عوارض عصبی مصرف “شیشه”

ماده مخدر که تحت عنوان “شیشه” به طور متداول در جامعه مصرف می شود

مشخصات بیمار: مرد ۴۰ ساله، متاهل، دارای دو فرزند، شغل کارگر

علت مراجعه : به علت کمی تعادل، گیجی، گرفتگی صدا، اشکال تکلم، آب ریزش از دهان، اختلال دید.

این علائم دو هفته قبل از مراجعه به دنبال مصرف استنشاقی ماده مخدر موسوم به شیشه ظاهر شده بود. ماده مخدر را برای اولین بار به عنوان تفنن مصرف کرده بود.

۱۲ ساعت پس از مصرف علائم ظاهر شده و در مدت ۲ هفته تغییر قابل ملاحظه نداشت. در سابقه قبلی بیمار عادت به سیگار-روزانه ۲ تا ۳ نخ- و مصرف متادون –یک قرص ۵ میلی گرمی در روز- از شش ماه قبل به دنبال ترک اعتیاد تریاک وجود داشته است.

به غیر از متادون، مواد مخدر دیگر و الکل مصرف نمی کرده و سابقه تزریق مواد مخدر نیز نداشته از سلامت خوب برخوردار بود. شاخص توده وزنی (BMI) برابر ۲۱ بود (محدوده نرمال). با شغل خود و اداره امور خانواده اش مشکلی نداشت.

در معاینه تبدار نبوده و فشار خون طبیعی داشته و خشکی دهان و برافروختگی مشاهده نشده است. سطح هوشیاری در حد طبیعی بوده اما حافظه نزدیک برای چند روز گذشته به طور خفیف مختل گردیده بود. در معاینه چشم، نستاگموس چرخشی بدون فلج چشمی جلب توجه می کرد. نمای ته چشمها طبیعی بود. اختلال تکلم دیزآرتریک، آب ریزش از دهان بدون علائم فلج اعصاب کرانیال مشاهده شد. اختلال بلع و تکلم و تشدید رفلکس چانه حاکی از فلج “سودوبولبر” بود.

لرزش خفیف دستها و اختلال تعادل در ایستادن و راه رفتن، تشدید رفلکسهای وتری اندامها وجود داشت و حسهای صورت و اندامها طبیعی بود.

در مصاحبه علائم اختلال روانی و افسردگی مشاهده نشده ولی از بی خوابی شکایت داشت.

در مراجعه بعدی –یک هفته بعد- آزمایشهای درخواستی زیر نتایج طبیعی را نشان داد:

CBC، FBS، CRP، CHOL، TRIG، CRP، ALT و AST، TSH، VDRL، HIV، ANA و Anti DNA .

در MRI مغز قسمتهای فرونتال، سانترال، پاریتال و اکسی پیتال و بطنهای طرفی طبیعی بود. در تصویرهای T2W در هیپوکامپ و مید برین و به خصوص در پونز مناطق هیپراینتنس مجزا و پراکنده وجود داشت و در T1W در پونز نواحی هیپواینتنس مشاهده شد.

بعد از دو هفته استراحت در منزل و مصرف کلونازپام (۵/۰ میلی گرم دو بار در روز) و دیفنوکسیلات (دو قرص در روز) و ادامه متادون با دوز قبلی در مراجعه بعدی، بیشتر علائم قبلی برطرف شده بود. نستاگموس و تشدید رفلکسهای وتری، دیسارتری و اختلال تعادل در حد کم وجود داشت. فاسیکولاسیون در زبان ظاهر شده بود. بی اختیاری ادرار و آب ریزش از دهان برطرف شد. در راه رفتن تعادل بهتری داشت.

تصاویر بالا و تصویر راست پایینMRI-T2W نشان دهنده کانون های هیپر اینتنس مید برین، پدانکول ها، پونز و مخچه است

نصویر چپ پایین MRI-T1W کانون های هیپواینتنس مید برین را نشان میدهد

آشنایی با متامفتامین

آمفتامین و دکستروآمفتامین به اشکال سولفات،آسپارتات وساکارات برای کنترل سندرم پرتحرکی و کم توجهی کودکان (ADHD) و کنترل نارکولپسی بالغین مصرف می شود. به لحاظ ایجاد گرایش شدید و وابستگی و اعتیاد، تجویز آن در نهایت احتیاط و برای موارد کاملآ ضروری توصیه میشود.

آمفتامینها از طریق تحریک سیستم سمپاتیک غیرکاتاکولامین و با اثر روی اعصاب مرکزی و محیطی موجب بروز علایم تحریک عصبی،فشار خون،عوارض قلبی و…..می گردد.

آمفتامینها در مدت حدود سه ساعت از راه گوارش جذب شده، نیمه عمر دفع آن حدود ۱۲ساعت است.

موارد مصرف: مصرف آمفتامین  صرفاً به موارد سندرم پر تحرکی و کم توجهی کودکان و نارکولپسی بالغین محدود شده است.تجویز متامفتامین برای موارد پزشکی به جهت اعتیاد آوری شدید آن قدغن شده است.

سوء مصرف: مقادیر کم آمفتامینها ممکن است بعلت ایدیوسنکرازی موجب خطر جانی بشود. با مصرف مکرروابستگی فیزیکی و روانی به آمفتامینها بیشتر شده و عوارض آسیب گیرنده های دوپامین پایدارتر می شود.

علایم مصرف آمفتامینها: علایم تحریک سمپاتیک بصورت افزایش فشارخون، تپش قلب، تحریکات عصبی، توهمات و سرخوشی و در موارد شدید رفتارهای کنترل نشده و ضد اجتماعی مشاهده می گردد و گاهاً تشنج، سکته مغزی ومرگ بعلت وقفه قلب پدید می اید. با مصرف طولانی مدت آسیبهای اجتماعی و خانوادگی، سوء تغذیه، درماتت منتشر، رفتارهای خطیر جنسی و اختلال روانی اسکیزوفرنی مانند مشاهده می شود.

علایم  ترک اعتیاد: خستگی، تحریک پذیری، بیخوابی، عصبانیت، افسردگی و تمایلات خودکشی… مشاهده می شود.

