کمردرد، ديسك، سياتيك

تقریبا نصف مردم عادی در دوره ای از زندگی شان دچار کمردرد می شوند و شدت آن تا حدی است که بطور موقت مانع کار مي شود. اکثریت کمردرد ها بعلت اختلال در ساختار مفصل، دیسک، استخوان و یا عضلات مجاور بوده و آسیب عصبی بهمراه ندارد. لذا مراقبت و درمان کمردرد را اغلب پزشکان عمومی، ارتوپدی و فیزیوتراپی به عهده می گیرند. در معاینه اغلب اختلال عضوی واضح وجود ندارد. درد و محدودیت حرکت کمر تنها یافته بالینی می باشد.

سابقه

کمردرد مزمن اغلب در ناحیه پایین کمر در حوالی مهره های سوم تا پنجم کمری و یا در عضلات اطراف مهره ها و محل اتصال مهره های کمری به لگن (مفصل ساکروایلیاک) احساس می شود. درد ممکن است موقع بیدار شدن از خواب و یا موقع حرکت بعد از استراحت شدت یابد. این نوع درد نشانه ضایعه عضوی خطیر نیست.  درد به عضلات کمر و لگن و پاها انتشار داشته ولی محدودیت چندانی در حرکات ایجاد نمی کند. استئوپروز (پوکی استخوان) ممکن است در بیماران سنین بالا وجود داشته باشد ولی بخودی خود عامل درد نمی باشد. دردهای شبانه که باعث اختلال خواب بیمار باشد ممکن است نشانه بیماری های خطیر مثل متاستاز استخوانی باشد. تب، عرق شبانه و کاهش وزن ممکن است نشانه بیماری های عفونی مثل تب مالت، سل، سرطان غدد لنفاوی و یا HIV باشد. کمردرد بندرت بعلت پارگی حلقه اطراف دیسک بین مهره ای و فتق دیسک کمر بوجود می آید. سیاتیک علائم خاص خودش را بعلت دیسک کمر ظاهر می نماید که در پایین به شرح آن پرداخته خواهد شد.

نوع خاصی از آرتروز پیشرونده که تحت عنوان اسپاندیلیت انکیلوزان نامیده می شود سیر پیشرونده درد و جمود مفاصل مهره ها در سرتاسر ستون فقرات پدید می آورد. تنگی کانال کمر، در افراد پیر و معمولا مردان، با کمردرد، لنگیدن و درد سیاتیک موقع راه رفتن مشخص می شود. کمردرد مداوم و پیشرونده شدید بدون سابقه قبلی التهاب مفصلی یا تصادف،ممكن است بعلت بیماریهای مختلف پشت پریتوان مانند تومورهای کلیه و پانکراس، زخم دودنیوم و پارگی آنوریسم آئورت شکمی و یا خونریزی پشت پریتوان بوجود آمده باشد.درد حاد ناحیه کمر بدنبال پیچ خوردگی و ضرب دیدگی و یا بلند کردن جسم سنگین به فاصله چند ساعت پدید می آید كه اصطلاحاً کشیدگی یا Strain گفته می شود. اين درد اغلب بعلت آسیب فاست مهره (مفصل پايك هاي مهره ها) و ندرتاً بعلت پارگی دیسک پدید می آید. در این شرايط خم شدن به جلو و پهلو و راست کردن کمر بعلت درد مشكل می شود. درد ناحیه طرفی کمر اغلب بعلت آسیب مفصل پایکهای مهره (Facet) می باشد و درد موجب اسپاسم عضلات آن ناحیه می گردد. در نوجوانان درد حاد ناحیه کمر اغلب بعلت اسپاندیلولیستیز (لغزیدن و جابجایی مهره ها روی هم) که ناشی از ضعف رباطهای بین پایکهای مهره ای ناحیه L5 می باشد. این خود زمینه را برای شکستگی  فراهم می کند. درد ناحیه پشت و بالای کمر ممکن است بعلت شکستگی فشاری مهره باشد كه معمولا بعلت افتادن روی باسن یا به پشت پدید می آید. در افراد پیر با پوکی استخوان شکستگی خود بخود مهره نیز دیده می شود. درد شدید کمر بعد از ضربه مستقیم روی فقرات یا به سر که موجب پارگی رباطها و عناصر نگهدارنده مهره ها می شود موضوع جدی تشخیص از نظر بی ثبات بودن مهره های فقرات می باشد. اختلال در کنترل ادرار نشانه فشار و آزردگی نخاع یا ریشه های کدا اکین (دم اسبی) است. دیسک کمر بعلت پارگی حلقه اطراف دیسک معمولا در L5-L4 و S1-L5 موجب درد سیاتیک با علائم حسی و حرکتی مربوطه می شود. پارگی و جابجایی دیسک L5 بعلت آسیب مفصل پایکهای S1-L5 می باشد.

پاتوفیزیولوژی

عناصر حساس به درد، انتهاهای عصبی دریافت کننده درد در کپسول مفصلی پدیکولهای مهره ها و حلقه اطرف دیسک‌ها است. همچنین غضروف روی مهره ها در مواردیکه ضایعه استخوانی وجود داشته باشد عامل احساس درد است. درد از محل اوليه به نواحی دورتر مثل پا و پشت منعکس می شود. دردهای عضلات ناحیه دور فقرات به همان نواحی محدود می شود.

منشاء درد در کمر، درد مزمن آرتروز مفاصل پدیکولهای مهره ها و لیگامانهای مجاور آن است. درد این ناحیه به التهاب ارتباط چندانی ندارد. با پیشرفت دژنرسانس سطوح این مفاصل (فاست ها) هیپرتروفی مفصل و شل شدن رباطهای نگهدارنده آن، استواری فقرات را بر روی هم و وضعیت محوری ستون فقرات بهم می خورد. در نتیجه لغزیدن یک فقره روی فقره دیگر (اسپوندیلولیستزیس) موجب تنگ شدن کانال نخاع و فشار بر ریشهاي عصبی کودا اكین و درد و اختلال عصبی مربوط به این ناحیه می شود.

پیش آگهی

اغلب کمر دردها خود بخود بهبود می یابند ولی در بعضی افراد درد و ناراحتی مزمن ادامه می یابد. در اغلب موارد 50 درصد درد شدید در مدت یک ماه و بقیه درد در مدت دو ماه بهبود می‌يابد و در موارد کمي بمدت طولانی تر دوام می یابد. احتمال عود درد حاد در سه ماه بعدی 25 درصد و در یک سال 75 درصد است. سیر کمردردها به علل عفونی و تومورها و… مربوط به عامل بیماری و نحوه پاسخ به درمان می باشد.

