کمردرد، ديسك، سياتيك

تقریبا نصف مردم عادی در دوره ای از زندگی شان دچار کمردرد می شوند و شدت آن تا حدی است که بطور موقت مانع کار مي شود. اکثریت کمردرد ها بعلت اختلال در ساختار مفصل، دیسک، استخوان و یا عضلات مجاور بوده و آسیب عصبی بهمراه ندارد. لذا مراقبت و درمان کمردرد را اغلب پزشکان عمومی، ارتوپدی و فیزیوتراپی به عهده می گیرند. در معاینه اغلب اختلال عضوی واضح وجود ندارد. درد و محدودیت حرکت کمر تنها یافته بالینی می باشد.

سابقه

کمردرد مزمن اغلب در ناحیه پایین کمر در حوالی مهره های سوم تا پنجم کمری و یا در عضلات اطراف مهره ها و محل اتصال مهره های کمری به لگن (مفصل ساکروایلیاک) احساس می شود. درد ممکن است موقع بیدار شدن از خواب و یا موقع حرکت بعد از استراحت شدت یابد. این نوع درد نشانه ضایعه عضوی خطیر نیست.  درد به عضلات کمر و لگن و پاها انتشار داشته ولی محدودیت چندانی در حرکات ایجاد نمی کند. استئوپروز (پوکی استخوان) ممکن است در بیماران سنین بالا وجود داشته باشد ولی بخودی خود عامل درد نمی باشد. دردهای شبانه که باعث اختلال خواب بیمار باشد ممکن است نشانه بیماری های خطیر مثل متاستاز استخوانی باشد. تب، عرق شبانه و کاهش وزن ممکن است نشانه بیماری های عفونی مثل تب مالت، سل، سرطان غدد لنفاوی و یا HIV باشد. کمردرد بندرت بعلت پارگی حلقه اطراف دیسک بین مهره ای و فتق دیسک کمر بوجود می آید. سیاتیک علائم خاص خودش را بعلت دیسک کمر ظاهر می نماید که در پایین به شرح آن پرداخته خواهد شد.

نوع خاصی از آرتروز پیشرونده که تحت عنوان اسپاندیلیت انکیلوزان نامیده می شود سیر پیشرونده درد و جمود مفاصل مهره ها در سرتاسر ستون فقرات پدید می آورد. تنگی کانال کمر، در افراد پیر و معمولا مردان، با کمردرد، لنگیدن و درد سیاتیک موقع راه رفتن مشخص می شود. کمردرد مداوم و پیشرونده شدید بدون سابقه قبلی التهاب مفصلی یا تصادف،ممكن است بعلت بیماریهای مختلف پشت پریتوان مانند تومورهای کلیه و پانکراس، زخم دودنیوم و پارگی آنوریسم آئورت شکمی و یا خونریزی پشت پریتوان بوجود آمده باشد.درد حاد ناحیه کمر بدنبال پیچ خوردگی و ضرب دیدگی و یا بلند کردن جسم سنگین به فاصله چند ساعت پدید می آید كه اصطلاحاً کشیدگی یا Strain گفته می شود. اين درد اغلب بعلت آسیب فاست مهره (مفصل پايك هاي مهره ها) و ندرتاً بعلت پارگی دیسک پدید می آید. در این شرايط خم شدن به جلو و پهلو و راست کردن کمر بعلت درد مشكل می شود. درد ناحیه طرفی کمر اغلب بعلت آسیب مفصل پایکهای مهره (Facet) می باشد و درد موجب اسپاسم عضلات آن ناحیه می گردد. در نوجوانان درد حاد ناحیه کمر اغلب بعلت اسپاندیلولیستیز (لغزیدن و جابجایی مهره ها روی هم) که ناشی از ضعف رباطهای بین پایکهای مهره ای ناحیه L5 می باشد. این خود زمینه را برای شکستگی  فراهم می کند. درد ناحیه پشت و بالای کمر ممکن است بعلت شکستگی فشاری مهره باشد كه معمولا بعلت افتادن روی باسن یا به پشت پدید می آید. در افراد پیر با پوکی استخوان شکستگی خود بخود مهره نیز دیده می شود. درد شدید کمر بعد از ضربه مستقیم روی فقرات یا به سر که موجب پارگی رباطها و عناصر نگهدارنده مهره ها می شود موضوع جدی تشخیص از نظر بی ثبات بودن مهره های فقرات می باشد. اختلال در کنترل ادرار نشانه فشار و آزردگی نخاع یا ریشه های کدا اکین (دم اسبی) است. دیسک کمر بعلت پارگی حلقه اطراف دیسک معمولا در L5-L4 و S1-L5 موجب درد سیاتیک با علائم حسی و حرکتی مربوطه می شود. پارگی و جابجایی دیسک L5 بعلت آسیب مفصل پایکهای S1-L5 می باشد.

پاتوفیزیولوژی

عناصر حساس به درد، انتهاهای عصبی دریافت کننده درد در کپسول مفصلی پدیکولهای مهره ها و حلقه اطرف دیسک‌ها است. همچنین غضروف روی مهره ها در مواردیکه ضایعه استخوانی وجود داشته باشد عامل احساس درد است. درد از محل اوليه به نواحی دورتر مثل پا و پشت منعکس می شود. دردهای عضلات ناحیه دور فقرات به همان نواحی محدود می شود.

منشاء درد در کمر، درد مزمن آرتروز مفاصل پدیکولهای مهره ها و لیگامانهای مجاور آن است. درد این ناحیه به التهاب ارتباط چندانی ندارد. با پیشرفت دژنرسانس سطوح این مفاصل (فاست ها) هیپرتروفی مفصل و شل شدن رباطهای نگهدارنده آن، استواری فقرات را بر روی هم و وضعیت محوری ستون فقرات بهم می خورد. در نتیجه لغزیدن یک فقره روی فقره دیگر (اسپوندیلولیستزیس) موجب تنگ شدن کانال نخاع و فشار بر ریشهاي عصبی کودا اكین و درد و اختلال عصبی مربوط به این ناحیه می شود.

پیش آگهی

اغلب کمر دردها خود بخود بهبود می یابند ولی در بعضی افراد درد و ناراحتی مزمن ادامه می یابد. در اغلب موارد 50 درصد درد شدید در مدت یک ماه و بقیه درد در مدت دو ماه بهبود می‌يابد و در موارد کمي بمدت طولانی تر دوام می یابد. احتمال عود درد حاد در سه ماه بعدی 25 درصد و در یک سال 75 درصد است. سیر کمردردها به علل عفونی و تومورها و… مربوط به عامل بیماری و نحوه پاسخ به درمان می باشد.

تشخیص

محدودیت دامنه حرکات، در بلند کردن پا در حال خوابیده به پشت، خم شدن از ناحیه کمر در حال ایستاده و دیگر محدودیت های حرکت بعلت درد وجود دارد. اختلال در حس مربوطه به ریشه های عصبی کمری و خاجی و ضعف عضلات مربوط به این ریشه ها و کاهش رفلکس ها در موارد آسیب ریشه های عصبی این ناحیه بوجود می آید. در موارد مشخص کمر درد بعلت کشیدگی و زور معمولا رادیوگرافی کمر و CT اسکن و اسکن MRI ضروری نیست. در موارد درد مقاوم بیش از چند هفته و در موارد درد به علت نامشخص بررسیها با رادیولوژی و اسکن جهت تشخیص موارد عفونی و توموری ضرورت پیدا می کند. در موارد آرتروز بدون عارضه عصبی اغلب رادیوگرافی ساده کمر کافی است. تغییرات دژنراتیو در سطوح مفاصل مهره ها و دیسک با پیشرفت سن بیشتر دیده می شود و اغلب بدون علامت است. در موارد دردهای شدید و مقاوم عمقی پایین کمر و ناحیه زیر دنده ها بررسی بیشتر با اسکن ضروری است. آزمایش خون از نظر سدیمانتاسیون، CRP، شمارش خون و در مواردی کشت خون و ایمونوالکتروفورز برای رد عفونت و تومورها ضرورت پیدا می کند.