کمک به ترک اعتیاد: مثل درمان اعتیاد هروئین، متادون و داروهای نورولپتیک، فلوکستین، بوپروپیون ومودافینیل کمک کننده است. نالوکسان که مسدود کننده گیرنده های تریاک است موثر نمی باشد.

این نوشته در تخصصی ارسال و , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

86 Responses to عوارض عصبی مصرف “شیشه”

 1. فرهاد می‌گوید:

  آقای دکتر سلام و خسته نباشید.
  از محضرتون عاجزانه یه سوال داشتم درباره داروی متادون (شربت)که هر چی دربارش تحقیق کردم به نتیجه ای نرسیدم.نقطه نظرات فراوانی درباره این دارو مطالعه کردم.یکی میگه خوبه حرف نداره عالیه-یکی میگه ازچاله به چاه افتادنه-یکی میگه باعث شد زندگیم فنا بشه و اعتیادم رو تشدید کرد موجبات مصرف ماده شیشه رو فراهم کرد.
  این حقیر به مدت ۵ سال (opium ) مصرف میکردم.برای قطع مصرف بکماه از متادون مصرف کردم . ولی بعد از قطع مصرف متادون علایم ترک مواد داشتم .(البته ناگفته نباشد که طی این مدت غلظت متادون مصرفی هر روز بوسیله آب کاهش میدادم )ولی این بار به متادون وابستگی شدید پیداکردم. الان هم یکماهه شیشه مصرف میکنم.میخوام از شر این لعنتی نجات پیدا کنم.به بنده خیلی آسیب رسونده.حالا میخواستم جسارتا از محضرتون سوال کنم آیا برای قطع مصرف متادون داروی مناسبی است؟؟.اصلا این متادون خودش عوارضی هم داره ؟
  لطفا در صورت امکان درباره داروی متادون هر اطلاعاتی دارید با ادرس ایمیلهای بنده (ferifelfel2012@ovi.com و یا farhad.scooter@gmail.com) مکاتبه فرمایید.قبلا از همکاری شما کمال تشکر را دارم .
  بدرود سرورم.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   دوست عزیز:
   متادون از ترکیبات اوپیوم است، مستحضر هستید که ترک اعتیاد هر نوع ترکیب از مشتقات اوپیوم با اقدامات نوتوانی معتادین در مدت کم عملی است. وابستگی فیزیکی و روانی به هر نوع مخدر با سلامتی جسمی و روحی فرد سازگاری ندارد ، خصوصآ مواد خطیر و در رآس آنها (شیشه). باید تاکید بکنم که متادون نوعی اوپیوم است که صرفآ بطور موقت برای کاستن وترک اعتیاد تجویز میشود متاسفانه وسیله قانونی برای ادامه بی پایان اعتیاد و وسیله سود جوئی برای عده دیگر تبدیل شده است. با پوزش از تاخیر پاسخ.

 2. فاطمه می‌گوید:

  باعرض سلام
  مدتی تحت نظر دکتر تغذیه اقدام به کاهش وزن نمودم و دکتر قرصهای گیاهی در اختیار من و کلیه بیمارانی که به او مراجعه میکنند میگذارد پس از مدتی از طریق شخصی شنیدم که قرصها حاوی مواد شیشه می باشد به آزمایشگاه رفتم تا قرص را آنالیز کنند که قبول نکردند حال میخواهم بدانم با وجود اینکه دوره کمی از این قرص استفاده کرده ام آیا دچار عوارض آن شده ام را خیر از چه طریق می توان اقدام کنم؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   دادن داروی حاوی مواد مخدر توسط پزشک قابل تصور نیست، تحت عنوان عوام فریبی درمانگران طب سنتی و گیاه درمانها در این سایت مطالبی نوشته شده است. مطمئن باشید که با مراجعه به پزشک متخصص تغذیه در مورد کاهش وزن با رژیم غذائی راهنمائی صحیح دریافت خواهید کرد.

 3. حمید می‌گوید:

  سلام چرا متادن قطع شده داماد ما نمیتونه شربت بخوره ت

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   با مراجعه به مراکز ترک اعتیاد نباید مشکلی برای تهیه متادون داشته باشید، به شرط آنکه از بد بدتر نشوند. یعنی در کوتاه مدت همه چیز را باید کنار بگذارند

 4. mohsen tahami می‌گوید:

  soali dashtam inke aia masrafe iekbar shishe baraie ghalabe bar tarse maghtaei mofid ast? se sal ast ke be ravanpezeshk morajee mikonam ama natijeie delkhah ra nagerefteam khaheshan darooei moarefi konid takonoon bish az 25 noe ghors masraf kardeam mersi

 5. sanaz می‌گوید:

  در هنگام مصرف داروی اعصاب استفاده از شیشه از نظر جسمی چه عوارضی دارد ؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   مت آمفتامین (شیشه) به تنهائی و به خصوص مواقعی با داروهای ضد افسردگی (مثل نورتریپتیلین و فلوکستین و مشابه هایشان) همرا باشد موجب افزایش شدید فشار خون ، خونریزی مغز ، بی نظمی قلب و مرگ ناگهانی میشود.

 6. مریم می‌گوید:

  سلام یه سوال داشتم
  من کسی رو میشناسم که ورزشکاره و هیکل کاملا ورزشی داره ولی زیاد اب میخوره بداخلاقی میکنه عصبانی میشه مشکل قلب پیدا کرده زیاد افت دهانی میزنه و تبخال و زخمهای دور لب پرخاشگر شده شبها گاهی تا ۵ صبح بیداره کم غذا میخوره کم میخوابه و بدبین بطوری که دختری رو که ۲ سال زحمت کشید تا بدست بیارتشو در عرض چندماه از خودش روند بنظرتون شیشه مصرف میکنه ؟میدونم که تفریحی یه چیزی استفاده میکنه

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   سلام
   از روی حدث و گمان گذاشتن تشخیص صریح صحیح نیست، بهترین راه مراجعه به مشاوره روانشناختی و در صورت لزوم انجام تستهای شخصیتی و آزمایشهای ضروری است در همه حال اشکلات یاد شده تان را با راه روش مربوطه کنترل میکنند

 7. مریم می‌گوید:

  با سپاس از توضیحاتتون
  و اگر امکان این اقدامات نباشه چطور میشه به یه جواب تقریبا صحیح رسید آیا میشه یه فرد طبیعی هر شب تا ۵ صبح بیدار باشه و هرروز هم که تا ۶ محل کار بوده یعنی روزی ۲-۳ ساعت خواب فقط و در روز یک وعده غذا؟ و پرخاشگر هم شده باشه و یه جورایی ناامید که در حال نابودی زندگی و اینده خودش و نامزدش بشه؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   با سلام
   شرایطی که توضیح داده اید معمولآ خیلی زود به فرسودگی و تحلیل جسمی و روانی منجر میشود. صرفآ ارتباط درمانی جدی در شرایط بستری یا سرپائی میتواند نجات بخش باشد.

