عوارض عصبی مصرف “شیشه”

ماده مخدر که تحت عنوان “شیشه” به طور متداول در جامعه مصرف می شود

مشخصات بیمار: مرد 40 ساله، متاهل، دارای دو فرزند، شغل کارگر

علت مراجعه : به علت کمی تعادل، گیجی، گرفتگی صدا، اشکال تکلم، آب ریزش از دهان، اختلال دید.

این علائم دو هفته قبل از مراجعه به دنبال مصرف استنشاقی ماده مخدر موسوم به شیشه ظاهر شده بود. ماده مخدر را برای اولین بار به عنوان تفنن مصرف کرده بود.

12 ساعت پس از مصرف علائم ظاهر شده و در مدت 2 هفته تغییر قابل ملاحظه نداشت. در سابقه قبلی بیمار عادت به سیگار-روزانه 2 تا 3 نخ- و مصرف متادون –یک قرص 5 میلی گرمی در روز- از شش ماه قبل به دنبال ترک اعتیاد تریاک وجود داشته است.

به غیر از متادون، مواد مخدر دیگر و الکل مصرف نمی کرده و سابقه تزریق مواد مخدر نیز نداشته از سلامت خوب برخوردار بود. شاخص توده وزنی (BMI) برابر 21 بود (محدوده نرمال). با شغل خود و اداره امور خانواده اش مشکلی نداشت.

در معاینه تبدار نبوده و فشار خون طبیعی داشته و خشکی دهان و برافروختگی مشاهده نشده است. سطح هوشیاری در حد طبیعی بوده اما حافظه نزدیک برای چند روز گذشته به طور خفیف مختل گردیده بود. در معاینه چشم، نستاگموس چرخشی بدون فلج چشمی جلب توجه می کرد. نمای ته چشمها طبیعی بود. اختلال تکلم دیزآرتریک، آب ریزش از دهان بدون علائم فلج اعصاب کرانیال مشاهده شد. اختلال بلع و تکلم و تشدید رفلکس چانه حاکی از فلج “سودوبولبر” بود.

لرزش خفیف دستها و اختلال تعادل در ایستادن و راه رفتن، تشدید رفلکسهای وتری اندامها وجود داشت و حسهای صورت و اندامها طبیعی بود.

در مصاحبه علائم اختلال روانی و افسردگی مشاهده نشده ولی از بی خوابی شکایت داشت.

در مراجعه بعدی –یک هفته بعد- آزمایشهای درخواستی زیر نتایج طبیعی را نشان داد:

CBC، FBS، CRP، CHOL، TRIG، CRP، ALT و AST، TSH، VDRL، HIV، ANA و Anti DNA .

در MRI مغز قسمتهای فرونتال، سانترال، پاریتال و اکسی پیتال و بطنهای طرفی طبیعی بود. در تصویرهای T2W در هیپوکامپ و مید برین و به خصوص در پونز مناطق هیپراینتنس مجزا و پراکنده وجود داشت و در T1W در پونز نواحی هیپواینتنس مشاهده شد.

بعد از دو هفته استراحت در منزل و مصرف کلونازپام (5/0 میلی گرم دو بار در روز) و دیفنوکسیلات (دو قرص در روز) و ادامه متادون با دوز قبلی در مراجعه بعدی، بیشتر علائم قبلی برطرف شده بود. نستاگموس و تشدید رفلکسهای وتری، دیسارتری و اختلال تعادل در حد کم وجود داشت. فاسیکولاسیون در زبان ظاهر شده بود. بی اختیاری ادرار و آب ریزش از دهان برطرف شد. در راه رفتن تعادل بهتری داشت.

تصاویر بالا و تصویر راست پایینMRI-T2W نشان دهنده کانون های هیپر اینتنس مید برین، پدانکول ها، پونز و مخچه است

نصویر چپ پایین MRI-T1W کانون های هیپواینتنس مید برین را نشان میدهد

آشنایی با متامفتامین

آمفتامین و دکستروآمفتامین به اشکال سولفات،آسپارتات وساکارات برای کنترل سندرم پرتحرکی و کم توجهی کودکان (ADHD) و کنترل نارکولپسی بالغین مصرف می شود. به لحاظ ایجاد گرایش شدید و وابستگی و اعتیاد، تجویز آن در نهایت احتیاط و برای موارد کاملآ ضروری توصیه میشود.