درمان

انواع مسکن ها در کاهش کمر درد موثر بوده و ارجحیت چندانی نسبت به یکدیگر ندارند. برای کاهش درد استراحت در مرحله حاد ضرورت دارد. دراز کشیدن در هر وضعیتی که راحت باشد خوب است. ماساژ عضلات کمر، گرم کردن عضلات دچار اسپاسم، استفاده از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مثل دیکلوفناک، بروفن و ایندومتاسین موثر است. در گذشته از اجزاء کشش و روش های فیکس نمودن استفاده می نمودند اما امروزه متروک شده است. شل کننده‌ها مثل دیازپام بیشتر مصرف می شود در مواردي تاثیر در سیر بهبودی دارد. دستکاری های ناشیانه فیزیوتراپی روی کمر ممکن است در مواردی به آسیب بیشتر منجر شود. توضیح چگونگی اختلال و نحوه تشدید ناراحتی در نشستن و ایستادن نامتناسب و برداشتن و بلند کردن اجسام سنگین برای پیشگیری از عود بيماري کمک می کند. استفاده از کرست کمر ارتوپدی در مرحله فعالیت بعد از بهبودی نسبی توصیه می شود. توجه به وضعیت مناسب تختخواب و صندلی در کار و رانندگی لازم است. در مواردی درد مزمن کمر نشانه افسردگی و اضطراب مزمن بوده که صرفا به درمان با داروهای مربوطه جواب می دهد. در 40 سال گذشته مشخص شده است که جراحی اغلب عوارض بیشتر از اثر مطلوب در درمان کمردرد داشته است.در موارد استثنایی برای ایجاد ثبات و بهم پیوستن مهره ها، عمل جراحی لازم است.

تغييرات د‍ژنراتيو فقرات كمر (اسپانديلو آرتروز)

ديسك كمر و سیاتیک:

سیاتیک به درد عصب سیاتیک اطلاق می شود که از ناحیه سرین (نشيمنگاه) شروع شده و به ناحیه پشت پا و سمت طرفی ران و ساق منتشر می شود كه ممکن است با کمر درد همراه نباشد. درد سیاتیک بعلت فشرده شدن ریشه عصب L4 و L5 و S1 است. فشردگی عصب بعلت جابجایی دیسک، استئوآرتریت و تنگ شدن سوراخ بین مهره ها و یا لغزیدن مهره ها و تنگ شدن کانال نخاع پدید می آید. سیاتیک به ندرت بعلت کیست سینوویال و یا تومور غلاف اعصاب این ناحیه پیش می آید. درد ناحیه طرفی کمر و به دنبال آن درد سیاتیک كه در مدت چند ساعت تا چند روز پدید می آید نشانه پارگی و جابجایی دیسک كمر است. اغلب دیسک کمر بدون علت مشخص ظاهر مي‌شود ولی در مواردی با پیچ خوردگی کمر، بلند کردن جسم سنگین و یا ضربه مستقیم به کمر پدید می آید. درد سیاتیک دو طرفه اغلب نشانه آرتروز پیشرفته کمر است.

شرح بالینی:

اغلب بیماران از درد ناحیه سرین که به پشت و یا سمت طرفی ران منتشر می شود شکایت دارند. ممکن  است درد به ساق و پا منتشر شود. در مواردی درد شدید مانع از نشستن و ایستادن بیمار شده و در بعضی موارد اختلال حس و کاهش قدرت اکستانسیون (بالا بردن) در مچ و انگشتان پا مشاهده مي‌شود.

مواردیکه کمر درد مزمن و محدودیت حرکت کمر در گذشته وجود داشته و درد سیاتیک ظاهر بشود، اغلب علت آن تنگی کانال است. درد مفصل فاست محدود به ناحیه کمر بوده و با تغییر وضعیت تشدید می یابد.

اختلال کنترل ادرار با سیاتیک دو طرفه نشانه فشرده شدن ریشه های کدا اکین بوده و مسئله اورژانس جراحي تلقی می گردد.

پاتوفیزیولوژی سیاتیک: درد انتشاری بعلت فشرده شدن ریشه عصب در اثر دیسک و یا تغييرات ديگر ناشی از آرتروز مهره ها و تنگي کانال نخاع و سوراخ بین مهره ها است و بندرت بعلت کیست یا تومور پدید می آید.

عصب سیاتیک ممکن است بعلت تزریق و یا هماتوم و آبسه در ناحیه عضلات سرین آسیب ببیند و ندرتاً بعلت گیر کردن عصب در زیر عضله پیری فورم در این ناحیه مشاهده می شود.

پیش آگهی

سیاتیک اغلب به مرور زمان خوب می شود. نصف بیماران درمدت دو هفته و 70 درصد در مدت یکسال بهبود می یابند و 30 درصد بقیه به درجاتی درد را بمدت طولانیتر دارند. در موارد درد مزمن و عود کننده به لحاظ ادامه ناراحتی و اختلال در کارایی که درمان محافظه کارانه مفید نباشد جراحی در هفته های اول بیماری توصیه میشود.

تشخیص

محدودیت حرکت در بلند کردن پا در حال خوابیده در معاینه مشاهده می شود. بروز درد در پای دیگر نشانه خوبی از دیسک جابجا شده در پایین کمر است.

نشانه هاي دیسک جابجا شده (فتق دیسک)

ریشه دیسک درد ضعف عضله رفلکس کاهش حس
S1 S1-L5 پشت ران تا مچ پا نزدیک کننده ران، خم کننده زانو، خم كننده مچ و انگشت شصت کاهش رفلکس آشیل سطح جانبی و کف پا
L5 L5-L4 پشت ران ضعف عضله جلوی ساق، فوت دارپ (افتادگي پا) رفلکس زانو سطح جانبی و پایینی انگشت شصت
L4 L4-L3 جلو و سطح طرفی ران چهار سر ران رفلکس زانو قوزک داخلی
L3 L3-L2 جلو و سطح داخلی ران و زانو نزدیک کننده ران و چهار سر رفلکس زانو سطح داخلی ران

تصویربرداری فقرات را بغیر از موارد اورژانس و با عارضه میتوان چند هفته به تاخیر انداخت. در عکس ساده اطلاعات کمی  بدست می آید. معمولا MRI در مدت بعد از دو هفته از شروع بیماری به منظور ارجاع به جراحی انجام میگیرد. در موارد سیاتیک با عارضه تشخیص های افتراقی دیسک از متاستاز فقرات، بیماریهای عفونی و التهابی ریشه عصبی مثل بیماری لایم و بروسلوز و نیز مننژیت کاسینوماتوز مطرح می شود.

درمان

در سیاتیک نیز مثل کمر درد استراحت و درمان در فاصله زمانی چند هفته ممکن است نتیجه بخش باشد. با جراحی بهبود درد زودتر حاصل می شود ولی در طولانی مدت و معمولا بعد از یکسال نتیجه جراحی با درمان بدون جراحي یکسان می باشد. حدود 30 درصد بیماران پس از شش هفته استراحت به جراحی نياز پيدا می کنند. در موارد سیاتیک شدید دو طرفه با ضعف پا و اختلال کنترل ادرار جراحی در مرحله نخست ضروری است. در موارد با اختلال حس و افتادگی پا امکان بهبودی با استراحت و درمان بدون جراحی هم وجود دارد. مراقبت و درمان بمدت 6 تا 8 هفته قبل از جراحی توصیه می گردد. موارد سیاتیک بدون دیسک و اسپاندیلوز مشخص به جراحی خوب جواب نمی دهد. تزریق استروئید اپی دورال در بعضی موارد ممکن است موثر باشد.

ديسك متعدد بين مهره هاي كمر

تنگی کانال

تغییرات دژنراتیو مهره های کمری موجب تنگ شدن کانال نخاعی وفشار به ریشه های عصبی می گردد. دژنراسانس در قسمت های لیگامانها و مفاصل فاست بین مهره ها پدید آمده و در مواردی موجب لغزیدن مهره ها روی هم می شود.

سیر بالینی

معمولا در مردان سنین بالا با سابقه دردکمر و دردهای خفیف متناوب سیاتیک که با راه رفتن شدت یافته و با دراز کشیدن کاهش می یابد مشاهده مي شود. در معاینه کاهش قوس کمر مشاهده مي‌شود. تشخیص آن از نارسایی شریانی ایلیاک مطرح مي‌شود، در هر دو مورد لنگیدن متناوب ديده می‌شود با این تفاوت که لنگیدن متناوب عصبی علائم اختصاصی خود را دارد.

