کمردرد، ديسك، سياتيك

تقریبا نصف مردم عادی در دوره ای از زندگی شان دچار کمردرد می شوند و شدت آن تا حدی است که بطور موقت مانع کار مي شود. اکثریت کمردرد ها بعلت اختلال در ساختار مفصل، دیسک، استخوان و یا عضلات مجاور بوده و آسیب عصبی بهمراه ندارد. لذا مراقبت و درمان کمردرد را اغلب پزشکان عمومی، ارتوپدی و فیزیوتراپی به عهده می گیرند. در معاینه اغلب اختلال عضوی واضح وجود ندارد. درد و محدودیت حرکت کمر تنها یافته بالینی می باشد.

سابقه

کمردرد مزمن اغلب در ناحیه پایین کمر در حوالی مهره های سوم تا پنجم کمری و یا در عضلات اطراف مهره ها و محل اتصال مهره های کمری به لگن (مفصل ساکروایلیاک) احساس می شود. درد ممکن است موقع بیدار شدن از خواب و یا موقع حرکت بعد از استراحت شدت یابد. این نوع درد نشانه ضایعه عضوی خطیر نیست.  درد به عضلات کمر و لگن و پاها انتشار داشته ولی محدودیت چندانی در حرکات ایجاد نمی کند. استئوپروز (پوکی استخوان) ممکن است در بیماران سنین بالا وجود داشته باشد ولی بخودی خود عامل درد نمی باشد. دردهای شبانه که باعث اختلال خواب بیمار باشد ممکن است نشانه بیماری های خطیر مثل متاستاز استخوانی باشد. تب، عرق شبانه و کاهش وزن ممکن است نشانه بیماری های عفونی مثل تب مالت، سل، سرطان غدد لنفاوی و یا HIV باشد. کمردرد بندرت بعلت پارگی حلقه اطراف دیسک بین مهره ای و فتق دیسک کمر بوجود می آید. سیاتیک علائم خاص خودش را بعلت دیسک کمر ظاهر می نماید که در پایین به شرح آن پرداخته خواهد شد.

نوع خاصی از آرتروز پیشرونده که تحت عنوان اسپاندیلیت انکیلوزان نامیده می شود سیر پیشرونده درد و جمود مفاصل مهره ها در سرتاسر ستون فقرات پدید می آورد. تنگی کانال کمر، در افراد پیر و معمولا مردان، با کمردرد، لنگیدن و درد سیاتیک موقع راه رفتن مشخص می شود. کمردرد مداوم و پیشرونده شدید بدون سابقه قبلی التهاب مفصلی یا تصادف،ممكن است بعلت بیماریهای مختلف پشت پریتوان مانند تومورهای کلیه و پانکراس، زخم دودنیوم و پارگی آنوریسم آئورت شکمی و یا خونریزی پشت پریتوان بوجود آمده باشد.درد حاد ناحیه کمر بدنبال پیچ خوردگی و ضرب دیدگی و یا بلند کردن جسم سنگین به فاصله چند ساعت پدید می آید كه اصطلاحاً کشیدگی یا Strain گفته می شود. اين درد اغلب بعلت آسیب فاست مهره (مفصل پايك هاي مهره ها) و ندرتاً بعلت پارگی دیسک پدید می آید. در این شرايط خم شدن به جلو و پهلو و راست کردن کمر بعلت درد مشكل می شود. درد ناحیه طرفی کمر اغلب بعلت آسیب مفصل پایکهای مهره (Facet) می باشد و درد موجب اسپاسم عضلات آن ناحیه می گردد. در نوجوانان درد حاد ناحیه کمر اغلب بعلت اسپاندیلولیستیز (لغزیدن و جابجایی مهره ها روی هم) که ناشی از ضعف رباطهای بین پایکهای مهره ای ناحیه L5 می باشد. این خود زمینه را برای شکستگی  فراهم می کند. درد ناحیه پشت و بالای کمر ممکن است بعلت شکستگی فشاری مهره باشد كه معمولا بعلت افتادن روی باسن یا به پشت پدید می آید. در افراد پیر با پوکی استخوان شکستگی خود بخود مهره نیز دیده می شود. درد شدید کمر بعد از ضربه مستقیم روی فقرات یا به سر که موجب پارگی رباطها و عناصر نگهدارنده مهره ها می شود موضوع جدی تشخیص از نظر بی ثبات بودن مهره های فقرات می باشد. اختلال در کنترل ادرار نشانه فشار و آزردگی نخاع یا ریشه های کدا اکین (دم اسبی) است. دیسک کمر بعلت پارگی حلقه اطراف دیسک معمولا در L5-L4 و S1-L5 موجب درد سیاتیک با علائم حسی و حرکتی مربوطه می شود. پارگی و جابجایی دیسک L5 بعلت آسیب مفصل پایکهای S1-L5 می باشد.

پاتوفیزیولوژی

عناصر حساس به درد، انتهاهای عصبی دریافت کننده درد در کپسول مفصلی پدیکولهای مهره ها و حلقه اطرف دیسک‌ها است. همچنین غضروف روی مهره ها در مواردیکه ضایعه استخوانی وجود داشته باشد عامل احساس درد است. درد از محل اوليه به نواحی دورتر مثل پا و پشت منعکس می شود. دردهای عضلات ناحیه دور فقرات به همان نواحی محدود می شود.

منشاء درد در کمر، درد مزمن آرتروز مفاصل پدیکولهای مهره ها و لیگامانهای مجاور آن است. درد این ناحیه به التهاب ارتباط چندانی ندارد. با پیشرفت دژنرسانس سطوح این مفاصل (فاست ها) هیپرتروفی مفصل و شل شدن رباطهای نگهدارنده آن، استواری فقرات را بر روی هم و وضعیت محوری ستون فقرات بهم می خورد. در نتیجه لغزیدن یک فقره روی فقره دیگر (اسپوندیلولیستزیس) موجب تنگ شدن کانال نخاع و فشار بر ریشهاي عصبی کودا اكین و درد و اختلال عصبی مربوط به این ناحیه می شود.

پیش آگهی

اغلب کمر دردها خود بخود بهبود می یابند ولی در بعضی افراد درد و ناراحتی مزمن ادامه می یابد. در اغلب موارد 50 درصد درد شدید در مدت یک ماه و بقیه درد در مدت دو ماه بهبود می‌يابد و در موارد کمي بمدت طولانی تر دوام می یابد. احتمال عود درد حاد در سه ماه بعدی 25 درصد و در یک سال 75 درصد است. سیر کمردردها به علل عفونی و تومورها و… مربوط به عامل بیماری و نحوه پاسخ به درمان می باشد.

تشخیص

محدودیت دامنه حرکات، در بلند کردن پا در حال خوابیده به پشت، خم شدن از ناحیه کمر در حال ایستاده و دیگر محدودیت های حرکت بعلت درد وجود دارد. اختلال در حس مربوطه به ریشه های عصبی کمری و خاجی و ضعف عضلات مربوط به این ریشه ها و کاهش رفلکس ها در موارد آسیب ریشه های عصبی این ناحیه بوجود می آید. در موارد مشخص کمر درد بعلت کشیدگی و زور معمولا رادیوگرافی کمر و CT اسکن و اسکن MRI ضروری نیست. در موارد درد مقاوم بیش از چند هفته و در موارد درد به علت نامشخص بررسیها با رادیولوژی و اسکن جهت تشخیص موارد عفونی و توموری ضرورت پیدا می کند. در موارد آرتروز بدون عارضه عصبی اغلب رادیوگرافی ساده کمر کافی است. تغییرات دژنراتیو در سطوح مفاصل مهره ها و دیسک با پیشرفت سن بیشتر دیده می شود و اغلب بدون علامت است. در موارد دردهای شدید و مقاوم عمقی پایین کمر و ناحیه زیر دنده ها بررسی بیشتر با اسکن ضروری است. آزمایش خون از نظر سدیمانتاسیون، CRP، شمارش خون و در مواردی کشت خون و ایمونوالکتروفورز برای رد عفونت و تومورها ضرورت پیدا می کند.

