کمردرد، ديسك، سياتيك

تقریبا نصف مردم عادی در دوره ای از زندگی شان دچار کمردرد می شوند و شدت آن تا حدی است که بطور موقت مانع کار مي شود. اکثریت کمردرد ها بعلت اختلال در ساختار مفصل، دیسک، استخوان و یا عضلات مجاور بوده و آسیب عصبی بهمراه ندارد. لذا مراقبت و درمان کمردرد را اغلب پزشکان عمومی، ارتوپدی و فیزیوتراپی به عهده می گیرند. در معاینه اغلب اختلال عضوی واضح وجود ندارد. درد و محدودیت حرکت کمر تنها یافته بالینی می باشد.

سابقه

کمردرد مزمن اغلب در ناحیه پایین کمر در حوالی مهره های سوم تا پنجم کمری و یا در عضلات اطراف مهره ها و محل اتصال مهره های کمری به لگن (مفصل ساکروایلیاک) احساس می شود. درد ممکن است موقع بیدار شدن از خواب و یا موقع حرکت بعد از استراحت شدت یابد. این نوع درد نشانه ضایعه عضوی خطیر نیست.  درد به عضلات کمر و لگن و پاها انتشار داشته ولی محدودیت چندانی در حرکات ایجاد نمی کند. استئوپروز (پوکی استخوان) ممکن است در بیماران سنین بالا وجود داشته باشد ولی بخودی خود عامل درد نمی باشد. دردهای شبانه که باعث اختلال خواب بیمار باشد ممکن است نشانه بیماری های خطیر مثل متاستاز استخوانی باشد. تب، عرق شبانه و کاهش وزن ممکن است نشانه بیماری های عفونی مثل تب مالت، سل، سرطان غدد لنفاوی و یا HIV باشد. کمردرد بندرت بعلت پارگی حلقه اطراف دیسک بین مهره ای و فتق دیسک کمر بوجود می آید. سیاتیک علائم خاص خودش را بعلت دیسک کمر ظاهر می نماید که در پایین به شرح آن پرداخته خواهد شد.

نوع خاصی از آرتروز پیشرونده که تحت عنوان اسپاندیلیت انکیلوزان نامیده می شود سیر پیشرونده درد و جمود مفاصل مهره ها در سرتاسر ستون فقرات پدید می آورد. تنگی کانال کمر، در افراد پیر و معمولا مردان، با کمردرد، لنگیدن و درد سیاتیک موقع راه رفتن مشخص می شود. کمردرد مداوم و پیشرونده شدید بدون سابقه قبلی التهاب مفصلی یا تصادف،ممكن است بعلت بیماریهای مختلف پشت پریتوان مانند تومورهای کلیه و پانکراس، زخم دودنیوم و پارگی آنوریسم آئورت شکمی و یا خونریزی پشت پریتوان بوجود آمده باشد.درد حاد ناحیه کمر بدنبال پیچ خوردگی و ضرب دیدگی و یا بلند کردن جسم سنگین به فاصله چند ساعت پدید می آید كه اصطلاحاً کشیدگی یا Strain گفته می شود. اين درد اغلب بعلت آسیب فاست مهره (مفصل پايك هاي مهره ها) و ندرتاً بعلت پارگی دیسک پدید می آید. در این شرايط خم شدن به جلو و پهلو و راست کردن کمر بعلت درد مشكل می شود. درد ناحیه طرفی کمر اغلب بعلت آسیب مفصل پایکهای مهره (Facet) می باشد و درد موجب اسپاسم عضلات آن ناحیه می گردد. در نوجوانان درد حاد ناحیه کمر اغلب بعلت اسپاندیلولیستیز (لغزیدن و جابجایی مهره ها روی هم) که ناشی از ضعف رباطهای بین پایکهای مهره ای ناحیه L5 می باشد. این خود زمینه را برای شکستگی  فراهم می کند. درد ناحیه پشت و بالای کمر ممکن است بعلت شکستگی فشاری مهره باشد كه معمولا بعلت افتادن روی باسن یا به پشت پدید می آید. در افراد پیر با پوکی استخوان شکستگی خود بخود مهره نیز دیده می شود. درد شدید کمر بعد از ضربه مستقیم روی فقرات یا به سر که موجب پارگی رباطها و عناصر نگهدارنده مهره ها می شود موضوع جدی تشخیص از نظر بی ثبات بودن مهره های فقرات می باشد. اختلال در کنترل ادرار نشانه فشار و آزردگی نخاع یا ریشه های کدا اکین (دم اسبی) است. دیسک کمر بعلت پارگی حلقه اطراف دیسک معمولا در L5-L4 و S1-L5 موجب درد سیاتیک با علائم حسی و حرکتی مربوطه می شود. پارگی و جابجایی دیسک L5 بعلت آسیب مفصل پایکهای S1-L5 می باشد.

پاتوفیزیولوژی

عناصر حساس به درد، انتهاهای عصبی دریافت کننده درد در کپسول مفصلی پدیکولهای مهره ها و حلقه اطرف دیسک‌ها است. همچنین غضروف روی مهره ها در مواردیکه ضایعه استخوانی وجود داشته باشد عامل احساس درد است. درد از محل اوليه به نواحی دورتر مثل پا و پشت منعکس می شود. دردهای عضلات ناحیه دور فقرات به همان نواحی محدود می شود.

منشاء درد در کمر، درد مزمن آرتروز مفاصل پدیکولهای مهره ها و لیگامانهای مجاور آن است. درد این ناحیه به التهاب ارتباط چندانی ندارد. با پیشرفت دژنرسانس سطوح این مفاصل (فاست ها) هیپرتروفی مفصل و شل شدن رباطهای نگهدارنده آن، استواری فقرات را بر روی هم و وضعیت محوری ستون فقرات بهم می خورد. در نتیجه لغزیدن یک فقره روی فقره دیگر (اسپوندیلولیستزیس) موجب تنگ شدن کانال نخاع و فشار بر ریشهاي عصبی کودا اكین و درد و اختلال عصبی مربوط به این ناحیه می شود.

پیش آگهی

اغلب کمر دردها خود بخود بهبود می یابند ولی در بعضی افراد درد و ناراحتی مزمن ادامه می یابد. در اغلب موارد 50 درصد درد شدید در مدت یک ماه و بقیه درد در مدت دو ماه بهبود می‌يابد و در موارد کمي بمدت طولانی تر دوام می یابد. احتمال عود درد حاد در سه ماه بعدی 25 درصد و در یک سال 75 درصد است. سیر کمردردها به علل عفونی و تومورها و… مربوط به عامل بیماری و نحوه پاسخ به درمان می باشد.

