کمردرد، ديسك، سياتيك

تقریبا نصف مردم عادی در دوره ای از زندگی شان دچار کمردرد می شوند و شدت آن تا حدی است که بطور موقت مانع کار مي شود. اکثریت کمردرد ها بعلت اختلال در ساختار مفصل، دیسک، استخوان و یا عضلات مجاور بوده و آسیب عصبی بهمراه ندارد. لذا مراقبت و درمان کمردرد را اغلب پزشکان عمومی، ارتوپدی و فیزیوتراپی به عهده می گیرند. در معاینه اغلب اختلال عضوی واضح وجود ندارد. درد و محدودیت حرکت کمر تنها یافته بالینی می باشد.

سابقه

کمردرد مزمن اغلب در ناحیه پایین کمر در حوالی مهره های سوم تا پنجم کمری و یا در عضلات اطراف مهره ها و محل اتصال مهره های کمری به لگن (مفصل ساکروایلیاک) احساس می شود. درد ممکن است موقع بیدار شدن از خواب و یا موقع حرکت بعد از استراحت شدت یابد. این نوع درد نشانه ضایعه عضوی خطیر نیست.  درد به عضلات کمر و لگن و پاها انتشار داشته ولی محدودیت چندانی در حرکات ایجاد نمی کند. استئوپروز (پوکی استخوان) ممکن است در بیماران سنین بالا وجود داشته باشد ولی بخودی خود عامل درد نمی باشد. دردهای شبانه که باعث اختلال خواب بیمار باشد ممکن است نشانه بیماری های خطیر مثل متاستاز استخوانی باشد. تب، عرق شبانه و کاهش وزن ممکن است نشانه بیماری های عفونی مثل تب مالت، سل، سرطان غدد لنفاوی و یا HIV باشد. کمردرد بندرت بعلت پارگی حلقه اطراف دیسک بین مهره ای و فتق دیسک کمر بوجود می آید. سیاتیک علائم خاص خودش را بعلت دیسک کمر ظاهر می نماید که در پایین به شرح آن پرداخته خواهد شد.

نوع خاصی از آرتروز پیشرونده که تحت عنوان اسپاندیلیت انکیلوزان نامیده می شود سیر پیشرونده درد و جمود مفاصل مهره ها در سرتاسر ستون فقرات پدید می آورد. تنگی کانال کمر، در افراد پیر و معمولا مردان، با کمردرد، لنگیدن و درد سیاتیک موقع راه رفتن مشخص می شود. کمردرد مداوم و پیشرونده شدید بدون سابقه قبلی التهاب مفصلی یا تصادف،ممكن است بعلت بیماریهای مختلف پشت پریتوان مانند تومورهای کلیه و پانکراس، زخم دودنیوم و پارگی آنوریسم آئورت شکمی و یا خونریزی پشت پریتوان بوجود آمده باشد.درد حاد ناحیه کمر بدنبال پیچ خوردگی و ضرب دیدگی و یا بلند کردن جسم سنگین به فاصله چند ساعت پدید می آید كه اصطلاحاً کشیدگی یا Strain گفته می شود. اين درد اغلب بعلت آسیب فاست مهره (مفصل پايك هاي مهره ها) و ندرتاً بعلت پارگی دیسک پدید می آید. در این شرايط خم شدن به جلو و پهلو و راست کردن کمر بعلت درد مشكل می شود. درد ناحیه طرفی کمر اغلب بعلت آسیب مفصل پایکهای مهره (Facet) می باشد و درد موجب اسپاسم عضلات آن ناحیه می گردد. در نوجوانان درد حاد ناحیه کمر اغلب بعلت اسپاندیلولیستیز (لغزیدن و جابجایی مهره ها روی هم) که ناشی از ضعف رباطهای بین پایکهای مهره ای ناحیه L5 می باشد. این خود زمینه را برای شکستگی  فراهم می کند. درد ناحیه پشت و بالای کمر ممکن است بعلت شکستگی فشاری مهره باشد كه معمولا بعلت افتادن روی باسن یا به پشت پدید می آید. در افراد پیر با پوکی استخوان شکستگی خود بخود مهره نیز دیده می شود. درد شدید کمر بعد از ضربه مستقیم روی فقرات یا به سر که موجب پارگی رباطها و عناصر نگهدارنده مهره ها می شود موضوع جدی تشخیص از نظر بی ثبات بودن مهره های فقرات می باشد. اختلال در کنترل ادرار نشانه فشار و آزردگی نخاع یا ریشه های کدا اکین (دم اسبی) است. دیسک کمر بعلت پارگی حلقه اطراف دیسک معمولا در L5-L4 و S1-L5 موجب درد سیاتیک با علائم حسی و حرکتی مربوطه می شود. پارگی و جابجایی دیسک L5 بعلت آسیب مفصل پایکهای S1-L5 می باشد.

پاتوفیزیولوژی

عناصر حساس به درد، انتهاهای عصبی دریافت کننده درد در کپسول مفصلی پدیکولهای مهره ها و حلقه اطرف دیسک‌ها است. همچنین غضروف روی مهره ها در مواردیکه ضایعه استخوانی وجود داشته باشد عامل احساس درد است. درد از محل اوليه به نواحی دورتر مثل پا و پشت منعکس می شود. دردهای عضلات ناحیه دور فقرات به همان نواحی محدود می شود.

منشاء درد در کمر، درد مزمن آرتروز مفاصل پدیکولهای مهره ها و لیگامانهای مجاور آن است. درد این ناحیه به التهاب ارتباط چندانی ندارد. با پیشرفت دژنرسانس سطوح این مفاصل (فاست ها) هیپرتروفی مفصل و شل شدن رباطهای نگهدارنده آن، استواری فقرات را بر روی هم و وضعیت محوری ستون فقرات بهم می خورد. در نتیجه لغزیدن یک فقره روی فقره دیگر (اسپوندیلولیستزیس) موجب تنگ شدن کانال نخاع و فشار بر ریشهاي عصبی کودا اكین و درد و اختلال عصبی مربوط به این ناحیه می شود.

پیش آگهی

اغلب کمر دردها خود بخود بهبود می یابند ولی در بعضی افراد درد و ناراحتی مزمن ادامه می یابد. در اغلب موارد 50 درصد درد شدید در مدت یک ماه و بقیه درد در مدت دو ماه بهبود می‌يابد و در موارد کمي بمدت طولانی تر دوام می یابد. احتمال عود درد حاد در سه ماه بعدی 25 درصد و در یک سال 75 درصد است. سیر کمردردها به علل عفونی و تومورها و… مربوط به عامل بیماری و نحوه پاسخ به درمان می باشد.