آمفتامینها از طریق تحریک سیستم سمپاتیک غیرکاتاکولامین و با اثر روی اعصاب مرکزی و محیطی موجب بروز علایم تحریک عصبی،فشار خون،عوارض قلبی و…..می گردد.

آمفتامینها در مدت حدود سه ساعت از راه گوارش جذب شده، نیمه عمر دفع آن حدود 12ساعت است.

موارد مصرف: مصرف آمفتامین  صرفاً به موارد سندرم پر تحرکی و کم توجهی کودکان و نارکولپسی بالغین محدود شده است.تجویز متامفتامین برای موارد پزشکی به جهت اعتیاد آوری شدید آن قدغن شده است.

سوء مصرف: مقادیر کم آمفتامینها ممکن است بعلت ایدیوسنکرازی موجب خطر جانی بشود. با مصرف مکرروابستگی فیزیکی و روانی به آمفتامینها بیشتر شده و عوارض آسیب گیرنده های دوپامین پایدارتر می شود.

علایم مصرف آمفتامینها: علایم تحریک سمپاتیک بصورت افزایش فشارخون، تپش قلب، تحریکات عصبی، توهمات و سرخوشی و در موارد شدید رفتارهای کنترل نشده و ضد اجتماعی مشاهده می گردد و گاهاً تشنج، سکته مغزی ومرگ بعلت وقفه قلب پدید می اید. با مصرف طولانی مدت آسیبهای اجتماعی و خانوادگی، سوء تغذیه، درماتت منتشر، رفتارهای خطیر جنسی و اختلال روانی اسکیزوفرنی مانند مشاهده می شود.

علایم  ترک اعتیاد: خستگی، تحریک پذیری، بیخوابی، عصبانیت، افسردگی و تمایلات خودکشی… مشاهده می شود.

کمک به ترک اعتیاد: مثل درمان اعتیاد هروئین، متادون و داروهای نورولپتیک، فلوکستین، بوپروپیون ومودافینیل کمک کننده است. نالوکسان که مسدود کننده گیرنده های تریاک است موثر نمی باشد.

این نوشته در تخصصی ارسال و , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

167 Responses to عوارض عصبی مصرف “شیشه”

 1. اسپانیا می‌گوید:

  با سلام برادر من 44 سالشه و از 25 سالگی تریاک مصرف کرده در سال 86 تا 89 مصرف شدید کراک داشته و بعد در زندان ترک کرده وقتی در سال 92 از زندان بازگشت تا یک سالی مصرف مواد نداشت اما 8 الی 9 ماه است گویا شیشه مصرف کرده و بعد تریاک و متادون حالا چند روزی است که نمیتواند عمل دفع ادرار را انجام دهد و بدنش به شدت ورم کرده اگر عمل دفع هم داشته بصورت قطره قطره و بسیار دردناک اما متاسفانه حاضر نیست به پزشک مراجعه کند ایا این از اثرات شیشه است و ایا پروستاتش درگیر شده نمدانم لطفا راهنمایی کنید

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   هر نوع عارضه مثانه و پروستات این حالت را پیش می آورد و مصرف مواد اوپیومی آن را تشدید میکند حداقل با سونوگرافی مثانه میتوانید به علت و ماهیت عارضه قبل از تارسائی کلیه ها پی ببرید

 2. سارا می‌گوید:

  سلام و خسته نباشید. دوستی دارم که از 8سال پیش مصرف الکل قرص و ماری جوانا داشت.و از وقتی من او را شناختم مشکل داشت. بسیار بدبین پرخاشگر بسیار بیثبات و اعتماد به نفس بسیار بالا.نمیدانم او بیماری اعصاب داشت یا از عوارض مصرف مواد بود.چند سال پیش به شیشه معتاد شد و بعد از چند بار ترک الان یکسال هست که خود به تنهایی ترک کرده اما متاسفانه وضع روحی و روانی او بشدت فاجعه امیز است. بشدت بدبین.پرخاشگر توهم.خودزنی و هزاران ناتوانی دیگر.و به هیچ عنوان زیر بار درمان و مصرف قرص و رفتن روانپزشک نمیرود و چون مرد هست هیچکس زورش به او نمیرسد.چطور به او کمک کنیم؟آیا میتوان بهبودی را به او برگرداند؟مثل یک انسان طبیعی؟با توجه به اینکه هرگز او را نرمال ندیدم.خوتهش میکنم کمک کنید؟آیا تنها راه ریختن دارو در غذای او یا به زور بستری کردن اوست؟قبلا یک ماه در بیمارستان اعصاب بستری شده و هیچ اثری نداشته.آیا ممکن است اینها در اثر ترک باشد و پس از مدتها بدون دریافت دارو به بهبودی برود؟یا روز به روز بیماری بدتر میشود.ناتوان شده قدرت کار و روابط اجتماعی ندارد.آیا ممکن است خود به خود خوب شود؟1سال و پس از ترک به این شدت مشکل پیدا کرد.به هیچ عنوان زیر بار معالجه نمیرود میگوید من دیوانه نیستم و حمله میکند خواهش میکنم کمک کنید.
  ایا ممکن است دیوانه شده باشد و دیگر راه بازگشت و بهبودی نداشته باشد؟این مساله شدیدا مارا نگران کرده لطفا راهی ارائه کنید.آیا کسی با مصرف شیشه به دیوانگی دائمی مبتلا شده؟آیا ممکن است صرفا علائم ترک باشد و پس از مدتی از بین برود؟یکسال است اینگونه است و یکسال است هیچ مخدری مصرف نکرده.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   برای کمک به این موارد از اختلال متنوع روان شناختی جلب همکاری خودش با کمک افراد فامیل برای قبول مشکل جدی و مزمن و نیاز به درمان طولانی مدت لازم است. این کار از عهده یک فرد بخصوص یک خانم بتنهائی خارج است.

 3. رضا می‌گوید:

  با سلام و خسته نباشید میخواستم بدونم ممکنه فردی شیشه مصرف کنه ولی علائم ظاهری مصرف در اون دیده نشه؟و اینکه فرد با یک یا دو بار مصرف اعتیاد پیدا میکنه؟ و مصرف تفننی شیشه هم وجود داره که هم مصرف کنه و هم اعتیاد کامل پیدا نکنه؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   تعداد زیاد افراد با سابقه مصرف اسثنائی شیشه بدون سابقه اعتیاد دیده ام ولی این افراد عمدتا شخصیت خطر پذیر دارند اطرافیان بهتر است مراقب شان باشند.

 4. علی می‌گوید:

  با سلام
  یکی از آشنایان مصرف همزمان شیشه و متادن دارد.البته ایشان همیشه چندین مواد را همزمان مصرف میکرد.
  سوال بنده این است که مصرف همزمان این مواد به خصوص متادن و شیشه چه خطراتی می تواند داشته باشد و چرا ایشان این روش مصرف را در پیش گرفته است.هدف ترک است یا نشگی بیشتر؟
  با تشکر

 5. مهسا می‌گوید:

  با سلام و خسته نباشد
  برادرم 24 سالشه و از 3 سال پیش به خاطره انتخاب دوستان بد به مصرف گل و ماری جوانا ( یعنی موادی که داخل سیگار میزارن و میکشن ) روی اورده و هر روز غروب مثل مرغ پرکنده میشه به زور و بهانه های مختلف از خونواده پول میگیره و به فروشنده ها پیامک میزنه که گل میخوام ( چندین بار پیامکهاش رو هم چک کردم) حتی یه بار خونوادم باهاش برخورد خیلی جدی داشتن تا 1 ماه خوب بود ولی با اعصاب فوق العاده ضعیف و توهمات زیاد مثلا میگفت رابطه نامشروع داشتم و ایدز گرفتمم که رفت ازمایش داد تا خیالش راحت شد و یسری فکر و خیالهای دیگه و یبا دکتر اعصاب بردیم یسری قرص ضد افسردگی تجویز کرد تا یک ماه خورد و دیگه ادامه ندادیم چون میگفتن تو این سن زوده که قرص اعصاب بخوره . اخه کمپ و کلاسهای na رو تو شان خودش نمیبینه . اقای دکتر من فقط همین یه برادر رو دارم نمیتونم نابودیشو ببینم چه راهی هست واسه درمان ؟به کجا مراجعه کنیم استان گیلان هستیم تهران بیایم بهتره ؟ میشه نظرتون و راه حلتون رو بفرمایید؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   این نوع وابستگی به مواد چندان سنگین نیست براحتی میتوانند کنار بگذارند ولی با توجه به زمینه روحی مساعدشان در گرایش به مواد حتمآ لازم است تحت نظر روان پزشک یا روان شناس بالینی که در همه مراکز استانها هستند مدت طولانی درمان داروئی و روان درمانی را پیگیری کنند.

 6. بابک می‌گوید:

  درود بر شما . دوستان از من میشنوید با این آشغالها سلامتی خودتون رو بخطر نندازید . هیچوقت اهل دود نبودم .خدود 45 روز قبل با دوستام مشروب خورده بودیم و بعضی ها هم شیشه میکشیدن . که واسه اولین با منم چندتا پک زدم و هر هقته ایی یکبار در حد سه یا چهارتا دود میگرفتم که با اینکار متوجه شدم که هم تپش قلب دارم و هم تو گوشم صدای سوت ضعیفی بصورت مداوم وجود داره .که با مراجعه به متخصص قلب انجام اکو و نوار قلب خوشبختانه هیچگونه مشکل قلبی هم نداشتم . میخواستم بدونم با توجه به اینکه 15 روزه که اون جمع و مصرفم رو واسه همیشه ترک کردم بازم این مشکل تپش قلب و صدای درون گوشم که وجود داره چه دلیلی میتونه داشته باشه ؟ و ایا راهی واسه بهبود مشکلم هست ؟ لطفا کمکم کنید ممنون میشم .

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   در مواردی اضطراب بعد از مسمومیت مدتی ادامه مییابد. هرچه بوده با ترک مصرف گذشته با ورزش و آرامش خاطر میتوانید علائم را مهار کنید. در صورت تداوم ناراحتی درمانهای تسکینی بی ضرر با نظارت پزشک شروع میشود.

 7. زهرا می‌گوید:

  سلام برادر من حدود 4 سال است که شیشه مصرف میکند دوبارهم ترک کرد
  ولی باز لغزش پیدا کرد.الان برای ترکش چکار کنم؟
  چه قرصی مصرف کند برای اینکه ضد شیشه باشه؟
  ممنون تشکر

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   معمولا مصرف شیشه بدون جایگزین داروئی قابل ترک است. مراقبت از فرد در مقابل وسوسه برگشت به انواع مواد موضوع اساسی است.

 8. arezoo می‌گوید:

  با سلام لطفا توضیح دهید علت مصرف شیشه و متادون همزمان چیست و چه علایمی دارد؟

 9. mohamad می‌گوید:

  با سلام می خواستم بدونم برای تشخیص اعتیاد به شیشه بهترین تست چیه و تا چند روز مصرف نشه نشون می ده

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   تست ادرار برای مواد مورفین ممکن است نشان دهنده باشد، ونی با توجه به مصرف نامنظم شیشه در معتادین تست منفی قابل اعتماد نیست.

