تشنج بعلت سوء مصرف ترامادول

در دو سال اخیر 18 بیمار بعلت سوء مصرف ترامادول یا قطع مصرف این دارو مراجعه نموده اند. این افراد مردان 18 تا 33 ساله بودند که در 9 مورد تشنج منتشر شدید به فاصله حدود 2 ساعت پس از مصرف 3 تا 10 قرص ترامادول 100 میلی گرم پدید آمده بود. این افراد بطور گاه و بیگاه در گذشته ترامادول مصرف می کردند ولی به ترامادول اعتیاد نداشتند. در 7 نفر دیگر به دنبال یک یا دو روز قطع ترامادول، تشنج ظاهر شده بود. این افراد روزانه سه تا بیست قرص ترامادول را حداقل بمدت 3 ماه مصرف کرده بودند. دو مورد دیگر که بدنبال مصرف مقادیر زیاد ترامادول با وقفه تنفسی و مرگ مغزی در بیمارستان بستری بودند ویزیت بعمل آمده بود.

امروزه هر بیمار جوان که با تشنج بدون علت مشخص مراجعه کند یا دچار شوک و وقفه قلبی تنفسی بشود در وحله اول سوء مصرف یا قطع ترامادول را باید در نظر گرفت. متاسفانه تهیه این داروی فوق العاده خطرناک و اعتیادآور، بطور آسان برای افراد عادی ممکن بوده و از آن بعنوان تفنن یا جایگزین سایر مواد اعتیادآور استفاده می کنند.

ترامادول

هیدروکلراید ترامادول پودر سفید کریستال تلخ بی بو است. در کشورهای غربی مخلوط ترامادول 5/37 میلی گرم با آستامینوفن 325 میلی گرم تحت نام Ultracet مورد مصرف است. این دارو از ترکیبات اوپیوم بوده بصورت سنتتیک تهیه شده است. اثر آن روی مراکز عصبی بوده، با قرار گرفتن روی گیرنده های اوپیویید مغز از باز جذب سروتونین و نورآدرنالین جلوگیری می کند. مثل سایر ترکیبات تریاک علاوه بر اثر ضد درد باعث گیجی، خواب آلودگی، تهوع، یبوست، تعریق و خارش می شود. با خوردن 100 میلی گرم ترامادول سطح خونی دارو در دو ساعت به حداکثر می رسد. حدود 20 درصد ترامادول به پروتئین خون بسته می شود. 30 درصد ترامادول بصور تغییر نیافته و 60 درصد آن بصورت متابولیتهای شکسته شده در کبد از راه ادرار دفع می شود. در 7 درصد مردم بعلت کمبود نهادی آنزیم سیتوکروم میزان شکسته شدن دارو ضعیف بوده و سطح خونی دارو 20 درصد بیش از میزان مترقبه است. داروهایی مثل فلوکستین و آمی تریپ تیلین که مانع فعالیت آنزیم سیتوکروم می شوند شکسته شدن دارو را از این طریق کم می کنند. مصرف همزمان داروهای مهارکننده بازجذب سروتونین و مهارکننده منوآمینواکسیداز موجب تشدید عوارض دارو و گاها سندرم سروتونین می گردند. نیمه عمر دفع دارو 5 تا 6 ساعت بوده در افراد با نارسایی کلیه و کبد و افراد پیر مقادیر کمتر دارو قابل تحمل است. موارد مصرف ترامادول برای تسکین درد به مدت کمتر از 5 روز و به مقدار 50 تا 100 میلی گرم هر 8 ساعت تجویز می شود.

موارد منع مصرف:

در افراد با سابقه حساسیت به ترامادول و ترکیبات تریاک، و نیز مواردیکه بیمار هرگونه مسمومیت اعم از الکل، خواب آورها، مسکن ها، داروهای روان گردان و ضد افسردگیها داشته باشند نباید تجویز گردد.

خطرات مصرف ترامادول

تشنج: حتی با مصرف مقادیر درمانی دارو، تشنج در بعضی افراد مشاهده می شود. با مقادیر بیشتر دارو احتمال بروز تشنج بیشتر است. مصرف توام آن با مهارکننده های باز جذب سروتونین (فلوکستین و سیتالوپرام) و ضد افسردگی های سه حلقه ای (ایمی پرامین، نورتریپ تیلین و آمی تریپ تیلین) و دیگر ترکیبات سه حلقه ای ( پرومتازین)، ترکیبات تریاک، مهار کننده های منواکسیداز (ترانیل سیپرامین)، و نورولپتیک ها احتمال تشنج را افزایش می دهند. در افراد با سابقه صرع، افراد مصدوم ضربه سر، بیماران با اختلال متابولیسم و عفونت های مراکز عصبی و موارد قطع الکل و مواد مخدر، در صورت استفاده از ترامادول احتمال بروز تشنج بیشتر می شود. در صورت درمان مسمومیت ترامادول با نالوکسان هم احتمال بروز تشنج افزایش می یابد.

واکنش آنافیلاکسی

حمله خطرناک و گاهاً کشنده با مصرف اولین دوز دارو حتی به مقدار کم گزارش شده است. علائم مختلف  حساسیت از قبیل اسپاسم برونش، آنژیوادم ، آبریزش و خارش و تورم چشم ها و صورت، نکرولیزاپیدرمال سمی و سندرم استیون جانسون مشاهده می شود. این افراد اغلب سابقه حساسیت به کدئین دارند.

دپرسیون تنفسی

تجویز ترامادول به افراد با نارسایی تنفسی و تجویز توام آن با مواد بیهوشی و الکل موجب دپرسیون تنفسی می گردد. در این موارد درمان نالوکسان با رعایت احتمال خطر تشنج بعمل می آید. ترامادول در موارد ضربه سر ، بعلت ایجاد اختلال عمل مرکز تنفسی و با تولید میوز مشکلات بیشتری در کنترل و درمان پدید می آورد.