تشخیص

محدودیت دامنه حرکات، در بلند کردن پا در حال خوابیده به پشت، خم شدن از ناحیه کمر در حال ایستاده و دیگر محدودیت های حرکت بعلت درد وجود دارد. اختلال در حس مربوطه به ریشه های عصبی کمری و خاجی و ضعف عضلات مربوط به این ریشه ها و کاهش رفلکس ها در موارد آسیب ریشه های عصبی این ناحیه بوجود می آید. در موارد مشخص کمر درد بعلت کشیدگی و زور معمولا رادیوگرافی کمر و CT اسکن و اسکن MRI ضروری نیست. در موارد درد مقاوم بیش از چند هفته و در موارد درد به علت نامشخص بررسیها با رادیولوژی و اسکن جهت تشخیص موارد عفونی و توموری ضرورت پیدا می کند. در موارد آرتروز بدون عارضه عصبی اغلب رادیوگرافی ساده کمر کافی است. تغییرات دژنراتیو در سطوح مفاصل مهره ها و دیسک با پیشرفت سن بیشتر دیده می شود و اغلب بدون علامت است. در موارد دردهای شدید و مقاوم عمقی پایین کمر و ناحیه زیر دنده ها بررسی بیشتر با اسکن ضروری است. آزمایش خون از نظر سدیمانتاسیون، CRP، شمارش خون و در مواردی کشت خون و ایمونوالکتروفورز برای رد عفونت و تومورها ضرورت پیدا می کند.

درمان

انواع مسکن ها در کاهش کمر درد موثر بوده و ارجحیت چندانی نسبت به یکدیگر ندارند. برای کاهش درد استراحت در مرحله حاد ضرورت دارد. دراز کشیدن در هر وضعیتی که راحت باشد خوب است. ماساژ عضلات کمر، گرم کردن عضلات دچار اسپاسم، استفاده از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مثل دیکلوفناک، بروفن و ایندومتاسین موثر است. در گذشته از اجزاء کشش و روش های فیکس نمودن استفاده می نمودند اما امروزه متروک شده است. شل کننده‌ها مثل دیازپام بیشتر مصرف می شود در مواردي تاثیر در سیر بهبودی دارد. دستکاری های ناشیانه فیزیوتراپی روی کمر ممکن است در مواردی به آسیب بیشتر منجر شود. توضیح چگونگی اختلال و نحوه تشدید ناراحتی در نشستن و ایستادن نامتناسب و برداشتن و بلند کردن اجسام سنگین برای پیشگیری از عود بيماري کمک می کند. استفاده از کرست کمر ارتوپدی در مرحله فعالیت بعد از بهبودی نسبی توصیه می شود. توجه به وضعیت مناسب تختخواب و صندلی در کار و رانندگی لازم است. در مواردی درد مزمن کمر نشانه افسردگی و اضطراب مزمن بوده که صرفا به درمان با داروهای مربوطه جواب می دهد. در 40 سال گذشته مشخص شده است که جراحی اغلب عوارض بیشتر از اثر مطلوب در درمان کمردرد داشته است.در موارد استثنایی برای ایجاد ثبات و بهم پیوستن مهره ها، عمل جراحی لازم است.

تغييرات د‍ژنراتيو فقرات كمر (اسپانديلو آرتروز)

ديسك كمر و سیاتیک:

سیاتیک به درد عصب سیاتیک اطلاق می شود که از ناحیه سرین (نشيمنگاه) شروع شده و به ناحیه پشت پا و سمت طرفی ران و ساق منتشر می شود كه ممکن است با کمر درد همراه نباشد. درد سیاتیک بعلت فشرده شدن ریشه عصب L4 و L5 و S1 است. فشردگی عصب بعلت جابجایی دیسک، استئوآرتریت و تنگ شدن سوراخ بین مهره ها و یا لغزیدن مهره ها و تنگ شدن کانال نخاع پدید می آید. سیاتیک به ندرت بعلت کیست سینوویال و یا تومور غلاف اعصاب این ناحیه پیش می آید. درد ناحیه طرفی کمر و به دنبال آن درد سیاتیک كه در مدت چند ساعت تا چند روز پدید می آید نشانه پارگی و جابجایی دیسک كمر است. اغلب دیسک کمر بدون علت مشخص ظاهر مي‌شود ولی در مواردی با پیچ خوردگی کمر، بلند کردن جسم سنگین و یا ضربه مستقیم به کمر پدید می آید. درد سیاتیک دو طرفه اغلب نشانه آرتروز پیشرفته کمر است.

شرح بالینی:

اغلب بیماران از درد ناحیه سرین که به پشت و یا سمت طرفی ران منتشر می شود شکایت دارند. ممکن  است درد به ساق و پا منتشر شود. در مواردی درد شدید مانع از نشستن و ایستادن بیمار شده و در بعضی موارد اختلال حس و کاهش قدرت اکستانسیون (بالا بردن) در مچ و انگشتان پا مشاهده مي‌شود.

مواردیکه کمر درد مزمن و محدودیت حرکت کمر در گذشته وجود داشته و درد سیاتیک ظاهر بشود، اغلب علت آن تنگی کانال است. درد مفصل فاست محدود به ناحیه کمر بوده و با تغییر وضعیت تشدید می یابد.

اختلال کنترل ادرار با سیاتیک دو طرفه نشانه فشرده شدن ریشه های کدا اکین بوده و مسئله اورژانس جراحي تلقی می گردد.

پاتوفیزیولوژی سیاتیک: درد انتشاری بعلت فشرده شدن ریشه عصب در اثر دیسک و یا تغييرات ديگر ناشی از آرتروز مهره ها و تنگي کانال نخاع و سوراخ بین مهره ها است و بندرت بعلت کیست یا تومور پدید می آید.

عصب سیاتیک ممکن است بعلت تزریق و یا هماتوم و آبسه در ناحیه عضلات سرین آسیب ببیند و ندرتاً بعلت گیر کردن عصب در زیر عضله پیری فورم در این ناحیه مشاهده می شود.

پیش آگهی

سیاتیک اغلب به مرور زمان خوب می شود. نصف بیماران درمدت دو هفته و 70 درصد در مدت یکسال بهبود می یابند و 30 درصد بقیه به درجاتی درد را بمدت طولانیتر دارند. در موارد درد مزمن و عود کننده به لحاظ ادامه ناراحتی و اختلال در کارایی که درمان محافظه کارانه مفید نباشد جراحی در هفته های اول بیماری توصیه میشود.