فیزیوپاتولوژی

تنگی کانال موجب فشار به عناصر داخل کانال شده شدت آن معمولا بر روی ریشه عصبی، مربوط به همان سطح می باشد. تنگی ناشی از هیپرتروفی سطوح مفصلی ، هیپرتروفی لیگامان فلاووم (Ligamentum Flavum)، لغزیدن مهره (اسپاندیلولیستیز) و تشکیل پل بین مهره ها بعلت تغییرات آهکی جلو دیسک ها پدید می آید. تمام این تغییرات دژنراتیو با پیشرفت سن و فعالیت بیشتر و ضربه های خفیف مکرر تشدید می یابد. بعضی افراد با زمینه خانوادی زمینه مساعد بیشتری برای تنگی کانال دارند.

پیش آگهی

معمولا سیر تنگی کانال رو به تشدید بوده در مواردی باعث ناتوانی در راه رفتن شده و اقدام به جراحی  ضرورت می يابد.

تشخیص

سیر بالینی بیماری معمولا مشخص است و تشخیص آن از نارسایی جریان خون پاها از روی یافته های بالینی عصبی ممکن است. و یافته هایی از نارسایی جریان خون مشاهده نمی شود. از علائم بارز آن لنگیدن متناوب بصورت ضعف و اختلال حس پاها پس از کمی راه رفتن، از بین رفتن رفلکس آشیل و تشدید درد می باشد. علائم با استراحت بطور نسبی به حال طبیعی بر می گردد. بلندکردن پا در حال خوابیده محدودیت داشته و نیز انعطاف کمر در حرکات مختلف محدودیت دارد. در رادیوگرافی ساده پلهای اسپاندیلوتیک بین مهره ها مشهود بوده ولی تغییرات مربوط به لیگامان ها در عکس ساده مشخص نبوده، لغزندگی مهره ها در عکس نیم رخ مشخص می شود. اسکن سی تی و اسکن MRI تنگی کانال را نشان می دهد. الکترومیوگرافی با نشان دادن فیبریلاسیون در عضلات مربوط به اعصاب آسیب دیده به تشخیص کمک میکند.

درمان

ورزشهای کمری و کشش و نرمش تحت نظر فیزیوتراپ اغلب نیاز به جراحی را رفع می کند. تمرین های حرکتی مناسب برای اصلاح قوس کمر و رفع تنگی کانال علائم بیماری را بهبود می نماید. استفاده از دوچرخه ثابت با خم شدن به جلو در حال پدال زدن و تمرین های کشش کمر با خم شدن به جلو در وضعیت نشسته در روی صندلی و آویزان شدن از بارفیکس در کاهش عارضه های تنگی کانال موثر است. جراحی در موارد شدید به منظور رفع فشار از روی ریشه های عصبی موثر بوده و به راه رفتن کمک میکند ولی در طولانی مدت در سرنوشت معلولیت چندان فرق نمی کند. با جراحی برداشتن چند لامینای مهره و ثابت نمودن (فیکساسیون) مهره ها با گراف استخوانی و میله و پیچ بعمل می آید. دردوره نقاهت بعد از عمل که شش تا دوازده هفته است بیمار ضمن فیزیوتراپی میتواند راه برود و رانندگی کند. اجراء سایر روشهای غیر متعادف مثل تزریق اپی دورال و دستکاریها توسط شکسته بند موثر نمی باشد.

در سندرم فاست: درد شدید و اسپاسم و بی حرکتی حاد بعلت التهاب یا خشکی مفصلی پدیکول مهره‌هاي گردن یا کمر پدید می آید. درد کاملا موضعی بوده بیمار قادر به حرکت مفصل از وضعیت ثابت نمی باشد. با اجراء گرما و ماساژ بر روی ناحیه درد و کشش ملایم، علائم در کوتاه مدت بهبودی کامل می آید. در مواردی تزریق موضعی بی حس کننده و استروئید ضرورت پیدا می کند.

این نوشته در تخصصی, عمومی ارسال و , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

3,464 Responses to کمردرد، ديسك، سياتيك

 1. امين می‌گوید:

  با سلام خدمت دكتر
  جواب ام ار اي من به شرح ذيل مي باشد.
  Disc protrusion in left lateral of L5-S1 level is seen and cause mile canal stensions.
  Narrowing in left lateral of L5-S1 is shown. Loss of signal in these discs due to dehydration.
  Pressure effect to dural sac are seen.
  Small round isosignal intradural mass lesion in left side of L5-S1 is noted.
  اينجانب به مدت 5 روز استراحت كردم. و بعد از يك هفته از آن (جمعا 12 روز)‌بهتر شدم. ديروز صبح بيدار شدم كمرم درد مي كرد و امروز پشت ران و ماهيچه پشت ساقم درد مي كنه. با اين توضيح كه توي اين مدت مرتبا شاهد گرفتگي ماهيچه پشت ساق پاي چپم هستم.
  لطفا راهنمايي فرمائيد. همچنين در خصوص نرمش و ورزش دكتر فقط راه رفتن در استخر را تجويز كردند. آيا نمي توان ورزش يا نرمش ديگري انجام داد؟ با تشكر از وقتي كه مي گذاريد

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   معمولا با رعایت استراحت متناوب با نرمش و ورزش در حال خوابیده و کم وبیش فعالیت سرپائی در حد تحمل ، مسئله در مدت 2-3 هفته منتفی میشود.

 2. آرش می‌گوید:

  سلام آقاي دكتر من إز ١٨ سالگيم كمردرد دارم به دليل ورزش بدن سأزي و هالتر باعث أين مشكل شد،الان ٤٣ سالمه هميشه بإهاش مدارًا ميكردم،چهارسال پيش پاي راستم به مدت چهار ماه خواب رفت و بعد خوب شد ولي إز دو ماه پيش دوباره خواب رفتن پام شروع شده و گاهي وقتها سه انگشت دست راستم خواب ميرفت و گاهي وقتها شصت و سبابه ام،الان دو ماه بود پشت كامپيوتر نشسته بودم،ديروز ده دقيقه نشستم تا الان بازم پام خواب رفته،احساس ميكنم ميشينم به پشت ران راستم فشار مياد،وزنم نود و دو و قدم يك و هفتادو پنج ،استخوان بنديم درشته،تا حالا چنين بار زمينگير شدم هر بار تا ده روز حتي ستون مهرم كج ميشه ،قبلا با بروفن و ژلوفن آرومش ميكردم جديدا ميترسم دارو بخورم ميخوام معالجه كنم سالها قبل تو عكس بهم گفتن اسكوليوز خفيف و كاهش نسبي لوردوز كمر،در ضمن كمرم تق تق صدا ميكنه،پاي راستم خواب ميره و كف پام گاهي اوقات سوزن سوزن ميشه،انگار خون به عضو نرسه كمي سرد ميشه پام،آزمايش خون دادم قند و چربي ام كمي بالا بود،دو ماه است هر روز ليمو ترش ميخورم و پرهيز ميكنم كمي بهترم،راستي زير هر دو كتفم هم احساس درد دارم،اما أمان إز خواب رفتن پام،لطف كنيد راهنماييم كنيد ام آس نگرفتم جناب دكتر؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   به احتمال زیاد عوارض دیسک و آرتروز کمر و گردن دارید بهتر است ام آر آی کامل مغز و نخاع و کمر بعمل آید. در صورت تایید تشخیص با نرمش مستمر، زندگی سالم و متعادل را میشود اداره نمود.

 3. آرش می‌گوید:

  ممنونم آيا إز همكاران كسي رأي در نظر داريد كه مراجعه كنم؟به مطب مراجعه كنم يا بيمارستان؟

 4. amini می‌گوید:

  با سلام و آرزوي سلامتي براي شما و همه. يه سوال خدمتون داشتم اگه لطف كنيد جواب بديد ممنونتون مي‌شم .
  خواستم ببینم با این وضعیت دیسک کمرم معافیت شامل من میشه؟
  .this multi sequential multi planar study reveals
  normal disc height and signal intensity at all levels are seen.
  conus medullaries and cauda _equine rootlets are intact.
  cord and at l1.
  .vertebral bodies and their posterior elements show normal shape ,height and signal pattern
  neural foramina appear normal.
  para spinal muscles are grossly normal
  L5-S1 disc is protruded

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر در معاینه علائم مشخص عارضه دیسک دیده نشود این حد علائم اسکن دلیلی برای معافیت نمی باشد.

