کمردرد، ديسك، سياتيك

تقریبا نصف مردم عادی در دوره ای از زندگی شان دچار کمردرد می شوند و شدت آن تا حدی است که بطور موقت مانع کار مي شود. اکثریت کمردرد ها بعلت اختلال در ساختار مفصل، دیسک، استخوان و یا عضلات مجاور بوده و آسیب عصبی بهمراه ندارد. لذا مراقبت و درمان کمردرد را اغلب پزشکان عمومی، ارتوپدی و فیزیوتراپی به عهده می گیرند. در معاینه اغلب اختلال عضوی واضح وجود ندارد. درد و محدودیت حرکت کمر تنها یافته بالینی می باشد.

سابقه

کمردرد مزمن اغلب در ناحیه پایین کمر در حوالی مهره های سوم تا پنجم کمری و یا در عضلات اطراف مهره ها و محل اتصال مهره های کمری به لگن (مفصل ساکروایلیاک) احساس می شود. درد ممکن است موقع بیدار شدن از خواب و یا موقع حرکت بعد از استراحت شدت یابد. این نوع درد نشانه ضایعه عضوی خطیر نیست.  درد به عضلات کمر و لگن و پاها انتشار داشته ولی محدودیت چندانی در حرکات ایجاد نمی کند. استئوپروز (پوکی استخوان) ممکن است در بیماران سنین بالا وجود داشته باشد ولی بخودی خود عامل درد نمی باشد. دردهای شبانه که باعث اختلال خواب بیمار باشد ممکن است نشانه بیماری های خطیر مثل متاستاز استخوانی باشد. تب، عرق شبانه و کاهش وزن ممکن است نشانه بیماری های عفونی مثل تب مالت، سل، سرطان غدد لنفاوی و یا HIV باشد. کمردرد بندرت بعلت پارگی حلقه اطراف دیسک بین مهره ای و فتق دیسک کمر بوجود می آید. سیاتیک علائم خاص خودش را بعلت دیسک کمر ظاهر می نماید که در پایین به شرح آن پرداخته خواهد شد.

نوع خاصی از آرتروز پیشرونده که تحت عنوان اسپاندیلیت انکیلوزان نامیده می شود سیر پیشرونده درد و جمود مفاصل مهره ها در سرتاسر ستون فقرات پدید می آورد. تنگی کانال کمر، در افراد پیر و معمولا مردان، با کمردرد، لنگیدن و درد سیاتیک موقع راه رفتن مشخص می شود. کمردرد مداوم و پیشرونده شدید بدون سابقه قبلی التهاب مفصلی یا تصادف،ممكن است بعلت بیماریهای مختلف پشت پریتوان مانند تومورهای کلیه و پانکراس، زخم دودنیوم و پارگی آنوریسم آئورت شکمی و یا خونریزی پشت پریتوان بوجود آمده باشد.درد حاد ناحیه کمر بدنبال پیچ خوردگی و ضرب دیدگی و یا بلند کردن جسم سنگین به فاصله چند ساعت پدید می آید كه اصطلاحاً کشیدگی یا Strain گفته می شود. اين درد اغلب بعلت آسیب فاست مهره (مفصل پايك هاي مهره ها) و ندرتاً بعلت پارگی دیسک پدید می آید. در این شرايط خم شدن به جلو و پهلو و راست کردن کمر بعلت درد مشكل می شود. درد ناحیه طرفی کمر اغلب بعلت آسیب مفصل پایکهای مهره (Facet) می باشد و درد موجب اسپاسم عضلات آن ناحیه می گردد. در نوجوانان درد حاد ناحیه کمر اغلب بعلت اسپاندیلولیستیز (لغزیدن و جابجایی مهره ها روی هم) که ناشی از ضعف رباطهای بین پایکهای مهره ای ناحیه L5 می باشد. این خود زمینه را برای شکستگی  فراهم می کند. درد ناحیه پشت و بالای کمر ممکن است بعلت شکستگی فشاری مهره باشد كه معمولا بعلت افتادن روی باسن یا به پشت پدید می آید. در افراد پیر با پوکی استخوان شکستگی خود بخود مهره نیز دیده می شود. درد شدید کمر بعد از ضربه مستقیم روی فقرات یا به سر که موجب پارگی رباطها و عناصر نگهدارنده مهره ها می شود موضوع جدی تشخیص از نظر بی ثبات بودن مهره های فقرات می باشد. اختلال در کنترل ادرار نشانه فشار و آزردگی نخاع یا ریشه های کدا اکین (دم اسبی) است. دیسک کمر بعلت پارگی حلقه اطراف دیسک معمولا در L5-L4 و S1-L5 موجب درد سیاتیک با علائم حسی و حرکتی مربوطه می شود. پارگی و جابجایی دیسک L5 بعلت آسیب مفصل پایکهای S1-L5 می باشد.

پاتوفیزیولوژی

عناصر حساس به درد، انتهاهای عصبی دریافت کننده درد در کپسول مفصلی پدیکولهای مهره ها و حلقه اطرف دیسک‌ها است. همچنین غضروف روی مهره ها در مواردیکه ضایعه استخوانی وجود داشته باشد عامل احساس درد است. درد از محل اوليه به نواحی دورتر مثل پا و پشت منعکس می شود. دردهای عضلات ناحیه دور فقرات به همان نواحی محدود می شود.

منشاء درد در کمر، درد مزمن آرتروز مفاصل پدیکولهای مهره ها و لیگامانهای مجاور آن است. درد این ناحیه به التهاب ارتباط چندانی ندارد. با پیشرفت دژنرسانس سطوح این مفاصل (فاست ها) هیپرتروفی مفصل و شل شدن رباطهای نگهدارنده آن، استواری فقرات را بر روی هم و وضعیت محوری ستون فقرات بهم می خورد. در نتیجه لغزیدن یک فقره روی فقره دیگر (اسپوندیلولیستزیس) موجب تنگ شدن کانال نخاع و فشار بر ریشهاي عصبی کودا اكین و درد و اختلال عصبی مربوط به این ناحیه می شود.

پیش آگهی

اغلب کمر دردها خود بخود بهبود می یابند ولی در بعضی افراد درد و ناراحتی مزمن ادامه می یابد. در اغلب موارد 50 درصد درد شدید در مدت یک ماه و بقیه درد در مدت دو ماه بهبود می‌يابد و در موارد کمي بمدت طولانی تر دوام می یابد. احتمال عود درد حاد در سه ماه بعدی 25 درصد و در یک سال 75 درصد است. سیر کمردردها به علل عفونی و تومورها و… مربوط به عامل بیماری و نحوه پاسخ به درمان می باشد.