بیماران سرپایی با مصرف ترامادول در رانندگی و انجام کارهای حساس دچار مشکل می شوند و در مواردیکه مصرف الکل محتمل است نبایستی تجویز شود.

عوارض قطع دارو

با قطع ناگهانی دارو علائم اضطراب، تعریق، بیخوابی، تهوع و لرز، اسهال، درد و گرگرفتگی، ترس و بیقراری، و گزگز انتهاها پیش می آید. لذا قطع دارو باید بتدریج صورت گیرد.

اعتیاد

مصرف ترامادول موجب وابستگی روانی و جسمی شبیه اعتیاد به تریاک می گردد. ترامادول نباید به افراد معتاد و یا با سابقه مصرف ترکیبات تریاک داده شود.

مسمومیت ترامادول

خطر عمده مصرف بیش از حد دارو در افراد معتاد مشاهده می شود که موجب دپرسیون تنفسی و مرگ می گردد.

مصرف ترامادول در افراد مبتلا به صرع

بیمارانی که تحت درمان کاربامازپین هستند از طرفی ترامادول به سهولت در کبد متابولیزه و بی اثر شده و از طرف دیگر صرع را تشدید می کند.

عوارض ترامادول در حاملگی مشخص نشده است لذا در دروان حاملگی و شیردهی نباید تجویز بشود.

این نوشته در تخصصی, عمومی ارسال و , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

2,221 Responses to تشنج بعلت سوء مصرف ترامادول

 1. ali می‌گوید:

  سلام اقای دکتر من حدود دو ماه ترامادول میخوردم اول روزی دوتا 200 بعد چند روز زیاد شد صب 3 تا و عصر3تا تا تشنج کردم الان بهم قرص راهکین دادن الان یه هفتس حالم بهتر شده . دیگه تشنج نمیکنم؟این داروروی ضد سرعو تا چند وقت استفاده کنم؟ایا بیماری سرع دارم ؟قبلا هیچ تشنجی نداشتم . سوالم اینه دیگه تشنج نمیکنم؟ با تشکر از شما من 23 سالمه اخرا ی کارشناسیمم هس واقعا میترسم .مرسی

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر ترامادول را قطع کنید داروی ضد صرع نیاز ندارید. اگر ادامه دهید با مصرف ضد صرع هم تشنج پیش می آید.

 2. زهرا می‌گوید:

  آقای دکتر سلام
  پدر من که 79 ساله هستند دچار دل درد شدیدی شدند که عکس رنگی گرفته شد که خدا رو شکر سالم بودن دکتر برای کاهش درد ایشون قرص ترامادول 50 روزی 2 عدد تجویز کردند که با توجه به اطلاعاتی که از اینترنت بدست آورده بودیم روزی یک عدد خوردند ولی از اون روز ایشون دچار پریشان حالی، فراموشی موقت ، عدم تعادل ، هذیان گویی و …. شدند البته دکتر همزمان داروی Decandrolone، haloperidol،Bi pridone2 که 1/2 6صبح و 1/2 6 عصر تجویز کردند البته 2 روز است که مصرف ترامادول را قطع کردند به نظرتون چند روز طول می کشه تا عوارضش کاملن از بین بره؟
  ممنونم از پاسختون

 3. Asghar.M می‌گوید:

  Hello Sir
  please sir I implore u to take a great intrest in my case cuz I really need help , I really do , I don’t know but saying this in English it was easier for me I guess
  mazrat mikham mkane type farsi nadaram , edameye vaziatam ro ba ejazatoon b in sorat tashrih mikonam baraye inke btonam ta onjayi k mishe vazyiate halam ro bhtar bgam baratoon
  az taghriban dahom e eyed emsal man shoro kardam b masraf kardane ghorse tramadol , chon ghablan chand bari stfade karde bodam fkr mikardam halam ro bhtar kone

  i knew that its not gonna end well but i guess i did not want to care at the tir……….

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   لطفا با تایپ فارسی یا به زبان انگلیسی و تایپ انگلیسی بطور خلاصه مشکل تان را مطرح نمائید همان روز پاسخ میدهم. با شرحی نوشته اید چندان سر در نیاوردم.

 4. Asghar.M می‌گوید:

  سلام
  دو ماهو ده روز ترامادول استفاده میکردم مقدارش رسیده بود به 8 تا قرص صد . یکماه میگذره که ترک کردم ولی وضعیتو حالت روانیم اصلا مثله گذشته نیست . نا امیدی به اینده خیلی اذیت میکنه . کم و با قرص (اگزازپام.کلونازپام) و با عذاب میخوابم هر شب تا صبح بیدارم. به طور کلی خیلی حساس شدم مثلا به یک رابطه احساسی که چند ماه قبل از شروع استفاده قرصها به پایان رسیده بود که اصلا من اینجوری نبودم . همش میخوام یه چیزی استفاده کنم فقط از این فکرا راحت بشم .
  به دلایل مالی پیش متخصص نرفتم تا حالا اقای سیفی . پاسختون خیلی کمکم خواهد کرد .
  ممنون

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   مراجعه به درمانگاه روانپزشکی مطمئنا ارزش صرف وقت و هزینه ناچیز را دارد. به هر وسیله باید با افسردگی مقابله کنید.