تشخیص

محدودیت دامنه حرکات، در بلند کردن پا در حال خوابیده به پشت، خم شدن از ناحیه کمر در حال ایستاده و دیگر محدودیت های حرکت بعلت درد وجود دارد. اختلال در حس مربوطه به ریشه های عصبی کمری و خاجی و ضعف عضلات مربوط به این ریشه ها و کاهش رفلکس ها در موارد آسیب ریشه های عصبی این ناحیه بوجود می آید. در موارد مشخص کمر درد بعلت کشیدگی و زور معمولا رادیوگرافی کمر و CT اسکن و اسکن MRI ضروری نیست. در موارد درد مقاوم بیش از چند هفته و در موارد درد به علت نامشخص بررسیها با رادیولوژی و اسکن جهت تشخیص موارد عفونی و توموری ضرورت پیدا می کند. در موارد آرتروز بدون عارضه عصبی اغلب رادیوگرافی ساده کمر کافی است. تغییرات دژنراتیو در سطوح مفاصل مهره ها و دیسک با پیشرفت سن بیشتر دیده می شود و اغلب بدون علامت است. در موارد دردهای شدید و مقاوم عمقی پایین کمر و ناحیه زیر دنده ها بررسی بیشتر با اسکن ضروری است. آزمایش خون از نظر سدیمانتاسیون، CRP، شمارش خون و در مواردی کشت خون و ایمونوالکتروفورز برای رد عفونت و تومورها ضرورت پیدا می کند.

درمان

انواع مسکن ها در کاهش کمر درد موثر بوده و ارجحیت چندانی نسبت به یکدیگر ندارند. برای کاهش درد استراحت در مرحله حاد ضرورت دارد. دراز کشیدن در هر وضعیتی که راحت باشد خوب است. ماساژ عضلات کمر، گرم کردن عضلات دچار اسپاسم، استفاده از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مثل دیکلوفناک، بروفن و ایندومتاسین موثر است. در گذشته از اجزاء کشش و روش های فیکس نمودن استفاده می نمودند اما امروزه متروک شده است. شل کننده‌ها مثل دیازپام بیشتر مصرف می شود در مواردي تاثیر در سیر بهبودی دارد. دستکاری های ناشیانه فیزیوتراپی روی کمر ممکن است در مواردی به آسیب بیشتر منجر شود. توضیح چگونگی اختلال و نحوه تشدید ناراحتی در نشستن و ایستادن نامتناسب و برداشتن و بلند کردن اجسام سنگین برای پیشگیری از عود بيماري کمک می کند. استفاده از کرست کمر ارتوپدی در مرحله فعالیت بعد از بهبودی نسبی توصیه می شود. توجه به وضعیت مناسب تختخواب و صندلی در کار و رانندگی لازم است. در مواردی درد مزمن کمر نشانه افسردگی و اضطراب مزمن بوده که صرفا به درمان با داروهای مربوطه جواب می دهد. در 40 سال گذشته مشخص شده است که جراحی اغلب عوارض بیشتر از اثر مطلوب در درمان کمردرد داشته است.در موارد استثنایی برای ایجاد ثبات و بهم پیوستن مهره ها، عمل جراحی لازم است.

تغييرات د‍ژنراتيو فقرات كمر (اسپانديلو آرتروز)

ديسك كمر و سیاتیک:

سیاتیک به درد عصب سیاتیک اطلاق می شود که از ناحیه سرین (نشيمنگاه) شروع شده و به ناحیه پشت پا و سمت طرفی ران و ساق منتشر می شود كه ممکن است با کمر درد همراه نباشد. درد سیاتیک بعلت فشرده شدن ریشه عصب L4 و L5 و S1 است. فشردگی عصب بعلت جابجایی دیسک، استئوآرتریت و تنگ شدن سوراخ بین مهره ها و یا لغزیدن مهره ها و تنگ شدن کانال نخاع پدید می آید. سیاتیک به ندرت بعلت کیست سینوویال و یا تومور غلاف اعصاب این ناحیه پیش می آید. درد ناحیه طرفی کمر و به دنبال آن درد سیاتیک كه در مدت چند ساعت تا چند روز پدید می آید نشانه پارگی و جابجایی دیسک كمر است. اغلب دیسک کمر بدون علت مشخص ظاهر مي‌شود ولی در مواردی با پیچ خوردگی کمر، بلند کردن جسم سنگین و یا ضربه مستقیم به کمر پدید می آید. درد سیاتیک دو طرفه اغلب نشانه آرتروز پیشرفته کمر است.

شرح بالینی:

اغلب بیماران از درد ناحیه سرین که به پشت و یا سمت طرفی ران منتشر می شود شکایت دارند. ممکن  است درد به ساق و پا منتشر شود. در مواردی درد شدید مانع از نشستن و ایستادن بیمار شده و در بعضی موارد اختلال حس و کاهش قدرت اکستانسیون (بالا بردن) در مچ و انگشتان پا مشاهده مي‌شود.

مواردیکه کمر درد مزمن و محدودیت حرکت کمر در گذشته وجود داشته و درد سیاتیک ظاهر بشود، اغلب علت آن تنگی کانال است. درد مفصل فاست محدود به ناحیه کمر بوده و با تغییر وضعیت تشدید می یابد.

اختلال کنترل ادرار با سیاتیک دو طرفه نشانه فشرده شدن ریشه های کدا اکین بوده و مسئله اورژانس جراحي تلقی می گردد.

پاتوفیزیولوژی سیاتیک: درد انتشاری بعلت فشرده شدن ریشه عصب در اثر دیسک و یا تغييرات ديگر ناشی از آرتروز مهره ها و تنگي کانال نخاع و سوراخ بین مهره ها است و بندرت بعلت کیست یا تومور پدید می آید.

عصب سیاتیک ممکن است بعلت تزریق و یا هماتوم و آبسه در ناحیه عضلات سرین آسیب ببیند و ندرتاً بعلت گیر کردن عصب در زیر عضله پیری فورم در این ناحیه مشاهده می شود.

