کمردرد، ديسك، سياتيك

تقریبا نصف مردم عادی در دوره ای از زندگی شان دچار کمردرد می شوند و شدت آن تا حدی است که بطور موقت مانع کار مي شود. اکثریت کمردرد ها بعلت اختلال در ساختار مفصل، دیسک، استخوان و یا عضلات مجاور بوده و آسیب عصبی بهمراه ندارد. لذا مراقبت و درمان کمردرد را اغلب پزشکان عمومی، ارتوپدی و فیزیوتراپی به عهده می گیرند. در معاینه اغلب اختلال عضوی واضح وجود ندارد. درد و محدودیت حرکت کمر تنها یافته بالینی می باشد.

سابقه

کمردرد مزمن اغلب در ناحیه پایین کمر در حوالی مهره های سوم تا پنجم کمری و یا در عضلات اطراف مهره ها و محل اتصال مهره های کمری به لگن (مفصل ساکروایلیاک) احساس می شود. درد ممکن است موقع بیدار شدن از خواب و یا موقع حرکت بعد از استراحت شدت یابد. این نوع درد نشانه ضایعه عضوی خطیر نیست.  درد به عضلات کمر و لگن و پاها انتشار داشته ولی محدودیت چندانی در حرکات ایجاد نمی کند. استئوپروز (پوکی استخوان) ممکن است در بیماران سنین بالا وجود داشته باشد ولی بخودی خود عامل درد نمی باشد. دردهای شبانه که باعث اختلال خواب بیمار باشد ممکن است نشانه بیماری های خطیر مثل متاستاز استخوانی باشد. تب، عرق شبانه و کاهش وزن ممکن است نشانه بیماری های عفونی مثل تب مالت، سل، سرطان غدد لنفاوی و یا HIV باشد. کمردرد بندرت بعلت پارگی حلقه اطراف دیسک بین مهره ای و فتق دیسک کمر بوجود می آید. سیاتیک علائم خاص خودش را بعلت دیسک کمر ظاهر می نماید که در پایین به شرح آن پرداخته خواهد شد.

نوع خاصی از آرتروز پیشرونده که تحت عنوان اسپاندیلیت انکیلوزان نامیده می شود سیر پیشرونده درد و جمود مفاصل مهره ها در سرتاسر ستون فقرات پدید می آورد. تنگی کانال کمر، در افراد پیر و معمولا مردان، با کمردرد، لنگیدن و درد سیاتیک موقع راه رفتن مشخص می شود. کمردرد مداوم و پیشرونده شدید بدون سابقه قبلی التهاب مفصلی یا تصادف،ممكن است بعلت بیماریهای مختلف پشت پریتوان مانند تومورهای کلیه و پانکراس، زخم دودنیوم و پارگی آنوریسم آئورت شکمی و یا خونریزی پشت پریتوان بوجود آمده باشد.درد حاد ناحیه کمر بدنبال پیچ خوردگی و ضرب دیدگی و یا بلند کردن جسم سنگین به فاصله چند ساعت پدید می آید كه اصطلاحاً کشیدگی یا Strain گفته می شود. اين درد اغلب بعلت آسیب فاست مهره (مفصل پايك هاي مهره ها) و ندرتاً بعلت پارگی دیسک پدید می آید. در این شرايط خم شدن به جلو و پهلو و راست کردن کمر بعلت درد مشكل می شود. درد ناحیه طرفی کمر اغلب بعلت آسیب مفصل پایکهای مهره (Facet) می باشد و درد موجب اسپاسم عضلات آن ناحیه می گردد. در نوجوانان درد حاد ناحیه کمر اغلب بعلت اسپاندیلولیستیز (لغزیدن و جابجایی مهره ها روی هم) که ناشی از ضعف رباطهای بین پایکهای مهره ای ناحیه L5 می باشد. این خود زمینه را برای شکستگی  فراهم می کند. درد ناحیه پشت و بالای کمر ممکن است بعلت شکستگی فشاری مهره باشد كه معمولا بعلت افتادن روی باسن یا به پشت پدید می آید. در افراد پیر با پوکی استخوان شکستگی خود بخود مهره نیز دیده می شود. درد شدید کمر بعد از ضربه مستقیم روی فقرات یا به سر که موجب پارگی رباطها و عناصر نگهدارنده مهره ها می شود موضوع جدی تشخیص از نظر بی ثبات بودن مهره های فقرات می باشد. اختلال در کنترل ادرار نشانه فشار و آزردگی نخاع یا ریشه های کدا اکین (دم اسبی) است. دیسک کمر بعلت پارگی حلقه اطراف دیسک معمولا در L5-L4 و S1-L5 موجب درد سیاتیک با علائم حسی و حرکتی مربوطه می شود. پارگی و جابجایی دیسک L5 بعلت آسیب مفصل پایکهای S1-L5 می باشد.

پاتوفیزیولوژی

عناصر حساس به درد، انتهاهای عصبی دریافت کننده درد در کپسول مفصلی پدیکولهای مهره ها و حلقه اطرف دیسک‌ها است. همچنین غضروف روی مهره ها در مواردیکه ضایعه استخوانی وجود داشته باشد عامل احساس درد است. درد از محل اوليه به نواحی دورتر مثل پا و پشت منعکس می شود. دردهای عضلات ناحیه دور فقرات به همان نواحی محدود می شود.