درمان

انواع مسکن ها در کاهش کمر درد موثر بوده و ارجحیت چندانی نسبت به یکدیگر ندارند. برای کاهش درد استراحت در مرحله حاد ضرورت دارد. دراز کشیدن در هر وضعیتی که راحت باشد خوب است. ماساژ عضلات کمر، گرم کردن عضلات دچار اسپاسم، استفاده از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مثل دیکلوفناک، بروفن و ایندومتاسین موثر است. در گذشته از اجزاء کشش و روش های فیکس نمودن استفاده می نمودند اما امروزه متروک شده است. شل کننده‌ها مثل دیازپام بیشتر مصرف می شود در مواردي تاثیر در سیر بهبودی دارد. دستکاری های ناشیانه فیزیوتراپی روی کمر ممکن است در مواردی به آسیب بیشتر منجر شود. توضیح چگونگی اختلال و نحوه تشدید ناراحتی در نشستن و ایستادن نامتناسب و برداشتن و بلند کردن اجسام سنگین برای پیشگیری از عود بيماري کمک می کند. استفاده از کرست کمر ارتوپدی در مرحله فعالیت بعد از بهبودی نسبی توصیه می شود. توجه به وضعیت مناسب تختخواب و صندلی در کار و رانندگی لازم است. در مواردی درد مزمن کمر نشانه افسردگی و اضطراب مزمن بوده که صرفا به درمان با داروهای مربوطه جواب می دهد. در 40 سال گذشته مشخص شده است که جراحی اغلب عوارض بیشتر از اثر مطلوب در درمان کمردرد داشته است.در موارد استثنایی برای ایجاد ثبات و بهم پیوستن مهره ها، عمل جراحی لازم است.

تغييرات د‍ژنراتيو فقرات كمر (اسپانديلو آرتروز)

ديسك كمر و سیاتیک:

سیاتیک به درد عصب سیاتیک اطلاق می شود که از ناحیه سرین (نشيمنگاه) شروع شده و به ناحیه پشت پا و سمت طرفی ران و ساق منتشر می شود كه ممکن است با کمر درد همراه نباشد. درد سیاتیک بعلت فشرده شدن ریشه عصب L4 و L5 و S1 است. فشردگی عصب بعلت جابجایی دیسک، استئوآرتریت و تنگ شدن سوراخ بین مهره ها و یا لغزیدن مهره ها و تنگ شدن کانال نخاع پدید می آید. سیاتیک به ندرت بعلت کیست سینوویال و یا تومور غلاف اعصاب این ناحیه پیش می آید. درد ناحیه طرفی کمر و به دنبال آن درد سیاتیک كه در مدت چند ساعت تا چند روز پدید می آید نشانه پارگی و جابجایی دیسک كمر است. اغلب دیسک کمر بدون علت مشخص ظاهر مي‌شود ولی در مواردی با پیچ خوردگی کمر، بلند کردن جسم سنگین و یا ضربه مستقیم به کمر پدید می آید. درد سیاتیک دو طرفه اغلب نشانه آرتروز پیشرفته کمر است.

شرح بالینی:

اغلب بیماران از درد ناحیه سرین که به پشت و یا سمت طرفی ران منتشر می شود شکایت دارند. ممکن  است درد به ساق و پا منتشر شود. در مواردی درد شدید مانع از نشستن و ایستادن بیمار شده و در بعضی موارد اختلال حس و کاهش قدرت اکستانسیون (بالا بردن) در مچ و انگشتان پا مشاهده مي‌شود.

مواردیکه کمر درد مزمن و محدودیت حرکت کمر در گذشته وجود داشته و درد سیاتیک ظاهر بشود، اغلب علت آن تنگی کانال است. درد مفصل فاست محدود به ناحیه کمر بوده و با تغییر وضعیت تشدید می یابد.

اختلال کنترل ادرار با سیاتیک دو طرفه نشانه فشرده شدن ریشه های کدا اکین بوده و مسئله اورژانس جراحي تلقی می گردد.

پاتوفیزیولوژی سیاتیک: درد انتشاری بعلت فشرده شدن ریشه عصب در اثر دیسک و یا تغييرات ديگر ناشی از آرتروز مهره ها و تنگي کانال نخاع و سوراخ بین مهره ها است و بندرت بعلت کیست یا تومور پدید می آید.

عصب سیاتیک ممکن است بعلت تزریق و یا هماتوم و آبسه در ناحیه عضلات سرین آسیب ببیند و ندرتاً بعلت گیر کردن عصب در زیر عضله پیری فورم در این ناحیه مشاهده می شود.

پیش آگهی

سیاتیک اغلب به مرور زمان خوب می شود. نصف بیماران درمدت دو هفته و 70 درصد در مدت یکسال بهبود می یابند و 30 درصد بقیه به درجاتی درد را بمدت طولانیتر دارند. در موارد درد مزمن و عود کننده به لحاظ ادامه ناراحتی و اختلال در کارایی که درمان محافظه کارانه مفید نباشد جراحی در هفته های اول بیماری توصیه میشود.

تشخیص

محدودیت حرکت در بلند کردن پا در حال خوابیده در معاینه مشاهده می شود. بروز درد در پای دیگر نشانه خوبی از دیسک جابجا شده در پایین کمر است.

نشانه هاي دیسک جابجا شده (فتق دیسک)

ریشه دیسک درد ضعف عضله رفلکس کاهش حس
S1 S1-L5 پشت ران تا مچ پا نزدیک کننده ران، خم کننده زانو، خم كننده مچ و انگشت شصت کاهش رفلکس آشیل سطح جانبی و کف پا
L5 L5-L4 پشت ران ضعف عضله جلوی ساق، فوت دارپ (افتادگي پا) رفلکس زانو سطح جانبی و پایینی انگشت شصت
L4 L4-L3 جلو و سطح طرفی ران چهار سر ران رفلکس زانو قوزک داخلی
L3 L3-L2 جلو و سطح داخلی ران و زانو نزدیک کننده ران و چهار سر رفلکس زانو سطح داخلی ران

تصویربرداری فقرات را بغیر از موارد اورژانس و با عارضه میتوان چند هفته به تاخیر انداخت. در عکس ساده اطلاعات کمی  بدست می آید. معمولا MRI در مدت بعد از دو هفته از شروع بیماری به منظور ارجاع به جراحی انجام میگیرد. در موارد سیاتیک با عارضه تشخیص های افتراقی دیسک از متاستاز فقرات، بیماریهای عفونی و التهابی ریشه عصبی مثل بیماری لایم و بروسلوز و نیز مننژیت کاسینوماتوز مطرح می شود.

درمان

در سیاتیک نیز مثل کمر درد استراحت و درمان در فاصله زمانی چند هفته ممکن است نتیجه بخش باشد. با جراحی بهبود درد زودتر حاصل می شود ولی در طولانی مدت و معمولا بعد از یکسال نتیجه جراحی با درمان بدون جراحي یکسان می باشد. حدود 30 درصد بیماران پس از شش هفته استراحت به جراحی نياز پيدا می کنند. در موارد سیاتیک شدید دو طرفه با ضعف پا و اختلال کنترل ادرار جراحی در مرحله نخست ضروری است. در موارد با اختلال حس و افتادگی پا امکان بهبودی با استراحت و درمان بدون جراحی هم وجود دارد. مراقبت و درمان بمدت 6 تا 8 هفته قبل از جراحی توصیه می گردد. موارد سیاتیک بدون دیسک و اسپاندیلوز مشخص به جراحی خوب جواب نمی دهد. تزریق استروئید اپی دورال در بعضی موارد ممکن است موثر باشد.