 5. شادي درگاهي می‌گوید:

  با سلام و خسته نباشيد
  اقاي دكتر گز گز پاي راست ميتوني از علايم سياتيك باشه؟
  يك ساله اين گزگز همراه درد پشت ساق همراهمه.و دقت كردم وقت فشار به كمرم،مثلا حلقه كمر ميزدم يا بدنسازي ميرفتم وزنه ميزدم بيشتر ميشد.يا الان جاي سفت كه ميشينم گز گز ميكنه حتما بايد نشيمنگاهم نرم باشه

 6. مرتضی یوسفی می‌گوید:

  سلام آقای دکتر به سوال من پاسخ داده نشد!!!!!!!!!!!!

 7. محمد می‌گوید:

  باعرض سلام وخسته نباشید وتشکرویژه ازاینکه سوالات را به دقت بررسی و وراهنمایی مربوطه رو انجام میدهید,من یه مشکلی دارم که واقعا زندگی روزمره منو تحت تاثیرقرارداده وازشما خالصانه خواهش دارم که کمکم کنید,من تا چندسال پیش فوتبال بازی میکردم بعضی وقتاهم کوفتگی یادردید توکمرم ایجادمیشد وزودخوب میشد ولی سه سال پیش دیگه این دردوگرفتم وخوب نشد( ام ار ای هم گرفتم وگفتن دوتا ازدیسکات کمی اسیب دیده ویکی دیگه ازپزشکان کایروپرکتیو هم گفت که کانالات اسیب دیده و چندوقت نباید روپاهات بشینیو خوب میشی وخلاصه دکتر زیاد رفتم ولی دردم فقط کمترشده اونم تاوقتی که استراحت میکنم وکاری نمیکنم ,حتی نمیتونم چهارزانو بشینم چون کمی بعدش کم کم احساس میکنم که ازبالای رونم دقیقا چسبیده به کمرم که یچیزی مثلا ازجاش لغزیده ودراومده وکمکم دردم شروع میشه واگه دوباره بشینم حتی توالت سنتی بدترم میشه ,واین موضوع که من نباید بشینم روپام خیلی سخته راحت ترین کارهم نشستنه که من نبایدانجام بدم درضمن اینم بگم که دراین حالت من حس میکنم رگام گرفته وخون زوری ردمیشه شریان خونو تو پشت رونن یاجلو حس میکنم..)

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   این علائم نشانه های عارضه مشخص عضوی نیستند اگر معاینه عصبی و اسکن کمر عارضه مهم دیده نشده با تمرینهای نرمشی و کششی میشود به به این نوع علائم احتمالا تلقینی و جسمی شکل غلبه نمود.

 8. مهسا می‌گوید:

  نتیجه mriبنده بدین شرح است لطفا راهنماییم کنید
  اشمورل نود در مهره های لومبر و دورال اکتازی در کانال نخاعی لومبر مشهود است .
  همانژیوم در مهره t12 دیده شد .
  لیستزیس گرید 1 مهره l5بر روی s1 رویت شد .
  دیسک دهیدریشن و Broad based هارد دیسک پروتروژن با فشار بر روی تکال ساک در فضای بین مهره ای l5-s1 مشاهده می شود .
  لوردوزفقرات کمری در حد نرمال است.
  سایر دیسک ها دارای شکل و سیگنال طبیعی هستند و علایم هرنی دیسکال دیده نمی شود .
  کونوس مدولاریس در موقعیت عادی قرار دارد و شکل و سیگنال آن طبیعی است
  متشکرم

 9. محمد منتظر می‌گوید:

  سلام.. كمرم زياد درد نمي كند… فقط صبحها خشك مي شود و هنگام برخاستن از خواب دردم مي كند. اما مقداري كه پياده بروم درد مي گيرد و سياتيك پاي راست و نيم فلج شدن پنجه پاها را به دنبال دارد. طوري كه بايد بنشينم…
  توي ام آر ]آي نوشته:
  there is evidence of advanced degeneration at L5-s1 level with minimal posterior of listhesis of l5 on s1 and modic changes
  اينها يعني چه؟
  متشكر

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   این تغییرات در ام آر آی چندان مسئله چشمگیر نیستند، ولی بروز علائم سیاتیک با راه رفتن دلیل کافی برای لغزندگی مهره ها است. در این مورد ارتوپدی توصیه های لازم را راهنمائی میکند.

 10. مریم می‌گوید:

  با سلام. من به مدت 5 روز است که دچار بی حسی در سمت چپ بدنم به جز دستهایم شده ام. اول از زانو به پایین بی حس شد همراه با درد اما الان تا بالای شکم بی حس است یعنی درواقع احساس خواب رفتگی دارم و همچنین احساس سردی شدید در قسمت مچ پا به پایین. ضمنا” درد خیلی شدیدی هم دارم که برایم فعلا” بروفن 600 تجویز شده. میخواهم بدانم مشکلم چیست. با تشکر

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر اختلال حس در نیم تنه و پا از سطح مشخص به پائین است این علائم نشانه علت نخاعی است بهتر است معاینه اعصاب بعمل آید و در صورت لزوم با ام آر آی بررسی شود.

 11. زهرا می‌گوید:

  سلام خانمی 36 ساله هستم سه ماه که به دیسک کمر مهره 5 مبتلا هستم درحال حاضر ازشدت دردم کاسته شده اما با نیم ساعت سرپا ایستادن و راه رفتن دردشدیدی در ساق و مچ و روی پاهایم دارم که بهد از دراز کشیدن این درد تا یک ساعت ادامه دارد به تازگی دکتر ارتوپد قرص گاباپنتین و ملوکسیب تجویز کردند که از قرص ملوکسیب قبلا 50عدد مصرف کردم.فادر به انجام فعالیتهای روزمره ام نیستم و از درد پا خیلی رنج میبرم لطفا راهنمایی ام کنید چکار کنم. با کمال تشکر

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   با استراحت و نرمش متناوب و فیزیوتراپی و استفاده ار کمربند طبی معمولا علائم کمتر میشود. بهتر است تحت نظر متخصص مغز و اعصاب کنترل درمان پایش شود.

 12. نازنین می‌گوید:

  با سلام و خسته نباشید خدمت شما
  یه سوالی داشتم از حضورتون در مورد جواب MRI لومبوساکرال که جدیدا گرفتم.
  بنده ۲۹ سالمه،اول آذر ماه امسال تحت عمل جراحی دیسکوپاتی کمری در دیسک ناحیه l5_S1 قرار گرفتم،قبل عمل اصلا سابقه کمردرد نداشتم و اتفاقی نیز برای اینجانب پیش نیامده بود و به یکباره بدون هیچ علت و سابقه ای دچار کمردرد و بعد قطع کمردرد و علایم سیاتیک تقریبا شدید شدم،که چون با درمان دارویی و فیزیوتراپی طی مدت دو ماه درد و علایم سیاتیکم کاهش پیدا نکرد جراح بنده دستور جراحی به من دادند،الان بعداز گذشت تقریبا ۴ ماه علایم اصلی و اولیه همه کامل از بین رفته ولی هنوز یه مشکل در ساق پای راستم دارم و گرفتگی تقریبا شدید ساق پا مخصوصا صبح که از خواب بیدار میشم،خواستم علتشو بدونم؟ و دو اینکه در هفته اخیر یعنی بعد از گذشت تقریبا ۴ماه از عمل جراحیم مجدد MRI دادم،یه مورد در جوابش مشاهده شده خواستم از حضورتون بپرسم ” تغییرات DJD دیسک و پروتروژن پاراسنترال چپ دیسک L5_S1 با اثر فشاری بر تکال ساک مشهود است.” یعنی چه؟آیا مورد حاد و نگران کننده ایست؟ با سپاس فراوان.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   تغییرات آرتروز و برجستگی دیسک در فاصله 5-1 با اثر فشاری بر پرده کانال نخاع گزارش شده است اگر علائم سیاتیک شدید ندارید با تمرینهای نرمشی و استراحت متناوب امیدواری زیاد برای بهبودی وجود دارد.

 13. هاشم می‌گوید:

  با سلام من خانمی33 ساله ام که سه ماه پیش دچارکمردرد شدم ویک پایم رابه سختی میتوانستم حرکت دهم ودردشدیدی از کمرم تاجلوی ساق پا داشتم وبعدازگرفتن سی تی اسکن گفتند کمی جابجایی درال5 واس 1 است وکمی پوکی استخوان داره البته من قرص لووتیروکسین هم مصرف میکنم حدود6 سال هست وخلاصه الان کمی سلامتی پایم را بدست اورده ام ولی خشکی صبحگاهی دارم وکف پاهام وکمرم خیلی خشک میشوند واستخوانهای لگنم خیلی دردمیکند وکمرم هم خیلی دردمیکند ازراهنمایی خوشحال میشم .نیاز هست ام ارای هم بدم ؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر در معاینه اعصاب عارضه عصبی دیده نشود و یا با تمرینهای نرمشی علائم کمتر شود جای نگرانی نخواهد بود. درمان کمبود کلسیم د هم لازم خواهد بود.