پیش آگهی

سیاتیک اغلب به مرور زمان خوب می شود. نصف بیماران درمدت دو هفته و 70 درصد در مدت یکسال بهبود می یابند و 30 درصد بقیه به درجاتی درد را بمدت طولانیتر دارند. در موارد درد مزمن و عود کننده به لحاظ ادامه ناراحتی و اختلال در کارایی که درمان محافظه کارانه مفید نباشد جراحی در هفته های اول بیماری توصیه میشود.

تشخیص

محدودیت حرکت در بلند کردن پا در حال خوابیده در معاینه مشاهده می شود. بروز درد در پای دیگر نشانه خوبی از دیسک جابجا شده در پایین کمر است.

نشانه هاي دیسک جابجا شده (فتق دیسک)

ریشه دیسک درد ضعف عضله رفلکس کاهش حس
S1 S1-L5 پشت ران تا مچ پا نزدیک کننده ران، خم کننده زانو، خم كننده مچ و انگشت شصت کاهش رفلکس آشیل سطح جانبی و کف پا
L5 L5-L4 پشت ران ضعف عضله جلوی ساق، فوت دارپ (افتادگي پا) رفلکس زانو سطح جانبی و پایینی انگشت شصت
L4 L4-L3 جلو و سطح طرفی ران چهار سر ران رفلکس زانو قوزک داخلی
L3 L3-L2 جلو و سطح داخلی ران و زانو نزدیک کننده ران و چهار سر رفلکس زانو سطح داخلی ران

تصویربرداری فقرات را بغیر از موارد اورژانس و با عارضه میتوان چند هفته به تاخیر انداخت. در عکس ساده اطلاعات کمی  بدست می آید. معمولا MRI در مدت بعد از دو هفته از شروع بیماری به منظور ارجاع به جراحی انجام میگیرد. در موارد سیاتیک با عارضه تشخیص های افتراقی دیسک از متاستاز فقرات، بیماریهای عفونی و التهابی ریشه عصبی مثل بیماری لایم و بروسلوز و نیز مننژیت کاسینوماتوز مطرح می شود.

درمان

در سیاتیک نیز مثل کمر درد استراحت و درمان در فاصله زمانی چند هفته ممکن است نتیجه بخش باشد. با جراحی بهبود درد زودتر حاصل می شود ولی در طولانی مدت و معمولا بعد از یکسال نتیجه جراحی با درمان بدون جراحي یکسان می باشد. حدود 30 درصد بیماران پس از شش هفته استراحت به جراحی نياز پيدا می کنند. در موارد سیاتیک شدید دو طرفه با ضعف پا و اختلال کنترل ادرار جراحی در مرحله نخست ضروری است. در موارد با اختلال حس و افتادگی پا امکان بهبودی با استراحت و درمان بدون جراحی هم وجود دارد. مراقبت و درمان بمدت 6 تا 8 هفته قبل از جراحی توصیه می گردد. موارد سیاتیک بدون دیسک و اسپاندیلوز مشخص به جراحی خوب جواب نمی دهد. تزریق استروئید اپی دورال در بعضی موارد ممکن است موثر باشد.

ديسك متعدد بين مهره هاي كمر

تنگی کانال

تغییرات دژنراتیو مهره های کمری موجب تنگ شدن کانال نخاعی وفشار به ریشه های عصبی می گردد. دژنراسانس در قسمت های لیگامانها و مفاصل فاست بین مهره ها پدید آمده و در مواردی موجب لغزیدن مهره ها روی هم می شود.

سیر بالینی

معمولا در مردان سنین بالا با سابقه دردکمر و دردهای خفیف متناوب سیاتیک که با راه رفتن شدت یافته و با دراز کشیدن کاهش می یابد مشاهده مي شود. در معاینه کاهش قوس کمر مشاهده مي‌شود. تشخیص آن از نارسایی شریانی ایلیاک مطرح مي‌شود، در هر دو مورد لنگیدن متناوب ديده می‌شود با این تفاوت که لنگیدن متناوب عصبی علائم اختصاصی خود را دارد.

فیزیوپاتولوژی

تنگی کانال موجب فشار به عناصر داخل کانال شده شدت آن معمولا بر روی ریشه عصبی، مربوط به همان سطح می باشد. تنگی ناشی از هیپرتروفی سطوح مفصلی ، هیپرتروفی لیگامان فلاووم (Ligamentum Flavum)، لغزیدن مهره (اسپاندیلولیستیز) و تشکیل پل بین مهره ها بعلت تغییرات آهکی جلو دیسک ها پدید می آید. تمام این تغییرات دژنراتیو با پیشرفت سن و فعالیت بیشتر و ضربه های خفیف مکرر تشدید می یابد. بعضی افراد با زمینه خانوادی زمینه مساعد بیشتری برای تنگی کانال دارند.

پیش آگهی

معمولا سیر تنگی کانال رو به تشدید بوده در مواردی باعث ناتوانی در راه رفتن شده و اقدام به جراحی  ضرورت می يابد.

تشخیص

سیر بالینی بیماری معمولا مشخص است و تشخیص آن از نارسایی جریان خون پاها از روی یافته های بالینی عصبی ممکن است. و یافته هایی از نارسایی جریان خون مشاهده نمی شود. از علائم بارز آن لنگیدن متناوب بصورت ضعف و اختلال حس پاها پس از کمی راه رفتن، از بین رفتن رفلکس آشیل و تشدید درد می باشد. علائم با استراحت بطور نسبی به حال طبیعی بر می گردد. بلندکردن پا در حال خوابیده محدودیت داشته و نیز انعطاف کمر در حرکات مختلف محدودیت دارد. در رادیوگرافی ساده پلهای اسپاندیلوتیک بین مهره ها مشهود بوده ولی تغییرات مربوط به لیگامان ها در عکس ساده مشخص نبوده، لغزندگی مهره ها در عکس نیم رخ مشخص می شود. اسکن سی تی و اسکن MRI تنگی کانال را نشان می دهد. الکترومیوگرافی با نشان دادن فیبریلاسیون در عضلات مربوط به اعصاب آسیب دیده به تشخیص کمک میکند.

