کمردرد، ديسك، سياتيك

تقریبا نصف مردم عادی در دوره ای از زندگی شان دچار کمردرد می شوند و شدت آن تا حدی است که بطور موقت مانع کار مي شود. اکثریت کمردرد ها بعلت اختلال در ساختار مفصل، دیسک، استخوان و یا عضلات مجاور بوده و آسیب عصبی بهمراه ندارد. لذا مراقبت و درمان کمردرد را اغلب پزشکان عمومی، ارتوپدی و فیزیوتراپی به عهده می گیرند. در معاینه اغلب اختلال عضوی واضح وجود ندارد. درد و محدودیت حرکت کمر تنها یافته بالینی می باشد.

سابقه

کمردرد مزمن اغلب در ناحیه پایین کمر در حوالی مهره های سوم تا پنجم کمری و یا در عضلات اطراف مهره ها و محل اتصال مهره های کمری به لگن (مفصل ساکروایلیاک) احساس می شود. درد ممکن است موقع بیدار شدن از خواب و یا موقع حرکت بعد از استراحت شدت یابد. این نوع درد نشانه ضایعه عضوی خطیر نیست.  درد به عضلات کمر و لگن و پاها انتشار داشته ولی محدودیت چندانی در حرکات ایجاد نمی کند. استئوپروز (پوکی استخوان) ممکن است در بیماران سنین بالا وجود داشته باشد ولی بخودی خود عامل درد نمی باشد. دردهای شبانه که باعث اختلال خواب بیمار باشد ممکن است نشانه بیماری های خطیر مثل متاستاز استخوانی باشد. تب، عرق شبانه و کاهش وزن ممکن است نشانه بیماری های عفونی مثل تب مالت، سل، سرطان غدد لنفاوی و یا HIV باشد. کمردرد بندرت بعلت پارگی حلقه اطراف دیسک بین مهره ای و فتق دیسک کمر بوجود می آید. سیاتیک علائم خاص خودش را بعلت دیسک کمر ظاهر می نماید که در پایین به شرح آن پرداخته خواهد شد.

نوع خاصی از آرتروز پیشرونده که تحت عنوان اسپاندیلیت انکیلوزان نامیده می شود سیر پیشرونده درد و جمود مفاصل مهره ها در سرتاسر ستون فقرات پدید می آورد. تنگی کانال کمر، در افراد پیر و معمولا مردان، با کمردرد، لنگیدن و درد سیاتیک موقع راه رفتن مشخص می شود. کمردرد مداوم و پیشرونده شدید بدون سابقه قبلی التهاب مفصلی یا تصادف،ممكن است بعلت بیماریهای مختلف پشت پریتوان مانند تومورهای کلیه و پانکراس، زخم دودنیوم و پارگی آنوریسم آئورت شکمی و یا خونریزی پشت پریتوان بوجود آمده باشد.درد حاد ناحیه کمر بدنبال پیچ خوردگی و ضرب دیدگی و یا بلند کردن جسم سنگین به فاصله چند ساعت پدید می آید كه اصطلاحاً کشیدگی یا Strain گفته می شود. اين درد اغلب بعلت آسیب فاست مهره (مفصل پايك هاي مهره ها) و ندرتاً بعلت پارگی دیسک پدید می آید. در این شرايط خم شدن به جلو و پهلو و راست کردن کمر بعلت درد مشكل می شود. درد ناحیه طرفی کمر اغلب بعلت آسیب مفصل پایکهای مهره (Facet) می باشد و درد موجب اسپاسم عضلات آن ناحیه می گردد. در نوجوانان درد حاد ناحیه کمر اغلب بعلت اسپاندیلولیستیز (لغزیدن و جابجایی مهره ها روی هم) که ناشی از ضعف رباطهای بین پایکهای مهره ای ناحیه L5 می باشد. این خود زمینه را برای شکستگی  فراهم می کند. درد ناحیه پشت و بالای کمر ممکن است بعلت شکستگی فشاری مهره باشد كه معمولا بعلت افتادن روی باسن یا به پشت پدید می آید. در افراد پیر با پوکی استخوان شکستگی خود بخود مهره نیز دیده می شود. درد شدید کمر بعد از ضربه مستقیم روی فقرات یا به سر که موجب پارگی رباطها و عناصر نگهدارنده مهره ها می شود موضوع جدی تشخیص از نظر بی ثبات بودن مهره های فقرات می باشد. اختلال در کنترل ادرار نشانه فشار و آزردگی نخاع یا ریشه های کدا اکین (دم اسبی) است. دیسک کمر بعلت پارگی حلقه اطراف دیسک معمولا در L5-L4 و S1-L5 موجب درد سیاتیک با علائم حسی و حرکتی مربوطه می شود. پارگی و جابجایی دیسک L5 بعلت آسیب مفصل پایکهای S1-L5 می باشد.