منشاء درد در کمر، درد مزمن آرتروز مفاصل پدیکولهای مهره ها و لیگامانهای مجاور آن است. درد این ناحیه به التهاب ارتباط چندانی ندارد. با پیشرفت دژنرسانس سطوح این مفاصل (فاست ها) هیپرتروفی مفصل و شل شدن رباطهای نگهدارنده آن، استواری فقرات را بر روی هم و وضعیت محوری ستون فقرات بهم می خورد. در نتیجه لغزیدن یک فقره روی فقره دیگر (اسپوندیلولیستزیس) موجب تنگ شدن کانال نخاع و فشار بر ریشهاي عصبی کودا اكین و درد و اختلال عصبی مربوط به این ناحیه می شود.

پیش آگهی

اغلب کمر دردها خود بخود بهبود می یابند ولی در بعضی افراد درد و ناراحتی مزمن ادامه می یابد. در اغلب موارد 50 درصد درد شدید در مدت یک ماه و بقیه درد در مدت دو ماه بهبود می‌يابد و در موارد کمي بمدت طولانی تر دوام می یابد. احتمال عود درد حاد در سه ماه بعدی 25 درصد و در یک سال 75 درصد است. سیر کمردردها به علل عفونی و تومورها و… مربوط به عامل بیماری و نحوه پاسخ به درمان می باشد.

تشخیص

محدودیت دامنه حرکات، در بلند کردن پا در حال خوابیده به پشت، خم شدن از ناحیه کمر در حال ایستاده و دیگر محدودیت های حرکت بعلت درد وجود دارد. اختلال در حس مربوطه به ریشه های عصبی کمری و خاجی و ضعف عضلات مربوط به این ریشه ها و کاهش رفلکس ها در موارد آسیب ریشه های عصبی این ناحیه بوجود می آید. در موارد مشخص کمر درد بعلت کشیدگی و زور معمولا رادیوگرافی کمر و CT اسکن و اسکن MRI ضروری نیست. در موارد درد مقاوم بیش از چند هفته و در موارد درد به علت نامشخص بررسیها با رادیولوژی و اسکن جهت تشخیص موارد عفونی و توموری ضرورت پیدا می کند. در موارد آرتروز بدون عارضه عصبی اغلب رادیوگرافی ساده کمر کافی است. تغییرات دژنراتیو در سطوح مفاصل مهره ها و دیسک با پیشرفت سن بیشتر دیده می شود و اغلب بدون علامت است. در موارد دردهای شدید و مقاوم عمقی پایین کمر و ناحیه زیر دنده ها بررسی بیشتر با اسکن ضروری است. آزمایش خون از نظر سدیمانتاسیون، CRP، شمارش خون و در مواردی کشت خون و ایمونوالکتروفورز برای رد عفونت و تومورها ضرورت پیدا می کند.

درمان

انواع مسکن ها در کاهش کمر درد موثر بوده و ارجحیت چندانی نسبت به یکدیگر ندارند. برای کاهش درد استراحت در مرحله حاد ضرورت دارد. دراز کشیدن در هر وضعیتی که راحت باشد خوب است. ماساژ عضلات کمر، گرم کردن عضلات دچار اسپاسم، استفاده از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مثل دیکلوفناک، بروفن و ایندومتاسین موثر است. در گذشته از اجزاء کشش و روش های فیکس نمودن استفاده می نمودند اما امروزه متروک شده است. شل کننده‌ها مثل دیازپام بیشتر مصرف می شود در مواردي تاثیر در سیر بهبودی دارد. دستکاری های ناشیانه فیزیوتراپی روی کمر ممکن است در مواردی به آسیب بیشتر منجر شود. توضیح چگونگی اختلال و نحوه تشدید ناراحتی در نشستن و ایستادن نامتناسب و برداشتن و بلند کردن اجسام سنگین برای پیشگیری از عود بيماري کمک می کند. استفاده از کرست کمر ارتوپدی در مرحله فعالیت بعد از بهبودی نسبی توصیه می شود. توجه به وضعیت مناسب تختخواب و صندلی در کار و رانندگی لازم است. در مواردی درد مزمن کمر نشانه افسردگی و اضطراب مزمن بوده که صرفا به درمان با داروهای مربوطه جواب می دهد. در 40 سال گذشته مشخص شده است که جراحی اغلب عوارض بیشتر از اثر مطلوب در درمان کمردرد داشته است.در موارد استثنایی برای ایجاد ثبات و بهم پیوستن مهره ها، عمل جراحی لازم است.

تغييرات د‍ژنراتيو فقرات كمر (اسپانديلو آرتروز)

ديسك كمر و سیاتیک:

سیاتیک به درد عصب سیاتیک اطلاق می شود که از ناحیه سرین (نشيمنگاه) شروع شده و به ناحیه پشت پا و سمت طرفی ران و ساق منتشر می شود كه ممکن است با کمر درد همراه نباشد. درد سیاتیک بعلت فشرده شدن ریشه عصب L4 و L5 و S1 است. فشردگی عصب بعلت جابجایی دیسک، استئوآرتریت و تنگ شدن سوراخ بین مهره ها و یا لغزیدن مهره ها و تنگ شدن کانال نخاع پدید می آید. سیاتیک به ندرت بعلت کیست سینوویال و یا تومور غلاف اعصاب این ناحیه پیش می آید. درد ناحیه طرفی کمر و به دنبال آن درد سیاتیک كه در مدت چند ساعت تا چند روز پدید می آید نشانه پارگی و جابجایی دیسک كمر است. اغلب دیسک کمر بدون علت مشخص ظاهر مي‌شود ولی در مواردی با پیچ خوردگی کمر، بلند کردن جسم سنگین و یا ضربه مستقیم به کمر پدید می آید. درد سیاتیک دو طرفه اغلب نشانه آرتروز پیشرفته کمر است.