 8. مهشید می‌گوید:

  …… دچار توهم شده شبها فکر می کنه کسی توی خونه است و کسانی که توی خیابان رد می شوند می گوید ما را می خواهند اذیت کننند

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   بدبینی هذیانی یا پارانوئیا نوعی اختلال روانی قابل درمان است ، در موارد شدید برای خود و دیگران ممکن است خطر ساز بشود. با مشاوره روان پزشکی و درمان نتیجه مطلوب بدست می آید.

 9. پارسا می‌گوید:

  سلام
  امیدوارم خوب باشید،
  من دوستی دارم که شدیدا بدبین و فکر میکنه همه آدم های اطرافش با هم در ارتباط هستن تا اذیتش کنن.
  وقتی علائم مصرف شیشه را خوندم تقریبا مطمئن شدم که شیشه مصرف کرده،
  ۱) از کجا بدونم که هنوز مصرف میکنه یا نه ؟
  من همش کنارش هستم ولی چند جا خوندم که میتونه تزریقم بکنه یا از بینی مصرف کنه. نکنه توی دستشویی این کار بکنه ؟
  ۲) ما ایران نیستیم و زنگ زدم خانوادش بیان ولی حدودا ۲ تا ۳ روز دیگر میان، می ترسم اگر دکتر ببرمش دردسر براش پیش بیاد و دیپورت بشه ، تو این ۲- ۳ روز توصیه میکنید چطور باهاش حرف بزنم یا رفتار کنم که نه به خودش آسیب برسونه نه احتمالا به من؟ یا اگر دارویی که میتونه آرومش کنه؟ همش میشینه فکر میکنه همه چیز را به هم ربط میده و به همه حتا من مشکوکه. من چیکار کنم تو این ۲ -۳ روز ؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   باسلام
   علت بدبینی در افرد جوان در اغلب موارد بیماری روانی پارانوئید است ، چنانکه توهم بعلت دارو و مواد باشد معمولا موقت و گذرا است ، صحبت رک و صادقانه و اطمینان دادن از نبود خطر و متوجه نمودن شان به ( حساس شدن به مسائل و افراد و …) ، توصیه کردن آرامش قکری و استراحت و اشتغال با فعالیتهای بدون استرس و در نهایت مراجعه به روان پزشک و دریافت درمان از راهکارهای اولیه است.

 10. باران می‌گوید:

  همسرم ۳سال تزریق هروئین-۵سال تزریق کراک-۵سال مصرف شیشه دارد اکنون بعداز تمام این سالها دچار مشکلات قلبی خونریزی گاه گاه بینی تنگی نفس کبودی دردهای شکمی دردهای شدید استخوانی و تورم در بعضی قسمتها سوزش ادرار و یبوست مزمن شده است اما حاضر نیست به دکتر مراجعه کنه فقط به گفته خودش آزمایش خونی داده که دکتر تشخیص سرطان رو بهش داده و گفته ۵ماه دیگربیشتر زنده نیست هرچند رفتن به دکترواین تشخیص ازنظرمن واقعی نیست و تمام این علائم ازنظرمن ناشی از مصرف بی رویه مواد مخدراست وهمسرم حاضر به مراجعه به دکتر همراه من نیست خواستم باشما مشورت کنم که آیا این علائم نشانه نوع خاصی از سرطان است یا مصرف مواد و آیا باتوجه به مصرف طولانی مدت از مواد با ترک میتوان به نجات همسرم امیدوار باشم
  باتشکرفراوان ازشما

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   با سلام
   احتمال عوارض عفونی ناشی از تزریق آلوده و گرفتاری کبد و دریچه های قلب و اختلال انعقاد خون وجود دارد. با قرار گرفتن تحت جایگزین متادون میتواند ضمن ترک کلیه مواد مخدر جهت تشخیص به آزمایشهای تکمیلی مراجعه نماید در وحله اول به درمانگاه ترک اعتیاد و درمانگاه عفونی مراجعه نمایند.

 11. گیلدا می‌گوید:

  سلام ،شوهر من……… خواهش می کنم مرکز خوب راه حلی برای من پیشنهاد کنید متشکرم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   با سلام در مرحله اول خودتان به یکی از مراکز مشاوره در محل مراجعه کنید مطمئنا راه حل عملی برایتان نشان میدهند امید است بتوانید کمک شان کنید.

 12. فریده می‌گوید:

  سلام- با کسی آشنا شدم . بعد از مدتی فهمیدم شیشه مصرف می کند . همه علائمی که در مورد شیشه ایها صدق می کند را دارد. حال که شدیدا به من مشکوک شده و بدبین و فکر می کند بر علیه او کاری کردم .قسمم برایش خوردم . اما باور نمی کند و فقط حرف خودش راقبول می کند… سوال من این است که می تواند به من اسیبی برساند یا دنبال انتقام باشد ؟

 13. امیدوار می‌گوید:

  با سلام
  اینجانب حدودا ۳۸ سال سن دارم ………..نظر شما به خاطر مصرف شیشه میتونه باشه

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   با سلام، همانطور که در مطلب مربوط به مصرف ترکیبات آمفتامین در این سایت نوشته شده ، شیشه و ترکیبات مشابه موجب آسیب شریانها و مویرگهای اعضاء مختلف و گاهی باعث خونریزی مغزی و حمله قلبی هم میشود

 14. پری می‌گوید:

  سلام
  …. تریاک مصرف … و ۱۰ روز یک بار شیشه مصرف میکنه ….. میگه ک مصرف شیشه خنثی میشه ایا درسته؟ مصرف ۱۰ روز یکبار اعتیاد میاره؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   با سلام ، مصرف تفننی تریاک اعتیاد آور است و مصرف استثنائی شیشه هم خطرات کشنده دارد،مصرف این مواد هیچ مشکلی را که حل نمیکنند موجب مشکلات بیشتر هم میشوند حتمآ داروهای موثر و راههای بهتر برای رفع مشکل از طریق مشاوره با متخصصین مربوط به مسائل جنسی وجود دارد

 15. م.ف.خ می‌گوید:

  با سلام شوهر یکی از دوستانم ۱ ساله که گرفتار شیشه شده.خانواده اش نزدیکه ۶ ماهه متوجه شدن.الان خودش میگه ترک کرده و متادون مصرف میکنه ولی تقریبا هفته ای یک بار بی خواب میشه و علائمی شبیه مصرف شیشه داره.به هیچ وجه راضی نمیشه بره دکتر.ایا این شخص خودش میتونه ترک کرده باشه؟چی کار کنیم که راضی بشه بره مرکز ترک اعتیاد؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   با سلام ، اعتیاد به متادون از جهاتی مشکلتر از شیشه است، اگر شخص نخواهد به زندگی سالم برگردد معمولا کمک دیگران هم موثر واقع نمیشود. تعداد معتادان به شیشه نسبتا کم است ولی جیره بگیران متادون که سالیان سال کار و زندگی شان اعتیاد به این ماده از راه قانونی و سوء استفاده پزشکی بوده ادامه دارد. برای مثال در یک شهر ۱۲۰۰۰۰ نفری ۱۵۶ نفر در طی بیش از هفت سال فقت از یک مرکز متادون دریافت میکنند،

 16. نازنین می‌گوید:

  آقای دکتر سلام
  می خواستم بپرسم فواصل مصرف در افرادی که شیشه مصرف می کنند چه جوریه؟ ……. می خوام بدانم مثلا می تواند ۲۴ ساعت یا بیشتر دوام بیارد و مصرف نکند و آیا در این حالت دچار بی قراری و خشم ممکن است بشود؟

  با سپاس

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   با سلام، شیشه یا کریستال ماده مخدر مهلک ضمن داشتن عوارض متعدد جسمی و روانی از جمله توهمات ، …..دارد. ترک اعتیاد شیشه امکان پذیر است

 17. سحر می‌گوید:

  سلام خدمت جناب آقای دکتر
  من پسری را میشناسم چندین ماه شیشه مصرف کرده
  سوال من این است آیا واقعا میتوان شیشیه را ترک کرد عوارض ترک این مواد مخدر چیست
  لطفا جواب بدید
  متشکرم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   با سلام ماده مخدر شیشه علیرغم خطرات مرگبار جانی اعتیاد آور نیست و شخص بدون احساس عوارض فیزیکی قطع اعتیاد بدون هیچ مشکل میتواند قطع کند وابستگی روانی مسئله قابل تحمل است.

 18. نفیسه دیدگر می‌گوید:

  باسلام پسری دارم ۲۵ساله …… لطفامراراهنمایی کنیدبرای ترک دادنش چه بایدکنم سپاسگزارم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   با سلام، با توجه به طولانی بودن مسئله اعتیاد، بستری طولانی مدت در بخش روانپزشکی و روان درمانی در جوار ترک اعتیاد برای شان ضرورت خواهد داشت.

 19. مریم می‌گوید:

  شوهر من در شب ها کارهای عجیب انجام می داد ناکهان فریاد مزد سقف دارد خراب میشود ……. عنوان نمی کردم که ناراحت نشود ممکن است برای این موضوع ,,,,,,,؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   با سلام،‌ مصرف مواد مخدر نمی تواند عامل اختلال رفتار خوابی باشد. رفتارهای کنترل نشده در حال خواب نوعی اختلال خواب است که با دارو و روان درمانی کنترل می شود قبل از شروع درمان مشاوره روان پزشکی و اشنایی با سیر بیماری و مشکلات رفتاری فرد ضروری است

 20. منا می‌گوید:

  سلام
  حدود ۱۰ سال تریاک مصرف میکرد حدوده ۳ سال که ترک کرده و متادون مصرف میکنه و الان ۷ ماه میشه که فهمیدیم شیشه مصرف کرده به مدت ۷ ماه و ۱ ماهی هست که رفتاراش غیر قابل تحمل شده و…
  خیلی بی توجهه به هممون وحتی دیگه سر کار نمیره و فراموش میکنه حرفاش رو قولای الکی میده. خیلی شرایط بدی داریم خواهش میکنم کمکم کنید

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   با سلام بنظرم غیر از شرایط بستری کسی نمیتواند ایشان را کنترل کند، به هر وسیله برای ترک اعتیاد و نوتوانی بهتر است بستزی شان کنید.

 21. امی می‌گوید:

  با سلام خدمت اقای دکتر ,یه سوال در مورد یکی از دوستانم که بباردار است داشتم از خدمتتون که منو خیلی خیلی نگران کرده. متاسفانه تا قبل از بارداری شیشه مصرف میکرد, میخواستم بپرسم مصرف قبل از بارداری چه خطراتی بر جنین دارد,و متاسفانه متوجه شدم که در بارداری هم یک تا دو بار هم مصرف کرده که خودش از نگرانی با من مشورت کرد,مصرف الانش چه تاثیری بر جنینش دارد,در ضمن در ماه ۷ بارداریمیباشد

 22. مهسا می‌گوید:

  سلام من ۴ بار شیشه مصرف کردم ولی هفته ای یک بار ان هم به مدت ۱۰ دقیقه.ایا ممکن است برایم مشکلی پیش بیاید؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   در صورت ادامه بروز خطرات متنوع حتمی است.

  • ساناز می‌گوید:

   با عرض سلام،بنده یک دوره شیشه مصرف میکردم،بعد از قطع مصرف دجار افسردکی شدید،و اختلال دو قطبی،بیقراری و باره از اختلالات عصبی دیکر شدم.در دوره درمان ولبان،سیتولوبرام،رسبدیدون و همجنین ۵جلسه شوک الکتریکی دریافت کردم،بعد از شوک متاسفانه دجار عوارض حاد توهم بینی اختلال شدید حافظه،بی قراری شدید،و حتی دجار حالتی شبیه به تشنج یا حمله قلبی(تبش قلب ناکهانی شدید،عدم تنفس صحیح،کج شدم دهان و خراب رفته کی کل بدن
   شدم.راستی اون زمان قرص اسنترا به دستور بزشکم مصرف می کنم،و همجنین قرص ضد تشنج.و کامبلکسی از جنسینک اما توهماتم هر روز بیشتر و وحشت ناک تر می شوند.لطفا کمکم کنید.وضعیت بسیار وخیمی دارم.جند بار بزشکم را عوض کردم اما شرایط هر بار بد تر می شود.