پاتوفیزیولوژی

عناصر حساس به درد، انتهاهای عصبی دریافت کننده درد در کپسول مفصلی پدیکولهای مهره ها و حلقه اطرف دیسک‌ها است. همچنین غضروف روی مهره ها در مواردیکه ضایعه استخوانی وجود داشته باشد عامل احساس درد است. درد از محل اوليه به نواحی دورتر مثل پا و پشت منعکس می شود. دردهای عضلات ناحیه دور فقرات به همان نواحی محدود می شود.

منشاء درد در کمر، درد مزمن آرتروز مفاصل پدیکولهای مهره ها و لیگامانهای مجاور آن است. درد این ناحیه به التهاب ارتباط چندانی ندارد. با پیشرفت دژنرسانس سطوح این مفاصل (فاست ها) هیپرتروفی مفصل و شل شدن رباطهای نگهدارنده آن، استواری فقرات را بر روی هم و وضعیت محوری ستون فقرات بهم می خورد. در نتیجه لغزیدن یک فقره روی فقره دیگر (اسپوندیلولیستزیس) موجب تنگ شدن کانال نخاع و فشار بر ریشهاي عصبی کودا اكین و درد و اختلال عصبی مربوط به این ناحیه می شود.

پیش آگهی

اغلب کمر دردها خود بخود بهبود می یابند ولی در بعضی افراد درد و ناراحتی مزمن ادامه می یابد. در اغلب موارد 50 درصد درد شدید در مدت یک ماه و بقیه درد در مدت دو ماه بهبود می‌يابد و در موارد کمي بمدت طولانی تر دوام می یابد. احتمال عود درد حاد در سه ماه بعدی 25 درصد و در یک سال 75 درصد است. سیر کمردردها به علل عفونی و تومورها و… مربوط به عامل بیماری و نحوه پاسخ به درمان می باشد.

تشخیص

محدودیت دامنه حرکات، در بلند کردن پا در حال خوابیده به پشت، خم شدن از ناحیه کمر در حال ایستاده و دیگر محدودیت های حرکت بعلت درد وجود دارد. اختلال در حس مربوطه به ریشه های عصبی کمری و خاجی و ضعف عضلات مربوط به این ریشه ها و کاهش رفلکس ها در موارد آسیب ریشه های عصبی این ناحیه بوجود می آید. در موارد مشخص کمر درد بعلت کشیدگی و زور معمولا رادیوگرافی کمر و CT اسکن و اسکن MRI ضروری نیست. در موارد درد مقاوم بیش از چند هفته و در موارد درد به علت نامشخص بررسیها با رادیولوژی و اسکن جهت تشخیص موارد عفونی و توموری ضرورت پیدا می کند. در موارد آرتروز بدون عارضه عصبی اغلب رادیوگرافی ساده کمر کافی است. تغییرات دژنراتیو در سطوح مفاصل مهره ها و دیسک با پیشرفت سن بیشتر دیده می شود و اغلب بدون علامت است. در موارد دردهای شدید و مقاوم عمقی پایین کمر و ناحیه زیر دنده ها بررسی بیشتر با اسکن ضروری است. آزمایش خون از نظر سدیمانتاسیون، CRP، شمارش خون و در مواردی کشت خون و ایمونوالکتروفورز برای رد عفونت و تومورها ضرورت پیدا می کند.