شرح بالینی:

اغلب بیماران از درد ناحیه سرین که به پشت و یا سمت طرفی ران منتشر می شود شکایت دارند. ممکن  است درد به ساق و پا منتشر شود. در مواردی درد شدید مانع از نشستن و ایستادن بیمار شده و در بعضی موارد اختلال حس و کاهش قدرت اکستانسیون (بالا بردن) در مچ و انگشتان پا مشاهده مي‌شود.

مواردیکه کمر درد مزمن و محدودیت حرکت کمر در گذشته وجود داشته و درد سیاتیک ظاهر بشود، اغلب علت آن تنگی کانال است. درد مفصل فاست محدود به ناحیه کمر بوده و با تغییر وضعیت تشدید می یابد.

اختلال کنترل ادرار با سیاتیک دو طرفه نشانه فشرده شدن ریشه های کدا اکین بوده و مسئله اورژانس جراحي تلقی می گردد.

پاتوفیزیولوژی سیاتیک: درد انتشاری بعلت فشرده شدن ریشه عصب در اثر دیسک و یا تغييرات ديگر ناشی از آرتروز مهره ها و تنگي کانال نخاع و سوراخ بین مهره ها است و بندرت بعلت کیست یا تومور پدید می آید.

عصب سیاتیک ممکن است بعلت تزریق و یا هماتوم و آبسه در ناحیه عضلات سرین آسیب ببیند و ندرتاً بعلت گیر کردن عصب در زیر عضله پیری فورم در این ناحیه مشاهده می شود.

پیش آگهی

سیاتیک اغلب به مرور زمان خوب می شود. نصف بیماران درمدت دو هفته و 70 درصد در مدت یکسال بهبود می یابند و 30 درصد بقیه به درجاتی درد را بمدت طولانیتر دارند. در موارد درد مزمن و عود کننده به لحاظ ادامه ناراحتی و اختلال در کارایی که درمان محافظه کارانه مفید نباشد جراحی در هفته های اول بیماری توصیه میشود.

تشخیص

محدودیت حرکت در بلند کردن پا در حال خوابیده در معاینه مشاهده می شود. بروز درد در پای دیگر نشانه خوبی از دیسک جابجا شده در پایین کمر است.

نشانه هاي دیسک جابجا شده (فتق دیسک)

ریشه دیسک درد ضعف عضله رفلکس کاهش حس
S1 S1-L5 پشت ران تا مچ پا نزدیک کننده ران، خم کننده زانو، خم كننده مچ و انگشت شصت کاهش رفلکس آشیل سطح جانبی و کف پا
L5 L5-L4 پشت ران ضعف عضله جلوی ساق، فوت دارپ (افتادگي پا) رفلکس زانو سطح جانبی و پایینی انگشت شصت
L4 L4-L3 جلو و سطح طرفی ران چهار سر ران رفلکس زانو قوزک داخلی
L3 L3-L2 جلو و سطح داخلی ران و زانو نزدیک کننده ران و چهار سر رفلکس زانو سطح داخلی ران

تصویربرداری فقرات را بغیر از موارد اورژانس و با عارضه میتوان چند هفته به تاخیر انداخت. در عکس ساده اطلاعات کمی  بدست می آید. معمولا MRI در مدت بعد از دو هفته از شروع بیماری به منظور ارجاع به جراحی انجام میگیرد. در موارد سیاتیک با عارضه تشخیص های افتراقی دیسک از متاستاز فقرات، بیماریهای عفونی و التهابی ریشه عصبی مثل بیماری لایم و بروسلوز و نیز مننژیت کاسینوماتوز مطرح می شود.

درمان

در سیاتیک نیز مثل کمر درد استراحت و درمان در فاصله زمانی چند هفته ممکن است نتیجه بخش باشد. با جراحی بهبود درد زودتر حاصل می شود ولی در طولانی مدت و معمولا بعد از یکسال نتیجه جراحی با درمان بدون جراحي یکسان می باشد. حدود 30 درصد بیماران پس از شش هفته استراحت به جراحی نياز پيدا می کنند. در موارد سیاتیک شدید دو طرفه با ضعف پا و اختلال کنترل ادرار جراحی در مرحله نخست ضروری است. در موارد با اختلال حس و افتادگی پا امکان بهبودی با استراحت و درمان بدون جراحی هم وجود دارد. مراقبت و درمان بمدت 6 تا 8 هفته قبل از جراحی توصیه می گردد. موارد سیاتیک بدون دیسک و اسپاندیلوز مشخص به جراحی خوب جواب نمی دهد. تزریق استروئید اپی دورال در بعضی موارد ممکن است موثر باشد.

ديسك متعدد بين مهره هاي كمر

تنگی کانال

تغییرات دژنراتیو مهره های کمری موجب تنگ شدن کانال نخاعی وفشار به ریشه های عصبی می گردد. دژنراسانس در قسمت های لیگامانها و مفاصل فاست بین مهره ها پدید آمده و در مواردی موجب لغزیدن مهره ها روی هم می شود.