ديسك متعدد بين مهره هاي كمر

تنگی کانال

تغییرات دژنراتیو مهره های کمری موجب تنگ شدن کانال نخاعی وفشار به ریشه های عصبی می گردد. دژنراسانس در قسمت های لیگامانها و مفاصل فاست بین مهره ها پدید آمده و در مواردی موجب لغزیدن مهره ها روی هم می شود.

سیر بالینی

معمولا در مردان سنین بالا با سابقه دردکمر و دردهای خفیف متناوب سیاتیک که با راه رفتن شدت یافته و با دراز کشیدن کاهش می یابد مشاهده مي شود. در معاینه کاهش قوس کمر مشاهده مي‌شود. تشخیص آن از نارسایی شریانی ایلیاک مطرح مي‌شود، در هر دو مورد لنگیدن متناوب ديده می‌شود با این تفاوت که لنگیدن متناوب عصبی علائم اختصاصی خود را دارد.

فیزیوپاتولوژی

تنگی کانال موجب فشار به عناصر داخل کانال شده شدت آن معمولا بر روی ریشه عصبی، مربوط به همان سطح می باشد. تنگی ناشی از هیپرتروفی سطوح مفصلی ، هیپرتروفی لیگامان فلاووم (Ligamentum Flavum)، لغزیدن مهره (اسپاندیلولیستیز) و تشکیل پل بین مهره ها بعلت تغییرات آهکی جلو دیسک ها پدید می آید. تمام این تغییرات دژنراتیو با پیشرفت سن و فعالیت بیشتر و ضربه های خفیف مکرر تشدید می یابد. بعضی افراد با زمینه خانوادی زمینه مساعد بیشتری برای تنگی کانال دارند.

پیش آگهی

معمولا سیر تنگی کانال رو به تشدید بوده در مواردی باعث ناتوانی در راه رفتن شده و اقدام به جراحی  ضرورت می يابد.

تشخیص

سیر بالینی بیماری معمولا مشخص است و تشخیص آن از نارسایی جریان خون پاها از روی یافته های بالینی عصبی ممکن است. و یافته هایی از نارسایی جریان خون مشاهده نمی شود. از علائم بارز آن لنگیدن متناوب بصورت ضعف و اختلال حس پاها پس از کمی راه رفتن، از بین رفتن رفلکس آشیل و تشدید درد می باشد. علائم با استراحت بطور نسبی به حال طبیعی بر می گردد. بلندکردن پا در حال خوابیده محدودیت داشته و نیز انعطاف کمر در حرکات مختلف محدودیت دارد. در رادیوگرافی ساده پلهای اسپاندیلوتیک بین مهره ها مشهود بوده ولی تغییرات مربوط به لیگامان ها در عکس ساده مشخص نبوده، لغزندگی مهره ها در عکس نیم رخ مشخص می شود. اسکن سی تی و اسکن MRI تنگی کانال را نشان می دهد. الکترومیوگرافی با نشان دادن فیبریلاسیون در عضلات مربوط به اعصاب آسیب دیده به تشخیص کمک میکند.

درمان

ورزشهای کمری و کشش و نرمش تحت نظر فیزیوتراپ اغلب نیاز به جراحی را رفع می کند. تمرین های حرکتی مناسب برای اصلاح قوس کمر و رفع تنگی کانال علائم بیماری را بهبود می نماید. استفاده از دوچرخه ثابت با خم شدن به جلو در حال پدال زدن و تمرین های کشش کمر با خم شدن به جلو در وضعیت نشسته در روی صندلی و آویزان شدن از بارفیکس در کاهش عارضه های تنگی کانال موثر است. جراحی در موارد شدید به منظور رفع فشار از روی ریشه های عصبی موثر بوده و به راه رفتن کمک میکند ولی در طولانی مدت در سرنوشت معلولیت چندان فرق نمی کند. با جراحی برداشتن چند لامینای مهره و ثابت نمودن (فیکساسیون) مهره ها با گراف استخوانی و میله و پیچ بعمل می آید. دردوره نقاهت بعد از عمل که شش تا دوازده هفته است بیمار ضمن فیزیوتراپی میتواند راه برود و رانندگی کند. اجراء سایر روشهای غیر متعادف مثل تزریق اپی دورال و دستکاریها توسط شکسته بند موثر نمی باشد.

در سندرم فاست: درد شدید و اسپاسم و بی حرکتی حاد بعلت التهاب یا خشکی مفصلی پدیکول مهره‌هاي گردن یا کمر پدید می آید. درد کاملا موضعی بوده بیمار قادر به حرکت مفصل از وضعیت ثابت نمی باشد. با اجراء گرما و ماساژ بر روی ناحیه درد و کشش ملایم، علائم در کوتاه مدت بهبودی کامل می آید. در مواردی تزریق موضعی بی حس کننده و استروئید ضرورت پیدا می کند.

این نوشته در تخصصی, عمومی ارسال و , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

2,612 Responses to کمردرد، ديسك، سياتيك

 1. هستی محمدیان می‌گوید:

  سلام آقای دکتر .، من خانمی 34ساله و5سال است که به دیسک کمر مبتلا شده ام از شش ماه قبل درد کمرم شدیدتر شده طوریکه از درد پاهایم روی صندلی به سختی مینشینم و مدام مجبورم پاهایم راجمع کنم (کارمندم و باید نصف روز روی صندلی بنشینم)باانجام ام ار ای و عکس مشخص شده سه مهره ام دیسک شده و یکی از مهره هام (آخرین مهره )کاملا به سمت پایین خم شده و یکی دیگر کمی جابجاشده که متخصص ستون فقرات می گوید نیاز به جراحی داری و باید حتما پلاتین زده شود آقای دکترلطفا بفرمائید میتوان بدون جراحی درمان کرد یا نه ؟ اگر درد را تحمل کنم و جراحی نکنم خطرناک است یا خیر .بی نهایت از لطف شما سپاسگذارم .

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر با چند هفته فیزیوتراپی فشرده و استراحت علائم برطرف نشود میتوانید برای جراحی با متخصص جراحی مغز و اعصاب هم مشورت بکنید.

 2. محمد مهدی امامی می‌گوید:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  بنده چند ماهی با مشکلات حرکتی مواجه شدم. از زمین برخاستن و حتی راه رفتن پس از استراحت شبانه برام مشکل شده. در MRI همه چیز نرمال است به غیر از
  RT lateral anular tearing at the level of L4-S1
  RT neural foramina anular tearing at the level of L4-L5
  لطفا راهنمایی کنید. ممنون

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   علت مشکل حرکت مشخص نشده، کمردرد ِا ضعف عضلانی یا هر علت دیگر برای حدس تشخیص کمک میکند. در گزارش دیسک کمر مطرح شده است که ممکن است موجب درد سیاتیک بشود.

 3. حمید رضا می‌گوید:

  با سلام
  report:
  disc extrusion is seen at L5-S1
  disc bulging is seen at L4-5
  facet hypertrophy is seen
  foramen stenosis is seen at L4-5 and L5-S1 bilaterally
  conus and cauda equina appear normal
  ممنون از این که راهنمایی میکنید.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   برجستگی دیسک در دو فضا و تنگی سوراخ بین مهره ها ممکن است موجب علائم سیاتیک بشود و در مواردی هم بدون علامت و عارضه است.

 4. نگار می‌گوید:

  سلام آقای دکتر
  یورولمیاسوز!من یه مدتی میشه قسمت چپ بدنم از ناحیه ران تا ساق پا یه حالت کشیدگی رگ و سوزش مانند احساس میکنم.موقع دراز کشیدن هم این حالتو دارم فقط وقتی پاهامو بالا نگه میدارم دردو احساس نمیکنم!البته این درد مداوم نیست دو ماه یکبار یا طولانیتر اتفاق میافته و حدود 10روز اینا طول میکشه تا خوب بشه!یک ساله شروع به کار کردم از ساعت 9صبح تا 14 و از 16 تا20 ساعات کاریم هستش این درد هم تو این یک سال شروع شده خواستم بدونم از نشستن زیادی یا بد نشستن رو صندلی هستش دلیل این درد؟نیاز به ام آر آی هستش؟در ضمن 23 سالمه ! باتشکر از شما دکتر دلسوز بی صبرانه منتظر جوابم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   احتمال عارضه عصبی و جدی بعیداست. اگر با نرمش و استراحت خوابیده در ساعات بیکاری برطرف نشود معاینه عمومی و چک آپ بهتر است بعمل آورید.