درمان

انواع مسکن ها در کاهش کمر درد موثر بوده و ارجحیت چندانی نسبت به یکدیگر ندارند. برای کاهش درد استراحت در مرحله حاد ضرورت دارد. دراز کشیدن در هر وضعیتی که راحت باشد خوب است. ماساژ عضلات کمر، گرم کردن عضلات دچار اسپاسم، استفاده از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مثل دیکلوفناک، بروفن و ایندومتاسین موثر است. در گذشته از اجزاء کشش و روش های فیکس نمودن استفاده می نمودند اما امروزه متروک شده است. شل کننده‌ها مثل دیازپام بیشتر مصرف می شود در مواردي تاثیر در سیر بهبودی دارد. دستکاری های ناشیانه فیزیوتراپی روی کمر ممکن است در مواردی به آسیب بیشتر منجر شود. توضیح چگونگی اختلال و نحوه تشدید ناراحتی در نشستن و ایستادن نامتناسب و برداشتن و بلند کردن اجسام سنگین برای پیشگیری از عود بيماري کمک می کند. استفاده از کرست کمر ارتوپدی در مرحله فعالیت بعد از بهبودی نسبی توصیه می شود. توجه به وضعیت مناسب تختخواب و صندلی در کار و رانندگی لازم است. در مواردی درد مزمن کمر نشانه افسردگی و اضطراب مزمن بوده که صرفا به درمان با داروهای مربوطه جواب می دهد. در 40 سال گذشته مشخص شده است که جراحی اغلب عوارض بیشتر از اثر مطلوب در درمان کمردرد داشته است.در موارد استثنایی برای ایجاد ثبات و بهم پیوستن مهره ها، عمل جراحی لازم است.

تغييرات د‍ژنراتيو فقرات كمر (اسپانديلو آرتروز)

ديسك كمر و سیاتیک:

سیاتیک به درد عصب سیاتیک اطلاق می شود که از ناحیه سرین (نشيمنگاه) شروع شده و به ناحیه پشت پا و سمت طرفی ران و ساق منتشر می شود كه ممکن است با کمر درد همراه نباشد. درد سیاتیک بعلت فشرده شدن ریشه عصب L4 و L5 و S1 است. فشردگی عصب بعلت جابجایی دیسک، استئوآرتریت و تنگ شدن سوراخ بین مهره ها و یا لغزیدن مهره ها و تنگ شدن کانال نخاع پدید می آید. سیاتیک به ندرت بعلت کیست سینوویال و یا تومور غلاف اعصاب این ناحیه پیش می آید. درد ناحیه طرفی کمر و به دنبال آن درد سیاتیک كه در مدت چند ساعت تا چند روز پدید می آید نشانه پارگی و جابجایی دیسک كمر است. اغلب دیسک کمر بدون علت مشخص ظاهر مي‌شود ولی در مواردی با پیچ خوردگی کمر، بلند کردن جسم سنگین و یا ضربه مستقیم به کمر پدید می آید. درد سیاتیک دو طرفه اغلب نشانه آرتروز پیشرفته کمر است.

شرح بالینی:

اغلب بیماران از درد ناحیه سرین که به پشت و یا سمت طرفی ران منتشر می شود شکایت دارند. ممکن  است درد به ساق و پا منتشر شود. در مواردی درد شدید مانع از نشستن و ایستادن بیمار شده و در بعضی موارد اختلال حس و کاهش قدرت اکستانسیون (بالا بردن) در مچ و انگشتان پا مشاهده مي‌شود.

مواردیکه کمر درد مزمن و محدودیت حرکت کمر در گذشته وجود داشته و درد سیاتیک ظاهر بشود، اغلب علت آن تنگی کانال است. درد مفصل فاست محدود به ناحیه کمر بوده و با تغییر وضعیت تشدید می یابد.

اختلال کنترل ادرار با سیاتیک دو طرفه نشانه فشرده شدن ریشه های کدا اکین بوده و مسئله اورژانس جراحي تلقی می گردد.

پاتوفیزیولوژی سیاتیک: درد انتشاری بعلت فشرده شدن ریشه عصب در اثر دیسک و یا تغييرات ديگر ناشی از آرتروز مهره ها و تنگي کانال نخاع و سوراخ بین مهره ها است و بندرت بعلت کیست یا تومور پدید می آید.