سیر بالینی

معمولا در مردان سنین بالا با سابقه دردکمر و دردهای خفیف متناوب سیاتیک که با راه رفتن شدت یافته و با دراز کشیدن کاهش می یابد مشاهده مي شود. در معاینه کاهش قوس کمر مشاهده مي‌شود. تشخیص آن از نارسایی شریانی ایلیاک مطرح مي‌شود، در هر دو مورد لنگیدن متناوب ديده می‌شود با این تفاوت که لنگیدن متناوب عصبی علائم اختصاصی خود را دارد.

فیزیوپاتولوژی

تنگی کانال موجب فشار به عناصر داخل کانال شده شدت آن معمولا بر روی ریشه عصبی، مربوط به همان سطح می باشد. تنگی ناشی از هیپرتروفی سطوح مفصلی ، هیپرتروفی لیگامان فلاووم (Ligamentum Flavum)، لغزیدن مهره (اسپاندیلولیستیز) و تشکیل پل بین مهره ها بعلت تغییرات آهکی جلو دیسک ها پدید می آید. تمام این تغییرات دژنراتیو با پیشرفت سن و فعالیت بیشتر و ضربه های خفیف مکرر تشدید می یابد. بعضی افراد با زمینه خانوادی زمینه مساعد بیشتری برای تنگی کانال دارند.

پیش آگهی

معمولا سیر تنگی کانال رو به تشدید بوده در مواردی باعث ناتوانی در راه رفتن شده و اقدام به جراحی  ضرورت می يابد.

تشخیص

سیر بالینی بیماری معمولا مشخص است و تشخیص آن از نارسایی جریان خون پاها از روی یافته های بالینی عصبی ممکن است. و یافته هایی از نارسایی جریان خون مشاهده نمی شود. از علائم بارز آن لنگیدن متناوب بصورت ضعف و اختلال حس پاها پس از کمی راه رفتن، از بین رفتن رفلکس آشیل و تشدید درد می باشد. علائم با استراحت بطور نسبی به حال طبیعی بر می گردد. بلندکردن پا در حال خوابیده محدودیت داشته و نیز انعطاف کمر در حرکات مختلف محدودیت دارد. در رادیوگرافی ساده پلهای اسپاندیلوتیک بین مهره ها مشهود بوده ولی تغییرات مربوط به لیگامان ها در عکس ساده مشخص نبوده، لغزندگی مهره ها در عکس نیم رخ مشخص می شود. اسکن سی تی و اسکن MRI تنگی کانال را نشان می دهد. الکترومیوگرافی با نشان دادن فیبریلاسیون در عضلات مربوط به اعصاب آسیب دیده به تشخیص کمک میکند.

درمان

ورزشهای کمری و کشش و نرمش تحت نظر فیزیوتراپ اغلب نیاز به جراحی را رفع می کند. تمرین های حرکتی مناسب برای اصلاح قوس کمر و رفع تنگی کانال علائم بیماری را بهبود می نماید. استفاده از دوچرخه ثابت با خم شدن به جلو در حال پدال زدن و تمرین های کشش کمر با خم شدن به جلو در وضعیت نشسته در روی صندلی و آویزان شدن از بارفیکس در کاهش عارضه های تنگی کانال موثر است. جراحی در موارد شدید به منظور رفع فشار از روی ریشه های عصبی موثر بوده و به راه رفتن کمک میکند ولی در طولانی مدت در سرنوشت معلولیت چندان فرق نمی کند. با جراحی برداشتن چند لامینای مهره و ثابت نمودن (فیکساسیون) مهره ها با گراف استخوانی و میله و پیچ بعمل می آید. دردوره نقاهت بعد از عمل که شش تا دوازده هفته است بیمار ضمن فیزیوتراپی میتواند راه برود و رانندگی کند. اجراء سایر روشهای غیر متعادف مثل تزریق اپی دورال و دستکاریها توسط شکسته بند موثر نمی باشد.

در سندرم فاست: درد شدید و اسپاسم و بی حرکتی حاد بعلت التهاب یا خشکی مفصلی پدیکول مهره‌هاي گردن یا کمر پدید می آید. درد کاملا موضعی بوده بیمار قادر به حرکت مفصل از وضعیت ثابت نمی باشد. با اجراء گرما و ماساژ بر روی ناحیه درد و کشش ملایم، علائم در کوتاه مدت بهبودی کامل می آید. در مواردی تزریق موضعی بی حس کننده و استروئید ضرورت پیدا می کند.

این نوشته در تخصصی, عمومی ارسال و , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

3,531 Responses to کمردرد، ديسك، سياتيك

 1. Ali می‌گوید:

  Lumbosacral spinal mri (sagittal T1& T2w images , included selected axial T1w images) :
  On the obtained cuts, there is severe spinal canal stenosis at L2-3 and L4-5 levels due to disk protrusion accompanied with hypertrophy of posterior elements.
  Lt.posterolateral disk protrusion at L5-S1 level and central disk protrusion at L3-4level are evident too.
  The vertebral bodies and their posterior elements have normal signal and appearance.
  The visulized lower cord and the conus medullaris show no abnormal signal or S.O.L.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   برجستگی و فتق دیسک در فضاهای بین مهره ای از 2 تا 5 با تنگی کانال توضیح داده شده، اگر عوارض عصبی شدید و غیرقابل برگشت باشد و به درمان و فیزیوتراپی پاسخ ندهد و چنانکه شرایط شخص مناسب باشد ممکن است جراحی کمک کند.