تشخیص

محدودیت حرکت در بلند کردن پا در حال خوابیده در معاینه مشاهده می شود. بروز درد در پای دیگر نشانه خوبی از دیسک جابجا شده در پایین کمر است.

نشانه هاي دیسک جابجا شده (فتق دیسک)

ریشه دیسک درد ضعف عضله رفلکس کاهش حس
S1 S1-L5 پشت ران تا مچ پا نزدیک کننده ران، خم کننده زانو، خم كننده مچ و انگشت شصت کاهش رفلکس آشیل سطح جانبی و کف پا
L5 L5-L4 پشت ران ضعف عضله جلوی ساق، فوت دارپ (افتادگي پا) رفلکس زانو سطح جانبی و پایینی انگشت شصت
L4 L4-L3 جلو و سطح طرفی ران چهار سر ران رفلکس زانو قوزک داخلی
L3 L3-L2 جلو و سطح داخلی ران و زانو نزدیک کننده ران و چهار سر رفلکس زانو سطح داخلی ران

تصویربرداری فقرات را بغیر از موارد اورژانس و با عارضه میتوان چند هفته به تاخیر انداخت. در عکس ساده اطلاعات کمی  بدست می آید. معمولا MRI در مدت بعد از دو هفته از شروع بیماری به منظور ارجاع به جراحی انجام میگیرد. در موارد سیاتیک با عارضه تشخیص های افتراقی دیسک از متاستاز فقرات، بیماریهای عفونی و التهابی ریشه عصبی مثل بیماری لایم و بروسلوز و نیز مننژیت کاسینوماتوز مطرح می شود.

درمان

در سیاتیک نیز مثل کمر درد استراحت و درمان در فاصله زمانی چند هفته ممکن است نتیجه بخش باشد. با جراحی بهبود درد زودتر حاصل می شود ولی در طولانی مدت و معمولا بعد از یکسال نتیجه جراحی با درمان بدون جراحي یکسان می باشد. حدود 30 درصد بیماران پس از شش هفته استراحت به جراحی نياز پيدا می کنند. در موارد سیاتیک شدید دو طرفه با ضعف پا و اختلال کنترل ادرار جراحی در مرحله نخست ضروری است. در موارد با اختلال حس و افتادگی پا امکان بهبودی با استراحت و درمان بدون جراحی هم وجود دارد. مراقبت و درمان بمدت 6 تا 8 هفته قبل از جراحی توصیه می گردد. موارد سیاتیک بدون دیسک و اسپاندیلوز مشخص به جراحی خوب جواب نمی دهد. تزریق استروئید اپی دورال در بعضی موارد ممکن است موثر باشد.

ديسك متعدد بين مهره هاي كمر

تنگی کانال

تغییرات دژنراتیو مهره های کمری موجب تنگ شدن کانال نخاعی وفشار به ریشه های عصبی می گردد. دژنراسانس در قسمت های لیگامانها و مفاصل فاست بین مهره ها پدید آمده و در مواردی موجب لغزیدن مهره ها روی هم می شود.

سیر بالینی

معمولا در مردان سنین بالا با سابقه دردکمر و دردهای خفیف متناوب سیاتیک که با راه رفتن شدت یافته و با دراز کشیدن کاهش می یابد مشاهده مي شود. در معاینه کاهش قوس کمر مشاهده مي‌شود. تشخیص آن از نارسایی شریانی ایلیاک مطرح مي‌شود، در هر دو مورد لنگیدن متناوب ديده می‌شود با این تفاوت که لنگیدن متناوب عصبی علائم اختصاصی خود را دارد.

فیزیوپاتولوژی

تنگی کانال موجب فشار به عناصر داخل کانال شده شدت آن معمولا بر روی ریشه عصبی، مربوط به همان سطح می باشد. تنگی ناشی از هیپرتروفی سطوح مفصلی ، هیپرتروفی لیگامان فلاووم (Ligamentum Flavum)، لغزیدن مهره (اسپاندیلولیستیز) و تشکیل پل بین مهره ها بعلت تغییرات آهکی جلو دیسک ها پدید می آید. تمام این تغییرات دژنراتیو با پیشرفت سن و فعالیت بیشتر و ضربه های خفیف مکرر تشدید می یابد. بعضی افراد با زمینه خانوادی زمینه مساعد بیشتری برای تنگی کانال دارند.

پیش آگهی

معمولا سیر تنگی کانال رو به تشدید بوده در مواردی باعث ناتوانی در راه رفتن شده و اقدام به جراحی  ضرورت می يابد.

تشخیص

سیر بالینی بیماری معمولا مشخص است و تشخیص آن از نارسایی جریان خون پاها از روی یافته های بالینی عصبی ممکن است. و یافته هایی از نارسایی جریان خون مشاهده نمی شود. از علائم بارز آن لنگیدن متناوب بصورت ضعف و اختلال حس پاها پس از کمی راه رفتن، از بین رفتن رفلکس آشیل و تشدید درد می باشد. علائم با استراحت بطور نسبی به حال طبیعی بر می گردد. بلندکردن پا در حال خوابیده محدودیت داشته و نیز انعطاف کمر در حرکات مختلف محدودیت دارد. در رادیوگرافی ساده پلهای اسپاندیلوتیک بین مهره ها مشهود بوده ولی تغییرات مربوط به لیگامان ها در عکس ساده مشخص نبوده، لغزندگی مهره ها در عکس نیم رخ مشخص می شود. اسکن سی تی و اسکن MRI تنگی کانال را نشان می دهد. الکترومیوگرافی با نشان دادن فیبریلاسیون در عضلات مربوط به اعصاب آسیب دیده به تشخیص کمک میکند.

درمان

ورزشهای کمری و کشش و نرمش تحت نظر فیزیوتراپ اغلب نیاز به جراحی را رفع می کند. تمرین های حرکتی مناسب برای اصلاح قوس کمر و رفع تنگی کانال علائم بیماری را بهبود می نماید. استفاده از دوچرخه ثابت با خم شدن به جلو در حال پدال زدن و تمرین های کشش کمر با خم شدن به جلو در وضعیت نشسته در روی صندلی و آویزان شدن از بارفیکس در کاهش عارضه های تنگی کانال موثر است. جراحی در موارد شدید به منظور رفع فشار از روی ریشه های عصبی موثر بوده و به راه رفتن کمک میکند ولی در طولانی مدت در سرنوشت معلولیت چندان فرق نمی کند. با جراحی برداشتن چند لامینای مهره و ثابت نمودن (فیکساسیون) مهره ها با گراف استخوانی و میله و پیچ بعمل می آید. دردوره نقاهت بعد از عمل که شش تا دوازده هفته است بیمار ضمن فیزیوتراپی میتواند راه برود و رانندگی کند. اجراء سایر روشهای غیر متعادف مثل تزریق اپی دورال و دستکاریها توسط شکسته بند موثر نمی باشد.

