشب که دیگه ازطرفین دوتا ران وخصوصا کل پای سمت چپ دردزیادمیشه

  1) Normal caliber of spinal canal
  2) L5-S1 disc is dehydrated and shows central and
  Lt paracentral protrusion with annular tear
  3) Disc bulg in other lumbar levels
  4) Djd is noted at facet joints at L4-L5
  4) Part of spinal cord is visualized and connus medullaris has
  normal shap and signal intensity
  5) Neural of foramina , thecal sac and nerve roots have
  باتشکرازشما

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   این حد جابجائی دیسک در غالب موارد بدون علامت است اگر در معاینه علائم عارضه سیاتیک مشاهده نشده میتوانید با اسراحت و نرمش متناوب به این در عضلانی وتری خاتمه دهید.

 23. محمد می‌گوید:

  با سلام و خشته نباشید.
  من چندسالی است که با درد کمر مواجه هستم.چند وقت پیش برای معافیت دیسک کمر اقدام کردم و بعد از معاینه چندتا از دکترهای متخصص یزد و تهران معاف از رزم شدم.
  من چیزی که توی معاینه آخری دکترهای تهران توی نامه ی جواب معاینات دیدم عبارتی مثل hyper jacking بود. میخواستم بدونم این جزو دیسک کمر هست یا نه و آیا جزء دیسک های هایپر دسته یندی میشه یا نه.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   احتمالا این اصطلاح را به حساس بودن رفلکس ناشی از استرس بکار برده اند ارتباطی با عارضه دیسک ندارد.

 24. حمید می‌گوید:

  با سلام و عرض ادب, اینجانب سابقه دو سال و نیم درد در ناحیه پای راست و ستون فقرات دارم که انواع درمانهای طبی و عمل جراحی پریفورمیس سیندروم انجام دادم که بی ثمر بود و درد شبانه روزی ادامه داشت.مدارک پزشکی نظرات مختلفی بیان میکردتا اینکه حدود 4ماه پیش مورد عمل جراحی ستون فقرات در ناحیه l5-l4-s1 قرار گرفتم که با فیکس و فیوژن همراه بود. ولی درد اصلی در مسیر عصب سیاتیک در پای راست هنوز به شدت ادامه دارد. لطفا راهنمایی بفرمایید

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   بهتر است سایر علائم عصبی حسی و حرکتی سیاتیک و نتیجه ام آر آی بعد از عمل مشخص بشود تا بتوان به علت و ماهیت موضوع پی برد.

 25. امیر می‌گوید:

  سلام دکتر من چند وقت پیش مشکلمو اینجا مطرح کردم لینک این مشکلمه :
  (http://drseifi.ir/?p=215&cpage=23#comment-26645) دکترای دیگه ای که مشهد هستند میگن عمل کن هر دکتر یه نظری داره در مورد نحوه عمل یکی میگه اندوسکپی یکی میگه عمل پلاسما یکی عمل باز ولی ما نظرمون بیشتر عمل لیزر اخرین mri که گرفتم همه چی در حد نرمال بوده به جز دیسک که از حالت خفیفی که در mri قبلی داشتم به حالت پروتروژن در امده نظر تون در مورد کدوم عمل مثبته ؟
  با سپاس فراوان از شما

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   در غالب موارد این نوع دیسکها با استراحت متناوب و نرمش بهتر میشود. در مواردی افراد با زمینه وسواس بخاطر دیسک بدون عارضه در معرض دستکاریهای بیمورد قرار میگیرند که علاوه بر مشکل اولیه با تشدید مشکل روان تنی بیشتری مواجه میشوند.