 2. سیامک سیفی می‌گوید:

  با عرض سلام خدمت آقای دکتر ، ضمن قدردانی از جنابعالی بخاطر این کار انسان دوستانه و پاسخ به مشکلات مردم
  45 ساله هستم طبق MRI و نظر پزشک معالج (در شهرستان) درمهره l5 دچار پارگی فتق دیسک کمر شدم ،البته از 1/1/94 و فعلا” هیچ مشکلی در لگن یا پاهام ندارم و فقط در محل پارگی دیسک موقع راه رفتن یا رانندگی و عطسه کردن احساس درد میکنم و کج راه میرم .سوالی که از خدمتتون داشتم اینه که :
  آیا حتما” باید جراحی بشم و همینطور آیا با این شرایطی که دارم اوزون درمانی جواب میده یاخیر؟
  قبلا” از شما کمال تشکر را دارم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اغلب موارد دیسک و سیاتیک با استراحت تمام روز در مدت چند هفته برطرف میشود، سیر درمان و نحوه فیزیوتراپی برحسب کنترل بالینی تصمیم گیری میشود.

 3. رضا می‌گوید:

  با عرض سلام و خسته نباشید به شما دکتر سیفی عزیز,,,پسری هستم 21ساله که حدود ۴۵روز است که در ناحیه پشت پای راست احساس درد دارم که این درد در مواقع نشستن روی صندلی یا زمین شدید تر و غیر قابل تحمل می شود. در جواب ام آر آی کتبی که گرفتم دهیدراتاسیون همراه با پروتروژن فورامینال در سطح دیسک بین مهره ای l5_s1 دیده میشود .خواستم بدونم که با وجود گذشت این ۴۵روز که درد به نسبت بیشتر هم شده نیاز به عمل جراحی دارد??? اگر دارد کیفیت این عمل چگونه است?
  با سپاس فراوان

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اغلب موارد دیسک و سیاتیک با استراحت تمام روز در مدت چند هفته برطرف میشود، سیر درمان و نحوه فیزیوتراپی برحسب کنترل بالینی تصمیم گیری میشود.

 4. اکبر می‌گوید:

  با سلام و عرض ادب…
  ورزشکاری در رشته والیبال هستم ک نوجوانم و درد در ناحیه کمر دارم
  پس از ام ار ای و مراجعه ب دکتر مغز و عصاب ایشان گفتند ک دیسک شما فقط یک میدار دهیدره شده!!
  ب تازگی متوجه شدم ک من خییلی کمتر از حد لازم اب مینوشم و موقع تمریناتم هم خییلی اب نمینوشم و ماه رمضان هم هنگام روزه داری ب ورزش سنگین میپرداختم…
  بوجود امدن dick dehydration میتواند ب این دلیل باشد؟
  اصلا دیسک dehydration ب چه معناست؟
  در ضمن طی ازمایش متوجه کمود زیاد ویتامین دی شدم و البته تحت درمان هستم…
  با تشکر

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   خشکی دیسک یک عارضه بدون علت خاص است و اغلب بدون علامت است، کشش و نرمش و استراحت در فواصل تمرین مفید است. خوردن آب کافی نه برای این مسئله بلکه برای هر دلیل از جمله ورزش لازم است.

 5. بهرام می‌گوید:

  باسلام خدمت شما من کمر درد دارم mri گرفتم گفتن دیسک بین مهره l4 وl5 بیرون زدگی خفیف داره میخواستم بدونم ایا موقع استخدام برای نیروی انتظامی گیر میدن و ردم میکنن یانه؟ممنونم ازشما

 6. نادر نظارتی می‌گوید:

  جناب دکتر سلام
  با احترام چند ساله از درد کمر رنج میبرم اکنون درد زیاد شده نهایتا بیست دقیقه که روی پا ایستاده باشم انگار یک میله در پایین ستون فقراتم گذاشتن نمیتونم خم و راست بشم جدیدا رگ پشت پای راستم خیلی درد میکند و زانوهایم نمیتوانم. روی زانوهایم بنشینم اگر بنشینم نمیتوانم به راحتی بلند شوم یا پاهایم رو صاف کنم لطفا منو راهنمایی کنید مشکل چیه متشکر از لطف شما.

 7. راضيه می‌گوید:

  سلام
  وقتتون بخير
  آقاي دکتر من تقريبا يک ماهه که کمر درد گرفتم
  يعني وقتي دراز کشيدم ميخوام بلند شم مهره هاي پاييني کمرم تو گودي کمر نزديک باسنم درد ميگيره تا حدي که نميتونم بلند شم و بعد از چند ثانيه آروم آروم بايد بلند شم.اين درد گاهي پهلوي راست ميزنه گاهي به چپ و گاهي هم در همون گودي کمر
  امکانش هست نظرتون رو بگيد که اين علايم نشون دهنده چي هست
  ممنون

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   این علائم اغلب نشانه آرتروز کمر است با تمرینهای کششی و نرمشی اغلب برطرف میشود در صورت تداوم معاینه و عکس برداری و فیزیوتراپی ضرورت مییابد.

 8. مجید فراهانی می‌گوید:

  سلام . مرد 52 ساله متاهل هستم . 12 سالم بودن و پنجم دبستان که از ارتفاع 2 متری پنجره یکی از بچه ها حولم داد و از ارتفاع 2 متری به کف حیاط افتادم و……
  آیا علت این همه مشکلاتم مغزی است یا روحی ؟ چگونه پیگیری کنم ؟ در ضمن مشاوره روانشناسی و روانپزشکی هم رفتم و دارو سرترالین و فلووکسامین هم در زمانهای جداگانه مصرف کردم ، اما تفاوتی نکردم .