در سندرم فاست: درد شدید و اسپاسم و بی حرکتی حاد بعلت التهاب یا خشکی مفصلی پدیکول مهره‌هاي گردن یا کمر پدید می آید. درد کاملا موضعی بوده بیمار قادر به حرکت مفصل از وضعیت ثابت نمی باشد. با اجراء گرما و ماساژ بر روی ناحیه درد و کشش ملایم، علائم در کوتاه مدت بهبودی کامل می آید. در مواردی تزریق موضعی بی حس کننده و استروئید ضرورت پیدا می کند.

این نوشته در تخصصی, عمومی ارسال و , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

2,356 Responses to کمردرد، ديسك، سياتيك

 1. زهرا می‌گوید:

  سلام آقای دکتر مادر من ام آر آی انجام دادن و دکتر عادل بهشون گفته که دیسک کمرتون پاره شده و چند تا از مهره هاتون سابیده و چند تاشون از محلشون لغزیده شدن وباید عمل بشین. نظر شما چی میتونه باشه؟
  مادر من 60 سالش والان به مدت 2 ماه و نیم استراحت مطلق داره و فقط دستشویی میره
  آیا اگه راه بره و یا از پله بالا پایین بشه مشکلی بوجود میاد
  از راهنماییهاتون بی نهایت سپاسگذارم.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   برای راهنمائی درمان بهتر است گزارش ام آر آی و علائم عصبی بیمار بررسی شود. اغلب این نوع عوارض منتشر آرتروز فقرات به تمرینهای فیزیوتراپی بهتر نتیجه میدهد.

 2. reza می‌گوید:

  سﻻآم
  مهره پایینیه کمرم بغضی وقتا میگیره به طوری که نمیتونم خم بشم
  الان پرش میکنم ولی ممکنه یه دردایی تو مفاصل بین کمرو باسنم باشه
  عکس ام ار آیم هم دیسکو نشو نمیده ولی کلماتی مثه reces نوشته
  راهنماییم کنین لطفا

 3. ليلا می‌گوید:

  باسلام واحترام
  همسر من اول شهريور92 تصادف كردودچارشكستگي مهره وكوفتگي نخاع شد پس از 2عمل جراحي وفيكس وپروتز گذاري دكتر معالج گفتن فقط 10درصد احتمال داره بعد از عمل بتونن راه برند اما پس از فيزيوتراپي و ورزش وراه رفتن در آب به مدت هفت ماه الان تير93با يك عصا راه ميروند پاي راست كاملا خوب شده اما پاي چپ هنوز مشكل داره پاي چپ از جلو حس ندارد(از ران تا انگشتان) اما از پشت اين مشكل را ندارد آيا پاي چپ همسرم به حالت عادي برميگردد در ضمن حدود 2ماه بعد از عمل به علت فراموشي دكتر وتجويز نكردن وارفارين پاي چپ دچار لخته شد ويك هفته بستري شدند الان 8ماه است وارفارين مصصرف ميكنند ايا مشكل همسرم باطب سوزني برطرف ميشود
  لطفا راهنمايي بفرماييد باتشكر

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   بهتر است به تمرینهای ورزشی ادامه دهند احتمالا وارفارین با نظر پزشک باید قطع شود بنظرم طب سوزنی موثر نخواهد بود.

 4. محمد رضا می‌گوید:

  زسلام و خسته نباشید جواب mri من اینه:کاهش لوردوز کمر دیده میشود.هرنی اکستروژن راست در دیسک l5-s1 با فشار خفیف بر ریشه عصبی دیده میشود.40 سال سن دارم و چند روزی کمردرد داشتم که به باسن و پا منتقل شد.لطفا راهنمایی کنید.ورزش یا فیزیوتراپی و دیگر راهای بهبودی چیست؟

 5. روح الله می‌گوید:

  سلام اقای دکتر.کمرم رو دوسال قبل با تشخیص پزشک جراحی کردم.فیکس پیچ و مهره..نوشته بودین این نوع جراحی
  در طولانی مدت باعث جلوگیری از معلولیت نمیشه..من 32 سالمه و الان به غیر از محدودیت در کارهام مشکلی ندارم.ولی خیلی ترس دارم در اینده اتفاقی مثل فلج شدن برام بیفته.میشه راهنماییم کنید اگر بعدها قراره معلول بشم و ویلچر تشین نرم ازدواج کنم و یکی دیگه رو اسیر خودم کنم.خواهشا بدون ملاحظه راهنماییم کنید

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر تابحال ناتوانی پیش نیامده دلیلی برای نگرانی و محدودیت ندارید.

   • روح الله می‌گوید:

    منظورم در اینده بود!!پس چرا در مطلب بالا فرمودین که ( جراحی در موارد شدید به منظور رفع فشار از روی ریشه های عصبی موثر بوده و به راه رفتن کمک میکند ولی در طولانی مدت در سرنوشت معلولیت چندان فرق نمی کند)یعنی به طور حتم باعث معلولیت و ویلچر نشینی میشه؟و اگر اینطور میشه”چند مدت یا سال بعداز جراحی این اتفاق ممکنه بیفته؟این فکر خیلی ادیتم میکنه.مشکل دیگه ایی ندارم چون میدونستم بالاخره محدودیتهایی برام بوجود میاد با جراحی.ضمن اینکه من بطور مرتب ورزش و نرمشهای سبک انجام میدم

    • دکتر سیفی می‌گوید:

     تصمیم به جراحی یا درمان بدون جراحی با در نضر گرفتن شرایط و مسائل متعدد بعمل می آید. بعد از جراحی اغلب چند سالی راحتی نسبی ادامه مییابد عودهای بعدی دیسکهای دیگر اغلب مسئله ساز است. در هر حال من برای چنین مواردی معلولیت و زمین گیری را تصور نمیکنم.