 26. محمد می‌گوید:

  ولی من هفت ساله که با این درد مواجه هستم و این جواب MRI هفت سال پیش من هست:
  in the sagittal(T1,T2) and selected axial T2 images:
  scoliosis with left sided convexity in the lumbar spine is seen.
  bulged disc at L4_L5 and L2_L3 Levels are noted
  developmental canal stenosis at lumbar spine more at midlumbar (L2 to L5) are seen
  no evidence of canal stenosis is present
  No detectable S.O.L in the thecal spin is demonstrated
  bone marrow signal is unremarkable
  conus medullaris appear normal.
  و در MRI یک سال پیش که از طرف نظام وظیفه گرفته شد یکی از دکترهای کمسیون گفت دیسپلیس داره.ولی بعد از شش ماه که دوباره پزشکهای تهران معاینه کردن با عکس سی تی اسکن اون جواب Hyper jacking رو نوشته بودند.البته اونجا عکس MRI نظام وظیفه رو همراه نداشتم که اونها با عکس سی تی اسکن این رو گفتن.
  الان می خوام بدونم که آیا اگه مثلا دیسک دیسپلیس هم باشه از نوع هرنی دیسکال ها هست یا نه.متاسفانه هیچکدوم از جوابهای عکسهای جدید رو به من ندادند که براتون قرارش بدم.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   مشکل شما از نوع چند علتی است هم انحراف فقرات و هم دیسک متعدد در دو فضا و هم اختلال تکاملی اولیه در طول مهره ها ، بهتر است بجای دل مشغولی با عناوین تشخیصی به عوارض موجود از روی علائم آسیب عصبی توجه شود و نسبت به عوارض راهکار درمانی که عمدتآ فیزیوتراپی خواهد بود و در صورت ضرورت جدی جراحی مورد توجه شود.

 27. محمود نوری می‌گوید:

  با سلام
  آقای دکتر بنده حدود یکسال پیش درد بسیار کمی در ناحیه تحتانی کمر (محل اتصال کمر به لگن سمت چپ) حس می‌کردم، با مراجعه به پزشک و به کمک MRI مشخص شد که التهاب خفیفی در دیسک L5S1 مشاهده می‌شود.
  متن گزارش MRI این بود :
  Centrolateral protrusion of L5-S1 with discopathy and mild stenosis are present
  به من قرص گاباتین تجویز شد و تعدادی ورزش برای کمر.
  من خیلی نتوانستم در این مدت به توصیه‌های پزشک در مورد ورزش و راه‌ رفتن در استخر عمل کنم، الان درد کمرم زیاد شده و تقریباً کل روز این درد با من همراه است. دردی پیوسته است. اما هنوز مرا از پا نینداخته .
  بنده کل ساعات کاری روز را روی صندلی و پشت کامپیوتر می‌نشینم.
  اینک نمیدانم چه راهی برای درمان پیش بگیرم، آیا به متخصص طب فیزیکی رجوع کنم؟
  یا اینکه به پزشک متخصص ستون فقرات و کمر؟
  سوال:
  1- دکتر من دو هفته است که هرروز روغن فلفل (کاپسایسین) میزنم به کمرم و ماساژش میدم . و چسب کمر (حاوی کپسیکوم) هم میزنم هر روز. یه پماد رو تو سه روز تموم میکنم. چقدر مفید میدانید این کار رو و اینکه
  2- گفته میشه که برگ گیاه گزنه و گیاه دم اسب که تو شمال یافت میشه، برای التهاب دیسک خوبه . شما اطلاعی از این گیاها و روشهای گیاهی دارید؟
  3- آیا اساساً امکان داره که مهرهای روی هم لغزیده و یا در رفته رو جا انداخت؟ اینکار رو متخصص طب فیزیکی میتونه انجام بده؟
  4- به دکتر مجید حیدریان فوق تخصص درد که ایمیل زدم گفتند که تزریق ترانس فورامینال راه حل ساده درمانه، نظر شما چیست؟ آیا عوارش نداره تزریق؟ جواب میده؟

  ———————————————————————–
  با سپاس بی‌حد
  محمود نوری
  فوق لیسانس مهندسی برق از دانشگاه تهران
  ———————————————————————-