 5. علی می‌گوید:

  با عرض سلام آقای دکتر
  امروز متوجه شدم که خواهرم چند ماه می شود که ترامادول مصرف می کند،خواهرم بسیار پرخاشگر است و 2 بار اقدام به خودکشی داشته است.حال از شما سوال داشتم که چگونه می توانم او را ترک دهم در حالی که حتی نمی توانم به او بگویم که تو ترامادول مصرف می کنی؟

 6. مصطفی می‌گوید:

  با سلام و احترام
  میخواستم بدونم به نظر شما بهترین دارو برا ترک ترامادول؟؟؟
  و چه نوع تغذیه ای شما پیشنهاد میکند ؟؟؟
  چه نوع میو هایی بخوریم ؟؟/
  آیا گیاهان دارویی وجود دارد ؟؟؟؟
  برای سم زدایی بدن شما چه پیشنهاداتی دارید ؟؟؟
  مرسی از لطفتون
  با تشکر فراوان

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   ترک دفعتآ و یا در کوتاه مدت ترامادول هیچ عارضه و مسئله پیش نمی آورد. هر نوع ضد درد و آرامبخش اگر هم مصرف شود صرفآ با نظارت پزشک و برای کوتاه مدت باید باشد. هیچ توصیه خاص غذائی خاص هم معین نشده است.

 7. رویا می‌گوید:

  با سلام. برادر من 22 ساله است. ترامادول مصرف می کند. به خاطر اینکه آنرا ترک کند به عطاری مراجعه نموه و قرص های خاصی به او داده است که ار محتوایش چیزی نمی دانیم. همزمان با مصرف این قرص ترامادول هم مصرف می کند. چند روز پیش دچار تشنج شد. مساله اصلی ما بدخلقی وحشتناک اوست. امکان مکالمه دوستانه با وی وچود ندارد. بیخودی عصبانی می شود به حدی که امروز با شکستن شیشه میخواست خودکشی کند. وقتی ما ممانعت کردیم، یکهو شروع به خندیدن کرد و گفت چه اتفاقی افتاده و بعد ازحدود 30 یا 40 ثانیه همه چیز را به خاطر آورد، اما باز هم در خودکشی مصر بود. آیا این رفتار در نتیجه مصرف ترامادول است. آیا باید قرص های گیاهی که عطاری داده استفاده کند؟ اگر ممکن است بفرمایید که شیوه ترک ترامادل چیست؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   بیماری در این شرایط روحی قبل از اینکه به عوارض غیرقابل جبران برسد بهتر است به هر وسیله بستری و معالجه شود.

 8. reza می‌گوید:

  salam mikhastam bedonam masrafe darohaye asab agar baese chaghi beshavad aya daroei baraye an vojod darad ?lotfan pasokh dahid

 9. زه می‌گوید:

  باعرض سلام وادب
  برادری دارم 23 ساله که دانشجواست.دربین خانواده مان پدری ومادری خیلی عزیزنازی ویکدونست.برای مشکل زودانزالی به سفارش دوستانش قرص ترامادول راحدودادوسال است مصرف کرده البته قلیان میوه ای ومشروب هم مصرف میکند الان حدودسه ماه است هرده روز یا15روزیکباردچارتشنج میشود.که ناگهانی بدون هیچ علامت قبلی بایک جیغ بیهوش وخشک میشودوبعدازچنددقیقه به هوش می ایدوغرق درعرق میشودوخسته می خوابدالبته به ماحقیقتش رانمی گویدکه چقدرمصرف کرده میگویدهفته ای یکیشو خوردم اخلاقش نیزتندشده وعصبی عاجزانه ازشمادرخواست میکنم مراراهنمایی کنیدکه ایاازمصرف چنین دارویی وبه این روش باتعدادکم که خودش میگوید دچارتشنج میشود؟چون ازخانواده هیچکس خبرندارد نمیخواهم کسی بفهمددرضمنMRIهم انجام داده ومشکلی نداشته.اگربخاطرمصرف ترامادول دچارتشنج میشودچرابعدازمصرف دوسال؟خواهشمنم راهنماییم کنید که به چه نوع دکتری مراجعه کنیم؟اگرمرکز و دکتروازمایشی که کمکش کند وخوب باشد درشیرازمدنظرداریدمرحمت کنید شماره وادرسش رابرایم ایمیل کنید.باتشکر وسپاس ازشما

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   مصرف کم یا زیاد ترامادول در نهایت به تشنج و گاهی به مرگ منتهی میشود. خانواده برای کنترل و ترک اعتیاد به هر وسیله باید دست بکار شوند. مراکز ترک اعتیاد در همه شهر ها وجود دارد. ضمنآ من ساکن تبریز هستم .

 10. amir ali می‌گوید:

  سلام اقای دکتر میخواستم بدونم که ترامادول در تست ازمایش ازدواج نشان داده میشود؟ اگر نشان میدهد باید چند روز مصرف نکنیم که معلوم نشود؟البته من تا حالا مصرف نکردم فقط 1 بار دیروز 2 عدد خوردم.ممنون میشم اگر کمکم کنید

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   شرط اول ازدواج وجود صداقت و درستکاری طرفین است. بهتر است برای همیشه ترامادول را کنار گذاشته با خاطر آسوده و پاکی کامل مراحل ازدواج را شروع کنید.