تشخیص

محدودیت دامنه حرکات، در بلند کردن پا در حال خوابیده به پشت، خم شدن از ناحیه کمر در حال ایستاده و دیگر محدودیت های حرکت بعلت درد وجود دارد. اختلال در حس مربوطه به ریشه های عصبی کمری و خاجی و ضعف عضلات مربوط به این ریشه ها و کاهش رفلکس ها در موارد آسیب ریشه های عصبی این ناحیه بوجود می آید. در موارد مشخص کمر درد بعلت کشیدگی و زور معمولا رادیوگرافی کمر و CT اسکن و اسکن MRI ضروری نیست. در موارد درد مقاوم بیش از چند هفته و در موارد درد به علت نامشخص بررسیها با رادیولوژی و اسکن جهت تشخیص موارد عفونی و توموری ضرورت پیدا می کند. در موارد آرتروز بدون عارضه عصبی اغلب رادیوگرافی ساده کمر کافی است. تغییرات دژنراتیو در سطوح مفاصل مهره ها و دیسک با پیشرفت سن بیشتر دیده می شود و اغلب بدون علامت است. در موارد دردهای شدید و مقاوم عمقی پایین کمر و ناحیه زیر دنده ها بررسی بیشتر با اسکن ضروری است. آزمایش خون از نظر سدیمانتاسیون، CRP، شمارش خون و در مواردی کشت خون و ایمونوالکتروفورز برای رد عفونت و تومورها ضرورت پیدا می کند.

درمان

انواع مسکن ها در کاهش کمر درد موثر بوده و ارجحیت چندانی نسبت به یکدیگر ندارند. برای کاهش درد استراحت در مرحله حاد ضرورت دارد. دراز کشیدن در هر وضعیتی که راحت باشد خوب است. ماساژ عضلات کمر، گرم کردن عضلات دچار اسپاسم، استفاده از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مثل دیکلوفناک، بروفن و ایندومتاسین موثر است. در گذشته از اجزاء کشش و روش های فیکس نمودن استفاده می نمودند اما امروزه متروک شده است. شل کننده‌ها مثل دیازپام بیشتر مصرف می شود در مواردي تاثیر در سیر بهبودی دارد. دستکاری های ناشیانه فیزیوتراپی روی کمر ممکن است در مواردی به آسیب بیشتر منجر شود. توضیح چگونگی اختلال و نحوه تشدید ناراحتی در نشستن و ایستادن نامتناسب و برداشتن و بلند کردن اجسام سنگین برای پیشگیری از عود بيماري کمک می کند. استفاده از کرست کمر ارتوپدی در مرحله فعالیت بعد از بهبودی نسبی توصیه می شود. توجه به وضعیت مناسب تختخواب و صندلی در کار و رانندگی لازم است. در مواردی درد مزمن کمر نشانه افسردگی و اضطراب مزمن بوده که صرفا به درمان با داروهای مربوطه جواب می دهد. در 40 سال گذشته مشخص شده است که جراحی اغلب عوارض بیشتر از اثر مطلوب در درمان کمردرد داشته است.در موارد استثنایی برای ایجاد ثبات و بهم پیوستن مهره ها، عمل جراحی لازم است.

تغييرات د‍ژنراتيو فقرات كمر (اسپانديلو آرتروز)

ديسك كمر و سیاتیک:

سیاتیک به درد عصب سیاتیک اطلاق می شود که از ناحیه سرین (نشيمنگاه) شروع شده و به ناحیه پشت پا و سمت طرفی ران و ساق منتشر می شود كه ممکن است با کمر درد همراه نباشد. درد سیاتیک بعلت فشرده شدن ریشه عصب L4 و L5 و S1 است. فشردگی عصب بعلت جابجایی دیسک، استئوآرتریت و تنگ شدن سوراخ بین مهره ها و یا لغزیدن مهره ها و تنگ شدن کانال نخاع پدید می آید. سیاتیک به ندرت بعلت کیست سینوویال و یا تومور غلاف اعصاب این ناحیه پیش می آید. درد ناحیه طرفی کمر و به دنبال آن درد سیاتیک كه در مدت چند ساعت تا چند روز پدید می آید نشانه پارگی و جابجایی دیسک كمر است. اغلب دیسک کمر بدون علت مشخص ظاهر مي‌شود ولی در مواردی با پیچ خوردگی کمر، بلند کردن جسم سنگین و یا ضربه مستقیم به کمر پدید می آید. درد سیاتیک دو طرفه اغلب نشانه آرتروز پیشرفته کمر است.

شرح بالینی:

اغلب بیماران از درد ناحیه سرین که به پشت و یا سمت طرفی ران منتشر می شود شکایت دارند. ممکن  است درد به ساق و پا منتشر شود. در مواردی درد شدید مانع از نشستن و ایستادن بیمار شده و در بعضی موارد اختلال حس و کاهش قدرت اکستانسیون (بالا بردن) در مچ و انگشتان پا مشاهده مي‌شود.

مواردیکه کمر درد مزمن و محدودیت حرکت کمر در گذشته وجود داشته و درد سیاتیک ظاهر بشود، اغلب علت آن تنگی کانال است. درد مفصل فاست محدود به ناحیه کمر بوده و با تغییر وضعیت تشدید می یابد.

اختلال کنترل ادرار با سیاتیک دو طرفه نشانه فشرده شدن ریشه های کدا اکین بوده و مسئله اورژانس جراحي تلقی می گردد.

پاتوفیزیولوژی سیاتیک: درد انتشاری بعلت فشرده شدن ریشه عصب در اثر دیسک و یا تغييرات ديگر ناشی از آرتروز مهره ها و تنگي کانال نخاع و سوراخ بین مهره ها است و بندرت بعلت کیست یا تومور پدید می آید.

عصب سیاتیک ممکن است بعلت تزریق و یا هماتوم و آبسه در ناحیه عضلات سرین آسیب ببیند و ندرتاً بعلت گیر کردن عصب در زیر عضله پیری فورم در این ناحیه مشاهده می شود.

پیش آگهی

سیاتیک اغلب به مرور زمان خوب می شود. نصف بیماران درمدت دو هفته و 70 درصد در مدت یکسال بهبود می یابند و 30 درصد بقیه به درجاتی درد را بمدت طولانیتر دارند. در موارد درد مزمن و عود کننده به لحاظ ادامه ناراحتی و اختلال در کارایی که درمان محافظه کارانه مفید نباشد جراحی در هفته های اول بیماری توصیه میشود.

تشخیص

محدودیت حرکت در بلند کردن پا در حال خوابیده در معاینه مشاهده می شود. بروز درد در پای دیگر نشانه خوبی از دیسک جابجا شده در پایین کمر است.

نشانه هاي دیسک جابجا شده (فتق دیسک)

ریشه دیسک درد ضعف عضله رفلکس کاهش حس
S1 S1-L5 پشت ران تا مچ پا نزدیک کننده ران، خم کننده زانو، خم كننده مچ و انگشت شصت کاهش رفلکس آشیل سطح جانبی و کف پا
L5 L5-L4 پشت ران ضعف عضله جلوی ساق، فوت دارپ (افتادگي پا) رفلکس زانو سطح جانبی و پایینی انگشت شصت
L4 L4-L3 جلو و سطح طرفی ران چهار سر ران رفلکس زانو قوزک داخلی
L3 L3-L2 جلو و سطح داخلی ران و زانو نزدیک کننده ران و چهار سر رفلکس زانو سطح داخلی ران

تصویربرداری فقرات را بغیر از موارد اورژانس و با عارضه میتوان چند هفته به تاخیر انداخت. در عکس ساده اطلاعات کمی  بدست می آید. معمولا MRI در مدت بعد از دو هفته از شروع بیماری به منظور ارجاع به جراحی انجام میگیرد. در موارد سیاتیک با عارضه تشخیص های افتراقی دیسک از متاستاز فقرات، بیماریهای عفونی و التهابی ریشه عصبی مثل بیماری لایم و بروسلوز و نیز مننژیت کاسینوماتوز مطرح می شود.