درمان

ورزشهای کمری و کشش و نرمش تحت نظر فیزیوتراپ اغلب نیاز به جراحی را رفع می کند. تمرین های حرکتی مناسب برای اصلاح قوس کمر و رفع تنگی کانال علائم بیماری را بهبود می نماید. استفاده از دوچرخه ثابت با خم شدن به جلو در حال پدال زدن و تمرین های کشش کمر با خم شدن به جلو در وضعیت نشسته در روی صندلی و آویزان شدن از بارفیکس در کاهش عارضه های تنگی کانال موثر است. جراحی در موارد شدید به منظور رفع فشار از روی ریشه های عصبی موثر بوده و به راه رفتن کمک میکند ولی در طولانی مدت در سرنوشت معلولیت چندان فرق نمی کند. با جراحی برداشتن چند لامینای مهره و ثابت نمودن (فیکساسیون) مهره ها با گراف استخوانی و میله و پیچ بعمل می آید. دردوره نقاهت بعد از عمل که شش تا دوازده هفته است بیمار ضمن فیزیوتراپی میتواند راه برود و رانندگی کند. اجراء سایر روشهای غیر متعادف مثل تزریق اپی دورال و دستکاریها توسط شکسته بند موثر نمی باشد.

در سندرم فاست: درد شدید و اسپاسم و بی حرکتی حاد بعلت التهاب یا خشکی مفصلی پدیکول مهره‌هاي گردن یا کمر پدید می آید. درد کاملا موضعی بوده بیمار قادر به حرکت مفصل از وضعیت ثابت نمی باشد. با اجراء گرما و ماساژ بر روی ناحیه درد و کشش ملایم، علائم در کوتاه مدت بهبودی کامل می آید. در مواردی تزریق موضعی بی حس کننده و استروئید ضرورت پیدا می کند.

این نوشته در تخصصی, عمومی ارسال و , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

3,222 Responses to کمردرد، ديسك، سياتيك

 1. علیرضا می‌گوید:

  دکتر من دقیقا متوجه تشخیص شما نشدم . یعنی چی حدس میزنید . احتمال نکروز استخوان سر لگن نیست ؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   بدون معاینه و دیدن رادیوگرافی تشخیص در حد حدس امکان پذیر است. در صورت نیاز به تایید بیشتر نتینجه اسکن لازم خواهد بود.

 2. عبدالوهاب می‌گوید:

  با سلام مجدد من سوالم هنوز پاسخ داده نشده بعد چند روز لطف میگنیم راهنمایی کنید ممنون میشم

 3. هاشم می‌گوید:

  ضمن تشکر فراوان….
  الام دو هفتست که به خاطر درد بسیار شدید در ناحیه لگن قسمت بیرونی و پشت قادر به راه رفتن نیستم. با حرکت کمر و جابجایی اون هیچ مشکلی نیست و فقط با حرکت لگن مشکل دارم. Mri هم گرفتم و در اون دیسک خفیف در L3-L4 و همچنین L4-L5 دیده میشه. ولی درد بسیار شدید هست. شروع درد هم با سرماخوردن و قرار گرفتن در محیط سرد شروع شد. امتداد درد تا بالای زانو هست. آیا تست عصب و عضله پیشنهاد میشه.
  ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمایی.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   در این مورد با معاینه، پزشک میتواند ارتباط درد را با دیسک کمر یا عوارض آرتروز فقرات و یا مفصل لگن تشخیص دهد. اگر در معاینه و آزمایشها علت خاص مشخص نشده با استراحت و تمرین های کششی و نرمشی علائم معمولا فروکش میکنند.

 4. Hamed می‌گوید:

  سلام
  مدت يه ماه هست من ازكمردرد قسمت پايين كمر رنج ميبرم البته باعث اختلال دركارم نشده دردبه باشن وكشاله پاي چپم ميكشه خيلي ازاحتمال وجود تومورميترسم وأشتري فراواني دارم البته راديولوژي گرفتم توعكس همه چيز نرمال علت دردچيه خواهشن يجوري توضيح كامل بدين ازاسترس دربيام

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   این در د مشخصآ درد سیاتیک است مسئله شایعی است اغلب بعلت دیک کمر پیش می آید و با استراحت و نرمش بهتر میشود. در صورت لزوم برای بررسی بیشتر ام آر آی گرفته میشود.

 5. علیرضا می‌گوید:

  متن اصلاح شده
  سلام دکتر . یک هفته پیش کفه پاهام موقع بیدار شدن از خواب درد داشت 5 6 تا قدم که بر میداشتم خوب میشد . بعد 2 روز زد به ساق پای چپم. بعد اومد بالاتر تا الان که خط بین کمر و انتهای باسنم احساس خشکی و درد کم دارم ولی درد زیر خط باسن و رو به بیرون دارم دردی مثل سفتی جای آمپول روغنی ولی در مچ ها احساس درد کوفتگی دارم و این در هر دوپا مشترکه یکم کفه پاهام سرده و انگشت کوچک پام یا کمی سر میشه یا کمی درد داره ولی بیشتر ناحیه باسنی که گفتم ناراحتم میکنه . در راه رفتن مشکلی ندارم ولی در دراز کش چرا احساس سوزش کم در قوس کمر رو به پایین دارم . ممنون میشم راهنماییم کنید .

  پیروکسیکام مصرف دارم . ناپروکسن و یه امپول مترو کاربامول هم زدم ولی هیچ تاثیری نداشت

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   این دردها بنظر نمیرسد بعلت عارضه عصبی باشد بعتر است از نظر احتمال دردهای عضلانی وتری التهابی معاینه و بررسی بعمل آید.

 6. سارا می‌گوید:

  با سلام
  من دو سه روز قبل پشت ران چپم یه کشیدگی نسبتادرد ناکی احساس میکردم که بعد چند ساعت رفع شد.
  و امروز هم یه کمر درد مختصر دارم.ولی جلوی ساق پاهام درد میکنه.
  امکان داره سیاتیک داشته باشم؟

 7. مریم می‌گوید:

  با سلام، دو روزه در ناحیه کمر و لگن احساس ناراحتی میکنم، درد کوفتگی دارم، حدود 10 روز از عادت ماهانم گذشته، شروع دردم از ناحیه ی گردنه فیمور سمت راستم بود احساس میکردم خون به استخوان پاهام نمیرسه ، اون شب دردش شروع شد و تا فرداش در ناحیه لگن و روی ران و کمر احساس درد داداشتم مث درد قبل عادت ماهانه که البته تا شب خوب شد اما صبح فردا که بیدار شدم بعد از یه ربع نشستن شروع شد
  توضیحا به علت نفخ معده یه هفته کپسول و قرص مصرف میکنم، بسیار در مقابل سرما نامقاوم هستم طوری که 3 هفته پیش که تازه از حمام بیرون اومدم باد کولر به ستون فقراتم خورد و 4 روز بعدش یه چیزی حدود 3 روز درد زیاد در ناحیه ستون فقرات داشتم ، یه هفتس شبا عطسه میکنم وخیلی کم تب میکنم اما آبریزش بینی ندارم، من انحنای زیر ده درجه ستون فقرات دارم که با مراجعه به پزشک گفتن مشکل خاصی نیست فقط مراقبت رو نحوه نشستن و خوابت داشته باش، بسیار قوز میکنم، تو سرما یه موقع هایی در ناحیه دنبالچه احساس درد میکنم که البته همیشه نیست، فکر میکنم مزاج خیلی سردی دارم، الان البته از صب تا حالا احساس درد داشتم ولی الان داره کم میشه، پارسال یه آنفولانزای خیلی سخت گرفتم که احساس کوفتگی بسیار شدید میکردم که البته آنتی بیوتیک مصرف کردم، ولی از اون موقع تا حالا احساس میکنم آسیب پذیر شدم و سرد شدن هوا استخوان درد میگیرم، قبلا به صورت حرفه ای تا دو سال پیش ورزش میکردم از جمله کاراته اما الان دو ساله ورزش نمیکنم، موقعی که عصبانی میشم و یا شوک میشم ضعف در پا دارم، مثلا هفته پیش به خاطر یه موضوعی دچار استرس شدم و سریع ران سمت پای راستم گرفت
  ممنون میشم راهنماییم کنین، خیلی آشفتم
  با تشکر

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   این نوع دردها و اختلالات حسی و ضعف در افراد با زمینه روان تنی و زمینه التهابی عضلانی وتری بدون علت مشخص دیده میشود اغلب به انواع درمانها مقاومند. با کم کردن استرس و تمرینهای منظم نرمش و استراحت کم میشود.

 8. مریم می‌گوید:

  معذرت میخوام آقای دکتر یادم رفت بگم
  مچ پای سمت راستمم وقتی میدوم درد میگیره، خیلی کم
  کتف سمت راستمم یه وقتایی درد میگیره، 3 یا 4 ساعت حدودا
  خداقوت

 9. رفعت می‌گوید:

  vertebrae: l2 hemangioma
  paravertebral soft tissues: unremarkable
  genral lumbar spine curve: increased lordosis
  other points: rule out right ovarian follicular cyst 25 mm. با سلام و تشكر فراوان نتيجه جواب رو ممكن است مرحمت فرماييد . براي كمر دردم آم آر آي دادم . با سپاس

  • رفعت می‌گوید:

   البته جناب آقاي دكتر من دو تا زانوهام كيست آورده و شصت پاي راستم آرتروز گرفته كه گفته شد بر اثر شكستگي كه بد جوش خورده و بعد از اين علائم من رو فرستادن براي كمر عكس بگيرم با توجه به اينكه من 33 سالم هست و وزنم 56 لطفا منو راهنمايي كنيد چون من هنوز باردار نشدم و مي خوام براي بارداري هم اقدام كنم خواهشا منو راهنمايي كنيد . اين داروها رو من تاثير نداره البته من ويتامين اي و يك قرص ريز دادن اسمش رو فراموش كردم و قرص ويتامين تقويت عضلات آب درماني هم مي رم هفته اي يك بار اما آمپول د3 به من سه تا داده بودن 15 روز يك بار من نزدم چون در موردش زياد خوب نشنيدم . با تشكر

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   خال عروقی در مهره کمری 2 و قوص کمر مسائل عادی و کم اهمیت است. تصادفآ کیست تخمدان هم دیده شده است.

 10. Pasha iranik می‌گوید:

  سلام باتشکر
  من چند هفته ای هست که مهره آخر کمرم و ساق و مچ پام درد میکنه خواستم بپرسم Mir لازم هست؟؟

 11. بهاره می‌گوید:

  با سلام و خسته نباشید
  مدت 5 ماه هست که از ناحیه روی پا از انگشتان پا به سمت روی پا درد شدیدی دارم طوریکه وقتی کفش دارم به شدت روی پاهام درد میکنه وقتی بدون کفشم پاهام به شدت خسته هست طوریکه وقتی روی زمین خوابیدم یا نشستم برایم بلند شدن و سرپا ایستادن خیلی مشکله. درضمن چکاپ کامل دادم همچنین کفش های بسیار راحت میپوشم چون اول فکر می کردم که شاید از کفش باشه ولی من از ابتدا کفش راحت برام خیلی مهم بوده. درد به شدتی دارم که صبحها از خواب که بیدار میشم نمیتونم پاهام رو روی زمین بزارم از روی پا تا پاشنه پام هم تیر میکشه زمان کاریم از ساعت 7.30 تا 4 بعد از ظهره بعدش هم که رسیدگی به خانه و فرزندم. دقیقا تا 9 شب سر پا هستم. قد 160 وزنم 85 کیلو. فقط مونده که دکتر ارتوپد برم یعنی از لحاظ خونی فقط کمی فقر آهن دارم مشکل خاصی ندارم. اگر امکان داره یه کمی کمکم کنید تا به دکتر مراجعه کنم و مسئله حادتری پیش نیاد. چون تحمل درد زیادش رو ندارم هر روز هم بیشتر میشه یا من تحمل کمتر. درضمن پیاده روی هم روزی نیم ساعت رو دارم.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   این ناراحتی بنظر نمیرسد به عارضه عصبی مربوط باشد. زیادی وزن و سرپا بودن طولانی ممکن است زمینه ناراحتی را سبب شده، پزشک ارتوپدی بهتر کمک میکند.

 12. nilofar می‌گوید:

  باسلام حدود ۴ماه که به مدت۲هفته احساس بی حسی سوزش و گز.گز در پای چپم مخصوصا قسمت ران حس میکنم ام ار ای از سر انجام دادم گفتن مشکلی نیست ازمایش خون ساده ام انجام شد که فقط مقداری چربی داشتم اما این سوزشو بعضی اوقات بی حسی هنوز ادامه داره در صورتی که متخصص مغزو عصاب تشخیص دادن مشکلی نیست ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اختلال حس سطح جلوئی و طرفی ران اغلب بعلت فشرده شدن عصب رانی زیر کمربند و یا چربی شکم پیش می آید به اسم مرالژی پاراستتیکا گفته میشود. با رفع فشار بتدریج بهتر میشود.