 11. امیر می‌گوید:

  سلام . آقای دکتر .واقعاً ازتون به خاطر راهنمایی های بارزشتون متشکرم . من یک ساله که ترامادول مصرف می کنم . الان 6 ماهی است که مصرفم روزی 4 تا قرص 200 هستش . مدتی است که انگیزه بسیار قوی پیدا کرده ام برای ترک . به دلیل مشغله های فراوانی که دارم ترک یکباره برام مقدور نیست . رفتم پیش یک روانپزشک معروف برای ترک . گفت هزینه های آزمایشات مختلف از جمله نقشه برداری مغزی و سی تی اسکن و … 350 هزار تومن میشه . تازه با جلسات بعدی و داروهاو … حدود 700 تومنی میشه . میخواستم بدونم چجور میتونم یه مرکز درمان اعتیاد پیدا کنم که هم تخصص داشته باشن هم فکر کمک باشند نه زرو کیسه شون . خیلی ممنوم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   حتمآ به مراکز روانپزشکی بیمارستانی دولتی مراجعه کنید و با درمان کم وسرپائی میتوانید به راحتی مسئله را خاتمه دهید

 12. reza می‌گوید:

  ba salam 2bare sorry k man manzoramo bad esondam soale man ine k baraye darmane chaghiye nashi az masraf ghorshaye asab che bayad kard va aya daroei baraye hale in moshkeh hast?

 13. royakhalaj می‌گوید:

  سلام لطفا کمکم کنید اقای دکتر متخصص مغز اعصاب من 33 سال بیماری صرع بزرگ وکوچگ دارم خوب شده بودم اماچند ماه پیش پدرم فوت کرد من گریه نکردم الان پش مشاوره میروم ولی چندین بار تشنج صرع بزرگ شدید داشتم الان کلافه صرع کوچک هستم بی حال میشوم بی هوش میشوم وسط خواب میپرم کابوس میبینم درضمن من سندرم ترنر مادر زادی دارم الان صرع کوچکم هست دکتر بروم داروها بیشتر میشود و من الان پریمیدون 2.5 تا شبی میخورم کلونازپام2 عدد فنی توعین بصورت کپسول 2 عدد سدیم والپرات 6 عدد البته پریمیدون من زیاد میخواباند و مادرم تنها بود و ناراحت من گاهی پریمیدون کردم 2 عدد گاهی کردم 3 عدد وقتی صرع کوچک من تکان شدید داره من 4 عدد پریمیدون میخورم مثل نشع میافتم لازم به ذکر است من همه داروها را شب میخورم و تا ساعت 7 شب فردا میخوابم دکترم خوبه گران میگیره نمیروم و اگر بفهمه دعوام میکنه نوار دفعه پیش بد بود همهاش یاد پدرم هستم خودم گناه کار میدونم میگم من بیمار بودم من باید میمردم روحیه خودم باختم لطفا جواب به ایمیلم بفرستید حالم بد خیلی لرز میکنم سردم میشه خیلی بیحالم و امروز در مهمانی بیهوش شدم نفهمیدم دلم نمیخواد از این اتفاقات بیفته دوم من قلیون میکشم ارامش بگیرم ایا این قلیون یک عامل یا نه

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   داروهای ضد صرع را بهتر است در سه نوبت و هر بار بمقدار کم از هر کدام بخورید و با افسردگی و ناامیدی مقابله کنید.با تنظیم مقدار دارو ها با نظر پزشک معالج تان کنترل خوب مثل سابق خواهید داشت.

 14. عباس می‌گوید:

  با سلام
  دو سال ترا مصرف کردم در پی این دو سال بوده که به مدت یک هفته ترک داشته باشم ولی در روز های اخر به مدت 6 ماه بدون وقفه و هر روز 300 تا 500 مصرف کردم تا این که یه روز با خوردن 7 تا 200 بعد از 10 دیقه سرم جوری گیج میرفت که تو عمرم همچین موردی ندیده بودم ضربان قلب ام رو به افزایش بود بعد از رسیدن به بیمارستان ضربان قلبم 200 بود قلبم یه جور میزد که کلا سر و تمام اعضلاتم رو تکون میداد اون جریان تموم شد و من بعد از 5 ساعت ضربان قلبم عادی شد جناب دکتر بعد از اون جریان دیگه ننداختم شش ماه بعد یه بار یکی انداختم 100 باز قلبم ضربانش بالا شد حتی شب میخواستم باز به پزشک مراجعه کنم بعد اون روز چند روز بعد برای امتحان 10 میلی گرم انداختم باز موجب افزایش ضربان قلبم شد الان دیگه نمیتونم بندازم حتی 10 میلی گرم ایا قلب من آسیب دیده؟

 15. ناصر می‌گوید:

  با سلام پسر من حدود یک سال است که ترامادول استفاده میکنه حالا تصمیم به ترک دارد چون که من به خاسته او وعده عمل دادم ایا مطمعن باشم که ترک میکنه علاعم ترک واستفاده نکردن چیست با تشکر

 16. صدری می‌گوید:

  سلام شخصی جهت خودکشی 300 قرص ترامادول 100 خورده و بعد از 3 ساعت به بیمارستان منتقل شد است چه اتفاقی برای او خواهد افتاد؟؟؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر وقفه قلبی تنفسی موجب آسیب مغزی نشده و پس از گذشت چند روز هوشیاری و تنفس بیمار برقرار است جای نگرانی نیست.

 17. ناصر می‌گوید:

  با سلام بعد از ترک ترامادل چه غذا هایی به فرزندم بدهم تا زود تر بهبود پیدا کند ورفتارمان به چه صورت باشد

 18. فرهاد می‌گوید:

  سلام فردی 10 آمی تریپلین را به همراه تعداد زیادی ترامادول مصرف کرده است و الان به بیمارستان منتقل شده است حال او چگونه خواهد شد؟؟؟

 19. ناصر می‌گوید:

  باعرض سلام ایا میتوان شبی 1 یا2 عدد بروفن به فرد درحال ترک داد چون که خیلی بیقرار وبی خواب است

 20. زیدی می‌گوید:

  با عرض ایا میتوان برای رفع درد وبیخوابی شبی 1 یا 2 عدد بروفن به فرد در حال ترک داد به دلیل بی خوابی وبی حوصلکی