درمان

در سیاتیک نیز مثل کمر درد استراحت و درمان در فاصله زمانی چند هفته ممکن است نتیجه بخش باشد. با جراحی بهبود درد زودتر حاصل می شود ولی در طولانی مدت و معمولا بعد از یکسال نتیجه جراحی با درمان بدون جراحي یکسان می باشد. حدود 30 درصد بیماران پس از شش هفته استراحت به جراحی نياز پيدا می کنند. در موارد سیاتیک شدید دو طرفه با ضعف پا و اختلال کنترل ادرار جراحی در مرحله نخست ضروری است. در موارد با اختلال حس و افتادگی پا امکان بهبودی با استراحت و درمان بدون جراحی هم وجود دارد. مراقبت و درمان بمدت 6 تا 8 هفته قبل از جراحی توصیه می گردد. موارد سیاتیک بدون دیسک و اسپاندیلوز مشخص به جراحی خوب جواب نمی دهد. تزریق استروئید اپی دورال در بعضی موارد ممکن است موثر باشد.

ديسك متعدد بين مهره هاي كمر

تنگی کانال

تغییرات دژنراتیو مهره های کمری موجب تنگ شدن کانال نخاعی وفشار به ریشه های عصبی می گردد. دژنراسانس در قسمت های لیگامانها و مفاصل فاست بین مهره ها پدید آمده و در مواردی موجب لغزیدن مهره ها روی هم می شود.

سیر بالینی

معمولا در مردان سنین بالا با سابقه دردکمر و دردهای خفیف متناوب سیاتیک که با راه رفتن شدت یافته و با دراز کشیدن کاهش می یابد مشاهده مي شود. در معاینه کاهش قوس کمر مشاهده مي‌شود. تشخیص آن از نارسایی شریانی ایلیاک مطرح مي‌شود، در هر دو مورد لنگیدن متناوب ديده می‌شود با این تفاوت که لنگیدن متناوب عصبی علائم اختصاصی خود را دارد.

فیزیوپاتولوژی

تنگی کانال موجب فشار به عناصر داخل کانال شده شدت آن معمولا بر روی ریشه عصبی، مربوط به همان سطح می باشد. تنگی ناشی از هیپرتروفی سطوح مفصلی ، هیپرتروفی لیگامان فلاووم (Ligamentum Flavum)، لغزیدن مهره (اسپاندیلولیستیز) و تشکیل پل بین مهره ها بعلت تغییرات آهکی جلو دیسک ها پدید می آید. تمام این تغییرات دژنراتیو با پیشرفت سن و فعالیت بیشتر و ضربه های خفیف مکرر تشدید می یابد. بعضی افراد با زمینه خانوادی زمینه مساعد بیشتری برای تنگی کانال دارند.

پیش آگهی

معمولا سیر تنگی کانال رو به تشدید بوده در مواردی باعث ناتوانی در راه رفتن شده و اقدام به جراحی  ضرورت می يابد.

تشخیص

سیر بالینی بیماری معمولا مشخص است و تشخیص آن از نارسایی جریان خون پاها از روی یافته های بالینی عصبی ممکن است. و یافته هایی از نارسایی جریان خون مشاهده نمی شود. از علائم بارز آن لنگیدن متناوب بصورت ضعف و اختلال حس پاها پس از کمی راه رفتن، از بین رفتن رفلکس آشیل و تشدید درد می باشد. علائم با استراحت بطور نسبی به حال طبیعی بر می گردد. بلندکردن پا در حال خوابیده محدودیت داشته و نیز انعطاف کمر در حرکات مختلف محدودیت دارد. در رادیوگرافی ساده پلهای اسپاندیلوتیک بین مهره ها مشهود بوده ولی تغییرات مربوط به لیگامان ها در عکس ساده مشخص نبوده، لغزندگی مهره ها در عکس نیم رخ مشخص می شود. اسکن سی تی و اسکن MRI تنگی کانال را نشان می دهد. الکترومیوگرافی با نشان دادن فیبریلاسیون در عضلات مربوط به اعصاب آسیب دیده به تشخیص کمک میکند.

درمان

ورزشهای کمری و کشش و نرمش تحت نظر فیزیوتراپ اغلب نیاز به جراحی را رفع می کند. تمرین های حرکتی مناسب برای اصلاح قوس کمر و رفع تنگی کانال علائم بیماری را بهبود می نماید. استفاده از دوچرخه ثابت با خم شدن به جلو در حال پدال زدن و تمرین های کشش کمر با خم شدن به جلو در وضعیت نشسته در روی صندلی و آویزان شدن از بارفیکس در کاهش عارضه های تنگی کانال موثر است. جراحی در موارد شدید به منظور رفع فشار از روی ریشه های عصبی موثر بوده و به راه رفتن کمک میکند ولی در طولانی مدت در سرنوشت معلولیت چندان فرق نمی کند. با جراحی برداشتن چند لامینای مهره و ثابت نمودن (فیکساسیون) مهره ها با گراف استخوانی و میله و پیچ بعمل می آید. دردوره نقاهت بعد از عمل که شش تا دوازده هفته است بیمار ضمن فیزیوتراپی میتواند راه برود و رانندگی کند. اجراء سایر روشهای غیر متعادف مثل تزریق اپی دورال و دستکاریها توسط شکسته بند موثر نمی باشد.

در سندرم فاست: درد شدید و اسپاسم و بی حرکتی حاد بعلت التهاب یا خشکی مفصلی پدیکول مهره‌هاي گردن یا کمر پدید می آید. درد کاملا موضعی بوده بیمار قادر به حرکت مفصل از وضعیت ثابت نمی باشد. با اجراء گرما و ماساژ بر روی ناحیه درد و کشش ملایم، علائم در کوتاه مدت بهبودی کامل می آید. در مواردی تزریق موضعی بی حس کننده و استروئید ضرورت پیدا می کند.