عصب سیاتیک ممکن است بعلت تزریق و یا هماتوم و آبسه در ناحیه عضلات سرین آسیب ببیند و ندرتاً بعلت گیر کردن عصب در زیر عضله پیری فورم در این ناحیه مشاهده می شود.

پیش آگهی

سیاتیک اغلب به مرور زمان خوب می شود. نصف بیماران درمدت دو هفته و 70 درصد در مدت یکسال بهبود می یابند و 30 درصد بقیه به درجاتی درد را بمدت طولانیتر دارند. در موارد درد مزمن و عود کننده به لحاظ ادامه ناراحتی و اختلال در کارایی که درمان محافظه کارانه مفید نباشد جراحی در هفته های اول بیماری توصیه میشود.

تشخیص

محدودیت حرکت در بلند کردن پا در حال خوابیده در معاینه مشاهده می شود. بروز درد در پای دیگر نشانه خوبی از دیسک جابجا شده در پایین کمر است.

نشانه هاي دیسک جابجا شده (فتق دیسک)

ریشه دیسک درد ضعف عضله رفلکس کاهش حس
S1 S1-L5 پشت ران تا مچ پا نزدیک کننده ران، خم کننده زانو، خم كننده مچ و انگشت شصت کاهش رفلکس آشیل سطح جانبی و کف پا
L5 L5-L4 پشت ران ضعف عضله جلوی ساق، فوت دارپ (افتادگي پا) رفلکس زانو سطح جانبی و پایینی انگشت شصت
L4 L4-L3 جلو و سطح طرفی ران چهار سر ران رفلکس زانو قوزک داخلی
L3 L3-L2 جلو و سطح داخلی ران و زانو نزدیک کننده ران و چهار سر رفلکس زانو سطح داخلی ران

تصویربرداری فقرات را بغیر از موارد اورژانس و با عارضه میتوان چند هفته به تاخیر انداخت. در عکس ساده اطلاعات کمی  بدست می آید. معمولا MRI در مدت بعد از دو هفته از شروع بیماری به منظور ارجاع به جراحی انجام میگیرد. در موارد سیاتیک با عارضه تشخیص های افتراقی دیسک از متاستاز فقرات، بیماریهای عفونی و التهابی ریشه عصبی مثل بیماری لایم و بروسلوز و نیز مننژیت کاسینوماتوز مطرح می شود.

درمان

در سیاتیک نیز مثل کمر درد استراحت و درمان در فاصله زمانی چند هفته ممکن است نتیجه بخش باشد. با جراحی بهبود درد زودتر حاصل می شود ولی در طولانی مدت و معمولا بعد از یکسال نتیجه جراحی با درمان بدون جراحي یکسان می باشد. حدود 30 درصد بیماران پس از شش هفته استراحت به جراحی نياز پيدا می کنند. در موارد سیاتیک شدید دو طرفه با ضعف پا و اختلال کنترل ادرار جراحی در مرحله نخست ضروری است. در موارد با اختلال حس و افتادگی پا امکان بهبودی با استراحت و درمان بدون جراحی هم وجود دارد. مراقبت و درمان بمدت 6 تا 8 هفته قبل از جراحی توصیه می گردد. موارد سیاتیک بدون دیسک و اسپاندیلوز مشخص به جراحی خوب جواب نمی دهد. تزریق استروئید اپی دورال در بعضی موارد ممکن است موثر باشد.

ديسك متعدد بين مهره هاي كمر

تنگی کانال

تغییرات دژنراتیو مهره های کمری موجب تنگ شدن کانال نخاعی وفشار به ریشه های عصبی می گردد. دژنراسانس در قسمت های لیگامانها و مفاصل فاست بین مهره ها پدید آمده و در مواردی موجب لغزیدن مهره ها روی هم می شود.

سیر بالینی

معمولا در مردان سنین بالا با سابقه دردکمر و دردهای خفیف متناوب سیاتیک که با راه رفتن شدت یافته و با دراز کشیدن کاهش می یابد مشاهده مي شود. در معاینه کاهش قوس کمر مشاهده مي‌شود. تشخیص آن از نارسایی شریانی ایلیاک مطرح مي‌شود، در هر دو مورد لنگیدن متناوب ديده می‌شود با این تفاوت که لنگیدن متناوب عصبی علائم اختصاصی خود را دارد.