 10. بن می‌گوید:

  من 50 سال دارم چندسال تریاک مصرف کردم اما زیر نظر ‍دکتر از متادون برای ترک استفاده کردم موفق شدم از ترک دست بردارم اما متاسفانه هنوز روزی 5الی7 سی-سی شربت متادون مصرف میکنم لطفا کمکم کنید متشکرم

 11. همسفر می‌گوید:

  سلام.همسرم شیشه مصرف میکرده.مدت زمان دقیق مصرفش رو نمیدونم .یک تا دو سال رو مطمئنم.مدتی بود قصد داشت در منزل ترک کند اما نتونست .تصمیم جدی هم برای ترک داشت و واقعأ خسته شده بود .تا اینکه تصمیم گرفت به کمپ na برود .جز پیوستن به این گروه راه های دیگر را قبول ندارد .البته مدت هفت سال عضو این انجمن بود با قطع مصرف تریاک.
  هم اکنون هم در کمپ دوره 28روزه را میگذراند.میخوام راهنماییم کنید وقتی برمیگرده چه رفتارهایی ممکنه ازش سر بزنه و وظیفه من برای اینکه به پاک بودنش کمک کنم چیه؟تا چه مدتی ممکنه طول بکشه تا رفتارش مثل قبل از مصرفش بشه .؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   انجمن na واقعا کارش درست و تجربه شان بی نظیر است اینکه در چند سال گذشته ارتباطش را با انجمن حفظ کرده خوب است، دستور العمل های لازم را میدهند بهتر است رعایت و کنترل کنید.

 12. guitarash می‌گوید:

  سلام خسته نیاشید
  من یک سال و نیم مصرف بالای هرویین داشتم
  طی دوماه کمش کردم و الان یک هفته ست ک روزی ده سی سی متادون میخورم و این رو هم دارم کم میکنم البته تا اینجا

  ک واقعا خیلی اذیت شدم ولی خوشحالم و ادامه اش میدم

  صحبتم راجع ب کاریه ک با وجود اینکه میدونستم اشتباهه باز انجام دادم
  من صبح متادون رو مصرف میکنم و چون ایام امتحانات ترم آخر دانشگاهم هست برای اولین بار دست ب مصرف شیشه روی زرورق همزمان با متادون زدم ک شب بیدار بمونم و درس بخونم,آخه این و شنیده بودم ک کمک ب بیدار موندن و تقویت حاقظه میکنه
  امابعداز دوساعت چنان سردردی گرفتم ک تا بحال تجربه نکرده بودم خیلی هم ترسیده بودم
  تشنگی زیاد داشتم و فکر میکردم سردرد از کم آبی شدید,بهر حال هنوز هم میترسم
  میخوام هم علت سردرد و بدونم هم اینکه خطر احتمالی داره باز تا چند روز آینده یا نه؟آخه لازماهی اوقات از اونشب همون سردرد میاد سراغم
  ولی تا اونموقع و اونشب لعنتی همچین چیزی رو تجربه نکردم
  این رو هم بگم واسه کسایی ک میخونن:واقعا دروغ و چرت محضه ک شیشه و امواع مواد محرک مشابه اون حافظه رو تقویت میکنه و ب درس خوندن تو شی امتحان کمک میکنه,من ک ب شخصه چیزی جز سردرد شدید و تشنگی و کم اشتهایی و اضطراب فوق العاده شدید توش ندیدم
  دروغه,دروغ محض
  شما گول نخورید.
  ممنون

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   بعد از مصرف شیشه ( مت آمفتامین ) فشار خون شدیدآ بالا میرود ممکن است به خونریزی مغز منجر بشود. طیق گزارش چند روز قبل آمار در افراد با سابقه مصرف شیشه احتمال سه برابر شدن بیماری پارکینسون را نشان داده است.