این نوشته در تخصصی, عمومی ارسال و , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

3,036 Responses to کمردرد، ديسك، سياتيك

 1. حسن می‌گوید:

  سلام آقای دکتر
  دوهفته میشه پادردشدیددارم عکس ام آر آی گرفتم دکترمیگه شما بایدعمل بشید وگرنه فلج می شوید
  فعل من شرایطش راندارم آیاراهی دیگرهم است ممنون میشم اگرپاسخ دهید این هم جواب MRI
  Dear Dr.
  Lumbosacral spine MIR
  Technique:
  Multi planar MIR with different pulse sequences were done.
  Findings:
  The lumbar spine shows normal lordotic curve.
  The vertebral bodies height and alignment are maintained.
  At L5-S1 level: desiccation with central and right posterolaterla disc protrusion with compression of thecal sac and right traveling nerve root
  At L4-5 level: left foramina disc protrusion causing left neuroforaminal stenosis
  The bony spinal canal displays normal width.
  The conus medullaris terminates normally at the L1 level and divides into its filaments.
  The dural tube appears normal in its lumbar portion and evaluable sacral portion.
  The bone marrow of the vertebral bodies and imaged soft tissue appear normal.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   دیسک کمر در دو فضا ذکر شده است در غالب موارد با استراحت و نرمش در عرض 2-4 هفته عوارض دیسک و سیاتیک بدون نیاز به جراحی خوب میشود. رعایت درمان بدون عمل خطری را پیش نمی آورد.

 2. شادي می‌گوید:

  اقاي دكتر نوشتيد پزشك معالج در زمان مشخص ام ار اي توصيه ميكند.من الان زير نظر دكتر خاصي نيستم.فقط يك ام ار اي در اسفند پارسال دادم و يكي مرداد امسال هر دو سالم بودند الان ميخوام بدونم با حالت ها و درد ساق پايي كه من دارم بازم برم از دكتر بخوام برام ام ار اي بنويسه؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   بهتر است موقع معاینه خود پزشک ضرورت ام آر آی را تشخیص دهد. تا موقی هم که ناراحتی ندارید مراجعه ضرورت ندارد مگر چک آپ سالی یک بار.

 3. رضا می‌گوید:

  دكتر منظورتون از معاينه اعصاب معاينه براي تشخيص چه بيماريه ايه؟

 4. مرتضي می‌گوید:

  با عرض سلام و خسته نباشيد آقاي دكتر ببخشيد من چند مدت حدود ٢ ماه ميشد درد عظلات داشتم و نگران بودم براي اينكه بي حسي در پاي چپ يه دفعه داشتم همون ٢ ماه قبل كه نگران شدم و به بيماري ام اس شك كردم وبعد اون افسردگي و نگراني و درد عظلات شروع شد ولي الان پاشنه ي پاي چپم درد ميكنه و عظلات پاي چپم زانو و …سوزش داره در موقع خوابيدن يا ثابت يه جاه دراز كشيده باشم و از ام اس اظطراب دارم آيا ميتونه ام اس باشه؟و همچنين گاهي اوقات درد عظلات و كمر هم دارم

 5. محمود می‌گوید:

  با سلام خدمت شما . بعد از 2 هفته درد در ستون فقرات به پزشک مراجعه کردم که بعد از MRI این نتیجه گزارش شد :
  Mild disk bulging is noted at L3-4 , L4-5 and T12-L1 levels .
  Several schmorl’s nodes are seen at most of the visible lumbar and lower thoracic interspaces .
  آقای دکتر میشه بگین مشکل من چیه و چطور باید رفع بشه و چکار هایی باید انجام بدم ؟
  ممنون از شما

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   دیسک بین مهره ای آخرین پشتی و دو فضا در کمر اگر علائم موضعی یا عوارض ریشه ای عصبی ایجاد نموده درمان فرق میکند، تشخیص موارد و درمان در معاینه اعصاب مشخص میشود.

 6. نگین می‌گوید:

  سلا آقای دکتر خسته نباشید.ممنون از زحمات فراوانتون..
  من دختری هستم بیست سه ساله .سه ساله پیش به طور ناگهانی زمانی که روی شکم خوابیده بودم دیگر از شدت درد نتوانستم بلند شم .بعد از مراجعه دکتر گفت عمل الزامیست.نوع بیماری من تنگی کانال و نشتی مایع دیسک تشخیص داده شد.
  حال سوال من این است آیا بارداری برای من در آینده خطر ساز نیست.و اینکه در این عمل مشکلی برای بارداری ام به وجود نیامده.با تشکر

 7. نیلوفر می‌گوید:

  سلام,آقای دکتر چرا پلاک توی کانال نخاعی بد؟واینکه آیا داروهای موجود برای ام اس فقط سیر بیماری را به تاخیر می اندازد یا بیماری را کنترل میکند؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   چون علت ناتوانی حرکتی اغلب بیماران ام اس بعلت گرفتاری نخاعی است، با درمان از تعداد و شدت عودهای بیماری میشود کاست و معلولیت را بکلی یا بطور نسبی کنترل نمود.

 8. داود انصاری می‌گوید:

  با سلام و عرض ادب و خسته نباشید
  لطفاً بنده را راهنمائی کنید که کم آبی دیسک چیه و راه درمانش چیه ؟
  all disks are dehydrated

  با تشکر

 9. بیتا می‌گوید:

  سلام.من چند ماه پیش دچار گرفتگی پای راست شدم.طوریکه اصلا نمیتونستم راه برم.قدم رو هم نمیتونستم صاف کنم.رفتم MRIجوابش این بود:
  normal lordosis of lumbar spine is decrezsed.disk dehydration ,disk bulge and broad based central and left paracentral disk protrusion are seen at L4/L5 with left antero lateral thecal sac compression and left lateralrecess oblitration.
  disk dehydration and disk bulge combination with small central disk protrusion are also noted at L5/S1 without thecal sac impression.
  there are no signs of frank disk herniation in other segments.
  the conus medullaris terminates normally and divides into itd filaments.
  the imaged soft tissues show no abnormalitiea.
  دکتر نوشت واسه عمل،میخوام بدونم بدون عمل نمیشه کاری کرد.من25 سالمه و مجردم.میتونم با ورزش یا فیزیوتراپی درمان بشم؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر در این چند ماه سیر بهبودی در علائم دیسک و سیاتیک در رابطه با دیسک دیده شده در ام آر آی پیش آمده مابقی علائم نیز با نرمش و استراحت خوب خواهد شد.

 10. یاسمن می‌گوید:

  با سلام آقای دکتر دیسک L5-S1 بنده دچار فتق گردیده الان بعد از دوماه درد از بین رفته فقط کمی احساس گزگز دارم روی پاشنه و پنجه هم می توانم راه بروم نتیجه نوار عصب را برایتان می فرستم لطفا خواهشا بگویید دیسک بنده شدید است؟ آیا نیاز به عمل دارد؟ من 24 سالم هست آبا بارداری مشکل دارد؟ نگرانم آیا دکتر ایشالا خیر ببینید.
  1.MOTR NERVES
  DISTAL AMPLITUDE
  SIDE NERVE MUSCLE LATENCY DIOSTA PROX F WAVE H REFLEX
  RT. TIBIAL A.H.L 4’8 54 33 24
  RT. PERONEAL EDB 4’9 52 34
  LT. TIBIAL A.H.L 4’6 56 32 24
  RT. PERONEAL EDB 4’8 55 33
  RT. FEMORAL
  RT. FEMORAL
  2.SENSORY NERVES
  SIDE NERVE LATENCY AMPLITUC
  SPN
  RT. SURAL 2’6 52
  SPN
  LT. SURAL 2’5 53
  3.NEEDLE
  RSTING CONFIGURATION CONTRACTION
  SIDE MUSCLE ROOT INS FAS SSFA Amplitud deration Firing ra Recruim Inter.Pattern
  RT. ANTI.TIBIAL L4-L5 N N N N N N FULL
  RT. GASTARI S1-S2 N N N N N INC DEC
  LT. ANTI.TIBIAL L4-L5 N N N N N N N FULL
  LT. GASTARI S1-S2 N N N N N N N N
  RT. EDL L5-S1 N N N n N N N FULL
  LT. EDL L5-S1 N N N N N N N FULL
  RT. GLUT.MAX L5-S1-S2 N N N N N N N FULL
  LT. GLUT.MAX L5-S1-S2 N N N N N N N FULL
  RT. SHBF S1-S2 N N N N N N N FULL
  LT. SHBF S1-S2 N N N N N N N FULL
  RT. VASTUS L2-L3 N N N N N N N
  LT. VASTUS L2-L3 N N N N N N N FULL
  SUMMARY EMG NCV OF LOWER LIMB SHOW S1 RADICO LOPA

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   نتیجه امتحان EMG NCV نشان دهنده آسیب ریشه اول ساکرال است، که علائم اختلال حس هم پیش آورده است. بهتر است تا رفع علائم اوقات
   بیشتری استراحت و نرمش در حال دراز کش داشته باشید. هرنوع فعالیت ورزشی در آب موثر خواهد بود.

 11. بیتا می‌گوید:

  من بیتا هستم،میخواستم بدونم پیاده روی واسه وضعیت کمر من مشکلی پیش میاره؟ و اینکه اگه عمل نکنم خطر داره؟

 12. یاسمن می‌گوید:

  آقای دکتر تایپ نوار عصب به مشکل خورده اگه میشه آدرس ایمیلتون رو بفرستین.

 13. یاسمن می‌گوید:

  آقای دکتر واقعا ممنون از راهنمایی تون.آقای دکتر ببخشید اگه انقد سوال می پرسم با این وضعیت من نمیتونم بچه دار بشم ؟

 14. بیتا می‌گوید:

  سلام آقای دکتر.ممنونم از جوابتون.خدا شمارو حفظ کنه.واقعا خیییییلی نگران وضعیت کمرم بودم.من توی پیاده روی و بقیه کارهام هیچ مشکلی ندارم فقط کمرم موقع خم و راست شدن و نشستن طولانی روی صندلی درد میگیره و این درد تقریبا دائمی هست.تو جوابتون گفتین نرمش واسه کمر من مفیده،میتونم بپرسم چه نوع نرمشی؟مثلا یوگا میتونه مفید باشه؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   هرنوع نرمش و ورزش با تمرین سبک و با احتیاط تا رفع علائم خوب است بعد از رفع ناراحتی محدودیتی برای ورزشهای متداول نخواهید داشت.

 15. بیتا می‌گوید:

  ببخشید،یه سوال دیگه داشتم.من والیبال بازی میکنم.میخواستم بدونم بالا پایین پریدن واس دیسک کمر ضرر داره؟

 16. علی می‌گوید:

  سلام آقای دکتر
  میشه جواب ام آر آی منو تفسیر کنید؟ ممنون میشم
  Right posterior annular bulging برای L5-S1
  و
  Early degenerative spondylosis

 17. نیلوفر می‌گوید:

  اقای دکتر من ام ار ای پشت گرفتم جوابش این بود
  Thoracic cord show increased signal intensity on t_2 at t3/4 and t7 level with minimal edema
  Bony structure is normal.
  No discs herniation.
  شما فرمودید شاید سی آی اس باشد میخوام بدونم با این جواب ام آر آی ممکن بیماری من nmo یا همون دویک باشد؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   با این نتیجه فقط میشود گفت که التهاب در نخاع پشتی وجود دارد بقیه طرح تشخیصی با بررسی علائم و سیر بیماری و آزمایشهای تکمیلی امکان پذیر است.

 18. نیلوفر می‌گوید:

  آقای دکتر در چه صورتی وجود ام اس در یک فرد مشخص میشود یعنی وضعیت ام آر آی ها باید چگونه باشد؟ممنون

 19. یاسمن می‌گوید:

  سلام آقای دکتر خوب و دلسوز و تشکر بخاطر این سایت خوبتون
  من همونی هستم که گفتید نتیجه EMG NCV نشان دهنده آسیب ریشه اول ساکرال است که علائم اختلال حس هم پیش آورده است و بهتر است تا رفع علائم اوقات بیشتری استراحت و نرمش در حال دراز کش داشته باشم و فعالیت ورزشی در آب انجام بدهم. آقای دکتر درد بنده ازبین رفته بعد از نیم ساعت راه رفتن درد ایجاد می شود فقط گزگز اذیتم می کنه روی پاشنه و پنجه پا هم می توانم راه بروم.دیسک بنده شدید است و دکتر گفت بخاطر سنت (24) حتماً باید عمل کنی.خواهش می کنم باز هم با راهنمایی هاتون کمکم کنید.من با این وضهیت بارداری برایم مضر است؟ آیا گزگز پام از بین میره یا همیشه همراه من هست؟
  باز هم ممنون آقای دکتر

 20. نیلوفر می‌گوید:

  چرا سوال من همیشه حذف میشود؟!

 21. محبوبه می‌گوید:

  سلام خدمت دکتر گرامی
  راستش حدود سه ماه پیش به علتی متاسفانه از همسرم کتک خوردم و در ناهیه باسن دوچار درد شدید و کبودی شدید شدم به دکتر که مراجعه کردم با انجام ام ار ای به من گفته شد که دیسک کمرم کلا قطع شده است.برای من فیزیوتراپی لیزر مگنت و طب سوزنی تجویز کردند که بهتر شدم دو ماه کامل هم استراحت مطلق داشتم ولی در ام ار ای جدید مهره 3و4 مشکل دارد و دیسک کمرم بهتر شده است اما من هنوز درد دارم. و سوزش در ناهیه کمرم وقتی میشینم و باسنم هم وقتی بیشتر از یک ساعت بشینم درد داره .و گاهی اوقاتم باسنم بی جهت کبود میشه. 1-ممکنه باسنم هم آسیب دیده باشه؟با توجه به اینکه پاهام بی حس میشه و مویرگهای سیاتیک پاهام هم پاره شده و روی رون پاهام کبوده آیا به جراحی نیاز دارم؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   به احتمال زیاد بیشتر علائم عوارض نگرانی و اعراق در تشخیص پیش آمده است اگر گزارش اسکن را بفرستید بهتر میشود اظهار نظز نمود.