 14. محترم صفری می‌گوید:

  سلام وقتتان بخیر
  من 49 ساله ام .چند سال پیش با اسکیت محکم زمین خوردم و بعد از آن هم چند بار به کمرم ضربه زده ام
  الان در راه رفتن احساس درد در باسن و کمی پا دارم . طوری که ترجیح می دهم راه نروم .
  تمرینات نرمشی کمردرد را که فیزیوتراپیست داده متوجه شدم محدودیت حرکتی دارم ( مثلا جمع کردن پای چپ داخل شکم را بخوبی انجام می دهم اما پای راست را فقط می توانم کمی بالا بیاورم )
  جواب ام آر آی اینجانب :
  mild central bilatral lt > rt disk protrusion at the level of l5-s1.
  آیا محدودیت حرکتی پای راست ناشی از دیسک است یا مشکلی هم روی پایم دارم

  با کمال تشکر از شما

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   ممکن است درد و محدودیت حرکت بعلت دیسک باشد، با کشش و نرمش و استراحت معمولا این موارد برطرف میشود.

 15. عباس می‌گوید:

  بیشتر از دو سال است که از درد کمر رنج میبرم، الان یک سال است که دیسک کمر دارم و درمان خاصی هم انجام ندادم به غیر از استفاده غیر مکرر از دارو هایی که گاها دکتر ها برایم تجویز کرده اند، دارو های غضروف ساز و ضد التهاب. الان در خارج از ایران به سر میبرم دچار دیسک کمر l5-s1 هستم و طی این چند روزه به دکتری در اینجا مراجعه کردم که با دادن ماسازژ باعث بدتر شدن درد در کمر و پای من شده است . در بالا رفتن پله مشکل دارم. دوستانی اینجا به من توصیه کردند که امپول بتامتازون و یا دگزا متازون رو تزریق کنم البته فکر میکنم در ایران نیز 5 عدد این امپول برایم تجویز شد که استفاده نکردم. اما الان درد زیادی دارم میخواهم بدانیم ایا استفاده از این امپولها به تعددا 4 تا 5 عدد و هر روز یا یک روز در میان مفید هست یا خیر، قرص الفن ایس چطور؟
  ایا شاما درمان دیگری توصیه میکنید
  متاسفانه ورزش های کمر رو انجام ندادم و الان هم که درد دارم نمیتونم انجام بدم.
  دیسک نایحیه L5 -s1 پرتروشن
  پیشاپیش از پاسختون ممنون

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   در مرحله درد سیاتیک استراحت خوابیده تمام وقت راهکار اصلی درمان است. بخاطر صرف کمردرد استراحت متناوب با نرمش و کشش بدون نیاز به دارو ، برای درمان کافی خواهد بود. نرمش و استراحت بموقع را در طولانی مدت باید رعایت نمود.

   • عباس می‌گوید:

    خیلی ممنون از راهنماییتون، درد سیاتیک دارم یعنی درد در پشت ران ها و ساقپا احساس میکنم. سوال دیگه اینه که استفاده از دوچرخه مناسب هست یا نه؟
    ایا به صورت طاق باز بخابم یا به پهلو، به خاطر ضع عظلات وقتی که طاق باز میخابم دچاار درد در ناحیه پشت و پشت کتف میشم ایا به خاطر ظعف عظلات هست یا ممکنه ناشی از دیسک کردن باشه؟

    • دکتر سیفی می‌گوید:

     دوچرخه سواری محدود و به هر صورت خوابیدن برای درد سیاتیک مشکلی پیش نمی آورد. درد پشت موقع خوابیدن ممکن است بعلت آرتروز فقرات گردن و پشت باشد. بهتر است بامعاینه رادیوگرافی بررسی شود.

 16. ف.خورشیدی می‌گوید:

  با سلام و عرض خسته نباشید.واقعا خدا خیرتون بده با این وقتی که میزارین و با حوصله جواب میدین.من 5 ماه پیش از ارتفاع چهارده متری به پایین سقوط کردم و روی پا افتادم.در اثر این سقوط دچار شکستگی پاشنه پای چپ و مهره l1و t12شدم که مورد عمل جراحی قرار گرفتم.حال که پس از گذشت مدتی به راه افتادم در ناحیه وسط کمر و اندام تحتانی دچار بی حسی شدید شدم که موقع حرکت مثل اینکه سوزنی در وسط کمر و باسن و لگن پای چپم فرو میرود و نمیتوانم ایستاده خم شوم.جواب ام ار ای به این شرح میباشد.به علت طولانی بودن فقط چند خط پایین که پررنگ نوشته شده است رو قید میکنم (اگر برایتان امکان دارد شماره وایبر بدین که بشه عکس از جواب ام ار ای رو بفرستیم بهتره برا سوال کنندگان.این فقط به عنوان پیشنهاد بود )1.the evidence of perior surgery is seen in thoracolumbar region.
  2.the disc dehydration show in all levels.
  3.there is osteal bulging l1
  4.there are compress fracture on central in l1 body and on anterior on t12 body.
  5.there is disc bulging l4_l5, with mild stenosis at both lateral re g

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر در معاینه عارضه ریشه عصبی کمری و ساکرال مشاهده نشده و اختلال بارز حسی در پا و یا اختلال عملکرد مثانه پدید نیامده، درد کمر را میشود با تمرینهای کششی و نرمشی کم کرد. گزارش اسکن در مورد برجستگی دیسکها و تنگی نسبی کانال و تغییرات بعد از عمل مسائل جدی نیستند.
   متاسفانه به لحاظ مشغله کاری و علمی و خدماتی متنوع فرصت مراجعه به دیگر رسانه ها برایم نمیماند.

 17. محمد می‌گوید:

  سلام ,تلقینی درکارنیست ,دقیقا وقتی روی پاهام میشینم ویا چهارزانو ,دردم شروع میشه وعود میکنه..

 18. امیرحسین ۱۳۷۱ می‌گوید:

  سلام اقای دکتر خسته نباشید پارسال طی کمر دردی که داشتم البته زیاد شدید نبود ولی تو پاهام هم تیر میکشید البته زیاد ورزش میکردم دو و پیاده روی وپاهام خسته میشد… به دکتر مراجعه کردم اول گفت مشکل زیاد مهمی نیست عصب عضله نوشت که جوابش گفت مشکوکه به دیسک خفیف به یه متخصص ارتپود مراجعه کردم که ایشون برام عکس رادیوگرافی ستون فقرات نوشت و با معاینه ای که کرد گفت بعید میدونم دیسک باشه با نتیجه عکس گفت مهره ها و دیسک مشکلی نداره و این درد به دلیل برخورد مهره اخر کمرم با استخوان لگنه … همچین چیزی ممکنه؟ ایا برخورد مهره اخر کمر با لگن ایجاد درد و تیر کشیدن تو پاها داره؟
  ممنون میشم یه توضیحی بدین

  • امیرحسین ۱۳۷۱ می‌گوید:

   البته اقای دکتر اضافه کنم که دردش زیاد شدید نیست که بهم فشار بیاره … دردی هم که میگم تیر میکشه لحظه ایه و زیاد ازار دهنده و اذیت کننده نیست بیشتر شبیه خستگی تو پاهامه
   میتونه از ضعفه عضله باشه؟ البته دکتر گفته که نرمی غضروف کشکک زانو هم دارم
   ممنون

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   دردهای مفصلی وتری از این مسئله عادی است و اغلب نشانه بیماری خاصی نیست، معمولا با نرمش و استراحت گذرا خوب میشود. در صورت وجود علائم مشخص و ثابت مفصلی یا عصبی تست های دیگر و اسکن کمر بیشتر کمک میکند.