   • دکتر سیفی می‌گوید:

    بنظرم برای کوتاه مدت هم باشد بهتر یستری شوید و تحت نظر روانپزشک حاذق و کسسی که وقت کافی برای روان درمانی و تنظیم درمانهای داسته باشد تحت نظر قرار گیرید.

 23. فروغ می‌گوید:

  سلام خواستم اطلاعاتی در مورد مصرف قرص HI بدونم .این قرص چی هست و در چه مواردی مصرف میشود.
  با تشکر

 24. دکتر یزدان نیاز می‌گوید:

  همکار گرامی کمی مطالب خود را تصحیع کنید ؟
  ماده مخدر که تحت عنوان “شیشه” به طور متداول در جامعه مصرف می شود از ترکیب متامفتامین،فن سیکلیدین (CPC) با مواد و داروهای متنوع مانند استامینوفن، کدئین، آمی تریپتیلین، دیازپام و …. می باشد

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   تا آنجا که اطلاع دارم شیشه یا کریستال، مت آمفتامین است ، ولی در بازار مواد ارزانتر دیگر مخدرها به مخلوط با متافتامین تحت نام شیشه به معتادین داده میشود، لذا علائم مسمومیت و عوارض اعتیاد از نوع ترکیبی است.

  • Reza می‌گوید:

   با سلام حضور جناب دکتر سیفی٬
   ظاهرا ً در کشورهای مختلف٬ کریستال یا شیشه٬ دارای ترکیبات متفاوت است.
   دو نمونه از شیشه بیشتر از انواع دیگر مورد مصرف بوده است را که در سایت ویکی پدیا توضیح داده شده٬ در اینجا کپی کردم تا اگر خواستید در اینجا قرار دهید.

   الف) ۴-متیل‌آمینورکس «۴-Methylaminorex»
   ۴ متیل امینورکس یک ماده مخدر بسیار قوی از دسته محرک‌ها است که اولین بار در سال ۱۹۶۰ سنتز شد نام‌های خیابانی ان یخ ice و سرخوشی شناخته شده U۴Euh«یوفوریا»Euphoria است. ساختمان شیمیایی۴ متیل امینو رکس از ماده فنیل پروپانولامین ساخته می‌شود، به فرم خوراکی و دودی و انفیه ( کشیدن به بینی ) آنرا استفاده می‌کنند. ساخت آن بسیار آسان و مشابه با ماده مخدر متامفتامین است و می‌توان با قرص‌های آنتی هیستامین و کمی سیانید و بروم آنرا تهیه کرد. ۴ متیل امینورکس دارای اثرات مشابه با آمفتامین ولی طولانی تر از آن است. اثرات آن قویتر از شیشه (متامفتامین) است و مدت بیشتری در بدن می‌ماند اثرات آن ۱۲ ساعت با استفاده استنشاقی( پایپ ) و ۱۶ ساعت به صورت خوراکی دوام دارد! این ماده قبلاً به جای داروی آمفتامین، برای کاهش اشتها استفاده می‌شد. مصرف و ساخت آن، در جهان غیر قانونی است.

  • Reza می‌گوید:

   ب) – متیل آمفتامین، که در بازار سیاه بنام «شیشه» معروف است، نام یک ماده روان گردان است. این ماده محرک قوی سیستم اعصاب مرکزی است. مت‌آمفتامین با تاثیر مستقیم بر مکانیسم‌های مغز شادی و هیجان در فرد ایجاد می‌کند. مت‌آمفتامین همچنین باعث اختلال شدید در خواب و یا بی‌خوابی شدید می‌شود. مصرف کننده دچار بی‌اشتهایی شدید شده و ساعت‌ها و حتی تا روزها اشتها به غذا ندارد. در عین حال این ماده باعث تشنگی می‌شود و مصرف کننده مجبور است مقدار زیادی آب بنوشد. میزان جذب و دسترسی ماده به بدن ۶۲٫۷ تا ۱۰۰درصد است….

   http://fa.wikipedia.org/wiki/%DB%B4-%D9%85%D8%AA%DB%8C%D9%84%E2%80%8C%D8%A2%D9%85%DB%8C%D9%86%D9%88%D8%B1%DA%A9%D8%B3

   ب)
   http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%85%D8%AA%E2%80%8C%D8%A2%D9%85%D9%81%D8%AA%D8%A7%D9%85%DB%8C%D9%86

 25. mas می‌گوید:

  دکتر سلام
  من یک سالی هست با یک خانم آشناشدم.چند ماه اول آشنایی چاق بود یدفعه گفت سرطان معده دارم خیلی لاغر شده و هیچ موقع حاضر نمیشه داروهاشو تحت هیچ شرایطی بهم نشون بده .ولی تمام علایم مصرف شیشه رو داره وپرخاشگر و زود رنج شده .یه توضیح اثاثی که بتونم فرق بین مصرف شیشه و داروهای سرطانی رو بفهمم رو بدید؟ممنون

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   شیشه ماده مخدر (مت آمفتامین) است. معتادین بصورت پودر استنشاقی مصرف میکنند و گاهی بصورت تزریقی. علائم بی اشتهائی و دیگر مشخصه های اعتیاد سنگین آن را میتوانید در ویکی پدیای فارسی تحت نام شیشه- مخدر بخوانید.