 22. آذر می‌گوید:

  سلام خسته نباشید اقای دکتر مامان من دیسک کمر دارن البته ۲ سال پیش مشکل داشتن با استراحت و نرمش خوب شدن حالا ۲ هفته است در ناحیه کمر درد دارند با مراجعه به پزشک می‌فرمایند گرفتگی است ولی با اینکه کورتون و دیازپام آمپول پیروکسی کام و نروتریپتین مصرف کردن اما درد دارن ودر حال استراحت هستند موقعی که میخواهند بلند شوند و به طرف دیگر بخوابند درد شدید دارند و شبها درد به ناحیه پا میزنه ۰ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

 23. نسرین.ن می‌گوید:

  باسلام وخسته نباشیدخدمت دکترمحترم:بنده بادردشدیدکمری درتمام حالات ب بخصوص هنگام نشستن به دکترمراجعه کردم.قبل ازام ارای دکتربرام قرص گاپاپنتین وقرص سبکس تجویزکردن ,بعدازام ارای باتشخیص دیسک ودررفتگی مهره برام فیزیوتراپی نوشتن.نتیجه ام ارای بنده به شرح ذیل است: Dehydrated central disk protrusion is seen at T12_L1 level with anterior indentation of thecal sac Disk bulging is also seen at T11_T12 level میخواستم نظرشماراهم جویابشم. لطفامنوراهنمایی کنید خیلی نگرانم چون مادرم هم به علت ارتروزورماتیسم و دیسک به تنگی کانال نخاع دچارشدن ودرحال حاضرزمین گیرهستن.اسم عارضه من چیه .میتونه زمینه ارثی داشته باشه وایادرصورت مداومت دردبعدازاین اقدامات درمانی بایدجراحی بشم.باتشکرازراهنمایی های شما

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   برجستگی در یسک گفته شده ممکن است علائم کمردرد ایجاد بکند ولی اگر در معاینه عارضه عصبی نداده جای نگرانی نیست با استراحت و نرمش بهبود مییابد و میشود از پیشرفت دیسک جلوگیری کرد.

 24. غلامرضا سالاري می‌گوید:

  با سلام آقاي دكتر بنده 37 سال دارم و بهمن 1392 به دليل حمل فرزند نوزادم كه براي خريد بيرون رفته بوديم دچار كمر درد شدم و همان روز بعد از خريد، تايم ورزش فوتسال با همكاران داشتم كه درد كمرم بدتر شد طوري كه قادر به ادامه بازي نشدم و متعاقب آن چند روز استراحت مطلق و تا چند هفته بدون ورزش سپري كردم ولي كمر درد من كامل قطع نشد و بعد از گذشت 6 ماه و انجام ورزش فوتسال (بخصوص شوت زدن) باز كمر درد من به شكل خفيف عود كرد و درد مزمن در ناحيه باسن راست و گاها كمي درد در كف پا نزديك انگشتان دوم و سوم داشتم كه با انجام ورزش سنگين درد تشديد مي شود و تا چند روز كمي لنگيدن در هنگام راه رفتن را احساس مي كنم و گاها صبحها با درد در ناحيه باسن و پشت ران و ساق پا از خواب بيدار ميشود ولي بعد از چند روز استراحت بعد از ورزش درد كاملا كم و تا حدي از بين مي رود و ديگر نمي لنگم اكنون كه به پزشك مراجعه و MRI انجام دادم در نتيجه مشخص گرديد ديسك بين مهره اي S1-L5 بيرون زدگي كامل(EXtrusion) دارد سوالم اين است آيا استراحت و نرمش براي درمان كفايت ميكند يا براي بررسي بيشتر و درمان قطعي اقدام به مراجعه به متخصص كنم؟ لطفا بنده را راهنمايي كنيد ممنونم.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   ضمن رعایت توصیه های پزشک تان مدتی ورزش را به شنا و نرمش محدود کنید، ساعات بیشتر دراز بکشید اگر در مدت چند ماه کاملا بهتر نشود درمان جراحی را هم میشود در نظر گرفت.

 25. حمید بیات می‌گوید:

  با سلام جواب mri این هستش لطفا راهنمایی کنی یه ماهه استخر میرم چاره ساز نیست

  Lumbosacral spine MRI:

  MR study of L.S spinal column using sagittal T1, T2, selected axial T2/W images & coronal & sagittal MR myelogram:
  Left sub-articular disc protrusion and disc dehydration at L5-S1 level are seen.
  Other intervertebral disc spaces, intervertebral foramina, vertebral alignment and bone marrow signal are normal.
  No evidence of intramedullary lesion and S.O.L is seen.
  Visualized cord and conus medullaris appear normal in shape and signal intensity./kh

 26. لاله می‌گوید:

  با سلام و خسته نباشبد از شما پزشک مهربان و دلسوز
  پدرمن 72 ساله هستند و چند سال پیش بدلیل تروما به کمر دچار شکستگی مهره شدن ولی متوجه نشدیم و بعد از انجامmriگفتن استنوز کانال نخاعی دارن الان راه رفتن و نشستن براشون سخت و دردناکه میگن سمت چپ لگن خیلی درد دارن خیلی نگرانشونیم میشه راهنمایی بفرمایین
  خیلی خیلی تشکر

 27. شادي ك می‌گوید:

  اقاي دكتر با سلام
  مصرف كلسيوم و ويتامين دي زياد ميتونه باعث درد در ماهيچه ساق پا بشه؟

 28. الهه می‌گوید:

  با سلام و خسته نباشید
  آقای دکتر لطفا راهنماییم کنید
  از اردیبهشت ماه حدود 7 ماه است که درد کمر دارم که هر چه گذشت بدتر شد و الان 3 ماهی است شدید شده و پای راستم را درگیر کرده است نتیجه ام ار ای به شرح ذیل است و دکتر مغز و اعصاب بمن گفته عمل نکنی کنترل ادارار و مدفوع از دست میدی و ما نمتونیم دیگه کاری کنیم .دوهفته است در خانه استراحت میکنم و لی تغییری نکردم باز هم موقع راه رفتن پام تیر میکشه

  on the obtained images,right centerolateral disk extrusion is noted at L5-S1 level which has resulted
  in compression on thecal sac and lateral recess stenosis.
  Disk dehydration and modic type II endplate changes are also evident at L5-S1 level.
  The vertebral bodies and their posterior elements have normal signal and appearance.
  The visualized lower cord and the conus medullaris show no abnormal signal or S.O.L

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   دیسک کمر در گزارش توضیح داده شده است اگر علیرغم چند هفته استراحت پیشرفتی در درمان مشاهده نشده راه حل نهائی جراحی است.