 13. فریبرز می‌گوید:

  سلام و عرض ادب خدمت آقای دکتر سیفی و دوستان محترم
  بعد از حدود 5 سال مصرف تریاک – 3 سال بصورت تفننی و 2 سال بصورت مصرف روزانه_ تصمیم و اراده به ترک گرفتم و امروز بمدت 3 ماه و 5 روز هست که مصرف ندارم، در این مدت 95 روز علائم ترک از بین رفته غیر از درد زانو به پایین پاهایم
  خستگی و درد پا باعث بی حوصلگی و بی خیالی در انجام برخی کارهای روزمره ی من شده

  سوالی که دارم اینه که این خستگی و بیحالی و درد زانو به پایین تا کی ادامه داره؟ خیلی ممنون هستم از پاسخگویی شما

  در ضمن در این مدت از قرص یا دارویی هم استفاده نکرده ام

  با سپاس

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   این یک موفقیت خوب است، با ورزش و سرگرمی سالم و کار و افزایش اعتماد بنفس این نوع علائم وابستگی روانی نیز بتدریج کم خواهد شد.

 14. سامان می‌گوید:

  اولا که مواد مخدر به کل چیز خوبی نیست، مصرف کردم که میگم نیست! دوما از اون بدتر سوء مصرف هر نوع موادیه چه غذیی چه مخدر، مهمتر از همه ی اینا اینه که این موادی که دست من و شما میدن جنس نیست، لجن متعفنه، تازه اینم دیدم که چجوری درست میشه و چیا میریزن قاطیش، خیلی مفتضح تر از اونی که شما فکرشو بکنید.
  بعدشم برا ترکش به نظر خود من که تجربشو داشتم در طی یکی دو ماه تصمیم به ترک بگیرین و عزمتونو جزم کنیدو به مرور مصرفو بکشید پایین در نتیجه وابستگی رو کم کنید بعد با یه داروی جایگزین یکی دو ماهی هم سر کنید سعی کنید همینطور مصرف رو بیارید پایین( البته چند هفته ای طول میکشه تا بدن به جایگزین مواد عادت کنه) در این مرحله شما مصرف موادتونو گذاشتین کنار حالا نوبت به قطع مصرف تدریجی جایگزین مواد میرسه خوب در اینجا شما از لحاظ روانی واقعا داغونید بهترین کار اینه که به یک روانپزشک مراجعه کنید و با مصرف قرصهای ضد افسردگی ای همچون سیتالوپرام بر اساس نسخه ی پزشک چند ماهی رو هم به همین شکل ادامه بدید و اون رو هم با نظر پزشک له شکل تدریجی کم کنید، در این هنگام اگر موقعیتش فراهم بود مرتب ورزش کنید تا قوای ذهنی و جسمانی خودتون رو بازیابی کنید
  تبریک میگم شما الان یک فرد پاک محسوب میشید اگر!
  همزمان با قطع مصرف مواد، دوستان معتادتون رو هم دور بریزید و ویرانه های مرتبط با روزگار پلشتی و زشتی رو هم به باد خاطره ها بسپورید.

 15. ناشناس می‌گوید:

  سلام خسته نباشید همسر من ۱/۵سال به شیشه اعتیاد دارد به مدت یک هفته برای ترک در خانه ماند اما بعد از گذشت یک هفته نتوانست تحمل کند و دوباره به سمت مواد رفت علتش را جویا شدم او میگفت در این یک هفته اصلا نخوابیده و توهمات در شب و روز ازارش میداده تا جایی که به جنون نزدیک شده بود التماس میکنم کمکم کنید ایا بدون مراجعه میشود درمان شد البته با تجویز پزشک بوپر نورفین استفاده کرد اما دچار حساسیت پوستی و گر گرفتگی شد

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   با کنترل بالینی ،انواع درمانها و روشهای ترک اعتیاد به فرد یاد داده میشود بهتر است تحت مراقبت یکی از مراکز ترک اقدام نمایند.