فیزیوپاتولوژی

تنگی کانال موجب فشار به عناصر داخل کانال شده شدت آن معمولا بر روی ریشه عصبی، مربوط به همان سطح می باشد. تنگی ناشی از هیپرتروفی سطوح مفصلی ، هیپرتروفی لیگامان فلاووم (Ligamentum Flavum)، لغزیدن مهره (اسپاندیلولیستیز) و تشکیل پل بین مهره ها بعلت تغییرات آهکی جلو دیسک ها پدید می آید. تمام این تغییرات دژنراتیو با پیشرفت سن و فعالیت بیشتر و ضربه های خفیف مکرر تشدید می یابد. بعضی افراد با زمینه خانوادی زمینه مساعد بیشتری برای تنگی کانال دارند.

پیش آگهی

معمولا سیر تنگی کانال رو به تشدید بوده در مواردی باعث ناتوانی در راه رفتن شده و اقدام به جراحی  ضرورت می يابد.

تشخیص

سیر بالینی بیماری معمولا مشخص است و تشخیص آن از نارسایی جریان خون پاها از روی یافته های بالینی عصبی ممکن است. و یافته هایی از نارسایی جریان خون مشاهده نمی شود. از علائم بارز آن لنگیدن متناوب بصورت ضعف و اختلال حس پاها پس از کمی راه رفتن، از بین رفتن رفلکس آشیل و تشدید درد می باشد. علائم با استراحت بطور نسبی به حال طبیعی بر می گردد. بلندکردن پا در حال خوابیده محدودیت داشته و نیز انعطاف کمر در حرکات مختلف محدودیت دارد. در رادیوگرافی ساده پلهای اسپاندیلوتیک بین مهره ها مشهود بوده ولی تغییرات مربوط به لیگامان ها در عکس ساده مشخص نبوده، لغزندگی مهره ها در عکس نیم رخ مشخص می شود. اسکن سی تی و اسکن MRI تنگی کانال را نشان می دهد. الکترومیوگرافی با نشان دادن فیبریلاسیون در عضلات مربوط به اعصاب آسیب دیده به تشخیص کمک میکند.

درمان

ورزشهای کمری و کشش و نرمش تحت نظر فیزیوتراپ اغلب نیاز به جراحی را رفع می کند. تمرین های حرکتی مناسب برای اصلاح قوس کمر و رفع تنگی کانال علائم بیماری را بهبود می نماید. استفاده از دوچرخه ثابت با خم شدن به جلو در حال پدال زدن و تمرین های کشش کمر با خم شدن به جلو در وضعیت نشسته در روی صندلی و آویزان شدن از بارفیکس در کاهش عارضه های تنگی کانال موثر است. جراحی در موارد شدید به منظور رفع فشار از روی ریشه های عصبی موثر بوده و به راه رفتن کمک میکند ولی در طولانی مدت در سرنوشت معلولیت چندان فرق نمی کند. با جراحی برداشتن چند لامینای مهره و ثابت نمودن (فیکساسیون) مهره ها با گراف استخوانی و میله و پیچ بعمل می آید. دردوره نقاهت بعد از عمل که شش تا دوازده هفته است بیمار ضمن فیزیوتراپی میتواند راه برود و رانندگی کند. اجراء سایر روشهای غیر متعادف مثل تزریق اپی دورال و دستکاریها توسط شکسته بند موثر نمی باشد.

در سندرم فاست: درد شدید و اسپاسم و بی حرکتی حاد بعلت التهاب یا خشکی مفصلی پدیکول مهره‌هاي گردن یا کمر پدید می آید. درد کاملا موضعی بوده بیمار قادر به حرکت مفصل از وضعیت ثابت نمی باشد. با اجراء گرما و ماساژ بر روی ناحیه درد و کشش ملایم، علائم در کوتاه مدت بهبودی کامل می آید. در مواردی تزریق موضعی بی حس کننده و استروئید ضرورت پیدا می کند.