 29. الهه می‌گوید:

  در ضمن اقای دکتر دیروز که دکتر مغز و اعصاب من را معاینه کرد و با چکش به مچ پام زد پای راستم واکنشش ضعیف تر از پای چپم که سالم است بود آیا این خطرناک است و نیاز فوری به عمل هست ؟

 30. یاسمن می‌گوید:

  باسلام آقای دکتر بنده برای دیسک کمر میخواهم به پزشکی که فوق تخصص دارد مراجعه کنم.به نظر شما به فوق تخصص ستون فقرات باید مراجعه کنم. باز هم ممنون

 31. احمدهزاریان می‌گوید:

  دکترجان سلام -چندماه پیش احساس درد درناحیه چپ فوقانی کمر{باسن} داردم درهنگام نشستن ورانندگی ویا خم شدن بیشتر حس میکنم اوایل باانتشار به 3 انگشت بیرونی{کوچک) هردوپا وبعد به کف هر دوپا با بی حسی وسری ویا احساس گزگز وبعدازپیاده روی ایجادکوفتگی ودرد در کف هردوپا و بعضی مواقع3 تاانگشتان هردو دست احساس گزگز یا سری میکنم درضمن درناحیه کمر انگاری آبسه کرده و دارن با تیغ میبرن.56ساله هستم سابقه عمل جراحی دیسکهای کمر2و3و4درسال1376رادارم وعمل3دیسک گردن درسال1382راهم دارم لطفا راهنمایی بفرمایید که میتواند ناشی ازانجام اعمال فوق ویاعود مجددباشددرضمن درد گردن ندارم وفعلا مشکل کمررادارم آیاجای نگرانی وخطر دررفتگی سیاتیک وجود داردچکار کنم .؟با سپاس فراوان ازشماجناب آقای دکترسیفی گرامی

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   علائم موجود در دستها و پاها نشانه فشار به ریشه های عصبی است بهتر است از نظر احتمال عود دیسک ام آر آی مجدد بعمل آورید.

 32. امير می‌گوید:

  باسلام و عرض خسته نباشيد
  اقاي دكتر مادر من كه ٥٤ ساله هستن از قسمت چپ باسن تا كمي پايين تر از زيربغل احساس درد و تورم دارند كه اين تورم به طرف شكم همون سمت پيشروي ميكنه ، البته بايد بگم كه ايشون ديسك كمر خفيف هم دارن . اقاي دكتر دردمداوم دارن و حتي نميتونن جوراب خودشونو بپوشن به چند تا دكتر ارتوپد و ديسك هم برديم ودارو وامپول هم تجويز شده ولي نه بادارو نه امپول دردشان تسكين نمي يابد خواهشمندم راهنماييم كنين چيكار بايد بكنيم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   علل مختلف از جمله زونا ممکن است عامل درد یک طرفه تنه باشد با معاینه فیزیکی معمولا میشود به ماهیت و علت بیماری پی برد

 33. مژگان می‌گوید:

  سلام دکتر من به تازگی به بیماری ام اس دچار شدم الان دو سه روز هست که درد شدیدی در ناحیه پایین کمرم دارم که به پشت ران و صاق پام کشیده میشه .میخواستم از شما سوال کنم که این موضوع مربوط به بیماریم هست یا کمرم مشکل داره.از شما ممنونم

 34. maryam می‌گوید:

  با سلام من دچار تومور نخاع شدم که خوشبختانه خوش خیم بوده است ولی به دلیل درد در مچ پا تومور را جراحی کردم ودر اوردند ولی بعد از عمل دچار درد شدید در پا ولگن راستم هستم وهمیشه درد دارم دکتر ها هم نمی دانند دلیلش چیست من 6 ماه است عمل کردم خواهشا راهی جلوی پای من بگزارید. ممنونم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   بهتر است ماهیت درد و محل دقیق آن مشخص شود، اگر درد سوزاننده از محل عمل به پائین است میشود رادیکولوپاتی یا درد ناشی از تحریک مسیر درد نخاع را تصور نمود و داروهای موثر در این زمینه توصیه میشود.

 35. maryam می‌گوید:

  دکتر جان در ضما من24 سال سن دارم.وهیچ دارویی بر من تاثیر بهبودی مانند شیافت ندارند به طوری که یک 5 ان را که میزنم چندین ساعت از درد خلاص میشوم.من به قدری در دارم که شب ها فقط روی طرف چپ بدنم فقط میتوانم بخوابم لطفا کمکم کنید در مورد علتش

 36. شادي ك می‌گوید:

  با سلام و عرض ادب خدمت دكتر سيفي گرامي
  من دختري ٢٧ساله هستم كه مدت ٦ماهه كه ساق پاي راستم خيلي درد ميكنه و دردش به شدت باعث عصبي شدنم ميشه چون نميدونم از چي ناشي ميشه،دردش هم هميشگي نيست،گاهي پيش مياد،علاوه بر اون احساس ميكنم حس پاي راستم تغيير كرده و اين تغيير رو نميتونم با كلمات بيان كنم،يه حس مبهمه،توي خواب هم برام پيش اومده كه خواب بره پام،خواستم ازتون درخواست كنم كه منو راهنمايي كنيد كه من براي حل اين مشكل بايد به چه پزشكي مراجعه كنن و ناشي از چيه؟

 37. هانيه می‌گوید:

  سلام حدود دو ماه درد شديد در پاى چپم احساس مى کردم بعد ام ار اى درد پام از خروج ديسک بين مهره L5-S1 مشخص شد پيش دکتر رفتم بهم کمربند فنرى داد و گفت دو هفته بايد شب و روز ببندى بعد پيش متخصص مغز و اعصاب رفتم بهم گفت عارضه مادر زاديى چسبندگى ديسک کمر و مهره اخرت به لگن پا چسبيده و به اعصاب سياتيک فشار مى ياره بايد عمل بشى نزديک به يک هفته زير باسن و زير رانم بى حس شديد بود بعد بستن کمربند بى حسى کم شده و درد مى کنه بايد عمل کنم اگه نخوام کمرم عمل کنم خطرى برام داره يا نه

 38. مریم می‌گوید:

  سلام وعرض ادب و ممنون از کمکتون.دکتر جان همانطور که گفته بودم من داری تومور خوشخیم در نخاعم داشتم که عمل کردم وحالا 6 ماه است که از عمل من میگذرد ودرد شدیدی در لگن راست وران پای راستم دارم دکترها میگویند در ام آر آی جدیدت مشکلی نیست ولی من زندگی خ داره با سختی برایم می گذرد. واصلا نمیدانم مشکل درد من چیست. حتی پروگابالین باکلوفن تیزانیدین تاثیری آنچنانی بر روی من نداشته.اصلا شب ها نمیتوانم طاق باز یا روی سمت راست بدنم بخوابم. لطفا راهی جلوی پای من بگزارید.فکر میکنید درد من برای چیست؟وچه مدت آیا طول میکشد.ممکن توموری در لگن من باشد؟.اجرتان باخدا.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   این مسئله صرفآ در معاینه مشخص میشود. مواردی از درد راههای نخاعی آنقدر جان فرسا میشود که برای جراحی روی ریشه های عصبی (ریزوتومی ) مجبور میشوند

 39. مریم می‌گوید:

  میشه ایمیل تان را برای من بگویید تا عکس ام ار ایم را برایتان بفرستم.ممنون

 40. مجتبی می‌گوید:

  ضمنا بنده نیاز به عمل دارم ایا راه رفتن در استخر و فیزیوتراپی خوب است .نظر شما در مورد ماساژ درمانی چیست؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   راه رفتن در استخر و فیزیوتراپی خوب است بجای ماساژ نرمش در حد توان بهتر است.