 6. علی می‌گوید:

  با سلام خدمت دکتر
  بنده 24 سالمه ا ساله لیسانسم را گرفتم
  قدم 176 سانت و وزنم 59 کیلو هست. آخر اسفند 92 بعد از مسافرتی 7 تا 8 ساعته کمرم به شدت درد گرفت طوری که شبای بعدش به لگنمم میزد شبا خوابم نمیبرد. یه ماه بعدش به دکتر مراجعه کردم جواب mri من اینه
  lumbar lordosis is decreased.
  Broad based disc protrusions with mild foraminal stenosis are seen in L4-L5 and L5-S1.
  Other lumbar disks have normal appearance and signal intensity without heriation.
  Bony spinal canal has normal shape. Vertebral bodies and posterior elements are intact without abnormal signal.
  No significant pathologic finding is evident in paravertebral soft tissues
  الانم بدنم ضعیف شده حتی یه وزنه 4 کیلویی برمیدارم کمرم درد میگیره.
  لطفا راهنمایی کنید که چکار کنم؟
  با تشکر.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   دیسک خفیف کمر با زمینه ضعف عضلانی دارید. بتدریج با ورزش سبک و متنوع و تغذیه کافی عضله سازی را فراهم آورید، تا موقعی که کمر درد دارید اوقات بیشتری را در حال دراز کش استراحت کنید، ولی ورزش را در همان حال هرچه بیشتر ادامه داده شود.

 7. رضا نجفی می‌گوید:

  با سپاس و احترام محضر دکتر سیفی
  اینجانب مدت 2 ماه است که هر روز صبح قبل از بیدارشدن از خواب، درد شدید در قسمت میانی پشتم در ناحیه ستون فقرات تقریبا در وسط پشتم احساس می کنم به حدی که احساس می کنم پشتم خشک شده و دیگر نمی توانم ادامه خوابم را داشته باشم و به ناچار بیدار می شوم. و رفته رفته این درد بعد از بلند شدن از خواب در مدت یکی دو ساعت از بین می رود. در خواب نیم روز هم این وضعیت ایجاد می گردد. این مشکل هر شب بعد از 5 ساعت خواب ایجاد می گردد. در ضمن کمر درد هم ندارم.
  ممنون می شوم راهنمایی کنید علت درد و خشکی قسمت میانی پشم از چیست و برای درمان چکار باید بکنم؟

  • رضا نجفی می‌گوید:

   ببخشید یادم رفت که بگویم درد به شکل سفتی، خشکی و کوفتگی عضلات می باشد.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   این نوع درد اغلب بعلت آرتروز یا روماتیسم خفیف فقرات پیش می آید اگر در معاینه و آزمایشهای خونی اختلال مشخص دیده نشده نرمش متنوع شامل حرکات کششی فقرات دوبار در روز هربار 20 دقیقه برای درمان کافی خواهد بود.

 8. علیرضا می‌گوید:

  با سلام و تشکر از آقای دکتر
  من 28 سالمه مدت دوماه میشه کمر درد تو قسمت تحتانی دارم و گزگز تو انگشت شصت پای راستم.جوابه MRIکه گرفتم این شد:
  disc-ostephyte complex in right centrolateral of L4-5 is noted with mild to moderate spinal canal stenosis at this level.
  there is mild centeral disc herniation of L5-S1.
  کمر دردم همراه بود با سرفه های شدید و خلطی و تب.الان سرفه ندارم ولی تب دارم.نیاز به جراحی هست؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   معمولا با استراحت و درمان بهتر میشود، از نظر تب مالت هم بررسی کنید. استراحت و درمان و نرمش سبک برای 2-4 ففته ضرورت ذارد.

 9. سادات می‌گوید:

  سلام افای دکتر بنده یک زن 43ساله هستم وآموزگارم.حدود2سال پیش در قسمت لگن سمت راست گهگاهی سوزشی را حس می کردم واین درد بیشتر زمانی بود که می نشستم که تیر می کشید ودر رانم پخش می شد 9 ماه قبل پیش دکتر ارتوپد رفتم بعد از دیدن عکس لگنم گفتند مشکل لگن ندارم وفقط مسکن دادند ولی بعد از مدتی در د بیشتر شده والان 2-3هفته ای میشه که بالای رانم از جلو وپشت عضله درد می کنه واحساس می کنم گرفته.لطفا من را راهنمایی کنید .ایا به سیاتیک ربطی دارد؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   به احتمال زیاد مشکل سیاتیک مطرح است برای معاینه عصبی و در صورت لزوم ام آر آی کمر بهتر است مراجعه کنید.

 10. وسط می‌گوید:

  سلام . خسته نباشید…
  رشته ورزشی من وزنه برداری
  مدتیه که از درد کمر رنج میبرم
  در ناجیه اخر کمرم سمت راست
  و گردن
  حدود دهمین مهره از بالا
  میخواستم ببینم میتونه خطر ناک باشه یا نه؟
  اگه میشه کمک کنید؟
  یا دارویی هست که بشه درد رو بی حس کرد؟حداقل برای یه مدت کوتاه
  که هفته بعد مسابقه دارم
  نمیخوام از مسابقه بیفتم به هیچ وجه…
  میشه کمکم کنید؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   ساعات بیشتری را مواقع بیکاری دراز بگشید و کشش و نرمش بدهید. میزان فشار غیر ضروری را به کمر کم کنید. در فرصت مناسب رادیوگرافی ساده یا ام آر آی از فقرات گردن و کمر بعمل آورید تا برای برنامه ورزشی آتی عیار بدست آید.

 11. مریم می‌گوید:

  با سلام و خدا قوت.من دقیقا یکسال هست ک پایین کمرم ناحیه سمت چپ نزدیک ب ستون فقراتم کلی زجرم میدهد و فقط هنگام خواب دردی را حس نمیکنم کلی از این ارتوپد ب ان ارتوپد….ازمایشهای متفاوت ،ام ار ای و فقط دکتر گفت ک دیسک کمر خفیف داری شما، هیچ‌نوع مسکنی من را در موقع بیداری اروم نمیکنه همه گفتن اسپاسمه اما دیگه تا کی؟ بخدا خسته شدم من رو راهنمایی کنید حتی پماد فلفل استفاده کردم فیزیوتراپی و اب درمانی هم رفتم اما انگار ن انگار دارم روانی میشم دیکه، شما ها روقسم ب همین ماه عزبز راهنماییم کنید،دقیقا ماهی ۸۰۰ تا ۹۰۰ تومان خرج اما بی فایده…خدایا تو‌رو قسمت میدم اول همه مریضا رو شفا بده بعد هم ی نگاه ب من کن.پایدار و برقرار،بدرود.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر در اسکن دیسک خفیف دیده شده و در معاینه علائم عارضه سیاتیک ندارید و آزمایشهای چک آپ همه چیز طبیعی بوده با توجه به راحتی شب هنگام و درد مداوم روزانه، باید مشکل روان تنی را برای این دردهای مقاوم و مزمن در نظر گرفت و با کمک اعصاب یا روان پزشک به درمان پرداخت.