 16. سارا می‌گوید:

  سلام خسته نباشید همسر من مدت یکسال به شیشه اعتیاد دارد با تجویز دکتر قرص بوپر نورفین و ریتالین مصرف کرد اما به دلیل حساسیت پوستی و گر گرفتگی قرص را رها کرد و تا یک هفته بدون قرص ادامه داد اما بعد از یک هفته نتوانست تحمل کند و مجددا به مواد روی اورد دلیل همسرم از روی اوردن مجدد به سمت مواد این بود که در مدت یک هفته اصلا نخوابیده بود و توهمات وحشتناک شب و روز او را ازار میداده علت ان چبست؟لطفا کمک کنید ایا با شربت تریاک میشود شیشه راترک کرد از چاله به چاه افتادن نیست که ترک شربت سخت تر از شیشه شودمیشود مقدار ان را تجویز کنید چون همسر سر کار میرود ونمیخواهد وجه کاریش به خطر بیفتد

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   با کنترل بالینی ،انواع درمانها و روشهای ترک اعتیاد به فرد یاد داده میشود بهتر است تحت مراقبت یکی از مراکز ترک اقدام نمایند.

 17. ساناز می‌گوید:

  سلام دکتر جواب من رو ندادید

 18. نسرین می‌گوید:

  باسلام.من برادرم حدود 13سال تریاک میکشید وبعد از اون هم نزدیک به 2سال مصرف شیشه داشته .الان حدود دوماهی میشه که رفته کمپ و ترک کرده ولی از وقتی که برگشته کلاسهای روان درمانی رو نمیره .میخواستم بدونم امکان اینکه دوباره مصرف رو شروع کنه هست یا نه؟خیلی زود عصبانی میشه و اصلا حوصله حرف زدن رو نداره و هنوز هم با دوستای معتادش رفت و آمد میکنه.خیلی میترسیم که دوباره مصرفش رو شروع کنه.لطفا راهنمایی کنید که چه رفتاری باهاش داشته باشیم ….در ضمن برای ترک هم خودش کاملا راضی بود….با تشکر از پاسختون

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   مشکل اصلی ترک اعیتاد ادامه آن است. اگر نتوانند با گروه ارتباط حفظ کنند بهتر است تحت نظر یک نفر روان پزشک باشند. درصورت افسردگی و بیکاری و ناامیدی احتمال شروع مجدد مصرف مواد زیاد است.

 19. نسرین می‌گوید:

  با سلام. میخواستم بدونم بعد از ترک شیشه چه عوارضی به دنبال داره ؟یعنی فرد مصرف کننده بعد از ترک چه حالاتی وچه رفتاری داره ؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   بعد از ترک همه آنچه از رفتارهای یک فرد معتاد دیده میشود بتدریج کمتر میشود، علائم درد و بیقراری و بیخوابی بتدریج برطرف میشود.

 20. صبا می‌گوید:

  سلام آقای دکتر من چند روزه که یک بسته شیشه توی وسایل شوهرم پیدا کردم ولی خودش کتمان میکنه و میگه مال اون نیست و , چندبار طی دو روز با کیت آزمایش شیشه ازش آزمایش گرفتم و هربار جوابش مثبت بود و حتی برای خودم هم گرفتم چون میگفت این اشتباه نشون میده !! سوالم اینه که آیا امکان خطا توی کیت هست ؟!؟ یا اگه همون موقع که پیدا کردم اگه مزه مزه کرد واسه اینکه بگه من اصلا نمیدونم این چی هست اثر میذاره ؟ و اینکه کدوم مراکز آزمایش دقیق میگیرن و آیا اصلا با آزمایش نشون میده ؟ و مهمتر اینکه اثرش تا کی توی بدن هست ؟
  باتشکر فراوان خواهش میکنم جواب بدید

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   مراکز تست مورفین دولتی که معمولا برای مسائل استخدامی همه روزه این تشتها را انجام میدهند کارشان مطمئن است. بعد از یک هفته قطع تست منفی میشود. منفی بودن تست فقط نبود مصرف را در دوره محدود نشان میدهد.