تشخیص

محدودیت دامنه حرکات، در بلند کردن پا در حال خوابیده به پشت، خم شدن از ناحیه کمر در حال ایستاده و دیگر محدودیت های حرکت بعلت درد وجود دارد. اختلال در حس مربوطه به ریشه های عصبی کمری و خاجی و ضعف عضلات مربوط به این ریشه ها و کاهش رفلکس ها در موارد آسیب ریشه های عصبی این ناحیه بوجود می آید. در موارد مشخص کمر درد بعلت کشیدگی و زور معمولا رادیوگرافی کمر و CT اسکن و اسکن MRI ضروری نیست. در موارد درد مقاوم بیش از چند هفته و در موارد درد به علت نامشخص بررسیها با رادیولوژی و اسکن جهت تشخیص موارد عفونی و توموری ضرورت پیدا می کند. در موارد آرتروز بدون عارضه عصبی اغلب رادیوگرافی ساده کمر کافی است. تغییرات دژنراتیو در سطوح مفاصل مهره ها و دیسک با پیشرفت سن بیشتر دیده می شود و اغلب بدون علامت است. در موارد دردهای شدید و مقاوم عمقی پایین کمر و ناحیه زیر دنده ها بررسی بیشتر با اسکن ضروری است. آزمایش خون از نظر سدیمانتاسیون، CRP، شمارش خون و در مواردی کشت خون و ایمونوالکتروفورز برای رد عفونت و تومورها ضرورت پیدا می کند.

درمان

انواع مسکن ها در کاهش کمر درد موثر بوده و ارجحیت چندانی نسبت به یکدیگر ندارند. برای کاهش درد استراحت در مرحله حاد ضرورت دارد. دراز کشیدن در هر وضعیتی که راحت باشد خوب است. ماساژ عضلات کمر، گرم کردن عضلات دچار اسپاسم، استفاده از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مثل دیکلوفناک، بروفن و ایندومتاسین موثر است. در گذشته از اجزاء کشش و روش های فیکس نمودن استفاده می نمودند اما امروزه متروک شده است. شل کننده‌ها مثل دیازپام بیشتر مصرف می شود در مواردي تاثیر در سیر بهبودی دارد. دستکاری های ناشیانه فیزیوتراپی روی کمر ممکن است در مواردی به آسیب بیشتر منجر شود. توضیح چگونگی اختلال و نحوه تشدید ناراحتی در نشستن و ایستادن نامتناسب و برداشتن و بلند کردن اجسام سنگین برای پیشگیری از عود بيماري کمک می کند. استفاده از کرست کمر ارتوپدی در مرحله فعالیت بعد از بهبودی نسبی توصیه می شود. توجه به وضعیت مناسب تختخواب و صندلی در کار و رانندگی لازم است. در مواردی درد مزمن کمر نشانه افسردگی و اضطراب مزمن بوده که صرفا به درمان با داروهای مربوطه جواب می دهد. در 40 سال گذشته مشخص شده است که جراحی اغلب عوارض بیشتر از اثر مطلوب در درمان کمردرد داشته است.در موارد استثنایی برای ایجاد ثبات و بهم پیوستن مهره ها، عمل جراحی لازم است.

تغييرات د‍ژنراتيو فقرات كمر (اسپانديلو آرتروز)

ديسك كمر و سیاتیک:

سیاتیک به درد عصب سیاتیک اطلاق می شود که از ناحیه سرین (نشيمنگاه) شروع شده و به ناحیه پشت پا و سمت طرفی ران و ساق منتشر می شود كه ممکن است با کمر درد همراه نباشد. درد سیاتیک بعلت فشرده شدن ریشه عصب L4 و L5 و S1 است. فشردگی عصب بعلت جابجایی دیسک، استئوآرتریت و تنگ شدن سوراخ بین مهره ها و یا لغزیدن مهره ها و تنگ شدن کانال نخاع پدید می آید. سیاتیک به ندرت بعلت کیست سینوویال و یا تومور غلاف اعصاب این ناحیه پیش می آید. درد ناحیه طرفی کمر و به دنبال آن درد سیاتیک كه در مدت چند ساعت تا چند روز پدید می آید نشانه پارگی و جابجایی دیسک كمر است. اغلب دیسک کمر بدون علت مشخص ظاهر مي‌شود ولی در مواردی با پیچ خوردگی کمر، بلند کردن جسم سنگین و یا ضربه مستقیم به کمر پدید می آید. درد سیاتیک دو طرفه اغلب نشانه آرتروز پیشرفته کمر است.

شرح بالینی:

اغلب بیماران از درد ناحیه سرین که به پشت و یا سمت طرفی ران منتشر می شود شکایت دارند. ممکن  است درد به ساق و پا منتشر شود. در مواردی درد شدید مانع از نشستن و ایستادن بیمار شده و در بعضی موارد اختلال حس و کاهش قدرت اکستانسیون (بالا بردن) در مچ و انگشتان پا مشاهده مي‌شود.

مواردیکه کمر درد مزمن و محدودیت حرکت کمر در گذشته وجود داشته و درد سیاتیک ظاهر بشود، اغلب علت آن تنگی کانال است. درد مفصل فاست محدود به ناحیه کمر بوده و با تغییر وضعیت تشدید می یابد.

اختلال کنترل ادرار با سیاتیک دو طرفه نشانه فشرده شدن ریشه های کدا اکین بوده و مسئله اورژانس جراحي تلقی می گردد.

پاتوفیزیولوژی سیاتیک: درد انتشاری بعلت فشرده شدن ریشه عصب در اثر دیسک و یا تغييرات ديگر ناشی از آرتروز مهره ها و تنگي کانال نخاع و سوراخ بین مهره ها است و بندرت بعلت کیست یا تومور پدید می آید.

عصب سیاتیک ممکن است بعلت تزریق و یا هماتوم و آبسه در ناحیه عضلات سرین آسیب ببیند و ندرتاً بعلت گیر کردن عصب در زیر عضله پیری فورم در این ناحیه مشاهده می شود.

پیش آگهی

سیاتیک اغلب به مرور زمان خوب می شود. نصف بیماران درمدت دو هفته و 70 درصد در مدت یکسال بهبود می یابند و 30 درصد بقیه به درجاتی درد را بمدت طولانیتر دارند. در موارد درد مزمن و عود کننده به لحاظ ادامه ناراحتی و اختلال در کارایی که درمان محافظه کارانه مفید نباشد جراحی در هفته های اول بیماری توصیه میشود.