 12. مهسا می‌گوید:

  سلام من ٢٥ سالمه و چند سالي هست كه گاهي دچار كمر درد مي شم اما چند وقته كه مدت درد ها طولاني تر و زمانش نزديك تر شده. سوزش در مهره ي پشتم همراه با درد پاي چپ كه تا كف پا ادامه داره،
  ام آر آي انجام دادم كمرم هيچ چيزي رو نشون نداده و فقط ديسك جزيى در ناحيه گردنم مشاهده شده
  به نظر شما علت بروز دردهاي زياد كمرم چيه؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   احتمالا درد سیاتیک ناشی از نشستن طولانی بدون دیسک کمر علت ناراحتی است، بهتر است مدتی استراحت در وضع دراز کش و تمرینهای کششی و نرمشی را امتحان کنید.

 13. مجید می‌گوید:

  باسلام . من مرد 52 ساله فردی عاطفی و زنم 46 ساله و فردی خونسرد میباشد و در مواقعی که ایشان اشتباهی میکند ، من به ایشان میگویم توقعم این است که اگر خطا بزرگ باشد نباید با یک عذرخواهی در حد یک کلمه بسنده کرد و باید تناسبی بین خطا و عذرخواهی برقرار باشه . آیا بنظر شما من حرف اشتباهی زده ام و یا توقع زیادی است ؟ همسرم خطایی کرده که خودش هم قبول داره که خطایش بزرگ بوده ، اما من از نحوه عذرخواهی او بیشتر از خطایش آزرده ام و بارها در خطاهای دیگرش هم بهش تذکر دادم ، اماهر بار جواب میدهد که من که یکبار عذرخواهی کردم ؟ و میگوید که من این طرز تفکر تو را قبول ندارم . لطفا راهنمایی بفرمائید؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   موضوع بیشتر جنبه روانشناسی دارد که رشته تخصص من نیست باز از تجارب کاری ام نظرم را میگویم. در هر رایطه بین فردی نزدیک بهتر است جنبه رقابت و جر و بحث بی نتیجه محدود شود، افراد سطح توقعات و خودخواهی متفاوت دارند که زیاد نمیشود تغییر داد، اگر قرار است رابطه ادامه یابد بهتر است با گذشت و بزرگواری حتی یک طرفه دوام یابد، اگر کار بمرجله عدم تحمل برسد و رابطه گسیخته شود دیگر پوزش و کوتاه آمدن یک طرف هم کار را بجائی نخواهد برد.

 14. پژمان می‌گوید:

  سلام خسته نباشيد
  من ٤روز پيش در اثر خم شدن به پايين ناگهان درد شديدي از ناحيه كمر حس كردم و حتي نميتوانستم راه برم اما الان راه رفتنم راحتتر و درد نيز بعضي مواقع از پايين كمر به طرف بالاي ران راست بنده سراغم مي ايد البته الان بدنم از كمر به سمت راست خم شده ايا جاي نگراني دارد

 15. قاسم می‌گوید:

  سلام آقای دکتر من با 38 سال تقریبا 6 یا 7 سالی میشه که کمر درد دارم ،آنهم بر اثر ضربه در فوتبال.با انجام ام آر ای متعدد ،دیسک خفیف در ناحیه l5-s1نشان داده شد که با خوردن داروهای ضد التهاب از قبیل سلسکیب وگابا پنتین خصوصا نرمش وحرکت در آب بهبود پیدا کردم وحتی مدتی هم باز به فوتسال ادامه دادم الان دوسالی میشه که بازم هر ازگاهی درد شروع میشه و به ناحیه باسن خصوصا پشت لگن تا کف پا ی چپم میزنه(البته به صورت متناوب بعضی وقتا هم به پای راستم میزنه) وشبانه روز باید دردش را تحمل کنم بیچاره خانمم از بس که مالش میده عذاب وجدان میگیرم ولی اونم موقتی هستش.از بس دارو خوردم معده درد هم دارم.دیگه نمیتونم ورزش کنم.البته اینم بگم کارمندم وتقریبا روزانه 7ساعت پشت میز کاری هستم وتحرک خاصی ندارم.دیگه خسته شدم از این نوع زندگی .توی شهرستان دور از امکانات زندگی میکنم وعملا دسترسی به دکترهای خوب رو ندارم ورانندگی بیش از یک یا دوساعت اذیتم میکنه.خواهش میکنم راهنمایی کنیداز بس که دکترا گفتن چیز خاصی نیست واقعا به علم پزشکی بد بین شده ام .آخه من تا کی بایستی دارو بخورم وآمپول دگزا وبتا وال ا بزنم؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   : در این قبیل موارد کمردرد مزمن دارو اغلب تاثیر چندان ندارد برای کنترل دو نکته را باید همیشه در نظر داشته باشید 1- ورزش و نرمش ملایم و مستمر همه روزه 2- دراز کشیدن در هر فرصت بیکاری و اجتناب از نشتن طولانی. لذا ماساژ بی تاثیر است ، تو اداره سرپا بودن متناوب بهتر است. در نهایت اگر بهتر نشد ممکن است از جراحی نتیجه مطلوب بدست آید.
   علی: علائم عصبی روانی بعد از ترک به خیلی مسائل ارتباط دارد در کل بهتر است بیخیال شوید و خودتان را سالم مشغول کنید در همه حال این دروه گذرا است.

 16. مرتضی می‌گوید:

  سلام اقای دکتر.وقت بخیر….من مدتییه که کمردردپیداکردموفقط شب هاکه میخوابم صبح ازدردشدیدکمرم بلندمیشم وازدردبه خودم میپیچم بعدازدو سه ساعت دیگه درد کم میشه یاازبین میره …رفتم ام ار ای گردن وکمر در جواب اینونوشته multiislice,multiplaner and multisseguence mr image finding
  disc dehydration : partial at c4-5 level
  posterior and posterolateral disc displlacment : none
  bones and bone marrow : normal
  cervial cord : normal
  craniocervical junction : normal
  paravertebral soft tissues : unremarkable
  cevrial spine curve :normal
  impression: normal study برای گردنم….
  برای کمرم هم اینونوشته…..
  disce dehydration : partial at l3-4 and l1-2 levels
  posterior or posterolateral disce displacement: tiny right paracentral l1-2 and t11-12 and left paracenral t12 -l1 disce protrusion
  bones and bone marrow: small schmorl`s nodes and early degenerative facet arthropathy
  disce cord and conus medullaris: normal
  paravertebral soft tissues : unremarkable
  lumbar spine curve : normal بی اندازه ممنون میشم ازتشخیص وراهنماییتون…

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   غیر از برجستگی دیسک در فضای بالای مهره اول کمری بقیه گزارش در حد طبیعی است. با توجه به درد بعد از استراحت بهتر است از نظر روماتیسم فقرات و بیماریهای عفونی و التهابی مزمن مثل تب مالت بررسی بعمل آید. نرمش ملایم صبح وعصر برای کاستن از درد و سفتی بعد از استراحت موثر است.