 26. هومن می‌گوید:

  سلام
  خواهشن منو راهنمایی کنید
  برادر من چند سال شیشه مصرف میکنه همیشه نصبت به همه سو ظن داشت چند روزیه که میگه تلوزیون اتاقش داره اونو نشون میده و میگه قبلا تو اتاقش دوربین گذاشتن و تصاویرش رو ظبط کردن و الان دارند از ماهواره پخش میکنند در صورتی که هیچ چیزی نیست یا همش میگه همه دارند دربارش صحبت میکنند مثلا همین امشب بعد افطار بچه کوچه که داشتن بازی میکردن میگفت دارند درباره اون صحبت میکنند لطفا بفرمایین من باید چکارکنم تا درمان بشه

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   این نوع بیماران بدگمان هیچ نوع راهنمائی و معالجه را قبول نمیکنند. به هر وسیله حتی به زور هم شده باید در بخش روانی بستری و معالجه شوند.

 27. هومن می‌گوید:

  سلام خیلی ممنون از پاسخی که دادین
  ببخشید که دوباره کامنت میذارم اما پیرو نوشته قبلیم باید بگم چند باری رفته کمپ ترک اعتیاد که دفعه اخرش یک ماه پیش بود و داوطلبانه رفته بود و مثل اینکه خودش میخواد دوباره بره کمپ ترک اعیتاد.
  به نظر شما رفتن کمپ به مدت طولانی مثلا سه ماه میتونه مفید باشه ؟
  ممنون که راهنمایی میکنی

 28. nasrin می‌گوید:

  baradar man chand vaghti hast ke zanash ra mizanad va migooyad to meymoon hasti va jat balayr derekhteh az in harfa be nazar shoma che bimari darad

 29. hasti می‌گوید:

  سلام من دوستی دارم ک مدتی بود شیشه مصرف میکرد والان میگه ک دیگه مصرف نمیکنه ولی هنوزم بعضی از این علائم رو داره ازکجا متوجه بشم ک مصرف میکنه ی نه؟عوارض بعد از ترک چیه؟ با تشکر

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   علائم خفیف ترک اعتیاد مدتها بعد از ترک به درجاتی احساس میشود. فرد معتاد از خیلی جهات رفتاری و کاری و اجتماعی علائم اعتیاد را همیشه نشان میدهد.

 30. ایدا می‌گوید:

  سلام.نامزدم قبل از اشنایی با من ۱۰ سال شیشه و الکل همزمان استفاده میکرد.الان ۶ ماهه که تحت نظر دکتر ایزدی هستند و پاک.در طول این سالها چندبار به کمپ رفته ولی بعد از ۲۱ روز باز… ایا میشه امیدوار بود که تا اخر دیگه سراغ ان نرود.۶ ماه مدت قابل ملاحظه ای هست؟ و اینکه او مشکلات دیگران را در طول مصرف نداشت یا خیلی خیلی کم ایا الکل باعث شستن ان شده؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   هرچه مدت ترک بیشتر و شخص دنبال کار و مسئولیت زندگی باشد و اطرافیان مراقب باشند امید زندگی بدون اعتیاد زیاد میشود. مصرف الکل و مواد اثر و عوارض یک دیگر را بیشتر میکند.

 31. Reza می‌گوید:

  با عرض سلام و ارادت خدمت جناب دکتر سیفی٬
  همانطور که قبلاً ذکر کرده بودم٬ یکی از دوستانم که ۵۰ ساله و مدت لااقل ۲۰ سال مبتلا به اسکیزوفرنی است و داروی این بیماری را مصرف میکند-ضمناً ایشان حدود ۱۵ سال سابقه ی مصرف تریاک را داشته٬ که در ۵ سال اخیر آنرا میخورده است و حدود ۶ ماه قبل٬ پس از مسمومیت شدید ناشی از مصرف تریاک٬ از مصرف آن خودداری و متادون را جانشین آن کرده بود. شما توصیه کرده بودید که بدلیل طولانی بودن دوره ی بیماری و طولانی بودن دوره ی مصرف تریاک٬ وی کماکان متادون استفاده کنند که این توصیه کاملاً علمی و منطقیست. اخیراً متوجه شدیم که دوباره مصرف متادون را قطع و مصرف تریاک را جانشین آن ساخته. وقتی از وی دلیل این اقدام را پرسیدم پاسخ داد که در حین مصرف متادون از نظر شرایط فردی و اجتماعی بسیار غیر عادی٬ با سر و وضعی ژولیده٬ نامنظم٬ و بی توجه به نظافت شده بوده٬ بنابراین به مصرف مجدد تریاک روی آورده. البته به این موضوع نیز تأکید کرد که در صورتی که تریاک مرغوب! (با مواد شیمیایی دیگر مخلوط نشده باشد) مصرف کند٬ مسائل جانبی ی مصرف متادون را نخواهد داشت و به جای متادون با مصرف تریاک سالم! از نظر روحی-روانی در وضعیت بمراتب بهتری خواهد بود.

  بنظر شما برای تصمیم گیری و عمل در شرایط فوق٬ آیا بهتر نیست که در انتخاب دو گزینه ی «بد» و «بدتر» (تریاک سالم! بعنوان گزینه ی بد٬ و متادون به عنوان گزینه ی بدتر)٬ گزینه ی «بد» یا همان تریاک را انتخاب و مصرف کند؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   قسمت آخر نوشته تان کاملا منطقی است به چند دلیل:
   ۱- برای افرادی که سالها با مصرف تریاک زندگی متعادل داشته و سن شان بالا است ، و یا ترک تریاک به دلایلی مشکل است ادامه مصرف تریاک را مجاز میدانند.
   ۲- بطوریکه اظهار نموده اند متادون در طولانی مدت بیشتر مسئله ساز و پرهزینه است . و از طرفی چون در موارد زیادی مصرف متادون دوز مسمومیت تصاعدی لگاریتمی دارد ( در واقع با مصرف دو برابر آن برعکس مشتقات تریاک اثر دو برابر نیست بلکه ده برابر میشود) بسهولت به مرگ منتهی میشود.