 19. ناصرکرمی می‌گوید:

  باسلام خسته نباشید آقای دکتر بنده 43سال دارم حدود 15سال متاسفانه به تریاک اعتیاد داشتم حدود 2سال پیش شربت متادون جایگزین کردم هنوز هنوز شربت متادون با دوز کم مصرف می کنم حالا یک سالی هست ماهیچه بیرونی ران راستم شروع به گزگز می کند یعنی داغ میشه انگاری اتو داغ گذاشتن روش یک ماهی هست ماهیچه بیرونی ران چپم هم همین دردو شروع کرده این دردهابیشتر وقت خواب شروع میشه میتونه از شربت متادون باشه تریاک مصرف می کردم این دردا نبود ممنون میشم اگر راهنمای کنید ببخشید طولانی شد اجرت با خداوند فقط !!!

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اختلال سطح ران بعلت فشرده شدن عصبجلدی ران در کمر زیر کمربند پدید می آید. چاقی و لاغری مفرط و اختلال تغذیه در بروز آن موثر است. بهتر است فشار کمر به استخوان لگن کم باشد و از شر هر نوع عادت خودتان را خلاص کنید.

 20. حاج امیر می‌گوید:

  سلام و خسته نباشید.
  جواب ام آر آی من اومده که آخرش اینو نوشته
  central type disc herniation at L3-L4 and bulged disc at L2-L3 and L4-L5 levels.
  میخاستم لطف کنید بگید منظورش چی بوده

 21. مریم می‌گوید:

  سلام اقای دکتر.
  من دیسک بین مهره 3و 4 تغییر شکل داده .
  و علایم سیانتیک دارم.
  الان به مدت 6 روزه که با درد باید راه برم.
  توی پای راستم :پشت زانوم تا یه کم از رانم درد میگیره.
  و حتی گاهی علاوه بر پشت زانویم مچ پایم نیز درد میگیرد
  و گاهی پشت باسن پای چپم هم درد تیر کشنده ای را دارم. و حتی خواستم یکبار با پای چپم صندلی را کمی به جلو هدایت کنم ولی دردی از باسن تا پشت مچ پای چپم مانع شد.

  مشکل من تا چه حد جدی است؟

  ممنونم.
  سال خوبی داشته باشید

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   درد سیاتیک حاد را بهتر است در مرحله اول با مسکن قوی و شل کننده و آرام بخش تسکین نمود تا استراحت مطلق چند روزه تا چند هفته ممکن شود. برای انتخاب درمان و احتمالا اسکن کمر معاینه با پزشک معالج لازم خواهد بود

 22. ستاره می‌گوید:

  با سلام و خسته نباشی.مادرم55 سالشه.چندسالی دارای دیسک بود که بعلت رعایت نکردن دچار تنگی نخاع شد و مجبور به جراحی شد.با این عمل درد کمر خوب شد ولی درد در پا افزایش پیدا کرد.این درد در قسمت زیر زانو با ورم همرا است و درد آن خیلی شدید است.هر مسکنی بود دادیم یک ماه از جراحی گذشت ولی همچنان درد شدید دارد که شب تا صبح بیدار است لطفا راهنمایی کنید چه دارویی بدهیم

 23. فرهاد می‌گوید:

  سلام اقای دکتر،من 18سالمه،حدود چهار ماه پیش بنده یک چیز سنگینی در حالت خم شده بلند کردم،همون موقع سمت چپ کمرم گرفت و به پای چپم میزد، الان بعده گذشته این مدت دردی که به پام میزد کم شده، فقط الان وقتی سمت چپ کمرمو سفت میکنم عضلشو حس میکنم یه چیزی جابجا میشه(البته همراه با درد)، یه صدای خیلی کم جابجایی هم میده، واقا اگر لطف کنید جوابمو بدید که مشکلم چیه ممنون میشم

 24. فاطمه می‌گوید:

  باعرض سلام وخسته نباشید خدمت اقای دکترمحترم :
  اقای دکتر من شوهرم 29 سالشه میره باشگه وزنه سنگین بلند میکنه دیسک کمرش پاره شده و ب مهره کمرش اسیب رسیده .مهره ی کمرش شکسته .ولی الان عملش کردن میله گذاشتن تو کمرش ک ستون فقراتش تکون تخوره .
  میخواستم بدونم این رو بچه دار شدنش تآثیری میزاره؟
  خواهش میکنم جواب بدین خیلی نگرانیم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   ضایعات دیسک و مهره کمر موجب نازائی نمیشوند. در موارد شدید با ضایعه ریشه های عصبی کمری ممکن است بی اختیاری ادرار همراه با ناتوانی جنسی پدید آید.

 25. امیر حسین می‌گوید:

  با سلام من در فوتبال دچار زمین خوردگی شدید شدم وباعث شدکه
  دچار Bulging of l5-s1 حالا میخواهم راه درمان انرا پیدا کنم

 26. saleh می‌گوید:

  سلام پیشاپیش سال نو رو تبریک میگم
  حدود یک ماه پیش یکدفعه کمرم درد گرفت و باسن و ساق پام دچار ضعف شد
  نتیجهmriبیرون زدگی l5_s1 بود که گفتن با استراحت خوب میشم
  به مدت بیست روز استراحت کردم، چندان بهبود پیدا نکردم،نزد پزشک دیگه ای رفتم گفتن سیاتیک دارم،و با ماساژ بهبود پیدا میکنه
  دو طرف مهره l5 بیرونزدگی ای مثل استخوان هست که پزشک گفت سیاتیکته بیرون زده
  برای درمان چه کاری انجام بدم،نشستن داخل ماشین ضرر نداره؟ و سفر عید؟
  ممنون از زحمتاتون

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   سال نو برای شما هم مبارک باشد.
   هرچه مدت استراحت دراز کش و نرمش و کشش ملایم در حال استراحت بیشتر باشد امکان بهبودی بیشتر خواهد بود. دوره چند هفته استراحت معمولا نتیجه بخش میشود.

 27. saleh می‌گوید:

  معذرت می خوام 22 سال سن دارم
  قبلا هم دردای خفیفی تو کمرم داشتم
  ملتهب شدن برای سیاتیک و دیسک ضرری ندارد؟

 28. مهدی می‌گوید:

  سلام آقای دکتر من یک درد شدید پس از 3 ساعت خواب(حین خواب)در قسمت پهلوی سمت راست زیر قفسه حس میکنم بطوریکه از خواب بیدارم میکنه و بعد از خواب با گذشت تقریبا نیم ساعت قطع میشه ولی موقع نفس عمیق کشیدن و عطسه و خمیازه بشدت درد میکنه!میشه در این خصوص کمکم کنید!

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر محل درد در پهلوی پشتی است احتمال مشکل کلیه، اگر در سمت جلو زیر دنده ها است اغلب بعلت نفخ و قلنج کولون پیش می آید. در معاینه داخلی و در صورت لزوم سونوگرافی شکم تشخیص داده میشود.

 29. علی می‌گوید:

  سلام جناب دکتر خیییلی خوشخالم ادمایی مثل شما وجود دارند ک بدون هیچ چشم داشتی ب مردم بیمار مشاوره نیدن اقای دکتر من 16 سالمه… چهارساله حرفه ای والیبالیستم حتی 20 فروردین ا دوی استعداد یابی تیم ملی دارم… اما…
  از اواخر تابستون درد خفیفی ک داءمی نبود موقع تمرین بدون ایکنه کار خاصی کنم پیدا شد… روی ستون فقرات مهره کمری پایین… که موقع خم شدن یه لحظه درد میگرفت و با استراحتم خوب شد…
  دو هفته گذشت موقع شروع مسابقات در حالت عادی درد گرفته بود ولی درد طوری بود ک وقتی گرم میشدم اصلا برام مانع نبود.. ن تو پرش و ن توی اسپک و دفاع… گذشت و چند سری مسابقه دادم ک در اذر ماه ک برای تیم دسته یک تمرین میکردم دوباره موقع فشار تمرین، درد زیاد شد خلاصه اون سری مسابقات رو هم دادم و بعد رفتم دکتر اورتوپد… هنگام معاینه هرجای کمر و ستون فقرات فشار داد ن تو کمر ن تو پا درد نداشتم بازم میگم درد من موقع خم شدن بود والیبالم ینی همین…
  ام ار ای گرفت ک مطمءن شیم جواب ام ار ای اینه
  There is disc degeneration as loss of signal associated with disc bluging at l4 l5 level.
  L3l4 disc dehidration and small osteophyte is seen.
  بقیش نرمال و تو تنیجه ام ار ای نوشنه
  Initial stage of lumbar spodylosis (arthrosis)
  پزشک ارتوپده یه عالم دارو نوشت گفت بخور والیبالم بذار کنار…گفت ممکنه دیسکم پاره شه..
  یادمه اوروز خییلی گریه کردم و حتی تو راه رفتن هم کمرم درد میگرفت…
  گذشت و رفتم پیش دکتر مغز و اعصاب معروف اون گفت اصلا مهم نیست و فقط باید دو سال چیز سنگین بلند نکنی و ورزش سنگین بذاری کنار…
  از اون موقع دو ماه میگذره ک من میانگین ی روز ن ی روز میرم استخر راه میرم و یه سری تمرین ورزشی برا تقویت کمر انجام میدم.. دو هفته اول دردم کاملا رفع شد و متاسفانه رفتم تمرین فشار اوردم باز بد تر شد و از اون موقع ینی یک ماه نیمه پرش ندلشتم… هر چند روزی میگذره درد خوب میشه ولی باز درد میگیره منم خییلی کجکاوم هی میرم تو سایتا سرچ میکنم یه برداشت میکنم بعد کمرم دردش بد تر میشه…
  باورتون نمیشه یه موقع فک کرده بودم دیسکم پاره شده اون روز تو پام درد داشتم بعد ک فهمیدم اینطور نیست درد پام خوب شد..
  اقای دکتر من نوجوونم همه زندگیم ک والیبالمه رفته زیر سوال ایا دلیل خاصی راره ک خوب خوب نمیشم…یه هفته هم هست فیزیوتراپی شروع کردم..
  اقای دکتر من یه مقدار هم انحراف پاشنه پا دارم ک تازگی فهمیدم و از کفی مخصوص استفاده میکنم….
  نمیدونم فعلا ک قید تیم ملیو زدم ینی تا بیست روز دیگه خوب میشم؟ فقط بگید فکر میکنید مشکل چیه ک هی تاخییر میفته تو بهبودم…
  عیدتونم مبارک ممنون خییلی هم ممنون

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   در خیلی از موارد علیرغم وجود دیسک کمر علائمی غیر از کمردرد دیده نمیشود، اگر در معاینه اختلال عصبی در رابطه با عارضه عصب سیاتیک دیده نشده میتوانید با رعایت استراحت متناوب در حال دراز کش در ساعات بیکاری، به تمرینهای کم فشار ادامه دهید در صورت نبود تشدید علائم کم کم تمرینها را بیشتر بکنید، اگر قرار است روزی دیسک مهمی پیش آید و عمل احتیاج شود که احتمالش خیلی کم است در هر حال پیش می آید نمیشود از این سن دائم دست به عصا بود.

  • saleh می‌گوید:

   سلام
   دوست عزیز منم خودم مشکل کمر دارم
   فقط یه چیزو بگم که تلقین و ناراحتی و حرص خوردن تو روند بهبودت خیلی تاثیر داره سعی کن زیاد ب خاطرش حرص نخوری و به این فکر کن که هر چ زودتر خوب میشم،واقعا موثره

 30. علی می‌گوید:

  راستی دوهفته اخیر درد توی فیله ها کنار اون قسمت دردناک هم هستش یه جورایی فقط میترسم اوضاع الان من با جواب ام ار ای فرق داشته باشه ولی بازم میگم تو پاهام دردی ندارم…

 31. علی می‌گوید:

  اقای دکتر راستی جدیدا هم کنار همون درد در فیله های کمرم احساس گرفتگی میکنم ک با تمرین کششی خوب میشه… وقتی زیاد راه میرم یا رو پا وایمیسم او فیله ها یه جوری میشه انگار خسته میشه ی همچین حسی دارم….
  باتشکرررر فرررراوااان

 32. javad می‌گوید:

  سلام
  سال نو مبارک
  آقای دکتر ارضا شدن برای دیسک و سیاتیک مضر میباشد؟
  بابت وقتی که میذارید تشکر می کنم،سال خوبی داشته باشید

 33. علی می‌گوید:

  در کامت های بالا disc bluging رو شما یه چیز عادی فرموده بودید که هرکسی در ام ار ای میتواند داشته باشد…
  یعنی ب نظر شما مشکل اصلی small osteophyte یا همون lumbar spondylosis هست یا disc bluging یا dehydration ؟؟
  تنگی نخاع هم در ام ار ای مشاهده نشده…
  ببخشید اقای دکتر شاید سوالم بدبود :(
  در ضمن نمیتونه علایم استرس و عصبی باشه؟
  باتشکر ک سوال قبل جواب دادید

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   تغییرات small osteophyte ، lumbar spondylosis ، disc bluging، dehydration در افراد سالم هم دیده میشود هرکدام معنی جداگانه دارند، در صورت ایجاد عوارض برحسب علائم بالینی مراقبت و درمان توصیه میشود.

 34. مهدی می‌گوید:

  باسلام واحترام خدمت داکتر جمشیدی
  بنده 26 سال دارم ودرحدود دوسال قبل وزن سنگینی رابرداشتم که همان باعث شد ازناحیه کمر آسیب ببینم ، پس ازمراجعه به معالج خوب شدم تا دوهفته قبل هم خوب بودم وکدام درد اذیت کننده ازاین ناحیه نداشتم ، اما با بلند کردن وزن سنگین دوباره درد بالا گرفت درنتیجه اکسری معلوم شد که به دیسک کمر مبتلاشده ام .
  چون قصد براین است تا دو ماه بعد ازدواج کنم ونگرانی ام این است آیا دیسک کمر باعث اختلالات حالات حنسی نمیشود ؟
  لطف نموده راهنمائیم کنید .
  قبلن ممنونتان

 35. سید حمیدرضا رضوی می‌گوید:

  آقای دکتر سلام
  بنده یک سال پیش بر اثر ضربه ای خفیف در ورزش رزمی،دچار کمردرد و اسپاسم شدید شدم و عکس رادیولوزی رو برای دکتر متخصص آسیب شناسی ورزشی بردم و گفت موردی در مهره هات نیست،استراحت کن.من خودم ورزش رو ترک کردم.الان ۲۴ سالمه
  تو این یکسال شاید در مجموع ۱۰ شب غیر متوالی رو با کمی درد موقع خواب سپری کردم.که همون ی ربع اولش بود.تا اینکه این سری درد یک هفته متوالی بود اما نه خیلی شدید همه کارا(متاسفانه)میکردم.و یکهو به پشت ران و لگن زد که این یکی درد غیر قابل تحمل بود.فقط موقع خواب اروم میشد اونم گاهی تیر میکشید باز.و در نهایت تشخیص سیاتیک داده شد.اینم جواب mri من لطف کنید بگید شرایطم در چه حدیه و چکار کنم.ممنونم
  left paracentral posterior disk protrusion is seen in L5-S1 level without significant canal or foraminal narrowing.
  normal lumber lordosis is seen.
  vertebral bodies are normal in shape and alignment.
  no bonemarrow signal abnormality is seen.
  Conus medullaris as well as cauda equina and distal cord sppear normal.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   دیسک کمر بدون تنگی کانال مطرح شده، برحسب علائم عصبی حسی حرکتی رفلکسی در معاینه میزان استراحت و نرمش توصیه میشود. در این چند روز تعطیل ممکن است از مراکز فیزیوتراپی کم و بیش کمک بگیرید، تا وقت مراجعه به متخصص اعصاب.