 5. سارا می‌گوید:

  با سلام و با تشکر از جناب آقای دکتر
  من 2 ماه قبل بعلت پارگی شدید دیسک 4و5 و تنگی نخاع عمل جراحی انجام دادم ولی هنوز موقع راه رفتن و ایستادن درد سیاتیک ذارم . میخواستم بدونم باقی ماندن درد طبیعی است؟ چقدر طول میکشد تا درد از بین برود ؟ آیا احتیاج به مصرف دارو دارم ؟ بسیار ممنون میشوم که جواب منو بدید چون میترسم درد مزمن شده باشه و خوب نشه . با تشکر .

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر علائم روبه بهبود بوده و عوارض عصبی سیاتیک ظاهر نشده تمرینهای نرمشی و ورزش در داخل آب مفید خواهد بود.

 6. ایرج می‌گوید:

  سلام وخسته نباشید خدمت دکترمهربان وزحمت کش آقای سیفی
  آقای دکتربه علت کمردرد یک عکس گرفتم که به شرح زیر است متشکرمیشوم برایم توضیح دهید که چه مشکلی دارد
  Lmbar lordosis is mildly accentuated-1
  conus medularis and cauda equina appear normal-2
  Lumbar spinal canal has adequate calibr-3
  Mild spondy lotic changes in lumbar spine are seen-4
  Mild compression fx of L2 vertebral body is noted-5
  Mild dic bulging at L2-L3 and L3-L4 levels are seen-6
  Rest of the exam is unremarkable-9

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   هرکدام از موارد نوشته شده در گزارش تغییرات خفیف آرتروز، شکستگی و فشردگی ( احتمالا قدیمی) خفیف مهره دوم کمر، برجستگی دیسک بین 2-3 و 3-4، ک میباشد ممکن است بدون علامت یا باکمردرد همراه شود. برحسب نراحتی درمان توصیه میشود.

 7. محسن می‌گوید:

  با سلام وخسته نباشی خدمت دکترسیفی
  آقای دکترحدودچندسال است که ازناحیه فقرات پشتی موقعی که لمسشان میکنم خیلی درد دارندونفس که میکشم درشدیدی بین دوکتف احساس میکنم وموقع خواب هم جابجاکه میشم درد دارندآزمایش HLA27وسایرآزمایشات روماتیسمی راگرفتم که همه منفی بودند تااینکه چندروزپیش ام آر آی گرفتم که به صورت زیراست خواهش میکنم یه نگاهی به آن داشته باشید باتشکر
  1-normal caliber of spinal canal
  2-disc space have normal shape and signal hntensity
  3-spinal cord has normal diameter and signal intensity with no visible mass
  4- neural foramina ,thecal sac and roots has normal shape and signal intensity
  5-vertebral bodies show normal shape and signal intensity of bone marrow
  6-no visible disc herniation , no thecal sac abnormality

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   همه موارد توضیح داده شده در گزارش طبیعی است. دردهای اطراف فقرات اغلب بعلت التهاب رابطهای مفصلی عضلانی پیش می آید این دردها معمولا به نرمش همه روزه و کم کردن استرس بهتر از داروها پاسخ میدهند.

 8. mohammad می‌گوید:

  با سلام وخسته نباشی خدمت دکتر عزیز
  جواب mri من به این صورته میخوام بدونم وضعیتم به چه صورته.ممنونم
  lumbar lordosis is decreased.
  there is disc dehdration white posterobilateral bulging at L4_L5

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   خشکی دیسک وکاهشش قوس کمر و برجستگی دیسک بین 4-5 در گزارش مطرح شده این علائم ممکن است بدون علائم وعارضه باشد.

 9. زینب می‌گوید:

  سلام آقای دکتر
  من 32 ساله هستم مدت 6 سال هست که با کامپیوتر کار می کنم 1 سال پیش زایمان داشتم مدتی درد در ناحیه کتف و کمر و سر داشتم ولی الان 6 ماهی است که وقتی از خواب پا میشم کف پاهام رو که روی زمین میگذارم درد میکند و لنگان لنگان راه میرفتم ولی چند دقیقه که میشد خوب میشد زانوهام هم صدا میداد و درد میکرد ولی الان درد در ناحیه پایین کمر و نشیمنگاه و کف پا امانم رو بریده ، به دکتر ارتوپد هم مراجعه کردم گفتند احتمالا غصروفتان نرم شده یه سری قرص غضروف ساز دادند. آیا مشکل حادی دارم یا به مرور خوب میشم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   بهتر است از نظر کمبود ویتامین د و یا دیگر بیماریهای التهابی و متابولیکی بررسی بالینی و آزمایشهای لازم بعمل آید.

 10. امیر می‌گوید:

  با سلام مجدد.ببخشید دوباره پیام دادم.راستش گفتم شاید پیام قبلیم به دستتون نرسیده باشه
  جسارتا میخاستم بدونم معنی عبارت زیر در ام ار ای چیست؟با سپاس
  D8 d9 and d9 d10 :::dehydrated mild protruded discs are seen
  جسارتا آیا خطرناکه شرایطم؟
  آیا خوب میشم ؟
  چه اقداماتی باید انجام بدم؟
  سپاسگذارم به سوالاتم پاسخ بدید.خیلی نگرانم.
  ممنون

 11. امیر می‌گوید:

  با سلام مجدد.ممنون از پاسخگوییتون
  یعنی دیسک کمر ندارم دیگه انشالله؟من حدودا ۳۳ ساله هستم.جسارتا پس دردی که در ناحیه پشت پا و باسنم هست از چیه و چه شکلی خوب میشه؟
  قدردان شما هستم.

 12. mohammad می‌گوید:

  سلام و خسته نباشید خدمت شما
  دکتر من در دوره ی دبیرستانباشگاه کونگ فو میرفتم وبه خاطر نادرست انجام دادن تمرینات 3 مهره یا بیشتر از کمرم بیرون زده و حتی در یک راستا هم نیستن من بی تفاوت ازین مسئله گذشتم تا یه سال بعدش که وارد دانشگاه شدم ،اصلا تحمل نشستن روی صندلی سر کلاس و نداشتم من 25 سالمه وچندسالی هس که به علت افسردگی از اتاقم تکون نمیخورم و عملا تحرکی نداشتم ولی چند وقت قبل که به مراسم عروسی دعوت شدم از شدت درد نه میتونستم وایستم نه بشینم نه ….قبلا فقط موقع خوابیدن بیش از حد و هنگام نشستن این درد و داشتم و….
  ممنون میشم اگه به ایمیلم پاسخ رو بفرستید تشکر

  • mohammad می‌گوید:

   در ضمن من قدم 190 و وزنم 65 البته الان لاغرتر شدم و الان 55 البته بخاطر همون افسردگی و….

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   بهتر است ضمن درمان افسردگی و تمرینهای نرمشی و استراحت متناوب نتیجه ام آر آی کمر را برای راهنمائی بیشتر ارسال نمائید. پاسخ به سوالات صرفآ از این مسیر میسر است.