 32. شایان می‌گوید:

  سلام…استاد عزیز
  من ۱۰ سال مصرف تریاک داشتم و ۶ ساله معتاد به تریاکم، و اراده قوی برای ترک دارم حدود ۲ ماه هست مصرف ندارم..از قرص متادون برای ترک استفاده کردم، حدود یک هفته مقدار ۴۰ میلی گرفتم…دو هفته ۲۰ میلی و یک هفته هم ۱۰ میلی و ۵میلی..بعدش هم هر ۵ روز حدود ۳ میلی….الآن هم ۶ روز هست هیچ مصرفی از متادون و غیره ندارم، فقط اینروزها مقداری کم خوابی و بی تابی و گز گز در کمر دارم که البته همیشگی نیست، شبها بیشتر هست..دارم می جنگم که حتی یک میلی دیگر هم حتی برای یک بار نه متادون مصرف کنم و نه تریاک ولی این گز گز و بد خوابی رو راهنمایی میخوام که چیکارش کنم؟ و تا کی ادامه داره؟ نهایت کاری که میکنم در اینجور مواقع یه قرص یا یه نصفه قرص استامینوفن معمولی میخورم تا یکی دو ساعت خوابم ببره و بعدش با دلهره و عرق بیدار میشم، میخوام مقاومت کنم و این رنجها رو دارم تحمل میکنم که دیگه متادون مصرف نکنم حتی برای یکبار، من رو مدیون خودتون میکنید که راهنماییم کنید چیکار کنم بعضی وقتها این بد خوابی و بی تابی و گاها سردرد غیر قابل تحمل میشه….چیکار کنم؟ ایشالله خودتون و خانوادتون همیشه سالم باشید و از گزند بدور

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   خوشبختانه مسئله را به جای خوب رسانده اید فکر میکنم با یکی دو مراجعه به پزشک مغز و اعصاب و یا روانپزشک و دریافت درمان سبک از نظر بیخوابی و دیگر عوارض در کوتاه مدت راحت خواهید شد.

 33. azin می‌گوید:

  سلام خسته نباشید برادر من ۲۲ سالشه در حدود دو سال پیش به ترامادول اعتیاد داشت و حدود چهار بار ترک کرده هنگام مصرف بیش از حد لاغر و افسرده بود یک مدت به تریاک و شیره اعتیاد پیدا کرد بعد از ترک این دو مدتی به صورت تفننی تریاک مصرف می کرد مثلا هفته ای ۱ بار بعد از شکست عشقی و مرگ یکی از عزیزان که خودش رو مقصر می دونه خیلی افسرده شده وقتی از خواب بیدار میشه به شدد عصبی و پرخاشگر است کاملا غیر منطقی شده اصلا نمیتونیم باهاش صحبت کرد همیشه از مرگ و ناامیدی حرف میزنه و از شرایط زندگیش گله میکنه حالا چند شبه اصلا نمیخوابه به حالت چرت تا صبح دو پاکت سیگار میکشه و لی اشتهاش خوبه امکان داره شیشه مصرف کنه؟ ما باید چیکار کنیم؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   حتمآ با روان پزشک مشاوره داشته باشید نیاز مبرم به معالجه افسردگی دارند. در صورت مصرف هرنوع مواد باید با پزشک در میان بگذارند.

 34. حمید می‌گوید:

  عمه من بر اثر مصرف کریستال خوراکی فوت کرد بدین ترتیب که یک هفته بعد مصرف با گژگژ کردن دست وپا درد شدید پاها کبودی پوست بعد از بستری پاها فلج میشه بعد دکتر گفت نخاع آسیب دیده ظرف ۲۴ساعت از نخاع به قلب رسیده و تمام.لطفا توضیح بدید آیا راهی بوده برای نجات دکترا کوتاهی کردن؟در ضمن تا یک روز قبل از مرگ از ترس آبرو به کسی حتی دکتر نگفته شیشه مصرف کرده۳۵سالش بود

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   در همه مسمومیتهای کشنده هم اقدامات درمانی زودرس و هم امکانات درمانی مهم است، اگر بیمار دیر برای درمان رسانده شود شوک ناشی از مسمومیت موجب آسیب غیرقابل برگشت مغز و کلیه ها میشود. در مراکز مجهز غیر از درمانهای خنثی کننده تصفیه خون با دیالیز و در موارد شوک شدید استفاده از پمپ خاص که موقتآ کار قلب را انجام میدهد برای بیمار نجات دهنده است. برای مطالعه توضیح این موضوع به مبحث مسمومیت نمک حمام در این سایت مراجعه نمائید.

 35. شایان می‌گوید:

  سلام دکتر عزیز
  خوشحالم که یک ماه دیگر گذشت و من طبق نوشته تحمل کردم ….سختیها را تحمل کردم جنگیدم و حتی یک میلی نه قرص متادون و B2 مصرف کردم و نه تریاک و شیره
  از شما ممنونم ….الآن نزدیک ۳ ماه هست مصرف تریاک ندارم و ۲ ماه هست مصرف قرص ندارم
  سخنی با دوستان….عزیزان اگر اثرات مخرب مواد را درک کنیم چه بلحاظ نیاز وحشتناکی که جسم پیدا میکنه و گیرنده هایی با دهان باز هر روز و هر لحظه منتظرند به اونا مواد برسه و تعداد این گیرنده ها و یا اگر اشتباه نکنم سیناپس ها هر لحظه بیشتر میشه و مثل گرگهای گرسنه بدن نحیفمون رو بیرحمانه می جوند بلحاظ اجتماعی و خانواده هم طرد میشیم بعنوان یه شخص بی اراده حالا فکر کنید مثل من ورزشکار هم بوده اید، چه اسفناک میشه قیافه تغییر میکنه و تو رو خودت نمیاری! ولی ماه پشت ابر نمیمونه!
  نظری دارم راجع به تجربه ای که بعد از چندین سال مصرف تریاک و شیره که بتنگ اومدم چند بار هم موقت کنار گذاشتم ولی نمیشد تا اینکه الان خدا را شکر ۳ ماه هست مصرف ندارم….تجربه ای که ندانسته سعی کردم با مصرف غول وحشتناک متادون، مصرف تریاک رو ترک کنم که اگر دانشم بیشتر بود اصلا متادون مصرف نمیکردم شاید نهایتش B2 مصرف میکردم….بزودی دربارش تجربمو میگم ایشاله بدرد دوستان بخوره….فقط دوستان باور کنید یه آدم دیگه شدم….نیاز به نئشگی ندارم دیگه میتونم لیمو ترش و شیر و ماءشعیر و خیلی چیزای دیگه بخورم، مسافرت برم و لذت ببرم ….چیزی که ۱۰ سال بود نداشتم و وووو

 36. محمد می‌گوید:

  سلام.سوالی داشتم که جوابشو هیچ جایی پیدا نگردم.مصرف همزمان شیشه با متادون خطری داره؟