 21. حامد می‌گوید:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  آقای دکتر من یه دوستی دارم که به گفته خودش روزی 25 تا قرص ترامادول می خورد الان حدود یه هفته ای میشه که به اصرار من ترک کرده تو این یه هفته یه بار تشنج کرده هر بارم که به سرش قرص میزده به مشروبات الکلی روی آورده می خواستم بدونم احتمال داره بازم این تشنج کنه؟ برای جلوگیری چی کار کنم؟ چه دارویی یا راهی پیشنهاد می کنید.
  خواهش می کنم کمکم کنید آقای دکتر
  ممنونم.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر ترامادول مصرف نکند تشنج پیش نمی آید. در مورد امکان الکی شدن هم اقدامات پیشگیرانه انجام دهید. در صورت لزوم برای مدتی درمان جایگزین از طریق مشاوره ترک اعتیاد دریافت کنند.

 22. مهران می‌گوید:

  سلام .آقای دکتردوس دخترم 7ماهه ک ترامادول مصرف میکنه من تازه فهمیدم روزی4تاخودش میگه کم کرده روزی2تا میخوره حالش بعضی اوقات شرایط روحیش خیلی خراب میشه چجوری بهش کمک کنم ترک کنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ممنون

 23. امین می‌گوید:

  سلام-من کامل صفحه رو خوندم و ممنون میشم راهنماییم کنین
  1- من متاهل هستم و خانواده ام از مصرفم خبر ندارند روزی 100میل صبح و 100 میل شب میخورم یعنی قرص 200 میلی رو نصف شب و نصف صبح میخورم
  تا الانم تشنج نکردم اما خیلی دوست دارم ترک کنم
  قبلا معتاد به تریاک بودم که با همین قرص ترک کردم و الان 4 ساله این ترامادول رو میخورم
  الان بهترین روش برای ترک برای من چی هستش که بدون فهمیدن خانواده ام بتونم ترک کنم
  2- میخواستم بپرسم ایا تو ازمایش اعتیادی که تو مرکز بهداشت میگیرن ایا این قرص مصرفش مثبت نشون میدهد؟
  خواهشن مورد دوم رو رک بهم بگین چون کامل مطالب رو خوندم نتونستم به جواب برسم و اگه نیاز بود از طریق ایمیل راهنمایم کنین
  انشاله این ماه عزیز برای شما و خانواده ماه پربرکتی باشد

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   با توجه به مقدار کم مصرف تان آزمایشهای متداول برای اعتیاد چیزی نشان نمیدهد. ولی پنهان کردن موضوع اخلاقآ صحیح نیست میتوانی این مقدار کم را هم کمتر وقطع بکنی.

   • امین می‌گوید:

    با تشکر از پاسختون-من یک بار شربت متادون گرفتم که قرص رو ترک کنم اما متاسفانه شدیدا بی قرار شدم و تهوع شدیدی بهم دست داد(یک سی سی خورده بودم)
    چون در یک شهر خیلی کوچیک و مرزی زندگی میکنم امکانات درمانی برایم مقدور نیستش و برای همین نمیتونم به راحتی ترک کنم-خودم هم چون شدیدا دوست دارم همین مقدار رو هم ترک کنم اما نتونستم و بی قراری شدیدی بهم دست میداد
    ممنون میشم راهنمایم کنین که یک باره قطع کنم اتفاقی میفتد؟ و درد و عوارض ترک چند روز طول خواهد کشید
    برای ازمایش هم چون برای استخدامیم هستش واقعا نمیتونم بگم برای همین میخوام با اعتماد برم که اینده دخترم و خانواده ام رو به خطر نیندازم

    • دکتر سیفی می‌گوید:

     با مصرف آستامینوفن ساده یا بروفن هم در مدت چند روز میتوانید به علائم ترک اعتیاد علبه کنید و هیچ مشکل پیش نمی آید.

 24. عادل می‌گوید:

  سلام آقای دکتر
  تپش قلب زیاد بعد از مصرف ترامادول به مدت نیم ساعت ممکنه خطرناک باشه؟
  خیلی کم مصرف میکنم ماهی دو تا 50 یا 100 میل

 25. reza می‌گوید:

  سلام آقای دکتر
  بذارید اول ه چیزی بگم که شاید باورتون نشه
  من خودم دانشجوی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد هستم!
  همانطور که خودم باورم نمیشه به این دردگرفتار شدم ممکنه خیلی ها نتونن منکه از تمامی خطرات این داروی مخدر اطلاع داشتم باور کنن
  اما در هر صورت نمیتونم جایی بازگو کنم
  کاری ندارم که قبلا تونستم چندباری و کاملا نشانه های پاکی رو حس کردم
  الان میخوام بپرسم نظرتون در مورد قطع ناگهانی و جایگزین کردن داروی استامینوفن و پروفن با همراه شیرو عسل چیه؟چون مقدار مصرفم اینبار بالا رفته و از ایجاد تشنج هراس دارم!
  با سپاس از راهنمایی هایی که ارائه میدین

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   موضوع کاملا قابل فهم است. در هر جای دنیا پرسنل پزشکی به جهت دسترسی آسان و اطمینان از توانائی و شناخت و کنترل ، زیادتر از افراد عادی مصرف مواد دارند. مطمئن باشید که قطع ترامادول هیچ خطر ندارد، و از هر رژیم و داروی بی ضزرر موقت میتوانید برای کمک به ترک استفاده کنید.