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   با توجه به جابجائی دیسک بین مهره ای در اسکن و سیر بیماری در زمینه نشستن طولانی اولین و مهمترین درمان در این موارد استراحت خوابیده است. برای موارد شدید دو سه هفته استراحت تمام وقت وبرای موارد خفیف استراحت ونرمس چند ساعت به چند ساعت توصیه میشود. هیچ نوع مالیدنی و درمانهای گیاهی در منابع عملی تایید شده نیستند. تزریق کورتون ممکن است موقتآ به کاهش درد کمک کند. دیسک جابجا شده قابل برگشت نیست ولی با استراحت ریشه عصب بتدریج برای خودش جا باز میکند حتی موارد سیاتیک خیلی شدید اغلب در کوتاه مدت بهبود مییابد. این پروسه بهبودی خودبخود موجب برداشت اشتباهی از اثر انواع معجونها و دستکاریها و خیلی از جراحی های بیمورد در بین عوام شده است.

 28. بابک می‌گوید:

  باسلام من ۳۳سالمه چند سالی میشه دیسک کمر دارم و عمل هم نکردم یه چند روزی میشه که کمرم به طرف چپ کج شده علتش چیه و چیکار کنم که به حالت اولش برگرده با تشکر

 29. محمدرضا مظفری می‌گوید:

  با عرض سلام
  آقای دکتر چند ماهی است با درد کمر و بی حس جزئی و مورمور شدن اطراف کمر مواجه بودم که به دکتر رفتم و نتیجه mrt بشرح ذیل بود و دکترها می گویند باید عمل کنی بعد از یک هفته استراحت مشکلاتم بیشتر شد و الان درد در کمر و گرفتگی جزئی در پاها دارم درد کمر حالت سیخ زدن می باشد و در پاها متغیر و جابجا می شود ولی حاد نیست 2 بار هم گرفتگی زیر ران داشته ام بعضی وقتا سوزن سورن شدن جزئی در جاهای مختلف پا را هم دارم تشخیص و راهکار چیست با تشکر فراوان-Transitional vertebra is seen ( sacralization of L5)
  -Broad base Biforaminal disk protrusion is seen at L4-L5 level with canal stenosis
  -Disk bulging is seen at multiple levels
  -Visualized cord appear normal.
  -Small hemangioma is seen in L1 body

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   در گزارش جابجائی دیسک با فشار به سوراخهای بین مهره ای و تنگی کانال توضیح داده شده است اگر برای چند هفته حوصله استراحت و نرمش و کششهای در حال خوابیده تمام وقت را داشته باشید معمولا بهبودی حاصل میشود در غیر اینصورت میتوانید درمان جراحی را انتحاب کنید.

 30. زیبا می‌گوید:

  سلام دکتر
  می خواستم بدونم فرق درد های دیسک و سیاتیک چیه
  چطوری میشه این دو رو از هم تشخیص داد ؟

 31. زهرا می‌گوید:

  سلام من چند سالی میشه که با درد شدید ناحیه ساق پا از زیر زانو تا انگشتان پا که حدود ی دقیقه هم بیشتر طول نمیکشه از خواب بیدار میشم که در موقع درد احساس فلجی میکنم این درد رو حدودا در ماه ی بار تجربه میکنم .بعد از درد اصلی تا ی هفته همون ناحیه در موقع راه رفتن دچار مشکل میشم.به نظرتون مشکلم چیه؟و به چه دکتری باید مراجعه کنم؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   این درد ها مربوط به کرامپ ( اسپاسم ) عضلانی ساق پااست. با تغذیه کلسیم و ویتامین د و سبزیجات برطرف میشود. در صورت لزوم بهتر است کلسیم و منیزیم خون اندازه گیری شود.