این نوشته در تخصصی, عمومی ارسال و , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

2,853 Responses to کمردرد، ديسك، سياتيك

 1. نیکا می‌گوید:

  اقای دکتر من وقتی هم گردنم رو خم میکنم پشت پاهام یه احساس برق گرفتگی ضعیف میکنم به نظر شما علت چیست و باید چیکار کنم؟

 2. مژگان می‌گوید:

  سلام آقای دکتر من مزگان22 سالمه 5ساله درد شدید در ستون فقرات دارم از دنبالچه تا بالا کلا هرچی میاد بدتر میشه گاهی عکسا خوبه گاهی بد مثلا 5ماه پیش 4تا دیسک گردن داشتم الان رفتم هیچی نیست ولی جواب ام آر ای کمرم left foraminal disc bulging is seen at L5/S1 level لطفا بهم بگین چیه بی حسی شدید تو دستو پاهام درد شدید دارم بی حسیم طوری بود که دکتر روماتولوژی بهم گفت فیبرومیالزی داری و سیمبالتا 60 میخورم ولی بازم ضعفو دارم ولی اگه نخورم باز پاهام بی حسه شصت پام که از مرداد بی حسه هرچی سوزن میزنم اصلا لطفا بهم بگین مخصوصا نتیجه ام آر آی

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   در ام ار آی دیسک کمر گزارش شده، شاید روماتیسم فقرات علت دردهای متغییر گردن و… است، غیر از مراجعه روماتولوژی معاینه اعصاب هم بهتر است بعمل آورید اگر تشخیص مشخص نشد ارزیابی روان شناختی با روان پزشک لازم خواهد بود.

 3. مژگان می‌گوید:

  لطفا جوابمو زودتر بدین واینکه فوق العاده درد گردن دارم خیلی خیلی شدید شاید بتونم کمی فقط کمی درد کمرو لگنو تحمل کنم ولی گردن اصلا طوری که کتفمم از کار انداخته مخصوصا کتف چپمو اصلا نمیتونم از دست کار بکشم چون گردنم درد میگیره ولی عکسا نسبتا سالمه مثلا قبلا گفت 4دیسک الان اصلا اونم تو ام ار ای نیست ولی دردم بدتر شده
  توروخدا زودتر بهم جواب بدین

 4. نرجس می‌گوید:

  باعرض سلام و خسته نباشید
  آقای دکتر 26سالمه و الان حدود سه ساله دچار دیسک کمرشدم به گفته دکترم مهره 4و5دچار پارگی دیسک شده ودکتر جراحی رو پیشنهاد دادن
  از عمل میترسم چون هنوز سنم کمه برا جراحی. آیا بدون جراحی پارگی دیسکم با مصرف دارو برطرف میشه؟پیشنهاد شماچیه؟
  باورزش و استراحت خوب میشم
  خواهش میکنم جوابمو بدین
  یاعلی

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر دیسک موجب عارضه جدی سیاتیک نشده با استراحت و فیزیوتراپی میتوانید از درمان بدون جراحی نتیجه بگیرید.

 5. نیکا می‌گوید:

  ببخشید اینقد سوال میپرسم, آقای دکتر شما با توجه به تجربتون فک میکنید این احساس برق گرفتگی باخم کردن گردن ازچیه آیا میتونه نشانه ام اس باشه؟چون من چندتا دکتر رفتم اصلا معاینه اعصاب رو انجام نمیدن فقط معاینه در این حد انجام میدن که پاها رو بالا میارن و میگن کجای پا درد میاد.
  باتشکر

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   احساس برق گرفتگی باخم کردن گردن ممکن است نشانه ام اس باشد، در مواردی که پلاک در نخاع گردن باشد این نشانه وخود دارد در دریگر ضایعات مثل دیسک و تومور نخاع نیز دیده میشود.

 6. نیکا می‌گوید:

  اقای دکتر وز وز گوش علامت ام اس؟ چون من گوشمم وز وز میکنه خیلی ممنون میشم جواب بدید

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اغلب موارد وزوزگوش بدون علت مشخص پیش می آید، با رعایت مواردی از قبیل دور بودن از صداهای بلند، کم کردن استرس و پرهیز از غذاهای محرک مثل ادویه ها و چای زیادی ، کم میشود.