 26. reza می‌گوید:

  سپاس دکتر
  ازینکه با شما و این سایت آشنا شدم بسیار خوشحالم
  مطمنا کارشایسته شما در کمک به دیگران مخصوصا راهنمایی دراین امر که این روزا خیلی از جونا بخصوص دانشجوهایی که به هر دلیلی دور از خانواده زندگی میکنن لایق توجه ویژه ی خداوند به شما است
  سوال دیگه ای که داشتم در صورتی که در حیطه ی تخصص شما باشه ممنون میشم کمک کنید
  صبح که مادرم از خواب بیدار شدن به من گفتن در گردن و شانه ها بخصوص شانه ی چپ دردی رو حس میکنن
  من بدون هیچ اقدامی فورا به دکتر متخصص قلب تماس گرفتم و ایشون گفتن چون مادرتون مشکل قلبی دارن برای انجام اکو اقدام کنند که خوشبختانه معلوم شد مشکل قلبی نیست
  استاد خوده بنده که در بیمارستان حاضر بودند فرموند که ممکنه گرفتگی عضله باشه
  داروی تزریقی گرفتگی و پماد تجویز کردن که صبح استفاده کردن وچندتا قرص در حیطه ی آرام بخش و اعصاب از قبیل قرص سیتالوپرام 20 و کلیدینیوم سی !اما هیچ بهبودی حاصل نشده و به گفته ی خودشون حرکت دادن عضلات گردن و بازو و کتف براشون سخت شده
  ممنون میشم اگه بتونین راهنماییم کنید

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   رایجترین علت در این زمینه رادیکولوپاتی گردن است، در مراحل درد زیاد و اختلال حس دست، کم حرکتی وبستن یقه طبی کمک میکند، با کم شدن درد کشش های ملایم و نرمش و در صورت لزوم فیزیوتراپی موثر است آخر سر به مسئله تنش افسردگی درمان با ضد افسردگیها باید فکر کرد.

 27. مهدی می‌گوید:

  سلام دکتر.یه سوال ترامادول وااااقعا از زود انزالی جلوگیری میکنه؟؟؟؟؟؟

 28. رضا می‌گوید:

  اقای دکتر سلام .من حدود یک ساله که ترا مصرف میکنم تا حالا چندین باره که خواستم ترک کنم اما نشد بعد از یک روز تحمل باز فرداش ……خواستم کمکم کنید واقعا خسته شدم ….اگه مسکنی هست که جای تن دردو افسردگی رو میگیره کمکم کنید……..خواهشا جوابو به ایمیلم بفرستید.تروخدا زودتر واقعا دیگه خسته شدم اقای دکتر.

 29. فائزه می‌گوید:

  با سلام دوستم سه سال است ترامادول را ترک کرده هفته پیش دوتا مصرف کرد که بعد از چند روز دچار سر درد شد و از قرص کدئین دار لستفاده کرد حدود چهار روزه بدن درد بدی گرفته.ترامادول را ترک کرده ایا این بدن درد بخاطر مصرف کدئین است؟برای بهبودی باید چیکار کند؟لطفا راهنمایی کنید.

 30. محمد می‌گوید:

  اقای دکتر سلام
  من حدود یک سال میشه ترامادل می خورم که الان شده روزی 4تا ولی دارم به تدریج ترک می کنم. من 22سالمه ولی قدرت جنسیم خیلی کم شده.
  آیا دلیلش ترامادل؟
  اگه تا زمان ترک داروی سیلدنافیل بخورم مشکلی واسم پیش نمیاد؟
  یک دنیا ممنون

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   امکان کم شدن قوای جنسی با مصرف ترامادول زیاد است. مصرف سیلدنافیل در افراد جوان بمقادیر درمانی اغلب بیخطر است ، ولی توام با ترامادول احتمالا اثر درمانی را کم میکند.

 31. ساناز می‌گوید:

  لطف کنید این ترامادول ها را از داروخانه ها جمع کنید یک جوون می شناسم روزی یک بسته را در یک روز مصرف می کند و باعث آزار و اذیت خانواده می شود اگر با تجویز پزشک می شد بهتر بود.

 32. ساناز می‌گوید:

  تا کی این داروی ترامادول در داروخانه ها بدون تجویز پزشک دریافت می شود .

 33. AMIN می‌گوید:

  با سلام من بنج ماهه ترامادول مصرف میکنم اول با 50 میلی شروع کردم اواسط روزی 600میلی مینداختم الان سه روزه نمیندازم بد جور بدن درد دارم حوصلم سر میره پرخاش گر شدم احساس افسردگی دارم جی کار کنم اقایه دکتر حالم بهتر شه مثله اوایل شم؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   چند روز دیگر تحمل و سرگرم شدن و در صورت اجبار با مصرف مسکن های ساده غیر مخدر درد و رنج پایان مییابد.

 34. رضا می‌گوید:

  سلام اقای دکتر
  من به مدت 1 ماه ترامادول مصرف میکردم تو این مدت ریزش مو داشتم میخاستم بدونم ایا ربطی به این داره

 35. ریحان می‌گوید:

  با سلام و سپاس فراوان
  با مرد متاهلی آشنا شدم که میگه بهم علاقه پیدا کرده و به خاظرم مصرف ترامادول و سیگار رو متوقف کرده. خودمم توی ظاهرش متوجه بهبودش شدم . ولی نمیدونم اعتمادی بهش هست؟ خیلی حرف میزنه. از تنهاییش میناله از اینکه من بهش توجه کردم و میخوام ترک کنه بهم حس عشق! پیدا کرده. اصلا به نظرتون تو اینجور شرایطی حرفای این آقا اعتباری دارن؟ میگه دو هفتست نخوردم این قرص رو. هنگام مصرفش قبلا گفت توی یه روز 2 تا 200 میل خورده و چشاش به شدت قرمز بود. دلیل اینکه خواهان جدایی از همسرشه رو نمیگه . ممکنه به خاطر زود انزالی به این قرص رو آورده باشه؟
  کمکم کنید لطفا اقای دکتر. مرسی

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   به همراه ایشان برای مشاوره پیش روانشناس بالینی و روانپزشک مراجعه نمائید و مسائل تان را باصاقت درمیان بگذارید و راهنمائی بخواهید.