تشخیص

محدودیت حرکت در بلند کردن پا در حال خوابیده در معاینه مشاهده می شود. بروز درد در پای دیگر نشانه خوبی از دیسک جابجا شده در پایین کمر است.

نشانه هاي دیسک جابجا شده (فتق دیسک)

ریشه دیسک درد ضعف عضله رفلکس کاهش حس
S1 S1-L5 پشت ران تا مچ پا نزدیک کننده ران، خم کننده زانو، خم كننده مچ و انگشت شصت کاهش رفلکس آشیل سطح جانبی و کف پا
L5 L5-L4 پشت ران ضعف عضله جلوی ساق، فوت دارپ (افتادگي پا) رفلکس زانو سطح جانبی و پایینی انگشت شصت
L4 L4-L3 جلو و سطح طرفی ران چهار سر ران رفلکس زانو قوزک داخلی
L3 L3-L2 جلو و سطح داخلی ران و زانو نزدیک کننده ران و چهار سر رفلکس زانو سطح داخلی ران

تصویربرداری فقرات را بغیر از موارد اورژانس و با عارضه میتوان چند هفته به تاخیر انداخت. در عکس ساده اطلاعات کمی  بدست می آید. معمولا MRI در مدت بعد از دو هفته از شروع بیماری به منظور ارجاع به جراحی انجام میگیرد. در موارد سیاتیک با عارضه تشخیص های افتراقی دیسک از متاستاز فقرات، بیماریهای عفونی و التهابی ریشه عصبی مثل بیماری لایم و بروسلوز و نیز مننژیت کاسینوماتوز مطرح می شود.

درمان

در سیاتیک نیز مثل کمر درد استراحت و درمان در فاصله زمانی چند هفته ممکن است نتیجه بخش باشد. با جراحی بهبود درد زودتر حاصل می شود ولی در طولانی مدت و معمولا بعد از یکسال نتیجه جراحی با درمان بدون جراحي یکسان می باشد. حدود 30 درصد بیماران پس از شش هفته استراحت به جراحی نياز پيدا می کنند. در موارد سیاتیک شدید دو طرفه با ضعف پا و اختلال کنترل ادرار جراحی در مرحله نخست ضروری است. در موارد با اختلال حس و افتادگی پا امکان بهبودی با استراحت و درمان بدون جراحی هم وجود دارد. مراقبت و درمان بمدت 6 تا 8 هفته قبل از جراحی توصیه می گردد. موارد سیاتیک بدون دیسک و اسپاندیلوز مشخص به جراحی خوب جواب نمی دهد. تزریق استروئید اپی دورال در بعضی موارد ممکن است موثر باشد.

ديسك متعدد بين مهره هاي كمر

تنگی کانال

تغییرات دژنراتیو مهره های کمری موجب تنگ شدن کانال نخاعی وفشار به ریشه های عصبی می گردد. دژنراسانس در قسمت های لیگامانها و مفاصل فاست بین مهره ها پدید آمده و در مواردی موجب لغزیدن مهره ها روی هم می شود.

سیر بالینی

معمولا در مردان سنین بالا با سابقه دردکمر و دردهای خفیف متناوب سیاتیک که با راه رفتن شدت یافته و با دراز کشیدن کاهش می یابد مشاهده مي شود. در معاینه کاهش قوس کمر مشاهده مي‌شود. تشخیص آن از نارسایی شریانی ایلیاک مطرح مي‌شود، در هر دو مورد لنگیدن متناوب ديده می‌شود با این تفاوت که لنگیدن متناوب عصبی علائم اختصاصی خود را دارد.

فیزیوپاتولوژی

تنگی کانال موجب فشار به عناصر داخل کانال شده شدت آن معمولا بر روی ریشه عصبی، مربوط به همان سطح می باشد. تنگی ناشی از هیپرتروفی سطوح مفصلی ، هیپرتروفی لیگامان فلاووم (Ligamentum Flavum)، لغزیدن مهره (اسپاندیلولیستیز) و تشکیل پل بین مهره ها بعلت تغییرات آهکی جلو دیسک ها پدید می آید. تمام این تغییرات دژنراتیو با پیشرفت سن و فعالیت بیشتر و ضربه های خفیف مکرر تشدید می یابد. بعضی افراد با زمینه خانوادی زمینه مساعد بیشتری برای تنگی کانال دارند.

پیش آگهی

معمولا سیر تنگی کانال رو به تشدید بوده در مواردی باعث ناتوانی در راه رفتن شده و اقدام به جراحی  ضرورت می يابد.

تشخیص

سیر بالینی بیماری معمولا مشخص است و تشخیص آن از نارسایی جریان خون پاها از روی یافته های بالینی عصبی ممکن است. و یافته هایی از نارسایی جریان خون مشاهده نمی شود. از علائم بارز آن لنگیدن متناوب بصورت ضعف و اختلال حس پاها پس از کمی راه رفتن، از بین رفتن رفلکس آشیل و تشدید درد می باشد. علائم با استراحت بطور نسبی به حال طبیعی بر می گردد. بلندکردن پا در حال خوابیده محدودیت داشته و نیز انعطاف کمر در حرکات مختلف محدودیت دارد. در رادیوگرافی ساده پلهای اسپاندیلوتیک بین مهره ها مشهود بوده ولی تغییرات مربوط به لیگامان ها در عکس ساده مشخص نبوده، لغزندگی مهره ها در عکس نیم رخ مشخص می شود. اسکن سی تی و اسکن MRI تنگی کانال را نشان می دهد. الکترومیوگرافی با نشان دادن فیبریلاسیون در عضلات مربوط به اعصاب آسیب دیده به تشخیص کمک میکند.

درمان

ورزشهای کمری و کشش و نرمش تحت نظر فیزیوتراپ اغلب نیاز به جراحی را رفع می کند. تمرین های حرکتی مناسب برای اصلاح قوس کمر و رفع تنگی کانال علائم بیماری را بهبود می نماید. استفاده از دوچرخه ثابت با خم شدن به جلو در حال پدال زدن و تمرین های کشش کمر با خم شدن به جلو در وضعیت نشسته در روی صندلی و آویزان شدن از بارفیکس در کاهش عارضه های تنگی کانال موثر است. جراحی در موارد شدید به منظور رفع فشار از روی ریشه های عصبی موثر بوده و به راه رفتن کمک میکند ولی در طولانی مدت در سرنوشت معلولیت چندان فرق نمی کند. با جراحی برداشتن چند لامینای مهره و ثابت نمودن (فیکساسیون) مهره ها با گراف استخوانی و میله و پیچ بعمل می آید. دردوره نقاهت بعد از عمل که شش تا دوازده هفته است بیمار ضمن فیزیوتراپی میتواند راه برود و رانندگی کند. اجراء سایر روشهای غیر متعادف مثل تزریق اپی دورال و دستکاریها توسط شکسته بند موثر نمی باشد.