 17. مرتضی می‌گوید:

  متشکرم ازراهنماییتون ازانجام چه کارهایی دوری کنم به نظرتون/

 18. homa می‌گوید:

  ﺳﻠﺎم.ﺣﺪﻭﺩ ﺩﻭ ﻣﺎﻩ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﻛﻤﺮﺩﺭﺩ ﺷﺪﻳﺪ ﺩﺍﺭﻡ ﺍﻭﻝ ﺑﻪ ﺑﻬﻠﻮﻱ ﺳﻤﺖ ﺭﺍﺳﺘﻢ ﻣﻴﺰﺩ.ﺍﻟﺎﻥ ﺑﻪ ﺭﺍﻥ ﺑﺎﻱ ﺭﺍﺳﺘﻢ ﺯﺩﻩ .ﺷﺪﻳﺪ ﺩﺭﺩ ﻣﻴﻜﻨﺪ.ﻟﻂﻔﺎ ﺭﺍﻫﻨﻤﺎﻳﻴﻢ ﻛﻨﻴﺪ.ﺑﺎ ﺗﺸﻜﺮ ﻓﺮﺍﻭﺍﻥ

 19. حسن تکریم می‌گوید:

  سلام اقای دکتر من درداعصاب سیلتیک شدید در اثر فتق مهره ال ۵ دارم ورزشهای منعسب جهت کاهش در و بهبودی را لطفا بفرمایید

 20. محمد رضا ح می‌گوید:

  با سلام, من حدود 5سال پيش درد شديدى در ناحيه لگن داشتم که بعد از 7روز بهبود پيدا کرد, حدود 2ماه بدون درد بود و مجددا همان درد به سراغم امد, با گذشت زمان به تدريج دامنه درد گسترش پىدا کرد, باسن چپ باسن راست, ولى همچنان درد متغير و حمله ايى بود, چند روز درد و چند ماه بدون درد, اين روند ادامه داشت تا بازه ى زمانى بين دوره ى دردها کوتاه تر و درد ها نيز گشترده تر و شديد تر شد, الان گردن, دنده ها, استخوان هاى دو طرف لگن, لگن, کل ستون فقراتم درگير درده, حس مى کنم کمى فوز پيدا کردم, بعد از بيدار شدن خشکى شديدى رو احساس مى کنم که تا چند ساعت ادامه داره, در راه رفتن, خم شدن بلند شدن از زمين و کلا در اکثر فعاليت هاى بدن مشکل دارم, ولى همچنان درد متغير و در بازه هاى زمانى مختلف است, کاهش وزن و بى اشتهايى هم دارم, بعضى شبها تب خفيف هم دارم, و در قسمت پشت پا زير زانو احساس بى حسى و کرختى دارم, با سرفه و عطسه کل بدنم درد ميگيره, ام ار اى هم دادم ديسک کمر ندارم, ولى چندتا از ديسکام انحطاط پيدا کرده, با توجه به مواردى که گفتم نظر شما چيست؟ ممنون ميشم راهنمايم کنيد.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   تمام علائم در تایید روماتیسم فقرات ( بیماری ماری اشترومپل ) است باید تحت نظر روماتولوژی درمان بشوید.

 21. اسماعیلی می‌گوید:

  با سلام و خسته نباشید خدمت دکتر عزیزمن 3 ماه پیش تحت عمل جراحی دیسک( میکروسکوپی) قرار گرفتم و الان مشکلی ندارم سوالی که داشتم این است که وقتی زیاد راه میروم زیر پام گزگز می کنه آیا مشکلی هست؟به من گفتن20 دقیقه در روز پیاده روی کن ولی من چون خانه دار هستم تقریبا از صبح یاسر پا هستم یاروی صندلی نشسته، ولی کار سنگین نمی کنم ولی خیلی نگرانم که بیشتر از :0 2دقیقه است ،سوال بعدی من هم اینه که از الان چه ورزشی بکنم و آیا کمر بند باید حتما ببندم چون خیلی سخت است مخصوصا در گرما.با تشکر از لطف شما

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   احتمالا هنوز آثار فشار یا تورم روی سیاتیک دارید بهتر است در هر فرصت استراحت در حال دراز کش داشته باشید هر نوع نرمش در حال خوابیده خوب است. شنا بهتر است، استفاده از کمربند مواقع سرپائی طولانی خوب است.

 22. حميد می‌گوید:

  باسلام آقاي دكتر من آ م آ رآي انجام دادم و نتيجه اش آسيب ديد گي مهرهاي ال 4و ال5 بود كه بعد از 4روز استراحت كمر دردم خوب شد . بعد از 8ماه پشت پاي چپم گرفته مي شد و راه رفتنم سخت و درد ناك بود و اين درد در حال گردش به پشت زانو و ساق پاهايم بود كه حدو د يك ماه طول كشيد و دكتر پياده روي در استخر را پيشنهاد كرد كه قبل از انجام پياده روي در استخر دوباره درد پام ساكت و از بين رفت .اما يه روز در يك استخر آب سرد پياده روي كردم كه تا 24 ساعت احساس سردي در پاي چپم و درد خفيف مي كردم . آيا به پياده روي در اسخر ادامه بدهم يا كار ديگري را انجام بدهم ؟

 23. maryam می‌گوید:

  با سلام و تشکر ویژه از راهنمایی های خوبتون
  آقای دکتر من مدتی می شه که ناحیه انتهایی مهره های گردنم دقیقا شروع تو رفتگی بین دو کتفم یه کم برامده شده یه جور شبیه قوز کمر ولی خیلی از اون کمتر زیر مهره های گردنم.هیچ دردی هم نداره فقط بعضی مواقع که کارم زیاده درد خفیفی حس می کنم وقطی نیم رخ جلوی آینه می ایستم احساس خوبی ندارم احساس می کنم ظاهرم به هم ریخته یکی از دوستای تربیت بدنی ام گفت انقباض ماهیچه ای با ماساژحوله گرم برطرف می شه ولی هنوز انجامش ندادم می شه راهنماییم کنید چیکار کنم؟