 7. مهدی می‌گوید:

  با سلام واحترام
  32 سال سن دارم بعد بلند کردن جسم سنگینی به مدت یک روز توان تکان خوردن نداشتم با کاهش درد و گرفتن ام ار ای مشخص شد که دیسک L5پاره شده و ریشه S1 تحت فشار می باشد.ابتدا کل پای راستم بی حس بود بعد از استراحت یک هفته ای بی حسی از بین رفت و فقط تیغه خارجی پا هنوز بی حس و دردناک است.با توجه به اینکه کارم نشسته و استفاده از رایانه می باشد آیا عمل راه حل این مشکل است یا با انجام حرکات فیزیو تراپی و کششی در حالت دراز کش زیر نظر فزیوتراپ و رفتن مداوم استخر باعث رفع مشکل می شود یا می باست به مدت طولانی مثلا 4 ال 6 ماه حرکت ورزشی و رفتن استخر را قطع کنم.لطفا راهنمایی کنید.با سپاس

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اختلال حس محدوده S1 که پیش آمده با عمل یا بدون عمل و با درمان مدت طولانی دوام مییابد. اگر سیر ناراحتی روبه اصلاح است با روشهائی که گفته اید از همه نوع به درمان مستمر و ملایم ادامه دهید.

 8. هانیه می‌گوید:

  سلام و عرض ادب…آقای دکتر من دختری ۲۳ ساله هستم،چندین ساله مه که کمر درد در قسمت های مختلف کمرم دارم ،اخیرا ام آر آی انجام دادم که نتیجش این بود: دهیدراتاسیون و پروتروژن سانترال دیسک t11-12 با اثر فشاری بر thechal sac دیده میشود.
  میخاستم بدونم مشکلم تا حد جدیه وآیا درمانهای غیرجراحی بهبودی کامل میاره؟؟ اگر بله چه. روش هایی؟؟
  ضمنا آقای دکتر بنده همورویید خفیفی هم دارم که حدودا هر ۶ ماه شروع. به خونریزی کمی میکند ،و به طبع آن کمردرد شدیدی در ناحیه دنبالچه و متمایل به چپ حس میکنم،برای این مشکل چه کنم؟؟

 9. اعظم می‌گوید:

  سلام خسته نباشید من 34 سالمه حدود 2 ماه پیش کمردرد شدید گرفتم که به پای چپم میزد درحدی که به سمت چپ میلنیگیدم با ام آر آی تشخیص دادن که بیماری مادرزادی شمورل که متاسفانه اطلاعاتی درموردش ندارم الان 2 ماه بعد من هر روز بدتر از دیروز دیگه توان انجام کارهای روزمره ندارم درد خیلی شدیده شب با درد خیلی زیاد میخوابم صبح بیدار میشم چند دقیقه خوبه به محضی که کمی سر پا وایستم برای آماده شدن سرکار کمی شروع میشه عصر از سرکاربرمیگردم دیگه پای چپم روی انگشتام میزارم درد خیلی زیاده در حدی که چندروزیه احساس میکنم نیاز به عصا دارم به نظر خودم دردش مثل اینه که استخوانم ترک برداشته باشه یا عفونت کرده باشه نمیدونم به کجا مراجعه کنم کم کم دارم افسردگی میگیرم ..ممنون میشم اگر راهنمایی بفرمایید

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   گره شمورل در مهره ها علائم بالینی چندان ایجاد نمیکند با معاینه ارتوپدی یا اعصاب میشود علت درد را در رابطه با دیسک یا عوارض دیگر تشخیص داد.

 10. داود بزم آرا می‌گوید:

  سلام، دیگه کسی به اینجا سر نمی زنه؟

 11. مهدی می‌گوید:

  سلام آقای دکتر
  من یک سالی است که از درد کمر با انتشار به پا رنج میبرم MRI دیسک بیرون زده L5 S1 را نشان داده و تشخیص دو جراح عمل بوده است. الان 4 هفته است که استراحت میکنم و دوبار تزریق اپیدورال کرده ام به فاصله 2 هفته . لنگی پای چپ کمی بهتر شده و تنها درد در پشت دو باسن و بی حسی در پشت ران راست و باسن راست دارم. در حالت راه رفتن و ایستادن درد دوباره شروع میشود در پاها. روی پاشنه قادر به راه رفتن هستم و روی پنچه چپ کمی لنگی دارم که بهتر شده است . دکترم 3 هفته دیکر استراحت تجویز کرده است . با یک تزریق دیگر و بعد از آن نرمش و استخر
  لطفا نظر بدهید من باید عمل کنم یا نه با توجه به تشخیص تنگی کانال نخاع