در سندرم فاست: درد شدید و اسپاسم و بی حرکتی حاد بعلت التهاب یا خشکی مفصلی پدیکول مهره‌هاي گردن یا کمر پدید می آید. درد کاملا موضعی بوده بیمار قادر به حرکت مفصل از وضعیت ثابت نمی باشد. با اجراء گرما و ماساژ بر روی ناحیه درد و کشش ملایم، علائم در کوتاه مدت بهبودی کامل می آید. در مواردی تزریق موضعی بی حس کننده و استروئید ضرورت پیدا می کند.

این نوشته در تخصصی, عمومی ارسال و , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

2,491 Responses to کمردرد، ديسك، سياتيك

 1. خانم رفیعی می‌گوید:

  سلامم من43 سالمه .چندماهی هست که از درد لگن سمت چپ رنج میبرم بطوری که روی سمت چپ نمیتونم بخوابم مواقع نشستن مثلا روی صندلی ماشین درمسافتهای طولانی .بعد از پیاده شدن درد دارم.در ضمن درمفصل ران سمت چپ هم دردو سوزش دارم الان یه مدتیه شوزش وتکرر ادرارهم دارم که ازمایش وکشت ادرارو سونوگرافی و عکس از لگن نرمال بود..سوزش اد ارم در مواقعی که معده خالی باشه مثلا بعد از توالت بهتر میشه .درد مثانه وپیشابراه خیلی اذیتم میکنه..یکسال قبل هم که بخاطر کمردرد MRA رفتم فقط کمی تنگی نخاع داشتم….خیلی ممنون میشم از راهنمایی تون جناب دکتر متشکرم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   احتمال درد آرتروز کمر و مفصل لگن ، و مثانه تحریک پذیر عصبی مطرح میشود. اگر با ورزش و نرمش و آرام سازی عصبی مشکل برطرف نشود مدتی درمان داروئی برای این هردو مورد لازم خواهد بود.

 2. عسل می‌گوید:

  با عرض سلام خدمت آقای دکتر.
  آقای دکتر بنده ۳ سال پیش از پله افتادم و این افتادن باعث اسیب مهره L3 کمرم وایجاد همانژیوم در همین مهره شد. مشکلی نداشتم تا اینکه در ماه هشتم بارداری بخاطر درد شدید در ناحیه کمری تقریبا زمین گیر شدم. بلافاصله بعد از زایمان وانجام MRI مشخص شد که همان مهرهL3 کمرم کاملا شکسته و خورد شده. بلافاصله عمل شدم و کمرم با دو تا میله و ۶ عدد پیچ پروتز گذاری شد. الان ۷ ماه میگذره. و من وضعیت بهتری دارم. و سؤالم این هست که میتونم امیدوار باشم که الان خوب شدم؟ در اینده مشکلی برام پیش نمی یاد؟ برای راه رفتنم ؟ خم و راست شدن مثه قبل مشکلی برای کمرم ایجاد نمی کنه؟ میتونم ۲سال بعد دوباره باردار شم؟ ببخشید که سؤالاتم زیاد شد. ممنون میشم اگه به تمام سؤالاتم پاسخ بدید. با تشکر.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر در معاینه و رادیوگرافی ساده ترمیم رضایت بخش و در محل عمل عارضه دیده نشده فعالیتهای عادی و حاملگی مانعی نخواهد داشت.

 3. میلاد می‌گوید:

  با سلام
  اقای دکتر 2ساال پیش با بی حسی لحظه ای پای راست مواجه شدم.1سال پیش
  ام ار ای انجام دادم و جوابش:degeneative changes are seen in lumbar disks
  ther is central and right paracentral protrusion of l5-s1 disk causing canal stenosis and pressure efeect on right side exitting nerve root.
  فیزیو تراپی و استخر رفتم اما روش وقت نذاشتم و بی توجهی کردم بهش.الان درد نسبت ب قبل تشدید شده.تو راه رفتن و درازکشیدن مشکل ندارم.اما ایستادن و نشستن گاهی برام غیر ممکن میشه.امروز ب 1 پزشک مراجعه کردم و ام ار ای انداختم.منتظر جوابم .لطفا ترجمه متن بالارو بگید و ایا امکان داره الان مشکل من هرنی دیسکال شده باشه؟
  با تشکر از سایت پرمحتواتون

 4. شقایق می‌گوید:

  سلام من دختری ۲۷ساله هستم که از درد کمر رنج میبرم.درد از باسن شروع میشه وبه ران پام میخوره وبه ساق پامم میرسه و بعد تمام پاهام سر میشه ام ار ایم دادم دکتر میگه دیسکه.دوسال این دردو دارم و به تازگی تو کمرم درد های شدیدی میپیچه لطفا راهنماییم کنید

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر با دو تا 4 هفته استراحت تمام وقت و نرمش و کشش بهتر نشود بهتر است در مورد احتمال نیاز جراحی ابتدا با داخلی مغز و اعصاب مشورت کنید.

 5. حمید می‌گوید:

  با عرض سلام و خسته نباشید.
  میخواستم بدونم که کاهش ارتفاع ستون فقرات مانع استخدام هستش.در ضمن آقای دکتر تا به امروز هیچ دردی هم نداشتم ولی گزارش رادیولوژی اینو نوشته.با تشکر.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   طبق کونوانسیونهای بین المللی تبعیض کارآمدی در استخدام حتی بعلت نقص عضو هم ممنوع است. تغییرات جزئی و بدون محدودیت فیزیکی ممکن است برای مشاغل خاص محدودیت ایجاد کند.