 13. زهرا می‌گوید:

  سلام اقای دکتر خواهش میکنم کمکم کنید می دونم که سوالم به شما مربوط نمی شه ولی جز شما بکسی نمی تونم اعتماد کنم من به تازگی متوجه یک توده روی ران سمت راستم شدم در عکس رادیولوزی ساده یک چیز سفی رنگ از جنس استخوان دیده می شود که به استخوان اصلی چسبیده نشده است همچنین در سونوگرافی چیزی روئیت نشده در نتیجه mri نوشته شده که یک ضایعه به ابعاد mm31*36 در عمق فضای چربی زیر پوست روئیت شده است همچنین ضایعه درT1 وT2 در عرض کوچک ونامتقارن است ودر اخر برای اطمینان توصیه به بیوپسی کرده است به دکتر های ارتوپد زیادی مراجعه کرده ام که نظرشان این بوده که کلسیفکاسیون است که در ان قسمت سفت شده است وبا یک جراحی ساده می توان برداشت ومی توان برای اطمینان به پاتولوری فرستاد ودکتر دیگه ای که اخیرا مراجعه کردم معتقد بود که ممکن است کلسیفکاسیون نباشد وباید یک ته کوچکی از ان فبل از خارج کرذن کل توده برداشته شود من گیج شدها م ونمی دانم چیکار کنم خواهش میکنم راهنمایی کنید یا اگر پزشگ حاذقی ذر این زمینه می دانید معرفی کنید متشکرم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   نظر به اینکه توده اخیرآ ضاهر شده برداشتن کامل هم از نظر تشخیص و هو از لحاظ درمان صلاح است. توده های نسج نرم برعکس توده استخوان اغلب خوش خیم است. قبل جراحی میشود از استخوانها و احشاء و تیروئید و رحم و ضمائم پستان با سونوگرافی در مدت کوتاه بررسی کلی بعمل آورد.

 14. زهرا می‌گوید:

  اقای دکتر ببخشید که دوباره مزاحم می شوم بنده 56 سالم است ودر زمستان درد درهمان قسمت داشتم وچون مبتلا به ارتروز هستم فکر می کردم که درد ارتروز است به دکتر مراجعه کردم وبعد انجام سونوگرافی نظر به کلکسیفکاسیون هتروتوبیک دادند و گفتند که چیز مهمی نیست البته در سونوگرافی نوشته شده بود که توده یا چربی دیده نمی شود الان درد دران قسمت ندارم ولی همچنان برامدگی است اسکن هسته ای ازکل اسکلت بدن انجام دادم که همان قسمت را نشان میدهد وسایر نقاط بدنم مشکلی ندارم ازمایش تیروئید دادم همه چیز نرمال بود در ضمن من داروی لووتیروکسین مصرف می کنم. واگر من درست متوجه شده باشم شما بیوپسی را صلاح نمی دانید؟

 15. masoud می‌گوید:

  سلام من یه چن ماهی هست ساق پای چپم وقتی راه میرم درد میکنه دکتر رفتم ام آر ای گرفتم گفت دیسک خفیف داری
  ولی کمرم درد نداره ولی پای چپم تا یکم راه میرم درد میگیره و گاهی مور مور ودرد در انگشتان پام
  مشکل کجاست؟

 16. لیلا می‌گوید:

  با سلام وخسته نباشد من چند وقتی بود کمر درد داشتم تا اینکه ام ار ای انجام دادم و به این صورت بود
  disc dehydration and thecal sac compression due to central disc protruion at L5-S1are seen

  جراح ارتوپد گفته جراحی لازمه اما متخصص طب فیزیکی اب درمانی و مراعات کردن در انجام کارهای روزمره را گفته خواهش می کنم راهنمایی کنید من بچه ندارم قصد باردار شدن دارم موندم چه کنم خیلی نگرانم من هنوز 27 سالمه سنم واسه جراحی خیلی زوده

 17. اسماعیل زرین آباد می‌گوید:

  لطفا آدرس و شماره مطب را بدهید

 18. اكبر می‌گوید:

  با عرض سلام خدمت آقاي دكتر – من يك جوان 33 ساله هستم از حدود 4.5 سال پيش درد شديدي در ران پاي چپم احساس كردم كه با استراحت بيشتر شد – اين درد خودبخود كم و زياد مي شد تا اينكه قطع و به پاي راستم منتقل شد – بعد از آن مجدداً قطع و به لگن منتقل شد – اگر در مكان هاي سفت مثل زمين مي نشستم زيادتر مي شد . مدتي بعد به فاصله مياني دو كتف منتقل شد – MRI ، نوار عصب و راديولوژي هم چيزي نشان نداد – تا يك سال پيش كه درد به قسمت پايين كمر نيز كشيد طوري كه بعد از نشستن نمي توانم كمرم را تا چند دقيقه راست كنم – موقع عطسه كردن كمرم درد مي گيرد . وقتي عصبي مي شوم درد بيشتر مي شود – بالاي كمرم حالت قوض پيدا كرده – صبح كه از خواب بيدار مي شوم كمرم خشك است ولي با افزايش فعاليت تا ظهر خيلي بهتر مي شود . خشكي كمر را هميشه دارم ولي درد در پاي چپ يا لگن قطع و وصل مي شود

 19. امینی می‌گوید:

  سلام دکتر
  من از خرداد ماه امسال دچار کمر درد در ناحیه پایینی کمر شدم که با مراجعه به پزشک و گرفتن عکس از ستون فقرات مشکلی مشاهده نشد و فقط داروهای مکمل دریافت کردم
  دوباره با گذر زمان نه تنها بهتر نشدم بلکه درد به ناحیه بالایی پشت هم کشیده شده و احساس گرفتگی در این ناحیه داشتم که دوباره مراجعه کردم و قرص های تکمیلی و آمپول بتامتازون و 1/4 از قرص sirdalud هر 8ساعت و درمان دستی در ابتدا با ماساژور و سپس چرخش ستون فقرات (که باعث ایجا صداهایی در این ناحیه میشود) برای 4 جلسه که هفته ای یک بار انجام گرفت
  لطفا به من کمک کنین آیا این درمان های انجام شده در بالا مناسب بوده؟ چون من همچنان درگیر این درد هستم و دیگه نمیدونم باید چکار کنم.
  البته آمپول رو تزریق نکردم و کارم هم پشت میز نشینی است و استرس زیادی در محل کار دارم.
  خواهش میکنم من رو راهنمایی کنین. دیگه طوری شده که من حساس شدم و از نظر روحی هم خیلی به هم ریختم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   این نوع درد و خشکی فقرات به تمرینهای کششی و ورزشی بهتر پاسخ میدهد. تمرینها بهتر است دو بار در روز بمدت 15- 20 دقیقه در اول آرام و ملایم بعد ها با قدرت و سرعت بالاتر بعمل اید. اگر آزمایشهای چک آپ بعمل نیامده بهتر است از نظر روماتیسم و تب مالت و کمبود ویتامین د و …. بعمل آید.

   • امینی می‌گوید:

    سلام دکتر
    شرمنده دوباره مزاحم میشم
    من تازه وارد 30 سال شدم و ابتدا به خاطر یه حالت عصبی که برام پیش اومد کمردرد گرفتم و این کمر درد تا الان باقی مونده
    آمپول ویتامین د هم گه گداری تزریق میکنم و تا 2هفته پیش تمرینات پرشی انجام میدادم، یعنی تو این سن احتمال روماتیسم رو باید بدم؟؟؟
    و با اینکه هیچ تب یا حالت مریضی ندارم، احتمال تب مالت هست؟
    من واقعا نگران شدم

 20. داود می‌گوید:

  سلام و خسته نباشید دکترجان
  دیسک L5 S1 این جانب کاملا درامده میخواستم بدانم با درمان بدون جراحی خوب میشوم یا نه باید جراحی باز انجام دهم . مرسی

 21. الهه می‌گوید:

  سلام
  5 ماه است که گاهی کف پاهایم داغ میشود .به تازگی کف دستهایم هم گرم میشود. در ام ار ای من این موارد دیده شده:L4-L5 disk dehydration and mild posterior disk herniation with annular fissure and thecal sac impression
  c5-c6posterior central and left paracentral disk/osteophyte complex with thecal sac impression
  t5 body hemangioma
  وبقیه موارد نرمال است لطفاً مرا درباره مشکلم راهنمایی فرمائید

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   علائم بالینی به احتمال خیلی زیاد از نوع اضطرابی است، تغییرات آرتروز بین دیسکها و خال عروقی مهره پشتی موجبی برای این علائم نیست، مگر آنکه در معاینه بالینی اختلال مشخص عصبی دیده شود.