 37. شایان می‌گوید:

  سلام….یه تجربه
  دوستان ترک تریاک بمراتب راحت تر از ترک متادون هست….بنظرم معتادین به تریاک و شیره بجز تزریقی ها اگر از متادون برای ترک استفاده نکنند بهتره….متادون بنظر من تغییر الگوی مصرف مواد مخدر هست از کشیدن به خوردن که این موضوع باعث درگیر شدن عمیق تر میشه بعلاوه اینکه موادی که موجود هست ناخالصی داره اما متادون ناخالصی نداره و بهمین دو دلیل وابستگی بیشتری بوجود میاره و ترکش خیلی مشکلتر از تریاک و حتی شیره تریاک هست….چون خودم تجربه داشتم و درک کردم میگم….بعد از چند سال مصرف صبح و عصر تریاک و شیره بصورت تدخین، جهت ترک، ندانسته و سر خود رفتم بازار و قرص متادون خریدم و شروع کردم بمصرف، خیلی خوب خلا مواد رو پر میکرد نا گفته نمونه قبلنا هم بعضی وقتها _البته کم پیش میومد _که نمیشد تریاک مصرف کنم متادون میخوردم و فکر میکردم جای نگرانی نیست و جایی شنیده بودم که متادون نگهدارنده هست و ضرری نداره بهمین دلیل فکر میکردم ترک مواد با وجود متادون خیلی راحته پس دلیلی نداره بعضیا آه و ناله میکنند تا اینکه دیدم بعد از مدتی مصرف متادون پشت پاهام شروع به ورم کرد فقط دلیلشو مصرف متادون میدونستم با خودم گفتم خوبه چند روزی متادون مصرف نکنم ببینم ورمها برطرف میشه یا نه؟ خلاصه چشاتون روز بد نبینه فرداش اصلا قابل تحمل نبود، خماریی که تا حالا تجربه نکرده بودم اومد سراغم….اصلا قابل مقایسه با خماری تریاک و حتی شیره نبود….منی که فکر میکردم متادون رو راحت میتونم کنار بذارم مثل خ.. توش گیر افتادم، نزدیک بود تشنج بگیرم و اجبارا مصرف کردم….اونجا بود که تحقیق کردم و فهمیدم خلاصی از متادون خیلی خیلی سخت تر از تریاکه خلاصه رفتم بجنگ متادون که تو پستهای قبلی توضیح دادم و با امروز نود و سه روز هست که مواد مصرف نمیکنم وشصت و سه روز هست که متادون مصرف نمی کنم….قبلن چند باری تریاک رو کنار گذاشته بودم ولی ترک متادون چند برابر سختیش بیشتره….اینو گفتم که ندانسته هشداری بدم از چاله به چاه نیفتیم، نخواهیم همین طوری با متادون تریاک رو ترک کنیم، بنظر من ترک کردن تریاک و شیره با خود تریاک و شیره خیلی بهتر و راحت تره بشکلی که اگر هر روز مقداری مصرف رو کمتر کنیم با اراده و مبارزه میشه ترک کرد….نهایتش اگر در مراکز ترک اعتیاد دکتر با وجدان باشه( که هست) با قرص ضعیف تر B2 ویا شربت تریاک شروع بترک دادن میکنه که خیلی بهتر از متادون هست

 38. NA می‌گوید:

  ترک مواد مخدر بدون مصرف قرص ، دارو و شربت
  ترک مواد مخدر با انجمن های NA در سراسر ایران .
  ترک مواد مخدر به وسیله راهنمایی ها و تجربیات همدردانتان .
  برای رهایی از مواد مخدر به انجمن و سایت NA در ایران مراجعه کنید .
  لازم به ذکر است ترک مواد مخدر به این روش میلیون ها نفر در جهان را رهایی داده است .
  HTTP://na-iran.org
  HTTP://forums.na-iran.org

 39. بهار می‌گوید:

  سلام
  برادرم ۲۲سن دارد، چند سالی است که به احتمال ۹۰درصد حشیش مصرف میکندو ۲سالی است که دچار خودبزرگ بینی شدید شده،تا جایی که مثلا میگفت همه موضع گیری های وزیر امور خارجه انگلیس تحت تاثیر من است و یک بار وقتی ۲ طرف گردنش (روی غدد تیرویید) را تیغ کشیده بود گفت ۱چشم به سمتم میآمد و اعتراف به مصرف حشیش کرد، تقریبا ۶ماه بود که علایم ۲قطبی بودن و اسکیزوفرنی را داشت و حرفهای غیر واقعی میزند مثلا میگوید شبکه منوتو برنامه زنده دارد و مارا میبینند یا حرفهایشان تحت تاثیر من است. همیشه میخواستیم برای درمان به دکتر مراجعه کنیم اما راضی نمیشد فقط ۱سال قبل یک بار آمد و الان هم خودمان به ÷زشک مراجعه و ریس÷ریدون و الانزا÷ین را در آبمیوه و… به او میدادیم.۳ شب ÷یش حال خوبی نداشت و صبح اعتراف به مصرف شیشه کرد و راضی به مراجعه به ÷زشک شد و ÷درم او را در بخش روانی بستری کرد و امروز بسیار بیقرار بود و میگفت میخواهم بیرون بیایم و اصلا دیگر با شما زندگی نمیکنم و از همه اعضای خانواده متنفرام و اگر مرا نبرید آزاد که شدم بابا را میکشم.
  به نظرمن مشکلات روانی و توهماتش به خاطر مصرف مواد است و نباید در بخش روانی بماند.
  لطفا به ما بگویید چکار کنیم؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   حتمآ مدت مناسب باید در شرایط بستری تحت نظر روان پزشک قرار گیرد بعد از کنترل توهمات نیز مدتها باید درمان مناسب دریافت کند.

   • بهار می‌گوید:

    آقای دکتر پس تمام پرخاشگریها و رفتارهای بد و توهین آمیزش ریشه روانی دارد و نه مصرف موادی مانند شیشه هرویین حشیش؟
    پس اول باید حت نظر روان پزشک مشکل اعصاب و روانش حل شود و همان جا در کنارش مشکل اعتیادش نیز در همان مرکز روان درمانی حل شود؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>