   • سید حمیدرضا رضوی می‌گوید:

    آقای دکتر این مشکل تا چه حد میتونه حاد باشه؟
    با توجه به سن و سالم و اینکه مرد هم هستم.
    دیروز درمان کایروپراکتیک گرفتم.دردم دو سه روز قبل اگر ۱۰ بود الان شده ۲.
    بدون عمل میتونم به زندگی عادی ادامه بدم؟

  • محسن می‌گوید:

   سلام اقای دکتر سال نو مبارک.
   حدود 3 ماه پیش طی یه اتفاق با کمر روی زمین افتادم و پس از مدتی دچار کمر درد شدم بعد از بهبود کمر درد چند روز بعد دچار گرفتگی پشت پا شدم .بعد از مراجعه به دکتر و گرفتن عکس mri مشخص شد دچار پارگی دیسک در ناحیه l5.s1هستم.
   روز های اول که دکتر رفتم زانوی پای چپم در حالت نشسته کاملا خم نمی شد و نمی تونستم پای چپم رو خم کنم درد کمی هم داشتم تو قسمت پشت پا و هنگام راه رفتن کمی اذیت می شدم.
   الان بعد از مدت 1 ماه مصرف ناپروکسن و اب درمانی زانوی پام در حالت نشسته کاملا صاف میشه ولی بدنم یه مقدار عقب قرار میگیره.فیزیوتراپی هم نرفتم.درد پام موقع راه رفتن خوب شده ولی موقع بلند شدن و نشستن باسنم درد میگره .الان مشکلی تو راه رفتن ندارم ولی هنگام نشستن و بلند شدن پشت پام درد میگره.شب ها هم راحت می خوابم و مشکلی ندارم .هنگام عطسه هم درد خفیفی دارم.تا حالا درد خاصی نداشتم که مسکن مصرف کنم .
   می خواستم بدونم ایا با استراحت و اب درمانی و فیزیوتراپی بیماری من خوب میشه یا باید عمل کنم .
   در ضمن بعضی اوقات دردم کامل از بین میره و گاهی هم موقع نشستن یا ایستادن درد شدید دارم.یعنی دردم متغیره.
   ممنون میشم من رو راهنمایی کنید.

   • دکتر سیفی می‌گوید:

    به احتمال زمینه آرتروز داشته اید با افتادن آسیب بیشتر پدید آمده، معمولا با استراحت و آب درمانی و فیزیوتراپی خوب میشود. در صورت ادامه ناراحتی فیزیوتراپی خوب خواهد بود.

 36. حمید دهقان می‌گوید:

  ممنون از راهنمائی های مفید که دارید خودم گرفتار این درد هستم قبلا دیسک گردن عمل کردم الانم مهره 2 و3 دیسک بیرون زده بدجوری درد از ناحیه پا وکمر دارم البته با خوندن نظرات درمانی شما تقریبا جوابم گرفتم متاسفانه به تعطیلات نوروزی خوردیم پزشکی دسترس نیست اگه برای تسکین درد بیشتر راهنمایی کنید ممنون میشم آیا عمل میخواد یا نه؟ ممنونم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   معمولا دردهای دیسک با استراحت و کشش سبک و نرمش بدون نیاز به جراحی یا درمان داروئی ظرف چند روز تا یکی دو هفته بهتر میشوند.

 37. حمید دهقان می‌گوید:

  ممنون از نظراتتون کمک زیادی به مردم که گرفتار درد هستند میشه

 38. Fereshteh می‌گوید:

  با سلام و خسته نباشید
  یک سوال داشتم دختری 24 ساله هستم کارمندم و هشت ساعت پشت کامپیوتر هستم بدون اینکه زیاد بلند بشم دو ماه پیش ام از آی انجام دادم دکتر گفت دیسک کمر خفیف داری و فعلا نیاز،به عمل ندارد دیسک در سطح چهارم و پنجم می باشد که در ناحیه ی کمر و زانو درد متوسطی احساس میکنم آیا بدون جراحی با فیزیوتراپی درمان میشود و برای بارداری مشکلی پیش نمیاید؟؟؟ ممنون میشم زودتر جواب بدید باتشکر

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   درد ناشی از دیسک خفیف کمر در این حد، بدون نیاز به جراحی با استراحت و نرمش متناوب بهتر میشود و در حاملگی هم معمولا مشکلی پیش نمی آید.

 39. احمد تتماج می‌گوید:

  سلام علیکم و وقتبخیر جماب اقای دکتر, با تبریک سال نو خدمت شما و جامعه دلسوز پزشکانی همانند شما سوالی مبنی بر اینکه بنده تقریبا دو ماهی است در سمت راست کمر در قسمت پایین احساس درد میکنم و اینکه از نظر حرکتی محدودیت پیدا کرده ام و مثلا با ۴زانو نشستن کمر دردم شدت پیدا میکند .
  میخواستم ببینم چه باید کنم و البته شایان ذکر است که بنده دچار ساییدگی زانو نیز شده ام البته سال گذشته.
  ممنون میشم راهنمایی نمایید.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر با نرمش و کشش و استراحت متناوب در مدت چند هفته بهبودی حاصل نشود با ام آر آی کمر میشود بررسی بیشتر نمود.

 40. حکیمه می‌گوید:

  باسلام.خانمی ۳۶ساله هستم ۶سال است دچار فتق دیسک کمرشده ام.سالی چندبار عود وکمردرد دارم.قبلا کمردردم به پامیزد.الان دوهفته است کمردرد دارم. درد کمر شدید نیست اما خوب نمیتوانم راه بروم و به یک طرف خم راه میروم.باوجود گذشت دوهفته و حفظ استراحت نسبی کامل خوب نشده ام.ایا نشانه بدترشدن وضعیت است؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر علائم درد پا و سیاتیک پیش نیامده کمردرد عود کننده معمولا نرمش و شنا و استراحت متناوب در حال دراز کشیده معمولا به رفع علائم کمک میکند.

 41. شایان می‌گوید:

  سلام من ۴۴ ساله و مرد هستم مدت ۶ سال حرکتهای کششی و قدرتی یوگا انجام میدادم بعد دچار درد و سوزش در کمر شدم پس از mri استانه بیرون زدگی دیسک تشخیص داده شد
  درد تا زانو پا کنار خارجی ران پا داشتم پس از گذشت ۳ ماه بهتر شدم ولی هنوز
  درد کم در ناحیه پهلو راست متمایل به پشت دارم طوری که هنگام نشستن درد بیشتر حس میشه
  لطفا راهنمایی کنید ایا با ادامه دادن یوگا بدتر یا بهتر میشوم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   تمرینهای سبک یوگا و نرمش و شنا و استراحت متناوب در حال دراز کشیده معمولا به رفع علائم کمک میکند.

 42. طاهره می‌گوید:

  با سلام و احترام فراوان آقای دکتر سیفی من 52 ساله هستم مدت 10 سال است زانوآب آورده و درد شدید می گیریم که دو باره لیزیز کرده ام و هرچه دارو می خورم هیج نتیجه نمی گیرم تما م عضلاتم درد شدید و غیر قابل تمامل کفتند رماتیسم خون و مفصل دارم آخه این هم درد بعضی وقتها نمی توانم حتی یک لیوان آب بخورم چه کار کنم از شما کمک می خواهیم چون دختری هم ندارم ترا خداکمک کبا تشکر

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   برای راهنمائی بیشتر ، بهتر است نتیجه آزمایشها و گزارش رادیوگرافی مفصل را برایم ارسال کنید. از راههای مختلف مثل درمان داروئی و فیزیوتراپی و تزریق داخل مفصل میشود دردهای مفصلی و روماتیسمی را کنترل نمود.

 43. علیرضا می‌گوید:

  باسلام مدتهاست. کمر درد دارم ولی فقط زمانی که کار سنگین انجام میدهم درد ان شروع میشود همیشه کمرم را با شال میبندم ایا نیاز به جراحی دارم در. Mri گفتند بین مهره 4و5 فاصله افتاده اگر راهنمایی کنید ممنون میشم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   این نوع موارد کمر درد با نرمش و کشش منظم روزانه و استراحت درحال دراز کش بفواصل هر چند ساعت کار و فعالیت کنترل میشود.

 44. سید حمیدرضا رضوی می‌گوید:

  آقای دکتر سلام
  بنده در عید بابت دیسک بین ال ۵ و اس ۱ با انتشار درد در طول عصب سیاتیک پای چپ دو سه نوبت ویزیت شدم(پزشک عمومی)
  ی مقدار داروهای متنوعی که تجویز شد گیجم کرده.الان دردم خیلی اروم شده تا ۵ دیقه سرپا و یا ۳ دیقه نشستن رو میتونم تحمل کنم.
  در حال حاضر هر شب ی گاباپنتین ۳۰۰ و یک ب۱ و بروفن ۴۰۰ میخورم(تا دیروز صبح هم بروفن میخوردم).
  میخواستم بدونم داروها رو چطور ادامه بدم؟چه دارویی با چه دوز مصرفی.و احیانا جایگزین بروفن(ایندومتاسین یا سلبرکس . ….)ناپروکسن به معده ام نمیسازه.
  تشکر دکتر

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   برای درد سیاتیک و کمر درد ناشی از دیسک بهترین راه درمان استراحت درحال دراز کش و تمینهای نرمش و مششی در حال خوابیده است. هرنوع مسکن قابل تحمل برای تسکین درد مصرف میشود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>