 32. hossein می‌گوید:

  سلام.میخواستم بدونم هرنی دیسکال با برآمدگی یا بیرون زدگی دیسک تفاوت داره یا هر دو یکی هستن ؟
  ممنون

 33. حسن كافيان می‌گوید:

  با سلام و عرض ادب
  آقای دکتر بنده حدود سال 86 كمردرد شدم با مراجعه به متخصصين مشكل ترك خوردگي مهره انتهايي كمر تشخيص داده شد با استفاده از كمربندهاي طبي پاك سمن و TLSO به مدت 6ماه بهبودي حاصل نشد 5ساله كمابيش تو استخر پياده روي مي كنم يه سال خوبم يه سال مثل امسال درد دارم لطفا مرا راهنمايي كنيد آيا بايد تا آخر عمر درد بكشم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   با ورزش و استراحت متناوب و کم کردن نگرانی معمولا کنترل میشود. در صورت ادامه مشکل نتیجه ام آر آی و معاینه اعصاب زا بفرستید.

 34. مسلم می‌گوید:

  سلام جناب دکتر سیفی.تشکر بابت مطالب مفیدتون. بنده امروز MRI رفتم برای کمردردی که حدودا 4 ساله دارم (25 ساله ام)
  همه جاش رو نوشته نرمال بجز این بند:
  L5-S1: Neural foramina narroeing, disc bulging and disc tear are seen.
  یه مقدار بالای پای چپم هم تیر میکشه گاهی. چون امروز و فردا دکتر نمیتونم برم، میخواستم بدونم چی هست مشکل. یک سال از سربازیم گذشته میخوام بدونم معاف میشم باقیش رو یا نه.
  ضمنا کتف درد هم دارم. قبلا(1 ماه پیش) چپ و الان راست.
  پیشاپیش تشکر
  موفق و سربلند باشید.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   در گزارش دیسک کمر مطرح شده است اگر در معاینه علائم آسیب عصب سیاتیک مشاهده کنند ممکن است با معافی رزم موافقت کنند.

 35. پیام می‌گوید:

  سلام و خسته نباشید
  آقای دکتر بنده پسری ۳۴ ساله هستم و حدود ۲ ساله که بعد از فعالیت زیاد از ناحیه مهره کردن سوزش و درد داشتم
  اما آزارم نمیداد ، تا اینکه در این ۱ ماهه اخیر یعنی اواسط شهریور ۹۳ دردم به حدی رسید که اشکم درومد و از صبح تا شب یه کله درد داشتم رفتم ام آر آی ….. قرصایی که خوردم دیکلوفناک بود حدود ۲ هفته که تموم شد ، الانم دکتر ۳ تا آمپول SYNACRAN نوشته با قرص تیزانیدین و یه سری آرام بخش…. ، حدود ۱ هفته هم از فیزیوتراپی میگزره …. اما حدوده ۵۰۰ متر راه میرم و ۲ الی ۳ بار دره ماشینو وازو بسته میکنم مهره گردنم شدیدن دردناک میشه جوری که شدیدا درد دارم و عصبی میشم ، ضمنا دستام هم گز گزی تثش هنوز حس نکردم ، از گردن بند کششی هم روزی ۳ بار هر بار ۲۰ دقیقه استفاده میکنم ولی خوب با همه اینا هنوز نمیتونم عادی ترین فعالیتارو در ۱ روز بدونه درد داشته باشم ، آیا با صبر و …. رعایت همه اینا در دراز مدت دسکم میره سره جاش ( دیسک بین مهره ۵ و ۶ بیرون زدگی داره ) ، جواب ام آر آی اینه :
  Central disk protrusion is seen at c5-c6 level with mild disk space narrowing
  The cervical spine show a normal degree of lordosis
  Otherwise the remaining parts of cervical spine including vertebral bodies( shape,disk space height)spinal cord, parasoinal soft tissue, are grossly normal

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   متاسفانه نوشته تان کمتر مفهوم است. اگر درد به گردن محدود است با توجه به دیسک خفیف معمولا با فیزیوتراپی و درمان و استراحت بهبود مییابد. اگر درد و اختلال حس به شانه و دست هم منتشر میشود موضوع رادیکولوپاتی درمان طولانی مدت را ضروری میسازد.