 21. ساحل می‌گوید:

  سلام – مرد 40 ساله که هم تریاک و شیشه و قرص مصرف میکنه – دهانش خشک میشه – ظاهر بدی پیدا کرده – خیلی لاغر شده- یا همیشه خوابه یا اصلا نمیتونه بخوابه – مدام همه وسایل رو بهم میریزه مثلا موبایل را باز میکنه دو ساعت باهاش ور میره و از این قبیل – خانوادش خیلی میترسن بلایی به سرشون بیاره – گاهی اوقات نمیتونه راحت حرف بزنه – همه چیز یادش میره – میخوام ببینم باید چطور درمونش کرد؟ خودش میگه دارم ترک میکنم ولی روز به روز بد تره – چکار میشه کرد ؟ خواهش میکنم راهنمایی کنید .

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   این قبیل موارد با مشکل سلامتی جسمی و فکری و اعتیاد لازم است بستری شوند ضمن درمانهای ضروری از نظر عفونتهای وخیم و مسائل خود آزاری کنترل شوند.

 22. مرجان می‌گوید:

  سلام..مامانم اشتباهی یک قرص متادون خورده..50ساله ست…
  حالا یک هفته میگذره و هنوز مریضه..اولش خاب خیلی خیلی زیاد…کم کم سرگیجه..دل درد.. سرفه های زیاد… سردرد.. داره
  نمیدونیم چکارکنیم؟کی خوب میشه

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اثر یک قرص متادون در همان دو سه روز منتفی میشود، در صورت وجود علائم بیماری بهتر است علل دیگر را بررسی نمود.

 23. kimia می‌گوید:

  با سلام
  دکتر من سوالی دارم همه میپرس کسی شیشه مصرف کرده میتونه ترک کنه یا نه اما من میپرسم کسی که شیشه مصرف کرده چه چیزی میتونه اونو خنثی کنه مثلا تریاک بکشی ماست دوغ بخوری میبره شیشه چی؟ چه چیزی باعث میشه کسی که شیشه کشید اثراتش از بین بره ؟ یعنی دارو باید بخوره؟ یا چیزی هست حتما که اثراتشو خنثی کنه . بعد اثرات شیشه چقدر در بدن میمونه؟ اینو دقیق توضیح بدید و بگید چطور میشه تهیه کرد؟
  با تشکر

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   مواد داروئی مثل نالتروکسان بطور رقابتی گیرنده های عصبی مواد افیونی را مسدود میکند، بهترین کار قطع مصرف است و الا مصرف به هر صورت بالاخره عوارض وخیم خود را میگذارد.

 24. نسرین می‌گوید:

  باسلام.برادرم به مدت دو سال مصرف شیشه داشته ،الان حدود سه ماهه که رفته کمپ وترک کرده یعنی چهار دوره متوالی توی کمپ هستش که هر دوره بیست و یک روزه هست…….میخاستم بدونم زیاد اونجا موندنش بهتره یا بیاریمش خونه ؟آخه میترسیم کلاسهای روان درمانیشو نره…با تشکر از پاسختون

 25. Sahar می‌گوید:

  سلام ، جديدأ به شكر خدا از كسى كه به شيشه اعتياد داشت و دليل مصرف ……. نحوى كه از روال و رفتار عادى خارج نشم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   صرفآ با اراده و اعتماد بنفس بیشتر و دوری از شرایط خطیر میتوانید بدون هیچ جایگزین زندگی راحت و سالم داشته باشید.

 26. رزیتا می‌گوید:

  باسلام من برادرم مبتلا به مریضی شیزوفرنی شده مصرف مواد شیشه وتریاک هم داره میخوام بدونم مریضیش ربطی به موادی که استفاده میکنه داره یا خیر لطفا راهنماییم کنید با تشکر

 27. Neda می‌گوید:

  با سلام ۳۴ سال دارم .از سال۹۱ام اس دارم.متاسفانه شیشه مصرف میکنم.حدود۱ ماه است که پلک چشم چپم افتادگی پیدا کرده که با خستگی ویا گریه کردن بیشتر میشه .اگر ممکنه راهنمایی کنید.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   قطع عادت شیشه بدون هیچ جایگزین و صرفآ تحمل چند روز عوارض بعد از ترک ممکن است به دنبال ترک برای درمان ام اس باید اقدام کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


− پنج = 4

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>