 13. Fatemeh می‌گوید:

  باعرض سلام خدمت شما جناب دکتر.ما حدود 3 ماه هست که متوجه شدیم مادرم پارگیه دیسک بین مهره های 4-5 دارن و این موضوع سه ماه هست باعث کم تحرکیه ایشون شده به سیاتیک فشارآورده وگاهی خیلی عجیب میگیره و انگشتان پاشون بی حسه و گاهی کمرشون هنوز تیر میکشه خیلی دارن اذیت میشن.به نظر شما اینکه 3 ماه هست ایشون کم تحرکن و درست نمیتونن فعالیت کنن جای نگرانی نیست؟؟به جاهای مختلفی رفتیم بهتر شده ولی خوب نشده ممنون میشم یه راه چاره جلو پای ما قرار بدین واقعا لطف میکنید اگه راهنمایی بفرمایید

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر با یک دوره 2-3 هفته فیزیتراپی فشرده همه روزه با روشهای متنوع و آب درمانی بهتر نشوند ممکن است از جراحی نتیجه خوب بدست آید.

 14. زهرا می‌گوید:

  سلام اقای دکتر.من خانمی سی ویک ساله هستم .حدود نه ماه پیش چسم سنگین بلند کردم از اون موقع کمردرد دارم البته دردبیشتر در باسن بود والان به زیرزانو هم میزنه.همون اوایل رفتم دکترولی در عکس سالم بودگفت اگرشدیدشدmriبرو.نرفتم ولی دو سه ماه پیش جلومبلی روبرداشتم دردام شدیدشدموقع راه رفتن وفعالیت دردبیشتره.ممکنه سیاتیک باشه؟وقت دکتر گرفتم ک برم.ولی شماراهنماییم کنین چیکار کنم.خیلی نگرانم چون به موقع درمانش نکردم.دکتر اینجوردردها ممکنه منجر به فلجی یا زمینگیری بشه؟خیلی ممنون

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   کمر درد و درد سیاتیک امر شایع است اغلب با نرمش و استراحت برطرف میشود، درصورت مشخص شدن عارضه عصبی سیاتیک ممکن است اسکن ضروری باشد.

 15. نسترن می‌گوید:

  سلام من 24 سال دارم و ورزشکار هستم
  بدنسازی انجام میدم و بسکتبال
  راستش قبل از شروع بدنسازیم الان چند سالی هست که سمت چپم مدام عضله هاش گرفته میشه مثلا اگه زیاد یک طرفه بخوابم خیلی درد میگیره اول فک کردم درد کلیه اس ک رفتم سونوگرافی گفتن مشکلی نداری این درد از پشت کمر به پهلو و گاهی تا زیر کتفم هم میزنه ک گاهی همراه با سوزشه.راستش من آلرژی هم دارم خیلی نگرانم سرفه ک می کردم رگی از داخل، پشت باسن احساس می کردم داره تکون می خوره و جابه جا میشه.لطفا راهنماییم کنید چیکار کنم؟چه حرکتایی انجام ندم راستش حرکتای هوازی و کششی می کنم خوبم ولی بعدش ک یادش میفتم و گاهی ناراحتم و یا استرس دارم دردش شدید میشه وقتی هم کمرم رو ماساژ میدم رگی هس ک درد میگیره

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   این نوع علائم متغییر و پراکنده اغلب نشانه بیماری عضوی مشخص نیست معمولا به دلیل مسائل اضطراب و افکار وسواسی پیش می آید. اگر در معاینه و چک آپ سالم هستید به ورزش متنوع و در صورت لزوم درمان اضطراب بپردازید.

 16. علی می‌گوید:

  باسلام من پسری 27ساله هستم مشکل من اینه که وقتی سرپامی ایستم وسط پشتم دچاراسپاسم شدیدودردناک میشه ضمنامن دچاردیسک خفیف l4 l5وl4,l3وتنگی ملایم کانال نخاعی هستم نزد پزشک فوق تخصص درد رفتم گفتن گرفتگی مکررپشت ارتباطی بامشکلات ستون فقرات من ندارند درضمن ازمایشات تخصصی خون هم دادم که سالمن

 17. عباس می‌گوید:

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما
  من 19 سالمه و دو ساله ورزش تکواندو میرم
  چند وقت پیش رفتم تو پارک داشتم حرکت شکم میرفتم بدونه گرم کردن بعد وقتی داشتم شکم میرفتم سنگین یهو به نظرم عصب بالای لگن سمته چپم نزدیکه استخوان وسط لگن تیر کشید و درد گرفت و بعدش ول کرد
  اما فرداش وقتی از خواب بیدار شدم دردش حساس شد و تا گردنمو رو به پایین میارم اون ناحیه احساس درده میکنم
  به نظرم با تکان دادن گردنم تحریک میشه / الان سه روزی میشه / التهای هم داره / حس میکنم اون ناحیه مثله نبض میزنه
  الان چیکار کنم به نظرتون ؟ / از تمرینمم افتادم ميترسم کششی کار کنم بد تر شه / آب گرم يا سرد ميتونه خوبش کنه / دکتر هم رفتم قرص باکلوفن داد با یه سوزن ضده التهاب و مسکن اما هنوز همونه کمتر شده يکم البته
  خيلي ممنون ميشم کمکم کنين…..

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   احتمالا به عصب سیاتیک فشار آمده بهتر است یک هفته استراحت نرمش سبک کنید در صورت ادامه ناراحتی برای معاینه یا اسکن مراجعه ضروری خواهد بود.

 18. رضا می‌گوید:

  با سلام
  تشخیص ام ار ای لغزندگی درجه 1 L5بر روی مهره s1می باشد
  خیلی نگران هستم
  آیا ممکن است بیماری توسعه پیدا کند و لغزندگی بیشتر شود
  آیا می شود تا آخر عمر همان درجه 1 بماند
  کمی وقتی به کمر می خوابم پای چپم مورمور می شه ولی درد ندارم چکار کنم راهنمایی کنید
  من 33 سالمه وآیا جراحی آن خطرناک است
  خواهشمندم جوابم را بدهید
  گزارش:spondylolisis of L5 with grade 1 spondylolisthesis is noeted

 19. شادي می‌گوید:

  اقاي دكتر توروخدا راهنمايي كنيد
  كلافه شدم.نزديك يك ساله كه ساق پاي راستم درد ميكنه.گاهي خوب ميشه ولي به محض اينكه پياده روي ميرم يا كار خونه ميگيرم درد ميگيره تا چند روز.نميدونم اصلا چه دكتري برم.ازمايش دادم چيزي بدنم كم نداشته.پيش دكتر ستون فقرات رفتم عكس كمر گرفتم مشكل نداشتم.نميدونم دليلش چيه؟ميشه راهنمايي كنيد؟من پيش چه دكتري برم؟چطور پي گيري كنم؟

 20. شادي می‌گوید:

  اقاي دكتر من منتظر جوابم.الان دو روز ديگه مهمون دارم و عزا گرفتم كه با درد ساق پام بعد مهموني چكار كنم.نميدونم چطور درستش كنم

 21. شادي می‌گوید:

  يعني پيش چه دكتري برم؟مغز و اعصاب؟يا روماتولوژيست؟

 22. فاطمه می‌گوید:

  باعرض سلام واحترام و خداقوت خدمت جناب دکتر.مادر بنده حدود سه ماه هست که متوجه پارگیه دیسک کمر بین مهره 4-5 شدن ولی بعداز استراحت واستفاده از دارو تغییر آنچنانی حاصل نشد البته خداروشکر بهتر شدن ولی هنوز هم کمرشون تیر میکشه وپاهاشون سوزن سوزن میزه و انگشتان بی حسه وسیاتیک هم اذیتشون میکنه.لطفا اگه راه حلی هست بفرمایید فکرمیکنم بااین مدت طولانی استراحت البته نه مطلق مطلق براشون مضرباشه.درسته؟؟بعدجناب دکتر تزریق آمپول اپیدورال رو شما پیشنهاد میکنید؟؟ضرری نداره.خیلی ممنون انشالله همیشه در صحت وسلامت باشید

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر تابحال 60-70% بهتر شده با تمرینهای مناسب نرمشی و فیزیوتراپی و درمانهای ضد التهاب بقیه موارد کم میشود. درمان غیر متعارف بعضآ با عوارض هم همراه میشود.

 23. بیتا می‌گوید:

  سلام آقای دکتر.تو جواب رادیو گرافی من نوشته “تغییرات دژنراتیو در فقرات کمری با استئوفیتهای مارژینال مشاهده می شود.alignment مهره ها وارتفاع جسم مهره ها و ارتفاع فواصل مهره ها در فقرات کمری نرمال است.”میشه بگید مشکل کمر من چیه و چطور میشه درمانش کرد؟پیشاپیش ازتون کمال تشکر رو دارم.

 24. سیما می‌گوید:

  سلام.
  دکتر فروردین امسال در حین جابجایی یک وسیله سنگین درد خیلی شدیدی در ناحیه کمرم احساس کردم.با آمپول مسکن طی 24 ساعت خوب نشدم.قادر به تکان دادن پای چپ به هیچوجه نبودم و پای راستم تا نیمه میتونستم جمع کنم.هر گونه حرکتی درد کمرم وحشتناک میشد.با کمک 115 به دکتر مراجعه کرده و تشخیص در رفتگی دیسک دادند و آمپول مسکن قوی و استراحت.
  و جدیدا دردی از کمرم به سمت چپ باسنم تیر میکشه و موقع راه رفتن هم احساسش میکنم.بعضی صبحها درد شدیدی در رانها هم احساس میکنم.نظر شما چیه؟
  سپاسگزارم

 25. نعمت اله غفاری می‌گوید:

  استاد گرامی جناب اقای دکتر سیفی
  باسلام .از پاسخگویی شما ممنون خواهم بود .
  اخیرا احساس درد در ناحیه کمر در موقع ویا راه رفتن بمدت بالاتر از ده دقیقه وهمچنین ناحیه ران رادارم .و نسبایستادنوهمچرانت به ازمایش mri نمودم که جواب ان بشرح ذیل میباشد .استدعا دارم ضمن بررسی ، درمان ان را به تفضیل شرح دهید .باتشکر.
  Annular disc bulging is at l 2_3. and l3_4 levels causing mild impression on the thecal sac and lateral recess.

  Decreased lumbar lordosis is seen.
  Vertebral bodies are normal in shape,signal and alignment.
  No bone marrow signal abnormality is seen.
  Anteroposterior diameter of lumbar canal is normal
  Conus medullaris as well as cauda equina and distal cord appear normaal.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   دیسک مطرح شده در اسکن در حدی نیست که موجب عارضه جدی بشود. با استراحت مناسب و ورزش میشود تقویت عضلات کمر را بهتر کرد و به علائم موجود غلبه کرد.

 26. شادي می‌گوید:

  اقاي دكتر براي همين درد پشت ساق پام دكتر چند ماه پيش گفت كه به خاطر ضعف عضلاتته.ازمايش هم دادم فسفر خونم زياد بود.من بايد براي حل شدن و قوي شدن عضلاتم چيكار كنم؟حتي ورزشم كه ميرم برميگردم خيلي اذيتم پاهام مور مور ميشه و حس بدي دارم با ورزش

 27. هما می‌گوید:

  با سلام و خسته نباشید
  مادر من حدود سه سال پیش بعلت درد شدید در ناحیه کمر و پاها و تشخیص پزشکان مبنی بر جابجایی مهره های چهارم و پنجم ستون فقرات عمل جراحی انجام داد و برای ایشان پلاتین گذاشتند،از آن زمان تا کنون درد هایی که قبل از عمل در ناحیه کمر و پا داشتند برطرف گردید اما در ناحیه باسن دچار درد شدید شده است و برای این درد به پزشکان متعددی مراجعه نموده است ولی همگی بیان میکنند در ام آر آی مشکلی وجود ندارد و هیچ یک از آنان علت درد را متوجه نشده اند، از شما تقاضا دارم بنده را راهنمایی بفرمایید که علت درد چیست و برای درمان آن چه کار باید بکنیم؟ با تشکر

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   وجود پلیت بعنوان جسم خارجی در بین بافتهای اسخوانی و مفصلی همیشه عامل محرک درد است، گذاشت گرما در محل درد و بعد از گرم کردن کشش های ملایم و نسبتا طولانی مدت با افزایش دامنه حرکات در مسیر درد معمولا در بلند مدت موثر واقع میشود.