 22. الهه می‌گوید:

  ببحشید دکتر عزیز ام ار ای من نشاندهنده چه مشکلاتی است ؟چون چند وقت است کمر و گردن درد دارم.همانژیوم خطرناک نیست؟ چکار باید بکنم ؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   ام آر آی دیسک خفیف نشان داده ممکن است با یا بدون علامت باشد همانژیوم بطور اتفاقی زیاد دیده میشود معمولا عواری نشان نمیدهد.

 23. فرشته می‌گوید:

  باسلام دیسک من به سمت کانال نخاع حرکت کرده و دچار پادرد شدید شده ام که قادر به حرکت نیستم . به نظر شما استراحت کنم یا عمل جراحی . در ضمن مهره ی 4و5 من اسیب دیده است. باتشکر ازشما.

 24. هستی می‌گوید:

  سلام مادرم 50سالست .یک سال پیش به علت برداشتن وسیله سنگین کمر درد شدیدی گرفت بعد از عکس برداری دکتر گفته سه مهره از پایین کمرت فاصله پیدا کرده و دچار ارتروز شده الان تحت درمان با فیزیوتراپی وامپول بتامتازون ودگزا وقرص ناپروکسنه اقای دکتر شما چه راهکاری دارید ایا درمان میشه یا نه ممنون میشم

 25. نسیم می‌گوید:

  با سلام…مادری دارم 52 ساله که به شدت از ناحیه کمر درد دارد…موارد دیده شده در MRI:
  Disk protrusion in L5-S1 Llevel is seen
  Diskovertebral degeneration in L5-S1 disk is seen
  disk bulging in L3-L4 level is seen
  لطفا مرا راهنمایی کنید

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   دیسک کمر و ناراحتی مربوط به آن مطرح است با استراحت خوابیده و نرمش و فیزیوتراپی اغلب در مدت چند هفته بهبودی بدست می آید.

 26. مریم می‌گوید:

  سلام و وقت بخیر

  جناب آقای دکتر، من 40 سال سن دارم و مدت 4 سال است که دچار مشکلات حسی حرکتی شده ام. و با مشکلاتی از جمله ضعف شدید عضلات پا، خستگی شدید، ، لنگش پا، و بطور کل تمامی علائم مربوط به تنگی کانال نخاع بعلاوه مشکل در حفظ تعادل در گیر هستم. و این عوارض تمامی کارهای روزمره من را مختل نموده است.
  نتایج ام ار ای مغزی و ستون فقرات و سایر آزمایشات جز بیرون زدگی خفیف L4-5 Dis و خشکی خفیف L4-5 و L5-S1 مورد خاصی را نشان نمی دهد. و متخصص مغز و اعصاب و سایرین تشخیصی نداشته اند.
  سپاسگذار میشم که راهنمایی بفرمایید که باید به چه متخصصی مراجعه کنم.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   احتمال بیماریهای عضلانی و عصبی و نخاعی بدون ارتباط با دیسک را بهتر است بررسی کنند، در معاینه اعصاب براحتی میشود از روی نشانه های حسی حرکتی هر گروه از بیماریها را حدس زد و تحقیق نمود.

 27. مرتضی می‌گوید:

  باسلام خدمت جناب آقای دکترسیفی
  42 ساله هستم ومدتی است که طبق ام ار ای دیسک پنجم کمرم پاره شده در موقع دراز کشیدن و نشستن هیچگونه دردی ندارم ولی موقع ایستادن درد از ناحیه لگن چپ شروع وتا ماهیچه پا کشیده میشود . آیا با استراحت درمان میشه یا باید عمل جراحی انجام بدهم.ممنون اگر پاسخ را به ایمیلم بفرستید . تشکر

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   درد سیاتیک با این مشخصه اغلب با استراحت و نرمش بهتر میشود. به لحاظ محدودیت وقت پاسخدهی با مراجعه به ایمیل مشکل است.

 28. مریم رضوی می‌گوید:

  با سلام و احترام.
  من 25 ساله هستم. به هنگام انجام حرکات ورزش شکم مثل دراز نشست در باشگاه، درد شدید در گودی کمرم دارم به صورتی که اصلا نمیتونم حرکت رو انجام بدم. به گفته مربیم در این حرکت اصلا فشاری روی کمر نیست و فقط عضلات شکم درگیره. ولی من درد شدیدی دارم. درضمن وقتی از بغل به ستون فقراتم نگاه میشه به نظر میرسه که به احتمال فراوان گودی کمر داشته باشم. به نظر شما برای درمان چه اقدامی باید انجام بدم؟ آیا مراجعه به پزشک جهت چکاپ الزامی است؟ ممنون

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   احتمالا لغزندگی در مهره های کمر دارید، تقویت عضلات دور مهره ها و کمر و رانها کمک میکند در صورت لزوم با رادیوگرافی ساده میشود بررسی کرد.

 29. ملیحه46ساله می‌گوید:

  باسلاموخسته نباشید من ملیحه46 ساله مدتها پیش وضعیتم راشرح دادم اما پاسخ ندادید لطفا اگر امکان داردوزحمتی نیست درمورد نکاتی که سوال کردمتوضیحاتی بدهید

 30. مجید می‌گوید:

  سلام و خسته نباشيد
  ۳۸ سال سن دارم تا به امروز درد کمر تجربه نکرده بودم، چند روزی بود که دوچرخه سواری میکردم در ناحیه کمر احساس کمی درد میکردم ولی خیلی زیاد نبود تا اینکه بعد چند روز در حین نشتن یهو درد عجیبی حس کردم شدتش بقدری بود که توان حرکت رو ازم گرفت، با مراجعه به دکتر آمپول داد و تشخیص اینکه گرفتگی عضلات هست کمی بهتر شدم، ولی هنوز به طور کامل نمیتونم خم شم درد هنوز هست زیاد، حتی به پهلوهام و ران و زانو میزنه، ممنون میشم راهنماییم کنید

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر با چند روز استراحت خوابیده و کشش و نرمش بهتر نشود معاینه مجدد و ام آر آی کمر از نظر بررسی دیسک لازم خواهد بود.

 31. مشایخی می‌گوید:

  با سلام خدمت پزشک محترم من 5 ماه پیش جراحی دیسک داشتم (مهره آخر)آیا با این وجود بالا و پایین رفتن از پله مشکلی ایجاد می کند و اینکه چگونه باید از پله بالا بروم؟ تا چند ماه بعد از عمل باید از کمر بند استفاده کنم. با تشکر از راهنمایی های شما

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   معمولآ یکی دو ماه احتیاط بعد از عمل کافی است اگر جراح عارضه بعد از عمل را منتفی دانسته مثل افراد سالم میتوانید هرنوع فعالیت بدون استفاده از کرست کمراستفاده کنید.