 24. محمد می‌گوید:

  با سلام خدمت جناب عالی.اینجانب 3 ماه قبل جراحی .و cd شدم . 46 ساله باتوجه به 4 مورد ام آر ای در طی 6 سال که نشان قطعی تنگی کانال در چهار دیسک کمری داشت ( l1-l2;l3-l4;l4-l5;l5-s1) و علی رغم هیچ درد شدید بدلیل ضعف نسبی ماهیچه های جلوی راتها و احساس مور مور در کف پای چپ و تاکید جراح و ارتوپدی و عصب سنجی تشخیص جراحی برای سه تای پایینی وcd گذاری برای l1-l2داده شد . ولی یعد ازاین مدت ضعف جلوی رانها زیادتر شده وراه رفتنم مشکلتر و سوزش کف پاها هر دو تشدید شده.جراح معالجم اظهار داشته بدلیل دیر کرد در اقدام به جراحی صدمه جزیی نخاعی ایجاد شده.لطفا در مورد بهبودی راهنمایی جنابعالی را خواستارم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   ضمن تمرین فیزیکی مستمر برای تقویت عضلات ضعیف از نظر بیماری نهفته احتمالی دیگر نیز بررسی های دوره ای احتمالی بعمل آورید.

 25. عبدالرضا می‌گوید:

  عرض سلام خدمت آقای دکتر حدودا دوماه قبل از عید درد کم کم به باسن وران پام زد کمی هم گز گز میکنه زیاد اهمیت ندادم چون چند سال پیشم برام اتفاق افتاد چون فوتبال بازی میکردم کم کم وخوب شد .اما الان درد خیلی بیشتر شده وبه کمرم زده که نمی تونم کمرم رو راست کنم راه برم رفتم دکتر برام ام .ای .ار نوشت جوابش اینه
  normal alignment of the lumber spinne
  no evidnce of fractur or bone marrow abnormality
  DJD and central bilatral dick protrusion and mild canal stenosis at the level of l5 -sl
  DJD and dick bulging at the level of l4-l5
  conus medullaris appears normal
  conclusion:
  DJD and central bilatral dick protrusion and mild canal stenosis at the level of l5 -sl
  لطفا منو راهنمایی کنید چکار کنم وایا امکان خوب شدن کامل هست یا نه با تشکر از آقای دکتر سنمم 36 سال هست

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   تغییرات آرتروز کمر با دیسک بین مهره ای و تنگی خفیف کانال گزارش شده معمولا با استراحت و نرمش متنوع در مدت دو سه هفته برطرف میشود در صورت تداوم فیزیوتراپی موثر خواهد بود.

 26. محمد می‌گوید:

  با سلام خدمت جناب عالی.اینجانب 3 ماه قبل جراحی .و cd شدم . 46 ساله باتوجه به 4 مورد ام آر ای در طی 6 سال که نشان قطعی تنگی کانال در چهار دیسک کمری داشت ( l1-l2;l3-l4;l4-l5;l5-s1) و علی رغم هیچ درد شدید بدلیل ضعف نسبی ماهیچه های جلوی راتها و احساس مور مور در کف پای چپ و تاکید جراح و ارتوپدی و عصب سنجی تشخیص جراحی برای سه تای پایینی وcd گذاری برای l1-l2داده شد . ولی یعد ازاین مدت ضعف جلوی رانها زیادتر شده وراه رفتنم مشکلتر و سوزش کف پاها هر دو تشدید شده.جراح معالجم اظهار داشته بدلیل دیر کرد در اقدام به جراحی صدمه جزیی نخاعی ایجاد شده.لطفا در مورد بهبودی وعلت ضعف رانها بیشتر مربوط به کدام دیسک میشودراهنمایی جنابعالی را خواستارم با تشکر وتقدی احترام

 27. سهراب می‌گوید:

  بادرود
  جناب دکتر بنده ۴۶ سال سن و مدت ۵-۶ سال هست که سمت راست و عصب پای راستم تا انگشتان کوچک حالت سوزش داشت و من با نرمش و کشش درد را مهار کردم ولی الان مدت یک ماه هست که در پای دیگرم درد با حالت برقگرفتگی از کمر شروع و تا زانو ادامه پیدا میکند هنگاه راه رفت
  ن هیچ دردی ندارم ولی به محض اینکه خم میشوم در یک زاویه درد شروع و با خم شدن بیشتر درد کم میشود در زمان برگشت هم دقیقا در همان زاویه درد دارم همینطور نشستن دردناک است .. ممنون میشوم نظرتان را جویا شوم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   احتمالا دیسک کمر یا لغزندگی مهره ای دارید رادیوگرافی ساده و یا ام آر آی کمر برای تشخیص کمک کننده است.

 28. اسماعیلی می‌گوید:

  با سلام و تشکر از پاسخ شما
  من حدود 3 ماه پیش دچار ترکیدگی دیسک شدم و دو روز بعد عمل شدم الان هیچ دردی ندارم، سوالی که من از شما داشتم این بود که چرا بعد از ترکیدگی دیسک به هیچ عنوان درد نداشتم در حالی که کسانی که دچار این حالت شده بودن درد شدیدی داشته اند؟ولی ران راستم و کف پام و پاشنه ام بی حس شدند و احساس می کردم توپ کوچکی در کنارپاشنه پام ایجاد شد که تا کنون هم هست این احساس تورم که از بیرون معلوم نیست چه هستند؟ و کی کاملا از بین می روند؟همچنین احساس می کنم پای راستم زیاد توان ندارد البته سری ران راستم و کف پام تقریبا از بین رفته ولی روی راه رفتنم تا ثیر گذاشته و من نگران فلجی هستم لطفا راهنمایی بفرمایید.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   در مواردی فشار دیسک به سیاتیک موجب اختلال حس و حرکت بدون درد میشود. بعد از عمل معمولا سیر جبران عارضه تدریجی است کمتر موردی عود مجدد دیده میشود.

 29. دکتر سیفی می‌گوید:

  پارگی حلقه دور دیسک باعث بیرون زدگی دیسک از محل طبیعی میشود در خیلی از موارد این تغییرات هیچوقت عارضه ایجاد نمیکند اگر موجب درد و علائم سیاتیک شود در 95% موارد بدون جراحی با استراحت و نرمش بهتر میشود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>