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   بنظر میرسد مشکل روان شناختی عامل ناراحتی رویکردی به زندگی است ، در این موارد روان درمانی طولانی مدت اغلب نتیجه بخش است.

 9. مجید فراهانی می‌گوید:

  در ضمن آقای دکتر ممکنه که در اثر این ضربه مخچه و یا هیپوتالاموس و … ضربه دیده باشه ، در ضمن از آنموقع ببعد به تمام صداهای اطرافم حساسیت دارم و فقط با تحمل کردن صداها دارم زندگی میکنم . تو اینترنت میخوندم که ضربه به مخچه وهیپوتالاموس و غده هیپوفیز بخاطر ارتباطی که با گوش دارد ، باعث خشونت صدا میشه . لطفا راهنمایی کنید چکار کنم و از چه راهی میتوان به تشخیص صحیح رسید ، 10 سال پیش ام آر مغز دادم اما متخصص مغز واعصاب سطحی نگاه کرد و گفت هیچی نیست برو . لطفا کمکم کنید

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   این نوع علائم عوارض عارضه مغزی ضربه ای ساده نمیتواند باشد. بهتر است با تمرین های ورزشی و در صورت لزوم با روان درمانی سطح تحمل نسبت به صدا را در خود تان بالا ببرید.

 10. علی می‌گوید:

  سلام
  در ابتدا تشکر میکنم به خاطر مطالب مفیدتون.
  من 27 ساله هستم. سمت چپ مهرهای کمرم درد میکرد اما بعد تقریبا 1 ماه این درد به پای چپم منتقل شد. در حالت عادی هیچ دردی ندارم حتی با برداشتن جسم های سنگین هم مشکلی ندارم ولی وقتی پام کش میاد درد پام شروع می شود. مثلا در نماز در حالت رکوع نمیتونم پاهامو صاف نگه دارم برا همین وقتی رکوع میرم پاهام باید کج باشه یعنی از ناحیه زانو میشکنه. و تازگی ها هم که انتحای پای چپم مورمور میشه و کمی بیحس میشه.
  آیا با ورزش خوب میشه؟
  نیاز به جراحی داره؟
  با تشکر.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   این علائم به احتمال زیاد نشانه فشار دیسک به سیاتیک است، معمولأ با تمرینهای کششی و استراحت بیشتر برطرف میشود.

 11. معصومه ع می‌گوید:

  سلام آقای دکتر یه چندوقتیه که اطراف مهره های پایین کمرم یه چیزی مثل غده این طرف وان طرف میره ودردشدیدی میکنه البته چند ماه پیش هم این عارضه پیش آمدوپس از یک هفته خوب شدالان دوباره همان حالت شروع شده علتش چه چیزی میتونه باشه، البته سال گذشته سرم گیج رفت باکمرافتادم روتیزی پله ها، هروقت که دردمیگیره بادیکلوفناک 25ساکت میشه دوباره بعدازدوساعت شروع میشه، لطفابفرماییدعلتش چی میتونه باشه باتشکر

 12. سید حمیدرضا رضوی می‌گوید:

  اقای دکتر سلام
  بنده دو سه باری مزاحم شماشدم.و واقعا از پاسخ های شما لذت می برم.با اینکه پزشک هایی هستن که حضوری پاسخ بدهند اما جوابهای شما همیشه دلنشین و متین هستند.
  الان دقیقا ۲۶ روز از دیسکوپاتی(پروتروژن) با علایم سیاتیکی من میگذره.۱۰ جلسه فیزیوتراپی و لیزر انجام دادم.
  الان فقط نمیتونم بیشتر از ۳۰ درجه به جلد خم شم.و ی مقدار پشت ساق حالت گرفتگی(فقط موقع راه رفتن) و ی کم درد در رون پام(اگه فشارش بدم)دارم.آب درمانی رو شروع کنم؟
  در اینده چقدر میتونم به زندگی عادی(اما سالم)برگردم؟
  فوتبال و …..
  ممنونم دکترجان

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   با کشش و نرمش ملایم و فزاینده و آب درمانی میشود به محدودیت حرکتی غلبه نمود و به فعالیت عادی برگشت.

 13. زهرا می‌گوید:

  با سلام من زنی متاهل و 26 ساله هستم که حدودا پانزده روزه دچار درد در ناحیه اخر مهره ها و درست در گودی کمربالای باسنم شدم که این درد به زانوهام و پشت رانم و درست نوک انگشتای پام و روی پاهام کشیده شده تقریبا همراه با این درد کمر به شدت سرمم درد میکنه تا حالا اینجور سردرد نداشتم ،گودی کمرم خیلی زیاده طوری که دو دستم زیرش جا میگیره این دو هفته همش خونه نشین بودم دکتر جان دردم چیه؟ باید پیش چه دکتری برم؟ راه چارم چیه؟ ایا امکان داره ربطی به عفونت و کیست رحمی داشته باشه؟ ممنونم اگه جوابمو بدید.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   به احتمال زیاد درد و اختلال حس پا مربوط به دیسک و سیاتیک است . بعد از معاینه توسط مغز و اعصاب احتمالا فیزیوتراپی برای اصلاح گودی کمر لازم خواهد بود. سردرد نباید به این موضوع ربط داسته باشد مگر اینکه بیماری داخلی مثل تب مالت علت باشد.