 36. Ahmad می‌گوید:

  سلام خسته نباشید
  برادری دارم که هیچ مشکل یابیماری خاص یاژنتیکی ندارد.او چندی پیش بامصرف مقدار غیرقابل متعارف حشیش،به یکباره دچار تپش قلب شدید شدوتوهم های غیرقابل جلوگیری وبیش ازحدبه او دست داد انگار دراین دنیاوجودنیست.!اورابه حمام بردیم تاشاید بهبودیابدولی توهم ازبین نرفت چندی بعدتمام اعضای بدنش بی حس شد،آنقدربی حس شدکه وقتی به اودست میزدیم انگاردربدنش چاقوفروکردیم تپش قلب زیاد.بی حسی بدن وتوهم داشت.اورابه مرکز درمانی بردیم،کمی بهبودیافت وشب دوباره همان حالت هاپدیدارشدندولی توهم نداشت.ازآن زمان ۲ماه میگذردواوچیزی مصرف نمیکندولی تپش قلبش تابه حال خوب نشده.تپش قلب به یکباره وناگهان پیش می آید.دکترمشاوربرایش پرانول 10میلی گرم تجویزکرده بهترمیشود.ولی خواستم ببینم مشکل اصلی چیست؟راحت ترین راه درمان چیست؟ چه کارباید بکنم؟ازراهنمایی شماصمیمانه متشکرم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   در بعضی افراد این نوع واکنش ها با مصرف حشیش دیده میشود. ضمن مصرف پروپرانول و آرامبخشهای هائی که عادت آور بناشد و با مشاوره پزشک باشد مسئله حل شدنی است.

 37. سیاوش می‌گوید:

  سلام آقای دکتر
  من حدود 2سال است که ترامادول مصرف میکنم
  اوایل مصرفم خیلی کم بود اما الان حدود 2تا 3 ترامادول 200 رو روزانه مصرف میکنم،5،6 بار هم تشنج کردم
  درمورد روش ترکش و راه جلوگیری از تشنج لطفا توضیح بدید؟مرسی

 38. سیاوش می‌گوید:

  آیا متادون خودش اعتیادآور نیست؟
  برای جلوگیری از تشنج ناشی از مصرف ترامادول چکارباید کنم؟
  هزینه های ترک اعتیاد ترامادول حدودا چقدر است؟

 39. سهیل می‌گوید:

  سلام
  خسته نباشید . دکتر من یه ۵ ماهی هست که ترامادول مصرف میکنم . جدیدا تنگی نفس دارم که همون دپرسیون باید باشه .این تنگی نفس به صورت دائم است و الان ۱۵ روز میشه که تنفس برای من خیلی سخت شده .دکتر قلب و ریه رفتم مشکلی نداره از ریه هم عکس گرفتم مشکلی نداشت . من وقتی ترا مادول میخورم یه ۷ ۸ ساعتی خوب میشم و وقتی اثرش میره دوباره تنگی نفس میاد. از طرفی دیگه میخام ترک کنم میتونم ولی این تنگی نفس نمیزاره احساس خفگی دارم.
  دکتر لطفا جواب سوالم رو بدین !
  این مشکل با درمان نالوکسان به صورت کامل درمان میشه ؟؟؟ یعنی من بلاخره خوب میشم ؟؟…..
  خیالمو راحت کنین دکتر من خوب میشم یا تا آخر عمر باید با این وضع تنگی نفس زندگی کنم . باور کنین الان که دارم این مطلبو میزارم گریه ام گرفته از خفگی .
  ….. یک دنیا ممنونم

 40. علي می‌گوید:

  با سلام من حدود 3يا4سال ترامادول مصرف ميكنم اوايل روزي 100ميل وبعدها به روزي 200 ميل رسيد جديدا اول 200 ميل ترامادول ميخورم بعد حدود نيم گرم شيشه ميكشم وبعد بخاطر اينكه از حال شيشه بيام بيرون 400 تا 600 ميل ترامادول ميخورم ميخوام بدونم آيا اولا در آزمايش خون يا آزماش اعتياد ميشه فهميد كه ترامادول و شيشه استفاده كردم و دوم اينكه من الان معتاد هستم ميشه ازتون خواهش كنم راهنماييم كنيد لطفا

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   بنظرم با مشکل اعتیاد سنگین در گیر هستید، با یکی از مراکز درمانی ارتباط و اقدام ترک اعتیاد بعمل آورید.

 41. محمد می‌گوید:

  با سلام
  من 3سال است که ترامادول مصرف میکنم / بار اول با 300میل شروع کردم و این اواخر رسیده به 6 تا 200میل در روز! الان 10 روزی میشه ترا نخوردم
  به جاش دارم متادون مصرف میکنم / روز اول ترک 5 تا متادون 5 خوردم و الان بعد از 10 روز رسوندمش به کمتر از 1 عدد متادون / سوالم اینه که تا کی مصرف متادون رو ادامه بدم ؟
  چیکار کنم باز وسوسه نشم؟
  اخه تا الان 4 بار ترک کردم اما باز …

 42. ali می‌گوید:

  سلام
  ببخشید اقای دکتر سوال من با همه سوال ها فرق میکه ؟
  من مشکلم اینه که تشنج دارم ولی نوار مغزم سالمه وبرای معافیت می خواستم ببینم چه چیزی بخورم که نوار مغزم خراب نشون بده تا کارم راه بیفته؟ ممنون میشم جوابمو سریعتر بدید
  با تشکر

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   در این قبیل موارد برای اثبات تشنج یک هفته بستری ، و نظارت و گزارش حملات توسط متخصص برای کمسیون پذیرفته میشود.