 36. محمد علي حسيني می‌گوید:

  باسلام وخسته نباشيد،من ٣٩سالمه و درد بسيار شديدي در كمر و بايم دارم كه به قوزك هم رسيده وتوان حركت كردن را ندارم،جواب ام ار اي من اينست لطفا راهنمايي كنيد.Left paracentral disk extrusion at L4-5 level that compresses thecal sacايا دكتر روماتولوزيست و يا دكتر با تخصص دردودرمان ميتواند كمكم كند؟ايا احتياج به عمل دارم؟

 37. ع می‌گوید:

  با سلام دو سال قبل پدرم احساس سوزن و در کف پا داشت تا آخر از کمر به پایین بی حس شد و بعد نتواست را برود دکتر کفت فشار روی نخاع و خلاصه مهره بالا کمر رو عمل کرد حالا راه میره ولی دایم از سردی شدید پا شکایت داره و هر دکتری رفته علاجی ندیده نظر شما چیست

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر علت اختلال اعصاب موئینه پاها (نوروپاتی ) و یا عارضه ریشه عصبی بعلت دیسک باشد علائم و درمان فرق میکند.

 38. مینا می‌گوید:

  سلام آقای دکتر.
  من خانمی 31 ساله هستم حدود1 ماه هست که کمرم درد می کنه مخصوصاً مهره آخر کمرم می سوزه. قبل از درد مهره آخر و وقتی فقط مهره وسط پشتم درد می کرد دکتر ارتوپد گفتند که اسپاسم عضله است ولی الان 2 روزه در هر حالتی درد دارم در مهره آخر. امروز حس می کنم که کمی پاهایم گرفنه است. احتمال آرتروز یا دیسک هست؟

 39. نیوشا پیکری می‌گوید:

  با سلا م جناب آقای دکترسیفی
  من 34 سال دارم حدود8سال است که سیاتیک دارم که اول سمت چپ پا دچاربی حسی تا انگشتانم میشود ودرحال سمت راست پاهم درگیراست جواب Mri به شرح ذیل است لطفا مراراهنمایی بفرمایید.
  Posterior to S1and S2 there are intra-sacral meningoceles and are normal variant.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   کیست مننگو سل دیده شده را تغییرات طبیعی توضیح داده اند. اگر در معاینه علائم آسیب سیاتیک با اختلال حس و رفلکس مشخص شود بهتر است بررسی بیشتر و درمانهای متنوع از جمله فیزیوتراپی در نظر گرفته شود.

 40. ناصر محمد بیگی می‌گوید:

  با عرض سلام وخسته نباشی خدمت شما وکمال احترام از وقت گذاشتن شما برای پاسخ گویی به سوالات بیماران خدمت شما عرض شود که چندتا سوال داشتم اگه پاسخ بدید ممنون میشم اقای دکتر. سوال اول اینکه کسی که مبتلا به فتق دیسک با انتشار به پشت ساق پا باشه اول اینکه بدون جراحی به بهبودی کامل میرسه یا نه دوم اینکه می خوام بدونم که ورزش هایی که میگن برای درمان غیر جراحی است ایا فقط واسه تقویت عضلاته کمره یا می تونه بخشی از درمان باشه که طبق ان دیسکی که فتق شده باشه به حالت اولیه خودش برمی گرده با ورزش و فیزیوتراپی؟ با تشکر فراوان

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   در مرحله حاد دیسک و درد سیاتیک بهترین درمان استراحت خوابیده بمدت یک تا چند هفته است. ضمن استراحت هر نوع ورزش و نرمش سبک در حال خوابیده اغلب بدون نیاز به جراحی به بهبودی منتهی میشود. دیسک سرجای خود برنمیگردد ولی با استراحت تورم ناحیه تحت فشار عصب بهبود مییابد. استراحت خوابیده متناوب در تمام طول عمر برای سلامت دیسک کمر برای هر فرد با و یا بدون سابقه عارضه دیسک همیشه لازم است.