 28. رضا درگاهي می‌گوید:

  سلام اقاي دكتر من يه سوال داشتم
  ديشب وقت خواب از خواب پريدم دست راستم بي حس شده بود يكم كه بلند شدم و وايسادم خوب شد در حد يك دقيقه.امروزم دستم اصلا مشكلي نداشت كاملا خوب و پر قدرت بود الان من اين بي حسي رو بايد جدي بگيرم؟طوري بود كه با دست چپم تكونش دادم؟يا اين موضوع عاديه؟

 29. حمید می‌گوید:

  سلام آقای دکتر.من دیسک کمردارم.آیا زانودرد هم به دیسک کمرربط دارد؟سه روزه کمردرد دوباره به سراغم آمده.اما جدیدأ زانوی چپم هم درد میکند

 30. سجاد می‌گوید:

  سلام آقای دکتر.من مدتیه درده کمره شدیدی دارم رفتم دکترو با ام ار ای که انجام دادم ۳تا ازدسک مهره های کمرم و یکی از قفسه سینم درون کانالن و منم یک ماه دیگه باید برم سربازی,باید برا این مشکلم چیکار کنم؟دکتر فقط قرص کلسیم داده

 31. عبای می‌گوید:

  سلام ..اقای دکتر حدود یکسال پیش کمرم درد گرفت البته والیبال بازی میکنم هنوزم بازی میکنم بطوری که انگار پاهام قفله و خوب نمیتونم راه برم رفتم دکتر ام ار ای گرفتم و گفت دییک s1 l5 زده بیرون ..هنوزم دذدم میکنه کلی دارو خوردم ولی خوب خوب نشدم..اقای دکتر الانم والیبال بازی میکنم مشکلی تو خم شدن کمرم یا جهش ندارم اما خب کمرم درد میکنه در همون ناحیه پایینی پاهامم زیر زانوم درد داره البته بیستر مچ پاهام دلم میخاد یکی بکششون یعنی با حرکت کششی بهتر میسم..لطفا راهنمایی فرمایید دیگر والیبال بازی نکنم یا اینکه چکار کنم خوب بشم…واقعا نمیتونم از والیبال دل بکنم…ممنونم از زحماتتون

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   این نوع کمر درد به تمرینهای کششی و تقویت عضلات کمر و استراحت خوابیده بمدت زیادتر در طول شبانه روز بهتر پاسخ میدهد، ادامه تمرین والیبال با احتیاط برای مدتی تابهبودی کامل بلامانع است.

 32. صدیقه می‌گوید:

  سلام آقای دکتر با تشکر از اینکه زحمت می کشید و پاسخ می دهید من کارمند هستم و در طول روز به مدت 6 الی 7 ساعت پشت کامپیوتر می نشینم حدود 50 سال سن دارم در حال آموزش شنا و پا دوچرخه مربی شنا مدام به من توصیه میکردند که باسن را به عقب فشار دهم و بنده هم با جدیت و تمرین زیاد اینکار را انجام می دادم که از ناحیه پای چپ دچار درد شدید شدم تا حدی که پس از گذشت دو ماه هنوز هم در ناحیه باسن درد دارم یکماه استعلاجی هستم و تقریبا در حالت استراحت چون برای فیزیوتراپی بتید بیرون می رفتم با انجام ام ارای دکتر لغزندگی مهر تشخیص و توصیه به عمل دارند خواهش می کنم شما بنده را راهنمایی فرمایید جواب ام ار ای به این صورت است:
  Intervertebral disks are variably dehydrated.
  Central disk protrusion is seen at l4-5 level,migrating
  Inferiorly ,causing pressure effecton thecal
  Sac and probably both exiting root.
  Otherwise the remaing parts of lumbar spine including conus medullaris,vertebral bodies and virtualized soft tissues are grossly normal
  با تشکر فراوان از حوصله شما

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   دیسک بین مهره ای 4-5 کمر با علائم فشاری به ریشه عصب گزارش شده اگر با استراحت و فیزیوتراپی رو به بهبود بوده با تمرین بیشتر بقیه علائم برطرف میشود، در صورت بروز عوارض حسی و حرکتی آسیب سیاتیک مشورت جراحی لازم خواهد بود.

 33. طاهره می‌گوید:

  با سلام خدمت پزشک عزیز و دلسوز. بنده دچار فتق دیسک L5S1 شده بودم خوشبختانه الان تمام علائم رفع شده تنها سوالی که برایم بوجود آمده ویژگی های کفش مناسب می باشد. و برای روز عروسی ام اگر کفش با پاشنه سه تا پنج سانت بپوشم خطرناکه؟
  خیلی خیلی ممنون میشم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   با هرنوع کفش که راحتی احساس بشود خوب است فقط در فواصل ایستادن و نشستن طولانی استراحت خوابیده و نرمش بیشتر کمک میکند

 34. rasoolitabar می‌گوید:

  سلام اقای دکتر
  انواع هرنی دیسکال یعنی چه؟ آیا منظور(بالج – پروتروژن- اکستروژن – سکستروژن ) هست؟
  من دوتا mriگرفتم تو یکیdisk hearniation (extruded type نوشته وداخل mri دیگم نوشته no hearniation و لی
  چند خط پایین تر نوشتهextruded disc l5-s1
  با توجه به mri اول میفهمم هرنی دیسک به 4 دسته تقسیم میشه و باتوجه به mri دوم هرنی دیسک فقط یه نوعه خیلی گیج شدم- خواهش می کنم تورو خدا این مسئله را برام روشن کنید .

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   عنوان های بکار رفته برای توصیف دیسک فقط فرق شدتش است. شدت دیسک در اسکن هم مهم نیست مهم علائم عصبی است که ایجاد میکند.

 35. سجاد می‌گوید:

  سلام آقای دکتر.من مدتیه درده کمره شدیدی دارم رفتم دکترو با ام ار ای که انجام دادم ۳تا ازدسک مهره های کمرم و یکی از قفسه سینم درون کانالن و منم یک ماه دیگه باید برم سربازی,باید برا این مشکلم چیکار کنم؟دکتر فقط قرص کلسیم داده..

 36. دکتر سیفی می‌گوید:

  احتمالا کشیدگی و التهاب در مفاصل و ایگامانهای پائین کمر و لگن موجب این مشکل شده با نرمش و کشش و استفاده از سونا و اگر تمام نشد با چند جلسه فیزیوتراپی منتفی میشود.

 37. دکتر سیفی می‌گوید:

  بنظرم جا انداختن دیسک در حد حرف است استراحت طولانی در ساعات بیکاری نرمش متناوب استفاده از کمربند طبی و تمرینهای تقویت عضلات کمر کافی خواهد بود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>