 43. علي می‌گوید:

  با سلام

  ايا تشنج هاي زياد و مكرر ناشي از ترومادول ممكنه ايجاد مرگ بكنه
  برادري دارم كه روزي يك بسته مصرف ميكنه هر بار كه ميخواد ترك كنه نميتونه وسوسه ميشه دوباره مصرف ميكنه
  اگه يه روز نخوره عصبي ميشه وحشتناك دليلش چيه
  ممنون ميشم كمك كنيد اخه خانواده ما داره از هم ميپاشه

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   ضمن مصرف مقدار زیاد ترامادول تشنج مرگبار پدید می آید. بهتر است با یکی از مراکز ترک اعتیاد در ربطه باشید و برای ترک از داروهای جایگزین دریافت نمایند.

 44. اناهیتا کاظمی می‌گوید:

  سلام اقای دکتر من یه سوال داشتم راجع به مصرف ترامادول.من تو کیف همسرم یه بسته قرص پیدا کردم ترامادول 200 خودش انکار که ماله اونه و گفت ماله دوستش هست اما تغییر اخلاقش منو به شک انداخته.

  قبلا هم از کوره در میرفت گاهی عصبی میشد اما صبوریش و خوش اخلاقیش بیشتر بود.الان سر کوچکترین چیزی به شدت عصبی میشه پرخاشگر شده بی محبت شده یه وقتا خوب اروم یه وقتا سریع ازین رو به اون رو میشه نسبت به قبل کم انرزی تره بیشتر خستس و میخواد که بخوابه کم حوصله شده.مطمینم چیزه دیگه جز سیگار مصرف نمیکنه این علایم و تغییر خلقیات ممکن برای مصرف ترامادول باشه؟؟؟؟؟یا ممکن علایم افسردگی یا بیماری های روحی جسمی دیگه باشه؟؟؟؟؟؟؟اینم بگم چند سال پیش هم مصرف میکرده اما گذااشته کنار.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   خستگی و بی حوصلگی و کاهش وزن و عصبانیت و سابقه مصرف از نشانه های احتمال شروع مصرف ترامادول است.

 45. mina می‌گوید:

  سلام اقای دکتر همسرم 3 هفته ست داره ترارو ترک میکنه و تحت نظر پزشک فلورازپام و دپاکین و مداکس مصرف میکنه الان از دوز 600 یا 800 در روز رسیده شبی 100 اما اصلا نمیخابه دکتر شب تا صبح بیداره و این یعنی برای خاب ذوباره احتمال داره بره سمتش 3 روزه اصلا نخابیده چی کار کنم؟ این عوارض ترک ترارو چه جوری ازبین ببرم؟ توروخدا کمکم کنید من 5 ماهه عروسی کردم وضعیت مالی خوبی هم اصلا نداریم یعنی هزینه درمان تو روانپزشکی و موسسشو ندارم همین 1 دکتری که رفتیم 70 تومن هزینه ش شد قرض کردیم… کمکم کنید…

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   میتوانید با مراجعه به پزشک عمومی ودریافت نسخه آرامبخش و ضد افسردگی که عادت آور نباشد مثل آمی تریپتیلین به خواب و آرمش شان کمک کنید با کمی مقاومت آن بقیه را هم ترک خواهذ کرد.

 46. سرو می‌گوید:

  سلام اقای دکتر شوهر من چند سالی است برای تحمل میگرن شدیدشون ترامادول مصرف میکنند27سال دارند چند ماه پیش برای اولین بار تشنج کردند الان روزی 4قرص 200 میخورند اگه زیر نظر پزشک ترک کنند باز هم احتمال تشنج هست؟و ترکشون چقدر طول میکشه؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   با ترک ترامادول هیچوقت تشنج پیش نمی آید. ترک عادت به ترامادول به تصمیم و اراده شخص و مهارت و راهنمائی صحیح معالجه کننده ارتباط دارد.

 47. سیاوش می‌گوید:

  بازهم سلام آقای دکتر
  میشه بگید من که 2سال روزی 2تا ترامادول دویست مصرف میکنم،اگه چند روز مصرف نکنم توی آزمایش اعتیاد منفی نشون میده و دیگه هیچ اثری ازش نیست؟
  متشکرم

 48. امین می‌گوید:

  سلام. دوستی برای درمان زود انزالی به من ترامادول داد من چند شب قرص 100 میل رو نصفه می کردم و 4 بار مصرف کردم. بعد فهمیدم ترامادونه!!!
  دیگه قطعش کردم. ممکنه برای من مشکلی ایجاد کنه؟
  یا اینکه در تست عدم اعتیاد خودشو نشون بده؟
  با تشکر

 49. reza می‌گوید:

  با پوزش مجدد
  جهت تکمیل سوالم متاسفانه من بدلیل شوخی برادرم به جای قرص سرماخوردگی الان فهمیدم ترامادول تجویز شده پدربزرگم را خوردم،الان چه چیزی بخورم تا سریعتر اثرش از بین رود؟

 50. سیاوش می‌گوید:

  خواهش میکنم آقای دکتر بهم بگین چندروز مصرف نکنم نشون نمیده؟
  خواهش کردم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   برای پاک شدن موقت قطع 3-4 روزه احتمالا کافی خواهد بود ولی بعد از مدتی هر مصرف کننده مواد وضعیتش رو میشود و کار مشکلتر هم میشود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


سه + 1 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>