 32. شیما می‌گوید:

  با سلام
  من شوهرم 24سال داره و حدود هشت ماهی است درد شدید و دایم در قسمت ران و لگن سمت چپ احساس میکنه.به طوری که مرتب از مسکن و شیاف دیکنوفلات استفاده میکنه.یه دوره تزریق ivig داشته اما بی تاثیر بوده و الآن پزشکان تشخیص تزریق کورتن رو دادن.و میگن التهاب شبکه عصبی هس.میخواستم بدونم چجور بیماری هس؟ امکان درمانش وجود داره؟ و دلیل آن چیه؟
  با تشکر

 33. مهسا می‌گوید:

  سلام آقای دکتر
  سوالی داشتم از خدمتتون. من در ماه رمضون امسال اواسطش پهلوی چپم درد گرفت دردی مثل قلنج بعد از تقریبا دو هفته خوب شد تا اخیرا دوباره درد گرفت به همان صورت درد همیشه وجود داره ولی کم و زیاد میشه عمدتا وقتی هم که پیاده روی میرفتم در حین راه رفتن کم تر میشد تا اینکه روز قبل وقتی خم شدم چیزی رو از زمین بردارم درد شدیدی گرقت همچنان این درد شدید ادامه داره احساس مینکم این درد به ران و پای چپ من هم میزنه . برای اطلاعات کامل تر عرض میکنم من 26 سالمه مشکل جسمی خاصی هم ندارم. ممنون میشم اگر راهنماییم کنید. سپاس فراوان

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   جهت تشخیص بهتر است معاینه اعصاب و در صورت لزوم رادیوگرافی فقرات کمر و سونوگرافی کلیه و تخمدان بهتر است بعمل آید.

 34. فرشته می‌گوید:

  با سلام دختری 24 ساله هستم با درد قسمت پایین کمر و باسن به 2 دکتر مراجعه کردم دکتر اولی با نگاه کردن به عکس MRI در حالی که هنوز نتایج MRI نوشته نشوده بود تشخیص دادن که در مهره یکی مانده به آخر دیسک وجود دارد و من رو از خم شدن، پله بالاپایین کردن منع کردن و حسابی هشداردادن که باید خیلی مراقب باشم چون قابل عمل هم نیست بعد از آماده شدن نتیجه MRI به دکتر دیگری مراجعه کردیم و ایشان تشخیص دادن که در قسمت های بالای کمر دیسک خفیفی است و نمرمش و داروی مکمل دادن و گفتن چیز مهمی نیست و زود حل میشه و نیاز به استراحت زیاد هم نیست. در MRI نوشته که دیسک خفیفی در مهره T12-L1 دیده میشه.بعد از حدود پنج ماه من باینکه خیلی بهتر از قبل هستم و لی هنوز قسمتهای پایینی کمرم و باسنم به خصوص طرف چپ درد دارم و در پاهام هم سوزش و رگه های درد و گاهی گرفتگی کمی حساس میکنم البته مهره های پشتم هم کمی ملتهب و دردناک است مخصوصا یکهو خم بشم یا زیاد پشت کامپیوتر باشم بیشتر مشهود است. آیا من در هر دو قسمت دیسک دارم؟ آیا قابل درمان است الان پنج ماه که درد دارم. البته استرس هم دارم شنیدم ممکنه از این هم باشه

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   بهتر است چند عامل را همیشه رعایت کنید: ورزشهای ملایم و همه روزه از هر نوع مخصوصا تقویت عضلات کمر، استرحت خوابیده بفواصل هر چند ساعت نشستن و ایستادن، نداشتن نگرانی از معلولیت، خوابیدن تمام روز در موارد تشدید کمردرد بمدت دو سه روز.

 35. کامران می‌گوید:

  با سلام خدمت شما.جوانی 23 ساله هستم و حول و حوشیک سال و نیمه که کمر درد دارم. میخواستم بدونم نتیجه mri چیه؟یک ماهه که از جام بلند نمیتونم بشم و وقتی بلند میشم از جام کل پای راستم بی حس میشه و نمیتونم روی پاهام وایستم . شبها موقع خواب هم درد دارم طوری که هر یک ساعت از خواب بیدار میشم. با ابن وضعیت معاف میشم؟
  The lumbar spine shows smooth lordotic curvature with normal alignment.
  The vertebral bodies and endplates are normal in shape and signal intensity.
  The imaged soft tissues show no abnormalities.
  The visualized cord and filum terminals are normal.
  The conus medullaris terminates normally at L1.
  Paravertebral stripe is normal in shape and signal intensity.
  L4/L5 disc bulging & left central small protrusion
  L5/S1 disc dehydration , bulging & right central protrusion with right lateral recess stenosis are seen
  باتشکر

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   جابجائی دیسک در حد خفیف مطرح شده است اگر علائم مشخص عارضه سیاتیک در معاینه دیده شود ممکن است با معافیت نظام موافقت شود.

 36. هما می‌گوید:

  با سلام من چندسالی هست که پاهام تیک دارن یعنی موقع راه رفتن پاهام به جلو میپره . مردم فکر میکنن دارم بهشون بی احترامی میکنم .فکر میکنم علتش یه غده عصبی بالای کمرمه .تا حالا به خاطرش دکتر نرفتم . لطفا راهنمایم کنید . من 29 سالمه. چطور میتونم پاهامو کنترل کنم ؟ خیلی ممنونم.

 37. داوود می‌گوید:

  سلام
  من هفته پیش با بی احتیاطی جسم سنگینی بلند کردم که بعد از چند ساعت از ناحیه پایین کمر دچار درد شدم به طوری که راه رفتن و حتی دراز کشیدن با درد همراه هست گاهی وقت ها هم سوزش ناگهانی در ناحیه درد دارم ممنون می شم کمکم کنید

 38. arghavan می‌گوید:

  سلام من۱۴سال هست که به طور حرفه ای بسکتبال بازی میکنم و23سال سن دارم از هفت ماه پیش درد تو مهره های L4 و L5 پیداکردم به صورتی که وقتی دراون ناحیه روی مهره ها فشار واردمیکنم درد داره.دکتر گفتن که دیسک دراین ناحیه بیرون زده و داره به عصب فشار میاره.لطفا راهنمایی کنید وبگید که باید بسکتبال را کنار بگذارم؟فقط هم همون مهره ها درد دارن و درد منتشر نمیشه به جاهای دیگه

 39. پريناز می‌گوید:

  با عرض سلام خدمت آقاي دكتر عزيز
  خانم 60 ساله اي هستم كه از درد گرفتگي عضلات پا و گزگز شدن كف پا به متخصص مغز و اعصاب مراجعه كردم. بعد از ديدن نتيجه MRI ايشان گفتند به علت جابجايي مهره L4,5 بايد سريعاً عمل كنم. مي‌ خواستم منو راهنمايي كنيد در صورتيكه اين جابجايي از نوع اول است و من با خوردن داروي ضد التهاب كه دكتر تجويز كرده دردم كمتر شده باز نياز به جراحي مي‌باشد؟ و اينكه مي خواستم بدونم اگر داروها تمام شد درد پاي من باز دوباره شروع مي شود.
  از لطف شما كمال تشكر را دارم.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   معمولا لغزندگی های مهره های کمر به تمرینهای نرمشی و ورزش که با راهنمائی فیزیوتراپی به تقویت عضلات شکم و کمر به انجامد بهتر پاسخ میدهد. در غالب موارد نیاز به جراحی پیش نمی آید.

 40. مهدی می‌گوید:

  سلام من 30سالمه -15ساله والیبال بازی می کنم – قبلا یک بار سابقه دیسک داشتم و بعد از بهبود ورزش والیبال انجام می دادم -حدود 6 ماه پیش دروالیبال کمرم درد گرفت که پس از چند روز خوب شد ولی سیاتیک پای چپم شروع به درد گرفت .الان چند وقتیه فقط موقع نشستن و ایستادن در ران چپم و گاهی هر دو پام احساس درد سیاتیک دارم .در ضمن من مشکل اعصاب و استرس شدید دارم.پس از ام آر آی دکتر گفته دیسک ندارم ولی دکتر کایروپرکتیک پس از معاینه گفت یکی از دیسکها فشار به سیاتیک آورده .
  با توجه به اینکه درد در پای من هر دفعه در یه قسمته آیا ممکنه بخاطر استرس باشه. و آیا دوچرخه سواری در مورد من سودمنده یا نه ؟

 41. حسین می‌گوید:

  سلام ایا پیاده روی از نظر علمی برای دیسک کمر وسیاتیک مفید هست با تشکر

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   در مرحله شدت علائم سیاتیک بهتر است از ایستادن و نشستن طولانی و سرپا بودن طولانی مدت کم کرده استراحت و ورزش خوابیده بیشتر بعمل اید.