 12. منوچهری می‌گوید:

  با سلام
  من سی و سه ساله هستم از یه سال پیش کمر درد همراه درد در پای چپ شروع شد با گرفتن ام ار ای علت ورم دیسک ال چهار و پنج بود که در این مدت درد کمر و پا زیاد و کم میشد که اخیرا درد بیشتر شد که با ام ار ای جدید پارگی دیسک عنوان گردید.آیا می شود بدون عمل بهبودی پیدا کرد یا صرفا باید عمل نمود.با تشکر

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   در غالب موارد دیسک و سیاتیک با یک دوره 2-4 هفته ای استراحت و نرمش و فیزیوتراپی بهتر میشود. بعد از دوره درمان مراقبت از نظر فشار زیاد و بی حرکتی و ایستادن طولانی باید رعایت شود.

 13. صادق می‌گوید:

  سلام!
  من 16 سالمه و فوتبال بازی میکنم متاسفانه الان 2 ساله از ناحیه های مختلف به خصوص انتهای ساق پا خیلی اذیت میشم ! یه دکتر گفت شکستگی های ریز استخوانی دارم و یکی دیگه گفت که مهرم جابه جا شده !
  دردم یه مدت خوب میشه و دوباره شروع میکنه به خصوص مواقعی که تو تمرین فشار میارم (البته وقتی بدنم کاملا گرم میشه دیگه هیچی حالیم نمیشه تا وقتی سرد شم )
  از طرفی وقتی یه مدت…. بهتر که نمیشن بدتر هم میشن !!! واقن گیج شدم !!!!!
  یعنی مشکلم سیاتیکه ؟؟ راه درمانش چیه؟؟؟
  خواهش میکنم راهنماییم کنیید ! ممنوووون

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر دردها در نواحی استخوانی ساق پا است احتمالا به ترک های ریز ناشی از فشار به استخوان مربوط میشود، بهتر است زیاد فشار نیاورید، اگر درد در مسیر عصب سیاتیک در پشت ران و ساق است به دیسک کمر مربوط میشود، در همه حال بامعاینه قابل تشخیص و درمان است.

 14. مریم می‌گوید:

  با سلام و احترام مجدد
  آقای دکتر اگر علایم فتق دیسک کمر بعد از استراحت و فیزیوترابی بهبود یافت به معنی این است که دیسک به جای خود برگشته است؟
  باتشکر

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   دیسک سرجای خود میماند ولی علائم فشاری روی عصب کم میشود لذا بهتر است برای پیشگیری از عود مراقبتهای احتیاطی رعایت شود.

 15. شریفی می‌گوید:

  سلام آقای دکتر. خسته نباشید
  از بابت وقتی که می گذارید و پاسخ می دهید بسیار سپاسگزارم
  خانمی 37 ساله هستم که 9 ماه پیش با درد شدید در ناحیه لگن و پا مواجه شدم. دردی جانکاه. پس از ام آر آی مشخص شد که دیسک بین مهره های l3 و l4 دچار پارگی شده و کانال نخاعی را نیز تنگ کرده. نزد چندین دکتر داخلی مغز و اعصاب و جراحی و ارتوپد رفتم و همگی می گفتند بلافاصله عمل می بایست انجام گردد. منتها نهایتا با نظر یکی از ایشا پس از یک ماه استراحت و ده جلسه فیزیوتراپی و انجام نرمشهایی که دکتر گفت دردهایم تسکین یافته اما بهبود نیافته. یک ماه است که هفته ای دو بار به استخر می روم و در آب راه می روم و با کمی هم پای دوچرخه می زنم. می خواهم بدانم آیا شنا برایم خوب است یا مضر. چه شنایی؟ کرال سینه که شنیده ام مضر است. کرال پشت چطور؟
  ممنون میشوم راهنمایی فرمایید. با تشکر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>