 6. سیما می‌گوید:

  با سلام وتشکر از وقتی که می گذارید نتیجه mir من :there is partial dehydration atL4 to S1 leves. Annular tear at level of L4-L5.
  Disc bulging at level of L4- L5, L5- – S1.
  Other disc levels are intact .
  دکتر عزیز میشه نظرتان را بگوید و اینکه من چه باید بکنم ایا خوب شدنی هستم ؟

 7. محمد می‌گوید:

  سلام دکتر . من به ارتوپد مراجعه کردم بادیدن mri گفتن دیسک 1 و 2 آسیب دیده و از مرحله 3 گذشته 10 جلسه فیزیوتراپی رفتم و …. شنا و حرکاتی که فیزیوتراپ گفت اما درد در ناحیه باسن و پای چپ وجود داره بعضی وقتها احساس بی حسی کمی هم وجود داره و سوزن سوزن شدن راه رفتن برام سخته گاهی اوقات درد زیاد اما گاهی اوقات کمه وقتی پای سمت چپ رو صاف بالا میبرم درحالت خوابیده درد در باسن و کمر مانع بالا آوردن پا میشه میخوام بدونم کی بهبودی حاصل میشه؟؟؟؟ من 21 سالمه واقعا کلافه شدم….. با تقویت عضلات و افزایش حجم عضلات بهتر میشه؟؟؟؟

 8. میلاد می‌گوید:

  با سلام
  ممنون که تو این فضای مجازی در کناره ما هستید و مارو راهنمایی و اگاه میسازید.
  دکتر جواب ام ار ای جدید رو گرفتم:
  Findings :
  There is evidence of disk degeneration a L5-S1 level
  There is evidence of disk bulge at L4-5 level.
  Right paracentral disk herniation is seen at L5-S1 level .
  پزشک بهم گفت انجام عمل ضروری هست.ممکن بعدا علایم شدید بشه.
  لطف میکنید اگه نظرتونو راجب وضعیتم بگید.
  با تشکر فراوان از زحمات شما

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   در بین علائم جابجائی دیسک L5-S1 level چشم گیر است، اغلب این موارد با 2-3 هفته استراحت و نرمش بدون نیاز به جراحی کنترل میشوند.

 9. مهدی می‌گوید:

  سلام آقای دکتر من کار سنگینی دارم یک با به دکتر مراجعه کردم گفت دیسک کمر دارم حالا من علاوه بر درد کمر و ران و کف پام بیضه سمت چپم هم درد میکنه آیا درد بیضه هم به دیسک کمر ربط داره؟

 10. شهبازی می‌گوید:

  با سلام و خسته نباشید اینجانب خانم 33ساله ای که 4 ماه پیش تحت عمل جراحی دیسک قرار گرفتم (ترکیدگی دیسک آخرین مهره)ولی دارای مشکل نشتی ادرار هستم ولی زمانی که دارای مثانه پر هستم در بقیه موارد اینطور نیست و خیلی نگرانم احساس می کنم نشتی زیاد شده لطفا راهنمایی بفرمایید

 11. مهدی می‌گوید:

  ممنون از پاسختون آقای دکتر.آیا این درد که به بیضه ام میزنه ممکنه باعث عقیمی و مشکلات از این قبیل بشه من خیلی می ترسم؟

 12. mohamad soltani می‌گوید:

  سلام من 23 سال دارم و2 ساله که عمل دیسک انجام دادم l4وl5 ولی الان 1ساله دردی دارم که دکترا متوجه ان نمی شوند . نشستن و ایستادن در حالت ثابت و بدون تکیگاه برایم غیر ممکن شده درد و سوزش در ناحیه بالایی کمر که هنگام بیدار ی صبح تشدید می شه .از کار بی کار شدم و ناراحتی اعصاب پیدا کردم

 13. محمد رضا ح می‌گوید:

  سلام, شما بيمارى من رو AS تشخىص دادين, mri از مفاصل لگن انجام دادم, خواستم نظر شما رو هم بدونم.
  Abnormal bone marrow signal and inflammatory changes are seen at both SI joint more left side.
  Normal configuration and signal intensity of body structures including femoral heads and acetabula are seen.
  No significant abnormality is seen in pelvic in pelvic cavity.
  Bilateral sacroillitis is suggested.

 14. زهرااکبری می‌گوید:

  من۴۴ساله هستم سال۹۱تنگی کانال ودیسک کمرکه مهره۵و۶بودعمل کردم وعملم بااستفاده ازپلاتین بودبعداز۲سال به دلیل کارای زیادخونه مثل نشستن های طولانی به پلاتینم فشاراومده وحدود۲ماه توجاهستم دکترم گفته استراحت کنم امابعداز۲ماه تغییری نکردم ازشماخواهش میکنم راهنمایی کنید

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   برای اضهار نظربهتر است با سی تی کمر و نتایج معاینات از کم و کیف وضعیت مهر ها و سیاتیک اطلاعاتی در دست باشد.

 15. شادمهر می‌گوید:

  با عرض سلام و احترام
  دکتر نتیجه ی MRI بنده به شرح زیر هستش:
  ارتفاع و سیگنال جسم مهره در حد طبیعی
  تصویر cetral & paracentral disc protrusion در دو طرف سطح مهره های L4-L5 با ایجاد اثر فشاری تکال ساک و biforaminal stenosis مشهود است.
  سایر سطوح طبیعی
  couns نمای طبیعی دارد.
  ————————————————————————————————————————-
  دکتر نظرتون راجع به این ام آر ای چیه؟راه درمانش چیه؟
  آیا احتمال معافیت از خدمت وجود داره؟
  ممنونم.

 16. هویدا می‌گوید:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید چند وقت پیش با مادرم نزد دکتر مغز واعصاب رفتیم و جواب آزمایش MRI را نشانش دادیم اما نظر خاصی نداشت و گفت مشکل خاصی نیست خواستم ببینم نظر جناب عالی در مورد این آزمایش چیست .
  multi-level degenerated disci are seen
  the l4-l5 disc is bulged
  narrowing of bilateral l4-l5&l3-14 inter- vertebral foramina is seen
  no pressure effect is noted over the thecal sac
  vertebral bodies return normal signal intensity
  با تشکر فراوان هویدا

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   تغییرات دیسک و آرتروز کمر ممکن است بدون علائم یا با علائم درد و سفتی و محدودیت حرکتی موجب ناراحتی بشود معمولا با ورزش و استراحت متناوب کنترل میشود.