 14. وحید می‌گوید:

  سلام ممنون از زحماتتون
  بنده این مشکل دارم
  there are central protruded disk and mild disk dehydration at L5_ S1 level
  باقی نرمال بودن ایا با وجود این مشکل من میتونم فوتبال بازی کنم اصلا میشه امیدوار بود که کامل خوب شم این دفعه ی دومه که اینطوری میشم درد تو ران پا هم دارم خیلی اذیت میکنه

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   با نرمش و کشش و استراحت معمولا درد سیاتیک برطرف میشود و با رعایت احتیاط میشود کم کم به ورزش و فعالیت برگشت.

 15. فرشاد می‌گوید:

  سلام آقای دکتر من 26 سالم است و چند وقت پیش در حال بازی فوتبال دچار گرفتگی عضله پا شدم و دکترا گفتن کم ابی دیسک داری یه عکس از MRI گذاشتم ، ایا می توانم بازم ورزش کنم و خطری وجود دارد ؟؟؟ ممنون میشم راهنمایی کنید ایا راه درمانی هست ؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر گرفتگی چند دقیقه ای عضله بوده که مسئله نیست، اگر درد سیاتیک مستمر است نیار باز به استراحت و کشش و نرمش دارد

   • فرشاد می‌گوید:

    اینم متن mri بنده آیا من میتونم به ورزش ادامه دهم ؟؟

    the study shows relatively disk dehydraton at the l5/s1
    also this study reveals faint posterocentral broad disk at l5/s1 causing to mild impinging on anterior thecal sac.
    evidence of csf filled structure is seen in most lower of coccygeal dural sac.
    bony spinal canal is normal in alignment & sizewithout abnormal signal.
    ohter nerve root foraminea are unremarkable.
    visible cord, conus medullaris and cauda eguinae are ok.
    para vertebral soft tissue seems normal..

 16. مسعود شریفی می‌گوید:

  سلام و عرض خسته نباشید دارم خدمت شما دکتر
  آقای دکتر من تقریبا شانزده ماهی بود که در ناحیه ساق و مچ پا بشدت دچار بی حسی و ضعف عضله بودم که با مراجعه بسیار به متخصصان مغزو اعصاب و تهیه MRI متوجه شدم که بین مهره ی ۱۱ ،۱۲ دچار دیسک شدید و تنگی کانال نخاعی هستم،که همگی متخصصان تشخیص عمل دادن و خلاصه ۲۶ اسفند بنده عمل کردم،ولی متاسفانه هنوزم بی حسی پاهام خوب نشده و در راه رفتن شدیدا دچار مشکل هستم و هیچ تعادلی ندارم ،اینم بگم که تو این مدت فقط استراحت کردم و دستورات پزشکمو انجام دادم ،حال به نظر شما این بی حسی و عدم تعادل پاهام تا کی ادامه داره…خیلی ممنون…

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر علت دیگر غیر از دیسک و سیاتیک عامل اختلال حس و ضعف نبوده، با توجه با مدت طولانی بودن عارضه ممکن است ترمیم زمان بر باشد و گاهی برگشت کم نشان میدهد. هرقدر تمرین حرکت و فیزیوتراپی بیشتر باشد شیر بهبودی بهتر خواهد بود.

 17. روناک می‌گوید:

  با سلام نتیجه ام ار ای من l4-l5 disk herniation with thecal compression به چه معنیست thecal compression یعنی چی؟من در قسمت باسن پشت ران ساق و پا احساس گزگز آزاردهنده ای دارم که نمیتونم بخوابم دقیقا نمیتونم بگم چه حسیه ولی رو اعصابمه درد ندارم ام ار ای گرفتم به توصیه دکتر که نتیجش این بود میشه لطفا برام تفسیرش کنید

 18. marzi می‌گوید:

  سلام…من 2 ماه پیش عمل پلاسما انجام دادم..برای دیسک کمر مهره ی 5و6…اما دیشب یک تصادف خفیف داشتم..الان خیلی کم درد از لگن سمت چپ تا پایین پا دارم….خیلی میترسم که دوباره اینطور بشم…میشه بگید من در این مرحله باید چیکار کنم؟

 19. iman می‌گوید:

  salam aghaye doctor man madrake lisance va dar padegane 55 topkhane ghesmate khadameye lancher hastam kheili krahaye sangin behem midan va jabejaihai ke jaresaghil ham javabgo nist
  mikhamstam bedonam farda sobh bimarestane khanevade moarefi shodam ba in vaziyat chi bbegam va aya az nazare shoma che moafi midan behem
  IMP:
  Lumber dextroscoliosis whit L5-S1 dehydrated central protruded disk whit mass effect on thecal sac and whit distal dural ectasia
  in javabe emrozame az kamar va in zanohame male mahe pishe ke hamrah ba mri mahe pish gereftam

  IMP:
  Left cenral protrusion of disk at the level of L5-S1
  ————————————————————- zanoham
  A Grade III tear in posterior horn of left medisl meniscus
  partial tear of left ACL
  ————————————————————
  mild right knee joint effusion
  A Grade III tear in posterior horn of left medisl meniscus
  partial tear of right ACL
  ———————————————————–
  in 3 azmayeshe akhar male mahe pishe
  be nazare shoma arda chi begam behtare va chetor raftar konam be onvane esane ba tajrobee va khodashenas
  va aya niaze hamaro bebaram ya azmayeshe akharo
  mamnon az shoma
  movafagh bashid

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   متاسفانه خواندن و فهم فارسی با حروف انگلیسی سخت است فقط در مقابل سوال تان و نتیجه اسکن میتوانم بگویم اگر در معاینه عارضه مشخص از دیسک و سیاتیک دیده شود در مان و راهکار لازم را میدهند در غیر اینصورت به شکل و تغییرات در اسکن زیاد توجه نمیشود.