 42. بابک می‌گوید:

  اقای دکتر با عرض سلام چند سالی است که بر اثر جا به جایی سنگین بالای باسن سمت چپ بدنم دچار درد شده است و این درد در اطراف ران ها و کشاله ی ران بیشتر است ….

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   با مراجعه به متخصص ارولوژی و معاینه و رادیوگرافی کمر و سونوگرافی دستگاه ادرای تناسلی میشود سرنخ تشخیص را بدست آورد. به لحاظ وقت گیر بودن، ارسال پلاسخ با ایمیل مشکل است.

 43. علی می‌گوید:

  با سلام و تشکر از سایت خوبتون -در ران پای چپ و راستم(بیشتر چپ )موقع نشتن و ایستادن درد شدید سیاتیک دارم که پس از ام آر ای دکتر گفته سه تا از مهره هات در ام ار ای سیاهه و خیلی کم جابجایی مهره داری که مسئله مهمی نیست و تا مرحله دیسک چند مرحله دیگه مونده چیز خاصی نیست و دارو هم نداده .من در کمرم اصلا احساس درد ندارم . برای بهبود چکار کنم .آیا دوچرخه سواری و پیاده روی در آب و یا خشکی خوبه و باید به چه نحوی باشه

 44. احسان می‌گوید:

  سلام آقای دکتر
  من چند روزی درد در ناحیه بین مهره ها و کتف حس میکردم
  البته چون دو ماه پیش عمل دیسک در پایین کمر داشته ام شاید به خاطر اون باشه
  البته دردم خیلی بهتر شده و فکر میکنم یه دلیلش گرفتن ماوس کامپیوتر باشه
  که چند روز کمتر نشستم و بهتر شد و حتی میشه گفت درد رفته و مقطعی شده که اونم معمولا خفیفه
  خدارو شکر عملم موفقیت آمیز بوده و الان پایین کمر مشکلی ندارم
  اما از بالا هم ام ار ای دادم
  نتیجه ام ار آی من اینه
  آیا همه چیز طبیعیه؟
  اگه طبیعیه نظرتون درباره این درد چی هست؟
  ممنون
  1-spinal canal caliber is normal
  2- disc spaces have normal shape and signal intensity
  3- spinal cord has normal shape and signal intensity with no visible mass
  4- neural foramina, thecal sac and nerve roots have normal shape and signal intensity
  5- vertebral bodies show normal shape and signal intensity of bone marrow

 45. محمد حسین می‌گوید:

  سلام اقای دکتر.من سه یا چهارسال پیش یکی ازرباطهای سمت راست پس گردنم نمیدونم براثراسترس یاهرچیزی که نمیدونم چیه بحالت شدید سفت وکشیده شدبعدازاون عارضه طرف راست بدنم کلا ازلحاظ قدرت بدنی کم شده وعوارضی پیدا کردم که مجال گفتن ندارم رباط وعضله های چپم رو بیشترازراست حس میکنم ازلحاظ حسی کم شده حتی درلگنم هم ……حالا دستگاه تنفسی سمت راستم روحسش روازدست داده ودردمیکنه.درجه ی حرارت بدنم یه هویی بالا میره خلاصه احساس میکنم دارم میمرم لطفا توروخدا منو راهنمایی کنید.لطفا جواب بدهید باتشکر

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   بیشتر این علائم علت اضطرابی دارد با مراجعه به درمان و ورزش و کم کردن اضطراب مسائل قابل حل است.

   • محمد حسین می‌گوید:

    اقای دکترازتون ممنون هستم من اهل تبریز هستم خواهش میکنم یه متخصص ستون فقرات که کلا ازلحاظ سالم بودنم وازاین استرس بیش ازحدم رهابشم به من معرفی کنید که واقعا چکارکنم که درد بدن ولگنم که واقعا خسته شده ام خلاص بشم.

 46. نسرین می‌گوید:

  سلام.من 20سالمه حدود یه هفته پیش یک پام درد کمی داشت ولی سه روزه دردم شدید شده واز ناحیه باسن شروع میشه تا کف پام از امروزم پای دیگم هم درد میکنه دکتر ارتوپد گقت سیاتیکم تحریک شده ولی داروهایی که مصرف میکنم هیچ تاثیری دردرمانم نداشته و حتی شدیدترم شده.

 47. ایوب جعفری می‌گوید:

  با سلام و خسته نباشید خدمت شما
  من حدود دو ماه پیش دچار کمر درد شدید شدم ،با مراجعه به پزشک ارتپد تعدادی آمپول برای من تجویز شد که بعد از تزریق آمپولها و استراحت دو روزه درد کمرم کاهش یافت اما از بین نرفت . با توجه به اینکه اینجانب کارمند هستم این قضیه مخصوصا در ساعت کار اداری تشدید میشد ،در نهایت با انجام mri منشا درد دیسک شناخته شد نتیجه mri به شرح ذیل است
  MR examination of the lumbar spine was performed without intravenous contrast , utilizing sagittal t1, t2 and axial t1 weighted sequences no prior studies are currently available for comparison. there is evidence of disk degeneration at l5-s1 and l4-5 levels. small left paracentral disk protrusion is seen at l5-s1 level. there is evidence of disk bulge at l4-5 level , extending to the right neural foramina, causing neural foramina stenosis. otherwise the remaining parts of the lumbar spine including conus medullaris, vertebral bodies (shape, disc space height) and visualized soft tissues are grossly normal.
  متخصص مغز واعصاب ی که من بهشون مراجعه کردم گفتند که دو تا از دیسکهای شما سیاه شده و قابل درمان نیست و این درد همیشه با من میمونه و ما تنها با مسکن میتونیم درد رو کاهش بدیم .
  این قضیه خیلی منو نگران کرده . نا گفته نمونه که من 28 سالمه و هیچ دردی هم تو پاهام ندارم ،اما تو چند ماه اخیر تنش های عصبی زیادی داشتم که هر چه تنش بیشتر میشه درد کمرمم افزایش پیدا میکنه درد هم به این صورته که داخل مهره کمرم احساس سوزش و درد خفیف دارم که با نشستن طولانی تشدید میشه.
  ممنون میشم اگر در این زمینه من رو راهنمایی بفرمایید.
  با تشکر

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   مختصر جابجائی دیسک که در گزارش اشاره شده موضوع چندان جدی بنظر نمیرسد تغییرات دیسکها در این حد اغلب بدون علامتند. با نرمش و استراحت متناوب و کم کردن استرس و نگرانی میتوانید به فعالیت و کار طبیعی ادامه دهید.

 48. هادی نعمت پور می‌گوید:

  با سلام وعرض خسته نباشید
  جناب دکترلطفا راهنمایی کنید 23 سالمه از درد کمر به پزشک مراجعه کردم وبعد mri مشخص شد دیسک دارم نظر دکتر این بود که 2 ماه استراحت کنم اگه خوب نشدم باید عمل شم متن mri بدینصورته :
  posterior disc bulging at l4-l5 level & central disc protrusion at l5-s1 level are seen.
  disc dehydration at l5-s1 level is also noted
  ممنون میشم اگه توضیح بدبن مشکلمو و راه درمانشو

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   دیسک کمر در این حد معمولا با دو سه هفته استراحت و فیزیتراپی خوب میشود. بر حسب پیشرفت بهبودی فعالیت را زودتر هم میشود شروع نمود.

 49. ندا می‌گوید:

  سلام حدود دوهفته است که قوزک پای چپم ورم کرده .گاهی اقات درد هم داره .وزیاد نمی تونم پیاده روی کنم ..در ضمن طرف چپ بدنم بیشتر مور

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>