 17. ناهید می‌گوید:

  سلام من ۳۰ سالمه الان دو ماهه که اول پای راستم شروع به در دکردن کرد بعد از چند روز کمرم گرفت آمپول شل کننده عضلات زدم چند روز بهتر شدم اما دوباره پای راستم شروع به درد گرفتن کرد تا جایی که نمیتونستم بشینم پشت زانوم خیلی درد میگرفت بعد عکس ام آر آی فشار روی سیاتیک رو نشون داد فیزیوتراپی رفتم پشت زانوم خوب شد ولی حالا نصف کف پام بیحسه شده لطفا راهنمایی کنید

 18. زهره می‌گوید:

  سلام ده روزه دخترم تصادف کرده مهره 12 کمرش شکست عملش کردن وپلاتین گذاشتن سوالم اینه پلاتین برای همیشه تو بدنش میمونه یا درش میارن؟

 19. شادمهر می‌گوید:

  با عرض سلام
  دکتر ام ار ای بنده بصورت زیر هستش،
  تصویر central &paracentral disc protrusion دوطرفه در سطح مهرهای L4-L5 با ایجاد اثر فشاری روی تکال ساک و biforaminal stenosis مشهود است.
  نظرتون چیه؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   جابجائی دیسک و فشار به سوراخ بین مهره ای در مواردی بدون علائم است اگر علائم سیاتیک ایجاد کند اغلب با استراحت و فیزیوتراپی بهتر میشود.

 20. وحيد آريانپور می‌گوید:

  سلام اقاي دكتر،ممنون ميشم نظرتون رو درباره ي نتيجه ي MRI من بگيد.و اينكه چقدر قابل درمانه؟ الان فيزيوتراپي دكتر برام نوشته.
  Multiplannar images in different sequences sho,normal signal of dural sac and lumbar aligment L4/5,L5/S1 dehydrated central protruded disc with mass effect on techal sac and narrowing the nerve roots canal.no canal stenosis is seen.
  Study is negative for extradural neoplastic masses.no nonus lesion is seen and there is no cord tethering.
  V-bodies are normal.
  من مهندس عمرانم و تازه فارغ التحصيل شدم.بخاطر شغلم بايد روزانه يك ساختمان ٥ طبقه رو يكي دو بار بالا پايين برم مثلا.خيلي نگرانم.آيا بعد از درمان ميتونم برم سر كار؟؟؟؟؟؟؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   خشک شدگی دیسکها و جابجائی و فشار بر مجاری ریشه های عصبی اغلب بدون عارضه است اگر باعث علائم سیاتیک بشود معمولا بااستراحت و نرمش متناوب کنترل میشود و محدودیتی برای فعالیت عادی پیش نمی آورد.

 21. مهدی نورپور می‌گوید:

  باسلام وخسته نباشید آقای دکتر،
  آقای دکتر بنده 21سالمه ،2ماه پیش از نردبان افتادم بعد درد درپای چپم داشتم که بع از مراجه به دکتر وانجام mri
  گفتن که دیسک دارید،متن mri بدین شرح است:
  Broad based posterior disc herniation/protrusion at l5-s1 casusing
  Impression on both s1 nerve roots.esp,in the left seen,
  In other region spinal canal diameter,csf spaces and neural foramina appear normal,
  No abnormality is noted in the lower cord,conus medullaris and cauda equina,
  Vertebralalignment,configuration and bone marrow signal intensity appear normal,
  آقای دکتر خواستم نظر شمارو بودنم،دکتر که رفتم حسابی ترسوند،
  باتشکر

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   جابجائی دیسک l5-s1 و فشار به سوراخ بین مهرهای در گزارش مطرح شده ممکن است عارضه ای ایجاد نکند.گر باعث علائم سیاتیک بشود معمولا بااستراحت و نرمش متناوب کنترل میشود و محدودیتی برای فعالیت عادی پیش نمی آورد.

 22. نادر می‌گوید:

  جناب دکتر
  از وب سایت شما خیلی یاد گرفتم بنده همکار جنابعالی هستم در دانشگاه گیلان
  دیسک کمر در ناحیه 5 و 5 و اس 1 دارم اگر امکانش هست من مدارکمو براتون میل کنم بررسی بفرمایید
  شرمنده این درخواست را دارم امکان آمدنم به تهران به سادگی نیست

  سپاسگزارم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   ارسال گزارش اسکن ها به این سایت راحتتر و پاسخ گوئی سریعتر است، شرح علائم عصبی حسی و حرکتی برای تشخیص بیشتر کمک میکند.

 23. محمدرضا می‌گوید:

  با سلام و عرض خسته نباشید خدمت دکتر ارزشمند
  نتایج:
  central and left paracentral disk protrusion is seen at T11-T12 level,casuing thecal sac indentation.
  all disks are at least partially hydrated except T11-T12 disk.
  a few Schmorl`s nodes are seen.
  ممنون میشم راهنماییم کنین

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   برجستگی دیسک در فضای 11-12 مطرح شده است بقیه علائم چشمگیر نیستند. در غالب موارد این حد دیسک بدون عارضه است.

 24. سمیه می‌گوید:

  32 دارم بدنسازی کار میکردم 3ماه پیش دچار درد شدید در کمرشدم در عرض 2 روز به پای چپم زد بطوری که نمیتوانستم اصلآ بنشینم و نه راه بروم mriانجام دادم دکتر گفت دیسک کمر است که به سیاتیک پا زده است یک ماه ونیم مطلق خوابیدم فقط برای رفتن به دستشویی با کمک بلند میشدم بعد از آن کمی توانستم راه بروم واز از درد پایم کمی کاسته شد اما مشکلی که دارم این است که اصلآ نمیتوانم به پهلوی چپم بخوابم خیلی درد دارم ونمیتوانم زیاد بنشینم قسمت چپ لگنم تیر میکشد هفتهای 1 تا دو بار به استخر میروم دوباره mri دادم که اینطور نوشتهdisc protrusion with thecal sac and nerve root compression l4- l5 level
  Disk dehydration with variable degrees of almost all visulized disk spaces and decreases lumbar lordosis با تشکر از شما لطفآ بفرمایید وضعیتم بدتر شده یا نه و چکار کنم که بهبود زودتر حاصل شود و چقدر طول میکشد که من از درد فارغ شوم با تشکر فراوان.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   جابجائی دیسک با فشار به ریشه عصبی در فاصله4-5 علت درد سیاتیک است اگر درد پاکمتر شده میتوانید از ساعات استراحت کم کنید و کم کم نرمش و کشش متنوع و در حد تحمل را شروع کنید. احتمالا تارفع کامل 3-4 هفته استراحت نسبی لازم خواهد بود

 25. بیگدلی می‌گوید:

  جناب اقای دکتر بنده یک روحانی هستم ازاینکه دیدم اینگونه تجارب وتخصص و دانش خودرا دراختیارمردم قرارمیدهید بسیارلذت بدم وبرایتان دعامیکنم

 26. مریم می‌گوید:

  سلام و با تشکر از وقتی که در این فضای مجازی برای بیماران می گذارید. با درد سیاتیک و در محل باسن و پشت پا تا مچ به دکتر مراجعه کردم که ام آر آ و عکس تجویز کردند و نتیجه آن به شرح زیر است:
  the cord is terminates at l1 level. bone marrow appears normal. alignment is anatomic. disc dehydration and disc bulging with left paracentral annular tear at l5-s1 level is seen.other disc spaces are normal without evidence of end plate degenerative changes or disc herniation.
  می خواستم بدونم این خشکی مهره پنجم و بیرون زدگی که نوشته شده، از چه طریق قابل درمان هست و آیا می شه با ورزش، آب درمانی، فیزیوتراپی یا لیزر درمانی به حالت اول برگرده یا درمان ها فقط برای تسکینی و پیشگیری از بدتر شدن این وضعیت هست. و آیا این خشکی مفصل می تونه در بقیه مفاصل هم باشه. چون مدتی هم هست که درد در مچ پا، انگشتان دست و همچنین زانو و خشکی این مفاصل رو احساس می کنم.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   این تغییرات اغلب مسئله عادی و بدون علامت است، تمرینهای نرمشی متنوع و استراحت متناوب برای حفظ سلامتی دیسکها و مهره ها بهتر است همیشه رعایت شود در مراحل درد بیشتر استراحت طولانی تر توصیه میشود.

 27. الناز می‌گوید:

  با سلام و عرض خسته نباشيد خدمت شما دكتر دلسوز
  من حدود 4 روزه كه از ناحيه انتهايي كمر كه تقريبا سمت راست و نزيك باسنه احساس درد ميكنم و اين درد ميزنه به ران پاي سمت راست و تقريبا كل پاي سمت راستمو درگير ميكنه ، دردش خيلي خيلي دردناك نيست ولي كلافه كننده است ، من تا حالا بيماري رو خدا رو شكر تجربه نكردم ولي خيلي مترسم كه نكنه اين ديسك كمر باشه من واقعا نگرانم ، دكتر به نظر شما قبل از اينكه برم دكتر بهتر نيست خودم با شنا و استراحت و نرمش شروع كنم به درمان ؟ يا اينكه حتما به پزشك مراجعه كنم ؟ممنون دكتر بخاطر وقتي كه ميزارين – سلامت باشيد و پيروز

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   کمردرد و سیاتیک مسئله شایع است، حتی اغلب موارد دیسک کمر هم با استراحت و نرمش بدون درمان خاص برطرف میشود. در روزهای درد بیشتر ساعات بیشتری را خوابیده استراحت و نرمش کنید.

 28. بهنام می‌گوید:

  با سلام و عرض ادب خدمت آقاي دكتر
  بنده 41 ساله كارمند هستم 11 ماه پيش ديسك مهره هاي 4-5 عمل جراحي كردم فتق ديسك كمرم بطرف سمت راست بوده و موجب بي حسي پاي راستم شده بود هم اكنون علاوه بر اينكه در انگشت و ساق پاي راستم بي حسي دارم عصب سياتيك پاي چپم مخصوصا صبح موقع بيدار شدن درد ميكند و پاي چپم مي لنگد خواهشنمد است علت را برايم توضيح فرماييد و علاوه بر داروهاي تجويز پزشك معالج جهت بهبودي چه راهكاري برايم پيشنهاد مي فرماييد

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   بهتر است با اسکن مجدد وضعیت دیسکها و احتمال فشار به سیاتیک چپ مشخص بشود. برای همه شرایط سیاتیک استراحت دوره ای خوابیده با نرمش و کشش موثر است.

 29. محمد می‌گوید:

  سلام من ۳۷ ساله هستم ورزش جودو رو انجام می دهم اخیرا بعد از ورزش دچار درد در ناحیه کمر می شوم بعد از گرفتن عکس نوشته تغییرات دژنراتیو زودرس به صورت اسکلروز و تیز شدگی حاشیه ای دیده می شود. فواصل بین مهره ای در حد طبیعی است ۰لوردوز طبیعی فقرات کاهش یافته است لطفا مرا راهنمایی کنید و ایا باید ورزش را کنار بگذارم؟ تشکر از شما

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   تا جائی که ضربه و فشار غیرعادی در تمرینات به کمر آسیب بیشتر نرساند ادامه ورزش بلامانع خواهد بود،

 30. نیما می‌گوید:

  با سلام و عرض خسته نباشید
  گزارش MRI بنده به شرح ذیل است
  posterior protrusion of L3/4,L4/5 disc is seen caused severe impression on thecal sac and canal stenosis.
  the L 4/5 neural foramen is narrowed bilaterally
  می خواستم بدونم مشکل کمرم چیست؟ آیا می شه معافی گرفت؟ ممنون

 31. مهدیه می‌گوید:

  سلام
  روش درمان کم آبی دیسک کمر را می فرمایین؟

 32. maryam می‌گوید:

  ازتاریخ28/1/1393مشکل کمبود پلاکت داشتم و6بار بیمارستان بستری شدم ودر مدت3ماه پردنیزلن5روزی 10 عدد مصرف میکردم وitpمقاوم هستم ودر این دوره دردکمی در ناحیه کمرلگن وپاهام داشتم ودکترروماتولوزی تشخیص سیاتیک دادو برام ازمایشfanaنوشت و انجام دادم واین درد به مدت زمان افزایش یافت بطوری که درتاریخ26/3/93دردشدیدی پیدا کرد وبا امبولانس به بیمارستان منتقل شدم وتا تاریخ28/4در بیمارستان بستری بودم وتشخیص روماتیسم دادن اما فایده نداشت وباهمان درد مرخص شدم در منزل10جلسه فیزیوتراپی شدم بازهم فایده ای نداشت و تمام علایم من بانوشته های شما برابری داردلطفا کمک کنید تا سلامتی پاهام برگرده کارم تنها شده گریه کردن روی تخت و حتی زخم بستر گرفتم وضع مالی چندان خوبی نمونده برای پدرم مخارج بیماریم خیلی سنگین بوده اما هنوز به روم نیاورده تمام این درمانها در بیمارستان شریعتی انجام گرفته وبیمه هم ندارم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   چند نکته در مورد تامین درمان تان قابل ذکر است، اولا به لحاظ ضرورت مراجعات درمانی پرهزینه حتما بیمه درمانی داشته باشید، اخیرآ گرفتن دفترچه بیمه شخصی برای همگان با پوشش خوب بیمه ای خیلی بهتر شده است. دوم بهتر است از علائم عصبی که مربوط به دیسک یا احتمالا علت دیگر و نتایج بررسی های بعمل آمده شرحی بنویسید، تا روشن شدن وضعیت تشخیص و انجام ام آر آی بعد از تهیه دفترچه بیمه بهتر است تمرینهای کششی و نرمشی ملایم را به همراه داروهای تجویز شده ادامه دهید.