  • مجتبی می‌گوید:

   باسلام جناب دکتر من mri هم برای شما فرستادم که تفسیرش کنید ولی جواب ندادید اصلا کامنت مربوط به متنن ام ار ای که ارساال گردم انگار پاک. شده اگر در لیست کامنت ها هست لطفن تفسیرش رو برایم ارسال بفرمایید

 41. سحر می‌گوید:

  باسلام خدمت شما بنده سه ماهی است دیسک L5S1 دچار فتق گردیده اوایل پای چپ درد میکرد و بعد از پیاده روی در آب بهتر شده ام بعد از مراجعه به پزشک گفتند که باید عمل کنم انقدر ناراحت شدم که پای راستم کمی درد گرفت. آقای دکتر من 25 سالمه باید عمل کنم؟ اگه حتما باید جراحی بشم آیا میشه به روش بسته جراحی کنم همه میگن جراحی باز عوارض داره؟ آقای دکتر من خیلی نگرانم خواهش میکنم جواب بدین خیلی افسرده شدم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   از هر صد دیسک 2-3 مورد و آنهم موارد خیلی شدید و مقاوم به درماننیاز پیدا میکنند. در مواردی که با استراحت و نرمش بهتر میشوند به جراحی نیاز پیش نمی آید.

 42. سحر می‌گوید:

  آقای دکتر من الان شرایط عمل ندارم اگه عمل نکنم خطرناکه ؟

 43. رايا می‌گوید:

  سلام
  خانمي ٣٨ ساله هستم
  دوسال هست كه دچار گرفتگي كمر ميشوم و چند روز است كه به علت دردشدي هنگام نشستن دچار مشكل شده ام
  سال گذشته ام ار اي شدم و جابجايي مهره و ديسك ٤- ٥ داشتم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر در مدت دو سه هفته استراحت و نرمش بهبودی مشاهده نشود بهتر است برای معاینه و کنترل به پزشک معالج مراجعه نمائید.

 44. رضا می‌گوید:

  سلام دکتر
  جواب mri به شرح زیر
  لطفا راهنمایی کنید
  l5-s1 disc show small right paracentral protrusion
  spinal canal caliber is normal
  part of spinal cord is visyalized and conus medullaris has normal shape and signal inensity
  neural of foramina , thecal sac and nerve roots have normal shape and signal intensity
  vertebral bodies show normal shae and signal intensity of bone marrow

 45. کیان می‌گوید:

  سلام خدمت دکتر بزرگوار
  میخاستم اطلاعاتی در مورد عمل پلاسما و درصد بهبودش
  و معایبش بهم بدین
  با تشکر از پاسخ های گرمتون

 46. عادل می‌گوید:

  سلام آقا دکتر، من تازه عمل دیسک کردم، مهره 4 و 5 ( سیاتیک). حالا 4 ماه از عمل میگذره، هنوز احساس سستي در كف پا دارم، آيا اين سستي تا كي ميمونه. آيا پیاده روی برام خوبه ومدت پیاده روی چقدر میباشد یعنی نیم ساعت در روز کافیه. وچقدر باید از کمر بند استفاده کنم، 4 ما یا بیشتر.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   معمولا با ورزشهای تدریجی تقویت عضلات کمر ، استفاده از دوچرخه ثابت یا سیار و شنا علائم کمتر میشود، کنترل پیشرفت درمان توسط پزشک جراج تان که آشنا به مسئله است لازم میباشد.

 47. مهری می‌گوید:

  با عرض سلام و خسته نیاشید
  30 سالمه در هنگام نشستن کاملا صاف مینشینم وقتی ب چیزی تکیه میدم خود به خود بدون اینکه بخوام در ناحیه پشتم یه قلنج خفیفی احساس میکنم و بعد خود قلنج خودبه خود میشکنه آیا مربوط به کمبود دی بدن میشه یا خیر
  چون دکتر رفتم آزمایش دادم میگفتن d بدنم پایینه لطفا راهنمایی کنید ممنون

 48. حسن می‌گوید:

  سلام آقای دکتر
  من جوابmriقبل ارسال کرده بودم پاسخ شمااین بود(درغالب مواردبااستراحت ونرمش
  درعرض2-4هفته خوب میشود)من 3هفته میشه که استراحت کردم هیج بهبودی حاصل نشده آیابازم استراحت کنم درضمن به کدام پزشک مراجعه کنم مغزواعصاب،ارتوپدی یاطب فزیک توان بخشی

 49. اتنا می‌گوید:

  با سلام یک روز قبل بخاطر مشکلی که برام پیش اومده شدیدا عصبی شدم از امروز صبح که بیدار شدم کمر درد گرفتم خوابیدنی و بلند شدنی شدید تیر میکشه میخواستم راهنماییم کنید چیکار کنم؟

 50. یاسمن می‌گوید:

  سلام اقای دکتر
  همیشه شاد و سلامت و سرزنده باشین
  خیلی معذرت میخوام سوالی که پرسیدم به این پست مربوط نمیشه اما
  مطلب مرتبط جهت پرسیدن سوالم پیدا نکردم

  حدودا دو ماه پیش انگشت شستم رو با رنده آلمانی بریدم و بعد از یه مدت یک زایده به شدت دردناک در محل زخم رشد کرده و علاوه بر اون بافت های اطراف هم به شدت دردناکه
  به یک متخصص پوست مراجعه کردم تشخیص نروما دادن
  ولی تقریبا یه هفته بعد ایشون رفتن مسافرت خارج از کشور و متاسفانه دسترسی بهشون ندارم
  رفتم پیشه یک جراح عمومی و گفتن که بعده دو ماه بیار با اولترا پلاس اون زایده رو بردارم
  الان نگرانیه من اینجاس که نروما اگه انتهای عصب به بافتی پیوند نشه یا زیر بافت قرار نگیره باز رشد میکنه من چیکار کنم
  اگر صلاح بدونین مطب خدمتتون برسم دستم رو از نزدیک ببینید یا اگر تبریز پزشک با مهارتی میشناسین معرفی کنین ممنون میشم اقای دکتر

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   نروما که معمولا در نوک انگشت بعد از جراحت تروما پدید می آید و درد موضعی شدید ایجاد میکند معمولا با جراحی برطرف میشود و عود نمیکند. اگر به جراح دست یا جراح پلاستیک مراجعه کنید مطمئن تر خواهد بود. این متخصص ها در بیمارستان سینا و امام رضا هستند.

   • یاسمن می‌گوید:

    خیلی ممنون از لطفتون اقای دکتر و اینکه انقدر سریع جواب دادین
    زایده یا نورومای ایجاد شده روی بند انگشت شستم هست ینی دقیقا روی مفصل انگشتم
    بازم مشکلی از بابت عود ایجاد نمیکنه؟ و پس از. برداشت ضایعه درد برطرف میشه؟

    • دکتر سیفی می‌گوید:

     نوروما اغلب در نوک انگشت و در نرمه آن پدید می اید آنکه در سطح مفصل ظاهر شده بیشتر به فیبروز تاندون غلاف تاندون مربوط میشود و معمولا با ماساژ تمرین حرکتی بیشتر مفصل منتفی میشود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>