 41. نجفی می‌گوید:

  با عرض سلام وخسته نباشی خدمت شما وکمال احترام از وقت گذاشتن شما برای پاسخ گویی به سوالات بیماران خدمت شما عرض شود که بنده هر از چندگاهی درد در ناحیه کمر داشتم که به باسن و ران پا منتشر می شد. یه روز بعد از یک فعالیت درد کمرم شدید شد و پای سمت راستم تا ساق پا درد میکرد. بعد از حدود 4 روز درد کمر آرام شد و بعد از حدود یک هفته درد پا نیز قطع شد. اما در این یک هفته پوست روی ساق پا بی حس شده و پای راست از مچ و انگشتان حرکت نمی کرد. طی هفته دوم رفته رفته حرکت انگشتان بهتر شد اما مچ و عضلات پشت ساق حرکت ندارد و نمی توانم سر پا بایستم. لطفا بنده را راهنمایی کنید. با تشکر

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   در درجه اول آسیب ریشه ای سیاتیک با فوت دراپ بعلت دیسک مطرح میشود بهتر است در اولین فرصت ام آر آی کمر بگیرید و در صورت تایید دیسک بزرگ جراحی ضرورت مییابد. در مواردی هم با استراحت ممکن است عارضه برگشته و بهبودی داشته باشد. در درجه دوم علل مختلف داخل کانال نخاعی کمر مطرح میشود که باز بررسی با اسکن ضرورت مییابد.

 42. ابوذر می‌گوید:

  سلام آقای دکتر من 30 سال سن دارم و از ناحیه باسن تا پشت ران پای چپ درد ضعیفی دارم این هم جواب mri لطفا نظرتون را بفرمایید چکار باید بکنم تا دردم بهبود یابد متشکرم
  technique: t1 & t2 sagittal – t2 axial
  mild dehydration is noted at visualized intervertebral disks.
  left lateral herniation is seen at L4 – L5 disk , resulting in mild foraminal stenosis.
  schmorls nodes are seen at T10 – T11 , T11 – T12 and L2 – L3 levels
  no evidence of infectious or neoplastic lesion noted.
  visualized cord , conus and cauda equina appear normal.
  bone marrow signal intensity is normal.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   فتق دیسک بین مهره ای 4-5 بطرف چپ با فشار به ریشه عصبی مشخص شده است. از سایر لحاظ موارد شرح داده شده اهمیت بالینی ندارد. این نوع دیسک و سیاتیک اغلب با استراحت و نرمش بهبود مییابد.

 43. محمد رضا می‌گوید:

  با عرض سلام و ادب،
  درد شديد در ناحيه گردن، خستگي ماهيچه، قوس به سمت داخل گردن، درد شديد بين 2 كتف، درد در عضلات پشت شانه و كمر، ضعف و خستگي در دست و پاها
  MRI:
  1- Reverse lordosis at cervical spine
  2- Multilevel disc bulging at C3-C4 to C5-C6 levels cause thecal sac indentation.
  آيا استراحت و بستن گردنبند كفايت ميكنه؟
  آيا اين شرايط شامل معافيت دائم نظام وظيفه ميتواند بشود؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   معکوس شدن قوس گردن و دیسک های برجسته شده در فواصل 3-4 و 5-6 گردن گزارش شده، استراحت و بستن گردنبند معمولا كفايت ميكند، ممکن است فیزیتراپی لازم باشد. اگر دیسک بدون عارضه عصبی باشد شامل معافی نمیشود.

   • محمد رضا می‌گوید:

    با سپاس فراوان از پاسخ شما و وقتي كه ميگذاريد
    در رابطه با عاضه ي عصبي كه فرموديد، با ديدن MRI مشخص ميشه؟ اگر مشخص ميشه ميتونم بفرستم خدمتتون تا نظرتون را بدونم؟
    (سر 3 انگشت وسط دست راست احساس لمسي خفيف و انگشت شصت لمسي كمي بيشتر حس ميشه، ربطي به ديسك داره؟)

    • دکتر سیفی می‌گوید:

     عوارض عصبی صرفآ در معاینه مشخص میشود، بیحسی انگشتان پا به احتمال زیاد بعلت دیسک کمر و فشار عصب سیاتیک است.