 20. سهیلا می‌گوید:

  با سلام
  مادرم مدت زمانی در حدود 1 سال است که درد کمر دارد که گاهی تشدید می شود و ممکن است تا چند روز طول بکشد. به پزشک مراجعه کردیم و از کمر عکسبرداری کردند. کمی انحنا در مهره کمر دیده میشد و به علت گودی کمر زیاد فاصله بین مهره ها نزدیک شده بود. مدت 6 ماه است که در قسمت باسن نزدیک به پهلو لگن فرورفتگی ماهیچه ای دیده میشود که انگار این نقطه خالی شده است. از آن مدت به بعد درد کمر نیز بیشتر شده است.
  آیا این دو مورد (کمر درد و گودی در بافت ماهیچه ای )به هم مربوط است ؟ لطفا راهنمایی فرمایید.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   گودی کمر و کم شدن فاصله مهره ای بعلت درد و کم شدن حرکت ضعف و آتروفی عضله را پدید می آورد ، با تمرینهای کششی و نرمشی میشود هردو مسئله را رفع نمود.

 21. ج الف می‌گوید:

  سلام تورو خدا خواهش میکنم جواب بدین. من یه دیسک خفیف گرفته بودم و دکتر گفته بود برو استراحت کن. توی این مدت استراحت ……

 22. ساحل می‌گوید:

  سلام داکتر صاحب .
  مدت 6 ماه میشود که درد در کمر و آهسته آهسته تا به ساق پا ادامه پیدا کرده است .و mri نمودم نشان میدهد که در مهره های L3 و L4 کمی فرو رفته گی که دیسک کمر یاد میشود وجود دارد ..درد از طرف روز بیسار کم است اما شب وقت خوب میکنم و طرف های صبح درد بشتر مشود و از خواب بیدار میشوم و بسیار نا راحت کننده است

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   تغییرات موجود در اسکن و درد نزدیک صبح نشانه التهاب مفاصل بین مهره ای است. اگر بیماری تب مالت یا عفونت دیگر علت ناراحتی نباشد روماتیسم فقرات را میشود در نظر گرفت. باآزمایشهای خون هر کدام تز علتها را میشود بررسی کرد.

 23. چوپان می‌گوید:

  سلام آقای دکتر
  با عرض ادب، جواب mri من اینگونه است:
  Super conductive 1.5 tesla siemens symphony maestro class mri.
  Technic: sagittal and axial, T1 andT2 images are obtained.
  Clinical data:……..
  All vertebral bodies, dural sac, lower spinal cord and cauda equina are normal.
  There is no neoplastic lesion or extradural and intradural masses.
  Conus medullaris is normal.
  Lumbosacral junction is intact.
  Centrolateral protrusion of L5-S1,L4-L5 with discopathy &mild stenosis are present respectively.
  من در قسمت راست کمر و پای چپم درد دارم می خواهم بدانم که منظور از دیسکوپاتی همان پارگی دیسک است و آیا این مشکل من که درد در دو سمت مخالف دارم طبیعی است،چه کنم. با تشکر

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   برجسنگی دیسک در فواصل مهره ای 4-5 و 5-1 با تنگی مختصر کانال گزارش شده، عارضه دیسک و سیاتیک ناشی از تغییر دیسک در این حد معمولا با استراحت و نرمش بخوبی کنترل میشود.

 24. چوپان می‌گوید:

  آیا دیسکوپاتی همان پارگی دیسک است.ضمن اینکه من حدودا یک سال است که به این بیماری دچارم و با استراحت مطلق و نرمش و همچنین 12 جلسه طب سوزنی هیچ بهبودی حاصل نشده.منظور از دیسکوپاتی چیست؟

 25. علی می‌گوید:

  باسلام بنده 45 ساله دو سال میشد درد شدیدی در کمر داشتم و با ام ار ای و نوار عصب نظریه به سرخوردگی l5-l4-s1بود نهایتا با نظر پزشکان محترم عمل جراحی با سی دی گذاری کردم سوال داشتم:
  1- دوره درمان و مراقبتهای اولیه و ثانویه توضیح فرمایید
  2- از سه روز بعد از عمل احساس کزکز در باسن ولگن احساس می کنم آیا این موضوع عادی است تا کی ادامه دارد؟
  آیا این ریطی به استراحت دراز کشیده دارد؟
  3-توصیه های مراقبتی و درمانی درادمه باید کرد تا دچار عارضع نشود؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   پزشک جراح با شناحتی که به وضعیت قبل و بعد از عمل دارد بهتر میتواند در مورد رعایت احتیاط و مدت استراحت نظر بدهد. در همه حال تقویت عضلات نگهدارنده مهره ها با تمریتات صحیح ورزشی بعد از خاتمه دوره استراحت ضرورت خواهد داشت.

 26. hossein می‌گوید:

  با سلام خدمت شما جناب لطف میکنید وضعیت ام آر آی بنده را توضیح دهید؟
  L5s1 disc is dehydrated and narrowed and centrally-right paracentrally protrusion
  L3-4 disc is centrally-bulged

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


شش − 2 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>