   • نیما می‌گوید:

    با سلام خدمت دوست عزیز
    بیمه سلامت ایرانیان کاملا رایگان بوده و در برخی موارد از سایر بیمه ها بهتر هم هست از طریق سایت Bimehsalamat.ir اقدام کنید 1 ماهه دفترچه صادر می شه
    ان شاء الله هرچه زودتر سلامتی تون بدست بیارید

 33. وحيد می‌گوید:

  سلام آقا دكتر
  ضمن تشكر : علت لنگيدن پا بعد از عمل جراحي ديسك كمر چيست ؟ ايا پاي مخالف مي لنگد يا همان پاي كه فتق ديسك به همان سمت شده؟ كدام حركت و نرمش براي بهبودي مناسب است

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   چون لنگیدن تان را نمیبینم مشکل است راست و چپ را حدس بزنم، اصولا هر پائی که درد دارد همان پا میلنگد. شنا و ورزش های درحال خوابیده برای توان بخشی بعد از عمل دیسک خوب است.

 34. حسىن 26 می‌گوید:

  با سلام , دکتر جان من حدود 2ماهه از ناحىه پشت را پاى چپ درد دارم و براى نشست و برخاست دچار مشکل مىشم هفته اى 3 جلسه هم آب درمانى مىرم و mri هم گرفتم که جوابش به شرح زىر هست :
  Mild retrolisthesis of L5 is noted.
  L5-S1 disc is dehydrated and centrally extruded compressing both S1 nerve roots.
  other lumber intervertebral discs are unremarkable.
  Distal cord , conus medularis , bone marrow , paraspinal soft tissue are within normal limit.

  لطفا منو راهنماىى کنىد. متشکرم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   در گزارش لغزش مهره 5 کمری به عقب و برجستگی دیسک و فشار به ریش های عصبی مطرح شده تمرین طولانی مدت تقویت عضلات کمر با راهنمائی فیزیوتراپ و استراحت خوابیده طولانی مدت در مراحل شدت ناراحتی همیشه باید مد نظر باشد.

 35. حسين می‌گوید:

  با عرض سلام و خسته نباشي، من اسفند سال گذشته به علت پارگي ديسک کمر مجبور به عمل جراحي شدم بعد از دو سه هفته تا اکنون هر وقت زياد ميشينم يا دراز مي کشم بعد از اينکه بلند ميشم و ميايستم درد و فشار عجيبي در قسمت پهلوها و مفاصل لگن احساس مي کنم مي خواستم راهنماييم کنيد.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   یک دوره ورزش و فیزیوتراپی با شدت و مدت فزاینده را با احتیاط امتحان گنید اگر مشکل اضافه شود اسکن کنترل بهتر است بعمل آید.

 36. هادی می‌گوید:

  با سلام.تشکر از الطافتان در پاسخ گویی.من 41 سالمه.درد کمر دارم mri گرفته ام نتیجه اش این است:پروتروژن سانترال دیسکs1-L5 مشهود است.نتیجه اش چیه ؟و روش درمان بهتر چیست؟ با تشکر فراوان

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر کمردرد بدون درد سیاتیک است با استراحت نسبی و نرمش بهبودی پیش می آید مشکلی نخواهید داشت. انواع ورزشهای سبک ، شنا و دوچرخه سواری خوب است.

 37. حسىن 26 می‌گوید:

  سلام آقاى دکتر ممنون از راهنمايى شما
  اگر امکانش هست آدرس و شماره تماس مطبتون رو برام ايميل کنيد که خدمت برسم .
  من از رامسر مزاحمتون ميشم.

 38. ایرج می‌گوید:

  با سلام و خسته نباشید حدود 9 ماه پیش صندلی از زیر پام در رفت و زمین خوردم بعد 9 ماه درد های ارامی داشتمی ولی حدود 2 هفتس شدید شده جواب mRIمن چنین است هرنیاسیون در دیسکs1-l5نمایان است که منجر به استنوز نسبی کانال مجاور شده است ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر علائم سیاتیک پیش نیامده کمردرد با نرمش و استراحت بهتر میشود. در مراحل درد شدید دو سه هفته استراحت خوابیده تمام روز معمولا مشکل را برطرف میکند

 39. حسىن 26 می‌گوید:

  سلام خسته نباشيد ,حسين هستم 26 ساله از رامسر
  اقاى دکتر من درد شدىد دارم اگر امکانش هست آدرس مطبتون رو برام اىمىل کنىد چون من در تبرىز آشنا دارم برام سخت نىست ميتونم بيام يا اگر نه يکى دوتا متخصص خوب تو گيلان و مازندران به من معرفى کنىد.
  Farshid.zeitooni@gmail.com

 40. مریم بیستون می‌گوید:

  سلام آقای دکترمن 23سالمه کمر درد شدید دارم وقتی های که پیاده روی دارم یا سرپا وایمیسم شدیدترمیشه بیشتر وقتا درد ب قسمت باسنم میزنه روی صندلی هم میشنم بعد یک ساعت دردشدید میشه سه ساله ک اینجورم یه بار که دکتر رفتم کلی آمپول ویتامینی نوشت گفت که کمبود ویتامین دارم خواهش میکنم شما راهنمایی کنید که چه مشکلی دارم.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   کمردرد با با علائم سیاتیک دارید برای شروع درمان معاینه اولیه بتوسط متخصص مغز و اعصاب یا ارتوپدی نیاز خواهد بود.

 41. zalip می‌گوید:

  سلام لطفا اگر دخترم مشکلی داره بفرمایید که رشت پیش کدوم دکتر ببرم.خوبه؟

 42. ملیحه46ساله می‌گوید:

  سلام ببخشید که باز هم وقتتون را میگیرم من حدود20 روز هست که درد مج پا وکمی بیحسی در ناحیه پا گزگزوسوزش شدید انگشتان پا دارم .ازمایش قند وچربی وغلضت خون هم دادم کهخوب بود.لطفا بفرماید مربوط به عملم میشودواینکه ایا عملم موفق نبوده.لطف میفرماید ومن را راهنمای کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>