 44. عباس مراددی می‌گوید:

  سلام خسته نباشید ممنون از محبت بی کرانتان اقای دکتر از کمرم ام ار ای گرفتم جوابشو نگاه کنید لطف کنید بگید چیه خیلی استرس دارم ایا عمل نیاز هست یا نه راه حل های درمانشو بهم بگید ممنون میشم left paracentral focal bulging disk at the tt11-t12 level and mild bulging disk at the l4-l5 level

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   دیسک کمر در بین 11-12 پشتی و نیز مختصر برجستگی دیسک در بین 4-5 کمر دیده شده است اگر در معاینه علائم عارضه عصبی ایجاد نکرده با استراحت و نرمش متنوع سبک در مدت 2-4 هفته معمولا بدون نیاز به جراحی بهتر میشود.

 45. جواد می‌گوید:

  سلام
  آقای دکتر لطفاً گزارش زیر را معنی کنید:
  The lumbar vertebral bodies are normal in height and demonstrate normal alignment .Dehydrated disc material is present at multiple levels.There is central disc extrusion at L4/L5 level with indentation on the the call sac.Disc bulging is present at L3/L4 and L5/S levels. The cons ends at L1 level
  ممنون

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   از بین نوشته های گزارش برجستگی مرکزی دیسک در بین مهره های 4-5 و به نسبت کمتر برآمدگی دیسک در بین 3-4 و 5-1 قابل توجه است.

 46. دهقان می‌گوید:

  با سلام و تشکر فراوان از وقت و حوصله ای که برای پاسخگویی می گذا ریدـ دختری هستم ۲۶ ساله که ۱ ماه پیش به مدت ۵روز پشت سر هم انگشت کناری پای راستم به مدت چند ثانیه ناگهانی به شدت تیر میکشید حدودا روزی ۲ بار،با مراجعه به دکتر مغز و اعصاب و گرفتن mri تشخیص دیسک مهر ه ی ۴ و ۵ داده شد. می خواستم ببینم دیسکم در چه سطحی است و ایا می تؤانم هر ورزشی انجام بدم، در روز چقدر می توانم پیاده روی کنم ـ جواب mri ام به شرح زیر است.با سپاس فراوان slight lumbar levoscoliosis with L4-L5 dehydrated central protruded disk with mass effect on thecal sac

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   مختصر برجستگی دیسک مطرح شده در گزارش اغلب علائمی ایجاد نمیکند. اگر در معاینه احتلال حسی و حرکتی در رابطه با عارضه عصب سیاتیک ندارید فعالیت عادی بلامانع خواهد بود.

 47. hajati.1 می‌گوید:

  سلام من m.r.iدادم و جواب اینو نشون داد که مهره کمرم سیاه شده و ترک رفته و در پی این بیماری درد شدیدی پای راست،کمرم احساس میکنم و خستگی زیاد دارم لطفا منو راهنمایی کنید.
  ممنون

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   سیاه شدن مهره و ترک برداشتن اصطلاحی است در اصل وجود خارجی ندارد ممکن است تغییرات آرتروز یا فشردگی مهره یا جابجائی دیسک مطرح باشد. بهتر است اصل گزارش را برای راهنمائی ارسال نمائید.

 48. حامد می‌گوید:

  با سلام و خسته نباشيد
  بنده 24 سال دارم
  آقاي بنده 24 سال دارم ، 25 روز پيش تصادف كوچكي كردم،پرايدي دنده عفب از پشت به بنده اثابت كرد و حتي به زمين هم نخوردم و آن لحظه دردي هم نداشتم و از شب شروع درد از ناحيه پايين كمر تا پا داشتم با استراحت مقداري بهترم اما فشاري هم نياورده ام كه ببينم واقعا كم شده يا واسه استراحت مداوم،البته با نظر پزشك معالج دارم استراحت ميكنم، جواب ام آر آي هم نرمال بوده اما پزشك خونريزي عضلاني تشخيص دادند،الان هم دردزيادي ديگه ندارم فقط گهگاهي يه كم كمر درد كه دارم حالت تير به پشت زانوم ميزنه،تو نشستن و بلند شدن از زمين هم دردي ندارم.
  سوال بنده اينه كه كمر درد بنده بطور كامل خوب خواهد شد يا خير ؟راه حل چيست؟
  خيلي نگرانم آخه بنده قبلا هيچ كمر دردي نداشته ام و دوست ندارم از اين درد هيچوفت رنج ببرم، كمكم كنيد
  با تشكر

 49. الهام ف می‌گوید:

  سلام وقت بخیر
  من سه روز پیش بطور ناگهانی و درحالکیه دخترم رو بغل کرده بودم (وزنش ده کیلو) یه چرخش کمر داشتم ک مهره هام صدای بلندی داشت و بعد درد خیلی شدید … نیم ساعت بعد کلا نمیتونستم روی پا بایستم یا راه برم
  از کیسه آب گرم استفاده کردم و ژلوفن … از فرداش تونستم راه برم اما درد ناحیه کمر و گاهی پشت ساق پا رو دارم و فعلا در استراحتم ….
  چه اقدام دیگه ای لازمه بکنم؟ اعم از ورزش یا مراجعه به پزشک
  ضمنا 34 سالمه و 56 کیلو با قد 163
  و تقریبا هفته ای دو بار شنای کرال پشت و گاهی قورباغه ( حداقل چهل دقیقه) رو انجام میدم
  ممنون ا ز وقتی ک میگذارید

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   چند روز استراحت خوابیده معمولا به بهبودی منتهی میشود. در صورت ادامه درد سیاتیک ام آر آی کمر لازم خواهد بود. بعد از بهبودی ورزشهای تقویت عضلات کمر را با راهنمائی فیزیوتراپ ادامه دهید.

 50. فاطمه می‌گوید:

  با سلام و خسته نباشید ، من دختری 21 ساله هستم حدود یک سال و نیم پیش داشتم از پله پایین میرفتم که پام لیز خورد و از پشت روی پله افتادم ( ناحیه انتهایی کمرم با لب پله برخورد کرد) از اون موقع یه وقت ها پایین کمردم درد میگره مثلا وقی کار زیاد انجام میدم ، خیلی رو پا می ایستم و یا خیلی میشینم ، کلا در طول روز زیاد میشنم روی صندلی ، حالا چند روزه که به خاطر تغییراتی در اتفاقات زندگی (در آستانه ازدواج قرار گرفته ام) این درد بیشتر شده و گاهی ران پام و یا ساق یا مچ پام تیر گذرایی میکشه(پای راستم) ، ممکنه تاثیر استرس باشه؟ و اینکه من باید چه مسائلی را برای بهبود رعایت کنم؟ و همینطور من یه دوره ای با این دوچرخه فضایی ها حدود نیم ساعت یا 45 دقیقه هر روز ورزش میکردم که همین باعث ضعیف شدن و درد گاهی زانوهایم هم شده.با تشکر

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   معمولا کمر درد در این حد با استراحت خوابیده متناوب در فواصل هر چند ساعت کارنشسته یا سرپائی بهبود مییابد. بهتر در هر موقعیت استراحت درازکش 10 – 20 دقیقه ای چند دقیقه نرمش و کشش انجام دهید. همه نوع ورزش بدون فشار برای رفع درد خوب خواهد بود.

 51. عبداللهی می‌گوید:

  اقای دکتر با اجازتون من ادرس ایمیلتون رو پیدا کردم و MRI رو براتون میفرستم.ممنون

 52. دکتر سیفی می‌گوید:

  اگر در اسمیل بشود باز کرد برایتان پاسخ خواهم داد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>